Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

O práve kresťanstva na lásku Stvoriteľa

10
reakcií
1201
prečítaní
Tému 16. marca 2015, 16:00 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   16. 3. 2015, 16:00 avatar
Hovoriť o právach je možné len tam, kde sa plnia povinnosti. Kde však niet plnenia povinností, tam niet ani žiadnych práv. Toto je zásadná a rozhodujúca skutočnosť, z ktorej je treba vychádzať.

Má teda kresťanský svet právo na lásku Stvoriteľa, o ktorej sa suverénne domnieva, že ju má absolútne istú? Je oprávnené sebaubezpečovanie a neustále sebauisťovanie kresťanov o tom, že všetko milujúca Láska Najvyššieho sa nad nimi ustavične skláňa a oni žijú v jej priazni a ochrane? Sú tieto domnienky naozaj pravdivé, alebo je to len sladká lož, ktorou sa kresťanstvo klame?

Skúsme sa teraz spoločne pozrieť na túto dôležitú vec jasným pohľadom a odhrnúť závoj z jednej najzásadnejších téz kresťanského sveta, ktorej skutočná podstata je žiaľ úplne iná.

Kresťanstvo je nazývané náboženstvom lásky, pretože učí o láske Stvoriteľa, ktorý poslal na zem svojho Syna, aby ľuďom zvestoval prevratné a dovtedy nevídané posolstvo lásky. Lásky k blížnemu ako k sebe samému, na základe ktorej nemá človek činiť druhému nič, čo nechce, aby bolo činené jemu samotnému. Alebo inak povedané, človek sa má správať k iným ľuďom vždy a v každej situácii iba tak, ako chce, aby sa vždy a v každej situácii ľudia správali k nemu samotnému.

Plnenie povinností voči svojmu Stvoriteľovi a prejavovanie lásky voči Nemu totiž začína plnením si povinností a preukazovaním ohľaduplnosti, lásky a porozumenia voči našim blížnym.

Kto takto koná, miluje svojho Boha, pretože miluje jeho obraz vo svojom blížnom. A kto miluje Pána takýmto spôsobom, toho i On miluje a zahŕňa ho svojou podporou, ochranou a milosťou.

Takýto človek je skutočným a pravým kresťanom a to bez ohľadu na to, v akej cirkvi sa nachádza, ba dokonca bez ohľadu na to, či sa vôbec v nejakej cirkvi nachádza.

A teraz si položme zásadnú otázku: Jednajú ľudia medzi sebou navzájom takýmto spôsobom? Nerobia mnohokrát iným to, čo by v nijakom prípade nechceli, aby iní robili im? Je kresťanský svet naplnený láskou k blížnemu, ktorá sa na nerozoznanie podobá láske človeka k sebe samému? Jednajú takto tí, čo sa nazývajú kresťanmi, alebo nejednajú?

Ak takto jednajú, potom žijú v láske Najvyššieho a tým i v Jeho priazni, ochrane a podpore.

Ak však takto nejednajú, potom celkom logicky nežijú v láske Najvyššieho. Ak ale nežijú v Jeho láske, čo ich potom oprávňuje dúfať v Jeho milosť, podporu a ochranu? Vari to nie sú práve oni sami, ktorí sa spreneverujú princípu lásky Božej tým, že si neplnia svoju základnú ľudskú povinnosť voči svojmu Stvoriteľovi, spočívajúcu v zachovávaní úcty, ústretovosti a ohľaduplnosti voči blížnemu?

Pravda je žiaľ taká, že nie len kresťania, ale i celý svet, ba každý jednotlivec, ktorý nemá lásku k blížnemu je odtrhnutý od lásky Najvyššieho. A tým je odtrhnutý od Jeho podpory, ochrany a milosti.

Pravda je taká že svet, ktorý odmieta lásku k blížnemu ako k sebe samému sa z tohto dôvodu nachádza v nemilosti Stvoriteľa, pretože opovrhuje Jeho najvyšším princípom.

Lebo len chamtivosť, závisť, nenávisť, egoizmus, nespravodlivosť a neľudskosť vládnu tomuto svetu a to žiaľ neraz i medzi kresťanmi. A preto je dnes klamstvom a zavádzaním ubezpečovať ľudí tohto sveta o priazni Najvyššieho, ktorá sa nad nimi dobrotivo skláňa. Lebo predsa tam, kde niet plnenia povinností, neprichádzajú do úvahy ani nijaké práva, pretože všetky práva vznikajú iba na základe plnenia povinností!

Biblické zjavenie začína Starým Zákonom, plným drsnej prísnosti. Princíp, v ktorom sa zachvieva Starý Zákon je princípom spravodlivosti. Spravodlivosti neúchylnej, tvrdej a nekompromisnej.

Kristom prinesený Nový Zákon je Zákonom Lásky. Zákonom Lásky a úcty k blížnemu. Je to bezprecedentná možnosť stať sa Bohom milovanými, ak sa staneme schopnými naučiť sa žiť v láske k blížnemu ako k sebe samému.

Avšak Biblia napokon predsa len končí spisom Apokalypsa, ktorý je akoby opätovným návratom onej drsnej a prísnej straozákonnej spravodlivosti. Apokalypsa totiž hovorí o dopade úderu Božej Spravodlivosti na ľudstvo, ktoré odmietlo prijať za svoj Kristov princíp lásky a zrealizovať ho vo svojom každodennom živote.

Apokalypsa je teda dôsledkom veľkej, premárnenej šance. Je spravodlivou odplatou za to, že bol odmietnutý Kristov princíp lásky a bolo ním opovrhnuté. Je to výstraha, aby sa ľudia včas spamätali a stali sa milujúcimi seba navzájom, aby k niečomu takému, ako sa opisuje v Apokalypse nikdy nemuselo dôjsť.

Človek, jednotlivec, kresťan i celý svet môžu počítať s priazňou Božej Lásky iba vtedy, ak budú žiť v láske ku sebe navzájom. Potom ich Stvoriteľ bude milovať a zahrnie ich svojou priazňou. Potom môžu žiť svoj mieruplný život na zemi s týmto blaženým vedomým.

Ak však princípom vzájomnej lásky a ohľaduplnosti k sebe žiť nebudú, ak budú svojim blížnym závidieť, ak v nich budú vidieť nepriateľov, či konkurentov, ak sa ich budú snažiť oklamať, ošmeknúť a zneužiť, potom je pre takýchto jednotlivcov, kresťanov i celý svet nachystaná iná alternatíva, podrobne popísaná v záverečnej kapitole biblického zjavenia s názvom Apokalypsa.

Je teda v istom zmysle klamstvom a zavádzaním ľuďom donekonečna paušálne opakovať o istote lásky Najvyššieho, ak si oni sami sebe navzájom túto lásku nepreukazujú.

Kto žije Kristovým princípom lásky k blížnemu ako k sebe samému, ten sa nemusí báť žiadnej Apokalypsy. Nad tým bude bdieť Láska Najvyššieho a ochraňovať ho, nech už sa bude diať čokoľvek.

Kto však princípom lásky k blížnemu nežije, tomu sú určené drsné slová Apokalypsy. Nech ich berie ako výstrahu! Nech ich berie ako impulz k nevyhnutnej zmene seba samého k lepšiemu, pretože ak tak neurobí, stanú sa slová Apokalypsy jeho vlastným, osobným osudom.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí Sloven


2.
označiť príspevok

Krištof
   16. 3. 2015, 18:07 avatar
Savras, možno vieš, že ľudia sú rôzni, i kresťania. Nežijeme v kresťanskom svete, kresťania sú jednotliví ľudia, nie svet. A jednotliví ľudia sú rôzni, takoví i makoví, lepší i horší. Takže v tomto by si sa mal pokúsiť o objektivitu a nehádzať všetkých do jedného vreca. V opačnom prípade by to mohlo vyzerať tak, že ani ty kresťanom nepreukazuješ lásku, lež iba kritizovanie.
Už v Starom zákone boli niektoré zákony o láske, napr. 3M 19, 33-34: "Ak sa vo vašej krajine pri tebe zdržuje cudzinec, neutláčajte ho. Cudzinec, ktorý sa zdržuje u vás, nech vám je ako domorodec. Milujte ho ako seba samých, lebo cudzincami ste boli v Egypte; ja som Hospodin, váš Boh."
Alebo 3M 19, 18: "Nepomsti sa a neprechovávaj hnev voči príslušníkom nášho ľudu, ale miluj blížneho ako seba samého; ja som Hospodin."

Aj v starozákonnej dobe to bolo tak, že za dobro mala byť odmena od Boha a za zlo trest. Žalm 62, 12-13: "Raz prehovoril Boh, dve veci som vyrozumel: U Boha je moc, a u Teba i milosť, Pane! Lebo Ty odplatíš každému podľa jeho skutkov."
V Novom zákone v Evanjeliách i listoch apoštolov sa tiež hovorí o odmene a treste, aj bez spisu Apokalypsa. Pozri napr. Evanjelium podľa Matúša 25, 31-46 o poslednom súde.

Každé náboženstvo predpokladá, že má najbližšie k Božej láske, nirváne alebo o čo tam ide. Aj tvoje náboženské učenie je zrejme také, že predpokladáš, že ty a ostatní, čo zdieľajú to učenie, ste v priazni Božej či v súlade s Božou vôľou. Čiastočne však môžeš mať pravdu v tom, čo píšeš v úvodnom texte
Súhlasí Wolfe


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 3. 2015, 08:04 avatar
Suhlasim v podstate aj s jednym aj s druhym, ale je bezne, ze veriaci beru Boha ako psychologicku barlicku, ktori si myslia, ze pojdu do neba za kazdych okolnosti, staci, ze veria...


7.
označiť príspevok

Krištof
   17. 3. 2015, 14:20 avatar
Wolfe, ako sa to vezme. Pozrieme sa na to ako na rodinu. Rodičia, deti, bratia, sestry... Sú príbuzní, spája ich "spoločná krv", patria k sebe. Členovia rodiny si nemusia neustále dokazovať lásku na to, aby patrili k sebe, aby medzi nimi boli blízke vzťahy. Podobne je to aj v kresťanstve, kde je Boh ako Otec, ľudia jeho deti a navzájom súrodenci, Ježiš Prostredník, Pán, priateľ, brat... Spája ich nie už tak telesné príbuzenstvo ako skôr duchovné. Patria k sebe, sú si blízki, poznajú sa, majú sa radi. Nemusia si to neustále dokazovať skutkami. Na druhej strane to neznamená, že sa tie vzťahy nemôžu pokaziť, ak nejaký člen rodiny bude robiť zlé veci, namiesto lásky pestovať v sebe opak toho atď. Takže má to dve stránky, ako sa hovorí


10.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 3. 2015, 07:28 avatar
Ale dost casto sa deje, ze robia skutky proti laske...
Napr. poukazuju na nenavist inych a pritom si ani neuvedomuju, ze vlastne ukazuju svoju vlastnu... atd..
Ale veria, ze sami su dobri a veriaci, takze tak... (Nehovorim, ze je to pravidlo a zaroven to bol len priklad, poukazovat sa to da rozne.. ohovaranim atd...Ide kre presne vyjadrujeme nelasku a odkial je to skrupuliarstvo)


5.
označiť príspevok

pátrač muž
   16. 3. 2015, 21:37 avatar
z pohľadu toho, že chcú ľudia vyhrávať a nie zarobiť peniaze (plniť povinnosti) ľudia nemajú právo na jeho lásku


3.
označiť príspevok

Sloven muž
   16. 3. 2015, 21:10 avatar
20miluj Hospodina, svojho Boha, poslúchaj Jeho hlas a pridŕžaj sa Ho; lebo od toho závisí tvoj život a dĺžka tvojich dní; tak budeš prebývať v krajine, ktorú Hospodin prísahou zasľúbil dať tvojim otcom Abrahámovi, Izákovi a Jákobovi. Piata Kniha Mojžišova


4.
označiť príspevok

Sloven muž
   16. 3. 2015, 21:12 avatar
36Majstre, ktoré je veľké prikázanie v zákone? 37Odpovedal mu: Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým srdcom, celou dušou a celou mysľou. 38To je veľké a prvé prikázanie. 39A druhé je mu podobné: Milovať budeš blížneho ako seba samého. 40Na týchto dvoch prikázaniach sa zakladá celý zákon aj proroci. Matúš - 22. kap.


8.
označiť príspevok

milky945 muž
   17. 3. 2015, 16:51 avatar
Savras, chapem to spravne, ze Boh miluje iba tych, ktori miluju svojich bliznych? Takze bozia laska je podmienecna? To je akoby si hovoril o cloveku. Clovek si kladie podmienky, koho ma rad a koho radsej, koho neznasa. Ale Boh?


9.
označiť príspevok

fajer
   17. 3. 2015, 17:26 avatar
to sú keci o ničom...


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 3. 2015, 07:30 avatar
Necakajte, ze vam Savras odpovie...
Jeho asi nezaujimaju ludia, a urcite nie ich nazory, jeho zaujima hlavne jeho vlastny nazor..
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:33,  Peter Balko sa volá. Som normálne myslela, že si to ty. Lebo keby áno, sa trošku poznáme....
dnes, 10:29,  Ano, som to ja. Vďaka, beriem to ako kompliment :D
dnes, 10:29,  247. Podľa vône - teraz máš na mysli vôňu zomletej kávy pred zaliatím, alebo vôňu kávy...
dnes, 10:27,  Ahoj, Patrik :) To si ty na foto? Lebo ak hej, podobáš sa na jedného spisovateľa.
dnes, 10:26,  246 - hmm, Vianoce; to je ťažká otázka. Ohľadne Vianoc mám stále najsilnejšie emócie...
dnes, 10:26,  Ok, internetový odborník na teológiu :)
dnes, 10:26,  13. Svedkovia Jehovovi sú bežne považovaní za sektu. KC nie.
dnes, 10:20,  A ty osobne vidíš nejaký rozdiel medzi tým, čo nazývaš Boh a tým, čím je Kristus? Alebo...
dnes, 10:11,  Shagara, nerozumiem prečo mi opakovane píšeš, že znesvätenie chrámu o ktorom hovoril...
dnes, 09:56,  Boha treba viac milovať ako uctievať. No pozorujem že strašne málo ľudí to pochopilo vo...
dnes, 09:54,  Ale to je ten fundamentalizmu. Môj Boh je lepší ako tvoj a ten tvoj je navyše Satan. *21
dnes, 09:51,  I keď všetky cesty vedú do Ríma a všetky dobré cesty vedú k jednej ceste ktorá vedie k...
dnes, 09:50,  245/ Dobru kavu poznas podla vone!!! Ked si zapchas nos nerozoznas mrkvu od cesnaku!!! Som...
dnes, 09:48,  Asi tak.*21 A od pravdy sú za horami za dolami.*21
dnes, 09:48,  Mne tá Popradská prestala chutiť, možno som mala iba starú kávu, zvetranú, či čo. Hoci...
dnes, 09:42,  Na príliš jemné rozpoznávanie chutí ja nie som. To by musel byť veľmi silný rozdiel, aby...
dnes, 09:41,  Lebo ten pán viem, kto je, a tá vedľa neho sa podobá na Adelu, nie?
dnes, 09:40,  Ja teraz pijem, a zrovna v tejto chvíli túto, Jacobs Kronung:...
dnes, 09:35,  Jeden sektár nadáva na druhého :)
dnes, 09:34,  Včera si tu ani skoro nebol, čo, Eduard. :) Kto je tá pani na foto?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neexistuje cesta ku šťastiu, pretože šťastie je cesta.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 399 bytes in 0,364 seconds)