Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Na počiatku bolo Slovo - 3

6
reakcií
699
prečítaní
Tému 26. marca 2018, 04:47 založil teolog.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 06. 2018
36
29. 10. 2018
8

1.
označiť príspevok

teolog
   26. 3. 2018, 04:47 avatar
“Na počiatku bolo Slovo, to Slovo bolo u Boha [grécky ton theon] a to Slovo bolo Boh [grécky theos].“ - Ján 1:1

Tento verš obsahuje dve formy gréckeho podstatného mena theos (boh). Pred prvým stojí ton, čo je v gréčtine forma určitého člena, a v tomto prípade sa slovo theon vzťahuje na Všemohúceho Boha. No v druhom výskyte pred slovom theos určitý člen nie je. Bol tu člen len omylom vynechaný?

Učenec James Allen Hewett uvádza tento verš ako príklad a zdôrazňuje: „V takejto vetnej konštrukcii podstatné meno v podmete a podstatné meno v prísudku nie je jedno a to isté, nie sú rovnaké, totožné!
Súhlasí Janko68

6.
označiť príspevok

Janko68 muž
   11. 6. 2018, 22:56 avatar
Teolog, odkiaľ poznaš tento výrok Jamesa Allena Hewetta. Klobuk dole, lebo toto nehovorí len on, ale všetci znalci greckej gramatiky.
Totiž v starovekom gréckom ponimani, ak sa slovom "LOGOS" označí osoba, tak sa tym myslí poverená osoba konať a hovoriť v mene niekoho. Týmto slovom sa zvykli označovať aj bežní ľudia ako hovorcovia.
Ján však chce povedať, že LOGOS, ako zastupca Boha nie je nejaky bežný človek vybrany spomedzi ľudí,
ale že je to "boh" (božsta bytosť); teda Logos Je hovorca a zastupca Boha, nie Boh sam.
Ján používa v 1.kapitole LOGOS 2x. Logos je tu najprv "boh" (gramaicky anartrozny theos)
a tento "theos" potom meni svoju podstatu na "sarx" (telo), teda potom už nema postatu "theos".
My kresťania dnešnej sučasnosti sme zvyknuty uvažovať len o JEDINOM Bohu.
Ale biblia rozlišuje až 4 druhy "bohov".
1. Jediny pravý Boh - to je Otec. SZ toto hohorí 10x, v NZ oveľa viac krat.
2. "boh" - ako božská bytosť, ktoa nema fyzicke telo (napr. anjeli)
3. "boh" - ako človek, ktoreho Boh poveril Božskymi pravomocami. Napr. Mojžiš, izraelski sudcovia)
4. "boh" - falošný boh, modla

My musime brať do uvahy všetky tieto kategorie, ked citame Bibliu.
Ked Ján píše, že Slovo bolo "boh", tak to automaticky neznamenu tu 1.kategoriu.
V tomto pripade ide o 2. spomenutu kategoriu - bozska bytosť.
Logos je najprv "theos" (boh, bozska bytosť), potom sa prevteluje do "sarx" (telesna bytosť).
Ján ich špecificky oddeľuje tak, ako to len dovoľuje grecka gramatika a logika.
Boh (Otec) je jediny pravy Boh - toto uznaval sam Ježiš, a nepovažoval za "Boha" (s veľkym B) sam seba.
- Toto je predsa uplne jasne z Jána 17:3.
Ján uvádza Boha (Otca) s členom pred Theos.
Logos je však "theos" bez člena, a Ján hovorí, že Logos je u Boha. Nie že tym Bohom je sám Logos .
Prekladatelia Biblie však davaju do prekladu vlastnu teologiu a Logosa označuju Bohom s veľkym B.
A toto potom vedie do omylu čitateľov Biblie, ktorí sa budu bit aj do krvi za to, že Ježiš je Boh.
Lenže pravy Boh je len jeden (Otec), nie dvaja, traja...
Takto to chapal aj Pavol a pisal to tak vo všetkych svojich listoch.
Konkretne explicitne vyroky o tom sú napr. v 1.Kor.8:6; Ef.4:5 a veľmi veľa dalšich, tomu podobnych.

Len pre istotu - nezastavam sa ty učenia ziadnej cirkvi. Ale študujem NZ v originale a čítam po grecky.
Som dobry v gramatike a venoval som stovky hodin overovaniu syntaxe greckej vety, ako je ta u Jana 1:1c.
Je to štandardne používaná predikacia substantiva v nominative anartroznym substantivom v nominative,
napríklad ako u Jána 6:70. - Je Judáš naozaj diabol? (totožný s diablom), alebo je Judaš CHARAKTERIZOVANÝ, že je AKO diabol?
Odpovedz si sam. A ak odpovieš spravne, ta ista odpoved sa vzťahuje aj na pripad, či je Logos Bohom, alebo či je CHARAKTERIZOVANY, že je AKO Boh.

2.
označiť príspevok

teolog
   26. 3. 2018, 05:16 avatar
“Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Slovo bolo bohom.“ Ján 1:1 (Preklad nového Sveta svätých Písiem)

3.
označiť príspevok

RighteousFred
   26. 3. 2018, 10:52 avatar
Neber božie meno nadarmo......

Po tomto prikázaní veriaci šliapu DENNODENNE!!!!!

4.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   26. 3. 2018, 10:53 avatar
Ved neposmenul Jehovu

5.
označiť príspevok

Klein muž
   26. 3. 2018, 12:34 avatar
Duch Svaty naplnil Alzbetu a ona zvolala velkym hlasom....
Cim som si zasluzila ze matka mojho Pana prichadza ku mne?

Duch Svaty cez Alzbetu vyslovil Adonai, co v hebrejcine znamena "Moj Boh".

Duch Svaty Mariu nazval Matkou Bozou.

A kto by povedal nieco proti Duchu Svatemu, tomu sa neodpusti ani v tomto veku, ani v buducom. (Jezis Kristus)
Súhlasí Janko68

7.
označiť príspevok

Janko68 muž
   11. 6. 2018, 23:49 avatar
Klein, celkom ma zarazilo tvoje trvdenie, že Duch Svaty Mariu nazval Matkou Bozou.
Ja viem z Biblie, že Mária je matkou Syna Božieho. Mohol by si prosim uviesť verš,
kde je take tvrdenie, čo si napisal?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 04:12,  No tak neni o com a este si aj tak vypatlany ze nevies ani ako sa spojit s duchom svatym a...
dnes, 04:10,  Súhlasím, v tomto si idiot.
dnes, 04:09,  Úsmevný preklep, má byť: má žena rodiť, *19
dnes, 04:08,  To len idiot moze napisat ze je rozdiel medzi internetovou komunikaciou a tou v reale pocuj jozko...
dnes, 04:07,  Ty nadávaš a urážaš mnohých Slovákov, bezdôvodne.
dnes, 04:06,  Si trápny, lebo si sa zmohol len na urážky. Logika ti nič nehovorí, cudzí pojem.
dnes, 04:05,  A co mna ty zaujimas ked beres do huby moju rodinu ty hovno odpal
dnes, 04:03,  Ty si Lenin, blbecku, ktoremu syn spacha samovrazdu.
dnes, 04:02,  Ale ja som neni podvodnik ako ty mna so sebou nepotovnavaj to sem mozno ty pises o sebe nepravdu
dnes, 04:02,  Postihnuty Lenin alebo kurvicka Scarlet - co uz len tito dokazu vychovat zo svojich ludi.
dnes, 04:02,  Lenin zomrel v roku 1924, a ty ho tu oplakávaš?
dnes, 04:00,  Lenin darmo dnes place nad rozliatym mliekom. Vy by ste nemali mat deti, vychovavate z nich...
dnes, 03:58,  the X Musíš brať na vedomie, že akonáhle ma brániš, tak začnú útoky na teba.*15
dnes, 03:56,  Ani ty mňa. Preto nevstupuj do mojich tém. OK?
dnes, 03:55,  PartOFgod, prečo si myslíš, že zneucťuje a ponižuje? Prečo nehaníš zlého človeka s...
dnes, 03:53,  Pochop rozdiel medzi internetovou komunikáciou a osobným stretnutím. Tu môžeš o sebe...
dnes, 03:52,  Uz si to nevydrzala co musela si si prijst verejne niekoho zneuctit a ponizit .
dnes, 03:51,  Pocuj trulo nezaujimas ma naozaj
dnes, 03:50,  Klameš! Nič také som nenapísal. Vynechávaj klamstvá!
dnes, 03:50,  Anonymne ale nevrav ja som sa tu slusne predstavil kto som kde byvam a ake je moje telefonne...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Usiluj sa, aby si mal to, čo miluješ, inak budeš nútený milovať to, čo máš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(58 671 bytes in 0,484 seconds)