Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kto sú rehoľníci,rehoľníčky (ľudovo a zjednodušene mnísi a mníšky)?

1
reakcií
482
prečítaní
Tému 4. marca 2017, 10:28 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 3. 2017, 10:28 avatar
Od zasvätených panien v prvých kresťanských obciach a pustovníkov na opustených miestach Blízkeho východu po nové formy zasväteného života posledných storočí, pôsobiacich uprostred rušných veľkomiest moderného sveta, pre všetkých zasvätených mužov i ženy je základnou motiváciou a cieľom Evanjelium Ježiša Krista. Nadšenie a nasadenie rehoľníkov a rehoľníčok, ochota prinášať osobné obety, pomáhať blížnym v Cirkvi i spoločnosti, denne stáť pred Bohom v modlitbe i službe, a toto všetko po celý svoj život — to nemožno pochopiť bez znalosti kresťanskej viery a misie, ktorou Boží Syn poveril svojich nasledovníkov.

Kláštory, rády, rehole, spoločenstvá, inštitúty — v tom všetkom sa ťažko orientujú aj odborníci. Pojem zasvätený život však výstižne vyjadruje všetky formy života, ktoré postupne vznikli v kresťanskom svete ako nekompromisná odpoveď na Ježišovu výzvu k obráteniu a službe. Všetky zasvätené osoby spája pôvod i cieľ ich povolania v nadprirodzenej rovine, často vyjadrovanej evanjeliovými radami chudoby, čistoty a poslušnosti. Toto zasvätenie sa pritom neobmedzuje len na oblasť úzko vymedzeného duchovného života, ale preniká celú osobu zasväteného, prostredníctvom ktorej pôsobí vo svete.

Formy zasväteného života

Najstaršou formou zasväteného života je mníšstvo, o ktorom máme prvé doklady už z 3. storočia, no jeho korene siahajú až do biblických čias. Za rozvojom a šírením tohto hnutia stáli mnohé významné osobnosti kresťanského sveta. Z oblastí Egypta, Palestíny a Sýrie, kde ho preslávili svätci ako sv. Anton Pustovník, sv. Pachomios, púštni otcovia (známi najmä z Apoftegiem), sa postupne rozšírilo do celej Cirkvi. Medzi ďalších známych propagátorov a predstaviteľov mníšstva patria napr. sv. Bazil Veľký, sv. Martin z Tours, sv. Augustín, sv. Benedikt z Nursie, či sv. Gregor Veľký.

Mnísi a mníšky sa vyznačujú značnou mierou autonómie a to aj po organizačnej stránke. Na kresťanskom západe sú ich rozlišovacím znakom sľuby stálosti, spôsobu života a poslušnosti. Spoločnou črtou každého mníšskeho kláštora je dôraz kladený na modlitbu a pokánie, ako aj silná väzba s konkrétnym spoločenstvom bratov a sestier, ktoré rozvíja konkrétnu činnosť kláštora podľa svojich možností, ako aj podľa potrieb Cirkvi a spoločnosti na mieste, kde sa kláštor nachádza.

Medzi starobylé formy zasväteného života, veľmi príbuzné mníšstvu, patria rehoľní kanonici, zväčša odvádzajúci svoj pôvod od veľkého učiteľa Cirkvi sv. Augustína (354-430), ktorý po svojej biskupskej ordinácii zhromaždil okolo seba spoločenstvo klerikov, s ktorými akoby pokračoval vo svojom predošlom mníšskom živote. Jeho Regula patrí k najznámejším duchovným textom Cirkvi a stala sa inšpiráciou aj pre neskoršie formy zasväteného života. Rehoľní kanonici sú klerici, ktorí žijú v spoločenstve a kladú dôraz na slávenie liturgie. Ich vonkajšia činnosť sa rôzni podľa konkrétnych podmienok v ktorých žijú. V súčasnosti sa rehoľní kanonici združujú buď do kongregácií, alebo patria ku niektorým kanonickým rádom, ktoré spájajú kanonický spôsob života s rehoľnými prvkami.

Rehoľný život sa v Cirkvi objavil popri mníšstve v čase stredoveku. Do zasväteného života priniesol novú dynamiku prenesením ťažiska z konkrétneho spoločenstva, či kláštora na konkrétne poslanie (nazývané tiež charizma, z gr. Bohom udelený dar). Medzi najznámejších šíriteľov rehoľného života patria sv. Dominik a sv. František z Assisi, ktorí pôsobili začiatkom 13. storočia. K významnejším osobnostiam, ktoré sa spájajú s novými smermi rozvoja rehoľného života patria svätci ako sv. Ignác z Loyoly, sv. Vincent de Paul, či sv. Ján Bosco.

Rehoľníci a rehoľníčky skladajú sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, ktoré sú tiež známe ako evanjeliové rady. Tie vyjadrujú podmienky dosiahnutia dokonalosti vyslovené Ježišom Kristom. Na rozdiel od mníšskych rádov sa rehole spravidla vyznačujú centralizovanou organizáciou s generálnym predstaveným a organizačným delením na územne ohraničené provincie. Súčasťou rehoľného života sú tzv. vizitácie, ktoré vykonáva príslušný predstavený, alebo určený vizitátor, a ktorých cieľom je zabezpečiť vernosť vlastnému poslaniu a účinnú pomoc rehoľníkom žijúcim na rôznych miestach. Vďaka väčšej flexibilite a dynamike rehoľníkov sa tento spôsob zasväteného života stal v Katolíckej cirkvi prevažujúcim. Súčasťou mnohých reholí sú aj tzv. tretie rády, ktoré umožňujú istý stupeň zasvätenia laickým veriacim, ktorí chcú žiť duchovnosť a poslanie rehole vo svojom bežnom živote a povolaní.

K tradičným formám zasväteného života pribudli neskôr sekulárne inštitúty, ktorých členovia sa snažia o kresťanskú dokonalosť a posvätenie sveta bez naviazania na stanovené rehoľné spoločenstvo, či kláštor. Najstarším sekulárnym inštitútom je Spoločenstvo svätej Uršule, založené sv. Angelou Merici v roku 1535. Členovia sekulárnych inštitútov skladajú rehoľné sľuby, no ostávajú žiť a pôsobiť uprostred sveta. Členmi sekulárnych inštitútov môžu byť laici aj klerici - niektoré sekulárne inštitúty boli založené zvlášť pre diecéznych kňazov, ktorí po zložení sľubov podobne ostávajú pôsobiť na svojich zvyčajných miestach.

rehole.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí TvojOponent19


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   4. 3. 2017, 12:39 avatar
kto je klerik?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:19,  súdruh . Ja som nemal možnosť realne pomôcť migrantov lebo tvoji bubaci na slovensku...
dnes, 21:19,  niečo podobné som uz postla na fotónkove fórum.
dnes, 21:15,  Nebuď smutná láska moja ;) Bez pyromanov by požiarnici nemali robotu ;)
dnes, 21:14,  15. dobre, škoda reči .
dnes, 21:13,  Bijjou v roku 2050 budú aj koberce na stenách
dnes, 21:13,  jejda mal si ešte počkat, kym sem trolli začnú kopčit o útoku na verejného činitela *19...
dnes, 21:11,  takýto Coldplay - A Sky Full Of Stars (Official audio)
dnes, 21:11,  Bijjou v pohode ja ťa rád čítam
dnes, 21:11,  Pozri do zrkadla a uvidíš pyromana ;)
dnes, 21:10,  A vieš čo robí rozum? ;) Pozastavuje sa nad takýmito vetami ;)
dnes, 21:09,  9. ja by som povedala ze ty si skor pyroman ;)
dnes, 21:08,  láska robí zázraky a vernosť robí plný stôl práce
dnes, 21:08,  26. zitka ty si polovička fóra ? ;)
dnes, 21:06,  Ale prd, veď je napísané, ako v nebi, tak i na zemi ;)
dnes, 21:06,  12. mne si vypisoval ze uz po mesiaci chcela s tebou skončit ;) a teliatko, pre Jk bol blízny...
dnes, 21:05,  je to trochu inak ako si myslíš, ľudia na Zemi sa majú lepšie ako nebeskí ľudia, len...
dnes, 21:03,  A poďakujme požiarnikom, ktorí chránia hodnoty ;)
dnes, 21:01,  úprímnú sústrasť všetkým zraneným a pozostalým
dnes, 20:58,  My, "osvietení" präkäkäti uveríme hocičomu....
dnes, 20:56,  Založil požiar, ktorý už 2 tisíc rokov horí a nie a nie ho uhasiť ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(51 661 bytes in 0,532 seconds)