Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Kristus nemal rád hriešnikov!

22
reakcií
1215
prečítaní
Tému 4. marca 2013, 19:16 založil milan.s..

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
07. 09. 2008
131
 
 


1.
označiť príspevok

milan.s.
   4. 3. 2013, 19:16 avatar
Kristus nemal rád hriešnikov!

Kristus mal vraj rád hriešnikov. Tieto slová často počuť z úst mnohých kresťanov. Je to však omyl a blud! Je to výsledok rozšíreného, povrchného a prvoplánového vnímania, ktoré je vzdialené od pochopenia podstaty. Veď ako mohol mať ten, ktorý prichádzal z nekonečného Dobra rád to, čo je zlé a nízke? Čo je hriešne? To predsa nie je možné!

No a keďže tento omyl nie je rozšírený len medzi obyčajnými, radovými kresťanmi, ale zaznieva často i z úst vyšších cirkevných hodnostárov, ako som mal možnosť sám na vlastné uši počuť v jednej rozhlasovej relácií, je naozaj na mieste, pozrieť sa na túto problematiku hlbšie.

Kristus mal rád jedine dobro! Dobro v každom človeku, nech už bola jeho minulosť akákoľvek. Kristova veľkosť spočívala v tom, že v ľuďoch dokázal rozpoznať klíčenie semienka dobra. A to aj napriek všetkým ich predchádzajúcim chybám a hriechom. Že dokázal rozpoznať začiatok obratu k lepšiemu, ktorý nakoniec vyústil do absolútnej premeny života. Pán sa totiž nedal mýliť zovňajškom, ani rôznymi spoločenskými názormi a predsudkami, na základe ktorých bol človek, ak urobil nejakú chybu a žil zle, raz a navždy poznamenaný. Pán vždy vnímal iba srdce, iba vnútro a podstatu človeka.

I v jeho časoch bolo napríklad veľa neviestok podobne, ako je tomu dnes. Spomedzi nich všetkých však bola vyzdvihnutá jedine Mária Magdaléna. Kristus teda vôbec nemiloval všetky neviestky, ale len Máriu Magdalénu, ktorá dokázala rozpoznať nízkosť vlastného hriechu a nastúpiť cestu k zmene seba samej. Cestu, vedúcu k dobru a ušľachtilosti. Kristus teda, pri pohľade do srdca človeka, mu dokázal odpustiť jeho predchádzajúcu hriešnosť, ktorú ľudia odpustiť nedokázali.

Avšak každý iný človek, dobrovoľne a na základe svojej slobodnej vôle zotrvávajúci v zle, nečistote, nízkosti a nevedomosti, vzdialenej skutočnej ľudskej dôstojnosti bol pre Krista mŕtvy. Každý človek, nachádzajúci sa v hriechu a netúžiaci po nastúpení cesty dobra je totiž skutočne duchovne mŕtvy. Práve o týchto mŕtvych - duchovne mŕtvych Ježiš povedal, nech si pochovávajú svojich mŕtvych. Majú byť ponechaní sami na seba, vo svojej hriešnosti, ktorej sa nechcú vzdať, pretože v nich niet túžby po dobre. Túžby po zmene seba samého k lepšiemu.

Kristus prichádzal iba k tým, volal iba tých a stretával sa iba s tými, v ktorých bola túžba po dobre. Túžba, ochota a odhodlanie po zmene seba samého. Ostatní, čiže ľudia zotrvávajúci v hriechu boli pre neho mŕtvi.

Kristus teda nemal v nijakom prípade rád všetkých hriešnikov, ale iba hriešnikov obrátených. Iba ľudí, ktorí sa už vydali na cestu dobra a zanechali svojho hriechu. Ale to už potom vlastne hriešnici ani neboli, lebo ich minulosť zostala definitívne za nimi.

Kristus mal rád, videl a podporoval dobro v každom človeku, pričom nehľadel na jeho minulosť a na jeho predchádzajúcu hriešnosť. Tá totiž, v prípade vážneho nastúpenia cesty dobra, zostala naozaj už len minulosťou, na ktorú nebolo vôbec treba brať viac zreteľ.

Kristus teda nemal rád a nemohol mať rád všetkých hriešnikov paušálne, čiže aj tých, ktorí naďalej stále zotrvávali vo svojej hriešnosti. S týmto druhom hriešnikov lásku Krista v nijakom prípade spájať nemožno. Ak sa ale spomedzi nich našiel niekto, komu sa zhnusila jeho vlastná nízkosť, ak sa v ňom začala rozhárať túžba po krajšom, lepšom a ušľachtilejšom, ak spoznal hodnotu dobra a nastúpil cestu k nemu, potom sa presunul do úplne inej kategórie.

Potom to už totiž žiaden hriešnik nebol. Potom to bol to človek, ktorý nastúpil cestu dobra a cestu k dobru. A to bol už druh ľudí, ktorých mal Ježiš rád. Takáto bola Mária Magdaléna, mýtnik Matúš i ostatní, ktorí začali v sebe rozvíjať dobro. A práve pre toto dobro ich mal Pán rád, nie pre ich hriech.

Ak je v evanjeliách uvedené, že ako lekár lieči chorých a nie zdravých, tak prišiel Pán volať hriešnikov a nie spravodlivých znamená to, že prišiel volať všetkých, v ktorých sa aj napriek ich mnohým chybám a hriechom nachádza ešte niečo dobré. Niečo dobré, na čom sa dá budovať a čo sa dá rozvíjať. Kto toto dobro ešte v sebe nájde a nájde i silu rozvíjať ho v duchu Kristovho učenia, ten si môže byť istý, že nech by padol akokoľvek hlboko, nech by ho jeho vlastní príbuzní i celá spoločnosť navždy odpísali, jeho Pán ho miluje. Miluje ho pre dobro, ktoré v sebe nesie. Hoci i len pre tú malú štipku dobra, veľkú ako makové zrniečko, ktorá, ak ju začne v sebe vážne rozvíjať, je ho schopná vytrhnúť ako víchor z každej nečistoty a povzniesť veľmi vysoko. Povzniesť k spravodlivosti, čistote a ušľachtilosti pravého človečenstva. Povzniesť k Svetlu a životu plnému šťastia a radosti.

Každý však, kto žije v hriechu, nečistote, zmyselnosti nespravodlivosti a neláske, kto nedbá o dobro, nehľadá ho v sebe a nemá chuť ho rozvíjať, ten je duchovne mŕtvy. Je už mŕtvy, hoci ešte fyzicky žije. Jeho život v nízkosti, nečistote a hriechu je totiž v skutočnosti iba živorením a jeho fyzická smrť bude začiatkom nastúpenia cesty k smrti duchovnej. K smrti totálnej a definitívnej, spojenej s vymazaním jeho mena z knihy života.

Lebo nečistota, zmyselnosť, nespravodlivosť a neláskavá bezohľadnosť je smrť! Dobro, čistota, ušľachtilosť, spravodlivosť a láskyplný prístup k ostatným je život. Skutočným, pravým spôsobom plnohodnotný život už tu na zemi, ako i po odchode z tejto zeme.

Jedine takýchto ľudí mohol mať Kristus rád. Ľudí, ktorí majú v sebe tento potenciál a chcú ho aj rozvíjať. Ostatní, ktorí ho už nemajú a ani ho nechcú v sebe rozvíjať boli pre neho mŕtvi. Veď Posol z všeobsiahleho Dobra predsa nemohol mať rád to, čo je zlé, čo si vyvolilo zlo a čo v ňom tvrdošijne zotrváva.

Kristovo učenie nieslo v sebe totiž popri všetkej láske i akcent spravodlivosti. Akcent spravodlivej prísnosti, ktorý sa zo súčasného kresťanstva už celkom vytratil. A práve pre túto absenciu rozmeru prísnej spravodlivosti, ako i pre všeobecne rozšírenú povrchnosť v myslení mohlo vzniknúť niečo tak nelogického a nepravdivého ako tvrdenie, že Kristus miloval hriešnikov.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


2.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 19:24 avatar
a ja si myslim,ze jezis mal rad kazdeho rovnako a nerobil medzi ludmi ziadne rozdiely.


4.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 19:26 avatar
Naivné.


6.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 19:29 avatar
mat rad len niekoho dokaze aj clovek,jezis je clovek?


8.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 19:33 avatar
To čo píšeš v 2. je naivné.


11.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 19:38 avatar
preco?ved mi skus vysvetlit v com je to najivne.


13.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 19:45 avatar
Ľudia su rôzni, nielen farbou vlasov, ale aj dobrom, Ježiš nazval priateľmi svojich učeníkov, nie farizejov.
Súhlasí Slušný človek


16.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 19:54 avatar
milujte svojich nepriatelov,tusim povedal jezis,v tom pripade mal rad aj farizejov,alebo si tam nieco protireci.


18.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 20:16 avatar
Vo Svätom Písme si nikdy nič neprotirečí. Milovať nepriateľov, no nie rovnako.


21.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 22:04 avatar
clovek nema nepriatelov,je to len vo vlastnej hlave,ze tomu cloveku prisudis taku nalepku.,,nepriatel".tak koho to ma vlastne milovat seba sameho v pozicii niecoho neprijatelneho?v inych vidime seba a jasne,ze tie nepekne vlastnostisa nam pacia ovela menej,ako tie pekne.


22.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 22:34 avatar
Dobrý človek má vždy nepriateľov.....
Súhlasí ...d0d0...uk, Ónya


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   4. 3. 2013, 19:27 avatar
Akože bol bisexuál?


10.
označiť príspevok

nenapadna
   4. 3. 2013, 19:34 avatar
ja si myslim,ze sa mu pacili zeny,predsa len sme zaujimavejsiemat rad nemusi zakonite suvisiet s pohlavim.


3.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 19:25 avatar
Pekné slová, ešte keby milan.s. nebol len teoretik, že. Snáď sám podľa svojich pekných slov žije.


12.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   4. 3. 2013, 19:41 avatar
Peter,nemyslím si, že by milan.s bol len teoretik. Skôr si myslím, že len odovzdáva svoje názory , ale nediskutuje. Je to jeho rozhodnutie, aj keď by som bol radšej, keby aj diskutoval.
Samozrejme že Ježiš nenávidel hriech, ale mal rád ľudí. Dával šancu všetkým, ale vedel, že nie všetkým ide o to, čo jemu, o konanie Božej vôle.
Ak niekto tvrdí, že Ježiš mal rád hriešnikov, myslí to zrejme obrazne, lebo všetci ľudia sú vlastne hriešnici, niet človeka, ktorý by nehrešil. Ježiš aj povedal napr. u Lukáša 5:32 :"Neprišiel som volať k pokániu spravodlivých, ale hriešnikov."
Súhlasí Malá Zoe, milky945


15.
označiť príspevok

peter1
   4. 3. 2013, 19:53 avatar
Nečítal som veľa od milan.s., no človek, čo chce podľa svojich slov aj žiť, nenapíše ani to, čo on v tomto jednom článku.
S článkom úplne súhlasím, diskutovať nemusí, ak nechce, odovzdáva pekné názory, len či on sám ich žije.


7.
označiť príspevok

Ranexill muž
   4. 3. 2013, 19:33 avatar
Nezmysel. Kristus mal rad hriesnikov, uz len jeho yvrok o tom ze jeho ucednikom moze byt ten,kto nenavidí mamu a otca, je toho dokaz.
Súhlasí Malá Zoe


9.
označiť príspevok

Ranexill muž
   4. 3. 2013, 19:33 avatar
A este cosi, teba Milan Nema rad.


14.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   4. 3. 2013, 19:52 avatar
Má rád hriešnikov, nemá rád hriech.


17.
označiť príspevok

Petrana žena
   4. 3. 2013, 20:07 avatar
...to s tou Máriou Magdalénkou bolo inak...zabránil jej ukameňovaniu, skupina rozhnevaných mužov ju chcela ukameňovať, lebo vraj bola prostitútka...ale ťe sa tak musela živiť, lebo muž ju ako neplodnú vyhodli z domu a nemala sa ako živiť, to už vtedajších "baranov" nezaujímalo..."Kto je bez viny, nech hodí prvý kameňom"...všetky známe Ježišove výroky sú ol áske k blížnemu, o odpúšťaní a o tom, že nikto nie je bez hriechu. Ani ty Milan Š., tak "Nesúď, aby si nebol súdený!" "A miluj blížneho svojho, ako seba samého!" lebo "Kto iným zle činí, činí zle sám sebe." Ježiš bol za rovnoprávnosť muža a ženy, vzájomný rešpekt, úctu a lásku, čo bolo v tej dobe, a aj dnes je, pre mnohých mužských predátorov nerealizovateľné pre vrodenú mužskú nadradenosť. Česť výnimkám!
Súhlasí peter1, milky945


19.
označiť príspevok

Ranexill muž
   4. 3. 2013, 20:19 avatar
Milan je moralista prvostupnovy.


20.
označiť príspevok

Petrana žena
   4. 3. 2013, 20:40 avatar
...mal by nám niečo prezradiť o sebe a svojom veľkom hriechu pred obrátením...nie všetci sú už tam, že za vodou...


23.
označiť príspevok

Ónya žena
   5. 3. 2013, 08:31 avatar
pasáž z témy:
Kristus prichádzal iba k tým, volal iba tých a stretával sa iba s tými, v ktorých bola túžba po dobre. Túžba, ochota a odhodlanie po zmene seba samého. Ostatní, čiže ľudia zotrvávajúci v hriechu boli pre neho mŕtvi.
Jedine takýchto ľudí mohol mať Kristus rád. Ľudí, ktorí majú v sebe tento potenciál a chcú ho aj rozvíjať. Ostatní, ktorí ho už nemajú a ani ho nechcú v sebe rozvíjať boli pre neho mŕtvi. Veď Posol z všeobsiahleho Dobra predsa nemohol mať rád to, čo je zlé, čo si vyvolilo zlo a čo v ňom tvrdošijne zotrváva.

°°
bola som v tom, že Kristus miloval všetkých ľudí bez rozdielu...je predsa symbolom porozumenia, lásky a dobra ,.. či sa mýlim ?
Kristus neodpúšťal, pomstil sa...zavrhoval ľudí, ktorí možno nevedomo alebo pod "príkazom a strachom, činili zlo, ano ?..Magduša je vynimkou, lebo mu umývala a bozkávala nohy, zaľúbila sa... Z toho mi vychádza, že Kristus miloval len tých ktorí ho "vynášali do nebies"..)
Ostatných,.. podľa Krista zotrvavávajúcich v hriechu (ako M.Š. píše)..odvrhol a považoval za mrtvych ?..no pekne.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:07,  francúzska revolúcia sloboda rovnosť bratstvo
dnes, 15:05,  Sloboda je najvyšší princíp ;) Aj preto mohli ukrižovať Lásku, vraj Boha ;) Lebo...
dnes, 15:04,  Zuzka8, ozaj je to dobre? Nie to, že M. Krajčí, chce zdravotníctvo oslobodiť od korupcie,...
dnes, 14:50,  francúzska spoločnosť orraannggee sa vyhráža v reklame, že nepôjde internet
dnes, 14:50,  Číslo účtu nech napíše on, aby si si nemyslel, že ťa chcem odrbať ;)
dnes, 14:48,  Lemmy je náš dlhoročný kamarát a momentálne je na tom finančne zle ;) Ukáž, že máš...
dnes, 14:42,  nacizmus Kříž svůj neseme (Jaromír Nohavica a Peter Cmorik)
dnes, 14:41,  fašizmus Jaromír Nohavica Novorozeně
dnes, 14:40,  nacizmus Jaromír Nohavica - Mám jizvu na rtu
dnes, 14:36,  Niečo málo SOM ti prispel ;)
dnes, 14:33,  Lemmy, checkni si svoj účet v tatrabanke ;)
dnes, 14:32,  hokejis, hokejis, tvrdíš, že klamem, bez toho, aby si svoje tvrdenie podložil... poukazujem...
dnes, 14:12,  Ale vtedy keď mi držal mačetu pod krkom ten smradľavý cigán SOM vyskočil zo stoličky a...
dnes, 14:11,  Prezradím ti tajomstvo ;) SOM naozaj BOH a keď budem chcieť tak sa ti bude dariť až do...
dnes, 14:10,  Ty celkom ako ja.*39*39 Aj ja som priposraný, keď ide o fyzický konflikt. *03
dnes, 14:09,  JA SOM pokoja milovný, nikoho nebijem ;) Ani najväčších nepriateľov ;)
dnes, 14:09,  No jasné. Pripomenutím na Dzia. *39*39*39*39
dnes, 14:08,  Tak si mal ich biť, nech sa poserú aj oni!!!*42*42
dnes, 14:08,  Lebo pánBožko, teda JA ťa potom za to odmení ;)
dnes, 14:07,  Mohol, ale prečo meniť pravidlá?? Hlavne pri mojej lakomosti? *13*13*13*13*13*13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veriť sebe samému je prvým krokom k úspechu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(91 620 bytes in 0,597 seconds)