Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Keď je hlavný hrdina čarovný opasok aneb zhrnutie

8
reakcií
3210
prečítaní
Tému 30. októbra 2009, 14:07 založil Samson.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 14:07 avatar
Zopár združení žijúcich zväčša z peňazí daňových poplatníkov Spojených štátov amerických, niekoľko zlodejov a notorických klamárov v politických tričkách rôznych strán a médiá s vekovým priemerom redaktorov chabých dvadsať rokov. Táto neveľká skupina ľudí približne o mesiac vyhlási samu seba za Slovensko – nebude to ani prvý ani posledný raz, a spustí oslavy nežnej revolúcie.

Budú padať veľké slová – pravda a sloboda na chvíľu nahradia v rebríčku honosnosti stabilnú dvojicu majetok a úspech. A možno príde aj na štrnganie kľúčmi. Väčšina sa však na rozdiel od oslavovaných udalostí k tomuto teátru tentoraz nepridá a v anonymnej ankete možno aj prizná, že jej je za „zločineckým“ režimom smutno.
A niektorí si nezaštrngajú len preto, lebo už nemajú čím. Aj keď je samozrejme vždy možné, že organizátori osláv rozdajú nejaké zväzky kľúčov aj medzi bezdomovcov a pribalia marketingový slogan o povestnom kľúči k úspechu – štipka cynizmu je dnes predsa „in“.

Míľnik prvý – kupónový

Toto trblietavé znásilnenie dejín by si však zaslúžilo inú reklamu. Napríklad so sloganom, ktorý zhodou okolností práve teraz kladie ľuďom nemenej cynickú otázku: čo je najhoršie na tom byť bohatý. Odpoveď v tejto reklame: vôbec nič, je však už omnoho viac zhovievavá. Nie obsahom – ten je v poriadku, len ho netlmočia tí správni protagonisti. Predstava, že by ju s bezstarostným úsmevom prezentovali deti politikov či majiteľov finančných skupín, by bola cynická, ale aspoň by naozaj dostala priestor pravda.
Ako sa mohlo stať, že úprimná snaha ľudí po lepšom svete dospela po dvadsiatich rokoch do súčasnej perverznej podoby? Slovensko za ten čas prešlo zaujímavou cestou s troma míľnikmi, pričom všetky tri možno chápať ako revolúcie, pretože zmenili spoločnosť od základu.
Na začiatku bola bezradnosť, ktorá po relatívne krátkom čase nahradila eufóriu. Netrvala však dlho. Prvá porevolučná etapa, ešte spoločná s Čechmi sa začala tmou – „na nejaký čas sa zhaslo svetlo“. Táto metafora sa s obľubou používa v politickej filozofii a označuje obdobie po zmene režimu, keď sa prekresľujú základné inštitúcie a mechanizmy. Znamená to asi toľko, že ešte neplatia nové zákony a už nefungujú staré. Objavili sa prvé skupiny, ktoré sa naučili, ako sa chodí potme. Mnohí z nich sa to naučili ešte za predchádzajúceho režimu. Oficiálna verzia hovorí o období kupónovej privatizácie, ale presnejšie by asi bolo povedať, že sa uskutočnila prvá etapa rozkrádania spoločných zdrojov.
Vo verejnej diskusii sa objavil kapitalizmus a postupne sa stal cieľom, ktorý treba vybudovať. Popri vyhrnutých rukávoch sa na scéne prvýkrát objavuje hlavný hrdina. Šťastný kapitalizmus potrebuje obetavosť. S dobre utiahnutými opaskami najneskôr za desať rokov dobehneme západ. U niektorých sa však už opasok začal presúvať smerom nahor ku krku – objavili sa prví nezamestnaní a s nimi aj náznaky povestného dobiehania západu – bezdomovci. Slovensko postihla prvá fáza deindustrializácie. Padajú nielen zbrojovky a vlny privatizácie prinášajú aj hromadnú neistotu a strach. Ešte neprišiel čas havlovskej „blbej nálady“, pretože uvedené emócie zmýva vlna nacionalizmu.

Míľnik druhý: národný

Práve na nej sa z podnikového právnika stáva otec národa. Slovenská samostatnosť prináša svojráz aj do ekonomiky. Otec zakladateľ prichádza z konceptom budovania – tentoraz „domácej kapitálotvornej vrstvy“. Tí, ktorí sa v prvej fáze naučili vidieť potme, využili túto zručnosť pri činnosti, ktorá si „nočné videnie“ priamo pýta – pri tunelovaní. Kým v okolitých krajinách tunelovanie prebieha paralelne s procesom otvárania medzinárodnej ekonomike, na Slovensku si piedestál božstva, ktorý už všade inde patrí zahraničnému investorovi, stále privlastňuje bývalý podnikový právnik.
A opäť sa objavuje hlavný hrdina – tentoraz sa opasok usídlil hneď od začiatku na krku a oficiálne dejiny ho nazývajú obdobím politickej izolácie Slovenska. Veriť tomu, že opasok sa vtedy uťahoval pre porušovanie základných demokratických procedúr a šliapanie po základných princípoch právneho štátu, môže len ten, kto si doteraz nedal tú námahu, aby sa rozhliadol po okolí. Ak by to urobil, zistil by, že únos prezidentovho syna tajnou službou je naozaj nehoráznosť, ale v žiadnom prípade jej nemožno pripísať prívlastok bezprecedentná. To, čo Slovensko najviac odlišovalo od okolia, bola neochota otvoriť dvere zahraničnému kapitálu. A ten rozhodne nelenil. Politickú izoláciu našej krajiny totiž sprevádzal vznik toho, čo sa dnes hrdo nazýva občianskou spoločnosťou či tretím sektorom a nezávislými médiami – všetko zo zahraničných zdrojov a s jasným cieľom. Začala sa chystať prvá farebná revolúcia a vyvrcholila voľbami v roku 1998. Namiesto farby v nej však vystupovala televízia s francúzskym názvom pre titul šľachtičnej. Týmto faktom sa netreba dať pomýliť – pripravovali ju totiž tí istí ľudia a z tých istých finančných zdrojov ako farebné revolúcie neskôr, ale zo zvláštnych dôvodov o tomto úspechu slovenskej diplomacie vedia len zasvätení. Nie je preto žiadnym prekvapením, že poprevratový vývoj udalostí v Gruzínsku či na Ukrajine verne kopíroval slovenský priebeh. Politické sily s marketingovým názvom progresívne vystupovali na začiatku ako svorný šík demokracie a slušnosti, aby sa rozpadli počas obrovských privatizačných projektov obviňujúc sa navzájom z klamstiev, zlodejstva a podvodov. Samozrejme, to všetko pod heslom uťahovania...

Míľnik tretí – investorský

Víťazstvom farebnej revolúcie sa na Slovensku začala tretia vlna rozkrádania. Tentoraz pod názvami privatizácia a deregulácia. Zahraniční investori získali strategické podniky a banky a začali zavádzať „trhové ceny“. Následkom toho zdraželo všetko a na scénu sa vrátil opasok – ten politický okolo krku Slovenska sa síce uvoľňoval, ale ten v páse jednotlivca sa začal opäť sťahovať. Nečudo, že sa začal exodus za prácou do zahraničia, ale aspoň sa taká Británia mohla chváliť, že má najviac čašníkov a čašníčok s vysokoškolským diplomom v dejinách. To, čo Slovákom po tomto období zostalo, je pôda, ktorá sa obrába stále menej, voda, o ktorú sa vo svete už vedú vojny a ruky či hlava, ktoré môže ponúknuť zahraničným investorom. Samozrejme s podmienkou, že to bude lacné.
S príchodom zahraničných investorov sa spustila aj opätovná vlna industrializácie. K označeniu déja vu však predsa len niečo chýba. Kým komunistická povojnová industrializácia sa spájala aj so zvyšovaním kvality vzdelania, premena Slovenska na „automobilovú veľmoc“ sa ničím podobným pochváliť nemôže. Univerzít síce pribudlo, ale s kvalitou to nemá spoločné vôbec nič, takže sa zdá, že Slovensko vyhlásilo Británii vojnu v tom, kto bude mať viac krčmového personálu s vysokoškolským diplomom. Nestranný pozorovateľ by zrejme ostrovnú krajinu už dávnejšie upozornil, že pri súčasnom trende nemá najmenšiu šancu. Ak sa nič nezmení, je len otázkou času, kedy diplom na Slovensku preberie funkciu občianskeho preukazu, pretože vlastniť ho nebudú len bezdomovci a tí, ktorí ho naozaj nechcú.
Okrem absolútnej devalvácie vzdelania prinieslo investorské obdobie aj ďalšie katastrofálne následky, ktoré budeme splácať omnoho dlhšie ako pôžičky od Medzinárodného menového fondu. Zhoršila sa zdravotná starostlivosť a jej dostupnosť. Pod heslom zefektívňovania sa pri čoraz väčšom počte úkonov dopláca a nemocnice sa vytrácajú v podobnom tempe ako hromadná doprava. Ak chcete rodiť a ste zo Záhoria, nech sa páči – v Bratislave a vlastným autom. Hovoriť o tom, ako na pôrodnosť vplývajú príliš utiahnuté opasky, nemusia sexuológovia, pretože to nie je otázka fyziológie ale existenčnej neistoty. Rozpadla sa aj sieť medzigeneračnej kohézie a solidarity. Akákoľvek investícia do dôchodcov automaticky znamená populizmus alebo „prejedanie investícií“. Najrizikovejší faktor na Slovensku je mať päťdesiat a viac rokov. Čoraz častejšie sa vo verejnej diskusii objavuje slovo, ktoré je pre mňa šokujúce – prestarnutí. Evokuje totiž u mňa len jedno, že už tu nemali byť a sú na ťarchu.
Posledný katastrofálny následok, ktorý spomeniem, je neuveriteľná ekonomická závislosť Slovenska od zahraničia. Ak ešte niekoho baví čítať ekonomické analýzy slovenskej proveniencie, mohol sa niekoľkokrát dočítať, že koniec hospodárskej krízy u nás závisí viac než od čohokoľvek iného od „spotrebiteľských nálad v Nemecku a Francúzsku“.

Krátka paralela

O časoch, keď vývoj na Slovensku závisel od nálad v Kremli sa dnes hovorí ako o totalitnom období, a keď sa v hesle „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak“ zmenila destinácia, z totality sa stala sloboda. Ak budeme v paralele medzi týmto a predošlým režimom pokračovať ďalej a hlbšie, podobnosť sa nezmenší. Pri bližšom pohľade na práva jednotlivca je v oboch prípadoch výsledok rozpačitý. K skutočnej realizácii politických práv sa dianie priblížilo len raz a veľmi nakrátko, v roku 1990. To podstatné je predtým aj potom rovnaké. Ak človek chce, aby politická strana reprezentovala jeho záujmy, má len jednu možnosť – stať sa jej členom. Politické strany sa už dávno transformovali na klientelistické organizácie slúžiace takmer výhradne vlastným členom. Politický priestor medzi slobodou a totalitou je tak vyplnený len väčším výberom pri prístupe k straníckej knižke.
So slobodou slova a prejavu je to tiež problematické. Pri hlbšej analýze slovenskej mediálnej scény sa ukazuje, že všetky médiá majú na najdôležitejšie spoločenské témy rovnaký názor – presne ako pred rokom 89. Výnimku tvoria len médiá, ktoré by z definície mali byť verejnoprávnymi, ale ešte nikdy sa im to nepodarilo, pretože nech vo voľbách zvíťazí ktokoľvek, vždy z nich urobí médiá stranícke. Zvyšok, ktorý sa v podstatných otázkach odlišuje, ekonomicky živorí a plní rovnakú funkciu ako kedysi samizdaty.
Hovoriť dnes o sociálnych právach znamená len riziko vystaviť sa zosmiešňovaniu a nadávkam ako boľševik či komunista. A o niekoľko rokov je tu riziko, že človek dostane nálepku historik, pretože bude spomínať veci dávno minulé. V konečnom dôsledku má porovnávanie zmysel asi len vtedy, ak sa oddelí optika elít od zvyšku spoločnosti. Pozícia elít sa výrazne zlepšila. Nielenže často stoja mimo zákona, ako aj v prípade komunistických pohlavárov, ale navyše sa ešte zlepšil ich manévrovací priestor, ktorý sa v prípade špičiek nedá opísať presnejším slovom než svojvôľa. Rozšírenie mocenského priestoru bezprostredne súvisí s rušením jednotlivých obmedzení v spoločenskom živote. Tieto obmedzenia vždy mali podobu práv jednotlivca. Ich postupná likvidácia preto automaticky zhoršuje situáciu väčšiny. Tento silnejúci proces je zároveň aj vyriešením „záhady“, prečo veľká časť spoločnosti hľadí na obdobie pred rokom 1989 omnoho zhovievavejšie, než by si súčasné elity priali.

O vypúlených očiach

Možno ste už počuli známu historku o opasku. Ja som ju počul v takejto verzii: rozprávajúci začal „príhodu“ cestovaním so známym, počas ktorej sa stala havária. Tú zapríčinil onen známy, ktorý po havárii vyskočil z auta a rozbehol sa do lesa. Rozprávajúci sa vraj po chvíli vybral za ním, ale zdôraznil, že už bolo neskoro. Keď ho totiž konečne našiel, mal už opasok okolo krku a vypúlené oči. Počas dramatickej pauzy, ktorú rozprávač urobil, to jeden z počúvajúcich nevydržal a opýtal sa: „Preboha, hádam sa neobesil?“, na čo dostal odpoveď: „Nie, sral!“.
K podobnému očnému efektu sa dá dospieť aj inými činnosťami. Niekedy stačí len počúvať. Stále viac ľudí sa dozvedá, že sú nepotrební. Zahraničný investor sa sťahuje, pretože hlúpe odbory hnali cenu práce do takej výšky, že radšej otvorí prevádzku na Ukrajine. Alebo pri počúvaní, čo všetko v médiách zaznie na tému november ´89. To však platí len o tých, ktorí sa na všetko čo zaváňa politikou, ešte nevykašľali.
Ak má mať dnes pripomenutie udalostí spred dvadsiatich rokov nejaký zmysel, potom sa musí opäť odohrávať v uliciach. Musí byť znovu protestom proti tomu, čo sa deje, pretože to posledné, na čo sa berie ohľad, sú obyčajní ľudia. Dostať ľudí do ulíc však momentálne dokážu len neonacisti a neofašisti. Slovensko možno čaká ďalší národný míľnik, ale v omnoho drsnejšom prevedení. Na miesto bývalého podnikového právnika sa tlačí bývalý učiteľ.
Ani ten najzázračnejší opasok sa nedá uťahovať donekonečna. A vždy sa dá viac stiahnuť okolo krku než okolo pása. Zdá sa, že ako jediní sú schopní tento fakt využiť neonacisti a neofašisti. Môžeme ujsť do lesa ešte skôr, než sa stane havária, ale nech pritom vypúlime oči akokoľvek, na skutočnosti, že uvedené skupiny to s našimi opaskami vedia aspoň tak dobre ako domáci politici a zahraniční investori, nič nezmeníme.

www.noveslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 15:19 avatar
Vďaka za skvelú poviedku:

Možno ste už počuli známu historku o opasku. Ja som ju počul v takejto verzii: rozprávajúci začal „príhodu“ cestovaním so známym, počas ktorej sa stala havária. Tú zapríčinil onen známy, ktorý po havárii vyskočil z auta a rozbehol sa do lesa. Rozprávajúci sa vraj po chvíli vybral za ním, ale zdôraznil, že už bolo neskoro. Keď ho totiž konečne našiel, mal už opasok okolo krku a vypúlené oči. Počas dramatickej pauzy, ktorú rozprávač urobil, to jeden z počúvajúcich nevydržal a opýtal sa: „Preboha, hádam sa neobesil?“, na čo dostal odpoveď: „Nie, sral!“.
K podobnému očnému efektu sa dá dospieť aj inými činnosťami. Niekedy stačí len počúvať. Stále viac ľudí sa dozvedá, že sú nepotrební.

Aj som sa spočiatku zasmial, ale čítam ďalej, a krutá pravda: sú nepotrební... o tom nikto nechce hovoriť... mlčiaca väčšina.


2.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 14:28 avatar
Táto veta je príznačná pre dnešných hlupákov: Hovoriť dnes o sociálnych právach znamená len riziko vystaviť sa zosmiešňovaniu a nadávkam ako boľševik či komunista.

Ale nejde len o sociálne práva... napríklad som niečo kritické poznamenal na adresu jednej cirkvi, a Anti-VIVIVI ma častoval nadávkou súdruh. Myslím, že dnešní ľudia majú až tak už vygumované mozgy, že nie sú schopní žiadnej sebareflexie.

Osobne mi vadí, že prečo sa dnešným fašistom či nacistom hovorí neo... ale nehovorí sa o neoboľševikoch, či neokomunistoch... alebo neokresťanoch... Už len čakám, kedy si vypočujem nejaký nezmysel o neohumanistoch.

Čím sa odlišujú dnešní fašisti od tých predchádzajúcich?
Súhlasí nikto


3.
označiť príspevok

Samson muž
   30. 10. 2009, 15:08 avatar
to netusim.. mozno pouzivaju sofistikovanejsie prostriedky na svoju propagaciu  
ja sudruha nepovazujem za nadavku. Jedine v istom specifickom pripade... no ale nie to som chcel..
prejdi si niektore fora spravodajov.. tam to mas vsetko vymalovane na cerveno modro.. Ludia su tak zahladeni do tychto nezmyslov, ze nevahaju urazat kohokolvek akokolvek.
Súhlasí Vlado


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 15:16 avatar
O tom viem. Súhlasím s tvojim názorom. Myslím, že sčasti je to v nás, že radi kopeme do druhých... ako školák si to pamätám dobre, a myslím, že mnohí ľudia z toho vyrastú ani v dospelosti. A ide aj o boj, o korytá... nám sa dobre hovorí, keď nebojujeme o korytá, o moc... prečo my sme takí, že nie sme hodní toho záujmu, aby nás ľudia volili vo voľbách? Prečo my, tu z fóra, nie sme politikmi? Akí by sme boli? Keby sme sa stali politikmi? Už vidím tie kritické hlasy na neofašistku Natáliu, keby kandidovala vo voľbách do VÚC na županku.


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   30. 10. 2009, 15:17 avatar
Alebo keby bol politikom David Lane, ako by ho novinári rozniesli v zuboch, ako popiera holokaust.


7.
označiť príspevok

Natalia žena
   30. 10. 2009, 15:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

achesa žena
   31. 10. 2009, 07:33 avatar
Hovori sa ze v roku 1989 to bola unikatna revolucia.Zmenil sa rezim, ale neboli to dovody triedne ani politicke.Bola to spotrebna revolucia. Otvorili sa brany spotrebneho raja a nakupujuci mohli vojst.Za tych dvadsat rokov obsadili nasu krajinu velke nakupne centra a benzinove pumpy. V Bratislave boli znackove obchody, kde boli najnovsie tenisky a tricka vo vsetkych cislach, butiky s najnovsimi kolekciami. Chvilu to vyzeralo ako v Rakusku alebo kde.Uz sme videli ako bude na trhoviskach cista zelenina a poukladane ovocie. Ze na pumpe sa bude bat clovek odhodit papier alebo si odplut.Objavili sa restavracie a obchody s medzinarodnymi nazvami:Pizzeria, Voulez-vous, Iris pub, La Tratoria. Lenze u nas na ulici zostalo z napisu len.es...rante namiesto restaurace. Velke firmy k nam prisli postavili budy, navozili tovar, najali ludi a za trest poslali niektorych svojich pracovnikov. Uz sa tu tak udomacnili, ze sa nenapadne, pomaly, ale iste poslovencuju. V nakupnych centrach predavaju zhnitu zeleninu, zvadnute ovocie, griluju kurcata po zaruke a tak po nasom. V znackovych obchodoch je opat zopar druhov tenisiek v strednych velkostiach. Na pumpach uz roky lezia ti isti zapraseny macovia, na toaletach chyba papier atd... Uz sa mozeme citit ako doma. To je genialna finta. Experti konstatuju, ze pri vstupe do EU sa prekvapujuco nekonal ziadny sok. Samozrejme, ze nie. My sme nevstupili do Europy, my sme Europu vpustili k nam a poslovencili sme ju.Mentalita je pod uroven a taki su nasi politici.U nas leti kseft pre seba na do vsetko. Posliapat ludsku dostojnost sa stava samozrejnostov. Vo volbach nam neponukaju nic nove. Zaujimave je, sa este stale da zbohatnut na chudobe. Dnes ked sa daju kupit aj tituli a to je vysledok nasho rozvoja.
Súhlasí Samson


9.
označiť príspevok

Samson muž
   31. 10. 2009, 13:26 avatar
Cital som zopar clankov, rozhovorov s novinarmi.. Udajne boli svedkami toho, ze revoluciu v 89 vyvolalo vtedajsie politicke vedenie tajne. Rezim sam financoval na oko tajnu propagandu prevratu. tazko povedat..ako co presne a kvoli comu bolo.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:51,  Zločinec Obama dostal nobelovku, to je výsmech :)
dnes, 23:50,  edo SS ty fašistický odpad aj na teba sa voda varí :)
dnes, 23:49,  Hollywood :)
dnes, 23:49,  Tak toto je odhalenie . Veď komunisti a fašisti su ako jedno telo na všetkých mešuge...
dnes, 23:48,  Putin mierotvorca, americkí prezidenti vojnoví zločinci :)
dnes, 23:46,  Fašisti patríte do kriminálu :)
dnes, 23:45,  V dnešnom režime u nás fašisti nie sú súdení :)
dnes, 23:42,  Surduh Molotov vráť sa hakovemu SS bez teba už ani ho hajlovanie nie je čo bývalo za Jožka T
dnes, 23:40,  Gulagu sudruh gulagu . Lebo sudruhovia radi zatvarali do gulagu
dnes, 23:37,  Ale kto teraz urobí dohodu keď sudruha Molotova niet ?*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 23:37,  Fašistický odpad Edo už dávno mal byť v kriminále :)
dnes, 23:36,  Keby kandidovali americkí prezidenti mimo Trumpa by všetci skončili horšie ako Putin :)...
dnes, 23:34,  Asi je to rus a povedal že by ju ešte aj zmlatil ??? Lebo podla konzerv znasilnená žena...
dnes, 23:32,  Keby kandidoval Stalin a Hitler Putin by skončil na 3 mieste Lebo Stalin je mierotvorca...
dnes, 23:28,  Bývalý kolega SJ ked som sa ho pýtal či by bránil svoju manželku ktorú by niekto...
dnes, 23:27,  kameňom tak zabíja fašista Edo :)
dnes, 23:26,  Tak tak ZSSR vďačíme za porážku nemcov :)
dnes, 23:26,  Shagara čiže svet sa nemal brániť a mal fašistov nechať ovládnuť planétu. To je vraj...
dnes, 23:25,  A potom sa budeme ako zabíjať kamenom ako Mazurekovci ? *13*13*13
dnes, 23:23,  Shagi, ty by si nebránil ani svoje deti?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V boji o vlastné štastie víťazí ten, kto sa nevzdáva.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 488 bytes in 0,204 seconds)