Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Kultúrny a morálny úpadok súkromných televíznych kanálov

6
reakcií
780
prečítaní
Tému 21. novembra 2017, 14:07 založil attis.

podobné témy:1.
označiť príspevok

attis
   21. 11. 2017, 14:07 avatar
Nie je tomu tak dávno, kedy sa sprofanovali základné systémové vízie akcionárov súkromných televízií, ich vložených (mnohonásobne návratných) vkladov, napakovaniu exlúzie kultúrneho kapitálu priam až arogantným spôsobom určeného na generovanie masového zisku sťa kasínového efektu. Lenže na rozdiel od hazardu, televízia je spoločenské médium, médium spájajúce najmasovejšie vrstvy a zložky obyvateľstva. A práve preto je jedným zo sekundárnych nástrojov na podvedomé prijímanie nielen programových téz, ale najmä vďaka fiktívnym autoritám podrývajúcim skrytú hrozbu k nevčleneniu sa k určitým mantrám kolektivizácii „slušných ľudí“, i jej duševnému vymedzeniu.

Táto hrozba je natoľko nebezpečná, pretože ju nie je možné vidieť, ale vnímať. Tak, ako keď dispozične zdravý človek hravo dokáže vnímať pachuť primitívneho bulváru, ktorý slúži jednak na odvádzanie pozornosti, ako i k podprahovým lacným vzruchom cieľovej skupine obyvateľstva, ktorých fundamenty sociálneho systému postihli bolestivo a kompenzujú si ich nedosiahnuteľným voyeurstvom zámožných celebrít. A škandálov, majetku, hybridnosti vzťahov druhých, pretože nevedia sa ani len sami sebe pozrieť do hĺbky vnútra a nevedome iba nahrávajú bodíky štruktúre systému, ktorý ich potrebuje.

Tak, ako keď poplatné média zamlčiavajú určité faktografické súvislosti pohlcujúce príčiny i dôsledky politického aj globalizačného pola zásahov a intervencií do vnútroštátnych záležitostí suverénnych štátov. Koncentráciou monopolu moci, mienkotvornosti, zlúčeniu vsugerujúcich podnetov na pohľad konkurentov, ktorí nezdieľajú spoločnú kuchyňu záujmov s dcérskymi štruktúrami finančných magnátov. Lenže predstavitelia televíznych šachovníc majú skrátka dar, ako uzemniť Slováka, ktorý nemá po otrockom odmakaní čas na nejaké formovanie ducha, systém ho dokonale zničil.

Do roku 1989 tu fungovala tzv. komunistická cenzúra, ktorej čitateľnosť i odporujúce tvrdenia postupom času dokonale odhalili jednostrannú manipuláciu všetkých zložiek verejného života. Úlohou verejnoprávnych médií bolo svojvoľne (keďže ľudia v nej pracujúci boli buď dosadení, poslušní alebo vedome masírujúci mozgové pole celej krajiny) určovať svojvôľu tých elitárskych skupín, ktoré mali pod správou štát, prokuratúru, verejnú bezpečnosť a inštitucionalizované orgány na všetkých štátnych i samosprávnych úrovniach.

Dnešný stav je ale niečo ako infekcia pohlcujúca zhruba 95% dostupnosti informačného a programového materiálu smerom k verejnosti. Informácie sa nevyhľadávajú, ale spracovávajú. Program nevzdeláva, ale otupuje. Reklama neinformuje, nesúťaží, ale zavádza. A úroveň seriálov či hlavnoprúdových trhákov poškodzuje rozhľadové vnímanie bežných ľudí. Televízie teda dokonale potláčajú limity ľudského poznávania, zmýšľania a vytvárania si vlastnej mienky.

V čom je problém? V autorských právach smerom ku zahraničným majiteľom a k následnému odkúpeniu hodnotných diel do vysielacieho programu? Snáď v neschopnosti tvorby zaujímavých a vedeckých relácií? Či náhodou, chyba viazne z prostej neznalosti šéfov komerčných kanálov, ako podať komplexne vyvážený program?… Problém má širokospektrálnu obsiahlosť, je to akési klbko pavučinových súvislostí a ohraničujúcich mantinelov toho, čo sa smie a nesmie.

K normálnym filmom sa dostane možno raz za týždeň strčených do neskorých večerných hodín v nejakom filmovom klube, čím sa dokonale polopatisticky odpovedá na otázku, či televízia sprostredkováva i kultúrno-vzdelávací charakter prostredníctvom 5%-ného umenia. Rovnako ako v politických debatách a globálnych analýzach, kedy priestor dostávajú obohraté bábky hádajúce sa o mlieko a chlieb a k podstate sa nikdy nedostane.

Môžete si to všimnúť i v nezmyselne kladených otázok moderátorov a samotného systému vedenia programu, ktoré tieto jednoliate pseudodišputy sprevádzajú. Čo sa týka seriálov a súťaží, ktoré na obrazovkách uvidíte, sú mimo manipulatívnych otravných reklám a informačného portfólia asi tou najspodnejšou verejno-obohajujúcou sa kastou hodnotového spoločenského rebríčka (nočnú erotiku nevnímajúc). Kedysi bývali seriály na pokračovanie doménou exotických telenoviel, ktoré parazitovali v hlavnom vysielacom čase a je fascinujúce, ako sa tento jav pomaličky pozmenil na podobný princíp ordinačno-búrlivých „telenoviel“ natočenými práve rukami, napísanými perom a zahranými „hercami“ tejto krajiny. K tým súťažiam len toľko, že základný princíp všetkých tých zlatých vajec, kolotočov šťastia, kvízových relácií či žrebovaní je ten, že rozdá zopár tatranských drobákov jednotlivcovi, ktorý žije v krajine, kde výhra znamená asi to, čo pre cudzinca bežný niekoľkodenný pracovný prírastok, zatiaľ čo zostavovatelia programu chŕlia tučnými tržbami.

Čo z toho vyplýva? Používajte vlastný rozum a nepodporujte chamtivosť či idiotizmus za každú cenu, nech je formulovaný akoukoľvek falošnou kultivovanosťou. Buďte v nadhľade, nedôverujte, ale preverujte. A k programu pristupujte s rozvahou a pokorou. Vyváženosť informácií, vzťah k umeniu a vzdelávanie sú tými zložkami, na ktorých sa dá stavať. A neuchyľujte sa k utopistickým odpovediam, keď tú manipulácie odhalíte. V prvom rade je dôležité, vôbec ju objaviť, aby sa z vás nestali systémovo slúžiaci panáčikovia, pretože televízia je síce iba jedným z nástrojov, ktorá vás formuje, lenže jej presah vás dokáže nevídane ovplyvniť i v iných, dôležitých úrovniach vášho života.


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   21. 11. 2017, 16:14 avatar
Attis, ty si diskusný úchylák.

Kultúrny a morálny úpadok súkromných televíznych kanálov
2 roky dozadu
Autor: Martin Hladký

www.9em.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   21. 11. 2017, 16:20 avatar
Hladký spieva v gladiátoe. Alebo sa mýlim?


7.
označiť príspevok

peter67 muž
   21. 11. 2017, 19:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   21. 11. 2017, 15:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 11. 2017, 16:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   21. 11. 2017, 16:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:25,  Obdivuhodné až mám pocit že si niekto robil srandu za tých 80 000 kčs...
dnes, 12:25,  To by však znamenalo nebrať nekriticky vlastných pastorov. Pretože to zatracovanie RKC...
dnes, 12:23,  18- asi si ma nepochopil, mňa práve vyrušuje zakladanie všakovakých spoločenstiev a...
dnes, 12:19,  17- Je to možné a nie je na tom nič zlé pokiaľ z toho dôvodu nebude zatracovať katolíkov...
dnes, 12:19,  https://www.youtube.com/watch?v=9v1CJ_9hfkE Socialistický zázrak tesne pred krachom
dnes, 12:08,  https://www.youtube.com/watch?v=JxHM4A0S0e8
dnes, 12:07,  Dobré ráno podbratia!!!!! Nech vás ich úsmev sprevádza po celý deň!!!!!!!!!!!...
dnes, 12:06,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117170562_3201449603280468_8972861467854281445_o....
dnes, 12:05,  Rubrika: Z našich archívov!!!!!!!!!!! Takto končil dolár v roku 2014 na hlavných...
dnes, 12:02,  Hizballáh Božia strana, Alláhova strana) je libanonská šiitská politická a vojenská...
dnes, 12:00,  Pripomeniem zopár neteroristických akcošiek HAMAS Hamás je palestínska islamistická...
dnes, 11:54,  Teroristické organizácie sú v rusku napríklad Jehovisti alebo dokonca filantropická...
dnes, 11:49,  kntsz výborne popísané. Tiež som nevedel pochopiť pretrvávajúce virtualne boje proti...
dnes, 11:11,  Keď ti nevyhovujú existujúce, založíš vlastné podľa svojich predstáv ;)
dnes, 10:56,  - "Zaujímalo by ma, prečo ľudia vytvárajú takéto spoločenstvá a prečo do nich...
dnes, 10:47,  Tak sa poriadne ožer až tak že si odpáliš pečeň a urýchliš to ;)
dnes, 10:42,  Tam skončím tak či tak.*19
dnes, 10:34,  Do hrobu ;)
dnes, 10:33,  Alkohol mi pomáha.*19
dnes, 10:32,  No hej, kameň je dobrý stavebný materiál ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je smutné, keď je sobáš vlastne iba premenou partnerského vzťahu na obchodný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 921 bytes in 0,243 seconds)