Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Niečo na pobavenie

23
reakcií
1500
prečítaní
Tému 18. marca 2013, 06:25 založil Arabeska.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
13. 05. 2010
8
28. 06. 2012
25
06. 02. 2016
2
02. 04. 2010
4
 
 


1.
označiť príspevok

Arabeska žena
   18. 3. 2013, 06:25 avatar
Čas na jedenáste prikázanie?

Milí bratia v Kristu - asi tak by som mal začať tento komentár v tieto dni premedializované voľbou nového pápeža, keď niet hodiny, aby som sa nedozvedel niečo prevratne nové zo Svätej kúrie. Mal by som, ale nezačnem - som totiž agnostik so sklonmi k ateizmu, katolicizmus mám na háku a celý ten mediálny rámus okolo ich božieho vyslanca na Zemi mi už lezie poriadne na nervy. Preto v mene tejto slovenskej menšiny už len zrevem, že stačilo, fakt stačilo!! No a potom, pokúsim sa vám, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, už pokojnejšie vysvetliť, prečo my, agnostici a ateisti, vaše nadšenie z nového pápeža nezdieľame a zdieľať nikdy ani nebudeme.

Pápež František zdraví veriacich na nedeľnej omši

Ale poďme pekne konzervatívne, pekne po poriadku. Takže mám psa baseta a vybral som si ho spomedzi štyroch basetích mláďat v obci Kuroslepy na Morave preto, lebo keď mi ho predstavovali, tak utiekol do poľa objavovať nový svet namiesto toho, aby sa prestrašený túlil k svojej matke ako jeho maličkí psí bratia. Keďže sa mi stále vrhal pod auto, robil iracionálne veci, a vôbec rebeloval, nazval som ho Majakovskij a... Počkať, vás to nezaujíma a zdá sa vám to mimo? Ale ten pes je stredobodom môjho vesmíru, tak ako pápež toho vášho - tak prečo by som vám neporozprával o tom, ako som si ho vybral, pridám zopár veselých historiek a vôbec, budem vás tým dva týždne - čo dva týždne, dve tisícročia! - kŕmiť a vy zabudnete na ten reálny svet okolo a možno potom dokážem z neho urobiť šéfa nejakej novej sekty...

Asi toto robíte, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, a asi takto mimo sa my ostatní cítime. Hlavne teraz, posledné tri týždne. Najprv rezignoval ten váš starý pápež, ktorého sme nemuseli, lebo sme si ho spájali s Hitlerjugend, potom prišla favorizácia nejakého vraj strašne pokrokového afrického kardinála, potom už aj kedysi jediná normálna stanica BBC vysielala live, ako 115 starcov v sutanách pristupuje k nejakej knihe a číta nejakú prísahu - no ja som si fakt vtedy už prepol na Al Jazeeru...Bohužiaľ, mentalite moslimského sveta však nerozumiem, ba priam sa jej bojím, oni sa k Alahovi obracajú 5-krát denne, tu ma v detstve do kostola nútili iba v nedeľu...A tak som prepol zas späť na tú BBC. Ale tam zas päť minút live záber na bielo dymiaci komín - to už som si fakt myslel, že je vrchol a že to je nejaká recesia, ako keď Ztohoven pirátsky preniklo do ČT a vysielalo priamy prenos jadrového výbuchu kdesi v Jizerských horách...Ale nie - potom prišlo predstavovanie nového pápeža a všetky tie historky okolo, aký je ľudový, že chodí autobusom, že stojí, keď by mohol sedieť, a dokonca aj účet za noc v hoteli zaplatil - no fakt sila, ja som začal normálne túžiť po pravidelnom spravodajstve nejakej komerčnej stanice zo šou Farma či Farmár hľadá ženu, Flashdance a podobne. Ok, ja chápem, že tie médiá robia zo seba volov sami, ale priznajme si, že jezuiti, ktorí tú voľbu pápeža "vyhrali", im trošku pomáhajú. Oni tomu mediálnemu hurhaju totiž dosť rozumejú, majú pod palcom Rádio Vatikán a aj komunikáciu s ostatným svetom.

Problém však je, že tak ako po predchádzajúce dve tisícročia, ani to najlepšie PR - a oni ho fakt robiť vedia - nezakryje jeden fakt, ktorý je pre nás ateistov a agnostikov kameňom úrazu od prvopočiatku. A to jest, že ani oni nemajú dôkazy. Nemajú dôkazy na existenciu Boha, nemajú dôkazy na to, že Ježiš bol Boží syn, a nie iba neúspešný revolucionár, a už vôbec nemajú dôkazy, že ten pápež nejak s tými dvoma predchádzajúcimi súvisí. Oni majú sväté knihy, ale my máme svoju logiku. Oni veria, my myslíme. Kým ich sväté knihy sú iba písmená na papieri - a papier znesie veľa - tak môj rozum a logika mi hovoria, že sú to prachobyčajní obchodníci. Ich podlosť spočíva v tom, že pri svojom obchode s tovarom bez garancie, vierou využívajú strach ľudí zo smrti. Vyhrážajú sa im tým, že ak nebudú rešpektovať ich príkazy a zákazy, oni vedia, že bude nejaké peklo. Podvedome navodzujú dojem, že ak budete s nimi zadobre, a občas niečo aj do košíčka prihodíte, tak bude zas po tej smrti nebo. Pravda je taká, že oni sami o tom vedia rovnaké...veľké nič, ako my všetci ostatní naokolo.

Na druhej strane - uznávam, okrem zdierania ľudí naokolo, Vatikánskej banky, zlatých relikvií, križiackych výprav a zabíjania v mene toho ich Boha, za pár vecí je im nutné sa poďakovať. Treba im poďakovať za to, že ich rády sa skutočne starajú o chorých, ktorí by inak na tú starostlivosť nemali. Treba im poďakovať za to, že vďaka tomu, že nemajú strach zo smrti, tak majú občas neskutočnú odvahu postaviť sa proti útlaku a bojovať za správnu vec tak, ako my ostatní mať nikdy nebudeme.

A v neposlednom rade sa im treba poďakovať aj za tých desať prikázaní. Veď kým my, empatickí ergo emocionálnou inteligenciou disponujúci ľudia si vystačíme so vžitím sa do pocitov iných a nerobíme im to, čo nechceme, aby oni robili nám - takže nezabíjame, lebo nechceme byť zabití, nekradneme, lebo nechceme byť okradnutí a podobne, katolíci to majú zrejme inak. Je medzi nimi dosť takých, povedzme jednoduchších, ktorí k tomu potrebujú Boha a nejaké prikázanie. Vediac, že polícia nie je všemocná a na mnoho zločinov sa nepríde, som cirkvi fakt vďačný za to, že im toho Boha vymyslela a že sa ho boja a že ma vďaka tomu strachu z neho neokradnú a nezabijú - zo srandy dodám, že snáď ani po tomto článku.

Ale potom už vážne, alebo aspoň polovážne - nešlo by vymyslieť aj nejaké to prikázanie, dajme tomu jedenáste? Nejaké také ohľadne rešpektovania názoru druhých, nevnucovania im svojej jedinej pravdy, ktoré by sa v súčasnosti prejavilo napríklad tým, že nás a médiá, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, už nebudete kŕmiť ďalšími podnetmi k článkom o tom vašom geniálnom novom pápežovi? My ateisti a agnostici tomu hovoríme pokora a naše prikázanie znie Ži a nechaj žiť - ale to len na inšpiráciu....

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí havran


2.
označiť príspevok

elemír muž
   18. 3. 2013, 06:48 avatar
Tak na nervy vám to ide ??? To si naozaj myslíte, že niekoľkotisícmiliardové dejiny sa zmenia iba len preto, že vám to ide na nervy ??? Smozrejme, že je v tom veľa špíny a humusu okrem toho podstatného, ale ak sa chceš naozaj dostatť k tej podstate, potom ti nemôže vadiť cesta, či je hrbolaťá, alebo hladká, alebo zasraná. Ak samozrejme dokážeš rozlíšiť cenu podstaty a humusu.


24.
označiť príspevok

karas muž
   20. 3. 2013, 12:38 avatar
Veci došli tak ďaleko, že hovorca súčasného pápeža Joaquin Navarro bol v júni 1993 nútený verejne priznať, že “prílišný dôraz spoločnosti na sex je príčinou toho, že niektorí kňazi sexuálne zneužívajú novicov”. Pápež musel dokonca vymenovať komisiu zloženú z predstaviteľov Vatikánu a americkej katolíckej cirkvi, aby preskúmala možnosť nápravy alebo vyobcovania hriešnikov. Obvinených je približne 400 amerických kňazov. Medzi najväčšie prípady patrí dvanásť mníchov rádu františkánov zo seminára sv. Antona v meste Goleta, ktorí sexuálne zneužívali v rokoch 1964 až 1987 až 34 chlapcov vo veku sedem až štrnásť rokov. V inom prípade 49-ročný reverend Theodore Llanos zneužil 38 chlapcov za dvadsaťročné obdobie. Vrcholom je prípad rodiny Amiraultovcov, v ktorom bola obvinená dokonca aj 71-ročná matka a 37-ročná sestra kazateľa Geralda Amiraulta, ktorý s manželkou a dvadsiatimi šiestimi ďalšími dospelými zorganizoval dve nerestné sexuálne skupiny. Jeho obeťami však boli, žiaľ, aj deti. NEVINNÉ OBETE Na rozdiel od minulosti majú súčasné prehrešky svätých mužov vážnejší dopad najmä v prípadoch pedofílie. Práve z tohto dôvodu zbavili funkcie rakúskeho arcibiskupa krátko po tom, ako suspendoval istého kňaza. Ten ho totiž označil za svojho przniteľa. Rovnako dopadol seychelský arcibiskup. Dvaja pápežskí vyšetrovatelia prišli preveriť podobný prípad hlavy španielskej cirkvi. ĺrsky pedofilný kňaz Brandan Smyth sa priznal k 74 prípadom zneužívania dvadsiatky detí v rokoch 1958 až 1993. Pápež bol pravdepodobne zúfalý. Zareagoval verejným vyhlásením solidarity obetiam pedofilných kňazov. To však nestačilo speváčke Sinead O’Connorovej, ktorá na protest proti týmto prípadom roztrhala na koncerte fotografiu Svätého otca. Ani jedno, ani druhé však nepomohlo. Zneužívanie detí sa šíri ďalej – a zasiahlo aj Slovensko. Zatiaľ jediný súdne uzavretý prípad sa stal v Topoľníkoch, kde sa obeťami kňaza stali desať- až trinásťroční chlapci. Súd ho za to v roku 1995 odsúdil na tridsať mesiacov väzenia. Ako vidno, sexuálnym škandálom sa nevyhla žiadna z cirkví zakladajúcich si na mravnej čistote svojich cirkevných hodnostárov.
Autor: Gustav Murin, vynatok


3.
označiť príspevok

havran
   18. 3. 2013, 07:37 avatar
Elemír - Reaálny svet je poznateľný a duchovný veriteľný. Oba svety sú prepojené cez ľudské myslenie. Toto prepojenie prináša kvalitatívne nový rozmer existencie spoločnosti. Každý nižší tvor si nepotrebuje vytvárať fiktívne predstavy o nebezpečenstvách v reálnom živote. Poznáme mnoho príkladov chovania zvierat a pripisujeme to ich zvláštnym schopnostiam a hovoríme , že človek ich už stratil.Toto práve núti človeka žiť v spoločenstvách. Spoločenstvá vytvárajú aj tvory na nižšom stupni vývoja ,robia len jednoduchú reprodukciu vo svojom konaní , kým človek zabezpečuje rozvíjajúcu sa spoločnosť.
Racionálne poznanie materiálneho sveta a dchovno je asi práve to , čo vytvára ustavičný rozpor v spoločnosti a otvára jej nové cesty.Obe stránky sa však rozvíjajú. Zaznelo to i pri voľbe nového pápeža , keď mnohí veriaci prejavili potrebu modernizovať a posunúť cirkev , čo v konečnom dôsledku aj cirkev opatrne reflektuje.


4.
označiť príspevok

blueevil
   18. 3. 2013, 07:51 avatar
ta posledna veta je skvela, človek teda zle naklonovany tvor si musi vždy vymyslieť lepšie povedane nieaku doktrinu k tomu aby mohol prežiť. v ich pripade to bude holograficky ježiško ktory im chyba ? nieje to podobny stav ako ked ideš na koncert ?
Súhlasí havran


5.
označiť príspevok

havran
   18. 3. 2013, 07:58 avatar
blueevil - tým chcem len poukázať na to , že človek v ľudskej spoločnosti je zaradený v novom rozmere spoločnosti. Tento nový rozmer umožňuje jeho tvorivo sa rozvíjajúcu existenciu , ktorá plynie z dialektického antagonizmu. Mravce asi nemajú vlastné náboženstvo , jednoducho konajú milióny rokov to isté. Myslím si , že práve existencia ideí posúva spoločnosť , lebo práve oni nastavujú nové ciele na horizonte poznania.


7.
označiť príspevok

blueevil
   18. 3. 2013, 08:10 avatar
maš dojem že tu existuje spoločnosť ? ľudske trosky by sa dalo povedať... však ako človek nemôže sam seba poprieť. všetko je zmanipulovane nieakym kretenom, nič už nema cenu a po pravde, nova generacia už neprinesie vôbec nič, len skazu, už teraz je to citeľne. to je len jeden prehľad veci havran. mravce maju iba nervovy system, nie niekoľko mozgov ako človek, preto by mal byť tvorivy, pre koho ked si programovany k apatii a nutiť sa do niečoho aby si vykazal nieaku činnosť zasa nema cenu pre teba kedže ešte citiš a važiš si to  


6.
označiť príspevok

havran
   18. 3. 2013, 08:09 avatar
V reálnom svete sme svedkami aj deformácií absolutizovania ideí , ktoré sa stali i príčinou katastróf. Napríklad: známe sú sledovania pohybu amerických lodí v tichomorí nemeckými lokátormi , ktoré boli namierené do Vesmíru , Nemci lebo vyznávali myšlienku dutého sveta.Podobných nezmyslov v praxi uplatnených fantasmagórií bolo v dejinách ľudstva veľa.Nakoniec v praktickom reálnom živote nezmysly zanikajú , aj keď môžu dočasne narobiť veľa škody ako zemetrasenia , ktoré tiež nevieme ovládať - zatiaľ.


8.
označiť príspevok

blueevil
   18. 3. 2013, 08:12 avatar
prečo by to mal byť nezmysel, maš na to dôkaz ? oni ho mali ked o tom niečo vraveli


9.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   18. 3. 2013, 08:14 avatar
Je úsmevné, ak niekto sa odvoláva na ateizmus pri kritike správania kohokoľvek. Ateizmus nemá morálku, preto je to mimo misu.


10.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 10:55 avatar
TvojOponent; Morálny, prípadne nemorálny je človek, nezáleží na tom či je ateista, alebo teista. Ak je človek neveriacim, nech už má pre svoju nevieru akékoľvek dôvody, ani zďaleka neznamená, že je nemorálnym a viera, nie je automaticky zárukou morálnosti 
Súhlasí Linda, zajomato


14.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 3. 2013, 11:51 avatar
No a sme doma, keď viera nie je automaticky zárukou morálnosti. Viera ju v skutočnosti ďaleko presahuje, pritom ale nemyslím vieru v zajtrajší deň alebo vieru v lepší zajtrajšok. Dnes je to žiaľ buzzword, ktorý kde kto používa intuitívne a nesprávne.


15.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 12:05 avatar
milky945; ... nerozumiem ... mohol by si sa vyjadriť trochu zrozumiteľnejšie ...  


11.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   18. 3. 2013, 11:09 avatar
Morálne kodexy, ideológie, náboženstvá a filozofie nám hovoria, akí by sme mali byť. Je to ideál, cieľ. Dejiny nám píšu, ako to v skutočnosti bolo a ako sme sa k tým ideálom priblížili či vzdialili. Neveriaci môže žiť život podobne ako veriaci s rôznym prienikom s týmito ideálmi a podobne aj s rôznymi úletmi od tých ideálov. Kým koncept morálky je veriacemu daný od Boha a je teda nadradený všetkému ľudskému, koncept ateistu je výsledkom evolúcie filozofií a orálnych kodexov,ktorého autormi sú ľudia. Platí ten koncept morálky, ktorý bol vnútený ateistickými predátormi. A dejiny ateizmu nám píšu hrôzostrašné dôsledky experimentovania s morálkou. Posledné stroročie, storočie sekularizácie, je najkrvavejším storočím od BigBangu. To píšu dejiny. Prehliadať tieto skutočnosti je rýdzim fanatizmom.


12.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 11:50 avatar
TvojOponent; Vedel, by si mi napísať o tom platiacom koncepte morálky, ktorý bol vnútený ateistickými predátormi, niečo o dejinách ateizmu? 


13.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 11:50 avatar
Mne osobne správy o novom pápežovi až tak nevadia. Nech je to ako chce, post pápeža, je významnou „funkciou“, ktorá má nemalý vplyv na svetové dianie, aj keď, samozrejme, je oveľa viac toho, čo ten náš svet ovplyvňuje ... a cirkev je historicky kolosom, ktorý sa spreneveril vlastným ideám, značne vzdialený spoločenstvám prvých kresťanov ...
Nádejam sa, že nadviaže na to pozitívne, čo predstavoval pápež Ján Pavol II a Benedikt XVI nedokázal v tom pozitívnom pokračovať ...
 


16.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 3. 2013, 12:23 avatar
J.Tull 15: Je to trochu offtopic tejto témy, ale snáď to autorovi témy neprekáža. Viera je slovo, ktoré má minimálne dva významy.

1. viera v existenciu objektu / Boha, pritom k tomu objektu / Bohu nemám žiadny vzťah, toto je svetské chápanie slova viera
2. viera ako vzťah, ktorý človek prežíva, toto je biblické chápanie slova viera

Vieru v prvom význame človek neprežíva, je to ako viera v makrosvet a mikrosvet, ktorý nevidíš, ale veríš, že existuje, lebo ti to niekto povedal. Viera v druhom význame je dar, ktorý ti nikto nedá, len samotný Boh. No a na tú som narážal v 14.


17.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 13:13 avatar
milky945; ... v poriadku. Len uvedené nie je nijako v rozpore s tým, že byť veriacim, neznamená automaticky byť morálnym. Nebudem teraz rozoberať, že veriacimi nie sú iba kresťania /samovražední moslimovia sú tiež veriacimi, ktorí „majú dar viery“ .../ a uznávam, že mnohí, ktorí majú, Tebou spomínaný dar a vďaka nemu sa stali ich životy morálnejšími, ale je dosť i takých, ktorí vďaka nemu, začali tými ostatnými nielen opovrhovať ... ani morálku „nevymysleli“, kresťania, a ak je od Boha /čomu ja neverím .../, nie sú prvými, ktorú ju hlásali ...


18.
označiť príspevok

pozerajsa žena
   19. 3. 2013, 20:24 avatar


20.
označiť príspevok

Linda žena
   20. 3. 2013, 12:22 avatar
pozerám sa, že teba nevymazali   


19.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 3. 2013, 12:19 avatar
Človek, ktorý nedokáže pochopiť okolo seba sféry duchovné, je len polovičný človek, prichádza o pol života. veď tak ľahko sa dá o tom presvedčiť, Väčšina neveriacich je ako Holzmanova etuda o stratenom aluminovom klíšku. Nevie,kde ho stratil, ale hľadá ho iba pod svetlom, lebo inde by ho aj tak nenašiel. Kľučik nenašiel, ale všetko má perfektne zdôvodnené. Logika, nie !


21.
označiť príspevok

Martin muž
   20. 3. 2013, 12:23 avatar
To iste sa da povedat aj o cloveku, ktory nikdy neskusil povedzme drogu trip. Ludia co ho mali hovoria ze kto neskusil, nevie o co prichadza. A ten co ho neskusil, si vie logicky krasne zdovodnit, preco je tu drogu brat nespravne.


22.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 3. 2013, 12:30 avatar
Človek si vie zdôvodniť úplne všetko, a ak je šikovný, aj o správnosti svojich (akýchkoľvek) dôvodov presvedčiť ostatných...


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 3. 2013, 12:34 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:35,  Dobry vyber *21
dnes, 09:24,  Partle, dávaj na seba pozor. *19 Je to ustavičný zápas. Len si nenechať otupieť myseľ,...
dnes, 09:20,  Kazdy vecer pred spravami na STV poprosim toto video...
dnes, 09:12,  Teraz sa odohrava zaverecny boj dobra so zlom a ti dobry vyhravaju
dnes, 09:07,  video uvedené níže by měl vidět každý člověk žijící na planetě zemi, promiňte v...
dnes, 09:06,  kntsz, niekedy sa bojím, tak teda nerob dlhé pauzy v pozdravoch k nám, ku mne, dobre? *19...
dnes, 08:57,  Zlatého veku sa ti zachcelo :) Veď počkaj, príde taký zlatý vek, o akom sa nám ani...
dnes, 08:55,  Ja som tiež rád, že tu Shagara vysvetľuje svoju cirkev. Inak by som sa asi nikdy nedozvedel,...
dnes, 08:50,  Nevsimli si ani to ze Jezis Nazaretsky hovoril ked pridem nabudúce nebudete ma moct ukrizovat...
dnes, 08:50,  Ježiš sa narodil v Jeruzaleme? To ti zjavila siedma čakra? *18*18*18
dnes, 08:44,  Nevsimli si ani to ze najkrajsia a najcistejsia bytosť aká kedy chodila po zemi medzi politikmi...
dnes, 08:44,  Smutne je, že jehovoví svedkovia v podstate ignoruju Bozie zaslubenia....odmietaju...
dnes, 08:41,  Nevsimli si ani to ze papezom bol Vladimir Vladimirovic Putin jediny prezident na tejto planete...
dnes, 08:35,  Presne tak nevsimli si ze ulica v Jeruzaleme kde narodil Jezis Nazaretsky sa vola ulica Vladimira...
dnes, 08:29,  Ja nevidim ziadnu zakernu hybridnu vojnu vidim len zakerneho klamarskeho osvieteneho a pravdu...
dnes, 08:15,  Psavci neoficiálních médií lžou – zadarmo. Psavci oficiálních médií říkají pravdu...
dnes, 07:13,  Shagara, som rad, že si na tomto fore, a ukazuješ caše ucenie. Poviem ti, je to naprosto...
dnes, 04:29,  Havran, a ešte nám porozprávaj svoju rozprávočku o zmätenosti. Dal som sem hoax, a ty...
dnes, 02:15,  “A táto dobrá správa o Kráľovstve sa bude zvestovať po celej obývanej zemi na...
dnes, 01:49,  6, ........ ty keby si mal Ježiša aj rovno za chrbtom, tak to nespoznáš: ..... "Mnohí...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Komu sa nechce, hľadá dôvod. Komu sa chce, hľadá spôsob.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(108 631 bytes in 0,207 seconds)