Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kto bol biskup Vojtaššák?

5
reakcií
7987
prečítaní
Tému 3. apríla 2007, 10:51 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   3. 4. 2007, 10:51 avatar
Biskup Vojtaššák - svätý muž, či arizátor v sutane?

V posledných rokoch vidieť zo strany katolíckej cirkvi snahu o rehabilitáciu predstaviteľov klérofašistického slovenského štátu. Je to celkom pochopiteľné - však sa jedná o obdobie, kedy bola katolícka cirkev fakticky pri moci a viacerí jej predstavitelia zároveň aj zastávali vysoké štátne funkcie. Katolícka cirkev bola na vrchole svojej moci. Vysokí cirkevní hodnostári neurobili nič, aby zabránili zločinom vtedajšieho režimu, skôr naopak - boli v mnohých prípadoch aj ich aktívnymi vykonávateľmi alebo im aspoň napomáhali.
Inak to nebolo ani v prípade biskupa Vojtaššáka, ktorého sochy a pamätné tabule v mnohých mestách obchádzame skoro denne. To, že sa jedná o „obeť“ komunistického režimu, je dnes možné počuť skoro všade a najmä v kostoloch. Zamysleli sa však ľudia, ktorí sa mu musia klaňať pri bohoslužbách, nad jeho minulosťou? Pozrime sa na nášho „svätca“ biskupa Vojtaššáka trochu z tej temnejšej stránky. Čo urobili slovenskí biskupi, vrátane Vojtaššáka, pre záchranu slovenských Židov? V období, keď bola katolícka cirkev prakticky pri moci, nebolo možné o tom, čo sa s nimi dialo, nevedieť. A hlavne nie, ak ich slovenskí Židia prosili o záchranu.
Na ukážku uvediem jeden takýto list adresovaný priamo biskupovi Vojtaššákovi: „Vaša excelencia, vieme už, že deportácia židovského obyvateľstva zo Slovenska znamená najbrutálnejšiu smrť. Vieme, že zo Slovenska bolo už odtransportovaných vyše 60 000 nevinných duší - medzi nimi i niekoľko hodín staré dvojčatá, 80-90 roční starci a stareny a že títo tvorovia, tiež stvorení na obraz boží, boli hnaní na istú smrť. Dovoľujeme si predniesť svoje zúfalé volanie o pomoc, prosiac, aby Vaša Excelencia zabránila tomu, aby nevinní ľudia, len pre rozdielny pôvod, boli i naďalej vydávaní neľudskej, nekresťanskej a najbrutálnejšej smrti. Týmto osud desaťtísicov kladieme do rúk Vašej Excelencie!“
O dva dni neskôr sa tento list ocitol na stole Šaňa Macha. Pán biskup vložil „osud desaťtísicov“ do jeho rúk a ešte ho k tomu požiadal, aby zistil autora listu. A tak šiel jeho autor do Osvienčimu s dvoma písmenami, ktoré znamenali istú smrť: r. u. – rückkehr unverwünscht - návrat nežiadúci. Vlastne aj bez tých dvoch písmeniek by sa nebol vrátil, rovnako ako sa nevrátilo 60 000 židov deportovaných zo Slovenska.
Rovnako jeho postoj k Židom charakterizuje jeho výrok: „V Spišskom Podhradí je Žid Lövit. Tam nijaký hospodársky ohľad nie je potrebný. Je to najväčší maďarský boľševik, komunista od dávnych čias. Ľudia sa rozhorčujú, že vraj tu všetkých Židov pobrali, len vraj táto pliaga je tu“. Pánovi biskupovi sa v tom čase tento postoj vyplatil - aj on získal svoj podiel z arizovaného židovského majetku, ktorý venoval na ľudácke hnutie. Nik v Hlinkovej strane za týmito peniazmi necítil plynový zápach osvienčimských pecí. Vo funkcii v najvyššej štátnej rade sa zúčastnil hlasovania o nasadení Slovákov na východnom fronte i deportáciách Židov. V prvých dňoch putovali do koncentračných táborov len muži, preto cirkevní hodnostári usúdili, že aj židia majú právo na rodinný život a tak putovali do koncentračných táborov a do plynu s nimi aj ich ženy a deti, vrátane tých najmenších.
Po vojne stihol Vojtaššáka a iných cirkevných hodnostárov toho obdobia spravodlivý trest. Niet sa čomu čudovať, pretože pán biskup ani po vojne neprišiel k rozumu. Ešte v roku 1947 vyhlasoval, že Slovenské národné povstanie bolo len pučom luteránov a boľševikov a že obnovenú ČSR vôbec neuznáva, čo bol postoj aj iných slovenských biskupov. Toľko k jednému zo „svätcov“, čo v poslednom desaťročí vyprodukovala katolícka cirkev. Kto bude nasledovať ďalej? Niekto z ministrov, či nebodaj samotný „pán prezident“ Jozef Tiso?

-bubo-
Autor je členom SVK (Spoločnosti vedeckého komuniymu)


2.
označiť príspevok

Kasafran
   16. 5. 2007, 09:33 avatar
Vážení návštevníci DF, to skutočne nikto z vás nemá záujem akokoľvek zareagovať na tento príspevok? Čo vám k tomu chýba???


3.
označiť príspevok

clueda
   17. 5. 2007, 18:04 avatar
Ked budem mat cas a celé si to prečítam tak budem reagovať  


4.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 6. 2007, 22:51 avatar
Na zamyslenie pre obdivovateľov biskupa Vojtaššáka

„Hriechy pripomínal, ale ich aj páchal“

Po prečítaní článku „Biskup Vojtaššák - Svätý muž či arizátor v sutane", Oravci, tak ako Spišiaci, môžu na túto otázku, bez toho aby niekoho hanili, dať aj spravodlivú s čestnú odpoveď. Bez výčitiek svedomia. Na úvod treba povedať, že biskup Vojtaššák nebol nijako láskavý človek. Bol skôr surový typ muža z dediny. Otec a matka boli vo veľkej chudobe. Je nanajvýš čudné prečo preto nebol typ aj tak trochu sociálny. Zrejme na chudobu pozabudol, tak ako na Orave či na Spiši ľudia vravia, že: „...keď sa z džada stane pán.“ Je to životom overená pravda a to platí aj o biskupovi Vojtaššákovi, a určite aj o iných velebníčkoch, ako tvrdia Češi.
V MALOM KATECHIZME /1942 za ćias Hitlera a Tisa/, nájdeme aj podpis biskupa Vojtaššáka. Totiž bol to aj Vojtaššák, ktorý podpísal Imprimatur s latinským textom Joannes Vojtassak m. p. Eppus Scepusiensis, ostatní: Fischer, Kmeťko, Osvald, Kohúth a Podracký v ktorom sa hovorí na strane 97, v časti „O druhoch hriechu“, odstavec 292: Citujeme, že, ktoré sú do neba volajúce hriechy! Ďalej v odseku 3 sa píše: „ ...zadŕžanie, alebo utŕhanie zaslúženej mzdy robotníkom a služobníkom je hriechom.
A čo robil biskup Vojtaššák kamenárskemu majstrovi pánovi Janovcovi /bol to Čech/ zo Spišského Podhradia bývajúceho na Podzámkovej ulici. Vynikajúci súkromný majster Janovec na objednávku biskupa Vojtaššáka obložil spišským travertínom Katedrálu sv. Martina na Spišskej kapitule. Biskup Vojtaššák majstra Janovca nevyplatil. Vraj nie sú peniaze synu, povedal Vojtaššák. A tu je namieste aj náboženský vyslovená otázka, či nespáchal biskup Vojtaššák hriech na pracujúcich kamenároch?
Policajný kriminalista povie, že hľadá sa svedok. Ale svedok žije. Je to jeho syn, deti. Rovnako sa volá Jozef Janovec zo Spišských Tomášoviec, veľmi čestný človek, špecialista v odbore poľnohospodárstva, tak na Orave, Spiši. Jeho deti veľmi dobre vedia hodnotiť tak biskupa Vojtaššáka, ako aj tých zástancov, ktorí „chcú z Vojtaššáka urobiť svätého muža. Lenže predovšetkým statoční Židia a antifašisti sú proti tomu. Nedovolia to!
Zatvárame Malý Katechizmus pre katolícke dietky, ako učebnej látky pre tretiu, štvrtú a piatu triedu štátnych a cirkevných škôl na Slovensku. I Imprimatur napísaný v Tyrnaviave, die 30, junii 1921 konferenciou biskupskou.
Apropo pre biskupa Vojtaššáka, ale aj iných mužov. Nie je spravodlivé iným pripomínať hriechy, keď ich páchal sám spišský biskup Vojtaššák!

pre Avantgardu -kf-


5.
označiť príspevok

Kasafran
   4. 6. 2007, 22:52 avatar
Dve reakcie čitateľov Avantgardy na článok „Biskup Vojtaššák – svätý muž, či arizátor v sutane?“. Článok vyvolal mnohé diskusie, čo len potvrdzuje stálu roztrieštenosť Slovákov pri pohľade na vojnový Slovenský štát a úlohu cirkvi v ňom. Z logických dôvodov si autori neželali byť podpísaní, čo redakcia rešpektuje. (-r-)

Prečo biskup Vojtaššák nemal v láske cirkevnú kapacitu profesora teológie spišského kanonika ThDr. Jozefa Špirka?

Potomkovia rodiny ŠPIRKO na Slovensku sú vysoko postavení, vzdelaní ľudia. Osobitne spišský kanonik, profesor teológie, vzdelanec, autor mnohých publikácií, cirkevný právnik, publicista, rodák zo Spišského podhradia, ThDr. Jozef ŠPIRKO, držiteľ kráľovského kríža, ktorý mu udelila Viedeň.
ThDr. Jozef Špirko ako nebojácny muž, pozorujúc činnosť biskupa Vojtaššáka, dovolil si ho upozorniť na niektoré veci. Okrem iného aj na nijakú publicistickú činnosť. Odozva nedala na seba dlho čakať. To sa v r. k. cirkvi nesmie. Je to porušenie poslušnosti! I stalo sa to, že ThDr. Jozef Špirko, spišsko-kapitulský kanonik prišiel aj o svoju rezidenciu, teda palác, ktorý patril kanonikovi Spirkovi. Doslova ho z paláca vyhnal s nasťahoval tam prostého farára, istého veľmi tučného kňaza Sedláka z istej fary. A bolo vybavené. Profesor Špirko dostal lekciu za neposlušnosť.
Ľudia pod Spišským hradom hodnotia počínanie biskupa Vojtaššáka, ako bezohľadnosť, surovosť voči iným nepohodlným.
A na čo mnohí Oravci, Šarišania či Spišiaci spomínajú? Za vlády Nemecku nakloneného Tisa, jeho ÚŠB a radcu vlády visel na stene obraz Hitlera. Hitlera spasiteľa sveta a nepriateľa Židov a Slovanov. Túto skutočnosť potvrdili mnohí, okrem iného aj rodák zo Šaštína Pavol Vajda z Košíc, ktorý bol určitý čas tajomníkom biskupa.
Preto sa rodina Špirkových môže voči biskupovi vyjadrovať len a len negatívne. Ublížil im, ich povesti a dobrému menu. Stačí sa opýtať žijúcich pedagógov Špirkovcov. Žijú v Spišskej Novej Vsi, Spišskom Podhradí, Bratislave a inde. Synovia brata profesora slovenského poľnohospodárskeho šľachtiteľa pána Martina Špirka a riaditeľa poľnohospodárskeho podniku Košice s Spišská nová Ves, ako aj Levoča. Aj v tomto prípade platí, že odpustiť sa síce dá, ale zabudnúť nemožno!

Pre Avantgardu -jmr-
www.komunisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

TvojOponent19
   21. 10. 2015, 09:18 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:17,  29. prestan urázat diskutérov, Edo nemal daleko od pravdy, jeden cudzí jazyk je povinny ....
dnes, 01:08,  21. hej, ale magoris zavádza v tom ze je to od neho podané, akoby madarskí politici navrhovali...
včera, 23:51,  Prelomový rozsudok: Dvaja bývalí ministri národniarov idú do väzenia Marian Janušek a...
včera, 23:46,  U fašistov na kandidatke je to prehustene komunistami . Čo tento tvor ? Marián Tkáč...
včera, 23:40,  Presne tak, ako to teraz predviedol nevzdelaný minister. Presne tak mi to uškodí, lebo kvôli...
včera, 23:39,  Ktorého skorumpovaného politika obhajovala niekedy Remišová netuším . Pomôž mi Kasafran
včera, 23:39,  Kasafran, čo sa to deje s komunistami? Veď vy prežívate politický marazmus! Tu propaguješ...
včera, 23:35,  Lemmy ako ti uškodí že Maďar nebude vedieť po slovensky ?
včera, 23:34,  Na Slovensku sme nemali politika kalibru ako je Remišová . Najvýdatnejšia bojovníčka proti...
včera, 23:33,  Oprava odkazu:...
včera, 23:32,  Ak je deťom maďarskej národnosti cudzí, treba ich naučiť. Preto Osvieteného otázka je...
včera, 23:29,  V žiadnom prípade nie cudzím jazykom.
včera, 23:29,  Ústava SR, článok 6: (1) Na území Slovenskej republiky je štátnym jazykom slovenský...
včera, 23:27,  Súhlasím, Krysafran, že slovenský národ by mal byť uchránený pred takými zločincami...
včera, 23:25,  Lebo Érsek naozaj povedal, že slovenčina sa má na južnom Slovensku vyučovať ako cudzí...
včera, 23:24,  „Spravodlivosť bez moci je bezbranná, moc bez spravodlivosti je tyrania.” - Blaise Pascal...
včera, 23:24,  Aha, to sme v inej téme, tak odkaz:...
včera, 23:23,  OK, beriem na vedomie, že už robíš zo seba idiota, takže tvoje slová, ktoré ťa...
včera, 23:19,  Ja som nikde nepísal že nehovoril o slovenskom jazyku ako cudzom .
včera, 23:18,  To tiež nemusíme . Ersek má štatnice z jazyka slovenskeho ten ho podla papierov ovláda
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muž zaplatí dvesto korún za stokorunovú vec, ktorú potrebuje.
Žena zaplatí sto korún za dvestokorunovú vec, ktorú nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 248 bytes in 0,467 seconds)