Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kto je človek? Boh ho stvoril na Boží obraz.

11
reakcií
778
prečítaní
Tému 22. marca 2017, 10:49 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   22. 3. 2017, 10:49 avatar
I. „Na Boží obraz“

356 Zo všetkých viditeľných stvorení jedine človek je schopný „poznať a milovať svojho Stvoriteľa“; (1703, 2258) je „jediný tvor na zemi, ktorého Boh chcel pre neho samého“; on jediný je povolaný, aby mal poznaním a láskou účasť na Božom živote.(225) Na tento cieľ bol stvorený a v tomto je hlavný dôvod jeho dôstojnosti:
„Čo bolo príčinou toho, že si dal človekovi takú dôstojnosť? Neoceniteľná láska, s ktorou si videl v sebe svoje stvorenie a ,zamiloval si sa‘ do neho. Veď z lásky si ho stvoril(295) a z lásky si mu dal prirodzenosť schopnú vychutnávať tvoje večné Dobro.“

357 Keďže je človek stvorený na Boží obraz,(1935) má dôstojnosť osoby: nie je len niečím, ale niekým. Je schopný poznať seba, byť pánom seba samého, slobodne sa dávať a vstupovať do spoločenstva(1877) s inými osobami. Milosťou je povolaný k zmluve so svojím Stvoriteľom, aby mu dal odpoveď viery a lásky, ktorú nik iný nemôže dať namiesto neho.

358 Boh všetko stvoril pre človeka; (299) ale človek bol stvorený, aby slúžil Bohu a miloval ho a aby mu obetoval celé stvorenie:(901)
„Ktože to má byť stvorený a zahrnutý takou úctou? Je to človek, veľká a obdivuhodná živá bytosť vzácnejšia v Božích očiach ako celé stvorenie. Pre neho boli stvorené nebo i zem a more a všetko ostatné stvorenie: človek, na ktorého spáse Bohu tak záležalo, že pre neho neušetril ani svojho jednorodeného Syna, a neprestal vynakladať všetko úsilie, kým ho nevyzdvihol do výšin a neposadil po svojej pravici.“

359 „V skutočnosti sa tajomstvo človeka(1701) stáva naozaj jasným iba v tajomstve vteleného Slova:“
„Blažený Apoštol [Pavol] dnes spomenul, že dvaja ľudia dali pôvod ľudskému pokoleniu, totiž Adam a Kristus…(388, 411) Prvý človek, Adam, sa stal živou bytosťou, posledný Adam oživujúcim Duchom. Toho prvého utvoril tento posledný a daroval mu aj dušu, aby žil… Toto je [druhý] Adam, ktorý vložil svoj obraz do tamtoho prvého, keď ho tvoril. Preto prijal jeho podobu a vzal si jeho meno, aby sa mu nestratilo to, čo utvoril na svoj obraz. Prvý Adam, posledný Adam: ten prvý má počiatok, tento posledný nemá koniec, lebo v skutočnosti tento posledný je prvý, ako sám hovorí: ,Ja som prvý a ja som posledný.“

360 Vďaka spoločnému pôvodu ľudské pokolenie tvorí jednotu.(225, 404) Boh totiž „z jedného urobil celé ľudské pokolenie,(775, 831, 842) aby obývalo celý povrch zeme“ (Sk 17,26):
„Úchvatný pohľad, ktorý nám umožňuje kontemplovať ľudské pokolenie v jednote spoločného pôvodu od Stvoriteľa…; v jednote prirodzenosti, ktorá pozostáva z hmotného tela a z duchovnej a nesmrteľnej duše; v jednote bezprostredného cieľa a spoločného poslania v tomto živote; v jednote toho istého bývania, čiže zeme, ktorej bohatstvo môžu na základe prirodzeného práva využívať všetci ľudia, aby sa mohli živiť a povzniesť sa k väčšiemu vzrastu; a napokon v jednote nadprirodzeného cieľa, samého Boha, ku ktorému majú všetci smerovať, a [v jednote] prostriedkov, ktorými by raz mohli dosiahnuť tento cieľ… a aj v jednote toho istého vykúpenia, ktoré všetkým štedro poskytol Kristus.“

361 „Tento zákon ľudskej solidarity a lásky“ (1939) nás uisťuje, že všetci ľudia sú si aj pri bohatej rozmanitosti osôb, kultúr a národov naozaj bratmi a sestrami.
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   22. 3. 2017, 12:22 avatar
No ja neviem....Vatikán na čele s pápežom tvrdí,že človek je takpovediac z opice.
Tak si to v tej vašej "cirkvi" ujednoťte.
V RKC je pravá demokracia.Každý si píše a hovorí,čo chce.Je tam minimálne dvakrát tolko smerov,ako v protestantuzme.


2.
označiť príspevok

sta2rky muž
   22. 3. 2017, 12:00 avatar
"všetci ľudia sú si aj pri bohatej rozmanitosti osôb, kultúr a národov naozaj bratmi a sestrami. " To tvrdí aj Darwin.


3.
označiť príspevok

sta2rky muž
   22. 3. 2017, 12:01 avatar
A nielen ľudia.


5.
označiť príspevok

YouLove
   22. 3. 2017, 12:56 avatar
1

Ak nás boh stvoril k obrazu svojmu, tak sme mu to oplatili.
- Voltaire


6.
označiť príspevok

fajer
   22. 3. 2017, 16:57 avatar
Biskupi žiadali o odpustenie za „zločin z nenávisti spáchaný pre príslušnosť k etniku“. „Nepreukázali sme, že sme jedna rodina. Namiesto toho sme jeden druhého zabíjali,“ uvádzalo sa v texte.

Cirkev vo vyhlásení priznala, že jej príslušníci sa podieľali na plánovaní genocídy a páchali ju. Genocída v Rwande si vyžiadala životy približne 800.000 etnických Tutsiov a umiernených Hutuov, ktorých zabíjali extrémisti z vlastného etnika.

Miestna cirkev až do vlaňajšieho novembra odolávala nátlaku zo strany vlády i preživších, aby priznala svoju rolu pri masovom vraždení. Tvrdila pri tom, že tí predstavitelia cirkvi, ktorí sa na genocíde podieľali, konali individuálne.

lea a k tomu sa nevyjadríš.. čo nepasuje....


7.
označiť príspevok

elemír muž
   23. 3. 2017, 08:43 avatar
všetko pasuje , frajer, len záleží, ako sa na to pozeráš. a o čo si myslíš, že tu ide.
Základom cirkvi je evanjelium a ježiš, teda ježiš, ktorý má v ruke svoje evanjelium a nikde tam nenájdeš, že by ježiš prikazoval niekoho zabiť, či zastrašiť pre jeho vierovyznanie, alebo hocičo. naopak, on je ten sudca, ktorý bude súdiť všetkých tých, čo zabíjali a mysleli si , že tým slúžia bohu, lebo podľa tohoto bol zabitý aj ježiš.mZabime radšej jedného, aby nenakazil celý svet.
Ježiš nás úpenlivo prosí, aby sme nesúdili a počkali do jeho príchodu, lebo jeho spravodlivosti nik neujde. Ani satan, ktorého sila ľahko prekonáva maloverných a robí z ních vrahov.
Čistota evenjelia a zákaz ježiša v ňom siahať niekomu na život a teda odsudzovať ľudí, robí práve jedine z ježiša sudcu oprávneného konať v tejto veci, lebo nič v tejto veci nie je čistejšie ako evanjelium a práve takých sudcov, frajer, ako si ty
ktorí sami odradili seba z cesty spasenia a ktorí takýmito súdmi ako ty, odradili od spasenie tisíce ľudí, budú njiesť zodpovednosť za to, že neodolali satanovmu pokušeniu a vraždili a zo skutkov satanových obviňovali Ježiša.
Ibaže ježiš má v ruke dokument svojho evanjelia, ktorým dokáže, že nič z toho svinstva nie je jeho, všetko raz uvedie na pravú vieru a pravú pravdu a tých, čo mu verili a nezapotácali sa, tí budú jeho.

Je tu však ešte stále priestor pre tých, čo neuverili Ježišovi celé evanjelium, aby si vstúpili do svedomia ako mýtnik v rohu kostola a prosili o odpustenie, padnime všetci nakolená a prosme ju o odpustenie, že sme jej mnohí neuverili


8.
označiť príspevok

Ludwig muž
   23. 3. 2017, 08:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

elemír muž
   23. 3. 2017, 09:11 avatar
Ktokolvek zabíja,nezabíja Ježiš, naopak, každý z nich bude niesť zodpovednosť pred Ježišom a pred tým, čo je napísané v evanjeliu.


10.
označiť príspevok

Ludwig muž
   23. 3. 2017, 09:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

gabriel pb
   23. 3. 2017, 10:24 avatar
človek je cestovateľ, rovnako ako stvoriteľ, rovnako ako zvieratá, rovnako ako syn Boží


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 3. 2017, 00:05 avatar
Ako Zigmund a Hanzelka?   Dám si aj ja za pohár. 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Staroba je smutná, ale je to zatiaľ jediná známa možnosť, ako sa dožiť vysokého veku.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(68 161 bytes in 0,476 seconds)