hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  kultúra  /  téma

K včerajšiemu významnému sviatku založenia Československa

príspevkov
1
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 29.10.2021 13:31 Osvietený
posledná zmena 29.10.2021 13:31
1
29.10.2021, 13:31
Dnes si pripomíname 102 rokov od vzniku prvého slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov. Ten štát a národná sloboda nám nespadli len tak do náručia. Nestačili ani samotní múdri vizionári a vodcovia ako T.G. Masaryk, M.R. Štefánik a E. Beneš. Zaslúžili sa o ne hlavne občania, ktorí sa pod vedením svojich vodcov organizovali do československých légií a doslova si svoj štát vybojovali.
Mali sme armádu s vôľou bojovať a schopnosťou víťaziť ešte pred vznikom nášho štátu. Dosiahli významné víťazstvá, pomáli iným národom oslobodiť sa a získali si rešpekt víťazných mocností. Naši predkovia sa nenechali odradiť tým, že dejiny určovali mocnosti. Rozhodli sa zobrať osud do svojich rúk a svoj štát a slobodu si vybojovali.
Spoločná republika bola už pred jej vznikom pripravovaná ako demokratický štát, s univerzálnym volebným právom pre mužov aj ženy. Aj keď sa všetky predstavy a dohody o usporiadaní Československa nepodarilo realizovať, bez slobodného Československa by nebolo ani dnešného samostatného Slovenska.
Sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. V súčasnosti sme už dva suverénne štáty dvoch bratských národov. Dnes sa opäť ozývajú hlasy, že o ničom nerozhodujeme, že všetko riadia mocnosti a geopolitika.
Je správne si spomenúť na obete a zásluhy našich predkov. Všetky ideály, s ktorými naši predkovia zakladali prvý spoločný a slobodný štát sa dodnes nepodarilo naplniť. Sloboda a demokracia nie sú na Slovensku ani vo svete garantované naveky a treba sa za ne jasne postaviť a uchrániť ich pre našich potomkov.gen. Macko
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 90 689 B vygenerované za : 0.088 s unikátne zobrazenia tém : 76 781 unikátne zobrazenia blogov : 1 666 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz S evolúciou je to ako keď ideš do Tesca na nákup 😉 Prečo ideš na nákup? 😉 Len preto aby si sa prešiel? 😉 Alebo preto, že si hladný a chceš si kúpiť jesť? 😉 Máš nejaký cieľ alebo...

citát dňa :

Krása nie je vždy pravá tak, ako pravda nie je vždy krásna.