hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Kniha Sirachovcova - kapitola 15

príspevkov
24
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 25.6.2012 22:29
posledná zmena 26.6.2012 12:47
1
25.06.2012, 22:29
Kniha Sirachovcova - kapitola 15
1 Kto sa bojí Boha, bude konať, čo je dobré, a kto sa drží spravodlivosti, dosiahne ju.
2 Vyjde mu v ústrety ako počestná matka a privinie ho k sebe ako manželka panenského veku.
3 Nakŕmi ho životodarným chlebom rozumnosti a vodou spasiteľnej múdrosti ho napojí.
4 A spevnie v ňom, takže sa nezohne, pevne sa ho bude držať, takže nevyjde na posmech.
5 Povýši ho v kruhu jeho blížnych, uprostred zhromaždenia mu otvorí ústa, naplní ho duchom múdrosti a rozumnosti a slávnym rúchom ho odeje.
6 Zahrnie ho veselosťou a radosťou a udelí mu večne slávne meno za dedičstvo.
7 Však nerozumní ju nedostanú, iba rozvážni ľudia ju postretnú: nerozumní ju ani neuzrú, lebo sa ďaleko stráni pýchy a podvodu.
8 Nepríde na myseľ takým, čo hovoria lživo, ale pravdovravných vyhľadáva sama, aby im zaistila zdar z Božej priazne.
9 Hriešnikovým ústam nepristane chvála,
10 lebo múdrosť pochádza od Boha: chvála sluší tomu, komu dal Boh múdrosť, v ústach verného muža je ona hojná a Vladár ju dá iba takému.
11 Nehovor: "Božou (vinou) jej nemám," - ale nerob to, čo má v nenávisti.
12 Nehovor: "On ma zviedol do bludu!" - Lebo on nepotrebuje bezbožných.
13 Pán nenávidí každú ohavnosť, ani tí ju neobľubujú, ktorí sa ho boja.
14 Na počiatku stvoril Boh človeka a ponechal mu možnosť rozhodnúť sa.
15 Dal mu svoje príkazy a ustanovenia.
16 Ak chceš zachovávať príkazy, zachovajú ťa, a máš mu večne preukazovať žiadanú vernosť.
17 Položil pred teba vodu a oheň: čiahni rukou po tom, čo si vyvolíš.
18 Pred človekom leží život a smrť, dobro a zlo: dostane to, čo sa mu ľúbi.
19 Božia múdrosť je preveľká, on je silný mocou a neprestajne sleduje všetko.
20 Jeho oči hľadia na tých, ktorí sa ho boja. On poznáva všetko, čo robia ľudia.
21 Bezbožne konať nekáže nikomu, ani nedáva súhlas k nijakému hriechu;
22 nepraje si množstvo takých synov, ktorí nemajú viery a zdatnost
none
4

1. 25.06.2012, 22:29

Kniha Sirachovcova - kapitola 15
1 Kto sa bojí Boha, bude konať, čo je dobré, a kto sa drží spravodlivosti, dosiahne ju.
2 Vyjde mu v ústrety ako počestná matka a privinie ho k sebe ako manželka panenského veku.
3 Nakŕmi ho životodarným chlebom rozumnosti a vodou spasiteľnej múdrosti ho napojí.
4 A spevnie v ňom, takže sa nezohne, pevne sa ho bude držať, takže nevyjde na posmech.
5 Povýši ho v kruhu jeho blížnych, uprostred zhromaždenia mu otvorí ústa, naplní ho duchom m...

25.06.2012, 22:57
Pekné niektoré myšlienky. A asi poznáš aj toto:
odkaz
none
16

1. 25.06.2012, 22:29

Kniha Sirachovcova - kapitola 15
1 Kto sa bojí Boha, bude konať, čo je dobré, a kto sa drží spravodlivosti, dosiahne ju.
2 Vyjde mu v ústrety ako počestná matka a privinie ho k sebe ako manželka panenského veku.
3 Nakŕmi ho životodarným chlebom rozumnosti a vodou spasiteľnej múdrosti ho napojí.
4 A spevnie v ňom, takže sa nezohne, pevne sa ho bude držať, takže nevyjde na posmech.
5 Povýši ho v kruhu jeho blížnych, uprostred zhromaždenia mu otvorí ústa, naplní ho duchom m...

26.06.2012, 10:38
Lea Smeja - vysvetlí však , prečo všemohúci , vševediaci a vševediaci stvoril človeka tak , že dopustil , aby ten vo svojej nedokonalosti a neschpnosti pochopiť Boha , stvoril človeka tak , že človek pácha hriechy. Vlastne mi to pripadá , že ho stvoril pre svoju zábavu. Veď , ked ho chcel mať k obrazu svojmu , tak ho mal takto stvoriť a n ie ešte mu do cesty Lucifera nastražiť. To sa ti zdá v poriadku?
none
17

16. havran 26.06.2012, 10:38

Lea Smeja - vysvetlí však , prečo všemohúci , vševediaci a vševediaci stvoril človeka tak , že dopustil , aby ten vo svojej nedokonalosti a neschpnosti pochopiť Boha , stvoril človeka tak , že človek pácha hriechy. Vlastne mi to pripadá , že ho stvoril pre svoju zábavu. Veď , ked ho chcel mať k obrazu svojmu , tak ho mal takto stvoriť a n ie ešte mu do cesty Lucifera nastražiť. To sa ti zdá v poriadku?

26.06.2012, 11:06
Opytaj sa Boha.
none
18

17. 26.06.2012, 11:06

Opytaj sa Boha.

26.06.2012, 11:16
Lea Smeja - si naozaj duchaplná s prenikavým úsudkom - samozrejme , že na svoj ostrovtip si aj hrdá , len ako to vidia tí , na ktorých ti nezáleží?
none
19

18. havran 26.06.2012, 11:16

Lea Smeja - si naozaj duchaplná s prenikavým úsudkom - samozrejme , že na svoj ostrovtip si aj hrdá , len ako to vidia tí , na ktorých ti nezáleží?

26.06.2012, 11:26
Havran presne takto ludia so mnou rozpravuju, uznavaju a chvalia, som na to zvyknuta. Niekedy to myslia vazne, niekedy ako humor - ale toto beriem a paci sa mi a nemozem to brat ako urazku. A teraz k veci. Je v poriadku tvoja otazka c.16 a to, ze ju smerujes mne?
none
20

19. 26.06.2012, 11:26

Havran presne takto ludia so mnou rozpravuju, uznavaju a chvalia, som na to zvyknuta. Niekedy to myslia vazne, niekedy ako humor - ale toto beriem a paci sa mi a nemozem to brat ako urazku. A teraz k veci. Je v poriadku tvoja otazka c.16 a to, ze ju smerujes mne?

26.06.2012, 11:38
Lea Smeja - odpoveď na tvoju otázku z hľadiska dozujúceho sa je vysoko subjektívna záležitosť - môj zámer nie je urážať ťa , ja ťa veľmi dobre chápem , tvoje pohnútky i ciele - možno , že sa ti to nebude páčiť , ale pre mňa si priezračná ako kryštáľová studnička. Verím , že si schopná k tej otázke č.16 aj niečo konštruktívne vysloviť - celkom iste ma tvoj názor na vec zaujíma.
none
21

20. havran 26.06.2012, 11:38

Lea Smeja - odpoveď na tvoju otázku z hľadiska dozujúceho sa je vysoko subjektívna záležitosť - môj zámer nie je urážať ťa , ja ťa veľmi dobre chápem , tvoje pohnútky i ciele - možno , že sa ti to nebude páčiť , ale pre mňa si priezračná ako kryštáľová studnička. Verím , že si schopná k tej otázke č.16 aj niečo konštruktívne vysloviť - celkom iste ma tvoj názor na vec zaujíma.

26.06.2012, 11:50
Moj osobny nazor je taky, ze Boh si moze robit so stvorenim co chce. Urcite je dovod, preco sa takto rozhodol.
none
23

21. 26.06.2012, 11:50

Moj osobny nazor je taky, ze Boh si moze robit so stvorenim co chce. Urcite je dovod, preco sa takto rozhodol.

26.06.2012, 11:54
Lea Smeja - to je tá bieda katolicizmu. Arab hovorí: ženu môžeš zmlátiť kedykoľvek , ona už vie za čo. Dodávam "..a keď nevie , tak ju zmlátim preto , že nevie a je blbá" ako sa ti páči? Nevidíš tam paraleru vychcaného katolicizmu a iných vyznaní?
none
24

23. havran 26.06.2012, 11:54

Lea Smeja - to je tá bieda katolicizmu. Arab hovorí: ženu môžeš zmlátiť kedykoľvek , ona už vie za čo. Dodávam "..a keď nevie , tak ju zmlátim preto , že nevie a je blbá" ako sa ti páči? Nevidíš tam paraleru vychcaného katolicizmu a iných vyznaní?

26.06.2012, 12:47
Havran kazdy vidi paralelu v com chce. Tebe pasuje ten priklad, aby si si obhalil svoj svetonazor. Ja to chapem.
none
2
25.06.2012, 22:53
1. dost zufale, ked clovek kona to, co je dobre len preto, ze sa boji boha. v tom pripade mi pridu dobre skutky ateistov skutocnejsie ako tie, ktore su len preto, aby si tak clovek kupil fajn fleka v nebi.
👍: havran
none
5

2. 25.06.2012, 22:53

1. dost zufale, ked clovek kona to, co je dobre len preto, ze sa boji boha. v tom pripade mi pridu dobre skutky ateistov skutocnejsie ako tie, ktore su len preto, aby si tak clovek kupil fajn fleka v nebi.

25.06.2012, 23:01
Viluet to nie je biznis, nie je to "len preto". Bázeň pred Bohom je len začiatkom, ktorý vedie k poznaniu múdrosti, ako ju poníma Biblia. Konečným cieľom je však láska.
Ako pri malom dieťati - v istej fáze života je dobre, ak neprebehuje cez cestu hoci aj z obavy pred rodičovským hnevom - kým nevyrastie a porozumie samo, čo je dobré.
none
6

5. rastos 25.06.2012, 23:01

Viluet to nie je biznis, nie je to "len preto". Bázeň pred Bohom je len začiatkom, ktorý vedie k poznaniu múdrosti, ako ju poníma Biblia. Konečným cieľom je však láska.
Ako pri malom dieťati - v istej fáze života je dobre, ak neprebehuje cez cestu hoci aj z obavy pred rodičovským hnevom - kým nevyrastie a porozumie samo, čo je dobré.

25.06.2012, 23:05
ved ja beriem, ze ludia ktori nie su schopni zvladat vlastne myslienky a vytvarat si vlastne pravidla potrebuju mantinely. no poznam dost dospelych ludi, ktori robia dobro len preto, aby sli po smrti do neba.
podla mna je v tomto este ta prospesna stranka nabozenstva. (horsie ak by sme porovnali napr. s jihadom)
ale ak clovek, ktory dokaze samostatne mysliet robi v dospelosti dobro len preto, aby nerobil zlo a aby nebol potrestany, je to sice fajn, ale u mna to je ... nizsi stupen.

kedysi mi kamaratka (veriaca) povedala, ze ona veri preto, lebo sa boji neverit.
povedz rastos, o com to je, ked strach je to, co vieru udrziava?
none
7

6. 25.06.2012, 23:05

ved ja beriem, ze ludia ktori nie su schopni zvladat vlastne myslienky a vytvarat si vlastne pravidla potrebuju mantinely. no poznam dost dospelych ludi, ktori robia dobro len preto, aby sli po smrti do neba.
podla mna je v tomto este ta prospesna stranka nabozenstva. (horsie ak by sme porovnali napr. s jihadom)
ale ak clovek, ktory dokaze samostatne mysliet robi v dospelosti dobro len preto, aby nerobil zlo a aby nebol potrestany, je to sice fajn, ale u mna to je ... nizsi stupen. <br...

25.06.2012, 23:20
Veď píšem, že u malých detí je aj obava urobiť zlé v tej fáze prospešná. Ale nemajú zostať stále malými deťmi - ako tá kamarátka.
"V láske niet strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, lebo: kto má strach, bojí sa trestu, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske." 1J 4,18
none
8

7. rastos 25.06.2012, 23:20

Veď píšem, že u malých detí je aj obava urobiť zlé v tej fáze prospešná. Ale nemajú zostať stále malými deťmi - ako tá kamarátka.
"V láske niet strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, lebo: kto má strach, bojí sa trestu, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske." 1J 4,18

25.06.2012, 23:26
rastos, ale to je potom na svete vela malych deti. vela hoci aj 60, 80 rocnych malych deti, ktori argumentuju vierou. vysvetluju svoje skutky tym, ze su predsa krestania. (tam sa naskyta otazka - ak by krestanmi neboli.. ?? )

co myslis, preco ludia, ktory maju tesne pred smrtou, opatovne najdu boha? ak ho nenasli pred tym? nie je to nahodou zo strachu? a preto, ze im to dava nadej (ale to tiez suvisi so strachom)
ja vlastne proti krestanstvu nic nemam. podla mna je to fajn nabozenstvo, ale nepaci sa mi pokryteckost niektorych krestanov, ktora je tak rozsirena.

kto sa boji, nie je dokonaly v laske. a ak sa bojis o milovaneho cloveka?
none
9

8. 25.06.2012, 23:26

rastos, ale to je potom na svete vela malych deti. vela hoci aj 60, 80 rocnych malych deti, ktori argumentuju vierou. vysvetluju svoje skutky tym, ze su predsa krestania. (tam sa naskyta otazka - ak by krestanmi neboli.. ?? )

co myslis, preco ludia, ktory maju tesne pred smrtou, opatovne najdu boha? ak ho nenasli pred tym? nie je to nahodou zo strachu? a preto, ze im to dava nadej (ale to tiez suvisi so strachom)
ja vlastne proti krestanstvu nic nemam. podla mna je to fajn nabozen...

25.06.2012, 23:38
Áno, veľa "malých detí"... Aj ja pripisujem ako príčinu mnohým mojim dobrým skutkom (fuj, ako namyslene to znie🙂 to, že som sa stal kresťanom, ale robím ich aj z presvedčenia, že sú dobré. Bez toho, že by som bol kresťan, by som mal inú životnú trajektóriu.
Viem, že proti kresťanstvu nič nemáš.
Ten citát sa týka "dňa súdu".
none
11

9. rastos 25.06.2012, 23:38

Áno, veľa "malých detí"... Aj ja pripisujem ako príčinu mnohým mojim dobrým skutkom (fuj, ako namyslene to znie🙂 to, že som sa stal kresťanom, ale robím ich aj z presvedčenia, že sú dobré. Bez toho, že by som bol kresťan, by som mal inú životnú trajektóriu.
Viem, že proti kresťanstvu nič nemáš.
Ten citát sa týka "dňa súdu".

25.06.2012, 23:41
rastos, ako mozes vediet, ze rpoti krestanstvu nic nemam? vobec sa tak neprezentujem. skor naopak. malokedy napisem, ze mi krestanstvo vlastne nevadi.

kasli na to, co ako zneje. to, ze vies nieco na sebe hoci aj pozitivne ohodnotit neznamena, ze si automaticky namysleny. ak to niekto nechape, je to hold jeho obmedzenost v chapani.

aku inu trajektoriu? chces povedat, zeby si robil menej dobra?
none
12

11. 25.06.2012, 23:41

rastos, ako mozes vediet, ze rpoti krestanstvu nic nemam? vobec sa tak neprezentujem. skor naopak. malokedy napisem, ze mi krestanstvo vlastne nevadi.

kasli na to, co ako zneje. to, ze vies nieco na sebe hoci aj pozitivne ohodnotit neznamena, ze si automaticky namysleny. ak to niekto nechape, je to hold jeho obmedzenost v chapani.

aku inu trajektoriu? chces povedat, zeby si robil menej dobra?

25.06.2012, 23:54
Neviem, kdesi som si to všimol.

Iná trajektória, znamená to dosť iné životné smerovanie. Predtým som robil to, čo ma bavilo, napĺňalo, občas to ale kolidovalo s výčitkami svedomia, že som - idúc za svojím šťastím - iným ubližoval (odhliadnuc od toho, že som sa teda hlavne staral o svoju vlastnú spokojnosť). Keď prišiel ten moment zmeny, vstúpilo do hry aj slovo "služba" (nielen slovo🙂. Teda taký ústup od toho, že je dôležité, aby ja som sa ja mal čo najlepšie, k tomu, že ja sa vlastne už mám dobre a môžem sa sústrediť nato, čo je potrebné pre iných a v čom môžem byť užitočný.
none
13

12. rastos 25.06.2012, 23:54

Neviem, kdesi som si to všimol.

Iná trajektória, znamená to dosť iné životné smerovanie. Predtým som robil to, čo ma bavilo, napĺňalo, občas to ale kolidovalo s výčitkami svedomia, že som - idúc za svojím šťastím - iným ubližoval (odhliadnuc od toho, že som sa teda hlavne staral o svoju vlastnú spokojnosť). Keď prišiel ten moment zmeny, vstúpilo do hry aj slovo "služba" (nielen slovo🙂. Teda taký ústup od toho, že je dôležité, aby ja som sa ja mal čo najlepšie, k tomu, že ja sa vlastne...

26.06.2012, 00:00
a ty vies, co je dolezite? podla teba je rozdat sa to dolezite? preco?

budhisti tusim vravia o tom, ze cesta ku stastiu je zbavenie sa tuzob.
none
14

13. 26.06.2012, 00:00

a ty vies, co je dolezite? podla teba je rozdat sa to dolezite? preco?

budhisti tusim vravia o tom, ze cesta ku stastiu je zbavenie sa tuzob.

26.06.2012, 00:20
Nestotožňujem sa celkom s budhistami, aj keď podobnosť s kresťanstvom je v tom, že ani kresťana nemajú túžby a vášne ovládať. A čo sa týka šťastia, súhlasím s výrokom kohosi významného, že šťastie sa nedá nájsť hľadaním šťastia, ale hľadaním pravdy.

K tomu "rozdaniu sa". Je to trochu prisilné slovo, pokiaľ ide o moje konanie. Vychádza to však z toho, že aj JK prišiel, aby slúžil. Podobný odkaz tu má od neho cirkev, ktorá je v Biblii pripodobnená k telu. Hlavou tela je JK, a všetci ostatní kresťania sú si navzájom jednotlivými orgánmi, bunkami... Tieto orgány v tele si slúžia svojimi schopnosťami, "darmi", navzájom. Tak by malo fungovať cirkevné spoločenstvo.
none
15

14. rastos 26.06.2012, 00:20

Nestotožňujem sa celkom s budhistami, aj keď podobnosť s kresťanstvom je v tom, že ani kresťana nemajú túžby a vášne ovládať. A čo sa týka šťastia, súhlasím s výrokom kohosi významného, že šťastie sa nedá nájsť hľadaním šťastia, ale hľadaním pravdy.

K tomu "rozdaniu sa". Je to trochu prisilné slovo, pokiaľ ide o moje konanie. Vychádza to však z toho, že aj JK prišiel, aby slúžil. Podobný odkaz tu má od neho cirkev, ktorá je v Biblii pripodobnená k telu. Hlavou tela je JK, a všetci osta...

26.06.2012, 00:33
malo by. no vsade, kde je kumulovana moc, existuje aj zneuzivanie tej moci.
cirkev ma jednu vadu - a to, ze je tvorena ludmi.
none
22

2. 25.06.2012, 22:53

1. dost zufale, ked clovek kona to, co je dobre len preto, ze sa boji boha. v tom pripade mi pridu dobre skutky ateistov skutocnejsie ako tie, ktore su len preto, aby si tak clovek kupil fajn fleka v nebi.

26.06.2012, 11:51
viluette - máš 100 bodov - kde je tu cnosť? Zo strachu aj mačka vybehne aspoň na strom a keby tak mohla do neba? Myslím , že mnohí svätuškári budú prekvapení , keď na selektívnej rampe na ceste do neba ich presmerujú dolu. To je i filozófia jezuitov , interne pomocou zasievania zlá zisťujú , kde majú tých svojích , lebo nestačí slepo a bezhlavo chytať Boha za nohy. Vlastne i Lucifer je postavička , ktorá takto selektuje ľudí a nestačí mu , že sa niekto kúpe vo svätenej vode a križuje sa až je z toho vietor.
none
3
25.06.2012, 22:57
2. co je to manzelka panenskeho veku?

13 Pán nenávidí každú ohavnosť, ani tí ju neobľubujú, ktorí sa ho boja. - ak nieco nenavidim, tak to nedopustim, nedam k tomu tiche zvolenie, ak mam moc nieco proti tomu urobit, nem?

21 Bezbožne konať nekáže nikomu, ani nedáva súhlas k nijakému hriechu; - aj tichy suhlas je suhlas. nezasiahnutie, ak je v moci je suhlasom s tym, ako veci prebiehaju.
none
10
25.06.2012, 23:41
Ak chceš zachovávať príkazy, zachovajú ťa.
Pred človekom leží život a smrť, dobro a zlo: dostane to, čo sa mu ľúbi.
Nepríde na myseľ takým, čo hovoria lživo, ale pravdovravných vyhľadáva sama, aby im zaistila zdar z Božej priazne.
Však nerozumní ju nedostanú, iba rozvážni ľudia ju postretnú: nerozumní ju ani neuzrú, lebo sa ďaleko stráni pýchy a podvodu.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 149 483 B vygenerované za : 0.179 s unikátne zobrazenia tém : 50 060 unikátne zobrazenia blogov : 884 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

Vaše modlitby prinášajú úžasné výsledky ... Úprimná modlitba spravodlivého človeka má veľkú moc a prináša obdivuhodné výsledky. Jakub 5,16 Keď bol Ježiš popravený na kríži, nielenže zmyl všetky vaše hriechy svojou drahocennou krvou, ale dal vám a...

citát dňa :

Tvoj úsmev je tvoje logo, tvoja osobnosť je tvoja vizitka, aké pocity zanecháš v druhých po tom, čo mali s tebou skúsenosť je tvoja obchodná značka.