Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Mali by kresťania veriť v trojicu?

21
reakcií
934
prečítaní
Tému 2. marca 2018, 04:50 založil teolog.

podobné témy:1.
označiť príspevok

teolog
   2. 3. 2018, 04:50 avatar
"V Novom Zákone sa nevyskytuje ani slovo Trojica, ani jasne formulovaná náuka o nej... Náuka sa postupne vyvinula v priebehu niekoľkých storočí a sprevádzali ju mnohé polemiky.“ — The New Encyclop?dia Britannica, 1976, Microp?dia, zv. X, s. 126.


15.
označiť príspevok

dodo6363 muž
   2. 3. 2018, 18:44 avatar
Spravne je to tak ze Otec Syn a Duch Svaty su tri hlavne tituly a sposob zjavenia toho isteho jedineho Boha a jeho Syna. Jezis Kristus znamy i ako MichaEl je Otec i Syn i Duch Svaty a dokonaly obraz GabriEla ktory tiez je i Otec i Syn i Duch Svaty, to ako sa prejavuje ich sluzobnost v case a do akej miery je jeden ci druhy skrz Bohom co do podstaty ci co do zjavenia je uz hlbsia tema ktorej by tu i tak nikto neporozumel.... . V uvode zatial tolko,nejake pripomienky ci otazky k tomuto ponimaniu ?


2.
označiť príspevok

Klein muž
   2. 3. 2018, 06:14 avatar
Samozrejme. Kristov prikaz krstit v mene Otca Syna a Ducha Sv. Bol zavrsenim tohto poznania. Cely krestansky svet v prvych storociach toto ucenie prijal a do 19. Storocia to nikto nespochybnil. Boh povedal: Utvorme cloveka na svoj obraz. Boh hovori o sebe v mnoznom cisle. Jezis hovori ze on je v Otcovi a Otec v nom. Kto vidi Jezisa, vidi Otca. Kto veri v Jezisa, veri v Otca. Kto prijima Jezisa, prijima Otca. Jezisovi sa maju podla Biblie vsetci klanat. Apostol Tomas padol pred Jezisom na kolena a nazval ho svojim Panom a svojim Bohom. A co na to Jezis? Uveril si lebo si ma videl....
Boh sa Mojzisovi predstavil ako Ja som ktory som. Jezis povedal: Prv ako Abraham bol, ja som! Ja som prvy a posledny, pociatok a koniec. Podla Biblie Duch Svaty vanie kam chce. Teda nie je to nejaka sila alebo moc ale osoba, ktora ma volu. Apostol Peter napisal: Duch Svaty a my sme usudili.... Dospiet k rozhodnutiu moze len osoba. Uz len ten fakt ze on je Bozi Duch svedci o jeho bozskom povode.... Avsak v Bohu existuje hierarchia a dokonala jednota tak ako by to malo byt v cirkvi. Boh Otec nie je stvoreny ani splodeny. Kristus nebol stvoreny ale bol splodeny pred vsetkymi vekmi. Syn je podriadeny Otcovi ale Synovi patri ta ista poklona, ucta a slava ako Otcovi. Laska medzi Otcom a Synom je dosledkom vydychnutia Ducha. Duch Svaty vychadza z Otca i Syna a svedci o ich laske a jednote. Kto by povedal nieco proti Kristovi tomu sa odpusti. Kto by vsak povedal nieco proti Duchu Svatemu, tomu sa neodpusti nikdy. Lebo Duch je spolocnym Duchom Otca a Syna. Duchovi Svatemu patri ta ista poklona a slava ako Otcovi a Synovi. (Len ty si svaty, len ty si Pan, len ty si najvyssi Jezisu Kriste, s Duchom Svatym v slave Boha Otca Amen.)


3.
označiť príspevok

teolog
   2. 3. 2018, 06:23 avatar
Len znásilnením Písiem si ich možno prispôsobit na svoje pohanské dogmy!
Súhlasí Shagara


4.
označiť príspevok

Klein muž
   2. 3. 2018, 07:36 avatar
V tychto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, ktorého ustanovil za dediča všetkého a skrze ktorého stvoril aj svet. On je odblesk jeho slávy a obraz jeho podstaty a udržuje všetko svojím mocným slovom. Preto keď vykonal očistenie od hriechov, zasadol po pravici velebnosti na výsostiach;
a stal sa o toľko vyšším od anjelov, o koľko vznešenejšie meno zdedil než oni.
Veď kedy komu z anjelov povedal: "Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil" a opäť: "Ja budem jeho otcom a on bude mojím synom"?
A znova, keď uvádza prvorodeného na svet, hovorí: "Nech sa mu klaňajú všetci Boží anjeli."
Anjelom zasa hovorí: "On robí svojich anjelov vetrami a svojich služobníkov ohnivými plameňmi."
Ale Synovi: "Tvoj trón, Bože, je na veky vekov a žezlo tvojho kráľovstva je žezlo spravodlivosti.


11.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 3. 2018, 12:46 avatar
4, .....o Všemohúcom Bohu nikto nemusí tvrdiť "že je vyšší od niekoho",....a ani sa mu "nemusí nič dávať",....a podobne. Lebo týmto všetkým disponuje Boh, a je samozrejmosťou ,že je vyšší od anjelov.
A tak je to aj s klaňaním,.......anjeli to vo vzťahu k Bohu robia úplne spontánne!
V prípade Ježiša dáva príkaz jeho Otec!
Klein , klaniaš sa trojhlavému Cerberovi!


6.
označiť príspevok

Ludwig muž
   2. 3. 2018, 08:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 3. 2018, 08:41 avatar
6. No ale to sú podobné úvahy, ako že "práve toto usporiadanie Biblie je správne a od Boha" - veď usporiadanie Písma tiež prešlo vývojom a boli to ľudia, ktorí sa nejako rozhodli. Tak to boli ľudia, ktorí v spore arianizmu s atanasiazmu zavrhli Aria s jeho učením.
Kto viedol týchto ľudí v ich rozhodovaní? Boh či diabol? Alebo čo sa nám páči, k tomu sa prikloníme?


8.
označiť príspevok

Ludwig muž
   2. 3. 2018, 09:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 3. 2018, 09:19 avatar
8. To vieš, "každá líška svoj chvost chváli" :-D

Ako je to zistiteľné? Samozrejme veľmi ťažko. Človek by musel poznať podstatu celej skutočnosti, o ktorej rozhodli a tak sa dokázať pozrieť na vec zhora. A to je veľmi problematická vec.
Súhlasí teóma


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 3. 2018, 12:49 avatar
7,....skúmaj históriu a ľahko to zistíš. V 4 storočí v kresťanstve úplne dominovalo pohanstvo!
A to preto,že hŕstku kresťanov zavalili masy obrátených pohanov! Ako to mohlo skončiť?


14.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 3. 2018, 13:11 avatar
He, ty si ešte neodišiel? :-D

No, skončiť to mohlo všelijako, pretože nerozhodovali masy obrátených pohanov, ale rozhodovali kňazi, ktorí mali reálnu moc nad masami.


17.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 3. 2018, 21:24 avatar
14,....ale tí kňazi boli hlavne pohania! Zober si takého Augustína! Ten najviac zdeformoval kresťanské učenie, a ten bol Manichejec a jeho myšlienky vidno aj v katolíckej vierouke/napríklad ,taký vzťah ku ženám,sexu,atď/
A ak poznáš históriu......,kňazi,klérus takmer vždy podľahol tlaku más!
V ére obrazoborectva to pekne vidieť!


16.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   2. 3. 2018, 21:00 avatar
7

Žiadni ľudia sa nejako sami od seba nerozhodli čo sa týka podstaty Boha. Podstata Boha nám je zjavená v Písmu a Slovo v Písme je Božie Slovo.

Ja som dal argument, ktorý je nevyvrátiteľný čo sa týka podstaty Boha a každý kto degraduje meno Ježiša Krista na úroveň stvorenia má s týmto argumentom veľký problém.

Jednoducho sa opýtam, či bude človek zatratený od Boha, ak bude vo Svätom Duchu vyvyšovať vo svojom srdci nado všetko stelesnené Otcove Slovo - Krista?

Ak je ten človek spasený, tak všetky argumenty, prečo by to človek nemal robiť - teda prečo by nemal vo svojom srdci vyvyšovať nado všetko jedine Krista strácajú zmysel.

Potom je zbytočná ich námaha, alebo ak nevedia odpovedať na túto otázku, tak je problém u nich a nie v tých, ktorý nado všetko vyvyšujú jedine Krista.


18.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 3. 2018, 21:43 avatar
16,.....môžeš vyvyšovať hocičo a hocikoho,.....len to nesmie byť uctievanie stvorenia.
Poviem ti príklad z praxe židov. Tí zďaleka nerobili také "vyvyšovanie" niekoho,niečoho a predsa boli za to ničení!
Modlárstvo a porušenie výlučnej oddanosti jedinému Bohu neobkecáš kompromismi ,ani pseudobiblickým alibizmom!

Kazateľ hovorí......"trvanie na výlučnej oddanosti je neústupné ako šeol."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Teda,na tvoju otázku je jednoduchá odpoveď! Ak uctievaš stvorenie/Ježiša/ si modlár,.....a "modlári nevojdu do Božieho kráľovstva"!
Je toho celá Biblia,tak nechápem,prečo sa tak naivne pýtaš?
Ty v podstate odpovedáš presne ako katolíci,keď im niekto povie,že uctievajú Máriu,svätých! Používaš presne tie iisté slová!
Citujem ešte niečo z protestantskej stránky:....."Problém však v tomto prípade spočíva v tom, že Boh výslovne zakazuje, aby ho niekto chválil prostredníctvom stvorených vecí. Nemáme sa klaňať ani slúžiť nijakej podobe tých vecí, ktoré sú hore na nebi, ani tých, ktoré sú dole na zemi (Exodus 20:4-5). Verš v Rimanom 1:25 to ani jasnejšie nemohol vyjadriť, „ako takí, ktorý premenili pravdu Božiu na lož a radšej sťa Boha ctili a bohoslúžili stvoreniu než Stvoriteľovi — ktorý je požehnaný na veky. Amen.”
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A tak otázka stojí:...."Je Ježiš stvorenou vecou"?

A keď čítaš Písma,tak je tam veľa textov poukazujú na zrodenie Krista v čase. A tak učili aj cirkevní Otcovia!
Citujem jedného?..."bol čas keď syn nebol"!

Všetci Boží synovia boli stvorený! Ak ty povieš ,že Boží syn Ježiš nie,tak klameš sám seba!
Samozrejme,môžeš sa chlácholiť katolíckym/filozofickým,pohanským/ nezmyslom o "večnom plodení"!
Vieš čo povedal anjel,keď sa mu chcel Ján pokloniť?....."Na to som padol pred jeho nohy, aby som ho uctieval. Ale on mi hovorí: „Daj pozor! Nerob to!" A aj Ježiš je anjel, to nespochybňuje už dnes takmer nikto! /anjel zmluvy,Pánov anjel/
A čo s tým urobíš je tvoja vec. Jedno je isté, To,či je Boh jeden alebo traja ,je zásadná vec!
Lebo ak nie je,tak navyše uctievaš vládcu tohto sveta ,ktorý stojí za touto náukou a za falošným kresťanstvom!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aj ja vyvyšujem Krista , a rob to aj ty,.....ale správnym,biblickým spôsobom!


19.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   3. 3. 2018, 04:37 avatar
18
No tak mi povedz Shagara je Svätý Duch Boh? Samozrejme že je. Ak povieš, že nie je, tak máš problém.

Jan3 5Ježiš mu odpovedal: Ameň, ameň ti hovorím, že ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do kráľovstva Božieho. 6Čo sa narodilo z tela, je telo, a čo sa narodilo z Ducha, je Duch.

No a narodiť sa z Ducha Svätého je narodiť sa z Boha a to skrz vieru v Slovo Božie - Krista, teda splodení z Boha semenom Svätého Ducha - Slovom Božím.

Ján 1:13 ktorí nie z krví ani z vôle tela ani z vôle muža, ale z Boha sú splodení.
1Pet 1:23 znova splodení súc nie z porušiteľného semena, ale z neporušiteľného živým slovom Boha a zostávajúcim na veky


21.
označiť príspevok

Shagara muž
   4. 3. 2018, 22:48 avatar
19,.......nie je Boh! V Písme svätý duch ani nie je označený ako Boh! Hádaj prečo?
Tak ako človek má svojho ducha, tak svätý duch je Boží duch! Teda, je to sila,moc,......ktorou Boh tvorí,koná,posiľňuje a podobne!
Budem citovať z jedneho,biblického slovníku? Jean-Jacques von Allmen........."Duch,inšpirujúca moc v Starom zákone. Vo svedectve Písiem je Duch moc,ktorou jedná Boh. Duch boží je pri práci v stvorení /Gn.1:2/a zachovávaní ľudského života./Jb33:4.,Iz.42:5/ Spočíva hlavne na tých ,čo sú povolaní viesť Boží ľud.".....Duch sa javí ako božská energia a múdrosť,ktorá povzbudzuje prorokov ....".

To je citácia na SZ a teraz je tam citácia v súvislosti s Ježišom a NZ. Citujem...."Duch, božia moc ,viazaná na Ježiša."....."Duch je vo svete naďalej prítomný ,ako tá sila života,ktorá vytrhla Ježiša z hrobu".
Je tam dalej veľa citácií,ako duch pôsobí,ako sa prejavuje,....ale nie je tam nikde zmienka o tom,že by bol osobou.
Podľa Vinovho výkladového slovníka Expository Dictionary of New Testament Words základný význam slova pneuma „je vietor... tiež dych; a potom najmä duch, ktorý je tak ako vietor neviditeľný, nehmotný a mocný“.

Mal by si vedieť ,že slovo duch je v gréčtine „pneuma“ čo nie je mužský rod, ale stredný. Podľa toho by mal byť Duch označený, ako to a nie ako ten.

A tvoja argumentácia je vtipná! Narodiť sa "z ducha", znamená len výraz,ktorý poukazuje na pomazaných/znovuzrodených/,ktorých ku sebe povoláva svojim duchom. Tak ako "narodiť sa z vody" neznamená že voda je Boh, tak ním nie je ani daný duch!
Božia moc,-Boží prst,-Boží duch,-svätý duch je jedno a to isté! Svätý duch je preto "svätý" lebo je od Svätého Boha,je to jeho sila,.....nie osoba.Osobou je iba Otec ktorý nim disponuje,ktorý ho vysiela,používa!


20.
označiť príspevok

RealitaABC muž
   3. 3. 2018, 12:33 avatar
18

Shagara napísal: Teda,na tvoju otázku je jednoduchá odpoveď! Ak uctievaš stvorenie/Ježiša/ si modlár,.....a "modlári nevojdu do Božieho kráľovstva"!
---------------------------------
Kto uctieva Ježiša vo Svätom Duchu nado všetko, tak je modlárom? Predsa to Svätý Duch ho vyvyšuje. 1Kor 12:3 Preto vám oznamujem, že nikto hovoriac v Duchu Božom nezlorečí Ježišovi anatema. A nikto nemôže povedať: Pán Ježiš, okrem v Svätom Duchu.

Ak u teba Svätý Duch nie je Boh, tak ako sa dá narodiť znova – zo Svätého Ducha – teda z Boha , ak Svätý Duch by nebol Bohom? Veď to máš v Písme - narodenie z Ducha - z Boha splodení. No ak je u teba Svätý Duch len nejaká neosobná sila, tak ako môže mať neosobná sila semeno - semeno Ducha - Slovo Božie a to Slovo Božie je predsa Bohom. Zj 19:13 A bol oblečený v rúchu, pokropenom krvou, a jeho meno sa zovie: Slovo Božie.

Ja mám syna, no ja som ho nestvoril, ale splodil. Ako môžem povedať, že je to to isté splodil a stvoril.


22.
označiť príspevok

Shagara muž
   4. 3. 2018, 22:57 avatar
20,....ja o voze,ty o koze! Vyvyšovať a uctievať je rozdiel! Ježiš povedal:...."Boha uctievaj"! On nepovedal satanovi: ...."Mňa uctievaj,ja som Boh"!
A byť Bohom a Všemohúcim Bohom je opäť rozdiel!
A môžeš sa hrať so slovíčkami, ale to ti nepomôže! Splodiť a stvoriť je to isté. Aj trinitári si to voľne zamieňajú,tieto výrazy. Pozri Roháčkov preklad,....citoval som príklady! A Biblia používa aj iné výrazy a tie poukazujú na stvorenie Ježiša v čase.
Uvedom si,ak by bol Ježiš večný,nestvorený,.....prečo by ho Písmo opisovalo toľkými výrazmy ,ktoré poukazujú na jeho stvorenie?
Prečo tak nie je opisovaný Otec?


5.
označiť príspevok

Klein muž
   2. 3. 2018, 07:46 avatar
Ale keď sa zjavila dobrota Boha, nášho Spasiteľa, a jeho láska k ľuďom, spasil nás nie pre spravodlivé skutky, ktoré sme my konali, ale zo svojho milosrdenstva, kúpeľom znovuzrodenia a obnovy v Duchu Svätom, ktorého na nás hojne vylial skrze Ježiša Krista, nášho Spasiteľa, aby sme, ospravedlnení jeho milosťou, boli podľa nádeje dedičmi večného života. Toto slovo je spoľahlivé a chcem, aby si to zdôrazňoval, žeby tí, čo uverili Bohu, usilovali sa vynikať v dobrých skutkoch. Toto je ľuďom dobré a užitočné. Vyhýbaj sa hlúpym otázkam, rodokmeňom, svárom a hádkam o zákon, lebo sú neužitočné a márne. Bludárovi sa po prvom a druhom napomenutí vyhýbaj. Veď vieš, že takýto je prevrátený, hreší a odsudzuje sám seba. Co pise apostol v tomto liste? Najskor oznacil Boha Otca za spasitela a hned na to za spasitela oznacuje Jezisa.


10.
označiť príspevok

Klein muž
   2. 3. 2018, 11:02 avatar
Veď sme nesledovali vymyslené bájky, keď sme vás oboznámili s mocou a príchodom nášho Pána Ježiša Krista, ale sami sme boli očitými svedkami jeho veleby. On dostal od Boha Otca česť a slávu, keď mu z velebnej slávy zaznel hlas: „Toto je môj Syn, môj milovaný, v ktorom mám zaľúbenie.“ A tento hlas sme my počuli; zaznel z neba, keď sme boli s ním na svätom vrchu. Tým je aj prorocké slovo pre nás pevnejšie. A vy dobre robíte, že hľadíte naň ako na lampu, ktorá svieti v temnom mieste, kým nesvitne deň a nevzíde vo vašich srdciach zornica. Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. Lebo proroctvo nikdy nevzišlo z ľudskej vôle, ale pod vedením Ducha Svätého prehovorili ľudia poslaní od Boha.

Bez nástupcov apoštolov sme v riti. Lebo ak na zemi nebude nikto koho ak budem počúvať, tak budem počúvať Krista a ak nebude jeden pastier. Tak neexistuje žiadna záruka pravdy, o ktorej viem, že je od Boha. Každý si Bibliu môže vykladať ako len chce a nikto nezistí kde je pravda...


13.
označiť príspevok

Shagara muž
   2. 3. 2018, 13:04 avatar
Doporučujem knihu: "Dejiny dogmy" od Harnacka! Tam opisuje podrobne celý vývoj vzniku kresťanstva,dogiem,prieniku do pohanstva do kresťanstva,úplné pogréčtenie evanjelia,.....proste v tom čase to bolo pohanstvo ako vyšité,a tak vznikla RKC!

Prienik Gréckej,pohanskej filozofie do kresťanského učenia#post2
Vývoj dogiem-zlom v kresťanstve.#post2
Nicejský koncil-zrada kresťanského učenia a monoteizmu Biblie#post2
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:41,  A ty medzi nich nepatris urcite , Lebo zastavas sa strany ktora vyvolava medzi ludmi napatia ,...
dnes, 17:40,  Bubáci
dnes, 17:40,  Ty klameš očividne si tiež liberálny fašista
dnes, 17:40,  Nemeckí nacisti narúšali mítingy oponentov ako dnešní liberálni fašisti
dnes, 17:39,  Fyzika nepustí, fyzika nie je Kiska !!!!!!!!!!!!!!
dnes, 17:39,  Ty klameš.
dnes, 17:39,  djjaro len robíš niečo iné
dnes, 17:39,  Vidíš, a teraz si dokonale definoval život. Šikovní vymýšľajú debilné konšpirácie a...
dnes, 17:38,  Tak ako majú fašisti možnosť robiť míting a šíriť klamstvá má právo i iná strana...
dnes, 17:38,  djjaro a čo mali robiť sa tam s tou lúzou prekrikovať ?
dnes, 17:38,  SSEdo tvoj fašista Kiska tu chce ako správny liberál napr. multi kulti. : Dnes ste...
dnes, 17:37,  čiže ty máš hladovku, lenže ak si čítal túto knihu, budeš mať sivé vlasy za to, že...
dnes, 17:37,  ty si dobrý zakon fyziky
dnes, 17:37,  Lebo ja neodsudzujem len skupinu ludi ako TY , Ja som proti vsem , tym ktori nevedia co je Laska...
dnes, 17:36,  Kiska klame, šíri lživú propagandu, používa fašistické metody narúšania mitingov LS NS
dnes, 17:35,  Oblubená a dosť debilná konšpirácia . I na takého debilnosti skáču i politici a potom...
dnes, 17:34,  Chudnutie a liečebná hladovka sú 2 rôzne veci Rasťo.
dnes, 17:32,  na chudnutie je skvelé cvičenie aspoň 2 hodiny každý deň pod dozorom učiteľa
dnes, 17:31,  Liečebná hladovka. Detox.
dnes, 17:30,  Neprekrucaj , Nic take som nepisal ze tam mali ostat ale ze SAMI ODOSLI , A ti je rozdiel ,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je lepšie rozsvietiť sviečku, ako zaoberať sa tmou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(93 803 bytes in 0,460 seconds)