Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Nepríjemné výroky Krista

65
reakcií
2617
prečítaní
Tému 9. marca 2015, 19:26 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   9. 3. 2015, 19:26 avatar
V evanjeliách s nachádza niekoľko, ľuďom nepríjemne znejúcich Kristových slov. Tie sú z tohto dôvodu kresťanskými cirkvami vo všeobecnosti akoby obchádzané a nebývajú stredobodom záujmu kazateľov, ani obsahom ich kázaní. Jednoducho sa o nich mlčí, akoby vôbec neexistovali.

Jedným z príkladov Kristových znepokojujúcich výrokov je aj toto podobenstvo:

Istý človek si vo svojej záhrade zasadil strom a čakal, kedy mu prinesie ovocie. Čakal niekoľko rokov a stále nič. Keď ho už prešla trpezlivosť, prišiel k záhradníkovi a riekol mu: vytni ho, veď načo darmo využíva zem.

Záhradník však odvetil: pane, počkaj ešte rok, dobre ho pohnojím, okopem a ak do roka nezarodí, potom ho dáš vyťať.

O čom nám hovorí toto podobenstvo? Je to obrazné vyjadrenie celkom konkrétneho diania, ktoré prebehne vo stvorení.

Človekom, ktorý zasadil do svojej záhrady strom je Stvoriteľ. Stromom je človek a záhradou stvorenie. Stvoriteľ daroval človeku vedomé bytie, umožnil mu žiť vo svojom stvorení a celé veky trpezlivo čakal na to, kedy „strom“ prinesie ovocie. „Ovocím“ je plné rozvinutie spravodlivosti, čestnosti, ušľachtilosti, dobrotivosti, láskavosti, ohľaduplnosti a ľudskosti v človeku.

V podobenstve sa teda hovorí, že Boh, ktorý stvoril človeka a umožnil mu vedomé jestvovanie vo stvorení od neho očakáva ovocie plného rozvinutia dobra. Podobenstvo však zároveň hovorí, že Stvoriteľ nie je ochotný čakať donekonečna, ale iba určitý čas. Že každý ním zasadený „strom“ jednoducho musí do určitej doby priniesť ovocie, pretože inak bude vydaný príkaz k jeho vyťatiu, aby darmo nevyužíval zem. Čiže aby už naďalej nemohol zneužívať k zlému láskyplnú možnosť svojho vedomého jestvovania vo stvorení.

Podobenstvo ďalej hovorí, že ľudia vo všeobecnosti nechcú a nemajú záujem prinášať dobré ovocie a že Stvoriteľ už z tohto dôvodu dal príkaz k tomu, aby boli všetky neplodné a neúrodné stromy z jeho záhrady vyťaté.

Kto je však onen záhradník, prosiaci Hospodina o zhovievavosť, na ktorého podnet bola lehota ešte o niečo predĺžená?

Tým záhradníkom je Božia Láska!

Boh je totiž vo svojej podstate prísny a spravodlivý. Avšak jeho časťou je i Láska. A táto Láska ešte na nejaký čas zadržala ruku jeho Spravodlivosti! Táto Láska prišla medzi ľudí v osobe Ježiša Krista a darovala im Slovo. Slovo im jasne ukazuje, ako majú myslieť, hovoriť a jednať, aby boli schopní priniesť v čo najrýchlejšom čase ovocie, očakávané od Stvoriteľa.

Ovocná záhrada plná stromov, ktorou je ľudstvo na zemi bola teda okopaná a skyprená Kristovým učením, aby už konečne priniesla zodpovedajúce ovocie čestného, ušľachtilého, spravodlivého a čistého človečenstva.

Tým, čo však musíme mať ustavične na zreteli je posledná veta Ježišovho podobenstva. Predniesol ju záhradník a tá veta znie: Pohnojím ho, okopem ho a ak do roka neprinesie ovocie, potom ho daj vyťať.

A celkový obraz tohto neodvratného diania nám doplnia známe slová Jána Krstiteľa: Sekera je už priložená ku koreňom stromov a každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie bude vyťatý a spálený v ohni.

Bude vyťatý a spálený v ohni!

Lehota určená k tomu, aby ľudstvo prinieslo očakávané ovocie nie je teda nekonečná. Naopak, táto lehota, ktorá bola milostivým aktom Božej Lásky už raz predĺžená sa čoraz viacej približuje ku svojmu koncu. Blíži sa teda neodvratne čas, kedy začnú byť vytínané všetky neplodné a neužitočné stromy z ovocnej záhrady s názvom Zem. Budú vyrúbané a spálené, aby zem zbytočne ďalej nezneužívali.

V záhrade budú smieť zostať iba stromy, prinášajúce ovocie. Takáto je totiž Vôľa Majiteľa záhrady. Ten v nej už viac nechce trpieť neužitočné stromy. Stromy, ktoré z Lásky Božej dostali ešte poslednú šancu, ale nevyužili ju.

Nemyslime si teda že tak, ako to všetko išlo doposiaľ, to pôjde donekonečna. Nemyslime si, že nečestnosť, chamtivosť, sebectvo, bezohľadnosť, podvod, klamstvo, nečistota a neušľachtilosť, dnes vládnuce na zemi sa tu budú rozťahovať neustále. Je to skazené a zlé ovocie, ktoré nebude donekonečna trpené v Pánovej záhrade.

Len z veľkej Lásky Božej bol týmto ľuďom ešte darovaný čas na premenu. Na premenu k lepšiemu! Avšak každý človek, ktorý tento čas na premenu seba samého k lepšiemu nevyužije, bude ako zlý strom vyťatý a spálený v ohni. Bude vytrhnutý a vymazaný z tohto stvorenia pre svoju skazenosť, neužitočnosť a neupotrebiteľnosť.

Takáto nekompromisná je pravda o dianí vo stvorení. Pre jej tvrdosť pred ňou zatvárajú oči kresťanské cirkvi, ale nie len oni. Zatvárajú pred ňou oči i všetky duchovné prúdy, smery a náboženstvá, ako i vo všeobecnosti každý jednotlivý človek. Stvoriteľa a Boha chcú totiž ľudia vidieť len ako všetko odpúšťajúceho a všetko milujúceho.

Áno, Stvoriteľ je milosrdným, milujúcim, milostivým a trpezlivým, ale nikto nemôže jeho Lásku zneužívať donekonečna. Čas, ktorý nám bol až doteraz darovaný sme mali využiť k tomu, aby sme sa stali láskyplnými, dobrotivými, čestnými a spravodlivými. Aby sme jednoducho priniesli požadované ovocie.

Ak však túto Stvoriteľom darovanú príležitosť správnym spôsobom nevyužijeme a budeme neustále skĺzavať k nečestnosti, nespravodlivosti, sebectvu, chamtivosti, bezohľadnosti, neušľachtilosti, nečistote, povrchnosti a neúcte voči Najvyššiemu, budeme jedného dňa na príkaz majiteľa Zeme a Vládcu stvorenia vyťatí ako zlé stromy a spálení v ohni. A ten deň sa čoraz viacej blíži!

PS. Je treba zvlášť zdôrazniť, že tento text nemá spojitosť so žiadnou cirkvou ani náboženstvom. Hovorí iba o splnení, alebo nesplnení požiadaviek Stvoriteľa voči človeku. Tieto požiadavky boli jasne formulované v Desatore, ako i v učení Ježiša Krista.

Nie je teda rozhodujúce, či je človek v nejakej cirkvi alebo nie. Rozhodujúce je, či vo svojom živote jedná a myslí v súlade s Kristovým učením.

Kto takto myslí a jedná prináša dobré ovocie. Kto ale takto nemyslí a nejedná, je stromom neúrodným, ktorý bude musieť byť preto vyťatý, pričom mu nijako nemôže pomôcť jeho formálne členstvo v ktorejkoľvek z cirkví.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:32 avatar
Pekne napisane...


20.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2015, 00:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

miši žena
   10. 3. 2015, 15:47 avatar
Za nás oroduje Panna Mária.A k ateistom by som len tolko, že ak ich nestvoril BOH tak potom zrejme pochádzajú z opice, len mi je divné prečo sa aj teraz opice nemenia na ľudí?


30.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 3. 2015, 16:17 avatar
28.   radšej mlč, nech o sebe neprezradíš ešte viac


33.
označiť príspevok

miši žena
   10. 3. 2015, 17:51 avatar
A čo napríklad?


37.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 3. 2015, 18:18 avatar
Napríklad, že sa rád vyjadruješ k veciam o ktorých nič nevieš.

A čo sa týka toho Medžugorja, doterajšie oficiálne stanovisko cirkvi je, že nadprirodzený pôvod tých zjavení tam sa nedá určiť a katolíci majú zakázané konať ako keby nadprirodzená povaha tamojších zjavení bola daná.


38.
označiť príspevok

miši žena
   10. 3. 2015, 18:33 avatar
Ake stanovisko cirkvi myslíš? Pokiaľ viem chodia tam veriaci z celého sveta a ako som už písala slúžia tam omšu stovky knazov, takže sa pýtam: prečo asi?


39.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 3. 2015, 18:38 avatar
Veriaci vzdy stvarali pucakoviny :-)


42.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 3. 2015, 19:08 avatar
38. Aké asi, katolícka cirkev dáva údajné zázraky preveriť pred ich uznaním a toto je ich doterajší záver. Chápeš? A že tam chodia veriaci z celého sveta atď. - EnaXnaY to dobre popísal.


52.
označiť príspevok

Wolfe muž
   11. 3. 2015, 09:14 avatar
Ved aj Bernedette tusim skoro strhali saty, co chceli mat kazdy kusok...
Inak je fakt zaujimave, ako sa da obist prve prikazanie...


21.
označiť príspevok

huranato muž
   10. 3. 2015, 09:30 avatar
Tak tak. Už načase vyplieskať tých rakshasov, tie harpie, fúrie a erýnie a asurov a ďalších machov a ďalšie temné kreatúry, ktoré sa bezostyšne rozhodli hrubo vládnuť tomuto svetu. Treba to len vyplieskať, nič viac . Plieskanica rulezzz.


44.
označiť príspevok

pátrač muž
   10. 3. 2015, 20:57 avatar
a majú v nebeskej hradbe nejakú štrbinu keby ma nechceli pustiť von, chcel by som sa cez ňu pretiahnuť?


2.
označiť príspevok

Karola žena
   9. 3. 2015, 20:29 avatar
nechápem čo tým chcel básnik povedať....))
... a vôbec nie je rozhodujúce či človek vo svojom živote jedná a myslí v súlade s Kristovým učením.. ..rozhodujúce je celkom ale ceLkom niečo iné... , vieš čo je naschopnejší pohlavný orgán ?... ROZUM )) 


4.
označiť príspevok

Sloven muž
   9. 3. 2015, 20:33 avatar
Aj Budha sa tešil, keď Syn Boží sa na Zemi narodil....


5.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   9. 3. 2015, 20:35 avatar
Budha nebol macochista ako jezus :-) on hladal ako utrpenia sa zbavit :-)


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:36 avatar
Spravne, nebol macochista, bol otcimista


8.
označiť príspevok

Karola žena
   9. 3. 2015, 20:41 avatar
ale nevrav,.... pokiaľ viem tak ho neuznával., Boha rešpektoval )


10.
označiť príspevok

Sloven muž
   9. 3. 2015, 20:43 avatar
To odkiaľ máte? Potom nič neviete o Budhovi a jeho živote....


9.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:42 avatar
On o nom vedel?


11.
označiť príspevok

carybdeida
   9. 3. 2015, 21:55 avatar
Keby aj vedel, tak by sa asi netešil. Učenie kresťanstva a buddhizmu je v protiklade v zásadných otázkach.
Súhlasí veriaci-4


12.
označiť príspevok

Sloven muž
   9. 3. 2015, 21:56 avatar
V akých otázkach?


7.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 3. 2015, 20:38 avatar
Myslim ze tam islo hlavne o
"„Ovocím“ je plné rozvinutie spravodlivosti, čestnosti, ušľachtilosti, dobrotivosti, láskavosti, ohľaduplnosti a ľudskosti v človeku."
versus
"že nečestnosť, chamtivosť, sebectvo, bezohľadnosť, podvod, klamstvo, nečistota a neušľachtilosť,"


13.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   9. 3. 2015, 22:12 avatar
MilanS alias viac jeho nickov po celom nete pridáva sem večne platné témy a hodnoty, ktoré prezentujú sú večné - to je úžasné. Či sa to dakomu páči abo ne, toto sa nezmenilo stáročia a ani nezmení.


14.
označiť príspevok

veriaci-4
   9. 3. 2015, 22:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   9. 3. 2015, 22:28 avatar
Počkaj veriaci4, ja neanalyzujem každé slovo, ale chápem podstatu. Nepozastavujem sa nad nepresnosťou slov alebo neúplnosťou viet. Kto je dobrý, čestný, dobroprajný, ľudský... ten je ozaj na dobrej ceste a skôr či neskôr dôjde k Bohu, lebo je to jeho cesta.


16.
označiť príspevok

veriaci-4
   9. 3. 2015, 22:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 3. 2015, 18:03 avatar
Ty si zly :-) nas ostatnych do toho neplet :-)


35.
označiť príspevok

Karola žena
   10. 3. 2015, 18:00 avatar
od M.Š.sú to kázne ako v kostole, ..krmi vás infúziou, aby ste z pavičinky neunikli...udržuje si vás pekne pri "živote"...to čo píše, je etika..a morálka a k tomu netreba náboženké učenie..))
slušný človek to má v sebe a dobrý človek, nemusí byť veriaci k tomu aby vedel rozdávať lásku,.


17.
označiť príspevok

elemír muž
   9. 3. 2015, 22:54 avatar
Veriaci 4 Ježiš nebral svoje utrpenie ľavou zadnou, do poslednej chvíle na hore olivovej prosil svojho otca, aby ho uchránil od tohohto utrpenia, aby mu predsa len nedal piť tento kalich, a preto aj v tomto sarvašovom príspevku by som povedal, že ten záhradník, bol , alebo bola Ježišova Matka v katolíckych intenciách a všeobecne to bol práve Ježiš. Ježiš ako jeho syn už nebol tak tvrdý dôsledný na hriešnikov, ako jeho Otec, on sa stal ich lekárom a teda toto podobenstvo hovorí Ježiš tiež o sebe samom, prečo vlastne nakoniec poslúchol svojho Otca a vydal sa do rúk satana.


18.
označiť príspevok

veriaci-4
   9. 3. 2015, 23:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

veriaci-4
   9. 3. 2015, 23:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 3. 2015, 20:20 avatar
" aj v tomto sarvašovom príspevku by som povedal, že ten záhradník, bol" ..... " práve Ježiš"
Presne to iste napadlo aj mna...


22.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 3. 2015, 09:38 avatar
Astax, všetko toto poznám, ale práve tieto argumenty ktoré uvádzaš, práve oni svedčia to, čo ja hovorím. Mohol by som začať hneď od konca čo vidím na obrazovke: „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo je Boh“ (Ján 1,1). (...)
Kde tam vidíš, že sa hovorí o Ježišovi ?????
ježiš predsa nebol obyčajný človek, ako to ty píšeš, Ježiš bol nad všetkých prorokov, rozpráva sa s Eliášom a Mojžišom na vrchu Tábor, ale keď bol na zemi, bol menší ako ktorýkolvek z najmenších anjelov v nebi.
Ježiš je prvotina stvorenstva Boha, jeho otca a iba jemu stvoril tento svet. A keď stvoril svet pre neho, tak Ježiš neklamal, že má moc nad týmto svetom, ale to,nemôže byť argument, že je Boh. Jeho Otec si ho stvoril a stvoril mu tento svet, aby mu dal nad ním moc. A le to nie je všetko, čo mu patrí, lebopovedal, čo je otcove, je aj moje, lebo ešte hovorí Pilátovi ja som kráľ, ale moje kráľovstvo nie je z tohoto sveta. Hovorío jeho skutčnej královskej moci ak hovorí napríklad meoje pluky by ma ochránili. Ježiš ako vládca má toho ďaleko viac, než tento vesmírik, ktorý mu stvoril a dal k dispozícii jeho Otec.
V4 18 20, ako mám na to reagovať,lebo vždy by som al dojem, že ťa urazím. A ešte ja nikdy nepoužívam agumenty, ako ty, ja dávam do placu svoje myšlienky a jeden si povie, že to bolo hop, iní, že až trop, niekto trt a niekto prt.
Ale napríklad v tom začiatku si sa tak zamotal, že ti z ježiša vyšiel najprv nejaký poloboh a nakoniec iba časť boha. Ježiš bol božím synom v momente, ako si ho stvoril jeho otec ako prvotinu jeho stvorenstva a to bolo ešte v čase, keď neexistoval tento náš svet, ten mu potom stvoril.
Na inej staršej téme diskutujem tiež o tomto s astaxom a tak ma napadlo,že ti to prenesiem sem, nie je to presne odpoveď pre teba, ale vo vela veciach by som sa opakoval.

Ján sa snaží písať začiatok evanjelia ešte od počitku a vzniku samotného Boha.„Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo je Boh“ (toto pre mňa znamená, že o všetkom sa rozhoduje duchovne, teda slovom, na počiatku bolo slovo a boh (OTEC) bol to slovo, inak by tu v tomto Jánovom začitku Otec ježiša chýbal. ale on tu hovorí o tom, že boh ropzhoduje o všetkom myšlienkou, svojím slovom
„Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo… a svet povstal skrze neho…“, „lebo v ňom je stvorené všetko… to všetko je stvorené skrze neho a cieľom neho“ Toto ja rozumiem, že sa jasne hovorí o bohu Otcovi, V celom jánovom prológu sa vôbec nehovorí o Ježišovi, hovorí sa o Bohu a o pôvode jána krstiteľa, ktorý má pokrstiť Ježiša. Ja to aspom tak chápem.
Alebo ty si môj milovaný syn, v tebe sa mi zaľúbilo. Ján krstiteľ by predsa nekrstil boha,alebo kedy to vlastne prišlo, že je boh, od počiatku stvorenia, alebo až po Jánovom krste ??? Nikdy to nebolo.
Dokonca som čakal, že použiješ z evanjelia aj výrok Tomáša: Pán môj a Boh môj.
Ale základné a jasné vyjadrenie, bez akého kolvek domýšľania a prekrúcania , čo je Ježiš, je predsa udalosť,kde sa ježiš pýta apoštolov, za koho ma pokladajú ľudia a za koho ma pokladáte vy? Peter povedal: ty si mesiáš, syn boží. A nič voac a Ježiš to potvrdil tým, že mu povedal: Nezjavilo ti to tvoje telo a krv, ale ti to zjavil môj Otec. A nič viac. Proste božstvo do tej miery, že je boží syn, syn boha. Teda Ježiš jasne navodzuje situáciu a potvrdzuje, to čo bolo povedané ústami Petra. Keď mu neskôr povie Tomáš: Pán môj a Boh môj, už to nekomentuje, lebo zase táto situácia nebola o tom, bola o viere a nevere tomáša. Z ježiša urobili Boh auž za jeho života, lebo povedali, že takéto veci nemôže robiť nik iný, ak nie je boh, a preto ježiš vyvoláva túto situáciu, aby sa raz a navždy potvrdil jeho status.
?
Ján v prologu nás vedie k tomu, aby sme správne pochopili jednu jedinú vetu: A slovo sa stalo telom a prebývalo medzi nami. Aby dokázal, že Boh je duch a všetko stvára duchovne, svojím slovom svojou myšlienkou. Svojím slovom a myšlienkou ovláda obrovské hmotné veci, nielen duchovné.
ježiš má dva pôvody, jeden duchovný a druhý telesný.Duchovný má od svojho Otca, keď ho stvoril ako prvotinu jeho stvorenstva a telesný má od človeka, ktorého si boh vyvolil zo svojho národa, ktorý pripravoval na to najťažšími skúškami a napriek tomu, že satan sa vždy snažil zmariť jeho dielo, doťahuje veci do víťazného konca. lebo na všetkých jeho skutkoch vidí každý spravodlivý jeho najčistejšou spravodlivosť, ale vidí, ak mu to aj boh dá a je jeho, vidí čo na jeho skutkoch je jeho a čo satanove, lebo on nedovolí sluhom vstúpiť do lánu pšenice a vytrhať kúkol, aby nezahynul ani jeden jeho, radšej nechá rásť oboje, aby aj tí, ktorých si vyvolil a ktorí prídu k nemu, aby poznali zlo a poznali hriech a aby poznali satana a jeho nebezpečenstvo pre ľudí a pre nich samotných. Boh dáva najavo, že tu nie sú v tomto svete len jeho myšlienky, že tento svet nie je ovládaný a riadený iba jeho myšlienkami,je tu aj satan a teda tu musia byť a platiť na svete aj satanové myšlienky a potreby nie je medzi nimi dvoma žiadna rovnováha, naopak, riadi sa to podľatoho, koľko je momentálnena svete ludí, čo patria satanovi a koľkí bohu. A dnes je pomer 85 ku 15%, veriacích je len 15%. A podľa toho tu máme toľko zla a toľko dobra.
Tieto veci z druhej strany duchovného života človeka sú pre nás niektorých veciach nepochopiteľné, ale pochopíme na druhej strane všetko, ak budeme postavený pre tabuľu poznania a vtedy pochopia aj neveriací, ale boh chce ľudí a dal človeku toľko rozumu, aby pochopil už tu v tomto živote na zemi.
?


23.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2015, 10:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

milky945 muž
   10. 3. 2015, 23:51 avatar
RE "V celom jánovom prológu sa vôbec nehovorí o Ježišovi":

Nie? Ani v náznakoch?

3: Všetko povstalo skrze neho ... (skrze slovo)
4: V ňom bol život, a ten život bol svetlom ľudí
7: Ten (ján krstiteľ) prišiel na svedoctvo, aby svedčil o tom svetle
14: A on, to Slovo sa stalo telom a prebývalo medzi nami
15: Ján svedčil o ňom a volal: Toto je ten, o ktorom som povedal: Ten, ktorý prichádza po mne

Myslím si, že celý Ján 1 od začiatku hovorí o Ježišovi.
Súhlasí Wolfe


54.
označiť príspevok

Wolfe muž
   11. 3. 2015, 09:18 avatar
V skutocnosti mam v tom chaos, ale tiez sa priklanam na tuto stranu (48)....


24.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 3. 2015, 10:36 avatar
teraz si myslím, že to je jedna téma. simultánka by ti prekážala ?


25.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2015, 10:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

elemír muž
   10. 3. 2015, 10:43 avatar
neviem nič o nejakej dvojitej šípke. teraz som si všimol a prečo ti tak na tomzáleží.


27.
označiť príspevok

Lucifero muž
   10. 3. 2015, 14:47 avatar
Pozrite aj tému: Ježiš, čistá láska. Sú tam opísané niektoré Kristove svinstvá.


29.
označiť príspevok

miši žena
   10. 3. 2015, 15:49 avatar
A ty si prečítaj MEDZUGORIE 1981 až 2013, ktoré chcelo už veľa psychologov, psychiatrov a iných chytrákov zpochybniť, no nepodarilo sa.


32.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 3. 2015, 17:23 avatar
Také je to nesporné, že to neuznáva ani katolícka cirkev.


34.
označiť príspevok

miši žena
   10. 3. 2015, 17:54 avatar
A to skade máš, že to cirkev neuznáva? Preto tam slúžia omšu aj stovky knazov naraz, však?


46.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2015, 21:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

pátrač muž
   10. 3. 2015, 21:30 avatar
veď práve kto pozná obidvoch nemusí chodiť na stretnutia cirkevné?


53.
označiť príspevok

Wolfe muž
   11. 3. 2015, 09:16 avatar
Patrac 47 To som akosi nepochopil...mozes to rozviest? Akosi nepozname tvoje myslienkove pochody..

Inak suhlas s veriaci-4 46 ... Len by som to nenapisal tak expresivne


31.
označiť príspevok

fajer
   10. 3. 2015, 16:43 avatar
ale Ježiš nikdy nič nepovedal ani nenapísal, sú to pičičandy....


40.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   10. 3. 2015, 18:56 avatar
1. S tým obsahom vpodstate súhlasím, len mám pár námietok a to hneď k prvým vetám. Táto časť evanjelia sa číta tak isto ako každá iná časť na omšiach. Jednoducho keď príde na to rad, tak sa prečíta a je k tomu kázeň. Okrem toho táto téma sa nachádza aj v iných podobenstvá či rozprávaniach od Krista, ktoré sa tiež čítavajú. Vpodstate je to téma prítomná skoro všade, v celej biblii, a hovoriaca o dvoch cestách - cesta života a cesta smrti, inak: cesta hriechu a cesta poslušnosti.. alebo ešte Pavlovsky: cesta ducha alebo cesta tela.
Takže nesúhlasím s tým, že by sa táto téma podceńovala alebo by sa o nej nehovorilo. Ba naopak.. dosť sa zdôrazńuje a to aj v samotnom cirkevnom spoločenstve - človek, ktorý duchovne hnije a neprináša úrodu býva exkomunikovaný.

Ešte jedna vec.. možno sa len tá téma nepodáva takým prísnym štýlom. A ani sa nemôže, pretože kresťanstvo nie je náboženstvom strachu. Lebo aj to by mohli anticirkevníci vyžívať a tvrdiť, že cirkev len straší ľudí peklom.. a teraz ak to nerobí, tak je zlá preto, že to nerobí. jeden z takých čudných paradov, že nech cirkev robí čokoľvek, je to podľa nich zle: na jednej strane straší ľudí.. a na druhej ak to nerobí, tak je neverná svojmu učiteľovi.


41.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 3. 2015, 19:04 avatar
Jak ze nie strachu? A co strasenie peklom? :-)


45.
označiť príspevok

pátrač muž
   10. 3. 2015, 21:06 avatar
na okraj neúrodného ovocia môže niekto povedať že tí hriešni si to vedia odpracovať


49.
označiť príspevok

milky945 muž
   11. 3. 2015, 02:15 avatar
Savras, ešte mi povedz, ako sa má zlý strom zmeniť na iný/dobrý strom, aby dával dobré ovocie, nie zlé / žiadne ovocie. Môže sa tŕnie / burina zmeniť na vinič? Môže sa chorý vinič nakazený plesňou (teraz len strielam) sám vyliečiť, aby dával dobré plody? Ani jedno ani druhé. Dobrý strom nerastie sám od seba, dobrý strom rastie len v Kristovi, viď Ján 15,1+.


50.
označiť príspevok

Karola žena
   11. 3. 2015, 07:19 avatar
ako vždy sa jedná o podobenstvo,..zlý človek sa môže zmeniť na dobrého -"vyliečiť sa" ..a opačne... dobrý sa môže stať zlým - "chorým" ,..len nie vždy sa "zlo" uvedomí...) ..Toto je vývoj osobnosti, ..a píšem to bez ohľadu na to, že veriaci sa všade odvolávajú na Krista , ..a naozaj nerozumiem prečo, ..vyššie píšem, že je to otázka etiky a morálky -..a aj bez Krista človek môže nájsť lásku v sebe,..disponuje ňou každý, klen nie každý ju vie prejaviť pekne,....a preto nechápem , že ." Dobrý strom nerastie sám od seba, dobrý strom rastie len v Kristovi, viď Ján 15,1+. ..))


51.
označiť príspevok

Karola žena
   11. 3. 2015, 08:03 avatar
láska sa spája s Bohom po tej duchovnej stránke,. ..samozrejme láska je "večná, vesmírna energia - tzv. "božská energia" )


55.
označiť príspevok

milky945 muž
   11. 3. 2015, 09:59 avatar
RE "a aj bez Krista človek môže nájsť lásku v sebe,..disponuje ňou každý":

Karola, máš pravdu, každý z nás disponuje láskou, ale len do určitej miery. Okrem tej lásky disponujeme aj sebectvom a to je problém. Ak rastieme v Kristovi, láska v nás sa prehlbuje a zlé vlastnosti naopak ustupujú, rastieme na obraz boží, rastieme k dokonalosti. To je všetko. O tom hovorí Ján 15,1+.


56.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 3. 2015, 11:49 avatar
milky945, k „49“; pôvodne som nechcel reagovať, lebo od, lepiča plagátov arogantného vrtiča, nemôžem očakávať, že bude nejako reagovať (dúfam, že mu jeho pýcha dovolí aspoň prečítať si reakcie, keď sa už s plebsom, za ktorý nás evidentne považuje... nechce zahadzovať). Iste dá sa súhlasiť (asi preto je toľko súhlasov pod jeho vrtením... ) väčšina ľudí (nepoznám nikoho kto by s tým nesúhlasil) je za „plné rozvinutie spravodlivosti, čestnosti, ušľachtilosti, dobrotivosti, láskavosti, ohľaduplnosti a ľudskosti v človeku“...
Čudujem sa, že nik z veriacich nedal plné znenie veršov, s ktoré arogantný lepič plagátov vytrhol z kontextu a zavrtel nimi: Lk kap. 13
1 Niektorí z tých, čo tam boli v tom čase, rozprávali mu o Galilejčanoch, ktorých krv Pilát zmiešal s krvou ich obetí. 2 On im povedal: "Myslíte si, že títo Galilejčania boli väčší hriešnici ako ostatní Galilejčania, keď tak trpeli? 3 Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci podobne zahyniete. 4 Alebo si myslíte, že tí osemnásti, čo na nich padla veža v Siloe a zabila ich, boli väčší vinníci ako ostatní obyvatelia Jeruzalema? 5 Nie, hovorím vám, ale ak nebudete robiť pokánie, všetci zahyniete podobne." 6 A povedal toto podobenstvo: "Ktosi mal vo vinici zasadený figovník a prišiel hľadať na ňom ovocie, ale nenašiel. 7 Preto povedal vinohradníkovi: "Pozri, už tri roky chodím hľadať ovocie na tomto figovníku, a nič nenachádzam. Vytni ho! Načo ešte aj zem vyčerpáva?" 8 On mu odvetil: "Pane, nechaj ho ešte tento rok. Okopem ho a pohnojím.
Zmienené podobenstvo súvisí aj s týmto:
Lk kap. 18

9 Tým, čo si namýšľali, že sú spravodliví, a ostatnými pohŕdali, povedal toto podobenstvo: 10 "Dvaja ľudia vstúpili do chrámu modliť sa. Jeden bol farizej, druhý mýtnik. 11 Farizej sa postavil a takto sa v sebe modlil: "Bože, ďakujem ti, že nie som ako ostatní ľudia: vydierači, nespravodlivci, cudzoložníci alebo aj ako tento mýtnik. 12 Postím sa dva razy do týždňa, dávam desiatky zo všetkého, čo mám." 13 Mýtnik stál celkom vzadu a neodvážil sa ani oči k nebu zdvihnúť, ale bil sa do pŕs a hovoril: "Bože, buď milostivý mne hriešnemu." 14 Hovorím vám: Tento odišiel domov ospravedlnený, a nie tamten. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený."


57.
označiť príspevok

J.Tull
   11. 3. 2015, 11:50 avatar
Prilepím iné vysvetlenie:
- Pane, k čomu ma chceš priviesť týmto podobenstvom? - Chcem ťa varovať pred tým, aby si si nezvykol zneužívať moju trpezlivosť. Vieš veľmi dobre, že som veľmi trpezlivý s tebou. Oveľa trpezlivejší, ako si ty sám k svojim chybám. Nezabúdaj však, že som nielen milosrdný, ale aj spravodlivý a mám právo očakávať od teba ovocie.
- Od čoho závisí tvoja trpezlivosť? - Závisí od množstva darov, ktoré som ti dal, a od toho, nakoľko využívaš moju pomoc a príležitostí, ktoré ti každý deň posielam. Nenechávam všetko iba na teba. Ja zo svojej strany robím všetko pre to, aby si toho ovocia priniesol čo najviac. Záleží na tebe, ako využiješ svoje talenty. - Od čoho závisí, to, kedy necháš pretiecť pohár svojej trpezlivosti, od čoho závisí vyťatie neplodného figovníka? - Od využitia všetkých možností, vrátane tej poslednej. Nezabúdaj, že nie si figovníkom, ktorý rastie niekde osamotený. Patríš do záhrady, v ktorej ostatné figovníky prinášajú ovocie. Pred vyťatím býva obvykle ponúknutá posledná výrazná pomoc. Okopanie a pohnojenie má povzbudiť všetky sily života k tomu, aby konáre oťaželi ovocím. - Prečo si v tomto podobenstve spomenul práve tri roky? - Je to znak toho, že ti je daný veľký čas nie však ľubovoľný. Nie je tam spomenutých sedem rokov, pretože od toho, či figovník zarodí a či nie, sú závislé životy tých, ktorí očakávajú ovocie. Je to o spravodlivosti. Nezabúdaj na to, že ľudia okolo teba majú právo na tvoje ovocie, najmä tí, ktorí s tým majú spojenú námahu. - Je to teda o zodpovednosti? - Je to o tom, že neplodný figovník zbytočne vyčerpáva zem a zaberá miesto tým, ktorí sú pre dobro celku ochotní spolupracovať oveľa viac. Figovníky prinášajúce ovocie sú tie, ktoré sú ochotné zniesť veľa príkorí spojených s dosiahnutím úrody. - S čím všetkým sa musia zmieriť? - Na prvom mieste je to prinesenie kvetov. Kvetov, ktoré šíria príjemnú vôňu a lákajú nielen včely, ale aj množstvo iného dotieravého a bzučiaceho hmyzu. Na druhom mieste je to prijatie toho, že veľa z ovocia práce padne na zem napriek tomu, že to strom stálo veľa úsilia. Figovník, ktorý prináša veľa ovocia sa musí zmieriť s tým, že veľa jeho ovocia, veľa námahy skončí bez výsledku. Nakoniec je to námaha nesenia plodov. Plody často ohnú konáre až k zemi, a sú kmásané aj tými, ktorí nemajú žiaden podiel na tom, že na figovníku dozrievajú plody. - Čo z toho všetkého vychádza? - To, že je jednoduchšie a príjemnejšie neprinášať ovocie. Je to cesta, ktorú si mnohí vyberú z pohodlnosti. Neplodné figovníky rastú oveľa bujarejšie a košatejšie ako tie, ktoré prinášajú ovocie. Niet im však čo závidieť, pretože budú vyťaté zo zeme živých. - Pane pomôž mi dnes byť figovníkom, ktorý prinesie ovocie, pomôž mi prijať a niesť zodpovedne povinnosti dnešného dňa. cerven.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


58.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 3. 2015, 12:27 avatar
Savras, čo povieš na Ján 15,16? V ňom Ježiš hovorí o ovocí, zrejme o dobrom ovocí. Tento verš búra skoro všetko v 1 a dopĺňa 49.

Ján 15,16:
Nie vy ste si mňa vyvolili, ale ja som si vás vyvolil a ustanovil som vás, aby ste vy išli a niesli ovocie, a vaše ovocie aby zostávalo, aby, za čokoľvek by ste prosili Otca v mojom mene, dal vám.


59.
označiť príspevok

Wolfe muž
   12. 3. 2015, 14:32 avatar
Savras nikdy neodpoveda.. on len vytvori temu capne text a tym to skoncilo...
Súhlasí Linda, veriaci-4


60.
označiť príspevok

Linda žena
   12. 3. 2015, 14:35 avatar
presne tak Wolfe, toto chcela som aj na napísať, len sa nechcem miešať do vašej debaty...


61.
označiť príspevok

veriaci-4
   12. 3. 2015, 14:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

veriaci-4
   12. 3. 2015, 14:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Linda žena
   12. 3. 2015, 15:22 avatar
či je tomu rozumiem, alebo nie, nechaj to veriaci-4 láskavo na mňa...


65.
označiť príspevok

veriaci-4
   12. 3. 2015, 15:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.62.
označiť príspevok

huranato muž
   12. 3. 2015, 14:51 avatar
Milky, tu je pesnička o milku (milky milky): youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


66.
označiť príspevok

Shagara muž
   23. 3. 2015, 00:07 avatar
Nesúhlasím s danými tvrdeniami z úvodnej témy. Ak by som aj gro rozboru bral,určite nemôžem súhlasiť s istými tvrdeniami. Citujem autora :"Nie je teda rozhodujúce, či je človek v nejakej cirkvi alebo nie. Rozhodujúce je, či vo svojom živote jedná a myslí v súlade s Kristovým učením."

S tým by som chcel súhlasiť/je to celkom milé,pohodlné,alibistické/,ale nemá to podporu v Písme a vylučuje táto citácia zdravý úsudok. Alebo,vie niekto ako Kristus/jeho nasledovníci/ presviedčali biblickou pravdou,evanjéliom,že ...:"netreba sa vzdať židovského,pohanského,...atd, náboženstva, ved Boh si svojich nájde v roztrúsených náboženstvách sveta,/ktoré navyše majú veľmi rozdielne učenia,navzájom si odporujúce/,a že stačí byť úprimný vo svojom snažení a mať lásku?"

Príklad židovských ctiteľov,Ježišové slová a mnohé situácie v biblickej histórií,to nepodporujú. Kresťanský,jednotný zbor bol faktom,a tak tomu bude i pri jeho druhom príchode. Synkretizmus je totiž ,účinnou zbraňou Božieho odporcu satana.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:44,  Internet ma mesačne stojí 16,60 €. To bude ďalšie ušetrenie.
dnes, 02:41,  Viem, o takých veciach sa ťažko hovorí, ale napriek tomu sa chcem poďakovať darcom, ktorí...
včera, 23:04,  nee, prečo, Hoko verí, že Boh existuje. .. sedí vec. idem haji. ahojte a poslúchajte,...
včera, 22:54,  Zuzka Pri tom hokejisovom výroku sa predpokladá , že niečo tvrdí slepec vidiacim . Lenže...
včera, 22:47,  Evanjelium podla Lukáša 16: 19-25 1) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje...
včera, 22:44,  Tak tak Marika Gombitová :)
včera, 22:20,  Kto to je Marika Gombitová? ... nejdú mi videá. ...*03 *03
včera, 22:17,  Tlieskam, hehe, dobrý podotk. *21
včera, 22:11,  Čaw nulasvietení.
včera, 22:10,  Noo, myslím ten tón, ako to vyznelo.
včera, 22:06,  Nikto nebude spasený za skutky. Lebo z poznania zákona sa ukazuje hriech. A kto Ťa očistí....
včera, 22:04,  Akoby slepec tvrdil, že existencia hviezd je fantáziami, keďže on ich nevidí.
včera, 21:57,  Aká evidencia ?
včera, 21:51,  Zuzka huska, Tull, vieš čo je morálny relativizmus a mor. absolutizmus?
včera, 21:50,  To už je 2000 rokov.
včera, 21:49,  Môžeme, díky Kristovi.
včera, 21:46,  Nechcú. Chcú, aby Slovania žili večne, na slávu slávnych Slavov.
včera, 21:45,  Časť židov ho importovala medzi ostatné národy. Napríklad Pavol z Tarsu.
včera, 21:41,  Nie je to až tak, pretože sa náboženská literatúra vydávala v hojnom pošte. Pozri si tie,...
včera, 21:28,  Napr. opatrnosť je ako za minulého ateistického režimu, keď sa vydávali náboženské knihy...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(183 567 bytes in 0,274 seconds)