Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Korene novej religiozity

56
reakcií
1656
prečítaní
Tému 28. júna 2011, 12:49 založil enemy unknown.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
24. 04. 2017
74
28. 03. 2013
55
17. 01. 2009
102
16. 12. 2016
121
18. 03. 2012
31
 
 


1.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 12:49 avatar
Nová religiozita sa začala v neskorej modernej a postmodernej spoločnosti expanzívne rozrastať, čo zaujalo mimo iné aj sociológiu náboženstva. Pre tento typ religiozity, ktorý sa rozšíril až v neskorej modernite, sa začalo používať označenie Nový Vek (angl. New Age) (Nešpor, Lužný 2007, s. 131).
V mojej práci som sa snažil analyzovať dva prúdy prevažne psychologického zamerania, ktoré sa pod hnutie Nového Veku zaraďujú v širšom slova zmysle. Preto som si položil otázku, či je naozaj možné porovnávať analytickú psychológiu C. G. Junga s vybranými myšlienkovými prúdmi západného ezotericizmu. Odpoveď bola samozrejme kladná, už len z toho dôvodu, že samotné hnutie Nového Veku je silne synkrétické a pluralistické, čo malo aj dopad na tzv. „vedeckú tvár“ tohto hnutia. Pod pojmom vedecká tvár hnutia Nového Veku rozumieme fakt, že toto hnutie využíva myšlienky niektorých vedcov ako sú napríklad Fritjof Capra a Carl Gustav Jung k podopreniu a zatraktívneniu programovo hlásajúcej spirituality. Nešpor a Lužný túto problematiku komentujú následovne: „Veľkou inšpiráciou individuálnym hľadačom posvätna (...) predstavovali taktiež niektoré vedecké školy alebo osobnosti spájajúce vedu s mystikou. Z tých najdôležitejších môžeme menovať švajčiarskeho hlbinného psychológa Carla Gustava Junga (1875-1961), ktorý kládol dôraz na prekonanie nedostatkov západnej civilizácie a nechal sa inšpirovať inými náboženskými kultúrami aj okultizmom“ (Ibid, s. 132-3).
Ak sa chceme historicky dopátrať k pôvodnej škole hlásajúcej príchod Nového Veku, musíme začať v 19. storočí, kedy spopularizoval myšlienky starovekého hermetizmu francúzsky okultista Eliphas Lévi (1810-1875). Lévi, vlastným menom Alphonse Louis Constant, položil základy moderného západného okultizmu, ktorý čerpal základy zo starovekých mystérií a spisov legendárneho mudrca Herma Trismegista. V tom istom období približne vznikla ďalšia významná škola známa ako teozofická spoločnosť, ktorú viedli Helena Petrovna Blavatska (1831-1891) a Henry Steel Olcott (1832-1907). Madam Blavatska, ako sa nechala táto zakladateľka teozofie nazývať, sa považovala za médium a snažila sa o prepojenie filozofie a kultúry východu so západom. Okrem iného hlásala aj nové duchovné obrodenie ľudstva, ktoré má nastať prostredníctvom učenia tzv. „skrytých majstrov“. Jedným z takých „duchovných obroditeľov“ bol podľa jej učenia aj Ježiš Kristus.
Lévi a Blavatska boli kľúčovými mysliteľmi v rámci západného ezotericizmu a na základoch ich učenia sa rozvíjal. Ich učením (a rosenkruciánmi) boli ovplyvnené hnutia (prevažne postavené na báze slobodomurárov) ako Hermetický rád Zlatého Úsvitu (angl. Hermetic Order of Golden Dawn), v ktorom určitý čas pôsobil aj anglický okultista Aleister Crowley. Crowley sa vyhlásil za proroka Nového Veku deklarujúc ho knihou zákona (Liber Al Vel Legis), ktorú mu nadiktovala „praéterická“ bytosť Aiwass (obdoba teozofických skrytých majstrov). Prevažne na Crowleyho tradíciu a myšlienky nadväzuje aj chaos mágia. Samotnému Crowleymu bola veľmi príťažlivá Freudova psychoanalýza, Jungova analytická psychológia a Frazerove dielo Zlatá ratolesť. Snažil sa mimo iné prepojiť mágiu, náboženstvo a vedu do jedného kompaktného balíku. Tým sa v okultizme zaslúžil o pluralizmus, ktorý je tak všeobecne platný pre postmodernu ako takú. Chaos mágia Petera Carrolla je postmoderný magický prúd, ktorý nadväzuje aj na tradičných mysliteľov západného ezotericizmu a zároveň sa neštíti používať aj filozofické a vedecké koncepty postmoderny. Veľmi dôležitý je tu koncept zmeny paradigmy (angl. paradigm shift), ktorý formuloval filozof a fyzik Thomas Samuel Kuhn (1922-1996). V rámci tejto zmeny „magickej paradigmy“ sa chaos mágia nesnaží vytvárať zaužívané dogmy, ale umožňuje každému jednotlivcovi si vybrať akúkoľvek dostupnú techniku, dokonca samotný praktikant si môže tieto magické techniky vytvárať alebo kombinovať. Tým chaos mágia spĺňa kritéria novej religiozity, ktorá je v širšom slova zmysle chápaná pod pojmom hnutia Nového Veku, kde na „trhu religiozity“ si každý nájde čo len chce.
Okrem prírodných vied akou je fyzika, si hnutie Nového Veku vyberá aj myšlienky a tézy v oblasti psychológie či pedagogiky. V psychológii sú preferované najmä humanistická psychológia a transpersonálna psychológia, ktoré vyrástli na odkazoch C. G. Junga a A. Maslowa. Oproti freudovskej predstave determinovaného patologického človeka transpersonálna psychológia Stanislava Grofa stavia človeka do pozície potencionálneho boha, čo je kruciálna myšlienka pre hnutie Nového Veku, kde sa príchodom tohto veku má každý jedinec stať božstvom – dosiahnuť „vyššie ja“. Túto predstavu rozvinul Jung v procese individuácie. A práve skúmaná chaos mágia pracuje na princípe psychológie a pomocou synkretických metód – skúma tzv. „psychokozmos“, preto aj praktikanti chaos mágie sa nazývajú psychonauti. Tento termín nesie aj samotná Carrollova kniha Psychonaut.
Z podstaty samotnej komparácie analytickej psychológie a chaos mágie mi vyvstali ďalšie otázky: čím chcela analytická psychológia byť a čím je dnes? Môže byť psychoanalýza a jej rôzne (aj odtrhnuté) vetvy zaradené medzi vedné disciplíny? Jeden z pádnych argumentov môže znieť aj takto: psychoanalýza a jej rôzne školy sa nepovažujú za vedeckú predovšetkým preto, lebo obsahuje určité „univerzálne“ pravdy, ktoré ak niekto spochybní, stane sa predmetom skúmania psychoanalýzy, teda jej pacientom. Inými slovami bude označený za neurotika. V rámci metodológie sociológie náboženstva uvádzajú Nešpor a Lužný (2007, s. 118) všeobecné znaky implicitného náboženstva. V prvom rade je to – podobne ako pri ktorýchkoľvek iných náboženstvách – nárokovanie si na univerzalitu a totalitu. Každý, kto nepatrí medzi stúpencov, je ich protivníkom, bývalí stúpenci nie sú výnimkou. Tento znak spĺňa aj ateisticky ladená psychoanalýza Sigmunda Freuda. O čo jednoduchšie je pod rovnaký model zaradiť aj analytickú psychológiu Carla Gustava Junga? Ved samotný Jung považoval náboženstvo za liek proti neuróze, zatiaľ čo Freud samotné náboženské myslenie porovnával s prejavmi svojich neurotických pacientov. Tým vlastne zobral Jung Freudovu psychoanalýzu v podstate z opačného konca a doslova ju „postavil na hlavu“, čím sa stal pre Freuda „kacírom“. Obidvaja sa potom navzájom obviňovali z neurózy.
Na jednej stane Jung pokladal náboženstvo ako také za prospešné pre ľudstvo, náboženstvo pre neho predstavovalo liek na neurózu. Na druhej strane sa Jung sám nikdy nepokladal za „ezoterika“, nechcel byť zamieňaný s „ezoterikmi pseudovedcami“ hľadajúcimi zmysel života, sveta, prírody v tajných učeniach a deklarovať samého seba ako toho, ktorý „vie“ a je „iniciovaný“, respektíve „vyvolený“. Pokladal sa skôr za lekára a psychoterapeuta zameriavajúceho sa na liečenie psychických chorôb. Bolo by zaujímavé sa dozvedieť jeho názor na stav dnešnej spirituality v postmodernom svete.

Zdroj: Moja bakalárska práca
Súhlasí carybdeida


19.
označiť príspevok

carybdeida
   7. 7. 2011, 17:57 avatar
Vidím, že tí ktorých sa to týkalo nereagovali...nevadí.
Súhlasí enemy unknown


23.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 17:32 avatar
a tak aspoň sa blueevil ozval... lepšie ako drátom do oka  
Súhlasí carybdeida


24.
označiť príspevok

luke85 muž
   8. 7. 2011, 19:07 avatar
Carybdeida, kde si zohnal(a) takú peknú avatarku? A ako sa volá.


21.
označiť príspevok

havran
   7. 7. 2011, 19:12 avatar
super téma , ešte sa k nej vrátim - škoda , že momentálne to nejde. Pozriem si to neskôr a očakávam kultivovanú debatu


2.
označiť príspevok

Mojka žena
   28. 6. 2011, 14:16 avatar
fúha ťažká téme pre mňa, no ale veď je to bakalárska práca a zaujímavé čítanie 
Súhlasí Natalia


4.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 14:22 avatar
ďakujem za prečítanie, ja len že hodí sa to new age veriacim ako Petrana, že odkiaľ pochádzajú všetky tie haluze a o "všetko je jedno" - monizmus, psychologické finty o kolektívnom nevedomí, atď. Aby vedeli, že kto to povymýšľal a že new age hnutie si to pekne prevzalo a šíri ďalej.


6.
označiť príspevok

Mojka žena
   28. 6. 2011, 14:40 avatar
možno príde Petra, dutú hlavu nemá a tak mohla by byť medzi vami celkom zaujímavá diskusia.. 


7.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 14:41 avatar
ona so mnou nediskutuje, raz som ju poriadne nasral s hermetizmom  


3.
označiť príspevok

blueevil
   28. 6. 2011, 14:21 avatar
demagogia enemy.dnešna spiritualita sa už nekona. pri strate vlastnej spirituality ti nepomože nič. možno ani neexistuje, len je to taky menši vyplod ludskej fantazie, alebo určita aura, ktora je doležita na udržiavanie toho stavu


5.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 14:23 avatar
píše sa tu o new age a jej demagógii, nie o mojej  


8.
označiť príspevok

blueevil
   28. 6. 2011, 14:47 avatar
ešte lepšie   to bol nieaky znudeny pisar ktory to zapisoval ? sa ti čudujem zaoberat chujmi, musi byt strašna nuda verit iba "realitu". novy vek za tym určite nieje. nezda sa ti, že prave ty vystupuješ ako ten jehovov svedok a podobne, ked potrebuješ vždy k nazorom niečo predkladat ? minule som sa bavil s jednym čo ma nenechal ani dopovedat vždy, ma zauživany sposob myslenia v ktorom by asi predznamenalo psychicke zrutenie, keby mohol len pripustit, že BOH existuje, to ešte samozrejme neznmena ked niekto tvrdi ako ten jehovov svedok je-nieje, že naozaj nieje. v "realite" je zaujimave si všimnut veriacich, oproti ateistom...veriaci su nielen slušni, dokažu toho neporovnatelne viac, su vnimavejši, atd. atd. mne to pride že ateista je cely život hladač toho BOHA a veriaci je slobodny


9.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 14:56 avatar
nejde o hľadanie boha, ale hľadanie pokoja. Človek ako ja chce mať pokoj od drístačov, ktorí zneužívajú informácie (či už vedecké alebo náboženské/mytologické) vo svoj prospech a aby oblbli ľudí peknými rečami.
Blbcov nájdeš aj medzi veriacimi aj medzi ateistami. Mám veľa kamarátov veriacich, aj moja priateľka je veriaca, ale čo si na nich vážim je to, že nikomu nasilu nehovoria o svojej viere. Nikdy sa o týchto súkromných veciach nebavíme. Ja im takisto nehovorím, aby prestali veriť. O tom to je. Nepáči sa mi, keď je nejaké hnutie ako new age, ktoré drísta jedno cez druhé, zoberú si monizmus z indickej Védanty, potom to prepoja z kvantovou fyzikou, potom to prepoja ešte s Jungovým kolektívnym nevedomím, a na, ľudia žerte to, kupujte naše knižky, aby sme vam vymývali mozgy.
Vidíš už konečne rozdiel medzi veriacim a veriacim?
Súhlasí Natalia


10.
označiť príspevok

Natalia žena
   28. 6. 2011, 15:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 15:18 avatar
aj mne je určitá vetva new age sympatická, všetci čiernomágovia od A. Crowleyho po Petra Carrolla   Ale to iba preto, že oni si proste robili srandu, oni neverili na tieto sračky, iba sa zabávali. To je pre mňa prijateľné, lebo mágia je ako hra na fantasy postavičky. Rád si zahrám dungeons and dragons sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Samozrejme tie finančné záujmy sú všade, nedá sa im vyhnúť, ale je rozdiel, keď na tom založíš živnosť (čo u mnohých autorov new age myšlienok tak je), ale iba tak píšeš, lebo trpíš grafomániou (viď Crowley, Blavatska, atď.). Tí prvotní zakladatelia ako Blavatska, Lévi, Crowley ani netušili, že to bude také úspešné. Bola to viac menej revolta proti striktnému materializmu, prípadne aj proti nadvláde kresťanstva. Chceli spoznať aj iné náboženstvá, ako napr. buddhizmus.
Ale títo noví autori new age tieto všetky myšlienky zneužívajú, ako sa im hodia.
Súhlasí Natalia


11.
označiť príspevok

blueevil
   28. 6. 2011, 15:15 avatar
ale to predsa nieje podstatne či veriaci uveril nieakemu mamlasovi, aby si za jeho peniaze hned na pochytre kupil plazmu PIONEER TV. ten pokoj je o ludskom egoizme, no hlavne o pohybe, ten "pohyb" je zaklad, ktory nas drži pri živote. kolki ta oblbuju den čo den, ovela viac ako nieaka ticha neškodna krestanska ideologia, to je daleko horšie ! možno to vyznie čudne, ale je dobre, ked sa nevyvijala dalej   uznaj, ake by to bolo, keby novodobi veriaci začali vlačit do kostola notebooki, aby sa mohli lepšie dorozumievat, miesto modlitebnej knižky, či katechizmu. "new age" ? to maš ako s amickymi filmami, za všetkym je unudeny hlupy amik, asi už nič nieje nič lepšie, ked hovoriš iba o kvantovej mechanike.vymyte mozgy mame skoro všetci, je neskoro a len si vyrobiš nepriatelov, alebo takto zistiš kto je normalny a tvoj priatel. medzi veriacim a neveriacim je vždy rozdiel, konflikt sa udeje vždy nečakane  


13.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 15:27 avatar
tak aj kresťanstvo sa konečne odrazilo, veď pozri druhý vatikánsky koncil. Pozri liberálneho pápeža Jána Pavla II., ako navštevoval príslušníkov iných náboženstiev, chodil do synagóg, mešít, zaujímal sa o vedu. Je jedno, či by kresťan čítal bibliu z notebooku alebo z knižnej podoby, dôležitá je jeho viera. Ale čo je ešte dôležitejšie, aby si tú vieru nechal pre seba. Je to jeho súkromie. Ale kresťanstvo ako také teraz vôbec nerobí problémy. Problémy robia nové náboženské hnutia tváriace sa ako kresťania - napr. Letničiari. Takéto hnutia ako letničiari, svedkovia jehovovi, mormóni, sú takisto otravní, ako new age. Dokonca niektorí sociológovia to veľmi zjednodušujú a radia ich pod new age.
Ale opakujem oznam: dôležité je, aby sa názory (nech sú už hociaké, aj vedecké) nešírili nasilu, aby sa nevnucovali iným.


14.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 15:34 avatar
a nie je pravda, že medzi veriacim a neveriacim je vždy konflikt. Opakujem, že moji známi sú skoro všetko veriaci, kamaráti tiež, priateľka tiež, ale nemám s nimi konflikt. Je rozdiel medzi veriacim a veriacim. Veriaci ako Fotón je proste ako satan (rozumej otravný :D). Veriaci ako niektorí moji známi sú veriaci, ale nikoho nenútia veriť. Je to ich rozhodnutie a ja to tolerujem. Je úplne pošetilé stále písať také hlúposti ako veriaci=dobrí, neveriaci=zlí. Ja som neveriaci a som veľmi morálne založený človek, nepijem, nefajčím, nedrogujem, ku každému som slušný, ak on nie je neslušný ku mne. To stačí k tomu, aby si žil ako civilizovaný a kultivovaný človek. Nepotrebuješ k tomu boha.


17.
označiť príspevok

blueevil
   28. 6. 2011, 16:50 avatar
no a tu je ten hlavny problem na ktorom je to postavene. nechcel som na teba naliehat, takto samovolne je to lepšie... "To stačí k tomu, aby si žil ako civilizovaný a kultivovaný človek. Nepotrebuješ k tomu boha" mysliš že človek žije na to, aby len žil ? všetko je tak, ako ma byt.


18.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 17:16 avatar
"mysliš že človek žije na to, aby len žil ? všetko je tak, ako ma byt."

záleží od toho, čo si predstavuješ pod pojmom "žiť". Pre niekoho je žitie ožrať sa každý deň hneď ako vstane, pre iného je žitie spoznávanie toho, čo ho zaujíma, pre ďalšieho niečo iné. Ale aj to sú len výseky zo života. Dôležité je byť spokojný s týmito výsekmi života, pretože ja naozaj pochybujem o tom, že alkoholik notorik je spokojný so svojím životom. Jedine, že by si to sám zvolil tak žiť.
A je to dosť blbé, keď je to tak, ako to má byť. Prečo aj zvieratá si neuvedomujú všetko naokolo, teda prečo nemajú vedomie ako človek? Respektíve prečo iba niektoré cicavce si uvedomujú niektoré prejavy seba samého k okoliu (ako napr. šimpanze a delfíny)? Lebo sa im vyvinula šedá kôra mozgová (neokortex)? Prečo sa iba u človeka a niektorých cicavcoch vyvinul neokortex, a u iných nie? Trochu nespravodlivé od stvoriteľa. Preto pochybujem, lebo keď všetko naozaj stvoril stvoriteľ, tak to stvoril naprd.
Obdivujem vesmír ako taký, ak chceš, môžem ho označiť za boha, ale v zmysle takom, že vesmír ma presahuje, nie že ho uctievam a verím v neho. Treba mať pokoru pred niečim, čo ťa presahuje, to je prirodzené.


15.
označiť príspevok

blueevil
   28. 6. 2011, 15:45 avatar
nech si každy robi čo považuje za vhodne, len nech to nieje take, ako "ti pravi" krestania, poznaš to tu, ako to beži...napriklad knaz obsiera každeho v dedine v kostole, na čo ludia pozeraju na "zlych" už cely život tak a pri tom ten večer si ide niekde na didžinu poobchytkavat neplnolete podnapite slečny, ani v takychto pripadoch nemožme za to odsudzovat nieaku vieru...každy potrebuje nieaku anomaliu k tomu aby fungoval normalne, čudoval by si sa aki su v skutočnosti uchylni ludia, ako vo filme: "Knoflikaři". nemyslim že je niečo možne u nas v EU ako organizovane naboženstvo, ktore by mohlo niečo zmenit. to je Islam, Fatar a iné. no najvačši problem považujem ten uslintany globalizmus


16.
označiť príspevok

enemy unknown
   28. 6. 2011, 16:00 avatar
áno, no veď o tom píšem. Nemôže za to viera ako taká. Ten príklad z dedinskými veriacimi je dobrý. Sedlák po omši sa ide ožrať do krčmy. Alebo mafián po "čistke" sa ide vyspovedať do kostola. Za to nemôže viera, ale prekrútenie niektorých myšlienok a dogmatika. Napr. RKC to dojebala odpustkami. Všetky peniaze za odpustky samozrejme išli na zvelebovanie majetkov vysokých hodnostárov (kardinálov, biskupov, pápeža). Proti tomu bojoval Luther, aj keď on sám nevedel, že sa jedná o podvod s majetkom. Išlo mu o tú morálnu stránku veci.
Proste podľa mňa si treba priznať, že máme svoje potreby, svoje pudy, ktoré treba uspokojovať, ale nie násilne uspokojovať. Nie je za tým diabol ani neviem kto, je za tým chemická reakcia. V každom človeku prebieha, ale zaujímavé je, že niektorí vedia tieto pudy zvládnuť "kultivovane", iní sú ako z reťaze odtrhnutí. Podľa mňa tu zohráva dôležitú úlohu zvládnutie morálnych hodnôt. A tieto morálne hodnoty ti dáva všetko to, s čím prídeš do styku - čiže je tu aj náboženstvo, je tu výchova rodičov, výchova okolia (kamaráti, učitelia, štát), proste mnoho faktorov. A každý z nás má trochu inú výchovu. Veď si zober príklad, že niekto z rozvrátenej rodiny sa môže stať úspešným právnikom, a niekto z dobrým zázemím môže skončiť na ulici. Pritom obidvaja môžu byť napr. neveriaci. Ide naozaj o to, ako dokáže jedinec naložiť so svojími vštepenými hodnotami a ako sa vie prispôsobiť okoliu. Viera ako jedna z vštepených hodnôt k tomu môže dopomôcť, ale nie je kruciálna.


20.
označiť príspevok

carybdeida
   7. 7. 2011, 18:18 avatar
Premýšľam či tí rozliční konšpirační teoretici tiež nie sú len druhom novej religiozity...predtým tu boli mystici s ich utajovanými zasväcovacími rituálmi a momentálne potrebu elitárstva a undergroundovej "zasvätenej" komunity spĺňajú rôzne konšpiračné kruhy. V spoločenskej organizácii asi nikto nikdy nevymyslí nič nové, všetko sú len variácie na už otrepané veci. Aj tá viera je podobná, napríklad gnostici verili, že svet je produktom diabla a je ním aj ovládaný a ten dobrý biblický boh je len taká mainstreamová propaganda. To isté vidno u ľudí, ktorí potrebujú vinia akúkoľvek (samozrejme tajnú) skupinu ľudí za všetko zlo na svete.

Ďalej Russell vytvoril takéto pekné prirovnanie socializmu a kresťanstva na základe toho ako Sv. Augustín prispôsobil židovské presvedčenia na kresťanstvo:

Aby sme pochopili socializmus psychologicky, musíme používať tento slovník:
Yahweh = Dialektický materializmus
Mesiáš = Marx
Vyvolení = Proletariát
Cirkev = Komunistická strana
Druhý príchod = Revolúcia
Peklo = Potrestanie kapitalistov
Milénium = Komunizmus

Rozliční ufoveriaci sú potom už tiež len modifikáciou existujúcej viery na podmienky 20. a 21. storočia a rozšírenia poznania o vesmíre a možností cestovať vesmírom. Ak ľudí v noci otravovali inkubovia, tak dnes sú to ufóni s análnymi sondami, oboje je ale spôsobené asi iba zmeneným stavom vedomia.
To je môj názor.
Súhlasí enemy unknown, dorota


22.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 17:29 avatar
nádherná reakcia, okrem toho že je trefná, som sa z chuti zasmial.
V podstate ako sa na to tak pozerám, tak stále im ide o hľadanie akéhokoľvek zla, najlepšie metafyzického. A samozrejme iba tí "zasvätenci" ho môžu spoznať   
Súhlasí dorota


26.
označiť príspevok

luke85 muž
   8. 7. 2011, 19:12 avatar
No ono sa situácia blíži k tomu, že nakoniec to zlo budú poznať iba tí zasvätenci. Lebo bežní ľudia ako ty zlo jednoducho popierajú, čo je predispozícia k morálnemu nihilizmu. Otrepanú vetu, že je to len ďalší vývoj kultúry, ktorý ťa k tomu manipuluje na základe tvojich nezvládnutých slabostí, ani nemá cenu opakovať. Bez urážky.


27.
označiť príspevok

luke85 muž
   8. 7. 2011, 19:14 avatar
Celé to nakoniec trefne vystihuje tvoj nick "enemy unknown", čiže v preklade u mňa "neviem, čo je zlé". Zlo je zlé, dobro je dobré, oba existujú a je medzi nimi ostrá hranica.


28.
označiť príspevok

luke85 muž
   8. 7. 2011, 19:20 avatar
Ešte chcem dodať, že podvedomá motivácia k vyhýbaniu sa poznaniu zla je, aby sme zlom mohli žiť teda ďalej ho páchať bez výčitiek svedomia. Lebo ten, kto nevie, má ľahšie svedomie ako ten, kto veľmi dobre vie. Keď si povieme, že zlo a dobro sú aj tak relatívne, umožňuje nám to pokračovať vo svojich morálnych pokleskoch donekonečna. A presne preto tu teraz riešime také veci ako krízu či vôbec existenciu dobra a zla, lebo samotné pochybovanie o zle je spôsobené predchádzajúcim amorálnym jednaním. Aspoň podľa mojej skúsenosti. Bez tendencie k osobnému útoku na teba, enemy unknown.


32.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 19:28 avatar
enemy unknown znamená "neznámy nepriateľ". Pozri hru Ufo: enemy unknown: en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 


29.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 19:25 avatar
luke, ale ja si uvedomujem zlo, ale nepripisujem ho satanovi a spol. Pripisujem ho ľuďom.


30.
označiť príspevok

carybdeida
   8. 7. 2011, 19:25 avatar
Ono ľudia majú istú tendenciu prisudzovať úspechy vlastnému konaniu a neúspechy vonkajším vplyvom, niektorí to potom preháňajú.


25.
označiť príspevok

Boris muž
   8. 7. 2011, 19:10 avatar
premyslam, ci vojna v Iraku nieje len vymyslena pre pobavenie sveta.
Súhlasí luke85


31.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 19:26 avatar
lenže vojna v Iraku nie je konšpirácia, či? Carybdeida spomína konšpirátorov.


33.
označiť príspevok

Boris muž
   8. 7. 2011, 19:30 avatar
ale konspiratori ako prvi vyniesli tu spinavost na povrch. A ukazala sa ako fakt.


34.
označiť príspevok

enemy unknown
   8. 7. 2011, 19:32 avatar
no kľudne to mohli byť ľudia zaplatení od mocipánov, špióni a ľudia určení na vyvolávanie dezinformácií a chaosu. Ide o to, aby ľudia nemali ani len šajnu, čo je pravda. Aj tento pohľad musíš brať do úvahy.


36.
označiť príspevok

Boris muž
   8. 7. 2011, 20:10 avatar
Ja len ze za konpisratorov sa povazuje kde kto, kto vyslovi nejaky nazor, ktory nieje v sulade so sveobecnou mienkou.
A reci o mocipanoch sa tiez vseobecne beru za konspiracie a tomu hadam neveris ani ty, ze sa tu deje vyhradne vola ludu

ufo a religia sa nedaju brat rovnocenne s konspiraciami, pretoze tie su postavene zvacsa na nejakom pevnom zaklade a od toho sa odvijaju nejake uvahy, kdezto tie dve prve asi tazko.
Ze mal Hussein zbrane hromadneho nicenia bola skutocna konspiracia, ale media, ktore tuto spravu sirili sa za konspiratorov nikdy nepokladali a nepokladaju. Preto je v carybdeidinom nazore aj riadna davka pokrytectva.


40.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 11:30 avatar
"Ja len ze za konpisratorov sa povazuje kde kto, kto vyslovi nejaky nazor, ktory nieje v sulade so sveobecnou mienkou."

No to je viac menej spaušalizovaný pohľad na konšpirátorov. To väčšinou tvrdí niekto, kto sa prikláňa na jednu z viacerých strán. Konšpirátor by mal byť iba ten, kto schváľne, prípadne na základe neoverených faktov zavádza, rozširuje dezinformácie a vyvoláva chaos. So všeobecnou mienkou to má málokedy čo spoločné, všeobecná mienka je štatistika. To by aj vedci boli konšpirátori, lebo oni majú ďaleko od všeobecnej mienky. Sú znalosťami úplne niekde inde než bežný ľud, ktorý tvorí tú "všeobecnú mienku". To čo napr. vedia ľudia o kvantovej mechanike z TV a internetu je spopularizovaná rozprávka o niektorých konceptoch z kvantovej mechaniky. Takže títo ľudia čo niečo odpozerali z TV a netu, majú o tom "všeobecnú mienku", ktorá je pre nich ako tak správna, ale pre fyzikov určite nie. A to isté je aj v iných odvetviach.
Je to celkom kruté, že? Väčšina ľudstva je vlastne iba dopletená.


41.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 18:19 avatar
Konšpirátor by mal byť iba ten, kto schváľne, prípadne na základe neoverených faktov zavádza, rozširuje dezinformácie a vyvoláva chaos.

v tom pripade je konspirator aj ona Ked som sem raz dal informaciu, ze na kube vysiel novy liek proti rakovine, tak to oznacila za loz len preto, ze z kuby predsa nemoze prist nic dobre   potom sme jej tam este s niekym nahadzali dalsie linky, ktore tu spravu potvrdili, ale aj tak ani za boha, takze schvalne sirila dezinformaciu a zavadzala  


42.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 18:20 avatar
carybdeida napísala, že z Kuby nemôže prísť nič dobré? Tak mohla trepnúť jedine ad hominem, ale konšpirátorka nie je.
Súhlasí dorota


43.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 18:23 avatar
no v tom pripade je este horsia nez som si myslel.. dik za nazor.


44.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 18:27 avatar
V pohode. Každý sa môže mýliť a trepnúť. Ale carybdeida to nedáva globálne do sveta, nerozširuje to, aby sa to dostalo k čo najviac ľuďom. Lebo konšpirácia = sprisahanie. Myslím si, že všetci tu diskutéri vrátane mňa niekedy trepnú ad homimen, prípadne neoverené fakty, ale že by sme boli konšpirátori? Konšpirácia sa týka celosvetového merítka, proste globálneho. My si tu vymieňame rečičky na jednom pieskovisku ako malé deti.


45.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 18:30 avatar
preco potom mna oznacila za konspiratora? a nie len mna tu na fore?


46.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 18:41 avatar
neviem, musíš sa spýtať jej.


47.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 18:42 avatar
ona sa so mnou nebavi, pretoze som konspirator  


48.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 18:44 avatar
ani so mnou sa tu dosť ľudí nebaví. S tým treba rátať. Proste ber to ako diskusiu, nejde o život. Každý môže mať svoje myslenie, svoj názor, ale nemal by ho nasilu tlačiť iným. Súhlasíš?


49.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 18:46 avatar
suhlasim a aj ja mam svoj nazor, ktory som uz povedal.


50.
označiť príspevok

carybdeida
   9. 7. 2011, 19:11 avatar
Pokiaľ viem, tvrdila som, že správa kdesi na stránke veľvyslanectva nedokazuje zázračné účinky nejakého lieku, najmä ak sa nikde v literatúre nespomína a 100x zopakovaná správa kdesi po blogoch tiež nie je relevantný zdroj. V tom prípade totiž dezinformuješ ty. Vyzvala som ťa, aby si také zdroje našiel na čo si odvetil, že si ich mám nájsť ja...čo je trochu trapas, keďže svoje tvrdenia by si mal podložiť ty a ja už som predtým písala, že som také štúdie hľadala. A že z Kuby nemôže prísť nič dobré...tak to ma odcituj aj s linkom na ten citát, ďakujem.

A nezdieľam enemyho ani tvoju definíciu ohľadom ľudí veriacich na konšpirácie. Konšpirační teoretici sú podľa mňa jedinci, ktorí na základe pochybných zdrojov veria v rôzne konšpirácie: že sa niekto pohybuje za scénou a ťahá nitkami a celý svet týmto spôsobom funguje (+ paranoia) pričom zbytok populácie považujú za tupé "ovce" žijúce v nevedomosti, čo si tu ostatne aj sám mnohokrát prezentoval. Tvoj dogmatizmus a sympatizovanie s ľuďmi na základe toho, či s tebou súhlasia alebo nie ti tu už bol tiež mnohokrát vytýkaný. Z tohto dôvodu sa aj vyhýbam diskusiám s tebou, keďže ochotu diskutovať môžeš mať, ale schopný toho rozhodne nie si (ako ostatne väčšina ľudí na tomto fóre). Môžeš tvrdiť opak, ale skôr si pomyslím, že ak si túto tvoju vadu všimlo viacero ľudí, niečo na tom bude. Okrem toho ma politika nezaujíma, keďže pri rozoberaní politiky majú ľudia tendenciu byť prehnane emotívni.

A čo sa týka toho Iraku, to si vypichol len jeden príklad, ktorý bol už dosť kritizovaný v čase, keď sa tam Američania len chystali, konšpiračných teórií je omnoho viac a ty si našiel iba nereprezentatívnu vzorku. Že tam nič poriadneho nenašli ohľadom zbraní hromadného ničenia taktiež nebol výsledok vyšetrovania nejakých konšpirátorov, ale sa na to prišlo, keď tam dorazili. Ak odôvodnenie tej vojny bolo chabé a informátori klamali, tiež s tým neprišiel nikto na nejakom videu na youtube, ale tieto fakty si si mohol prečítať v tzv. "mainstreamových" médiách. Osobne neverím, že by niektorí z tých teoretikov trávil čas osobnou inšpekciou skladov zbraní v Iraku, preto ich tvrdenia (ak aj boli v predstihu správne) nemožno považovať za validné.
Súhlasí dorota


51.
označiť príspevok

enemy unknown
   9. 7. 2011, 19:25 avatar
ja som v 34 doslova nemyslel, že iba tí platení od mocipánov sú konšpirátori, ale že aj takí môžu byť. Že to môže byť aj inak, ako sa na to Boris pozerá. Konšpirátorov je veľa. Ja si iba myslím, že treba mať kritické myslenie, neprijímať všetko bezvýhradne, ako je to napríklad aj u tých, čo konšpirácie hltajú.
Súhlasí carybdeida


52.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 19:36 avatar
pokial viem, tak sme ti tam tusim s lukom? niesom si isty.. dali kopec linkov, ktore si potom uz ignorovala.
Neboli to len blogy nevymyslaj si. S tou kubou si to tak povedala, pretoze az to ma vlastne u teba vytocilo...
Ostatne ma ani nezaujima.. je to tvoj nazor neberiem ti ho no suhlasit sa s nim v ziadnom pripade neda, pretoze ignorujes m,noho faktov.. jeden taky vyznamnejsi este uvediem okrem toho Iraku.
V prvom filme Zeitgeist, ktory vysiel v roku 2007 sa hovorilo o pricinach kolapsu ekonomiky a ze tento kolaps musi s matematickou istotou prist otazka znie kedy. V roku 2008 sa prevalila kriza s korenmi v USA a postupne sa logicky stala globalnou. Seria Zeitgeist je jedna z hlavnych "konspiracii" teda podla takych ako ty.
Posledny ostavec carybdeida je doslova ubohe ospravedlnovanie svojej vlastnej zaslepenosti a popieranie faktov.


53.
označiť príspevok

carybdeida
   9. 7. 2011, 19:59 avatar
Vidíš, pre tento prejav sa s tebou nebavím
Súhlasí dorota


54.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 7. 2011, 20:00 avatar
to ma vobec netrapi. s klamarmi a domyslacmi aj tak nieje o com.


55.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 7. 2011, 16:00 avatar
Nuž Boris, skutočne nie je s tebou o čom, ale som rada, že si tak rýchlo odsúdil, len neviem ako budeš teraz vychádzať sám so sebou.
Tu sú všetky príspevky týkajúce sa toho kubánskeho všelieku (homeopatika/placeba):
4 interakcie a fajer
Možno šanca pre niekoho, koho poznáte

Zaujímavé, že ruwolf porozumel mojim slovám, to len ty samozrejme vidíš všetko červene akonáhle s tebou niekto nesúhlasí.

Ak tu niekomu niečo vyčítaš, je to len produkt tvojej vlastnej urazenej ješitnosti, domýšľavosti a primitivizmu či zakomplexovanosti. Alebo ako by si to ty nazval: "nadutosti" a "úbohosti".


56.
označiť príspevok

carybdeida
   10. 7. 2011, 16:20 avatar
Ešte čosi...ak sa mi neospravedlníš za to, že si o mne klamal, potom nie si muž a ani nemáš právo sa na tomto fóre hrať na akúsi morálnu políciu.


57.
označiť príspevok

infinity1
   10. 7. 2011, 16:23 avatar
boze chod von, ja keby som mohla sa uz davno vyvalujem niekde pri vode ..
Súhlasí carybdeida


35.
označiť príspevok

majomajo muž
   8. 7. 2011, 19:36 avatar
Ano a Saddam Husajn bol anjel v ľudskom tele......
Boris, ty na inom mieste trváš na tom, že treba niečo proti zlu robiť a teraz ho obhajuješ.....


37.
označiť príspevok

Boris muž
   8. 7. 2011, 20:12 avatar
Neospravedlnujem Saddamove praktiky, ale tie co pouzili "mierotvorci" su mi daleko protivnejsie.. pri "oslobodzovani" iraku prislo o zivot viac ako milion nevynnych ludi.


38.
označiť príspevok

majomajo muž
   8. 7. 2011, 20:14 avatar
No dobre ale čo by si teda robil so Saddamom v rámci svojej angažovanosti ? Aké iné boli možnosti na jeho odstránenie, mimochodom, kolko obetí mal jeho režim a bol by ešte mal ak by ostal pri moci ?


39.
označiť príspevok

Boris muž
   8. 7. 2011, 20:24 avatar
pozri u nas bola tiez diktatura.. musel sem niekto chodit bombardovat, aby sme sa jej zbavili, ked sme sa jej uz chceli zbavit? a pytal sa niekto na nazor Iracanov, ci chcu byt "oslobodzovani" pretoze ja viem o mnohych nazoroch iracanov, ktori su zhrozeni z toho, co z ich krajiny urobila armada USA a hlavne oni ani nechapu preco. Uz rozumies?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:27,  havran kandidát strany ľsns s príznačným číslom 88 písal...
dnes, 14:24,  -era- za troto ťa Osvietený nepochváli, neznáša akékoľvek prejavy objektivity. Jeho heslo...
dnes, 14:24,  Präkäkät, vieš, čo je zásada individuálnej trestnej zodpovednosti? Netušíš? Šup...
dnes, 14:23,  Prečo je Kotleba fašista a ako proti tomu bojovať Presne 14. marca 1939 vznikol Slovenský...
dnes, 14:21,  havran začnem takto Pravicový extrémizmus Pravicový extrémizmus (iné názvy: krajná...
dnes, 14:17,  Poradi sa s taxikarom Baranikom z SaS. Rovnaki pravni "experti". :-)))))) Akurat...
dnes, 14:17,  Nie to nie sú jednotlivci to je tá istá strana ako rozpustená pospolitosť a tiež ľudia ....
dnes, 14:12,  To sú jednotlivci, to sa ti nejako pletie s podstatou. O strane LSNS rozhodol súd, že nie...
dnes, 14:12,  Osvietený vymenuj hlavné znaky fašizmu v súčasnej dobe. Vieš to urobiť?
dnes, 14:11,  30. Tak potom asi neviem čítať *18*18*18
dnes, 14:10,  -era- rozhodnutie súdu o nerozpustení je jedna vec a celá škála odsúdených členov strany...
dnes, 14:06,  28: Ano, lebo v tom príbehu o Lazárovi sa hovorí, že sú takí ludia čo by chceli prejsť z...
dnes, 14:05,  Na Slovensku je na hranici chudoby s finančným príjmom menej než 350 eur asi 15%...
dnes, 14:00,  Chod radsej na dubaky. Rastu. :-)))))))
dnes, 13:59,  :-))))))))))))) Tak, toto je priam ukazkova vidlacka "logika", :-))))))))
dnes, 13:58,  Ťi ťi, pokúšaš? .. Ja sa Gabča občas niečo opýtam, aby odišiel z tých myšlienok. ..
dnes, 13:57,  Vidíš to, už hľadáš svoju pravdu, nezávisle na rozhodnutiach súdu. Dvojitý meter sa tomu...
dnes, 13:55,  Alee, nechcem za Teba myslieť, sorry, niekedy to ale zle sadne, to viem...
dnes, 13:54,  To musíme daako pochopiť. =)) Veľa diagnóz spôsobuje také patologické myšlienky.
dnes, 13:54,  era samozrejme že ľsns je fašistická strana o čom niet pochýb . To že túto stranu...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(181 080 bytes in 0,245 seconds)