Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Nekonečné požiadavky cirkvi voči štátu.

13
reakcií
2542
prečítaní
Tému 26. októbra 2012, 18:29 založil nabzlo.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 05. 2013
12
 
 


1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   26. 10. 2012, 18:29 avatar
Dňa 4. 9. 2012 o 22,00 hod. bola na programe STV 2 naživo odvysielaná diskusná relácia DOSLOVA na tému odluka cirkví od štátu. Relácia však bola zameraná iba na majetkové vysporiadanie cirkví. Odluka cirkví od štátu však má ďaleko širší záber. Nejedná sa iba o majetkové vysporiadanie, ale odluka zahŕňa aj odlúčenie cirkví od školy, verejnej a štátnej správy v čom by malo byť zahrnuté aj vysielanie relácií vo verejnoprávnom rozhlase a verejnoprávnej televízii. Odluka znamená aj zásadnú zmenu vo financovaní cirkví a náboženských spoločností. Samozrejme pre vyčlenený časový priestor na reláciu nebolo možné venovať sa všetkým okruhom problémov.

Za hodinu, ktorú diskusná relácia trvala, sme sa však to podstatné dozvedeli. Najstručnejší bol zástupca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Anton Ziolkovský, podľa ktorého je treba urobiť kompenzácie za nevrátený majetok a zachovať súčasný stav v poskytovaní finančných prostriedkov pre potreby cirkví a náboženských spoločností. Zástupca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV), jej generálny dozorca Pavel Delinga, ktorý zastupoval aj cirkvi združené v ekumenickej rade cirkví v relácii „zahviezdil“, ako hovoria a píšu dnešní moderní redaktori ak chcú poukázať na to že niekto mimoriadne vynikol. Delingovi sa to podarilo keď prezentoval názory na to, že štát napriek trom kolám reštitúcii v prospech cirkví im aj tak nevrátil majetok a malo by byť reštitúciách pokračované (vo vzťahu k občanom bolo iba jedno kolo reštitúcií). Naviac by ešte požadoval navýšenie príspevkov od štátu na fungovanie cirkví. Okrem toho Pavel Delinga predviedol aj to ako sa funkcionár a vôbec človek v diskusii s partnermi nemá správať. Zrejme je na takéto správanie zvyknutý, lebo zastáva funkciu generálneho dozorcu ECAV a vyjadriť iný názor si v ECAV asi nikto nedovolí a tobôž odporovať jeho názorom už určite nie. Zástupca štátneho orgánu Ján Juráň, ktorý už dlhé roky riadi cirkevný odbor Ministerstva kultúry SR, sa vyjadril, že nevie koľko majetku a ani čo bolo cirkvám a náboženským spoločnostiam vrátené. MK SR o tom nemá prehľad a údajne ani žiadnu evidenciu, napriek tomu, že štát prostredníctvom tohto odboru cirkvám preplácal zamerania konkrétnych nehnuteľností. Táto skutočnosť je naozaj na zamyslenie a asi by bolo namieste sa opýtať na čo vlastne cirkevný odbor na MK SR existuje a čie záujmy zastáva.

Dňa 17. 3. 2005 bol NR SR prijatý zákon č. 161/2005 Z. z. o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam a prechode vlastníctva k niektorým nehnuteľnostiam. Platný je od 26. 4. a účinný od 1. 5. 2005. Na rokovaní NR SR František Mikloško predložil návrh uznesenia, ktorý bol schválený v tomto znení: „NR SR vyhlasuje, že nadobudnutím účinnosti zákona o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam a prechode vlastníctva k niektorým nehnuteľnostiam (tlač 1011) považuje proces reštitúcie majetku cirkví a náboženských spoločností za uzavretý.“ K tomuto uzneseniu ešte František Mikloško povedal: „Toto uznesenie som konzultoval s jednou s najväčších autorít katolíckej cirkvi, ktorá povedala, že áno nemôžeme vytvoriť ani dojem o tom, že ak už niečo dostaneme, znovu chceme ďalej ... oznámil som, že dám také uznesenie aj smerom k evanjelickej cirkvi a nebolo spochybnené.“

Tým sú nároky cirkví a náboženských spoločností naplnené a ďalšie požiadavky by nemali byť akceptované. O čom to vlastne Delinga hovoril a čo ešte chce? Lenže cirkvi, zvlášť tie najväčšie, nemajú v požiadavkách a nárokoch žiadne hranice.

Diskusná relácia aj len trochu vnímavému divákovi ukázala to o čo zástupcom cirkví v skutočnosti ide a nie sú ochotní diskutovať o tom o čo by malo ísť celej spoločnosti. Je to odluka cirkví od štátu, školy a verejného života. Verejného v tom zmysle, že viera je súkromná záležitosť každého človeka a preto by si ani tí, ktorí si z toho urobili biznis, nemali nárokovať možnosť pôsobiť v štátnych (obecných) školách vo verejnoprávnych inštitúciách (Rozhlas a televízia) a štát by ich nemal platiť a ani im na ich činnosť prispievať.


2.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   26. 10. 2012, 18:58 avatar
Je to paradox, nabzlo, čo? Kam sme sa to dostali? Zlodeji kričia: Vzali ste nám, čo sme s pomocou božou nakradli a nalúpili. Vráťte nám to! A už vykrikujú a kladú požiadavky aj vo vlastných médiách: rádio Lumen, televízia LUX... A pasáci, pardon pastieri početného stáda oviec si žijú ako prasatá v žite. Z peňazí chudoby. Prečo im ich všemohúci Boh nedá, čo chcú? Prečo nenasledujú svojho veľkého učiteľa Ježiša Krista a nechodia v drevených sandáloch a s paličkou v ruke?


3.
označiť príspevok

elemír muž
   27. 10. 2012, 04:10 avatar
Zabudol si na to, ako si žije hierarchia tohoto nevericeho sveta ! A z akých peňazí, koľko si ty strčil do cirkvi peňazí, že ti je za nimi tak strašne ľúto ??? A kde sú tvoje peňize, ktoré si zaplatil na daniach tým, ktorí ti vládnu a ako si tí žijú, to nechceš vidieť, to sa ti páči ????? VeĎ väčšina z týchto tvojich "prasiec v žite" nemá ani vlastný byt, a niektorí ani auto. Nemajú vlastné rodiny, okrem príbuzných, z ktorých vyšli. Čo vám tak na nich vadí, vieš vôbec z čoho vlastne žijú ? Či chceš povedať, že patríš medzi tých, čo mníšky, ktoré sa celý život starali o chorých, tu dokázal niekto usvedčiť zo zločinu a zavrieť do väzení a koncentračných táborov ??? Táto logika ľudskosti sa ti páči ??? Samozrejme, že aj medzi mocnármi tohoto sveta sa občas nájdu poctivci, ako sa občas nájdu kňazi, ktorí sa naozaj nechajú vydržiavať a vypásať, ale aké sú to precentá, alebo sa ťa rovno opýtam, koľko potrebuješ percent na to, aby si kydal na nich ??? Stačí ti 30 alebo 3% ??? Kydať a špiniť dokáže aj ten naposlednejší idiot, ale niečo vytvoriť a niekomu pomôcť, to chce trochu inteligencie,ktorú vy, ako keby ste nenávideli. Prečo, je u vás zločin pomáhať ľuďom, ktorí sa snažia zlepšiť tento svet, že hlásajú dobro, niečo pozitívne ?? Násilie v televízii sa na nás sype ako žito s kombajna, upútavky na toto svinstvo sa dávajú do detských programov a v Slovenskom parlamente neprešiel zákaz. Ty s tým súhlasíš ??? Máš vôbec vlastnmé deti a ak, k čomu ich chceš vychovať ? K násliu, aby sa vedeli v tomto svinstve pohybovať ? To, čo je viera, to je podľa vás hrôza a čo je toto a k čomu to vedie ? Kto sú tí ľudia, čo chcú nanútiť deťom násilie, si to aj ty ??? Ak áno, tak odpíš hneď, prečo ?? Prečo stojí každý kúsok dobra na tomto skúrvenom svete toľko námahy ?????????


4.
označiť príspevok

nabzlo muž
   27. 10. 2012, 06:57 avatar
elemírko,ale ty tu píšeš od veci,ak niečo cirkev niečo chce,tak nech dokáže je jej to patrí a ako k tomu majetku prišla,ak platím daňe,tak chcem vedieť ako sa s nimi narába a u cirkvi to akosi nejde,Vatikán treba predať a peniaze treba použiť na reguláciu pôrodnosti v zaostalích krajinách,premnoženie ľudstva je zdroj zla vo svete,náboženstvo je zdroj nepokojov vo svete a bude príčinov novej vojny....


5.
označiť príspevok

elemír muž
   27. 10. 2012, 09:31 avatar
Aký obrovský dobrodinec, máš vôbec tušenie, koľko vydáva cirkev na chudobných a koľko vydávajú ateisti, ktorí všade na svete prevalcovali cirkev ? Prečo si sa nevyjadril, ako pomáhajú tí tvoji mecenáši,ktorým platáš dane, ako pomáhajú chudobným. V očiach druhých vidíš triesku a vo svojom nevidíš brvno.


6.
označiť príspevok

nabzlo muž
   27. 10. 2012, 13:57 avatar
čo tu trepwš sprostosti,cirkev nefinancuje nič,daj nejaký príklad,ináč všetci slovenský politici sú veriaci ľudia,ešte som nepočul jedného,ktorý by sa priznal,že je ateista,ale v parlamaente dement Mikloško spravil modlitebňu,modliť sa nepomáha,kedy na to vy veriace teľce na to prídete...


7.
označiť príspevok

elemír muž
   28. 10. 2012, 06:12 avatar
Ak niekto hľadí na tento svet ako žaba z prachu zo zakydanými očami, nemôže zaregistrovať krásy tohoto sveta, levo vidí iba prach, ktorým je zasypaný.nemôžeš hodnotiť takéto veci na základe toho, čo si počul niekde v krčme.


8.
označiť príspevok

nabzlo muž
   28. 10. 2012, 08:14 avatar
o tých klapkách na očiach by sa dalo polemizovať,kto už má klapky na očiach ak nie veriaci,iba slepý nevidí koľko zla pácha náboženstvo na svete,rozdeľuje spoločnosť v každom štáte a kontinente,ten má takého boha onen iného boha,pre boha k čomu to vedie,alebo načo je to dobré,pokiaľ bude na svete sto bohov a každý iný nikdy nebude pokoj,Elemírko uvedomuješ si to....


9.
označiť príspevok

elemír muž
   29. 10. 2012, 15:49 avatar
Keby si mal problém iba s tým ,že koľko tu je bohov a ktorého si vybrať, to je predsa strašne jednoduché rišenie, Každý raz sa pomodlí k inému, a ktorý ťa vypočuje a dá ti odozvu na tvoju modlitbu, tomu potom ver a na toho sa spoľahni. A čo príde potom, alebo keď zomrieš, to teraz nerieš, hľadaj boha, ktorý ti pomôže v prvom rade už tu na zemi. Ak ale tvoje ego je nad všetkých bohov vyššie, tak sa ti nepodarí ani toto. Princíp viery a prečo vlastne viera prežíva toľké tisícročia, nie je v posmrtnom živote av strachu z pekla, princíp je nájsť cestu k bohu už tu na zemi a potom z tohoto vzťahu riadne profitovať. Môžeš si naštudovať teoriu plávania do posledných detailov, ale pokiaľ do tej vody nevôjdeš, nemôžeš mať šancu pochopiť, o čom je plávanie. Môžeš mať naštudovanú bibliu a možno aj korán do posledného písmena, ale ak sa nepokúsiš vieru praktizovať, nemáš šancu pochopiť, o čo to je viera. Už tu na zemi musíš mať dôkaz, že to funguje. A nebo a pekloo a všetko svinstvo okolo jednotlivých cirkvi a ich hierarchie, sú vedľajšie, lebo toto svinstvo sú polená, ktoré ti hádže pod nohy satan, aby ťa nestratil. Vykašli sa na všetko, skúšaj a hľadaj už tu na zemi, lebo tu sa musíš nájsť, tam potom to už je veľmi ťažké, ak sa smrťou urobí čiara za životom. Ale to je potom, rozumieš, to je potom, lebo ak nájdeš ten kontakt a ten vzťah a tú odozvu, automaticky nebude u teba na prvom mieste, či existuje nebo a peklo, ale čo z toho môžeš vyťažiť už tu na zemi. Ak si už skúšal a nejde to, aj to je možné, ale to by potom tieto tvoje ateistické vyjadrenia bola iba pomsta na tých, ktorým sa to podarilo ? Veď žiť s pomstou v hlave, to sú zaručené depresie skôr, alebo neskôr. Lebo to je tá voda, do ktorej ťa hodí cirkev, ak ťa najskôr naučí teóriu plávania, ale každý človek si predsa sám pred tým môže vyskúšať, ako tá voda nosí. Ak som raz prišiel od mora, tak som mal problém doplávať na druhú koniec bazéna, lebo naša voda na plavárni nenosí tak ako tá morská a tak je to podobné aj s cirkvami, čím viac je voda slanšia, tým viacej nosí a to je to, čo musíš poznať a rozoznať na každom pohybe a až potom sa uplatní doterajšie štúdium teorie plávania. Je to bohužiaľ tak, najprv musíš uveriť, aby si pochopil teoriu.


10.
označiť príspevok

Luciferium žena
   29. 10. 2012, 15:54 avatar
tentokrat vojnu vyhrali stroje a nie Boh..je koniec..
http://www.youtube.com/watch?v=vX1pD8ipbQU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

hrajte do frasa do konca nasho posobenia tu aspon divadlo


11.
označiť príspevok

Luciferium žena
   29. 10. 2012, 16:05 avatar
pardon ..Stroje..


12.
označiť príspevok

Luciferium žena
   29. 10. 2012, 16:58 avatar
odteraz budu vsetko ovladat oni a nie Boh a clovek..cim viac energie vytrobime,tym kvalitnejsi prinos pre ich manipulovanie
vdaka


13.
označiť príspevok

Luciferium žena
   29. 10. 2012, 16:59 avatar
vytrubime nasimi rukami do ich hlav, alias do ich centralneho domova


14.
označiť príspevok

elemír muž
   30. 10. 2012, 12:17 avatar
Lucifero, aspom, že si zmenmil imidž, neviem, čo to je,ale je to lepšie ako ten halovín, či ako sa to píše. Já mám z toho dojem, že všetko, čo je v tomto vesmíre patrí Bohu a teda aj mimozemšťania a ešte všelikto, o kom nemáme ani tušenia, vrátane druhého duálneho sveta, ktorí začneme vnímať až po telesnej smrti. A pretože je verím, že Boh nič neriadi, že každý z nás si môže robiť kedykoľvek, čo len chce, tak isto neriadi ani iné nami nepoznané mocnosti, ktoré môžu mať vplyv na tento svet, bez ophľadu na to, či sú dobré, alebo zlé. A dotoho sa potom vmestia aj tieto tvoje predstavy.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:42,  Robim to co je spravne a ty mi nerozkazuj ty si malicky panko ,
dnes, 17:41,  Ste nebezpeční extrémisti
dnes, 17:41,  A ty medzi nich nepatris urcite , Lebo zastavas sa strany ktora vyvolava medzi ludmi napatia ,...
dnes, 17:40,  Bubáci
dnes, 17:40,  Ty klameš očividne si tiež liberálny fašista
dnes, 17:40,  Nemeckí nacisti narúšali mítingy oponentov ako dnešní liberálni fašisti
dnes, 17:39,  Fyzika nepustí, fyzika nie je Kiska !!!!!!!!!!!!!!
dnes, 17:39,  Ty klameš.
dnes, 17:39,  djjaro len robíš niečo iné
dnes, 17:39,  Vidíš, a teraz si dokonale definoval život. Šikovní vymýšľajú debilné konšpirácie a...
dnes, 17:38,  Tak ako majú fašisti možnosť robiť míting a šíriť klamstvá má právo i iná strana...
dnes, 17:38,  djjaro a čo mali robiť sa tam s tou lúzou prekrikovať ?
dnes, 17:38,  SSEdo tvoj fašista Kiska tu chce ako správny liberál napr. multi kulti. : Dnes ste...
dnes, 17:37,  čiže ty máš hladovku, lenže ak si čítal túto knihu, budeš mať sivé vlasy za to, že...
dnes, 17:37,  ty si dobrý zakon fyziky
dnes, 17:37,  Lebo ja neodsudzujem len skupinu ludi ako TY , Ja som proti vsem , tym ktori nevedia co je Laska...
dnes, 17:36,  Kiska klame, šíri lživú propagandu, používa fašistické metody narúšania mitingov LS NS
dnes, 17:35,  Oblubená a dosť debilná konšpirácia . I na takého debilnosti skáču i politici a potom...
dnes, 17:34,  Chudnutie a liečebná hladovka sú 2 rôzne veci Rasťo.
dnes, 17:32,  na chudnutie je skvelé cvičenie aspoň 2 hodiny každý deň pod dozorom učiteľa
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Škoda krásy, keď rozumu nieto.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 676 bytes in 0,888 seconds)