Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Ľuboško Blaha - naša najobľúbenejšia nechutná kolaborantská filcka.

83
reakcií
426
prečítaní
Tému 20. novembra 2019, 02:28 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 02:28 avatar
Len takýto darmožráč a boľševický povaľač urobí pre vás všetko, čo vám na očiach vidí, len aby nemusel pracovať...

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 05:42 avatar
Lebo kapitalista toho napracuje.......  
Po 30 rokoch kapitalizmu (alebo čo to chce byť..) sme zistili minimálne jedno, že reči o kapitalistických vykorisťovateľoch neboli žiadne drísty jednej strany..
Ale veď všetko do času. Rovolúcia proti "nadľuďom" započala vo francúzsku a dnes je to opať Európa, ktorá sa stavia skepticky voči tomuto pseudorežimu cudzopasníctva, klamstva, amorálnosti..
Človek je jediný druh, ktorý sa násilne delí na chudobných a bohatých, pri čom má pre to od počiatku nám známych dejín iba problémy. Iba zakomplexovaní debilkovia chcú mať vždy viac, ako ostatní a ostatní chcú len dôstojne žiť, ale zakomplexovaní debilkovia to vždy privedú na hranicu znesiteľnosti a potom musia dostať po hlavách, alebo vidle mezi rebrá...
Aj za boľševizmus vďačíme zakomplexovaným debilkom a budeme znova.


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 11:35 avatar
Ano Borat kapitalista napríklad Baťa toho napracoval . Vybudoval celé mestá fabriky a aktívne pracoval v politike.
Svojim zamestnancom dával slušný plat a množstvo benefitov . Až do času kedy neprišili zlodeji a neokradli ho o majetok , ktorý doslova splundrovali .Do čela postavili idiotov a tak to i dopadlo.


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 12:11 avatar
Baťa bol svetlá výnimka.
Súhlasí Boris


6.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 12:47 avatar
Ak by tento paškvil fungoval podľa vzoru Baťa, pochybujem, že by mal niekto námietky. Ale Baťa bol výnimka v mori zakomplexovaných debilkov....


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 11:36 avatar
Mimochodom ako zakomplexovaný debilko si sa odhadol správne.


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:00 avatar
Borat Baťa bol jeden z mnohých . Podobne dopadlo poľnohospodárstvo kde okradli ľudí o techniku , pôdu , i živočíšnu výrobu . Zastavili progres a do funkcí na družstvách dali ožratých debilných jedincov ktorí mali červené knižky a to bola ich odbornosť

Napríklad svetoznáma značka JAWA

K zaregistrovaniu značky došlo 17. augusta 1929 o pol jedenástej dopoludnia. Český majiteľ zbrojovky, podnikateľ a vynálezca František Janeček hľadal nový výrobný program, potom ako sa v jeho firme doposiaľ najdôležitejšie zbrojné produkty ukázali ako nedostatočne konkurecieschopné. Následne kúpil práva na motocykel nemeckej značky Wanderer, čo bol jednovalec s rozvodom OHV, zdvihovým objemom 500 cm?, hriadeľovým pohonom a rámom z oceľových profilov. Ľudovo nazývaný „Rumpál“, bol nedostatočne vyvinutý a pre množstvo detských chorôb sa mohol iba s čiastočným úspechom usadiť na trhu (firma Wanderer končila predovšetkým v dôsledku technických problémov s týmto motocyklom výrobu, možno práve preto sa mohli zdať Janečkovi ponúknuté podmienky ako výhodné). Predstavený bol na Pražskom autosalóne 23. októbra 1929.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Jawa po znárodnení zabúvala 40 ročným spánkom

TATRA

Spoločnosť vznikla v roku 1850 v Kopřivnici (Nesselsdorf) ako malá rodinná firma založená Ignácom Schustalom. Náplňou firmy bola najpr výroba kočiarov a bričiek. Ťažisko produkcie sa neskôr presunulo do výroby železničných prípojných a motorových vozidiel. Prvé vagóny boli vyrobené v roku 1882.
Präsident (1897)
Tatra 12 (1929)

V krátkej dobe sa započalo aj s automobilovou výrobou - 1897 prvý osobný automobil „Präsident“, 1898 prvý nákladný automobil s nosnosťou 2,5t. Zo začiatku boli používané motory Benz, neskôr motory vlastnej konštrukcie. Automobilová výroba sa stala neskôr dominantnou.

Za zmenou pôvodného názvu automobilky Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft boli testy brzdovej sústavy vozidla NW U v roku 1919 v Tatrách. Po zdolaní náročnej trasy zo Štrby do Tatranskej Lomnice, bolo rozhodnuté

V roku 1933 Tatra vyrobila prvý automobil s aerodynamickou karosériou (prototyp ľudového vozidla V570) a ako prvej na svete je jej priznané aj spustenie sériovej výroby automobilov s aerodynamickou karosériou (Tatra 77). Otcom myšlienky výroby aerodynamických limuzín s karosériou tvarovanou podľa patentu švajčiarskeho konštruktéra maďarskej národnosti Paula Jaraya a so vzduchom chladeným V8 motorom v zadnej časti karosérie bol nadaný mladý konštruktér Erich Übelacker.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

TESLA

Podnik TESLA bol založený 10. augusta 1946 v továrni Mikrofona v Prahe-Strašniciach za účasti juhoslávskeho ministra Zlatariča Branka, ministra priemyslu Macedónska Vasiljeva Georgija, ministra priemyslu Bohumila Laušmana, zástupcov vlády, inštitúcií a vysokých škôl. Podnik vznikol zoštátnením a spojením 16 pôvodne samostatných firiem – išlo buď o česko-slovenské podniky alebo častejšie o pobočky zahraničných koncernov:

Always – Praha
Elektra – Praha, založená v roku 1921, v rokoch 1932 až 1945 bola súčasťou Philips
Elektrotechna – Praha
Metallix-Roentgen – Praha
Mikrofona – Praha-Strašnice
Modrý bod – IDEAL Radio – nemecký Blaupunkt
Phillips
Prchal-Ericsson
Radiolelektra – Praha
Radiotechna
Siemens-Halske
Siemens-Radio – Bratislava
Telefunken
Telegrafia
Triotron – Praha
Tungsram – Bratislava

Názov TESLA bol pôvodne (a oficiálne) inšpirovaný menom srbského elektrotechnika Nikolu Teslu (†1943). O založení podniku oficiálne referoval časopis Radioamatér v októbri 1946.[3] Potom ako v 50. rokoch nastal ideový rozkol krajín socialistického tábora a vtedajšia Juhoslávia sa stala neobľúbenou, bolo nevhodné používať srbské pomenovanie, a tým bol názov zmenený na TEchnika SLAboprúdová.

Pobočky závodov
V ČSSR bol podnik TESLA štátnym monopolom na výrobu televízorov, rádioprijímačov, vysielacích zariadení, žiaroviek a elektrotechnických súčiastok. Jeho výrobky boli určené nielen pre všetky socialistické štáty v rámci RVHP, ale aj pre ďalšie vtedy spriatelené rozvojové krajiny ako Egypt, Sýria a iné.


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:02 avatar
Zetor

Prvé budovy Zetoru vznikli v období druhej svetovej vojny tak povediac „na zelenej lúke“. V tom čase sa továreň nazývala „Flugmotorenwerke Ostmark GmbH Wien, Zweigwerk“, a vyrábala letecké motory pre potreby nacistického Nemecka. Po vojne bol podnik súčasťou Zbrojovky Brno. Názov Zetor,ktoré vytvoril R.Sapák a ktorým v tom čase začal podnik označovať svoje traktory, vznikol spojením Zet (hláskované písmeno „Z“ z názvu Zbrojovky) a koncovky -or zo slova traktor. Od augusta 1946 bola značka Zetor zaregistrovaná ako ochranná známka.[1]

Traktory značky Zetor sa krátko po svojom vzniku stali pojmom nielen v Československu, ale aj v zahraničí. V najúspešnejšom období továreň vyrábala ročne okolo 30 tisíc kusov, pričom až 80% produkcie smerovalo na zahraničné trhy.[1] Podnik mal svoje továrne aj v Indii, Ghane a Iraku

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:05 avatar
MEOPTA

Opticko-mechanický závod v Bratislave vznikol ako pobočka firmy C. P. Goerz. Koncom roka 1866 založil Pavol Goerc zasielateľskú firmu matematických pomôcok. Dodával hlavne pre školy - rysovacie potreby, uhlomery, príložníky a logaritmické pravítka. Neskoršie svoj program rozšíril o fotografické prístroje. Tento vzostup ho podnietil k vlastnej výrobe fotografických prístrojov. Najskôr zriadil mechanickú dielňu a postupne aj optickú, v ktorej vyrábal objektívy. Neskoršie zameral výrobu aj na vojenské optické prístroje. Medzi prvé fotoaparáty patrila komora VELOX. Ďalšia bola REPORTÉR. Fotoaparáty opatril štrbinovou uzávierkou a tak vznikla komora ANSCHUTZ. Požiadavku zmenšovania fotoaparátov riešil vývojom sklopných prístrojov a nových uzávierok. V roku 1899 začal vyrábať prístroj Goerz-Photo-Stereo-Binocle, ktorý bol divadelným kukrom, triedrom, a fotografickým prístrojom. U zrkadlo-reflexnej komory REFLEX-ANGO sa zaostroval fotografovaný predmet na matnicu. Amatérom bol určený malý fotografický prístroj TENAX, na snímky formátu 4.5 x 6 cm. Medzi najdokonalejšie komory patrila komora MANUFOK-TENAX. Aby zabezpečil kvalitu svojich fotografických prístrojov, začal s vývojom a výrobou objektívov. Pre túto činnosť získal teoretika-výpočtára a optika. Prvý objektív, ktorý vyrobili, bol UNIVERZÁL-APLANÁT s ohniskovou vzdialenosťou 18 cm. V závode vyriešil a vyrobil nové výkonné stroje na opracovanie optiky. Vo firemných katalógoch ich propagoval pod názvom LYNKEISKOP a v roku 1892 aj nový širokouhlý reprodukčný objektív. Do výpočtárskeho oddelenia prijal vedeckého pracovníka, ktorý navrhol rad ďalších kvalitných objektívov. Firma Kodak používala vo svojich fotografických prístrojoch objektívy firmi GOERZ. Objektívy dostávajú ochranné známky DAGOR, ALETHAR, PANTAR a pod. V priebehu 25 rokov sa vyrobilo cca 300 000 objektívov.

Z vojenských prístrojov sa začal ako prvý vyrábať v roku 1891 Galileov ďalekohľad C 91 pre pruskú armádu. Porrovým vynálezom - použitím hranolov na prevrátenie obrazu nastal obrat vo vývoji ďalekohľadov. V roku 1897 prišiel Goerz na trh s TRIEDROM-BINOCLOM, ktorý vytvoril predpoklady na výrobu ďalekohľadov na dlhé roky.

V roku 1902 prišiel na trh poľovnícky ďalekohľad (6 násobné zväčšenie) a divadelné kukátko.

Pre potreby delostrelectva navrhol panoromatický ďalekohľad, ktorý znamenal rozmach vo výrobe vojenských prístrojov. Pre veľký dopyt po vojenských prístrojoch zriadil vojenské konštrukčno-vývojové oddelenie.

Firma vyrábala aj puškové ďalekohľady (napr. CERTARE). V roku 1904 vyrobila firma prvý panoramatický periskop pre ponorky. Pre armádu sa vyrábali aj veľké pozorovacie prístroje zo zväčšením 40-54x, periskopy, buzolové smerníky, koincidenčný diaľkomer a nožnicový ďalekohľad. Firma Goerz vyrábala aj niektoré špeciálne prístroje napr. pre meterológiu prípadne iné oblasti.

Firma mala hlavný závod vo Fridenau a Winterstein a okrem nich pobočky a obchodné zastupiteľstvá v zahraničí. Napríklad v roku 1905 vznikol závod v Petrohrade a Viedni a v Bratislave v roku 1907.

Rakúsko - uhorský závod C. P. Goerz, Viadenská spoločnosť s r.o. dostala živnostenský list na zriadenie bratislavskej filiálky 5. 10. 1907. Predmetom činnosti bola výroba, montáž, oprava a predaj optických a mechanických prístrojov.

Výrobný program bratislavského závodu tvorili najmä potreby rakúsko-uhorskej armády. Boli to panoramatické ďalekohľady, rôzne typy dvojitých ďalekohľadov, buzolové smerníky, diaľkomery zo základňou do 2 m a pod. Podrobnosti o výrobnom programe sa nezachovali.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:08 avatar
Výroba pneumatik u firmy Baťa

Již v květnu roku 1945 byla rozhodnutím Místního národního výboru ve Zlíně zavedena národní správa v akciové společnosti Baťa a po podepsání dekretů prezidenta republiky přešel znárodněný majetek Baťovy rodiny do rukou státu jako národní podnik Baťa.

Výroba pneumatik byla ke konci války značně omezena a tak se první poválečné roky nesly ve znamení obnovení a normalizace výrobního procesu. V roce 1947 bylo ve Zlíně vyrobeno již 278 100 pneumatik, o rok později dokonce 323 300. I když přičteme produkci ostatních gumárenských závodů v Československu, počet vyrobených plášťů nedokázal i díky špatné distribuci plně uspokojit nárazovou potřebu v prvních poválečných letech.

Reakcí na to byl návrh na zřízení organizace, jejímž úkolem by bylo zajišťovat společnou distribuci československých pneumatik a dalších pryžových výrobků. Návrh byl roku 1947 odsouhlasen vedoucími činiteli zainteresovaných národních podniků Baťa, Kudrnáč – Rubena, Matador, Michelin – Mitas a z počátečních písmen jednotlivých firem vznikla obchodní značka BARUM, pod kterou byly v následujících čtyřiceti letech prodávány všechny gumárenské výrobky v ČSR. Vlastníkem nově vzniklé ochranné známky se stala firma Baťa Zlín, která se na celostátní gumárenské výrobě podílela v roce 1947 58%.

K 1. lednu 1949 byl národní podnik Baťa přejmenován na národní podnik Svit. Ze Svitu se pak v následujících několika letech oddělovaly výrobní celky a vznikaly samostatné národní podniky. Nejprve se v roce 1950 oddělily strojírny a vznikl tak národní podnik ZPS, o dva roky později se zrodil stavební podnik Stavosvit a konečně v roce 1953 výroba pneumatik a dalších gumových výrobků přešla pod národní podnik Rudý říjen.

Tempo, jakým narůstala roční produkce pneumatik v Československu, bylo vzhledem k míře vzrůstajícího počtu vozidel nevyhovující

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:11 avatar
Praga

je bývalý česko-slovenský výrobca automobilov, motocyklov, autobusov, trolejbusov, lietadiel, tankov, prevodoviek a iných stavebných skupín nákladných vozidiel.

Výroba automobilov začala ako spoločný projekt Prvej česko-moravskej továrne na stroje v Prahe a Ringhofferových závodov (Tatra), zlúčených ako materská spoločnosť Pragovky v koncerne ČKD v roku 1908 licenciami talianskej firmy Isotta Fraschini, o rok neskôr francúzskych značiek Charon a Renault. Koncom roku 1909 bolo zavedené označenie Praga.

Prvou vlastnou konštrukciou bola v roku 1911 Praga Mignon, ktorá vznikla pod vedením konštruktéra Františka Keca. Nasledujúci rok nasledovala Praga Grand a o ďalší rok Praga Alfa.

Praga V3S je terénny nákladný automobil (Vojenský trojtonový / trojnápravový špeciál, ľudovo nazývaný vetrieska) sa začal vyrábať v roku 1953 a bol určený najmä pre armádu. Automobil sa vyrábal až do 80. rokov 20. storočia.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:13 avatar
Sellier & Bellot

je název a obchodní značka českého výrobce střeliva do střelných zbraní se sídlem ve Vlašimi. Je dceřinou společností brazilské firmy CBC.

Společnost Sellier & Bellot byla založena v Praze dne 5. srpna 1825. U zrodu firmy stál česko-německý podnikatel francouzského původu Louis Sellier. Jeho rodina podporovala francouzského krále, a proto byla nucena uprchnout z Francie před běsněním francouzské revoluce. Pražská firma Louise Selliera zpočátku vyráběla na zakázku císaře Františka I. signální náboje pro pěchotu. Po krátké době se k Sellierovi připojil jeho krajan Jean Maria Nicolaus Bellot, pod jehož vedením se podařilo společnost přivést k rychlému růstu.

V roce 1829 byla založena filiálka v Schönebecku v Prusku.

Výrobky společnosti Sellier & Bellot se brzy etablovaly na trzích v Evropě i v zámoří.

Výrobní kapacita signálních nábojů ve 30. letech 19. století byla asi 60 milionů, v roce 1837 již dosáhla 156 milionů kusů.

Po roce 1945 byla firma Sellier & Bellot znárodněna a na výrobu vojenské i komerční munice byl československou vládou uvalen státní monopol.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:16 avatar
Česká zbrojovka Strakonice

Její historie sahá do roku 1919, kdy byla založena firma Jihočeská zbrojovka. Společnost se zabývala výrobou zbraní zejména pro armádu (pistole, pušky i kulomety). V roce 1922 byla firma převedena na akciovou společnost a změnil se název na „Česká zbrojovka v Praze“. Od roku 1929 započala výroba jízdních kol, záhy bylo vyvinuto kolo s pomocným motorkem. V roce 1930 firma zaregistrovala ochrannou známku ČZ a na motokolo navázala výrobou prvního motocyklu ČZ 76 (tzv. Kaktus). V předválečném období byla vyrobena ještě pestrá řada úspěšných typů motocyklů v různých objemových třídách.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:18 avatar
Plzeňský Prazdroj,

a. s., je česká firma, pivovar založený v roce 1842, který produkuje první pivo plzeňského typu, Pilsner Urquell. Pod Prazdroj v současné době patří také pivovar Radegast a pivovar Velké Popovice. Plzeňský Prazdroj je největším výrobcem piva v Česku a je také největším exportérem piva do zahraničí

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:20 avatar
atd


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:22 avatar
A teraz mi napíš jeden podnik ktorý vybudovali komunisti a bol by konkurencie schopný na svetovej urovni ?

Kludne ti ešte pridám desiatky dalších


17.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 13:27 avatar
Všetky bolu konkurencie schopné
Manažoval ich socializmus a predávali aj na západ...


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 13:42 avatar
Ani jeden z týchto špičkových svetových podnikov , ktoré komunisti ukradli už v roku 1989 nebol konkurencie schopný  

Žiaden svetovo konkurencie schopný podnik komunisti nevybudovali.

Po roku 1989 s na Slovenku vybudovalo XY svetovo špičkových firiem

Počas 40 rokov temna nič

http://www.youtube.com/watch?v=bBu7q-0eRRM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:15 avatar
Všetky podniky boli konkurencieschopné do roku 1989. Potom prevrate tie podniky odpredali, alebo nechali schátrať a to práve z dôvodu, že boli konkurencie schopné.


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:19 avatar
Napríklad ktorý nebol v krachu ?    

Hneď ti jeden taký prosperujúci pridám

V martinskej zbrojovke pracovala špeciálna skupina, takzvaní hvezdári, na prechode vojenského špeciálu na civilnú výrobu už dva či tri roky pred Novembrom 1989.

MARTIN . Bývalý prezident Václav Havel nespôsobil, dokonca ani nenariadil konverziu zbrojárskeho priemyslu na Slovensku. Túto, už takmer zľudovenú historku, popierajú kapitáni vtedajšej zbrojovky ZŤS Martin, ale aj niektorí zamestnanci. Boli pri tom a hovoria, že je to blud, fáma alebo lož.

Bývalý generálny riaditeľ ZŤS Martin Jozef Uhrík tvrdí, že priama súvislosť zastavenia zbrojárskej výroby s menom prezidenta Havla neexistuje. „Samozrejme, že o tom rozhodnúť nemohol. Nikdy by som zastavenie výroby nespájal s menom pána Havla.“

Uhrík už v roku 1988 predložil vtedajšej vláde návrh na zastavenie výroby tankov, aj návrhy náhradných riešení. Problémom podľa neho bolo to, že Federálna vláda program údajne nemala chuť riešiť.

„Rozhodnutie alebo podiel Václava Havla na konverzii slovenského špeciálu je totálny blud, ktorý sa nezakladá na reálnych faktoch. O konverzii sa rozhodlo dávno pred revolúciou. Som ochotný to podpísať aj vlastnou krvou,“ dodal Peter Kuruc, niekdajší manažér nábehu nových výrob a neskôr šéf stratégie ZŤS Martin.

O konverzii rozhodla socialistická vláda dávno pred revolúciou v novembri 1989. Výroba zbraní rástla len do roku 1987, keď podľa niektorých zdrojov dosahovala 18 miliárd korún. Potom sa stroj zasekol. Prišli na to aj socialistickí ekonómovia a ešte pred revolúciou rozhodli o útlme. Za niekoľko rokov mal dosiahnuť 80 až 90 percent výroby.

Milan Malík, ktorý bol v tom čase investičný námestník v ZŤS Martin, potvrdil, že o postupnom prechode takzvaného špeciálu na civilnú výrobu padlo rozhodnutie dávno pred Havlom.

„Je to ničím nepodložená fáma. Už dva, či tri roky pred revolúciou vznikla v zbrojovke špeciálna skupina ekonómov, stratégov a prognostikov, ktorí mali hľadať a nájsť programy, ktoré by nahradili výrobu tankov. Bola to mimoriadne ťažká úloha. Aj preto ich volali hvezdári,“ spomína si Malík.

Tanky vyrábali, ale nikto za ne neplatil

Skupina pripravovala prechod špeciálu na výrobu traktorov, či stavebných strojov. Už vtedy spolupracovali na projekte s nemeckou firmou Hanomag. Potvrdzuje to aj správa z 13. novembra 1989, ktorá vyšla v denníku Smena. Generálny riaditeľ Hanomagu Wolfgang Freimuth na margo spolupráce so ZŤS vyhlásil, že firma, ktorá dokáže vyrábať dobré tanky, si poradí aj s buldozérmi.

O uvoľňovaní kapacít zbrojnej pre civilnú výrobu hovoril aj predseda slovenskej vlády Pavol Hrivnák. Spomínal Martin, Dubnicu, Považskú Bystricu aj Sninu a Liptovský Hrádok. Socialistická tlač optimisticky informuje o licencii s Hanomagom a prvých už vyrobených buldozéroch a nakladačoch. Ročný obrat výroby odhadovali na 40 miliónov západonemeckých mariek.

Generálny riaditeľ ZŤS Martin Jozef Uhrík už vtedy upozorňoval na pokles špeciálnej výroby v rokoch 1988 – 1989 o 50 percent a prognózoval prepad o ďalších 15 percent o rok neskôr.

Kuruc zložitú situáciu potvrdzuje, navyše dodáva, že na konci 80. rokov sa síce tanky vyrábali, ale takmer nikto za ne neplatil.

„V tom čase to už bol totálne zlý projekt. Socialistická vláda to vedela a robila opatrenia na konverziu špeciálu. Rozhodnuté bolo dávno pred nežnou revolúciou. Havel na to nemal žiadny dosah. Pamätám si jeho vyhlásenie v Martine. V politicko-ekonomickom kontexte sa dalo vnímať len ako bonmot, ktorý neskôr zneužili nacionalisti a hlupáci. Tanky už nebolo kde voziť,“ tvrdí Kuruc, ktorý hľadal náhradné výrobné programy pre ZŤS.
Tlak ekonomiky a trhov

„Medzinárodná situácia sa uvoľňovala. Znižovali sa počty tankových vojsk v Európe. Hovorilo sa ešte o modernizácii tankov pre sovietov, ale tí dávali neadekvátne podmienky. Až potom prišla revolúcia a Havlovo vyhlásenie v USA, že nebudeme vyrábať. Bol to len výkrik. Výroba tankov by skončila tak, či tak. Možno o rok, možno o dva neskôr, ale skončila,“ hovorí bývalý investičný námestník ZŤS Martin.

Bývalý zamestnanec zbrojovky v Martine si pamätá na obdobie konverzie veľmi dobre. Spomína si, že v zbrojovke pracovalo niekedy osem tisíc ľudí a „po Havlovi“ už len 800. Napriek tomu si nemyslí, že zastavenie výroby je Havlovo maslo. V meste aj vo fabrike sa vtedy síce povrávalo, že Havel položil zbrojársky priemysel na kolená preto, lebo chcel získať Nobelovu cenu mieru, ale ľudia tomu neveria.

„Václav Havel tu nemal dobré meno, ale on sám za to určite nemohol. Myslím si, že ku zastaveniu výroby došlo pod tlakom ekonomiky a trhov, nie Havla,“ dodáva dnes už 60-ročný bývalý pracovník martinskej zbrojovky.

Čítajte viac: domov.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


21.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:20 avatar
Ani jeden nebol v krachu.


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:25 avatar
Ani jeden neprodukoval zisk iba deficit


24.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:27 avatar
Jasné a my sme žili zo vzduchu............................................................


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:34 avatar
40 rokov sme žili z toho čo komunisti ukradli . V tých fabrikách 40 rokov na tých ukradnutých strojoch staticky a bez vývoja vyrabali či jawu či topanky atd

A preto tu panoval tento humor    


30.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:42 avatar
Humor tu vypisuješ ty Edko, aj keď nie zrovna vtipný.
40 rokov sme boli sebestační a hrdí na "Made in Czechoslovakia"
Neviem, kde si žil ty, ale tu nie..


31.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 14:43 avatar
Edo sa dal na cestu šírenia klamstiev, propagandy a nechce z nej zísť.
Súhlasí Boris


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:55 avatar
sudruh dobova pravda komunistickej tv    

sk-sk.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:52 avatar
Tak teda hrdý na made in cechoslovakia stojac v mnohohodinových radoch pred tuzexom

Taka to bola sebestačnosť     a hrdosť


42.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:17 avatar
Ako obyčajne prehánaš až no Edko. Niekedy bola pred Tuzexom rada až za roh a niekedy tam nebola ani noha. Podobne, ako je tomu dnes....
 


44.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:23 avatar
Nuž hlavne Borat dnes tuzex našťastie neexistuje.

Nikdy v čase predaja neexistoval na Slovensku potravinový tuzex pred ktorým by nestála šora    

To ti asi tata nepovedal .

www.zlavomat.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Zabavam sa ako chceš pravdu na tvoju lož premalovať to je vždy kopec srandy           


46.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:25 avatar
Mne nemusí tata nič hovoriť, pamatám si dosť sám.
A práve preto sa ja zabávam na tvojich kydoch    


83.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:10 avatar
Ty s i pamätáš ako tvoj tatko každý rok nové auto kupoval vraj zarábal až 2000 kčs a z toho si našetril na 100 000 kčs stojacu škodovku    

Trulo    


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:25 avatar
Ekologickú katastrofu spomínali už v 80. rokoch. Zemplínsky trojuholník smrti stvoril najväčšie odkalisko na svete

Ospevované fabriky vytvorili na Zemplíne trojuholník smrti, ktorý straší dodnes. Aj odkaliskom s najväčším obsahom toxických látok na svete.

Za raného socializmu boli hrdým nespochybniteľným, rukolapným symbolom
premeny zaostalého východného Slovenska na priemyselný kraj.

Noviny o nich básnili ódy, maliarov hlásiacich sa k socialistickému realizmu fascinovali ich vysokánske komíny chrliace smrad a dym až kdesi hen do neba, vo filmových týždenníkoch Kina Čas sa Zemplínčania úprimne radovali, že nemajú ďaleko do roboty, že fabriky majú za humnami. Keby boli tušili...

Chemko Strážske, Chemlon Humenné, Bukóza Hencovce. Fabriky, o ktorých sa najmä v nadšených budovateľských 50. a 60. rokoch vravelo a písalo len v superlatívoch.

Propaganda v tom mala jasno: na poliach, kde ich postavili, donedávna hrdlačili malí gazdovia, štát ich zbavil každodenného otroctva na vlastnom, dokonca im za meter štvorcový pôdy veľkoryso zaplatil 40 halierov.

Z uťahaných roľníkov s dvoma vychudnutými kravkami a kozou priviazanou o rebrinák sa v nových fabrikách stali hrdí príslušníci pokrokovej robotníckej triedy, členovia brigád socialistickej práce lámajúci rekordy, priekopníci chemického priemyslu, výrobcovia umelého vlákna, dusičnatých hnojív i výbušnín, ktoré mali zničiť nepriateľov za železnou oponou.
Vyhrážky Schusterovi

Tri fabriky, tri cípy trojuholníka smrti. Najtoxickejšími látkami, aké kedy človek vymyslel, zamorili pôdu, vzduch, povrchové i podzemné vody.

V polovici 80. rokov sa odvážny krajský hygienik Michalus snažil otvoriť oči poslancom krajského národného výboru šokujúcimi slovami:

„Na Zemplíne máme ekologickú katastrofu, aká nemá vo svete obdobu. Keď chcete zachrániť tisícky ľudí pred umieraním na rakovinu, odstavte najrizikovejšie prevádzky v Chemku Strážske a okamžite vyhláste zákaz kúpania vo vodách Zemplínskej šíravy. Ak to neurobíte, Zemplín sa z tejto ekologickej katastrofy nespamätá ani o tisíc rokov...“ Varovné slová svojich adresátov nenašli.

V tom čase sa rozhodovalo o ďalšom rozšírení výroby polychlórovaných bifenylov v Chemku Strážske. Jediný, koho varovanie zdvihlo zo stoličky, bol Rudolf Schuster, predseda Východoslovenského krajského národného výboru v Košiciach.

Ako jediný funkcionár prijal pozvanie na zhromaždenie občanov Strážskeho v miestnom kine, ak sa nemýlim, s názvom Partizán. Ľudia protestovali proti novej výrobe, Rudolf Schuster im išiel dať za pravdu.

Cestoval som s ním v jeho svetlohnedom služobnom žigulíku do Strážskeho a kdesi pred Vranovom mu zazvonil autotelefón. Volal podpredseda slovenskej vlády Štefan Murín a rozhodne to nebol žiadny priateľský rozhovor. Kričal na predsedu kraja ako na malého chlapca, ktorý loptou rozbil susedom okno.

Jeho vyhrážky sa ozývali celým autom: „Dobre ma počúvaj, keď pred tými ľuďmi povieš jedno jediné slovo proti novému výrobnému programu, zajtra už do roboty nechoď. Ešte dnes v noci budeš zbavený funkcie. Tak si to dobre rozmysli a zavčasu otoč auto!“

Schuster auto neotočil, dal za pravdu obyvateľom Strážskeho, ktorí mali strach z výroby toxických polychlórovaných bifenylov. Ich výrobu strach a obavy ľudí nezastavili. Trojuholník smrti dostal ešte toxickejšiu podobu. Presnejšie povedané, tú najtoxickejšiu, ktorá ohrozuje zdravie Zemplínčanov dodnes.

Polychlórované bifenyly sa pred zákazom ich výroby a používania využívali ako rozpúšťadlá organických zlúčenín a tukov, ako zmäkčovadlá vo farbách, lepidlách i tesneniach, používali sa tiež ako izolačné kvapaliny v kondenzátoroch a transformátoroch.

V rokoch, keď ich začali v Chemku vyrábať, boli PCB produkty – či už Delor, Delotherm, alebo Hydelor, považované odborníkmi za neškodné látky. Ich únik do prírody preto nikoho nevzrušoval, netrápil, ani to nikto neriešil. Tak sa zrodilo aj neizolované odkalisko medzi dedinami Poša a Nižný Hrabovec.

„Prešli celé desaťročia, kým sa zistilo, že polychlórované látky sú pre životné prostredie a zdravie ľudí veľkou pliagou, v prírode sa nerozkladajú, koncentrujú sa v telách živočíchov, šíria sa ako mor v potravinových reťazcoch. Skrátka, niet pred nimi úniku a my máme toxický odpad z ich výroby už 40 rokov za dedinami.

Naša trpezlivosť došla, už viac ako 13 000 ľudí sa preto podpísalo pod petíciu za ukončenie prevádzky odkaliska Poša a jeho následnú sanáciu,“ povedal pre Život predseda petičného výboru a starosta Nižného Hrušova, odkaliskom najviac ohrozovanej obce, Ján Fenčák.

Polychlórované bifenyly sú pre ľudský organizmus nebezpečným nepriateľom. Keď sa cez vodu či niektorú potravinu dostanú do ľudského tela, oslabia jeho imunitný systém; aj malé dávky môžu vážne poškodiť pečeň, vyvolať poruchy neurologického systému, dokonca môžu ohroziť aj intelekt človeka.
Strach o zdravie

„Kým v iných dedinách majú ľudia za humnami záhrady, polia, v horských regiónoch lesy, v Poši, Nižnom Hrabovci i v Nižnom Hrušove straší ľudí už 40 rokov odkalisko popolčeka z niekdajšieho Chemka Strážske.

Máme deti, vnúčatá, nie je pre nás príjemný pocit žiť s takou chemickou bombou za chrbtom. Veď vodu zo zamorených studní nemôžeme použiť ani na zalievanie zeleniny či kvetov, ak si nechceme otráviť rodiny,“ hnevá sa konateľ známej aukčnej spoločnosti v Nižnom Hrušove Jaroslav Krajňák.

„Vo svojich najslávnejších a najproduktívnejších rokoch sa Chemko potrebovalo zbaviť veľkého množstva popolčeka zo spaľovacích kotlov. Na jeho uskladnenie vybudovalo v katastri susednej obce Poša 32-hektárové odkalisko. Popolček dopravovali z fabriky na niekoľko kilometrov vzdialené odkalisko potrubím.

Pôvodne mala popolček dopraviť do odkaliska netoxická úžitková voda, lenže Chemko používalo odpadovú vodu z chemickej výroby, ktorá obsahovala také nebezpečné látky ako arzén, polychlórované bifenyly, zinok, kadmium, chróm, meď, ortuť, skrátka smrteľnú dávku nebezpečných odpadov.

A pritom pri výstavbe odkaliska sa s toxickým odpadom nerátalo, preto táto vodná skládka pripomínajúca na prvý pohľad obyčajné jazero, nemá žiadnu izoláciu dna ani stien. A to je najmä pre našu dedinu hotová katastrofa,“ vysvetľuje podstatu problému starosta Nižného Hrušova.

Za 16 metrov vysokou hrádzou odkaliska je na ploche 32 hektárov uložených viac ako 2 milióny kubických metrov toxických látok. Je to bezkonkurenčne najväčšia skládka polychlórovaných látok na svete!

Primát, o aký nikto nestojí. Primát, za ktorý dnes nikto nenesie zodpovednosť, a teda ani nieto toho, kto by sa mal konečne postarať o likvidáciu stoviek ton životu nebezpečných jedov.

Hoci Ministerstvo životného prostredia SR eviduje odkalisko Poša ako environmentálnu záťaž a figuruje aj v štátnom programe toxických záťaží vytypovaných na likvidáciu, v praxi sa nič nedeje. Ako sa vraví, papier znesie veľa.

Počas vlaňajších protestov Zemplínčanov proti odkalisku a nečinnosti úradov hovorca rezortu Michal Lukáč potvrdil, že v sedimentoch odkaliska je až extrémne vysoký najmä obsah arzénu, zvýšené sú aj obsahy zinku a kadmia.

A v Kyjovskom potoku, ktorý preteká tesne za poslednými domami Nižného Hrušova, našli ďalšie toxické látky. Sírany, dusičnany, chlorid amónny. Nečudo, že potok je od minulého leta permanentne pokrytý bielou penou, ktorá neveští nič dobré. Naopak, podáva svedectvo o tom, že odkalisko je stále aktívne.

Chemko sa však bráni, že už nebezpečné látky do odkaliska nevypúšťa, navyše vraj robí aj pravidelný monitoring odpadových vôd a jeho výsledky dnešným majiteľom fabriky hovoria, že s odkaliskom je všetko v poriadku.
Mŕtvy potok

Starosta Ján Fenčák to však vidí inak: „Osem rokov sa tu nerobil rozbor vody v studniach. Lebo táto kompetencia bola odobratá regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Dnes nikto nevie, ako vážne sú znečistené povrchové i podzemné vody.

Ale určite je to veľmi zlé, odkedy spustili do prevádzky odkalisko, život z Kyjovského potoka sa vytratil. A celý dolný Zemplín je regiónom s extrémne vysokým výskytom rakoviny. Tak sa pýtame, čo sa ešte musí stať, na akú katastrofu sa čaká, aby sa začalo s likvidáciou tejto toxickej pliagy za našimi humnami?“

Dobrou správou v tejto toxickej šlamastike je to, že na ministerstve životného prostredia vznikla pracovná komisia, v ktorej nechýbajú ani starostovia ohrozených obcí.

„Pred nami sú tri veľké úlohy. Ak sa ich podarí splniť, bude raz a navždy po probléme. V prvom rade musíme konečne nájsť firmu, ktorá je za odkalisko zodpovedná, lebo od roku 2015 sa po nej bezúspešne pátra. Jedna firma sa vyhovára na druhú, nikto na seba nechce prevziať zodpovednosť za to jazero plné jedov. A potom treba zakázať ďalšie využívanie odkaliska a napokon dosiahnuť jeho likvidáciu,“ konštatuje člen pracovnej komisie, starosta Ján Fenčák.

zivot.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:29 avatar
Vedel som že nenájdeš ani jeden podnik , ktorý komunisti neukradli ale vybudovali a ktorý by bol vyprodukoval čo len jednu korunu zisku


26.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:32 avatar
Ani jeden podnik neukradli, ale znárodnili. Všetky tie znárodnené podniky boli zvelaďované a prosperovali... aj v zahraničí.
Ty nevieš nič, preto len kopčíš dilinoviny.


28.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:37 avatar
huaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

to boli ako vo Venezuele

Preto Jawa ktorá vyhravala MS plochej drahe , cestne , motokros , šesdenne sa stala obstarožitným nezmyslom


29.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 14:40 avatar
Ako pre koho Edko.
Pre niekoho iného je nezmysel voz, ktorý spotrebuje 60 litrov na 100 kilometrov a vyrába ho západ len preto, aby si ho niekto kúpil a mohol machrovať, že bol o 15 sekúnd rýchlejší.. Toto je tvrdá retardácia a komplex menejcennosti. Nie Jawa Edko... to je do dnes deň skvelý stroj.


36.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:02 avatar
Tak voz teda Borat preto tatra 613 žrala 30 litrov na 100 km a preto stala 300 000 kčs

A preto BMW , Mercedes či audi jazdili v komunizme za 6 l nafty nie za 10 litrov benzínu ako favorit

A golf v triede favorita za 4 nafty              


37.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:03 avatar
Mimochodom ten dieslový golf dal na prdel tej tatre 613     v rýchlosti a to hocikedy


41.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:16 avatar
30 stále nieje 60, že Edko. A dnes nieje pred 40 rokmi, že Edko..  


33.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:53 avatar
Naša sebestačnosť a dobové video

http://www.youtube.com/watch?v=ThL3jc02l3k Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 14:54 avatar
Takto sme nakupovali

sk-sk.facebook.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


38.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:05 avatar
Takto sme boli hrdí na tatramatky made in cechsolovakia

http://www.youtube.com/watch?v=SHl4LByGuHk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:06 avatar
Asin tak Borat . Snažíš sa lož za pravdu vydávať a to je vec nelahká až nemožná    


40.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:14 avatar
Nič neznáme aj na západe. Za akcia sa tam ľudia dokážu ušlapať....

http://www.youtube.com/watch?v=DDhk6O5TSN0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Toľko k tvojim manipuláciám a klamstvám.


45.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 15:23 avatar
Edo neklam !
Súhlasí Boris


43.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:21 avatar
Tvoje manipulácie sú detinské Edko.
Vytrhávaš z kontextu..
Aj dnes by si mohol ktokoľvek selektovať videá, kedy sú krízové stavy s rôznymi komoditami, ako nie tak dávno nebolo v obchodoch maslo, či vajec..
e.dennikn.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
A to nebol socializmus, ale 2017 ......................

Takže tak Edko.. socializmus nezosmiešniš, ani nepošpiníš. Robíš blba jedine zo seba.


47.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:28 avatar
Tak teda nebolo masla a vajec     

Vlastne ako v socíku zlatom            

Pozrime sa na to

Takto nebolo pol roka jogurtov

Nedostatek jogurtů (1987)

http://www.youtube.com/watch?v=T1bUFkqqqrM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


48.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:29 avatar
Škoda Rapid - nekvalitná verzia zo Slovenska (1986)

Hr dosť

http://www.youtube.com/watch?v=2_wXogPT21g Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


49.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:30 avatar
Zásobování magi

http://www.youtube.com/watch?v=zQGOt5Ielts Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd


50.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:31 avatar
Nedostatek čaje (1988)

http://www.youtube.com/watch?v=2PYnRjEs0A0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=4


51.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:31 avatar
Nedostatek bavlněných tepláků (1989)

http://www.youtube.com/watch?v=TAFzappe2wM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=6


52.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:32 avatar
Nedostatek stavebnin (1989)

http://www.youtube.com/watch?v=hagenzBbCoI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=7


53.
označiť príspevok

Boris muž
   20. 11. 2019, 15:32 avatar
Chudák Edko 6 rokov sa tu snaží zmeniť realitu a nie a nie..
Bojuje proti komunistickým fašistom a je ich stále viac...
Niečo evidentne nerobí dobre  


68.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:42 avatar
Borat ja nebojujem ja sa zabavam to je tvoj boj kde chceš dokazať že trabant je lepší ako mercedes    

O to je to zábavnejšie    


70.
označiť príspevok

Bijjou žena
   20. 11. 2019, 15:46 avatar
68. osvieteny , on je patologicky klamár. ktory uz aj uveril vlastnym klamstvám. asi sa mu tak lepšie zije  
Súhlasí Osvietený


71.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:56 avatar
Notorickému klamárovi môže pomôcť psychoterapia

Definícia patologického klamania nie je ani zďaleka ustálená a jednoznačne ohraničená. Tento symptóm môže vzniknúť ako následok rôznorodých príčin - od poškodenia mozgu, cez komplexné poruchy osobnosi, poruchy impulzivity, obranných psychologických mechanizmov, až po zvyk v zmysle dlhodobého životného štýlu.

Upozornil na to psychológ Richard Gróf. Za patologické klamstvo sa podľa jeho slov obvykle považuje klamanie nedostatočne motivované, samoúčelné a sebadeštruktívne. „Patologický klamár klame mnohým ľuďom v rôznych oblastiach. Spomínané variabilné príčiny však inak vytvárajú nejednotný obraz patologického klamania. Napríklad čo sa týka nadhľadu osoby na vlastné patologické klamanie, sú ľudia, ktorí si problém s klamaním až príliš bolestne uvedomujú, ako aj takí, čo úspešne klamú sami seba, že problém s klamaním nemajú.“

Klamanie môže byť spojené s poruchou osobnosti, napríklad antisociálnou, hraničnou, histriónskou, narcistickou. „Môže sa vyskytovať u ľudí s mentálnou subnormou alebo pri poruchách kontroly impulzov. Ako patologické klamstvo môžu mylne vyzerať aj niektoré typy bludných porúch,“ spresnil Gróf.

Liečba patologického klamstva závisí od príčiny. Všeobecne platí, že väčšina patologického klamania v pravom slova zmysle je spojená s osobnostnými rysmi, a teda je neliečiteľná farmakoterapiou, uviedol Gróf. Dodal však, že psychoterapia má mnohé nástroje, ako pomôcť. Sami však musia o to prejaviť záujem.

V praxi sa už psychológ Gróf stretol už aj s klamárom, ktorý mal záujem o liečbu. „Áno, ľudia ma občas kontaktujú s problémom, ktoré nazvú patologické klamstvo. Niekedy z vlastnej iniciatívy, inokedy na nátlak partnera.“ V 90 percentách prípadov sa však jedná o klamstvo účelové, situačné a vzťahovo podmienené, teda nie o patologické, vysvetlil a spresnil, že môže ísť napríklad o klamstvá zo strany muža týkajúce sa ľúbostných románikov – ak zatĺka či zahmlieva, s kým bol. Žena môže mať z opakovaných klamstiev pocit, že má dočinenia s patologickým klamárom, aj keď v iných veciach či k iným osobám je partner relatívne úprimný. „V tomto prípade sa však nejedná o patologické klamstvo, ale o partnerský problém,“ zhodnotil psychoterapeut.


73.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 16:07 avatar
Edovi ako mega notorickému klamárovi už nepomôže nič.


78.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 16:10 avatar
súdruh tie videa som nenakrucal ja ale komunisticka tv    


54.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:32 avatar
Nedostatek rozdvojek (1988)

http://www.youtube.com/watch?v=kVM_XxYkRUA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=10


55.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:33 avatar
Nedostatek potravin (1989)

http://www.youtube.com/watch?v=NOQ0Elu7yzw Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=13


58.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 15:35 avatar
Edo podľa propagandy ktorú šíriš tu ľudia umierali od hladu


67.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:41 avatar
To netvrdím od hladu nekapali . To si mýliš s gulagom     


69.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 15:43 avatar
Edo takže bolo dostatok potravín ?


72.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 16:03 avatar
Ano v obchode s potravinami sa dalo kupiť vždy niečo ak mal súdruh peniaze . Chlieb , mlieko a rožky boli na objednávku . Mäsom ako dalšie potraviny tažko nedostatkové .
Obchod sa zatváral o 18.00 ten najdlhšie otvorený v sobotu do 12.00 nedela zatvorene pondelok zatvorene .
Na dedinu maso a udeniny prišli jeden den v týždni do hodiny bolo všetko na další týžden vypredane .
Hygiena bola katastrofalna . Mlieko v lete bežne pokazene
Všetky potraviny boli nekvalitne a mnohonasobne drahšie ako dnes . Pri niektorých i 10 násobne drahšie -


74.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 16:08 avatar
Edo rožky boli na objednávku ?


79.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 16:12 avatar
Ano súdruh i rožky boli na objednávku v každom dedinskom obchode .
V mestách nie ale tam boli vypočítané tak , že o 10.00 boli vypredané  


81.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 16:19 avatar
Iste Edo hladovalo sa tu ľudia sa nedostali ani k chlebu


82.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 17:08 avatar
Konečne si pravdu napísal . Dôchodca s dôchodkom 40 či 80 kčs mesačne nemal ani na chleba a to nepíšem o tých čo nemali žiaden dôchodok . Podobne polovica družstva sedela bej jedinej koruny doma pol roka . Ak by si nedopestovali s motykou v ruke zemiaky na zahrade zdochli by hladom .

Ty zlatý socík bolševíku


84.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 17:10 avatar
Iste Edo ľudia zomierali od hladu


76.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 16:08 avatar
Za socíku mali všetci peniaze keďže všetci museli pracovať a preto mali príjem.


77.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 16:09 avatar
Dôchodca bol doslova žobrák v roku 1966 boli dôchodky od 40 kčs do 200 kčs v priemere

To mu samozrejme nemohlo stačiť ani len na chlieb

http://www.youtube.com/watch?v=4zdhN3k5zjo Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


Podobná bieda bola v poľnohospodárstve kde bola pol roka v zime polovica družstva doma bez akýchkoľvek financí


80.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 11. 2019, 16:19 avatar
Edo zabávaš.


56.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:33 avatar
O nedostatkovém zboží – tentokrát špendlících (1977)

http://www.youtube.com/watch?v=9phmtYma1f0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=16


57.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:34 avatar
Socialistické vánoce a fronty na prodej vánočních stromků

http://www.youtube.com/watch?v=9phmtYma1f0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=16


59.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:35 avatar
Socialistické malinovky a ich nedostatok (1966)

http://www.youtube.com/watch?v=8b2IT3Pd0sA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=24


60.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:35 avatar
Nedostatek zboží před Vánocemi (1987)

http://www.youtube.com/watch?v=PyCAMT6sfNM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=27


61.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:36 avatar
Nedostatek ledniček a mrazniček (1987)

http://www.youtube.com/watch?v=d55xm1u7cwQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=29


62.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:37 avatar
Nejsou násady na lopaty a krumpáče! (1986)

http://www.youtube.com/watch?v=8ZnthGnN4LU Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=31


63.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:37 avatar
Nedostatek náhradních dílů v autoopravnách (1987)

http://www.youtube.com/watch?v=9NXaspJ18-w Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=30


64.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:38 avatar
Zásobování melouny za socialismu (1986)

http://www.youtube.com/watch?v=tbCgzZ3dodY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=22


65.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:39 avatar
Jak jsme nakupovali za totáče? Nijak, nebylo co nakupovat! Sledujte a vzpomínejte!

http://www.youtube.com/watch?v=rDiXoe-QU9Q Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLbk-GEw6tTz-9sBRD105lW4xJnfKAtOVd&index=21


66.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 11. 2019, 15:40 avatar
atd                 


75.
označiť príspevok

0svietený muž
   20. 11. 2019, 16:08 avatar
U nás v Haluzicich bol, celkom jednoznačne, nedostatok mozgových závitov. Dlhodobo.                        
Na horách nerastú. V poli ich nesejú.                
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:21,  Starý chren, a ja som Ťa bral vážne*04 *13
dnes, 13:20,  -era-, hovoriť môžeš... "etologické pozorovania" však protirečia Tvojmu...
dnes, 13:19,  To bol len žart.
dnes, 13:17,  -era-, Medveď, tiger, vlk, puma... sú prirodzenými predátormi človeka?*01 ... to mi je...
dnes, 13:11,  Ty si náš vzor! :)
dnes, 13:10,  Nie, necítim vôbec žiadnu empatiu k budúcim generáciám. Zbytočne sem moceš nejaké...
dnes, 13:09,  Aké je moje ekologické správanie? Neumývam sa, a tým šetrím pitnú vodu. V zime nekúrim a...
dnes, 13:07,  A ja zas hovorím, že je to presne naopak a že dnešný pohľad na tieto veci si zamieňa...
dnes, 13:05,  youtube.com/watch?v=vHhDHk-kBYY
dnes, 13:00,  -era-, morálka, aj keď nepriamo, vyplýva z biologickosti... vyplýva zo spôsobu života. Už...
dnes, 12:56,  43. kolko cyklistov je vidiet aj v tom najkrajšom počasí? *19
dnes, 12:52,  84. -era- prečo nie z ekológie, ty necítiš empatiu k budúcim generáciam? po nás potopa?...
dnes, 12:50,  Nadja, nepísal som, že to nie je aj morálny problém... písal som: "otázka ekológie...
dnes, 12:45,  Nadja, ... každý dobrý skutok má význam aj pre toho, kto ho koná... a to aj vtedy, keď ho...
dnes, 12:45,  83. Súhlasím. Ja svoje ciele mám a idem si za nimi. Nie sú však z oblasti ekológie.
dnes, 12:43,  Ňo treba dať primeraný cieľ. Napr. sa len naučiť žonglovať. ..
dnes, 12:39,  Zuzka - chcieť je jedna vec a dokázať je vec druhá. Napríklad by som chcel vedieť hovoriť...
dnes, 12:35,  64. V niektorých starých kultúrach existovalo napríklad presvedčenie (prípadne vedomie),...
dnes, 12:33,  Tullko, následky nášho správania ponesú iní, nie my, a našu spoločnosť ekonomicky už...
dnes, 12:28,  vždy sa ma dotkne, keď si niekto robí srandu z vecí, ktorým nerozumie.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Tvoj úsmev je tvoje logo, tvoja osobnosť je tvoja vizitka, aké pocity zanecháš v druhých po tom, čo mali s tebou skúsenosť je tvoja obchodná značka.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(268 830 bytes in 0,425 seconds)