Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kto sú rehoľníci,rehoľníčky (ľudovo a zjednodušene mnísi a mníšky)?

1
reakcií
393
prečítaní
Tému 4. marca 2017, 10:28 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 3. 2017, 10:28 avatar
Od zasvätených panien v prvých kresťanských obciach a pustovníkov na opustených miestach Blízkeho východu po nové formy zasväteného života posledných storočí, pôsobiacich uprostred rušných veľkomiest moderného sveta, pre všetkých zasvätených mužov i ženy je základnou motiváciou a cieľom Evanjelium Ježiša Krista. Nadšenie a nasadenie rehoľníkov a rehoľníčok, ochota prinášať osobné obety, pomáhať blížnym v Cirkvi i spoločnosti, denne stáť pred Bohom v modlitbe i službe, a toto všetko po celý svoj život — to nemožno pochopiť bez znalosti kresťanskej viery a misie, ktorou Boží Syn poveril svojich nasledovníkov.

Kláštory, rády, rehole, spoločenstvá, inštitúty — v tom všetkom sa ťažko orientujú aj odborníci. Pojem zasvätený život však výstižne vyjadruje všetky formy života, ktoré postupne vznikli v kresťanskom svete ako nekompromisná odpoveď na Ježišovu výzvu k obráteniu a službe. Všetky zasvätené osoby spája pôvod i cieľ ich povolania v nadprirodzenej rovine, často vyjadrovanej evanjeliovými radami chudoby, čistoty a poslušnosti. Toto zasvätenie sa pritom neobmedzuje len na oblasť úzko vymedzeného duchovného života, ale preniká celú osobu zasväteného, prostredníctvom ktorej pôsobí vo svete.

Formy zasväteného života

Najstaršou formou zasväteného života je mníšstvo, o ktorom máme prvé doklady už z 3. storočia, no jeho korene siahajú až do biblických čias. Za rozvojom a šírením tohto hnutia stáli mnohé významné osobnosti kresťanského sveta. Z oblastí Egypta, Palestíny a Sýrie, kde ho preslávili svätci ako sv. Anton Pustovník, sv. Pachomios, púštni otcovia (známi najmä z Apoftegiem), sa postupne rozšírilo do celej Cirkvi. Medzi ďalších známych propagátorov a predstaviteľov mníšstva patria napr. sv. Bazil Veľký, sv. Martin z Tours, sv. Augustín, sv. Benedikt z Nursie, či sv. Gregor Veľký.

Mnísi a mníšky sa vyznačujú značnou mierou autonómie a to aj po organizačnej stránke. Na kresťanskom západe sú ich rozlišovacím znakom sľuby stálosti, spôsobu života a poslušnosti. Spoločnou črtou každého mníšskeho kláštora je dôraz kladený na modlitbu a pokánie, ako aj silná väzba s konkrétnym spoločenstvom bratov a sestier, ktoré rozvíja konkrétnu činnosť kláštora podľa svojich možností, ako aj podľa potrieb Cirkvi a spoločnosti na mieste, kde sa kláštor nachádza.

Medzi starobylé formy zasväteného života, veľmi príbuzné mníšstvu, patria rehoľní kanonici, zväčša odvádzajúci svoj pôvod od veľkého učiteľa Cirkvi sv. Augustína (354-430), ktorý po svojej biskupskej ordinácii zhromaždil okolo seba spoločenstvo klerikov, s ktorými akoby pokračoval vo svojom predošlom mníšskom živote. Jeho Regula patrí k najznámejším duchovným textom Cirkvi a stala sa inšpiráciou aj pre neskoršie formy zasväteného života. Rehoľní kanonici sú klerici, ktorí žijú v spoločenstve a kladú dôraz na slávenie liturgie. Ich vonkajšia činnosť sa rôzni podľa konkrétnych podmienok v ktorých žijú. V súčasnosti sa rehoľní kanonici združujú buď do kongregácií, alebo patria ku niektorým kanonickým rádom, ktoré spájajú kanonický spôsob života s rehoľnými prvkami.

Rehoľný život sa v Cirkvi objavil popri mníšstve v čase stredoveku. Do zasväteného života priniesol novú dynamiku prenesením ťažiska z konkrétneho spoločenstva, či kláštora na konkrétne poslanie (nazývané tiež charizma, z gr. Bohom udelený dar). Medzi najznámejších šíriteľov rehoľného života patria sv. Dominik a sv. František z Assisi, ktorí pôsobili začiatkom 13. storočia. K významnejším osobnostiam, ktoré sa spájajú s novými smermi rozvoja rehoľného života patria svätci ako sv. Ignác z Loyoly, sv. Vincent de Paul, či sv. Ján Bosco.

Rehoľníci a rehoľníčky skladajú sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti, ktoré sú tiež známe ako evanjeliové rady. Tie vyjadrujú podmienky dosiahnutia dokonalosti vyslovené Ježišom Kristom. Na rozdiel od mníšskych rádov sa rehole spravidla vyznačujú centralizovanou organizáciou s generálnym predstaveným a organizačným delením na územne ohraničené provincie. Súčasťou rehoľného života sú tzv. vizitácie, ktoré vykonáva príslušný predstavený, alebo určený vizitátor, a ktorých cieľom je zabezpečiť vernosť vlastnému poslaniu a účinnú pomoc rehoľníkom žijúcim na rôznych miestach. Vďaka väčšej flexibilite a dynamike rehoľníkov sa tento spôsob zasväteného života stal v Katolíckej cirkvi prevažujúcim. Súčasťou mnohých reholí sú aj tzv. tretie rády, ktoré umožňujú istý stupeň zasvätenia laickým veriacim, ktorí chcú žiť duchovnosť a poslanie rehole vo svojom bežnom živote a povolaní.

K tradičným formám zasväteného života pribudli neskôr sekulárne inštitúty, ktorých členovia sa snažia o kresťanskú dokonalosť a posvätenie sveta bez naviazania na stanovené rehoľné spoločenstvo, či kláštor. Najstarším sekulárnym inštitútom je Spoločenstvo svätej Uršule, založené sv. Angelou Merici v roku 1535. Členovia sekulárnych inštitútov skladajú rehoľné sľuby, no ostávajú žiť a pôsobiť uprostred sveta. Členmi sekulárnych inštitútov môžu byť laici aj klerici - niektoré sekulárne inštitúty boli založené zvlášť pre diecéznych kňazov, ktorí po zložení sľubov podobne ostávajú pôsobiť na svojich zvyčajných miestach.

rehole.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí TvojOponent19


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   4. 3. 2017, 12:39 avatar
kto je klerik?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:18,  Napísal 2. najväčší antislovák. Prvý je totiž Kasafran.
dnes, 14:16,  Za vsetky tvoje protislovenske vety scap aj s adminmi zomri
dnes, 14:11,  Havranie. skutočne neviem, či aj v Tvojom veku sa dá až natoľko upadnúť, že dokážeš...
dnes, 14:10,  Strápňuješ sa ty, pretože ohováraš, osočuješ slušných ľudí. Dávaš im hanlivé...
dnes, 14:09,  Vážne? Za ktorú vetu? Cituj ma! Ak to nespravíš, zomrieš ako zákerný protislovenský...
dnes, 14:08,  ja som revolúcia
dnes, 14:07,  https://www.youtube.com/watch?v=oNsQewlFtEs
dnes, 14:06,  -era-, všeobecne platné fungovanie existuje a dá sa opísať, ale neexistuje zákon. Zo...
dnes, 13:54,  (10) Lemmy, opäť sa strápňuješ - mohol by som Ťa za niektorú z Tvojich myšlienok na...
dnes, 13:48,  (45) Mil@níčko, a zistil si aj kde, na ktorej planéte slnečnej (alebo inej) sústavy, ten...
dnes, 13:47,  Zuzana alias Scarlett Caputova ty len citaj a nic nepis
dnes, 13:45,  Neboj sa, som si plne vedomý, že si zaslepený fanatik. Lebo si ma nazval antislovákom.
dnes, 13:41,  Ten súdruh je taký istý ako ty si súdruh. Vari už nie si súdruh? Už sa hanbíš za...
dnes, 13:38,  (7) Lemmy, na svoj vek by si si už mal byť vedomý, že len skutočne zaslepený fanatik si...
dnes, 13:23,  To sa páči kapitalistom, a nakoľko na Slovensku je najviac kresťanov, tak nepochybuj, že...
dnes, 13:21,  Na Slovensku je najviac kresťanov. Takže uznávaš, že kresťanov najviac oslovuje liberálna...
dnes, 13:16,  Dvaja pedofilny buzeranti ked budu s holymi cicinami za ktore ich bude drzat nevinne dieta dieta...
dnes, 13:07,  Liberálna zvrátená ideológia !
dnes, 13:02,  Zuzana je pravidelny prispievatel morbidnej zvratenej slnieckarskej buzerantskej protislovenskej...
dnes, 12:58,  Cau zuzana alias Scarlet caputova aj ty si tu
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Udržiavajúc si svoj duševný pokoj chránime i ten telesný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 009 bytes in 0,554 seconds)