hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Matka vied sa už nenosí

príspevkov
53
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 29.6.2013 12:09
posledná zmena 1.7.2013 21:13
1
29.06.2013, 12:09
(Martin, prosim ta nemaz to, text je potrebny k zamysleniu pre diskusiu)


Súčasná filozofia umiera. Deje sa tak pre jej odklon od samej podstaty, poslania, ktoré by mala zastávať a udržiavať. Aj na vysokých školách, filozofických fakultách sa už dávno filozofia nevyučuje. Vyučujú sa predmety a smery ako estetika, etika, dejiny filozofie a iné, ktoré nie sú filozofiami. Skúmajú filozofické pohľady na isté zameranie, ale nie sú filozofiami. Pripomeňme si podstatu filozofie. Filozofia je veda, nie exaktná, ale stále veda. Jej poslaním bolo po stáročia zovšeobecňovať ľudské poznanie, hľadať v ňom zákonitosti a súvislosti, objaviť medzi nimi systém. Toto poslanie sa vytratilo z filozofie od polovice 19.storočia. Pravý, skutočný smer filozofie zastavil na bode, ktorý všetci dobre poznajú. Tým bodom je nemecký filozof Karl Marx.
Marx je v modernom svete nesympatická nálepka. Každý, kto sa ním zaoberá, je kategoricky podceňovaný. Zabúda sa však na podstatu jeho objavov. A to je tiež dôvod, prečo sa samotná filozofia odkláňa od jej podstaty. Dôvod je jednoduchý; ak by filozofovia narábali s filozofiou tak, ako majú, ak by opäť začali skúmať to, na čo je filozofia určená, došli by zákonite a nevyhnutne k Marxovi.
Každý, kto pozná teóriu dialektiky, a samozrejme ju aj pochopil, vie, o čom píšem.
Ak Marx objavil skutočný princíp reality, vysvetlil ho z nej samej, prečo je principiálne znevažovaný a zastieraný? Prečo sa marxista používa ako nadávka? Prečo sa takto netitulujú iní, ako karteziáni, Nietzchisti? Veď za také pomenovanie by vás vysmiali. Potom prečo každý človek má na vedomí význam slova Marx a marxizmus, či už ho chápe povrchne alebo akokoľvek správne? Prečo aj napriek tomu, že jeho odporcovia už roky tvrdia, že je jeho učenie mŕtve, stále o ňom hovoria? Mnoho otázok, na ktoré jestvujú racionálne odpovede.
Veľa z nich podáva už zosnulý francúzsky filozof Derrida, ktorý o tomto probléme napísal aj knihu s názvom “Strašidlá Marxa.”
Základná otázka, odpoveďou na ktorú rozviniem ďalšie odpovede znie: Prečo, ak vysvetlil svet tak dokonale a tak presne, prečo je znevažovaný?
Ako napísal jeden český filozof; “Ak by Marx vymyslel len dialektický materializmus, bol by nepochybne dodnes najuznávanejší filozof, jeho dielo by nebolo zastierané a jeho skutočná váha by bola čiste predostretá svetu, na opak by nebol dôvod. Keby Marx skončil tu, bol by uznávaný aj dnes, avšak z objektívneho hľadiska by nebol tak veľký, akým v skutku bol.
On pokračoval ďalej, skúmal skrz dialektiku spoločnosť a jej vývoj. Z toho vznikol dialektický a historický materializmus; teda učenie ukazujúce historický vývoj spoločnosti na základe vývoja materiálnej výroby a z nej vyplývajúcich ekonomických vzťahov. Už spomínaný český filozof správne poznamenal;
“Marxova dialektika má tú smolu, že platí aj na spoločnosť. Preto prestala vyhovovať určitej spoločenskej vrstve”
A tu máme koreň problému. Marx odhalil svojím výskumom kapitalistickej spoločnosti sociálnu nespravodlivosť a začal hľadať odpovede na vtedy veľmi aktuálne otázky sociálneho charakteru (dobre vieme, že v časoch jeho skúmania prebiehali buržoázne revolúcie po Európe). Tým, že odhalil otrokárske postavenie buržoazie, sa zamiešal do kotla vecí a ľudí, ktorí boli takpovediac mocnejší než akákoľvek veda či racionálnosť.
Na jednej strane tak svoje učenie dokončil a tým je určite väčší, akoby bol len vďaka dialektike, ak by ostal len tu, opustil by prah dverí, ktoré sa mu otvorili. Ale tým, že učenie dokončil, uškodil tým vládnucej triede, čo malo za následok snahu o jeho vymazanie z povedomia ľudí.
A to sa principiálne deje dodnes. Vôbec sa však nehľadí na to, čo som uviedol na začiatku – filozofia umiera. Pretože sa všetko stále vyvíja, ako hovorí dialektika, musí sa spolu s vedomím vyvíjať aj filozofia sama. Ak sa nevyvinie, umrie ako veda. Ak sa vyvinie, znamená to návrat k Marxovi, prechod cez neho. Otázne je, čoho sa filozofovia boja viac; byť iba zakliesnený v pavedách ako je estetika a nikdy nebyť filozofom, alebo sa budú venovať filozofii a dostanú nálepku Marxista. Sú len dve možnosti, z ktorých je racionálne východisko. Ak filozofia hľadala základný systém reality, a našla ho, prečo ho ďalej nerozvíjať a nezdokonaľovať? Veď ten systém sám to predpokladá, aby sa sám podľa seba samého rozvinul ďalej.
Azda necháme umrieť matku vied?
*****

Filozofia sa v skutku poklada za matku vied (matematika za kralovnu), pretoze filozofia takpovediac stvorila vedy a vobec logicke/kontinualne a funkcne vseobecne myslenie. Filozofia nas prenasala z idei na ideu pri snahe pochopit samych seba a svet v ktorom zijeme. Dnes... je mrtva. Preco? Uz ako z textu vyssie vyplyva, zabil ju Marx tym, ze sa vo svoje praci dostal az prilis k ucelenemu obrazu bytia ludi. To, ze sa niekto odvazil poodhalit logickym a nevyvratitelnym sposobom neslavne fungovanie nasej spolocnosti v tomto svete dopomohlo filozofiu umlcat, pretoze pravda by mohla nahodou ludstvo oslobodit od pliagy, utrpenia, choroby zvanej nenazranost, zavist, materializmus, hedonizmus... a vsetko to, co robi nase a nie len nase zivoty velmi nekvalitne a smutne.

!Karl Heinrich Marx (* 5. máj 1818, Trier, Nemecký spolok, (dnes Nemecko) – † 14. marec 1883, Londýn) bol nemecký filozof, ekonóm, historik, novinár, ideológ robotníckeho hnutia. Spoločne s Friedrichom Engelsom rozpracoval koncepciu materialistického poňatia dejín, teda dejín založených na ekonomických zákonoch. Vo svojich teóriách sa snažil dokázať, že v spoločnosti je prítomný verejný konflikt, ktorý sa dá odstrániť iba nastolením komunistickej spoločnosti, predovšetkým na základe zrušenia súkromného vlastníctva a spoločenských tried. Jeho vplyv bol obrovský ako na vedeckom, tak i na politickom poli a jeho myšlienky sa stali inšpiráciou pre celý rad smerov v ľavicovej časti politického spektra."

Odporcovia Marxovej prace a retoriky, otazka na vas: Viete vobec o com dielo "Das Kapital" je? Viete vobec co kritizujete?
Najlepsie je si ho precitat sam: Zial ja osobne som nenasiel inu verziu, ako original v nemcine. Osobne mozem len povedat, ze je ta kniha jednoznacny dokaz nefunkcnosti kapitalizmu a nie len to, je zaroven dokazom jeho ohavnosti, nasilnosti a vobec charakteru plodiaceho len nezmyselne a nikomu neprospesne zlo.
Zamyslite sa, nezozalo toto dielo tolko kritiky len pre jeho pravdovravny obsah? Pripomina mi to nieco podobne, ako ked chce niekto rozumne argumentovat proti nabozenstvam, tiez je rychlo a silno zosmiesneny a preco asi??? Pretoze napada velku moc a pravda oslobodzuje. Faktom tiez je, ze proti Kapitalu nevznikli ziadne realne kritiky, asi preto, ze by mohli byt jedine nelogicke a tak sa Kapital a Marx jednoducho len zdikriminovali a tato diskriminacia zije v ludoch podvedome bez toho, aby co i len tusili o co ide.

Tu pre zaujemcov Das Kapital v nemeckom a anglickom jazyku.
DE
odkaz

EN
odkaz
odkaz
odkaz

A aby tema nebola len o MArxovi, tiez som si vsimol, ze filozofia ludom nieje prilis prijemna, zaujimalo by ma preco?? Ved je to sposob uvazovania o nasej existencii a to nieje zaujimave? Ba, skor mam dojem, ze ludia len radi rozpravaju bez toho, aby sa ich myslienky treli so skutocnostou, pretoze to vedy robia - nekompromisne porovnavaju nase myslienky so skutocnostou a tak brania, aby sme prosto povedane bluznili.
none
2

1. 29.06.2013, 12:09

(Martin, prosim ta nemaz to, text je potrebny k zamysleniu pre diskusiu)


Súčasná filozofia umiera. Deje sa tak pre jej odklon od samej podstaty, poslania, ktoré by mala zastávať a udržiavať. Aj na vysokých školách, filozofických fakultách sa už dávno filozofia nevyučuje. Vyučujú sa predmety a smery ako estetika, etika, dejiny filozofie a iné, ktoré nie sú filozofiami. Skúmajú filozofické pohľady na isté zameranie, ale nie sú filozofiami. Pripomeňme si podstatu filozofie. Filozofia ...

29.06.2013, 12:34
1,
Hodil si sem tému, za to nikde nevidím aký je tvoj názor.Aký je tvoj názor Borko? :D
none
3

2. 29.06.2013, 12:34

1,
Hodil si sem tému, za to nikde nevidím aký je tvoj názor.Aký je tvoj názor Borko? :D

29.06.2013, 12:35
To je myslim z temy zrejme.
none
4
29.06.2013, 14:00
Filozofia sa neučí?? Môj najobľúbenejší predmet. Ja som ju mala aj na gymnáziu aj na výške. Pod názvom filozofia, nie po inými názvami. Od Sokrata, Platóna, cez Descartesa, Machiavelliho atd, atd. ( aj Marxa a Engelsa) ku súčasnému existencionalizmu, pragmatizmu a iným moderným novodobým smerom filozofie, ktoré ale neboli nejako zaujímavé, ani si ich už nepamätám, pretože všetko vychádzalo aj tak zo starej filozofie a základy čerpalo odtiaľ.
👍: piskotka
none
5

4. 29.06.2013, 14:00

Filozofia sa neučí?? Môj najobľúbenejší predmet. Ja som ju mala aj na gymnáziu aj na výške. Pod názvom filozofia, nie po inými názvami. Od Sokrata, Platóna, cez Descartesa, Machiavelliho atd, atd. ( aj Marxa a Engelsa) ku súčasnému existencionalizmu, pragmatizmu a iným moderným novodobým smerom filozofie, ktoré ale neboli nejako zaujímavé, ani si ich už nepamätám, pretože všetko vychádzalo aj tak zo starej filozofie a základy čerpalo odtiaľ.

29.06.2013, 14:06
none
6

4. 29.06.2013, 14:00

Filozofia sa neučí?? Môj najobľúbenejší predmet. Ja som ju mala aj na gymnáziu aj na výške. Pod názvom filozofia, nie po inými názvami. Od Sokrata, Platóna, cez Descartesa, Machiavelliho atd, atd. ( aj Marxa a Engelsa) ku súčasnému existencionalizmu, pragmatizmu a iným moderným novodobým smerom filozofie, ktoré ale neboli nejako zaujímavé, ani si ich už nepamätám, pretože všetko vychádzalo aj tak zo starej filozofie a základy čerpalo odtiaľ.

29.06.2013, 15:21
Ako sa pise v clanku, o filozofii sa v sucasnosti uci skor ako o dejinach. Dla mojho nazoru, ako aj toho v uvodnom clanku sa dnes filozofia neaplikuje hlavne preto, ze by sa logicky prichadzalo k tomu, ze clovek zije jednoducho nehumannym sposobom zivota, to, co odsudzuje vlastne robi a zije. Nieje ziadane, aby sa taketo myslienky dostavali do povedia ludi, pretoze ohrozuju pozicie moci, ktore tento stav zapricinuju.
Ak by sa do hlbky na skolach rozoberala napr. Sokratava myslienka "viem, ze nic neviem" mnohe by bolo uplne inac, ludia by boli menej nachylnejsi na manipulativne propagandy ci uz statu, alebo korpokracie.
Vyhybanie sa filozofii je vlastne vyhybanie sa mysleniu.. Ktory z mocipanoc by si prial vzdelane a uvedomele ovce?
none
7

6. 29.06.2013, 15:21

Ako sa pise v clanku, o filozofii sa v sucasnosti uci skor ako o dejinach. Dla mojho nazoru, ako aj toho v uvodnom clanku sa dnes filozofia neaplikuje hlavne preto, ze by sa logicky prichadzalo k tomu, ze clovek zije jednoducho nehumannym sposobom zivota, to, co odsudzuje vlastne robi a zije. Nieje ziadane, aby sa taketo myslienky dostavali do povedia ludi, pretoze ohrozuju pozicie moci, ktore tento stav zapricinuju.
Ak by sa do hlbky na skolach rozoberala napr. Sokratava myslienka "viem, z...

29.06.2013, 15:22
*taketo myslienky dostavali do povedomia ludi
none
8

6. 29.06.2013, 15:21

Ako sa pise v clanku, o filozofii sa v sucasnosti uci skor ako o dejinach. Dla mojho nazoru, ako aj toho v uvodnom clanku sa dnes filozofia neaplikuje hlavne preto, ze by sa logicky prichadzalo k tomu, ze clovek zije jednoducho nehumannym sposobom zivota, to, co odsudzuje vlastne robi a zije. Nieje ziadane, aby sa taketo myslienky dostavali do povedia ludi, pretoze ohrozuju pozicie moci, ktore tento stav zapricinuju.
Ak by sa do hlbky na skolach rozoberala napr. Sokratava myslienka "viem, z...

29.06.2013, 16:17
História, dejiny sú prepojené aj s myslením ľudí, filozofia bez dejín sa podľa mňa ani učiť nedá, pretože situácia vo svete sa vždy odrážala aj mysliach filozofov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí radi špekulujú, rozoberajú a analyzujú .. Toto ti zakázať nemôžu, nemusíš byť ani študovaný a môžeš byť vždy filozof-amatér :-) Samozrejme, vedomosti sú užitočné, je sa od čoho odraziť.
none
9

8. 29.06.2013, 16:17

História, dejiny sú prepojené aj s myslením ľudí, filozofia bez dejín sa podľa mňa ani učiť nedá, pretože situácia vo svete sa vždy odrážala aj mysliach filozofov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí radi špekulujú, rozoberajú a analyzujú .. Toto ti zakázať nemôžu, nemusíš byť ani študovaný a môžeš byť vždy filozof-amatér :-) Samozrejme, vedomosti sú užitočné, je sa od čoho odraziť.

29.06.2013, 19:03
Iste, ale mal som na mysli nieco ine. O filozofii sa uci povrchovo.. Ten povedal to a to, vtedy a vtedy (mysli si o tom co chces). Na skolach takmer niesu diskusie o tom, co co znamena.
none
10

9. 29.06.2013, 19:03

Iste, ale mal som na mysli nieco ine. O filozofii sa uci povrchovo.. Ten povedal to a to, vtedy a vtedy (mysli si o tom co chces). Na skolach takmer niesu diskusie o tom, co co znamena.

29.06.2013, 19:07
9,
nemudruj nevzdelanec, lebo ošediviem; že filozofia sa učí povrchne? vieš veľké nič o školách čo sa kde učí, urob si aspoň maturitu, aby si mal ako také vedomostné základy.
none
11

10. 29.06.2013, 19:07

9,
nemudruj nevzdelanec, lebo ošediviem; že filozofia sa učí povrchne? vieš veľké nič o školách čo sa kde učí, urob si aspoň maturitu, aby si mal ako také vedomostné základy.

29.06.2013, 19:11
vystudovat a byt vzdelany je velky rozdiel. apr, chiara ktoru VS si ukoncila ty, pochval sa
none
14

11. 29.06.2013, 19:11

vystudovat a byt vzdelany je velky rozdiel. apr, chiara ktoru VS si ukoncila ty, pochval sa

29.06.2013, 19:20
11,
pochválim, ale neprezradím aká škola, robím si už druhú VŠ, skúšky hotové, som už vlastne v treťom semestri.
none
16

14. 29.06.2013, 19:20

11,
pochválim, ale neprezradím aká škola, robím si už druhú VŠ, skúšky hotové, som už vlastne v treťom semestri.

29.06.2013, 19:29
študuješ externe? držím palec .-)
none
18

16. 29.06.2013, 19:29

študuješ externe? držím palec .-)

29.06.2013, 19:31
sa nudi? naco jej budu dve VS ?
none
20

18. 29.06.2013, 19:31

sa nudi? naco jej budu dve VS ?

29.06.2013, 19:34
Širšie uplatnenie, užšia špecializácia, osobnostný rozvoj, či vyšší príjem ....je veľa možných dôvodov.
none
22

18. 29.06.2013, 19:31

sa nudi? naco jej budu dve VS ?

29.06.2013, 19:48
ja mam tiez dve VS, z toho jedna harvard, a?
none
24

22. 29.06.2013, 19:48

ja mam tiez dve VS, z toho jedna harvard, a?

29.06.2013, 20:07
no okrem chvalenia svojimi snami si vobec neodpovedala na 18
none
26

10. 29.06.2013, 19:07

9,
nemudruj nevzdelanec, lebo ošediviem; že filozofia sa učí povrchne? vieš veľké nič o školách čo sa kde učí, urob si aspoň maturitu, aby si mal ako také vedomostné základy.

29.06.2013, 20:19
Ubohe pokusy...
none
13

9. 29.06.2013, 19:03

Iste, ale mal som na mysli nieco ine. O filozofii sa uci povrchovo.. Ten povedal to a to, vtedy a vtedy (mysli si o tom co chces). Na skolach takmer niesu diskusie o tom, co co znamena.

29.06.2013, 19:18
Nezovšeobecňovala by som. Záleží od školy, vyučujúceho, prednášajúceho, aký má vzťah ku predmetu. Či len podá fakty, či ich aj analyzuje a podnecuje ku zamýšľaniu sa. Ale čo mám ja skúsenosť, my sme už na gymku mali besedy nieže o myšlienkach, ale dokonca o dielach filozofov, ktoré sme čítali. Mala som vynikajúcu učiteľku, ktorá filozofiou žila. A v súčasnosti mám kamaráta, ktorý základy filozofie podáva deťom v rámci hodín etickej výchovy už na základnej škole a mládež to vraj "žerie", ostávajú debatovať aj po vyučovaní .-) takže ...nie, nie je to také zlé, skutočne nie.
👍: piskotka
none
15

13. 29.06.2013, 19:18

Nezovšeobecňovala by som. Záleží od školy, vyučujúceho, prednášajúceho, aký má vzťah ku predmetu. Či len podá fakty, či ich aj analyzuje a podnecuje ku zamýšľaniu sa. Ale čo mám ja skúsenosť, my sme už na gymku mali besedy nieže o myšlienkach, ale dokonca o dielach filozofov, ktoré sme čítali. Mala som vynikajúcu učiteľku, ktorá filozofiou žila. A v súčasnosti mám kamaráta, ktorý základy filozofie podáva deťom v rámci hodín etickej výchovy už na základnej škole a mládež to vraj "žerie", ostávajú...

29.06.2013, 19:21
neber mu moznost na vsetko nadavat... vsak ma len 34 🙂
none
17

15. 29.06.2013, 19:21

neber mu moznost na vsetko nadavat... vsak ma len 34 🙂

29.06.2013, 19:30
nič nikomu neberiem, len diskutujem .-)
👍: piskotka
none
19

17. 29.06.2013, 19:30

nič nikomu neberiem, len diskutujem .-)

29.06.2013, 19:32
vypichli ti jedno oko?
none
21

19. 29.06.2013, 19:32

vypichli ti jedno oko?

29.06.2013, 19:35
máš záujem o to druhé? .-)))
none
23

21. 29.06.2013, 19:35

máš záujem o to druhé? .-)))

29.06.2013, 19:51
nie. nevidela by si ma
none
25

13. 29.06.2013, 19:18

Nezovšeobecňovala by som. Záleží od školy, vyučujúceho, prednášajúceho, aký má vzťah ku predmetu. Či len podá fakty, či ich aj analyzuje a podnecuje ku zamýšľaniu sa. Ale čo mám ja skúsenosť, my sme už na gymku mali besedy nieže o myšlienkach, ale dokonca o dielach filozofov, ktoré sme čítali. Mala som vynikajúcu učiteľku, ktorá filozofiou žila. A v súčasnosti mám kamaráta, ktorý základy filozofie podáva deťom v rámci hodín etickej výchovy už na základnej škole a mládež to vraj "žerie", ostávajú...

29.06.2013, 20:19
Ja ale zovseobecnujem, pretoze temou je vseobecno, cele slovensko aj cely svet.
Učí 50 let na jedné škole. Úroveň stále klesá, říká
odkaz
A takych su haldy, aj co ja osobne poznam profakov, pre ktorych som pracoval vraveli to iste.. kvalita vzdelavania aj studentov je katastrofalna.
none
31

25. 29.06.2013, 20:19

Ja ale zovseobecnujem, pretoze temou je vseobecno, cele slovensko aj cely svet.
Učí 50 let na jedné škole. Úroveň stále klesá, říká
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=783811#utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=A&utm_term=position-18
A takych su haldy, aj co ja osobne poznam profakov, pre ktorych som pracoval vraveli to iste.. kvalita vzdelavania aj studentov je katastrofalna.

30.06.2013, 18:17
Trochu jednostranné hodnotenie od postarších profákov, ktorí nostalgicky vždy budú spomínať na "staré dobré časy" a budú kritizovať súčasnosť. za komunistov mohli napr. študovať len deti komunistov a dostali sa na výšky napríklad za dve kilá domácich klobás, tiež nebolo všetko košer .-) Ale ok, vo veľa veciach majú pravdu, skutočne máme bordel najmä vo vysokom školstve, to musím uznať.
none
32

31. 30.06.2013, 18:17

Trochu jednostranné hodnotenie od postarších profákov, ktorí nostalgicky vždy budú spomínať na "staré dobré časy" a budú kritizovať súčasnosť. za komunistov mohli napr. študovať len deti komunistov a dostali sa na výšky napríklad za dve kilá domácich klobás, tiež nebolo všetko košer .-) Ale ok, vo veľa veciach majú pravdu, skutočne máme bordel najmä vo vysokom školstve, to musím uznať.

30.06.2013, 18:23
31. klobaskovi inzinieri?:o)
myslim, ze aj dnes je kopa dobrych pedagovov,
ktori tak trochu svoje "remeslo" beru ako poslanie,
je velmi zodpovedne;
maju tazky zivot, dnes do vyucby a discipliny zasahuje kdekto,
velmi casto aj rodicia ratolesti- v nizsich rocnikoch.
none
33

32. 30.06.2013, 18:23

31. klobaskovi inzinieri?:o)
myslim, ze aj dnes je kopa dobrych pedagovov,
ktori tak trochu svoje "remeslo" beru ako poslanie,
je velmi zodpovedne;
maju tazky zivot, dnes do vyucby a discipliny zasahuje kdekto,
velmi casto aj rodicia ratolesti- v nizsich rocnikoch.

30.06.2013, 18:35
Ja mám aj veľmi zlé aj veľmi dobré skúsenosti napríklad s vysokoškolským štúdiom. Z extrému do extrému doslova :-)
Ale na niektoré prednášky nezabudnem do konca života, také boli vynikajúce .... Musím spomenúť túto úžasnú profesorku, jedna prednáška s ňou mi dala viac ako celé štúdium: odkaz
none
34

33. 30.06.2013, 18:35

Ja mám aj veľmi zlé aj veľmi dobré skúsenosti napríklad s vysokoškolským štúdiom. Z extrému do extrému doslova :-)
Ale na niektoré prednášky nezabudnem do konca života, také boli vynikajúce .... Musím spomenúť túto úžasnú profesorku, jedna prednáška s ňou mi dala viac ako celé štúdium: http://www.fedu.uniba.sk/index.php?id=3107

30.06.2013, 18:38
Skutočná profesorka, nedáva si tak len hovoriť ako väčšina "profesorov" .-)
none
36

33. 30.06.2013, 18:35

Ja mám aj veľmi zlé aj veľmi dobré skúsenosti napríklad s vysokoškolským štúdiom. Z extrému do extrému doslova :-)
Ale na niektoré prednášky nezabudnem do konca života, také boli vynikajúce .... Musím spomenúť túto úžasnú profesorku, jedna prednáška s ňou mi dala viac ako celé štúdium: http://www.fedu.uniba.sk/index.php?id=3107

30.06.2013, 21:10
tak to si sa musela inak ulievat, ked jedna prednaska ti dala viac ako cele studium.....
none
37

36. 30.06.2013, 21:10

tak to si sa musela inak ulievat, ked jedna prednaska ti dala viac ako cele studium.....

30.06.2013, 21:12
Nie jedna, bolo ich viac, ale do tej jednej profáčky :-) A nerýp, máš milovať svojho bližného, tak sa tak správaj .-))
none
38

37. 30.06.2013, 21:12

Nie jedna, bolo ich viac, ale do tej jednej profáčky :-) A nerýp, máš milovať svojho bližného, tak sa tak správaj .-))

30.06.2013, 21:18
indurian je sarkasta a ironik - nie je to práve navhodnejšia cesta na diskusiu, ale budiž ako hovoria bratia Češi, každý sa musí učiť na svojích chybách
none
39

38. 30.06.2013, 21:18

indurian je sarkasta a ironik - nie je to práve navhodnejšia cesta na diskusiu, ale budiž ako hovoria bratia Češi, každý sa musí učiť na svojích chybách

30.06.2013, 21:22
Mne irónia neprekáža, naopak, uvítam ju, ak je dávaná rovnako v pohode ako braná .-)
none
40

39. 30.06.2013, 21:22

Mne irónia neprekáža, naopak, uvítam ju, ak je dávaná rovnako v pohode ako braná .-)

30.06.2013, 21:23
potom v poriadku
none
42

38. 30.06.2013, 21:18

indurian je sarkasta a ironik - nie je to práve navhodnejšia cesta na diskusiu, ale budiž ako hovoria bratia Češi, každý sa musí učiť na svojích chybách

30.06.2013, 21:26
indurain je patnasobny vitaz tour de france 🙂)

si si ista, ze ked ta cesi vyblokovali, spravila si chybu ty, ci oni ?
none
41

37. 30.06.2013, 21:12

Nie jedna, bolo ich viac, ale do tej jednej profáčky :-) A nerýp, máš milovať svojho bližného, tak sa tak správaj .-))

30.06.2013, 21:25
"jedna prednáška s ňou mi dala viac ako celé štúdium", ale samozrejme ja viem, ze rada prehanas 🙂)

a to ze ked niekoho milujem, tak mu lichotim, asi myslis vazne 🙂)
nevies, co znamena milovat svojho blizneho
none
43

41. 30.06.2013, 21:25

"jedna prednáška s ňou mi dala viac ako celé štúdium", ale samozrejme ja viem, ze rada prehanas 🙂)

a to ze ked niekoho milujem, tak mu lichotim, asi myslis vazne 🙂)
nevies, co znamena milovat svojho blizneho

30.06.2013, 21:32
to sme už rozoberali pod tvojimi druhými nickmi, ja neviem nič, ty vieš všetko, ok, ok , nehádam sa, ja viem len to, že nič neviem .-))
none
44

43. 30.06.2013, 21:32

to sme už rozoberali pod tvojimi druhými nickmi, ja neviem nič, ty vieš všetko, ok, ok , nehádam sa, ja viem len to, že nič neviem .-))

30.06.2013, 21:50
no tak sa nauc aspon jednu vec - prijimat kritiku, ok? 🙂
myslim len odo mna, nie od inych
none
45

44. 30.06.2013, 21:50

no tak sa nauc aspon jednu vec - prijimat kritiku, ok? 🙂
myslim len odo mna, nie od inych

30.06.2013, 21:53
Skutočne si myslíš, že mám s tým problém? Ved žartujem, nebud taký prudérny ako vždy .-)
Kľudne ma kritizuj, kritika posúva, lichôtky brzdia .-) ALE ...som tvrdohlavá, uznám len opodstatnené kritizovanie :-)
none
46

45. 30.06.2013, 21:53

Skutočne si myslíš, že mám s tým problém? Ved žartujem, nebud taký prudérny ako vždy .-)
Kľudne ma kritizuj, kritika posúva, lichôtky brzdia .-) ALE ...som tvrdohlavá, uznám len opodstatnené kritizovanie :-)

30.06.2013, 22:12
uz ma stves
staci jemna vycitka a uz nemilujem bliznych, som pruderny a podobne, ked zalichotim, som najlepsi

nie len, ze mas problem s kritikou (ako 99,98% ludi), mas problem aj s tym, si to priznat
no a ked je nedela, mala si niekedy aj skvele srdce 🙂)
none
47

46. 30.06.2013, 22:12

uz ma stves
staci jemna vycitka a uz nemilujem bliznych, som pruderny a podobne, ked zalichotim, som najlepsi

nie len, ze mas problem s kritikou (ako 99,98% ludi), mas problem aj s tym, si to priznat
no a ked je nedela, mala si niekedy aj skvele srdce 🙂)

30.06.2013, 22:17
..nemala, len ilúzia .-)

A už nekazme tému .-)
none
48

47. 30.06.2013, 22:17

..nemala, len ilúzia .-)

A už nekazme tému .-)

30.06.2013, 22:22
ako rose mala
ako zoe si nudna

no ako chces 🙂)
none
49

48. 30.06.2013, 22:22

ako rose mala
ako zoe si nudna

no ako chces 🙂)

30.06.2013, 22:31
Je to možné. Ale neprekáža mi to. V reále som ešte nudnejšia ako Zoe :-))
none
27

13. 29.06.2013, 19:18

Nezovšeobecňovala by som. Záleží od školy, vyučujúceho, prednášajúceho, aký má vzťah ku predmetu. Či len podá fakty, či ich aj analyzuje a podnecuje ku zamýšľaniu sa. Ale čo mám ja skúsenosť, my sme už na gymku mali besedy nieže o myšlienkach, ale dokonca o dielach filozofov, ktoré sme čítali. Mala som vynikajúcu učiteľku, ktorá filozofiou žila. A v súčasnosti mám kamaráta, ktorý základy filozofie podáva deťom v rámci hodín etickej výchovy už na základnej škole a mládež to vraj "žerie", ostávajú...

29.06.2013, 20:36
Tym sa ale nijak neprekrocila hranica, ze filozofia je a ma byt len sukromna zabavka intelektualov. Nieco ako aplikovat filozofiu v praxi sa tam nespomina, ci hej? Ako "zit" svoju filozofiu in real life a nezomret? To su otazky.
none
30

27. 29.06.2013, 20:36

Tym sa ale nijak neprekrocila hranica, ze filozofia je a ma byt len sukromna zabavka intelektualov. Nieco ako aplikovat filozofiu v praxi sa tam nespomina, ci hej? Ako "zit" svoju filozofiu in real life a nezomret? To su otazky.

30.06.2013, 18:08
Individuálne.
Malo by to byť však tak, že ak sa s nejakou myšlienkou stotožňuješ, tak ju aj žiješ ... Alebo sa aspoň snažíš. Inak to skutočne nemá veľký zmysel, len prázdne kecy do vetra.
none
12
29.06.2013, 19:15
O filozofií na vysokých školách, jej úrovni by sa možno najlepšie vyjadrili tí čo ju mali na škole alebo učitelia na vysokých školách. Ale netreba zabúdať, že jedného študenta môže uchvátiť a druhý hovorí medzi ľuďmi, že je to nuda, hlúposť alebo zbytočnosť.
none
28
29

28. 30.06.2013, 00:18

http://www.healthnet.sk/martin_rusnak/Presentations/historia/Albert_Schweitzer.html

30.06.2013, 08:45
"Podľa Schweitzera základom etickej obnovy má byť úsilie chrániť a rozvíjať akýkoľvek život."
none
35
30.06.2013, 18:49
Filozofia sa stále vyučuje, len je rozdelená do rôznych hodín a predmetov. Sú začiatočnícke hodiny, ako napríklad dejiny filozofie 1-4, ktoré oboznamujú študenta s filozofiu historiograficky. Potom sú pokročilejšie predmety, špecifické filozofie, trebárs existencializmus, hermeneutika, pragmatizmus a iné, ktoré rozoberajú do hĺbky danú filozofiu, samozrejme aj s históriou a zakladateľmi, ale dôraz sa dáva na hlavné koncepcie.
Jediné, na čo je možné zdvihnúť varovný prst, je aplikácia teórie do praxe. Tá sa neučí, jediné využitie teoretickej filozofie do praxe prebieha v etike. Ale vzhľadom na súčasné nastavenie spoločnosti je aplikácia filozofie do praxe vlastne zbytočná. Je na študentovi, ako sa k látke postaví a či ju súkromne precvičí v praxi. Súhlasím s myšlienkou Malej Zoe, že "ak sa s nejakou myšlienkou stotožňuješ, tak ju aj žiješ ... Alebo sa aspoň snažíš."
👍: piskotka
none
50

35. 30.06.2013, 18:49

Filozofia sa stále vyučuje, len je rozdelená do rôznych hodín a predmetov. Sú začiatočnícke hodiny, ako napríklad dejiny filozofie 1-4, ktoré oboznamujú študenta s filozofiu historiograficky. Potom sú pokročilejšie predmety, špecifické filozofie, trebárs existencializmus, hermeneutika, pragmatizmus a iné, ktoré rozoberajú do hĺbky danú filozofiu, samozrejme aj s históriou a zakladateľmi, ale dôraz sa dáva na hlavné koncepcie.
Jediné, na čo je možné zdvihnúť varovný prst, je aplikácia teórie...

01.07.2013, 09:34
Filozofia sa vyvija spolocne s clovekom. Nie vsetky nazory spred 2500 rokov su spravne, da sa o nich polemizovat.
Znami filozofovia pootvarali hlavne dolezite otazky, ktore sa dalej rozoberali a rozvijali a v tom sme my ostali stat. Nejake nove smery filozofie resp. dalsie snahy rozvijania v podstate niesu a je to mozno aj tym, ze sa akosi prestalo rozvijat ludske duchovno a venuje sa prevazne materialnej stranke zivota. Vzdelavanie vo filozofii osobne pokladam za nadobudanie vedomia/poznatkov o cloveku samotnom, o jeho vyvoji mysle v priebehu casu. Filozofia ako taka moze ostat "stat" len v takom pripade, ak ostane stat aj ludsky "duch". Ale tu by som sa opat vratil v Marxovmu kapitalu, pretoze prave ten predstavil ludstvu hodne kvalitnu filozoficku pracu o ludskom tvorovi, ale ta sa zda byt k cloveku prilis prisna, zobrazujuca ho v zlom svetle, predostierajuca ludske pocinanie ako neefektivne a este aj falosne z coho v konecnom dosledku logicky vyvstavaju konflikty o ktorych tak neradi pocuvame a to je myslim dovod, preco filozofia zakrnela.. Ludstvu sa znepacil pohlad na same seba a tak sa sebou aj prestalo zaoberat. Hodnotia sa veci, malo ludske zmyslanie a konanie ako take.
none
52

50. 01.07.2013, 09:34

Filozofia sa vyvija spolocne s clovekom. Nie vsetky nazory spred 2500 rokov su spravne, da sa o nich polemizovat.
Znami filozofovia pootvarali hlavne dolezite otazky, ktore sa dalej rozoberali a rozvijali a v tom sme my ostali stat. Nejake nove smery filozofie resp. dalsie snahy rozvijania v podstate niesu a je to mozno aj tym, ze sa akosi prestalo rozvijat ludske duchovno a venuje sa prevazne materialnej stranke zivota. Vzdelavanie vo filozofii osobne pokladam za nadobudanie vedomia/poznat...

01.07.2013, 12:20
V podstate súhlasím s tým vývojom, ktorý si popísal, ale podľa môjho pozorovania (ktoré sa stotožňuje so sociológom Ronaldom Inglehartom) sa duchovno strieda s materializmom v celkom rovnovážnej sínusoide, generáciu za generáciou (aspoň od tých 50-tých rokov 20. storočia).
V podstate Marxova filozofia vychádza čiste z materializmu, aspoň jeho ponímanie dejín, kde je všetko ovplyvnené ekonomickou činnosťou ľudstva. Možno na druhej strane zrušením osobného vlastníctva je možné vidieť v jeho sociologickej filozofii smer k rozvoju duchovna, ale to neviem. Duchovné mechanizmy človeka sú v marxizme pravdepodobne zarátané v nadstavbách, ale tie sú tiež určované ekonomickou činnosťou ľudstva, z čoho mi vychádza opäť materializmus. Špecifické skĺbenie materialistických ľavicových ideálov a duchovna predostiera hnutie Zeitgeist odvodené z hnutia New Age. Určite teda sú alternatívy akejsi synkretickej filozofie, ktorá vychádza najmä zo starých učení (ale aj z nových), no neučí sa na žiadnych školách. Ja si myslím, že o sto rokov sa možno bude učiť, veď ani Kant sa nevyučoval na Univerzitách v období jeho pôsobenia.
S Marxom sa v jednom dá súhlasiť - dejiny sa vyznačujú neustálym konfliktom. Ako tento konflikt zmierniť alebo dokonca odstrániť, je pre ľudí - zdá sa - veľmi ťažké. O odstránenie súkromného vlastníctva a spoločenských tried okrem Marxizmu usiloval aj Bakuninov anarchizmus, a predsa sa s Marxizmom nezniesol kvôli otázke štátu.
none
53

52. 01.07.2013, 12:20

V podstate súhlasím s tým vývojom, ktorý si popísal, ale podľa môjho pozorovania (ktoré sa stotožňuje so sociológom Ronaldom Inglehartom) sa duchovno strieda s materializmom v celkom rovnovážnej sínusoide, generáciu za generáciou (aspoň od tých 50-tých rokov 20. storočia).
V podstate Marxova filozofia vychádza čiste z materializmu, aspoň jeho ponímanie dejín, kde je všetko ovplyvnené ekonomickou činnosťou ľudstva. Možno na druhej strane zrušením osobného vlastníctva je možné vidieť v jeho so...

01.07.2013, 21:13
Ano, su.. existuju tieto nove filozoficke smery, ale tie som nespomenul zamerne kvoli tomu, ze niesu oficialne. Sirokou verejnostou su vnimane skor ako rebelantstvo a obsah nejako nestuduju. A ano, iste je mozne, ze sa za nejaky cas budu rozoberat aj sirokou verejnostou. Lenze nas uz tlaci cas. Vcera bolo neskoro. Ludskym vplyvom sme prilis ovplyvnili ekosystem, ktory sa bez toho, ci sa nam to paci, alebo nie bude uberat k revitalizacii a to bude sprevadzane extremnymi podmienkami. Je otazne, co z tejto civilizacie ostane. Dalsou otakou je, ze ak sa tato civilizacia rozhodne nepodniknut nic, tak ci bude napriek tomu tato planeta schopna sa zregenerovat, pretoze je celkom mozne, ze planeta Mars vypadala volakedy ako Zem a faktom tiez je, ze sa na nasej planete za posledne desatrocia vyznamne zvacsili prave puste.. nasledok tazby, priemyselnej vyroby a nerozumnym narabanim s vodou, vodnymi zdrojmi.
Tu opat prichadza Marx s jeho vyrokmi o tom, ze spolocnost riadena obchodom nikdy nebude/nemoze byt moralna, ani rozumna.
none
51
01.07.2013, 09:49
človek by mal omnoho viacej studovat sám seba, aby pochopil iných...a filozofia ako stará mudrosť je pre to výborný manuál.

v základnej škole sa filozofia nevyučuje škoda..
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 218 694 B vygenerované za : 0.110 s unikátne zobrazenia tém : 36 360 unikátne zobrazenia blogov : 539 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Chránený v Otcovi Veď aj Kristus raz trpel za hriešnikov, spravodlivý za nespravodlivých, aby nás priviedol k Bohu, keď bol podľa tela usmrtený, ale Duchom oživený. 1 Petra 3,18 Môžem vám ukázať krásny obraz Božej lásky k vám v príbehu o Danielovi...

citát dňa :

Mimoriadne situácie neexistujú.