Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Nedeľná chvíľka prózy 2

16
reakcií
3088
prečítaní
Tému 15. júna 2008, 11:16 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
10. 04. 2008
28
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 11:16 avatar
Tento Richard bol čiesi nemanželské dieťa, ktoré ešte v útlom veku, vari ako šesťročné darovali rodičia akýmsi švajčiarskym horským pastierom, a tí ho odchovali, aby ho mohli používať na prácu. Rástol u nich ako divé zviera, pastieri ho nič nenaučili, naopak, už ako sedemročného ho posielali pásť stádo do mokra a chladu, takmer bez odevu a takmer bez potravy. Pritom si, pravdaže, nikto z nich nerobil výčitky a necítil ľútosť, naopak, zdalo sa im to celkom spravodlivé, lebo Richarda im darovali ako vec, a oni nepokladali za potrebné ani len kŕmiť ho. Sám Richard dosvedčuje, že v tých rokoch sa mu ako stratenému synovi v evanjeliu, strašne žiadalo zajesť si aspoň z tej kaše z pomyjí a otrúb, ktorou vykrmovali svine, určené na predaj, ale ani tej mu nedali a bili ho, ak ju ukradol sviniam. Tak strávil celé svoje detstvo a chlapčenstvo, až kým nevyrástol, a keď zmocnel, dal sa na zlodejstvo. Divoch si zarábal nádenníckou prácou v Ženeve, zárobok prepíjal, žil ako vyvrheľ, až napokon zabil a olúpil akého si starca. Zatkli ho postavili, pred súd a odsúdili na smrť. Lebo tam ľudia nie sú sentimentálni.


2.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 11:17 avatar
No len čo sa dostal do väzenia, zaraz ho obkolesili pastori, členovia všakovakých kresťanských spoločenstiev, dobročinné dámy a podobne. V žalári ho naučili čítať a písať, vysvetľovali mu evanjelium, vstupovali mu do svedomia, presviedčali ho, naliehali naňho, karhali ho, dorážali, až sa sám napokon priznal k svojmu zločinu. Pristúpil na ich vieru, vlastnou rukou napísal súdu, že je vyvrheľ a že konečne sa stal hodným toho, aby aj jeho osvietil Hospodin a zoslal naňho svoju milosť. Celá Ženeva bola vzrušená, celá dobročinná a nábožná Ženeva. Všetci, čo patrili k vyššej a dobre vychovanej spoločnosti, sa hrnuli k nemu do väzenia; Richarda bozkávali a objímali: „Ty si náš brat, na teba zostúpila milosť!“ A Richard iba plakal od dojatia: „Áno na mňa zostúpila milosť! Predtým som po celé svoje detstvo a chlapčenstvo bažil po žranici pre svine, ale teraz zostúpila aj na mňa milosť Božia a umieram v Pánu!“ „Áno, áno, Richard, umri v Pánu, prelial si krv a musíš umrieť v Pánu. Hoci nemáš vinu na tom, že si vôbec nepoznal Hospodina, keď si závidel sviniam žranicu, a keď ťa bili za to, že si im ju kradol /čo bolo od teba veľmi nepekné, lebo kradnúť je zakázané/, ale prelial si krv a musíš umrieť“. Nuž a nadišiel posledný deň. Vysilený Richard plakal a len jednostaj opakoval: „Toto je najkrajší deň môjho života, odchádzam k Pánovi!“ „Áno,“ volali pastori, sudcovia a dobročinné dámy, „toto je tvoj najšťastnejší deň, lebo odchádzaš k Pánovi!“ Všetko sa hrnie k popravisku za potupnou károu, v ktorej vezú Richarda, na koňoch i peši. Sprievod došiel k popravisku: „Umri, brat náš,“ volajú na Richarda, „umri v Pánu, lebo aj na teba zostúpila milosť!“ Potom brata Richarda, vybozkávaného bratmi, vyvliekli na popravisko, položili pod gilotínu a odfikli mu po bratsky hlavu za to, že aj naňho zostúpila milosť. Je to naozaj charakteristické.


5.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 11:56 avatar
k vyššie uvedenému som zabudol uviesť:
F. M. Dostojevskij Bratia Karamazovovci


3.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 11:18 avatar
J.C. Hronský Jozef Mak

Zelený svit ovíjal svoje vlákna okolo drevených zrubov a šindľových striech. Oblôčik matere Jozefa Maka vydychoval ustaté, zomdlené, žlté svetlo a chladná hmla sa čudovala, tichšie si líhala na zem pod týmto oblokom. Vetra a ľudí nebolo, o tomto čase neštekali ani psi. Ani robotov nebudí bieda tak zavčasu, nie vtedy, keď sa začne spretrhávať noc. Ozrutné vrchy okolo chalúp zdali sa ozrutnejšími, v čiernej, jednofarebnej ploche viseli nad dedinou, zblízka sa skláňali, azda celkom na vrcholce smrečkov, čo tu i tam vyrastali zo dvorov, úzkych záhrad. Tenké, štíhle smrečky, splašené, neisté sťa nezvaní hostia na chudobnej hostine.
Iba hviezdy sa výrazne chveli nad vlhkým štítom strechy, hoci mali len také svetlo ako oblôčik na chalupe vdovy po Jánovi Makovi.
A keď nad Hudákovom rozknísal sa ospalý vietor a pobral sa ponad dolinu k východu, vtedy zabolelo materino lono naposledy a narodil sa Jozef Mak.
Jozef Mak, obyčajný človek, milión, ktorého nečaká na svete nik a nik ho spomínať nebude, keď sa zo života vráti.
Jozef Mak: milión. Čo sa spomína len ako ľudstvo, a nikdy nie ako človek.


4.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 11:19 avatar
A ženy okolo matere boli ospalé, ani toľko nepovedali, či je prišlé dieťa hodné alebo slabé, hoci sa toľko i v najhorších prípadoch povie. No i ľudskí ľudia sú zavše neľudskí, a že im Makova mater v tú chvíľu neodpúšťala, bolo preto, lebo nevedela, že je chvíľa veľkej borby, keď je nie noc, ani ráno, iba čas najtuhšieho a najsladšieho spánku, keď omdlieva i sila, i dobrota, i hriech, i rozkoš.
Neodpúšťala, lebo ani boľavé lono neodplašilo hrôzu z hrude, oba ťažké prsníky zavalili sa priam na srdce, a mater sa bála otvoriť ústa na otázku, či je nový život životom, alebo nesúca príťaž, o akej aj materi škoda rozprávať. Plakali jej kútiky úst, oči viseli na hrade, kde nebohý muž tvrdo zarúbal sekerou:
ZBOŽei POMOCi viBUDOVAL DOM TenTO MAK JANO rokU pANE 18 62 AVKUSTA 3 ho
A ona teraz v tomto dome porodila chlapca, čo nemohol byť ani Jano, nemal byť ani Mak. Nuž pozrela na ospalé ženy, nechala ich driemať, iba toľko, koľko si vynútilo lono a prsníky. Nuž pozrela na ospalé ženy, nechala ich driemať, iba synovi pošepla vedľa seba, synovi bezmennému a bezvládnemu, že lampu treba zahasiť, lebo vonku rozmohol sa svit.
Vtedy sa vytiahol spod šopy neveľký, uzimený chlapec, zastal si na podstení, skrížil si ruky na prsiach, dlaňami prikryl si plecia. Pomyslel si:
– Mater už v chyži nestonie, ticho je, iste už porodila... Budeme mať hanbu, mater i ja. Ako len porodila?... Koho by som sa spýtal?
Toto bol syn Jána Maka, a preto mohol byť i Jánom i Makom. Teraz ťažká zodpovednosť zvalila sa na neho zo strechy, preto sa schúlil pod samú stenu, položil si tvár na kolená a niečoho sa bál, až pokým nezačal driemať znova.


6.
označiť príspevok

Krištof
   15. 6. 2008, 17:12 avatar
F. M. Dostojevský je mojím obľúbeným spisovateľom, pričom niekedy hovorím, že sa na jeho veciach neraz priam bavím - na jeho "štýle s nádychom vyššieho humoru", a nie aby som bol v nejakom "tmavomodrom rozpoložení". Samozrejme, písal aj vážne a o vážnych veciach.

Dostojevský o sebe a o svojej úlohe:
"Pri zachovaní úplného realizmu nájsť v človeku človeka... Pokladajú ma za psychológa; to je nesprávne, som realista vo vyššom zmysle, t. j. zobrazujem hlbiny ľudskej duše."

Václav Černý (filozof a teológ) z doslovu k románu Diablom posadnutí (Besi):
"A ešte niečo mi bráni stotožniť jednoducho a ľahko Dostojevského s výlučne ruským obsahom duše: bol Rusom do špiku kosti, no to, čo on sám hľadal - a nič iné ho nezaujímalo -, bol človek vôbec, človek ako taký, všeobecná ľudská spása, kvalita synovstva Božieho na tejto zemi, a tá ani v jeho očiach nemala domov na Rusi."


7.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 6. 2008, 19:11 avatar
Krištof; ... ja som vedel, že napriek "mnohému", máme i "mnoho" spoločné. F. M. Dostojevskij je aj u mňa obľúbeným spisovateľom. Žiaľ román Diablom posadnutí nemám, ani som nečítal, ale určite si ho zoženiem.
Čítal si román Jozef Mak?


8.
označiť príspevok

Krištof
   15. 6. 2008, 19:28 avatar
J.Tull,
jasné že máme čosi spoločné, napr. toho Dostojevského. Román Jozef Mak asi nepoznám. Teba ten román asi zaujal. Od tých starších slovenských si rád spomeniem na Fraňa Kráľa alebo na básnika Ivana Kraska napr. Poetika starej lyriky:
www.stavpd.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 6. 2008, 17:03 avatar
Krištof; ... ďakujem za stránku. Jozefa Maka som prvýkrát uviedol najmä ako príklad toho, že poézia môže byť i v próze. Teraz som úryvok uverejnil, ako príklad "determinovanosti" "slobodnej" voľby. Podobne aj Dostojevského z dôrazom i na morálku.


10.
označiť príspevok

Krištof
   18. 6. 2008, 15:12 avatar
J.Tull, ak máš v súvislosti s touto literatúrou (Jozef Mak, Bratia Karamazovovci...) nejakú myšlienku (napr. determinizmus či sloboda) a chcel by si o tom niečo povedať, môžeš tak urobiť aj vlastnými slovami.


11.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 6. 2008, 18:39 avatar
Krištof;
15. 6. 2008, 11:52
"Ak chceme niečo opísať, niekedy je lepšie porozprávať príbeh. K téme" /morálka, slobodná voľba/ "som uviedol úryvky v Nedeľnej chvíľke poézie 2." ... určite by som to nedokázal vyrozprávať lepšie a takto som "zabil dve muchy jednou ranou".


12.
označiť príspevok

Krištof
   18. 6. 2008, 18:53 avatar
J.Tull, nemusíš to vyrozprávať "lepšie", no napr. mne z tých príbehov nemusí vyplývať presne to, čo tebe, takže keby si svoju myšlienku povedal ty, bolo by mi to jasnejšie.


13.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 6. 2008, 19:11 avatar
Krištof; ... je to na dlhšie. Ale, keď sme už v Nedeľnej chvíľke prózy, tak stručne: "Sophina voľba" bola slobodná? A iné, keď "ponúknem" svoju manželku hosťovi, konám morálne?


14.
označiť príspevok

Krištof
   18. 6. 2008, 19:24 avatar
J.Tull,
Sofiina voľba by bolo na dlhšie, predsa len je to celý román a neviem či je taká otázka najvhodnejšie v tej súvislosti.
K tej druhej téme, myslím, že ak je to naozaj tvoja manželka, ty si jej manžel a ide teda o manželský vzťah dvoch ľudí, nebolo by morálne "ponúkať" ju svojmu hosťovi. A ten hosť by nebol morálny, keby o takúto ponuku žiadal alebo by ju prijímal.


15.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 6. 2008, 19:53 avatar
Krištof; ... človek je pri svojej voľbe determinovaný génmi, výchovou v rodine, v spoločnosti, svojím spoločenským postavením, usporiadaním spoločnosti, ktorej je členom atď ... a veľmi často je jeho voľba skôr "Sophinou voľbou" ako slobodnou.
... Keby bolo nemorálne "ponúknuť" svoju manželku hosťovi u eskimákov, tak by vyhynuli.


16.
označiť príspevok

Krištof
   18. 6. 2008, 20:05 avatar
J.Tull,
skôr uvádzaš faktory, ktoré majú vplyv na vôľu; aj vôľa sa prejavuje najmä tam, kde sa treba pousilovať, keď treba niečo prekonávať a pod. Keby sa ľudia neriadili aj svojou vlastnou vôľou a svedomím, ale len vplyvmi okolia, asi by sa nikdy nedostali na vyššiu úroveň, obrazne povedané, ostali by niekde v jaskyni... "Slobodná vôľa" súvisí s tým, dostať sa ľudsky a duchovne na vyššiu úroveň, hoci to nie je vždy práve ľahké a jednoduché... a pre jedného to môže byť ešte o čosi ťažšie ako pre druhého...
Eskymáci nie sú pre prežitie odkázaní na ponúkanie manželky svojim hosťom; možno je to taký zvyk, ale potom dosť úbohý


17.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 6. 2008, 20:37 avatar
Krištof; ...Eskymáci boli pre prežitie odkázaní na ponúkanie manželky svojim hosťom;
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
dnes, 02:11,  aby si dostal rozum, ty teliatko........*03*03*03*03....odkedy nemaš rad politiku?...osmijanko...
dnes, 01:50,  Zatiaľ čo liberáli majú v blížiacich sa parlamentných voľbách výber menší ako v...
dnes, 01:14,  Prečo tu zas trepeš politiku?
dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=A-NCVYWkqyM https://www.youtube.com/watch?v=G_kVmbgzvTM
dnes, 00:29,  Naši milí slovenskí fašisti a komunisti v jednom šíku s ešte milším Ľuboškom!!!!!!!...
dnes, 00:26,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
dnes, 00:23,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(79 947 bytes in 0,447 seconds)