Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Lula - prezident Brazílie

4
reakcií
3375
prečítaní
Tému 10. februára 2008, 16:42 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 09. 2008
25
24. 03. 2011
25
24. 07. 2014
3
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 2. 2008, 16:42 avatar
REFLEXIE KUBÁNSKEHO PREZIDENTA

LULA

Nechcem zneužiť trpezlivosť čitateľov, ani mimoriadnu príležitosť, ktorú mi poskytol Lula na výmenu ideí, keď ma prišiel navštíviť. Toto je štvrtá a posledná časť v súvislosti s návštevou brazílskeho prezidenta.
Keď som s ním hovoril o Venezuele, povedal mi: plánujeme teraz spoluprácu s prezidentom Chávezom. Dohodli sme sa, že dvakrát do roka navštívim ja Caracas a dvakrát on navštívi Brazíliu. Venezuela nepotrebuje peniaze – povedal Lula, pretože má veľa zdrojov, ale potrebuje čas a infaštruktúru.
Povedal som mu, že ma teší jeho postoj k tamtej krajine, pretože aj my sme jej vďační za Dohody zaručujúce pravidelné dodávky pohonných hmôt.
Nemôžem zabudnúť na heslo opozície, ktorá v roku 2002 urobila štátny prevrat vo Venezuele: „Viac ani kvapku ropy Kube“. Stali sme sa dodačným argumentom pri útoku opozície na stabilitu venezuelského hospodárstva, aj keď sa v skutočnosti snažila o to od chvíle, kedy Chávez – ako prezident – prisahal na umierajúcu ústavu IV. Republiky, ktorú neskôr zákonne pretransformoval na demokratickú ústavu V. Republiky.
Keď prudko vzrástla cena ropy a vznikli nám reálne ťažkosti na jej nákup, Chávez nielenže rešpektoval dohodnutú kvótu dodávky, ale ju aj zvýšil. Po prijatí dohody ALBA, ktorá bola podpísaná v Havane 14. decembra 2004, zostali podmienky dodávky ropy nezmenené. Vo Venezuele pracuje približne 40 tisíc obetavých kubánskych odborníkov, väčšinou lekárov, svojimi vedomosťami a internacionalistickým cítením pomáhajúcich formovať venezuelských lekárov, ktorí preberú ich služby.
Vysvetlil som mu, že Kuba udržiava styky so všetkými krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku bezohľadu nato, či ich vlády sú pravicové alebo ľavicové. Už dávnejšie sme vytýčili túto líniu a nemienime ju meniť; v každej iniciatíve v prospech mieru medzi národmi, ich podporíme.
Lula zopakoval svoju veľkú úctu a lásku ku Kube a jej lídrov. Dodal tiež, že je hrdý na to, čo sa dnes deje v Latinskej Amerike a znovu potvrdil, že to bolo práve v Havane, kde sa rozhodlo, aj za jeho prítomnosti, o vytvorení Fóra Sao Paulo a o zjednotení ľavice Latinskej Ameriky. Práve ľavica sa postupne dostáva k moci v tomto regióne.
Pri tejto príležitosti som mu pripomenul, čo povedal Martí o sláve; že celá svetská sláva sa zmestí do jedného kukuričného zrnka. Lula dodal: „ Každému hovorím, že ani pri jednom rozhovore, ktorý som mal s Vami, nevnucovali ste mi nejaké riešenie, ktoré by nebolo v súlade s právom. Vždy ste mi hovorili, aby som si nenarobil naraz veľa nepriateľov; a to je práve to, vďaka čomu idú veci dopredu.
Takmer ihneď mi začal dokazovať, že Brazília je veľká krajina s bohatými zdrojmi, a preto chce pomáhať Ekvádoru, Bolívii, Uruguaju a Paraguaju.
„Teraz som bol v Strednej Amerike. Doteraz žiadny brazílsky prezident nenavštívil tieto štáty s projektami na spoluprácu“ komentoval Lula.
Opýtal som sa: „Pamätáš sa, Lula, čo som Ti povedal na súkromnej večeri, ktorú si poskytol našej delegácii na druhý deň po prevzatí prezidentskej funkcie v januári 2003? „Žiadne z detí veľkej väčšiny chudobných, ktorí hlasovali za Teba, nebude v budúcnosti členom manažmentu veľkých štátnych brazílskych podnikov. Vysokoškolské štúdium je tu veľmi drahé“.
Lula mi na to odpovedal: „ Otvoríme 214 škôl technického zamerania. Budujeme tiež 13 nových federálnych univerzít so 48. fakultami v rôznych mestách.“
Opýtal som sa ho, či sa za to platí. Rýchlo mi začal vysvetľovať, že vytvorili program, v rámci ktorého prijali na vysoké školy 416 študentov zo štátnych škôl z chudobných periférií, za ktorý ho kritizovala pravica argumentujúc, že sa zníži kvalita vysokoškolskej úrovne. Po dvoch rokoch bol urobený prieskum, ktorý zistil, že najlepšie výsledky dosiahli študenti z periférií. V ďaľšom programe sa zameriavame na triedy len - v priemere - s 18 žiakmi, čím dosiahneme, že 250 mladých ľudí urobí skúšky na vysoké školy“.
Obchodné vzťahy Brazílie s Latinskou Amerikou sú väčšie ako s USA. Povedal som mu, že ak budeme rozvíjať vzťahy medzi našimi dvomi krajinami, a to nielen obchodné, ale aj v iných dôležitých oblastiach, potrebujem poznať zmýšľanie vysokých štátnych funkcionárov, pretože budeme spojencami aj v strategických záležitostiach a našou zásadou je, splniť si všetky záväzky.
Hovorili sme o viacerých dôležitých témach s veľkým taktom; v niečom sme boli zajedno, v niečom nie.
Hovoril som mu o rôznych regiónoch včítane Karibiku a o formách spolupráce s nimi.
Lula sa vyjadril, že Brazília by mala mať aktívnejšiu politiku v oblasti spolupráce s chudobnými krajinami. „Je to povinnosť Brazílie ako najbohatšieho štátu v regióne“.
Hovoril som s ním aj o klimatických zmenách a o tom ako málo pozornosti jej venuje veľký počet vlád, či vysokých funkcionárov priemyselných krajín v celom svete. V ten deň, 15. januára, som mu ešte nemohol okomentovať článok, ktorý vyšiel o 3 dni neskôr, podpísaný Stephenom Leahym z Toronta. Autor v ňom oboznamuje čitateľov z obsahom knihy „Mobilizovať sa na záchranu civilizácie“, ktorú napísal Lester Brown.

Nasleduje text článku:

„Kríza je extrémne vážna a naliehavá; vyžaduje veľké úsilie štátov, aby sa zmobilizovali, podobne ako cez 2. svetovú vojnu“ argumentuje autor knihy Lester Brown, predseda Centra štúdií pre politiku Zeme so sídlom vo Washingtone.
Klimatické zmeny prichádzajú oveľa rýchlejšie ako predpokladali vedci a planéta sa v krátkom čase zohreje aspoň o dva stupne, čím sa dostaneme do nebezpečnej zóny.
Žiadny z možných kandidátov v budúcich prezidentských voľbách USA, ktoré sa uskutočnia v prvý novembrový utorok, nehovorí o nutnosti riešenia klimatických zmien.
Plynové emisie, ktoré spôsobujú skleníkový efekt, by sa v roku 2020 mali znížiť o 80 %. Je to oveľa ambicióznejší cieľ ako ten, ktorý má medzivládna skupina pre klimatické zmeny IPCC, ktorá dostala v r. 2007 Nobelu cenu mieru spolu s bývalým viceprezidentom USA Al Gorom, ktorý navrhol zníženie emisií v porovnovaní s rokom 1990 len o 25 – 40 %."
Brown si myslí, že údaje, ktoré používa IPCC už nie sú aktuálne, pretože sú spred dvoch rokov. Najnovšie štúdie hovoria o významnom zrýchlení klimatických zmien.
Aj keď verí, že IPCC vo svojej budúcej správe zmení odporúčania, bude už neskoro, tvrdí Brown.
Brownov plán B 3.0 obsahuje odporúčania na zavedenie opatrení, prostredníctvom ktorých by sa mohli znížiť emisie o 80%. Tieto sa zakladajú na účinnom využívaní energií na báze obnoviteľných zdrojov a na rozširovaní zelených zón - pľúc planéty.
Veterná energia môže pokryť až 40% svetového dopytu. Vyžaduje si to nainštalovanie 1,5 miliónov veterných mlynov o kapacite 2 MW. Aj keď sa číslo zdá vysoké, treba brať do úvahy, že každoročne sa vyrába 65 miliónov automobilov. Takisto aj účinnejšie osvetlenie môže znížiť svetovú spotrebu o 12 percent.
V USA sú tak obchody, ako aj bytovky, zodpovedné za 40% uhlíkových emisií. Nasledujúcim krokom by malo byť zameranie sa na výrobu nekontaminujúcej energie na vykurovanie, chladenie a osvetlenie budov.
Výroba ekologickej energie z kukurice a sóje prudko zvyšuje ceny potravín a môže vyvolať veľký nedostatok potravín pre chudobných na tejto planéte.
Z ročného prírastku populácie – 70 miliónov – najväčší počet pripadá na chudobné oblasti, kde je nedostatok pitnej vody, kde vysychajú studne a znižujú sa plochy lesných porastov, pôda stráca kvalitu a pastviny sa menia na púšte.
Každý rok pribúdajú „neobývateľné štáty“, ktoré sú varovaním pred blízkym zánikom civilizácie, komentuje Brown.
Do zoznamu problémov treba zaradiť aj zvyšovanie cien ropy. Bohaté krajiny nebudú strádať v ničom; sú to chudobní, ktorí budú musieť znížiť svoju spotrebu.
Rast populácie a chudoby zvyšuje nároky aj na vyspelé krajiny. „Čas je prostriedkom, ktorý nám najviac chýba“, zakončil významný vedec. (Potiaľ článok).

Jasnejšie sa nedá hovoriť o nebezpečenstve, ktoré hrozí ľudskému rodu.
Nie je to však jediná správa tohto druhu, ktorá bola publikovaná po mojom stretnutí s Lulom. Len pred pár dňami The New York Times, ktorý vo svojom liste podrobil kritike Bushovu správu v Kongrese napísal: „Civilizovanému svetu hrozia hrôzostrašné nebezpečenstvá.“
Čínu, krajinu, ktorej územie je 87 krát väčšie ako náš ostrov a v ktorej žije 117 krát viac obyvateľov ako na Kube, postihla v minulých dňoch prírodná katastrofa v podobe nevídaného sneženia, ktoré najviac zasiahlo nielen Šanghaj, najpriemyselnejšiu zónu, ale tiež jej južnú a strednú časť. Podľa informácií tlačových agentúr – AFP, AP, EFE, DPA, ANSA a ďaľších – silné sneženie prinútilo zatvoriť rozvody tepla a znížiť na polovicu rezervy uhlia, ktoré je hlavným energetickým zdrojom krajiny.
...v najpostihnutejšej zóne, 7 % celkovej energie zastavilo operácie – informovala Energetická komisia.
...90 tepelných elektrární, ktoré vyrábajú 10 % elektriny, budú musieť byť odstavené v prípade, že sa situácia nezmení...
Najväčším problémom je doprava. Viac ako polovica vlakov bola určených na prevoz uhlia, povedal Wang Zheming, odborník Štátnej energetickej komisie.
Wang povedal, že v týchto dňoch uhlie konkuruje cestujúcim, ktorí takisto cestujú vo veľkom počte, pretože sú sviatky. Je to akoby sa jednalo o exodus, keďže sa jedná o prepravu 180 miliónov cestujúcich za necelý mesiac.
„Pre Činu je veľmi ťažké používať iný druh energie. Ideálny by bol zemný plyn, ibaže náleziská nie sú zatiaľ dostatočné“, komentoval odborník.
Celý štát sa zmobilizoval na záchranné práce. V Nanjingu bolo do odstraňovania snehu zapojených 250 tisíc ľudí.
Správy hovoria, že do týchto záchranných prác bolo zapojených aj 460 tisíc príslušníkov čínskej armády a milión štátnych agentov, ktorý mali za úlohu znovu oživiť dopravu a iné služby.
Ministerstvo zdravotníctva vyslalo 15 000 lekárov, aby ošetrili zranených a nemocných. Premiér Wen Jiabao odišiel do Kantonu, aby sa stretol s ohromným množstvom cestujúcich, ktorých vlaky zostali paralizované.
Počíta sa, že prírodná kalamita poškodila viac ako 80 miliónov osôb. Materiálne škody spôsobené poľnohospodárstvu a potravinárstvu zatiaľ neboli vyčíslené.
BBC hovorí: „Čínska vláda informovala, že nadmerné sucho spôsobilo, že hladina vody na jednom úseku najväčšej rieky krajiny Jangcenkjank dosiahla najnižšiu úroveň za 142 rokov.
V prístavnom meste Hankou, ležiacom v strede krajiny, hladina vody poklesla na 13,98 m, čo je úroveň, aká nebola zaregistrovaná od roku 1866.
Ku Vietnamu sa takisto blížila studená vlna s veľmi nízkymi teplotami.
Tieto informácie nám ukazujú, k čomu vedú klimatické zmeny, ktoré tak znepokojujú vedcov. V obidvoch prípadoch sa jedná o revolučné krajiny, perfektne organizované, s veľkou ekonomickou a ľudskou silou, kde sa všetky prostriedky bez meškania poskytnú národu. Nejedná sa o chudobných, ktorí sú odkázaní sami na seba.
Na druhej strane správa agentúry Reuters z 29. januára hovorí, že: „Francúzsko bude modifikovať svoju politiku spotreby bioenergií v dôsledku pochybností o neškodlivosti tzv. zelených palív na životné prostredie.
Francúzsko sa stalo jedným z najväčších výrobcov biopalív v Európe potom, čo zaviedlo s dvojročným predstihom nejasnú politiku EÚ - miešať biopalivá so štandardnými palivami.
Táto myšlienka povzbudila mnoho spoločností investovať do tohoto odvetvia, takže začali budovať výrobne etanolu a bio dieslu po celej krajine“. Potiaľ správa.

Všetko, na čo som tu poukázal, aj keď konceptuálne sa jedná o predpokladané veci, je to súhrn nových javov, ktoré – na druhej strane - budú mať pozitívny dopad na Brazíliu, krajinu, ktorá nebola postihnutá prírodnými kalamitami; na jej obchodnú politiku a investície. Jej medzinárodná váha, v tomto momente, stúpa.

Je ale zjavné, že existuje skupina javov, ktoré komplikujú situáciu planéty:

1. V dôsledku plytvania rastie neúmerne spotreba ropy - energie, ktorá nie je obnoviteľná a naviac znečisťuje ovzdušie.
2. Nedostatok potravín spôsobený rôznymi činiteľmi, medzi ktoré patrí rýchly rast ľudskej populácie a dobytka, ktorý spotrebuje veľké množtstvo krmiva, aby sa toto zmenilo na živočíšne bielkoviny.
3. Nadmerné využívanie morí a ich kontaminácia chemikáliami nezlučiteľnými so životom.
4. Diabolský nápad zmeniť potraviny na palivá, aby bol uspokojený luxus a voľný čas.
5. Neschopnosť prevládajúceho hospodárskeho systému racionálne využiť vedu a techniku v boji proti pliagam a nemociam, ktoré napádajú tak ľudí ako zvieratá a rastlinstvo. Biotechnológia transformuje gény a nadnárodné spoločnosti vyrábajú a používajú výrobky, ktorými si zabezpečujú maximálne zisky. Na ich popularitu využívajú reklamu, a to bez záruky, že nie sú škodlivé pre spotrebiteľov. Medzi tieto výrobky patria najnovšie aj nanotechnologické molekuly.
6. Potreba racionálnych plánov regulácie rodiny a spoločnosti, ktoré nemajú nič spoločné s hegemonickými cieľmi a mocou.
7. Takmer totálna absencia výchovy týkajúcej sa najdôležiteších otázok života, a to dokonca aj v krajinách s vysokou vzdelanostnou úrovňou.
8. Reálne riziká vyplývajúce zo skutočností, že zbrane hromadného ničenia sa nachádzajú v rukách nezodpovedných osôb, o čom písali aj The New York Times vo svojom článku o hrôzostrašných nebezpečenstvách.

Existujú riešenia pre tieto nebezpečenstvá? Áno: Je ich treba poznať a prijať ich za svoje. Ako? Boli by to čiste teoretické odpovede. Odpovedzte si na ne sami. Hlavne vy, mladí. Nečakajte, že skôr sa musíte stať premiérmi štátov.

Boli témy na debatu s Lulom? Je nemožné, aby som tu zopakoval všetko, o čom sme hovorili. Takto mi ale bolo ľahšie okomentovať správy, ktoré sa mi dostali neskoršie.
Povedal som mu, že sa musím zotaviť z dvoch nešťastí, ktoré ma postihli. Z toho, ktoré sa mi prihodilo v Santa Clare a potom z onemocnenia po mojom návrate z Argentíny.
Skoro na konci nášho rozhovoru mi povedal: „Pozývam Vás na návštevu Brazílie v tomto roku“. Ďakujem, odpovedal som. Aspoň v myšlienkach tam budem s Vami.
Ako posledné mi povedal: „ Poviem všetkým priateľom, ktorých máte v Brazílii, že ste vo veľmi dobrej kondícii“.
Odprevadil som ho až ku východu. Naše stretnutie stálo zato.

Fidel Castro Ruz, 31. januára 2008, 18:32 hod.


2.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 2. 2008, 16:44 avatar
1. pokračovanie:

Brownov plán B 3.0 obsahuje odporúčania na zavedenie opatrení, prostredníctvom ktorých by sa mohli znížiť emisie o 80%. Tieto sa zakladajú na účinnom využívaní energií na báze obnoviteľných zdrojov a na rozširovaní zelených zón - pľúc planéty.
Veterná energia môže pokryť až 40% svetového dopytu. Vyžaduje si to nainštalovanie 1,5 miliónov veterných mlynov o kapacite 2 MW. Aj keď sa číslo zdá vysoké, treba brať do úvahy, že každoročne sa vyrába 65 miliónov automobilov. Takisto aj účinnejšie osvetlenie môže znížiť svetovú spotrebu o 12 percent.
V USA sú tak obchody, ako aj bytovky, zodpovedné za 40% uhlíkových emisií. Nasledujúcim krokom by malo byť zameranie sa na výrobu nekontaminujúcej energie na vykurovanie, chladenie a osvetlenie budov.
Výroba ekologickej energie z kukurice a sóje prudko zvyšuje ceny potravín a môže vyvolať veľký nedostatok potravín pre chudobných na tejto planéte.
Z ročného prírastku populácie – 70 miliónov – najväčší počet pripadá na chudobné oblasti, kde je nedostatok pitnej vody, kde vysychajú studne a znižujú sa plochy lesných porastov, pôda stráca kvalitu a pastviny sa menia na púšte.
Každý rok pribúdajú „neobývateľné štáty“, ktoré sú varovaním pred blízkym zánikom civilizácie, komentuje Brown.
Do zoznamu problémov treba zaradiť aj zvyšovanie cien ropy. Bohaté krajiny nebudú strádať v ničom; sú to chudobní, ktorí budú musieť znížiť svoju spotrebu.
Rast populácie a chudoby zvyšuje nároky aj na vyspelé krajiny. „Čas je prostriedkom, ktorý nám najviac chýba“, zakončil významný vedec. (Potiaľ článok).

Jasnejšie sa nedá hovoriť o nebezpečenstve, ktoré hrozí ľudskému rodu.
Nie je to však jediná správa tohto druhu, ktorá bola publikovaná po mojom stretnutí s Lulom. Len pred pár dňami The New York Times, ktorý vo svojom liste podrobil kritike Bushovu správu v Kongrese napísal: „Civilizovanému svetu hrozia hrôzostrašné nebezpečenstvá.“
Čínu, krajinu, ktorej územie je 87 krát väčšie ako náš ostrov a v ktorej žije 117 krát viac obyvateľov ako na Kube, postihla v minulých dňoch prírodná katastrofa v podobe nevídaného sneženia, ktoré najviac zasiahlo nielen Šanghaj, najpriemyselnejšiu zónu, ale tiež jej južnú a strednú časť. Podľa informácií tlačových agentúr – AFP, AP, EFE, DPA, ANSA a ďaľších – silné sneženie prinútilo zatvoriť rozvody tepla a znížiť na polovicu rezervy uhlia, ktoré je hlavným energetickým zdrojom krajiny.
...v najpostihnutejšej zóne, 7 % celkovej energie zastavilo operácie – informovala Energetická komisia.
...90 tepelných elektrární, ktoré vyrábajú 10 % elektriny, budú musieť byť odstavené v prípade, že sa situácia nezmení...
Najväčším problémom je doprava. Viac ako polovica vlakov bola určených na prevoz uhlia, povedal Wang Zheming, odborník Štátnej energetickej komisie.
Wang povedal, že v týchto dňoch uhlie konkuruje cestujúcim, ktorí takisto cestujú vo veľkom počte, pretože sú sviatky. Je to akoby sa jednalo o exodus, keďže sa jedná o prepravu 180 miliónov cestujúcich za necelý mesiac.
„Pre Činu je veľmi ťažké používať iný druh energie. Ideálny by bol zemný plyn, ibaže náleziská nie sú zatiaľ dostatočné“, komentoval odborník.
Celý štát sa zmobilizoval na záchranné práce. V Nanjingu bolo do odstraňovania snehu zapojených 250 tisíc ľudí.
Správy hovoria, že do týchto záchranných prác bolo zapojených aj 460 tisíc príslušníkov čínskej armády a milión štátnych agentov, ktorý mali za úlohu znovu oživiť dopravu a iné služby.
Ministerstvo zdravotníctva vyslalo 15 000 lekárov, aby ošetrili zranených a nemocných. Premiér Wen Jiabao odišiel do Kantonu, aby sa stretol s ohromným množstvom cestujúcich, ktorých vlaky zostali paralizované.
Počíta sa, že prírodná kalamita poškodila viac ako 80 miliónov osôb. Materiálne škody spôsobené poľnohospodárstvu a potravinárstvu zatiaľ neboli vyčíslené.
BBC hovorí: „Čínska vláda informovala, že nadmerné sucho spôsobilo, že hladina vody na jednom úseku najväčšej rieky krajiny Jangcenkjank dosiahla najnižšiu úroveň za 142 rokov.
V prístavnom meste Hankou, ležiacom v strede krajiny, hladina vody poklesla na 13,98 m, čo je úroveň, aká nebola zaregistrovaná od roku 1866.
Ku Vietnamu sa takisto blížila studená vlna s veľmi nízkymi teplotami.
Tieto informácie nám ukazujú, k čomu vedú klimatické zmeny, ktoré tak znepokojujú vedcov. V obidvoch prípadoch sa jedná o revolučné krajiny, perfektne organizované, s veľkou ekonomickou a ľudskou silou, kde sa všetky prostriedky bez meškania poskytnú národu. Nejedná sa o chudobných, ktorí sú odkázaní sami na seba.
Na druhej strane správa agentúry Reuters z 29. januára hovorí, že: „Francúzsko bude modifikovať svoju politiku spotreby bioenergií v dôsledku pochybností o neškodlivosti tzv. zelených palív na životné prostredie.
Francúzsko sa stalo jedným z najväčších výrobcov biopalív v Európe potom, čo zaviedlo s dvojročným predstihom nejasnú politiku EÚ - miešať biopalivá so štandardnými palivami.
Táto myšlienka povzbudila mnoho spoločností investovať do tohoto odvetvia, takže začali budovať výrobne etanolu a bio dieslu po celej krajine“. Potiaľ správa.

Všetko, na čo som tu poukázal, aj keď konceptuálne sa jedná o predpokladané veci, je to súhrn nových javov, ktoré – na druhej strane - budú mať pozitívny dopad na Brazíliu, krajinu, ktorá nebola postihnutá prírodnými kalamitami; na jej obchodnú politiku a investície. Jej medzinárodná váha, v tomto momente, stúpa.

Je ale zjavné, že existuje skupina javov, ktoré komplikujú situáciu planéty:

1. V dôsledku plytvania rastie neúmerne spotreba ropy - energie, ktorá nie je obnoviteľná a naviac znečisťuje ovzdušie.
2. Nedostatok potravín spôsobený rôznymi činiteľmi, medzi ktoré patrí rýchly rast ľudskej populácie a dobytka, ktorý spotrebuje veľké množtstvo krmiva, aby sa toto zmenilo na živočíšne bielkoviny.
3. Nadmerné využívanie morí a ich kontaminácia chemikáliami nezlučiteľnými so životom.
4. Diabolský nápad zmeniť potraviny na palivá, aby bol uspokojený luxus a voľný čas.
5. Neschopnosť prevládajúceho hospodárskeho systému racionálne využiť vedu a techniku v boji proti pliagam a nemociam, ktoré napádajú tak ľudí ako zvieratá a rastlinstvo. Biotechnológia transformuje gény a nadnárodné spoločnosti vyrábajú a používajú výrobky, ktorými si zabezpečujú maximálne zisky. Na ich popularitu využívajú reklamu, a to bez záruky, že nie sú škodlivé pre spotrebiteľov. Medzi tieto výrobky patria najnovšie aj nanotechnologické molekuly.
6. Potreba racionálnych plánov regulácie rodiny a spoločnosti, ktoré nemajú nič spoločné s hegemonickými cieľmi a mocou.
7. Takmer totálna absencia výchovy týkajúcej sa najdôležiteších otázok života, a to dokonca aj v krajinách s vysokou vzdelanostnou úrovňou.
8. Reálne riziká vyplývajúce zo skutočností, že zbrane hromadného ničenia sa nachádzajú v rukách nezodpovedných osôb, o čom písali aj The New York Times vo svojom článku o hrôzostrašných nebezpečenstvách.

Existujú riešenia pre tieto nebezpečenstvá? Áno: Je ich treba poznať a prijať ich za svoje. Ako? Boli by to čiste teoretické odpovede. Odpovedzte si na ne sami. Hlavne vy, mladí. Nečakajte, že skôr sa musíte stať premiérmi štátov.

Boli témy na debatu s Lulom? Je nemožné, aby som tu zopakoval všetko, o čom sme hovorili. Takto mi ale bolo ľahšie okomentovať správy, ktoré sa mi dostali neskoršie.
Povedal som mu, že sa musím zotaviť z dvoch nešťastí, ktoré ma postihli. Z toho, ktoré sa mi prihodilo v Santa Clare a potom z onemocnenia po mojom návrate z Argentíny.
Skoro na konci nášho rozhovoru mi povedal: „Pozývam Vás na návštevu Brazílie v tomto roku“. Ďakujem, odpovedal som. Aspoň v myšlienkach tam budem s Vami.
Ako posledné mi povedal: „ Poviem všetkým priateľom, ktorých máte v Brazílii, že ste vo veľmi dobrej kondícii“.
Odprevadil som ho až ku východu. Naše stretnutie stálo zato.

Fidel Castro Ruz, 31. januára 2008, 18:32 hod.


3.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 2. 2008, 16:48 avatar
2. pokračovanie:

ktorými si zabezpečujú maximálne zisky. Na ich popularitu využívajú reklamu, a to bez záruky, že nie sú škodlivé pre spotrebiteľov. Medzi tieto výrobky patria najnovšie aj nanotechnologické molekuly.
6. Potreba racionálnych plánov regulácie rodiny a spoločnosti, ktoré nemajú nič spoločné s hegemonickými cieľmi a mocou.
7. Takmer totálna absencia výchovy týkajúcej sa najdôležiteších otázok života, a to dokonca aj v krajinách s vysokou vzdelanostnou úrovňou.
8. Reálne riziká vyplývajúce zo skutočností, že zbrane hromadného ničenia sa nachádzajú v rukách nezodpovedných osôb, o čom písali aj The New York Times vo svojom článku o hrôzostrašných nebezpečenstvách.

Existujú riešenia pre tieto nebezpečenstvá? Áno: Je ich treba poznať a prijať ich za svoje. Ako? Boli by to čiste teoretické odpovede. Odpovedzte si na ne sami. Hlavne vy, mladí. Nečakajte, že skôr sa musíte stať premiérmi štátov.

Boli témy na debatu s Lulom? Je nemožné, aby som tu zopakoval všetko, o čom sme hovorili. Takto mi ale bolo ľahšie okomentovať správy, ktoré sa mi dostali neskoršie.
Povedal som mu, že sa musím zotaviť z dvoch nešťastí, ktoré ma postihli. Z toho, ktoré sa mi prihodilo v Santa Clare a potom z onemocnenia po mojom návrate z Argentíny.
Skoro na konci nášho rozhovoru mi povedal: „Pozývam Vás na návštevu Brazílie v tomto roku“. Ďakujem, odpovedal som. Aspoň v myšlienkach tam budem s Vami.
Ako posledné mi povedal: „ Poviem všetkým priateľom, ktorých máte v Brazílii, že ste vo veľmi dobrej kondícii“.
Odprevadil som ho až ku východu. Naše stretnutie stálo zato.

Fidel Castro Ruz, 31. januára 2008, 18:32 hod.


4.
označiť príspevok

apollo20
   11. 2. 2008, 02:45 avatar
Ježiši KRISTE!!Kliknem na ďalšiu novú tému, a zase KSS-Kubánsky ,,koeficient" Kasafran do frasana! Odchádzam z tochto KASAFRANCINGELOVSKÉHO fóra!!Je tu vôbec niekto normálny, kto vie, o čom je diskusné fórium?


5.
označiť príspevok

Boris muž
   11. 2. 2008, 19:37 avatar
Nerozumiem apollo20 v com vidis problem. Mas to iste pravo ako Kasafran pisat o com kolvek. Jeho clanky niesu urzlive ba prave naopak. Fakt ta nechapem.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:03,  už máš tu češtinu do tej hry čo ti ježiško dal pod stromček ?...
dnes, 16:59,  Ty si mentálne na úrovni slepačieho mozgu. *21
dnes, 16:59,  Ono je to s tými liberálmi opať v celku logické, že sú to kleptomani z presvedčenia....
dnes, 16:55,  ľudia, ktorí sú od teba starší o 25 až 35 rokov zažili časy zlé a studenú vojnu,...
dnes, 16:53,  Lumpen Lunter https://www.youtube.com/watch?v=KZWpNKZbu_c
dnes, 16:51,  *Bývalý predseda BBSK Marian Kotleba včera podal trestné oznámenie na súčasného župana...
dnes, 16:51,  Menálne máš 7
dnes, 16:51,  No a Kotleba samozrejme podal hneď aj trestné oznámenie na Luntera za zavádzanie a krivé...
dnes, 16:48,  Tolko hnoja a škôd ktoré napachali nacisti a rodina Kotlebu na župe ani po desaťročiach...
dnes, 16:48,  Čiže už voliť kľudne môžem. A budem Kotlebu. A som na to hrdý.
dnes, 16:47,  Opať sa ukazuje, ako ostatne všade inde až po USA, že ak sa liberálna čvarga dostane k...
dnes, 16:46,  Ďalší frajer za internetom. Som zvedavý či by si mi to povedal do očí. Mne 2 metrovému...
dnes, 16:45,  Dve možnosti. Nemajú peniaze, pri tom by ich mať mali, alebo Lunterovci plánujú iný biznis...
dnes, 16:44,  strata je iba 7% čiže ak nakupujte-prenajímate blízkych a robíte zmeny tak musíte...
dnes, 16:43,  To čo nechal Kotleba Lunterovi je len jednou z mnohých nášlapných mín . Po Kotlebovskom...
dnes, 16:42,  Keby len výpovede zúčastnených strán, ale ešte aj logika hovorí, ze Lunterovci niečo...
dnes, 16:40,  Ako lunter milion premrhal *13*13*13*13*13*13*13 Kotleba zamestnával načierno, župa prišla...
dnes, 16:39,  Mne je jedno, čo si ty o tom myslíš Lemmy. Kotleba je čistý. Je to záležitosť...
dnes, 16:36,  t-e-ó-m-a debilný bol tvoj tatko že ťa nešpechol do kríkov. Ty náš hrdý...
dnes, 16:36,  B: súčasnej sume by sa BB nevyhl Omyl, nevidíš do financovania pomocou dotácií.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Chceš realizovať svoje sny? Prebuď sa!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 429 bytes in 0,443 seconds)