Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Katolícky biskupi prevzali apoštolát od apoštolov

23
reakcií
164
prečítaní
Tému 5. júla 2020, 21:36 založil tomas12345.

podobné témy:1.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 21:36 avatar
Katolícky preklad :

Sk 1: 20: 25

20 Lebo v knihe Žalmov je napísané: »Jeho príbytok nech spustne a nech niet nikoho, kto by v ňom býval,« a: »Jeho URAD nech prevezme iný.« 21 Treba teda, aby sa z týchto mužov, čo boli s nami celý čas, keď medzi nami žil Pán Ježiš, 22 počnúc Jánovým krstom až do dňa, keď bol od nás vzatý, aby sa jeden z nich stal s nami svedkom jeho zmŕtvychvstania.“ 23 A tak postavili dvoch: Jozefa, ktorý sa volal Barsabáš, s prímením Justus, a Mateja. 24 A modlili sa: „Pane, ty poznáš srdcia všetkých ľudí; ukáž, ktorého z týchto dvoch si si vyvolil, 25 aby zaujal miesto v tejto službe a apoštoláte, ktorým sa Judáš spreneveril, aby odišiel na svoje miesto.“

Grécky originálny preklad Sk 1: 20 (Textus Receptus) :

20 ????? ????? ??????????? ?? ?? ?????? ??? ??????? ?? ????? ? ???????? ????? ?????? ??? ?? ?? ???? ? ???????? ?? ????? ???, ????? ?? ???? ??? ????????? - (EPISKOPE) ?????.

Po Judášovej zrade, mal Judášov URAD (apoštolstvo) prevziať niekto iný. Lenže slovo "úrad" nie je správnym prekladom, pretože v gréckom origináli sa nachádza slovo Episkope, a toto grécke slovo sa nachádza aj v iných biblických veršoch - 1Tim 3:1; Tit 1:7-11, a v iných.

1Tim 3:1 :

Katolícky preklad :

1 Toto slovo je spoľahlivé: Kto sa usiluje byť BISKUPOM, túži po dobrom diele. 1Tim 3, 1

Grécky originálny preklad (Textus receptus) :

1 ?????? ? ?????? ??? ??? ???????? ????????? - (EPISKOPE), ????? ????? ????????.

Katolícky preklad Tít 1: 7 :

7 Lebo BISKUP, dozorca sboru, musí byť bezúhonný, jako Boží hospodár, nie svojvoľný, nie hnevivý, nie pijan vína, nie bitkár, nie žiadostivý mrzkého zisku,

Grécky originálny preklad Tít 1:7 (Textus Receptus) :

7 ????? ?????? ? ????????? - (EPISKOPE) ?? ???? ??????????, ?? ????????? ????, ?? ???????, ?? ???????, ?? ???????, ?? ???????, ?? ????????????,

Slovo biskup je teda odvodené od gréckeho slova EPISKOPE, a teda slova označujúce úrad, (biskupstvo) aké mal i Judáš a teda apoštolát. Apoštolát teda nepatril len apoštolom (ako tvrdia protestanti), ale bol dedičný, a dostali ho nástupcovia apoštolov - biskupi, ktorých apoštoli pod vedením Ducha Svätého ustanovili do funkcií Sk 20:28.

Nástupcovia apoštolov - biskupi, teda prevzali od apoštolov apoštolát s jeho úradom a teda i mocou. Nástupcovia apoštolov sú teda novodobý apoštoli, a o apoštoloch platí :

Evanjelium podľa Lukáša 10:16
Kto vás (apoštolov) počúva, mňa počúva, a kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Kto však pohŕda mnou, pohŕda tým, ktorý ma poslal.“

Kto teda pohrda apoštolovými nasledovníkmi, (katolíckymi biskupmi) ktorí zdedili právomoc apoštolov a stali sa apoštolmi v pravom slova zmysle, ten pohrda Ježišom.


13.
označiť príspevok

Krištof
   5. 7. 2020, 22:39 avatar
Je to zrejme určitá stála štruktúra, tie úrady, služby, "Peter", "apoštoli" (biskupi), učeníci (kňazi, kresťania, misionári...) etc. A to má pokračovať navždy v Cirkvi (aspoň na zemi), teda aj po smrti pôvodných apoštolov, Petra a učeníkov. Cirkev na zemi s novými generáciami ľudí pokračuje ďalej, aj keď tí pôvodní už odišli na večnosť.

To Lk 10, 16 neplatilo len pre apoštolov, tj. Dvanástich resp. i pre ich nástupcov (primárne pápeža a katolíckych biskupov), lež aj pre iných sedemdesiatich dvoch učeníkov, ktorých si vtedy Pán vyvolil a po dvoch ich poslal pred sebou do každého mesta a na každé miesto, kam sa sám chystal ísť. "Nástupcami" týchto sedemdesiatich dvoch učeníkov by mohli byť primárne katolícki kňazi, ale i laickí (katolícki) misionári; prípadne (sekundárne) aj iní kresťanskí (nekatolícki) misionári (aspoň Apoštolské resp. Nicejsko-carihradské vyznanie viery by mohli mať). bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Apoštolov - Dvanástich (a ich nástupcov) sa týka skôr Mt 10,40-42: "Kto vás prijíma, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal. Kto prijme proroka ako proroka, dostane odmenu proroka. Kto prijme spravodlivého ako spravodlivého, dostane odmenu spravodlivého. A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Doplnenie, Mk 9,41: "A kto by vám dal piť čo len za pohár vody preto, že ste Kristovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Taktiež Jn 13,20 (tam už asi s výnimkou Judáša Iškariotského čiže Jedenástich): "Veru, veru, hovorím vám: »Kto prijíma toho, koho ja pošlem, mňa prijíma. A kto prijíma mňa, prijíma toho, ktorý ma poslal.«“
Žiaľ, aj medzi pôvodnými dvanástimi apoštolmi bol Judáš Iškariotský, zradca. Nejakí jemu podobní sa teda môžu nájsť i medzi dnešnými biskupmi, kňazmi a pod. Chvála Bohu, väčšina bola a je v poriadku


17.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:46 avatar
13) "Je to zrejme určitá stála štruktúra, tie úrady, služby, "Peter", "apoštoli" (biskupi), učeníci (kňazi, kresťania, misionári...) etc. A to má pokračovať navždy v Cirkvi (aspoň na zemi), teda aj po smrti pôvodných apoštolov, Petra a učeníkov. Cirkev na zemi s novými generáciami ľudí pokračuje ďalej, aj keď tí pôvodní už odišli na večnosť."

Určite, len škoda že katolícky preklad nesprávne prekladá grécke slovo episkope v Sk 1:20, ako úrad, pričom správny výraz má byť biskupstvo. Nesprávnymi prekladmi, sa katolícka cirkev zbytočne pripravuje o svoje tromfy, ktoré mohli vyjsť najavo, no takto sú pod rúškom nesprávnych prekladov zahalené.


20.
označiť príspevok

Krištof
   5. 7. 2020, 23:04 avatar
Biskupstvo je aj úrad (podobne služba, správa, hodnosť spojená s povinnosťami), biskupský úrad. Niektoré preklady tam používajú slovo biskupstvo (Roháčkov), biskupství (Český - Kralický); pověření (Český - Ekumenický)


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 7. 2020, 23:06 avatar
Čiže najpravejšia je Episkopálna cirkev.


22.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   6. 7. 2020, 00:17 avatar
21) A prečo práve ona ?


23.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   6. 7. 2020, 00:36 avatar
20) Episkope v Sk 1:20 by sa nemalo prekladať ako úrad ale ako biskupstvo. Daj si do gréckeho originálu slovo episkope, a vyhľadá ti to vždy výrazy spojené s biskupstvom.

Ako som už povedal, je škoda že RKC prekladá Episkope ako úrad, pretože inak by to znelo a iný význam by daný verš mal, kebyže sa tam hovorí o biskupstve Judáša. Tým by sa potom dala dokázať aj dedičnosť apostolatu, čo je veľmi dolezite.


2.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 21:38 avatar
Neviem prečo sa mi namiesto gréckeho textu objavili otázniky, no kto si chce pozrieť grécky text, može tak spraviť tu

www.mojabiblia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

djjaro muž
   5. 7. 2020, 21:41 avatar
Dik za odkazy  


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 21:45 avatar
tomas12345 lebo azbuku DF nepozná.
Čo je na tom najsmutnejšie , že ja nepoznám ani ani len celú ruskú z tej greckej viem viac . Ale velmi ťažko sa mi číta .


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 21:47 avatar
tomas12345 to si prekladal ty sám ??? Alebo si to niekde opísal na nete ?


6.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 21:51 avatar
dinky.estranky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Tu máš grécku abecedu, a podla toho to vieš preložiť, to slovo Episkope sa tam naozaj nachádza, aj to mne vyšlo pri preklade, aj som o tom čítal na iných stránkach, aj katolícke stránky priznávajú že biskup je odvodené od slova (Episkope).


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 21:55 avatar
tomas12345 i keď som v Grécku začiatkom 90 tych rokov pracoval a veľmi slušne sa dorozumiem ba i tie písmenká v azbuke poznám ešte lepšie ako tie ruské . Prekladať takýto text si netrúfnem s určitosťou .
Taká znalosť u mňa nie je .

A prečo vlastne je potrebné prekladať preloženú bibliu ???


16.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 7. 2020, 22:45 avatar
O: A prečo vlastne je potrebné prekladať preloženú bibliu ???

Pretože mnohí si ju prekladajú podľa vlastnej fantázie. Roháčkov preklad je iný než RKC.


8.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:01 avatar
Link na grécku abecedu si dostal, a teda ak si podla toho grécke písmena preložiš, dostaneš slovo Episkope.

Biblia preložená už je, ale nie všetky preklady sú správne a preto sa treba pozerať do gréckeho originálu, a zistiť kde inde sa slovo episkope vyskytuje, a vyskytuje sa ako pri úrade Judáša, tak i výrazov "biskup".


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 22:07 avatar
tomas12345 muž niekto z nas dvoch to zle preložil presnejšie nie zle ale uplne umyselne vymysel text a ja som to nebol .


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 22:06 avatar
Ale vyskušam to cez translator

1 A po týchto veciach ich oddelil Hospodin a zvyšných sedemdesiat a poslal ich dvoch pred sebou do všetkých miest a miest, kam mal ísť.

2 A on im povedal: Žatva je hojná, ale málo robotníkov. Preto ste prosili Pána žatvy, aby vyslal robotníkov na svoju žatvu.

3 Hľa, ja vás posielam ako baránok uprostred vlkov.

4 Na ceste nenoste kufor, žiadne tašky, topánky ani pozdravy.

7 A v tomto dome budete jesť a piť a budete im dávať v plnom rozsahu, lebo robotník si zaslúži mzdu; nechodte z domu do domu.

8 A keď vojdete, a oni vás prijmú, zjedzte veci, ktoré vám boli dané,

9 A uzdravujte v nich chorých a povedzte im: Božie kráľovstvo je vám blízko.

10 Ale ak vstúpite a nebudete akceptovaní, pôjdete von na planinu a poviete:

12 A hovorím vám, že v ten deň sa stane svetlo v dňoch Sodomy a v jej strede.

13 Beda tebe, Chorazin, beda tebe, Betsaida. Lebo ak sa v Týru a Sidone vôľa Hospodinov činia medzi vami zázraky, dlho predtým, ako bude vôľa pokánia sedieť v žíni a zasiať.

14 Ale v Tire a Sidone je pre vás ľahšie trestať, ako byť súdený.

15 A vy, Kafarnaum, vystupujete hore do neba, budete privedení do pekla.

16 Keď ťa počuje, počuje ma, a keď ťa počuje, počuje ma, ale ten, kto ma nepočuje, pošle ma preč.

17 A sedemdesiat sa vrátilo po radosti a rieklo: Pane, démoni sú utláčaní v tvojom mene.

18 A povedal im: Vidia satana ako blesk padajúci z neba.

19 Hľa, dávam vám moc tlačiť na meč a rozptyľovať moc nepriateľa. A nikto vám neublíži. 20 Ale nerobte sa z toho, že duchovia sú vám poddajní, ale radujte sa, že vaše mená sú napísané na nebesiach.

21 A stalo sa toho času, že im Ježiš povedal: Ďakujem, Otče, Pane nebies a zeme, že si skrýval tieto veci pred múdrymi a rozvážnymi, a zjavil si ich deťom. ,

22 Vždy mi ich vydal Otec a nikto nevie, kto je Syn, ale Otec, oni sú Otec a Syn ho chce zjaviť.

23 A obrátil si sa k učeníkom a povedal im: Blahoslavené oči, ktoré vidia;

24 Lebo vám hovorím, že mnohí proroci a králi chceli vidieť to, čo vidíte, a nevideli, a počuť, čo ste počuli a nepočuli.

25 A hľa, spravedlivý ich priviedol do ich stredu a povedal im: Čo s tebou mám urobiť?

27 Ale on odpovedal a riekol: Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou dušou a celou svojou silou, celou svojou mysľou a svojím blížnym ako seba samým.

28 A on mu povedal: Dobre ste súdili;

29 Ale on, ktorý sa chcel ospravedlniť, povedal Ježišovi: Či je to môj sused?

30 A Ježiš odpovedal a riekol im: Muž išiel dolu z Jeruzalema do Jericha a padol do lúpeže. A tí, ktorí boli nahí a ohromení, odišli a nechali ho napoly mŕtveho.

31 A keď zostúpil kňaz, išiel dolu po boku, a hľa, prešiel z druhej strany.

32 A podobne, Levi, keď si prišiel, išiel si a prešiel z druhej strany.

33 Samaritáni odišli na miesto, kde bol, a hľa, bol ukrižovaný. Keď vyšiel, poslal do hotela dva osly a povedal mu: „Postaraj sa o neho, a čo utrácaš, dám ti, keď sa vrátim.“

36 Myslíte si, že jeden z troch z nich sa dostal k lupičovi blízko?

37 . 38 Keď odišiel, vošiel do jamy a vošiel do domu Marty, kde bol povolaný.

39 A mala brata menom Marianne a ja som si sadol k Ježišovým nohám a počul jeho reč.

40 Ale Marta bola zaneprázdnená službou a ona mu povedala: Pane, nenechala ma sestra sama, aby som slúžila?

Takto to zvládol google translator .

Myslím si že velmi slušne .


11.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:24 avatar
A to čo za text si preložil ? Však prelož si skutky apoštolov Sk 1:20


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 22:42 avatar
tomas12345 ten text o si dal v Greckom jazyku.

tebe to translator preložil inak ???

www.mojabiblia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ktore slovko ti nepasuje ???


18.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:48 avatar
Ja len nechapem, načo si prekladal Lukášove evanjelium. Mal si preložiť ked tak len skutky apoštolov, ale nie Lukášove evanjelium.


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 7. 2020, 22:45 avatar
20 Lebo je napísané v knihe žalmov:

Nechajte ju bývať na púšti a nechať ju v nej, a nechať iného biskupa.

21 Preto tých ľudí, ktorí boli s nami po celý čas, ako nám prikázal a povzbudzoval Pán Ježiš,

22 Počnúc Jánovým krstom až do dňa, keď bol od nás vzatý, z nich sú svedkami nášho zmŕtvychvstania.

23 Stáli tam dvaja muži, Jozef, zavolal Barsabana, ktorý sa volá Justus, a Matyáša.

24 A keď sa modlili, povedali: Pane, všetkým sa dobre rozveselte;

26 A dali im svoje dedičstvo, a los padol na Matúša a on sa zmieril po jedenástich apoštoloch.

Myslím si tomas12345 ýe je to veľmi presný preklad .

A čo s tým ?


19.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:48 avatar
"a čo s tým"

Nerozumiem, čo tým máš na mysli ?


12.
označiť príspevok

tomas12345 muž
   5. 7. 2020, 22:26 avatar
Prelož toto 20 verš :
Mne to v prekladači vyšlo :

20 Lebo je napísané v knihe žalmov: Nechajte ju bývať na púšti a nechať ju v nej, a nechať iného biskupa. 1, 20, 21 Sk

www.mojabiblia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

elemír muž
   6. 7. 2020, 09:40 avatar
Ja si myslím, že slovo úrad je viac ako výstižný,ak sa obzrieme, čo znamená úrad v občianskom živote mimo cirkvi.
Je to predovšetkým evidencia, kto pod úrad patrí. A členovia majú svoje majetky a taktiež spoločné a teda urad zase najprv eviduje všetky majeky, súkromné aj úradne a teda biskupský úrad sa vľmi podobá občianskemu, s tým, že sa stará nielen o evidenciu ľudí a majetku, ale mal by viesť ideologicky veriacích k ich cieľu.
Základná podmienka uradu je udržiavať spolu určité množstvo ľudí, ktorí idú za určitým cielom. Ak sa urad spreneverí a úrd prevezme iný , ide sa ďalej s odretými ušami, ak však urad spustne spoločenstvo sa rozpadá, prípadne si samo založí nový úrad.
Preto si myslím, že výraz biskupský úrad, je viac ako výstižný a mala by to byť v prvom rade evidencia ľudí, majetku a všetkých ostatných vecí podľa toho , za akým cieľom sa spoločenstvo vydá, a je toho viac a môže tu byť aj bezpečnosť občanov, vonkajšia aj vnútorná, obchod, ekonomika a .............................................. .
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:01,  diskusné fórum sa nedá zablokovať pre svet alebo sa dá zablokovať pre svet, odporúčam...
dnes, 11:00,  Ruská sieť darebákov určená na rozklad EU v česku bola naozaj veľká . Napachali však i...
dnes, 10:59,  PROTOŽE TO NEVZDÁM - GUMP (Official Video)
dnes, 10:58,  HeartBeat - Voda (LIVE)
dnes, 10:56,  JANA KIRSCHNER - VODA DIVOKÁ
dnes, 10:55,  Tvoja, Eduard?
dnes, 10:52,  Spájaním svetla a tmy je vždy zakladom mnoho fotiek...
dnes, 10:50,  https://www.youtube.com/watch?v=qtau-YHnEeY Under The Water (od Aurory)
dnes, 10:49,  Najnebezpečnejšia je taká sieť, o ktorej človek ani netuší.
dnes, 10:48,  Pokiaľ sú to pracovníci a zamestnanci, tak je to iba plus. Keby to boli darmožráči a...
dnes, 10:47,  Lemmy ja by som ešte dodal jednu podstatnú vec . Frustrovaný človek máva negatívne myslenie...
dnes, 10:46,  *myslel a aj ja som myslela, ale inak ako Ty. Bielu s čiernou nespojíš, ani svetlo s tmou....
dnes, 10:46,  Ešte dobre, že sme sa nepočuli, to by bola bezočivá ničivá búrka. To by bol náš...
dnes, 10:44,  Zaujímavé, že bola vraj nejaká široká sieť, ktorú tajná polícia rozbila. Ale zato si...
dnes, 10:39,  Pompeo v Česku sa zhodol s Babišom uplne na všetkom . Obaja sa zhodli že cielom ruska je...
dnes, 10:37,  Len sa prehrýzť až do samotného jadra. A od srdca sa zasmiať. Povedal, áno, to si ty....
dnes, 10:30,  Zuzka napísala: pes ..... má inú kvalitu duše. Takže skôr si myslím, že Zuzka vie,...
dnes, 10:23,  V Česku pribúda zahraničných pracovníkov. Na konci roka 2017 malo v krajine zamestnanie...
dnes, 10:20,  Ako vieš , že pes nemá dušu a človek ano ? Prečo si myslíš že menší mozok znamená...
dnes, 10:15,  Kasafrana nemôže brať nikto vážne .
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Lenivosť je zvyk odpočívať skôr, ako sa človek unaví.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(105 130 bytes in 0,199 seconds)