hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Nórski diplomati uznali podľa ruských hovnometov Krym za ruský. Naozaj?

príspevkov
7
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 21.6.2020 08:26 Čeka
posledná zmena 21.6.2020 15:46
1
21.06.2020, 08:26
práva o tom, že delegácia “diplomatov“ z Nórska navštívila Krym, zaplnila proruské médiá. Situácia je podobná tej z leta, keď Krym navštívil slovenský poslanec Peter Marček.

Ria Novosti, Piaty Kanál, NTV, Komsomolskaja Pravda aj Sputnik. Titulky týchto médií zaplnila začiatkom októbra správa o nórskej návšteve na Kryme, počas ktorej vraj Nóri uznali Krym za súčasť Ruska.

Médiá citujú vedúceho nórskej delegácie diplomatov, istého Hendrika Webera. Tvrdí, že okupácia Krymu Ruskom je legitímna a všetky sankcie uvalené na Rusko sú neefektívne. Weber Krym navštívil so skupinou akademikov, podnikateľov a verejne známych osôb.

Išlo však naozaj o diplomatickú delegáciu, ako tvrdili prokremeľské médiá? V prvom rade, Hendrik Weber je podnikateľ. So svojou ženou však založil organizáciu s názvom Ľudová diplomacia Nórska. Sami seba nazývajú ľudoví diplomati a svojimi návštevami sa pokúšajú legitimizovať ruskú anexiu Krymu.

Ide teda o samozvaných “diplomatov“, ktorí určite neprezentovali oficiálne stanovisko Nórska. To anexiu Krymu neuznáva. Svojim občanom dokonca neodporúča cestovať na Krym. Práve preto, že podobné výlety môžu pomôcť legitimizovať anexiu.

V podobnej situácii sa len pred dvoma mesiacmi ocitla aj Slovenská republika. O výlete poslanca Petra Marčeka informovali viaceré dezinformačné weby. Na Slovensku sa jeho výprave na Krym venovali najmä Hlavné správy.

Marček považuje Krym za ruský. Podľa neho by “možno veľmi rado dalo také vyhlásenie“ aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí, ale “je dirigované z určitých miest a musí rozprávať tak ako rozpráva Európska únia“.

O Marčekovej návšteve intenzívne informovala aj česká verzia proruského webu Sputnik, ale aj časť médií priamo v Rusku. Ide o podobný scenár ako v prípade Nórov. Ruské médiá využijú každú bezvýznamnú návštevu zo Západu, aby vyvolali dojem, že ide o dôležitých ľudí, ktorí dávajú za pravdu vládnucemu režimu a zvyšujú tak jeho legitimitu v očiach bežných Rusov.

Na poslanca Národnej rady Marčeka sa za jeho výlet zosypala vlna kritiky od analytikov, aj od predsedníčky zahraničného výboru Kataríny Cséfalvayovej.
none
3
21.06.2020, 15:13
Súdruh Marček 66 rokov nebol na Kryme ale teraz pocítil potrebu ilegálne cestovať na Krym . Asi náhoda.

Je také ruske keď Norsko uznalo Krym ale Norsko o tom nič nevie
none
4
21.06.2020, 15:39
Samozrejme že na Krym išiel robiť propagandu ilegálne

Slovenskí poslanci idú na Krym. Porušia zákony Ukrajiny

Poslanec, ktorý cestu organizuje, otvorene hovorí, že s ruskou okupáciou Krymu nemá problém.

Skupina slovenských poslancov koncom júla mieri na Ruskom anektovaný Krym.

Organizátor cesty, nezaradený poslanec Peter Marček tvrdí, že na Krym cestuje ako súkromná osoba a povolenie ukrajinských úradov nepotrebuje, pretože Krym patrí Rusku.

Slovenskí turisti pozabudli na jednu vec - porušia zákony Ukrajiny. Tá ich okrem toho, že im má právo zakázať vstup na svoje územie, môže zaradiť na ukrajinský sankčný zoznam zákazu podnikania a vývozu kapitálu.

Porušia zákon

Krym nie je pre zahraničné návštevy uzavretá pevnosť. Pokiaľ chce niekto na okupovaný polostrov vycestovať, a neporušiť tým zákony, musí o povolenie požiadať ukrajinský migračný úrad a bezpečnostný úrad. Pre novinárov platí zároveň registrácia na ministerstve informácií.

Pokiaľ získa povolenie, na Krym vstupuje cez na to určené hraničné priechody v Chersonskej oblasti, napríklad v Kalančaku alebo Čaplinke.

Poslanci sa však rozhodli pre iný variant - na Krym poletia cez Moskvu.

“Základný problém tkvie v tom, že pobyt na Kryme vybavujú s ruskými, a nie ukrajinskými úradmi. Vzhľadom na to, že Slovensko neuznalo anexiu Krymu, mali logicky žiadať o vstup ukrajinské úrady. Pokiaľ to neurobili, porušujú tým zákony. Takto v zásade vstúpia nelegálne na cudzie územie,” vysvetľuje Karel Svoboda z Inštitútu medzinárodných štúdií Karlovej univerzity v Prahe.

Akceptovanie okupácie

Rovnako to vidí aj slovenský expert na otázky Ukrajiny a Ruska, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.

Ten zároveň pripomína, že poslanci svojím krokom akceptujú okupáciu Krymu. Nezaváži ani to, že tvrdia, že na polostrov mieria ako súkromné osoby.

„Poslanci parlamentov nie sú súkromné osoby. Poslanec je zvolený predstaviteľ politickej strany, má politický mandát a jeho správanie je pod dozorom verejnosti. Tým, ako sa správa, vysiela svoje politické posolstvá,“ zhrnul Duleba.
Rusi si vzali, čo bolo ich, tvrdí Marček

Marček, ktorý cestu organizuje, otvorene hovorí, že s anexiou Krymu Ruskom nemá problém.

„Rusko si zobralo len to, čo mu patrilo. Veď tam bolo referendum, v ktorom 99 percent obyvateľov schválilo, že chcú byť v Rusku,“ reagoval na otázku, prečo o povolenie nepožiadali ukrajinskú stranu.

To, koľko ľudí v nezákonnom referende za prítomnosti ruskej armády skutočne hlasovalo, je otázne. Kým lokálne úrady ohlasovali 97-percentnú účasť, ruská Rada pre ľudské práva po hlasovaní zverejnila odhad, že pri 30 až 50-percentnej účasti hlasovalo “za” 50-60 percent ľudí.

Na krátky čas unikli na verejnosť aj čísla ruskej Federálnej bezpečnostnej služby. Tá v správe pre moskovské ústredie napísala, že sa referenda zúčastnilo 34,2 obyvateľov Krymu.
S kým ide, nepovedal

Marček tvrdí, že chce na Kryme hľadať „objektívnu pravdu“. Plánuje oslovovať ľudí na ulici, zhovárať sa s krymskou vládou a následne o svojich zisteniach referovať na Slovensku. So sebou beria aj ďalších poslancov, v jeho delegácii majú byť podľa Marčeka aj redaktor a kameraman, a podnikatelia. Nechcel však prezradiť, o koho ide.

„Prečo ich teraz zaťažovať takými otázkami? Povedia vám svoj názor, keď sa vrátia. Lebo už teraz mám obavy, či tam niektorí po tejto masmediálnej masáži pôjdu,“ okomentoval.

Na otázku, ako naloží s následným zákazom vstupu na Ukrajinu, Marček odpovedal, že mu to bude ľúto. „Ale budem čakať, že príde nová vláda, ktorá mi ten zákaz automaticky zruší,“ odkázal.
Individuálne akcie

Návštevu poslancov by Svoboda nepreceňoval. Pripomenul, že na Kryme sa už objavili aj poslanci SPD Tomia Okamuru či českí komunisti. Dnes majú na Ukrajinu zákaz vstupu.

„Sú to skôr individuálne akcie konkrétnych ľudí a je to tak vnímané aj úradmi. Ministerstvo zahraničia vždy oznámi: My s tým nemáme nič spoločné,” okomentoval.

Po návrate títo politici zvyčajne opisujú, aký je život na Kryme bezproblémový.

„Opakujú klasické mantry o legálnom referende a prejave vôle národa. Alebo hovoria o tom, že Majdan organizovala CIA. A tiež, že sa život na Kryme mimoriadne zlepšil a to, že sa na Kryme sem-tam niekto stratí, alebo niekoho zatvoria, nie je vôbec pravda. Či už by na Krym išli, alebo nie, hlásali by to isté,” uzavrel.

odkaz
none
5
21.06.2020, 15:40
Marček dostal košom, na Krym odletel sám



Pôvodne to mala byť skupina piatich poslancov parlamentu. Nakoniec poslanec Peter Marček (nezaradený) v utorok večer zbytočne čakal na svojich kolegov.

Z bratislavského letiska odletel na Krym sám. Sklamaný Marček aj napriek tomu odmietol prezradiť, kto všetko sľúbil a neprišiel.

Správy o plánovanej ceste skupiny poslancov na Krym, ukrajinský polostrov, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko, prenikli na verejnosť v polovici júla. Protestoval proti nej ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.

Organizátorom akcie bol Marček. Podľa jeho slov sa chcel ísť na vlastné oči presvedčiť, ako sa ľuďom na polostrove žije. Zdôrazňoval, že ide o súkromnú cestu, ktorú si platí z vlastného vrecka. Napriek tomu však jeho výlet vyvolal debaty. Oficiálny postoj Slovenska totiž hovorí, že Krym patrí Ukrajine. Ak naň niekto vstúpi bez povolenia ukrajinských orgánov, môže dostať zákaz vstupu na Ukrajinu. Tento postih hrozí aj Marčekovi.

Cestovať do Moskvy a ďalej na Krym mal s kolegyňou Martinou Šimkovičovou (nezaradená), keďže jej však nevyhovoval termín, cesty sa nezúčastnila. O ďalších menách Marček vytrvalo mlčí. Povedal len, že malo ísť o zástupcov koaličných strán SNS a Smer. Za dva týždne, odkedy kauza prepukla, sa nikto z poslancov k týmto plánom neprihlásil.

Rezort diplomacie vopred upozorňoval, že cestu na Krym neodporúča a pripomenul oficiálne stanovisko Slovenska, podľa ktorého je polostrov súčasťou Ukrajiny.

„Ministerstvo zahraničných vecí sa môže mýliť a podľa mňa sa mýli. Ja mám názor, za ktorým si stojím. Idem si pre potvrdenie, legalizovanie mojich názorov,“ tvrdohlavo trval na svojom politik tesne pred tým, ako nastúpil do lietadla smerujúceho do Moskvy.

Marček sa nádeje nevzdával do poslednej chvíle a povedal, že ďalší možno leteli na Krym z Viedne. Alebo sa zľakli, mieni poslanec. Otázku, čoho sa mali zľaknúť, odporučil položiť dotknutým poslancom. Opäť však odmietol povedať, komu. No na ceste k lietadlu prisľúbil, že ich mená možno zverejní po návrate. Z metropoly Ruska sa prihlásil statusom na sociálnej sieti. O tom, či sa k nemu napokon v Moskve niekto pridal, alebo nie, nenapísal ani slovo. Ešte v Bratislave Marček potvrdil, že s ním cestuje zopár podnikateľov, bývalý šéf SIS Igor Cibula a dvaja novinári.

odkaz
none
6
21.06.2020, 15:42
odkaz

Poslanci, ktorí sa chystajú na Krym, porušia ukrajinské zákony

Poslanci NR SR, ktorí pôjdu v auguste na návštevu Krymu, porušia ukrajinské právo a pravdepodobne budú mať zákaz ísť na Ukrajinu. Na Krym, ktorý podľa medzinárodného práva patrí Ukrajine, sa na pozvanie spolupredsedu Jaltského ekonomického fóra Andreja Nazarova chystá nezaradený poslanec Peter Marček aj niektorí koaliční poslanci.

Na ukrajinský polostrov anektovaný Kremľom by mala vycestovať desaťčlenná delegácia zložená aj z poslancov parlamentu a podnikateľov. Ako vo štvrtok pre médiá povedal ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška, Ukrajina o tejto plánovanej ceste vie a on z nej nie je šťastný.

„Tí, ktorí navštevujú Krym, porušujú zákony Ukrajiny. Ukrajinská strana bude samozrejme na toto rozhodnutie reagovať. Myslím si, že tie osoby, ktoré navštívia Krym, budú mať zákaz vycestovať na Ukrajinu v budúcnosti,“ priblížil J. Muška s tým, že už napísal list zástupcom parlamentných strán, aby dohovorili svojim poslancom.

Veľvyslanec Ukrajiny zároveň dodal, že hoci zákonodarcovia, ktorí sa tam chystajú, idú ako súkromné osoby a nemajú mandát NR SR, na Kryme sa však ako poslanci budú správať. Podľa vlastných slov nevie, ktorí poslanci sa tam chystajú, vie iba o jednom nezaradenom poslancovi, ktorý cestu organizuje.
none
7
21.06.2020, 15:46
HakovýSS Tatárik ze Záhorá
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 106 937 B vygenerované za : 0.074 s unikátne zobrazenia tém : 47 759 unikátne zobrazenia blogov : 818 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou V posledných dňoch, hovorí Boh, vylejem svojho Ducha na každé telo. Vaši synovia a vaše dcéry budú prorokovať, vaši mladíci budú mať videnia a vašim starcom sa budú snívať sny. V tých dňoch vylejem svojho Ducha aj ...

citát dňa :

Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.