Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ježiš oslobodzuje ženu (V.)

131
reakcií
2210
prečítaní
Tému 2. júla 2011, 10:37 založil rastos.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 07. 2015
1
31. 10. 2016
35
18. 05. 2015
24
 
 


1.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 10:37 avatar
V evanjeliách sú zachované poznámky a príbehy, ktoré podstatne menia pohľad na ženu. Pre ľudí Ježišovej doby boli Kristove postoje k ženám šokujúce. Nám, ktorí sa na texty dívame modernými očami, ich odvážnosť uniká. Do popredia naopak vystupuje patriarchálny tón, zafarbený dobovými zvykovými a jazykovými konvenciami. Tak sa nám natíska skôr literárny než duchovný zmysel týchto výpovedí. „Litera“ tak zatieňuje „ducha“.

Autori evanjelií, píšuci dobovým štýlom, dávajú v popise udalostí ženy do zátvorky. Keď sa hovorí o počte zástupu (napríklad pri zázračnom nasýtení), ženy a deti ani nie sú započítané. Napriek tejto zvyklosti nám Lukáš zanechal informáciu o ženách, ktoré sprevádzali Ježiša. Do kruhu Ježišových učeníkov nepatrili iba muži, patrili tam i ženy. To bolo na vtedajšie pomery neslýchané.

Matúš zachytáva spor medzi Máriou a Martou. Marta je pobúrená. Mária odmietla tradičnú rolu posluhujúcej ženy, sadla si medzi mužov k nohám učiteľa. Vybrala si postavenie tej, ktorá sa učí. Toto postavenie však bolo tradične vyhradené iba mužom. Marta sa usiluje o nápravu poriadku, apeluje na Ježiša, Ježiš však Máriinu voľbu na všeobecné prekvapenie schvaľuje.

Učeníci sú šokovaní, keď svojho majstra pristihnú osamote pri duchovnom rozhovore so samaritánskou ženou. Ježiš svojím bytím ruší svet patriarchálnych vzťahov. Ženu zrovnoprávňuje.

Jeho nové pochopenie človeka vyplýva z novej perspektívy. Na človeka sa díva pod zorným uhlom večnosti. Individualizuje ho, vidí v ňom večné Božie dieťa. Každý je pred ním v prvom rade sám za seba, nie ako predstaviteľ identity skupinovej, národnej, sociálnej, náboženskej či rodovej, ale ako večné, Bohom milované vykúpené Ja.

Pavol zhrnul Ježišove radikálne zrovnoprávnenie všetkých ľudských vzťahov v revolučnom prehlásení: Nie je už ani Žid, ani Grék, ani otrok, ani slobodný, ani muž, ani žena, lebo všetci ste jedno v Kristovi.

Západná civilizácia (vo svojich dejinách výrazne inšpirovaná evanjeliom) je jedinou civilizáciou, v ktorej sa postupne uplatnilo zrovnoprávnenie všetkých ľudských skupín. Rovnoprávnosť vstúpila i do vzťahov mužov a žien. Cirkev v evanjeliu síce túto radikálnu myšlienku uchovávala, no žiaľ často stála v emancipačnom vývoji na opačnej strane barikády. Litera v nej prevládala nad Duchom.

(úryvok z knihy D. Pastirčáka)


96.
označiť príspevok

luke85 muž
   2. 7. 2011, 14:43 avatar
To je mysogynnosť. Čosi som kdesi čítal o akýchsi annunnaki, ktorí to tu ževraj ovládajú, a ževraj zničili kult bohyne a nastolili kult boha. Dá sa teda odvodiť, že všade, kde vládne boh (v mužskom rode), vládne vlastne Zlo či ako by ste vy povedali, satan; a kde bohyňa, tam dobro. Vôbec sa mi tento anit-ženský prístup nepáči. Vôbec nikde. Napr. aj taký feminizmus je vlastne anit-ženská ideológia.


129.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   2. 7. 2011, 20:59 avatar
Tak toto si nepametám že by som sa s tým stretla.


130.
označiť príspevok

fajer
   3. 7. 2011, 05:26 avatar
načo tu vypisuješ tie Pastirčákove bludy a klamstvá,pozri do histórie,akú cenu mala žena pre kresťanov,žiadnu...


2.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 10:53 avatar
Keď Ježiš oslobodzuje ženu, prečo a kto ju väznil? Inými slovami kto rozhodol v tých dávnych dobách, že ženy budú druhoradé bytosti? A zrazu aké veľké gesto, ženy dostali právo, pokiaľ viem, tak za éry Ježiša ženy právo nemali a napr. volebné právo vydobili len nedávno cca 100 rokov dozadu nenavidené feministky a sufražetky. Možno sa cirkev aj p. Pastirčák zľakol a uvedomil si, že keby ženy opustili rady cirkvi, tak by cirkev padla na kolená. Inak je na zamyslenie, či treba ženu zrovnoprávniť, či majú ženy pracovať a podobne. Je vôbec práca žien mimo domácnosť potrebná a nevedia túto prácu urobiť vonku (na pracoviskách) muži?


3.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 11:06 avatar
Niektorí si myslia, že žena bola od začiatku rovnoprávna. Iní sú presvedčení, že rola akejsi poddanosti mužovi jej prislúcha podľa jej prirodzenej konštelácie. Názory môžu byť rôzne.    


5.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:31 avatar
Niektorí ľudia sú toho názoru, že žena sa má podriadiť mužovi. A prečo by aj nie? Lenže to by potom muži mali väčšiu zodpovednosť a museli by sa viac snažiť a makať. Sú niektoré ženy, ktorým by to vyhovovalo. Napr. by to vyhovovalo aj jednej nemenovanej žene, o ktorej viem.


91.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 14:36 avatar
Čo je na tom smiešne?
Súhlasí clear1


109.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 15:21 avatar
nic, akurat ze to nie je realny prispevok, ale odpoved Alexandrovi jeho vlastnym stylom, ktory v predoslom prispevku zrejme nedopatrenim opomenul


116.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 15:37 avatar
Takže je to nereálny príspevok?
Jeho štýlom, ktorý opomenul?  
Ako vieš, čo Alexander v nejakom svojom príspevku zrejme nedopatrením opomenul?


119.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 16:17 avatar
pozri si jeho prispevky z poslednych dni a budes v obraze


120.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 16:19 avatar
Aké príspevky? A čo je v nich zlé?  


131.
označiť príspevok

rastos muž
   3. 7. 2011, 13:41 avatar
Vobec nic  
Len sa nazdavam, ze ta tema ta musela poriadne vytocit, ked si zabudol aj na formu  


132.
označiť príspevok

Alexander muž
   3. 7. 2011, 13:55 avatar
Je to nedorozumenie. Ja v týchto veciach mám jasno, mám to už v sebe spracované, kľudne by som mohla povedať, že je mi to jedno. Za ostatných to v ich hlavách nespracujem a nevyrovnám sa za nich - musí to urobiť každý za seba. Ja som tiež k poznaniu neprišli ihneď, ľahko a zadarmo. 


10.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 11:43 avatar
Žena nemusí byť rovnoprávna a može byť spokojná, niekedy je príjemnejšie byť sluhom, ako pánom. 


16.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:52 avatar
Sú názory, že je ozaj lepšie byť sluhom, napr. ak je o sluhu dobre postarané, žije v relatívnom dostatku a je k nemu pekný prístup zo strany pána. Ten sluha má menej zodpovednosti, lebo starať sa musí pán, ale zase ten sluha musí viac pracovať a ten pán vybavovať a tiež sa tam očakáva akási podriadenosť a poslušnosť tomu pánovi, čo sa dá v celku dobre zvládnuť a naučiť. A, keď je sluha šikovný môže nenapádne svoje priania podsúvať pánovi ako nápady a on ich zrealizuje a myslí si aký je múdry, a pritom má z toho prospech aj ten sluha. Nemožno vylúčiť, že existujú také ženy čo by im to vyhovovalo, prípadne tak niektoré žijú a sú spokojné.
Súhlasí luke85


22.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:02 avatar
Jasné, že sú. Ak je ten Pán hoden úcty a predčí Ťa múdrosťou, či schopnosťami je dosť logické, aby panoval On a nie ty.
Rovnoprávnosť urobila z hlúpych ľudí Pánov tým múdrym- až pričasto a nejde vobec o to, či je ktosi mužom, alebo ženou.


26.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:10 avatar
Sú ľudia čo s tým nemajú problém. Vedia čo je pre nich výhodnejšie a radšej sa podriadia a sú spokojní, že majú múdreho resp. schopného pána, (pod ktorým si môžu ľudia predstaviť napr. manžela, manželku, nadriadeného, nadriadenú, kamaráta, kamarátku a podobne).


33.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 12:18 avatar
Ak to tí ľudia berú z hľadiska, čo je pre nich výhodnejšie, tak je to podľa môjho názoru vypočítavosť. Nechať všetko na toho druhého a ťažiť z jeho schopností a šikovnosti.


36.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:21 avatar
Niektorí ľudia by mohli povedať, že je to opačne. Ten, čo má potrebu riadiť, dirigovať a všetko plánovať ovládne slabšieho alebo submisívnejšieho človeka, aby sa ten čo ľúbi mať všetko pod palcom a rozkazovať mohol realizovať, a že ten plánovač vlastne zneužíva ochotu, poslušnosť a podriadenosť toho iného. Ale iste sú aj iné názory. 
Súhlasí luke85


28.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:12 avatar
rovnopravnost vymanila ludi zo suroveho otrocrtva.
Ze sa hlupaci dostavaju k moci ma na svedomi reklama, falosne idealy a peniaze. Tak nemozu nadani ludia "vyplavat" prirodzenym sposobom na povrch.


32.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:17 avatar
Boris, to je všetko pekné, ale keď sa narodíš otrokom a spoločnosť je tak fungujúca, tak nemáš problém s tým, že otrokom si. Ani to nepotrebuješ spochybňovať. Idei slobody a rovnoprávnosti spustili tento celý proces konkurovania si, čo vyústilo do podrazov všetkých druhov,aby ktoi dokázal, že niečo vie.
Samo, že nie je správne nič, riešenie neexistuje pre spoločnosť. Riešenie existuje len pre jednotlivca.


37.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:22 avatar
absolutne nesuhlasim
Nemas problem s tym, ze otrokom si, pretoze si to neuvedomujes.
Konkurovanie si sposobila a sposobuje idea pana a otroka. Preco chce niekto "hore" ?? len preto, aby boli ostatni dole.. iny dovod tam nieje. Keby chcel ist hore len kvoli materialnym hodnotam, tak moze napomahat aj tomu, aby boli hore vsetci a to prijemnou a mieromulovnou cestou bez konkurencie.. takze len idea pan/otrok sposobuje konkurenciechtivost.
Rovnopravnost eliminuje konkurencny boj, pretoze nabada k nahladu, ze sme vsetci jedna rodina, jeden druh, jeden clovek s diverznymi schopnostami a individualnym rastom! nie vlastnictvom.
Samo, ze spravne riesenia su.. len treba dokazat prehliadat aspon obcas, aspon pri zasadnych otazkach svoj vlastny egoizmus/pana.


38.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:25 avatar
A ty sa o čo teraz usiluješ Boris?
Dostať sa vyššie než ja?  


40.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:27 avatar
wtf?
reagujem .. ak vidim nejaku hlupost (podla mna) snazim sa oponovat.
diskutujem.
vsimol som si, ze mas extremny sklon k domyslaniu a uhybaniu.. v pohode


41.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:29 avatar
  
Všimol som si, že máš extremny sklon k uhýbaniu a domýšlaniu..

Boris    


45.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:31 avatar
mas nieco k tomu co som napisal v 37 ? inak ma tvoje osobne "nadhlady" nezaujimaju.


48.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:40 avatar
Boris ty keď niekoho kritizuješ, (nielen mňa) hovoríš o sebe.
A aj tvoja odpoveď, že ťa moje náhľady nezaujímaju je toho dokazom.
Vidia to mnohí, ktorí to tu čítaju, aspoň dúfam a konečne ťa nebudú brať vážne. Tárajko


56.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:48 avatar
ale uz sa odvolavame aj na ostatnych   najsmiesnejsie mi je, ze si fakt ochotny hrat sa na zensku... ubohe...
ak nemas k tej 37, nic......


94.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 14:39 avatar
Ja som kto podľa teba?
Nie je tu zasa vidno, ako si domýšľaš a to vydávaš za pravdu?


97.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 14:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.100.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 14:46 avatar
Ale nie, ty vieš toho viac než Boris. A menej než ja 


102.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 14:49 avatar
ty vies tak akurat klamat... predstierat svoje predstavy ako skutocnost... argumentovat rozumne nevies... so what...
ked sa stretnes so silnym protiargument zacnes utocit na osobu.... si trapny a hlupy!


104.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 14:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.105.
označiť príspevok

Tominko2 muž
   2. 7. 2011, 15:02 avatar
Co sa mame ucit? Nenavist? zlobu? volnomyslienkarstvo? (pochybne).
Súhlasí mariposa


106.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 15:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.118.
označiť príspevok

luke85 muž
   2. 7. 2011, 16:03 avatar
Kukni si vtip "Kto mi natrel koňa na zeleno?" a bude ti jasné prečo.


107.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 15:16 avatar
Ano, je super, že tu máme Borisa...,všetci v ňom máme skvelý príklad, ako to nerealizovať, ako sa vyhýbať jeho sposobu existencie.
Takže sa učím, ako sa len dá. A dúfam, že aj ty
Súhlasí luke85


110.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 15:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.98.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 14:44 avatar
ubohe....   skutocne ubohe..


103.
označiť príspevok

luke85 muž
   2. 7. 2011, 14:55 avatar
@Boris: "Ze sa hlupaci dostavaju k moci ma na svedomi reklama, falosne idealy a peniaze. Tak nemozu nadani ludia "vyplavat" prirodzenym sposobom na povrch."

Len aby. Vieš si predstaviť, ako je možné, že sa hlupák dostane k moci, peniazom a nadaný človek nie?


112.
označiť príspevok

Krištof
   2. 7. 2011, 15:30 avatar
Ľudia sú rôzni... napr. jeden môže byť v istej oblasti - v športe vyššie ako druhý... Aj v politike existuje viacero koncepcií, pravica, ľavica... Zdanlivo komunisti boli za vládu ľudu, ale vládla komunistická strana a nebola to len politická moc papalášov - nedotknuteľných osobností - a ich ekonomika, lež aj celková totalita - psychická, svetonázorová atď. Ak si nebol červený, mal si smolu, bol si občan druhej kategórie, prípadne politický väzeň... Správna miera je asi kdesi uprostred, nie extémnej ľavici aj extrémnej pravici...

Okrem toho ako zmeniť ľudí a ich údajné vládnutie jedného nad druhým? Nasilu, mocensky, politicky? A bolo by to ešte horšie. Mne nevadí, že má niekto takú alebo onakú životnú filozofiu, to je jeho vec, ale nech ju mocensky, neprirodzene netlačí ostatným ľuďom.


125.
označiť príspevok

luke85 muž
   2. 7. 2011, 16:49 avatar
Na to bol jeden taký vtip: aj boh vie, že on vie spoločnosť manažovať najlepšie. Preto: s1.postimage.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Ariela


128.
označiť príspevok

Veronika Hadobásová žena
   2. 7. 2011, 20:58 avatar
Myslím že to môžu obe pohlavia za to.


4.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 11:19 avatar
Katolická cirkev však ženu nikdy nezrovnoprávnila - kňazom môže byť iba muž. To je prvou známkou toho, že čo sa jej nehodí, v tom Krista nenasleduje
Súhlasí Ariela


6.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:34 avatar
Niektorí ľudia tvrdia, že cirkev je vždy len organizácia ako každá iná a je tvorená ľuďmi, teda nejakú spravodlivosť alebo rovnoprávnosť alebo nedajbože pravdu niečo podobné nemožno očakávať, pretože nič také v ľudských spoločenstvách neexistuje - sú to len frázy a témy pre filozofov. Tak si myslia niektorí ľudia.


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 11:46 avatar
Alexka, a niekto aj tvrdí, že cirkev nie je tvorená ľuďmi? ))
Ja si myslím, že spravodlivosť JE možné očakávať, ale to nestačí, treba sa na nej aj spolupodielať.


17.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:54 avatar
Sú ľudia, ktorí majú ten názor, že spravodlivosť, pravda, právo v ľudskom živote neexistujú, že je to ozaj len zbožné prianie ľudí, resp. sú to témy pre politikov, kňazov a filozofov rôzneho druhu.


12.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 11:45 avatar
Ani ja by som ženu nezrovnoprávnila.
Ženy nech si založia svoju vlastnú organizaciu)))) ..napr. kňažky diabla 


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 11:48 avatar
Mne by sa viac páčili kňažky lásky, no neznie to krajšie ? (možno to však vyjadruje to isté)...  
Súhlasí mariposa


7.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 11:36 avatar
hm jezis oslobodzuje zenu..tu v nazoroch cloveka na cloveka VLADNE psychopatizmus !


8.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:37 avatar
Možno by niektorých ľudí zaujímalo, prečo Ježiš neoslobodzuje osobitne aj muža? Prečo osobitne oslobodzuje ženu?


21.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 12:02 avatar
hm... spod coho by si ho chcela oslobodit?


24.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:07 avatar
Ja? Nie som Ježiš. Teda tvrdíš, že muža niet spod čoho oslobodiť? A ženu je spod čoho oslobodiť?


34.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 12:18 avatar
Netvrdim, pytal som sa na tvoj nazor, ci mas na mysli nieco konkretne.

Ano, bolo ju treba oslobodit v tom zmysle, ako je to v clanku. Teda ze zena nie je urcena len na rolu, ktoru jej dala tradicia a prirodzenost (a z ktorej vyplyvalo mnozstvo predsudkov voci nej zo strany muzov), ale ma pravo na rovnocenne postavenie, zaobchadzanie, duchovne vzdelavanie a hladanie...


52.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:43 avatar
Rastoš a je ozaj rovnocennosť a emancipácia pre ženu dobre? Ozaj pre koho je to dobré? A kto z toho má osoch?


101.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 14:48 avatar
Čo je to prirodzenosť?


111.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 15:30 avatar
fyzicka i psychicka konstelacia


114.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 15:33 avatar
WTF konštelácia?
Čiže nejestvuje neprirodzená fyzická či psychická konštelácia?


121.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 7. 2011, 16:21 avatar
prirodzena konstelacia je napriklad, ze muz ma vacsiu fyzicku silu, zena sa zase lepsie stara o deti


124.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 16:48 avatar
Ale čo rozhoduje o prirodzenosti?


126.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   2. 7. 2011, 16:50 avatar
genetika
Súhlasí Ariela


127.
označiť príspevok

ruwolf muž
   2. 7. 2011, 18:01 avatar
Všetci sme mutanti.  
Súhlasí EnaXnaY


9.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 11:39 avatar
Matriarchát predchádzal patriarchátu, takže žena bola na piedestále, predtým a mala viacej práv než muž.
Ježiš nevymyslel nič iné, len dal svetu zmenu, ktorá logicky plynula z dvoch predchádzajúcich etáp , matriarchátu a patriarchátu.
Je ťažšie byť rovnoprávnym, než sluhom, či pánom.
Súhlasí Nadja


11.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 11:43 avatar
matriarchat,patriarchat..to je jedno,vseobecne zhliadam uz na cloveka ako na bytost total na urovni psycho..
odclenit sa od tohto hmotneho tela a uz sa sem viac nevratit..omyl programu je existencia clovecenstva..


13.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 11:45 avatar
Omylom sú tie úvahy, ktoré predvádzaš


18.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 11:56 avatar
Niektorých ľudí by zaujímalo, komu si smerovala príspevok číslo 13. 


19.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 11:59 avatar
Salbea: omyl programu je existencia clovecenstva..
Maroposa: Omylom sú tie úvahy, ktoré predvádzaš
Súhlasí mariposa


20.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:01 avatar
Ďakujem za dovysvetlenie.


25.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 12:08 avatar
Niektorých ľudí by zaujímalo, prečo niektorí ľudia odpovedajú na otázky, ktoré sú smerované iným 


27.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:11 avatar
Pretože majú čas a dostatok dovtipu, aby to zvládli. 
Súhlasí ruwolf


31.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 12:14 avatar
Aha, zase som to asi nesprávne nasmerovala   moja chyba, mala som byť konkrétna a neodvolávať sa na niektorých ľudí, ale na osobu, ktorá odpovedala, zase odpovedala tá, ktorej to nebolo adresované  


35.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:19 avatar
...a urobila som to schváľne, presne v tom duchu, ktorý ťa prinútil položiť tú otázku vyššie, aby som videla, načo sa teraz spýtaš opať. 
Súhlasí Nadja


51.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 12:42 avatar
Ľubka, len som upozornila Alexku na to, čo zjavne prehliadla ))


55.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 12:47 avatar
  veď ja viem Nadja, to bolo len tak na odľahčenie.
Súhlasí Nadja


39.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 12:27 avatar
hm pozri mariposa,scientologia ma v niecom pravdu a v tom,ze vsetkym ludom treba vygumovat mozgy tak,aby sa z nich stali poslusny blbeckovia skor,nez svojimi drbnutymi mozgami vsetko znici a aj sameho seba !


42.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:30 avatar
podla mna realita ukazuje prave opak tej "scientologickej" teorie.
vymyvanie mozgov deformuje ludsku mysel a prirodzene spravanie.


43.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 12:30 avatar
jezis a ani ine tipky uz nedokazu zmenit slovami degenerativne sklony cloveka k Zemi a atd.treba program do hlavy a zmeni sa aj politika..vlastne najprv by mali zmenit mozgy politikom a vodcom debilnym


44.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 12:30 avatar
Boris prirodzene spravanie u cloveka je uz zial na hranici psycho ..


46.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:33 avatar
nieje. ja si to nemyslim. Prave naopak salbea. Psycho z teba robia taki ako ranexil/maripoisa, nabozenske sracky, politicke sracky, konzumne sracky, reklama, zavadzanie, zatajovanie skutocnosti............ atd.. vsetko to, co nas uci spolocnost a s cim vo svojom vnutri nesuhlasime.. tak co je skutocne?


49.
označiť príspevok

salbea žena
   2. 7. 2011, 12:41 avatar
tak Boris ,potom vsetkemu su na vine sluby,ktore prinasaju blaho,ci blahobyt,slobodu,spravodlivost..len neviem,ked je tu tak vsetko dokonale,preco ma chyta apatia a smutok..vsade..asi mam depresiu.. 
Súhlasí Boris


54.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:46 avatar
to bude ta depresia. Pekna hudba pomoze, alebo treba vyjst na slniecko
Ano sluby su urcite na vine to si trafila do cierneho. ti co slubuju a ti co veria su na vine. Treba byt tu. Nie v sluboch... sluby su ocakavania do buducna, ale my zijeme tu a nie v buducnosti a tak s istou sa mozeme spoliehat len na pritomnost... mat ciel je iste prinosnejsie ako cakat na naplnenie nejakeho slubu si myslim   doverovat ludom a ich cinom.. nie ich slubom.


47.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 12:37 avatar
Clovek bez psychickej pohody reaguje ináč než keď ju má.
Najsprávnejšou vecou, o ktorú by sa každý jeden z nás mal usilovať je najskor získanie pohody nezávislej na vonkajších faktoroch. Teda byť sám v sebe spokojný a šťastný, aj keď sa svet práve rúca, aj keď ťa bičujú.
Ak to dosiahneš, zmeníš svet.
Svet nemožu meniť nespokojní, lebo to zasa urobia k obrazu svojmu.
To je všetko na dnešný škaredší deň. 


50.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:42 avatar
Svet menia len nespokojni ludia.. Ak by praludia neboli casom nespokojni, ze ziju v jaskiniach...ak by otroci neboli nespokojni, ze ich pani mucia.....ak by svet nebol nespokojny, ze tretia risa chce nad nim ziskat moc ........  


62.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 12:56 avatar
Otázka znie, či je dôležitejšia zmena sveta alebo naša spokojnosť...


65.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 13:00 avatar
zmena nasho sveta je nutna pre nasu spokojnost. Nezijeme v snoch. Klamanie sameho seba nieje spokojnost.


70.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 13:07 avatar
Borko, spomeň si, asi pred rokom (?) si chcel odísť preč od civilizácie, žiť v súlade s prírodou... zdalo sa ti, že by si tam bol oveľa spokojnejší...
Z toho vyplýva, že sa ti zdali všetky zmeny za posledných povedzme 100 rokov bezvýznamné z pohľadu poskytovania spokojnosti. Myslím, že vtedy si bol bližšie pravde ako dnes


71.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 13:09 avatar
vselico som si myslel pred rokom Nadi a dospel k tomu, ze mnohe z toho bolo mylne. Niektore veci sa ukazali nespochybnitelne mylne ..


90.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 14:35 avatar
Civilizacia sa mení na obraz vnutornej pohody ľudí.
Takže tvoja otázka Nadja, je irelevantná.
Po tisícročiach roznych zmien systémov by už ľuďom mohlo docvaknúť, že podstatná je vnútorná pohoda nezavislá na vonkajších okolnostiach. Ľudia v pohode robia pohodové veci. Ľudia v nepohode otravujú všetkych svojím vlastným rozpoložením. Neustále poukazovanie na chyby iných nato, čo nefunguje vonku svečí o tom type človeka, ktorého emočný stav je závislý na vonkajších podnetoch. Taký človek nechápe, že zmenou spoločnosti prináša zasa iným iba zlo a zas sa ten čin odrazí v ňom samom.
Viď frflĹoša


64.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 13:00 avatar
jaskyniach a nie jaskiniach-nevzdelanče

Praludia neboli ludia nasho typu ani našej DNA.

Ano taká je prax, že svet menia nespokojní ľudia a robia ho ešte horším než bol.


66.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 13:03 avatar
nevzdelancom oslovuj teda aj seba.. ty robis tiez chyby
Praludia boli nasi predkovia a hnala ich ta ista sila..
nerobia ho horsim.. robia ho lepsim.


23.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:06 avatar
Inak ešte k téme. Iste existujú ľudia, ktorým je vlastne je jedno čo je so ženou teraz, v budúcnosti alebo čo bolo v minulosti. Je to jedno. Každý si isté skutočnosti, ktoré má naštudované alebo hoci aj videl na vlastné oči vysvetľuje ináč. Takže je to jedno, resp. je možných kopu názorov. Niektorí ľudia, by povedali, že reči či názory sú viac menej tendečné za účelom niečo pre niekoho dosiahnúť, resp. vlastne väčšinou pre seba samého nejaký prospech či osoch. I tak je najdôležitejšie ako človek žije s kým žije a ako to má zariadené doma, na pracovisku a aký okruh priateľov má.
Súhlasí mariposa


30.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:14 avatar
takyto sposob uzatvarania sa prospieva len havedi roztahujucej sa v spolocnosti.
Vdaka volby tohoto sposobu zivota sa spolocnost rozklada.. rozpamataj sa ake to bolo medzi ludmi pred 20 rokmi.


53.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:45 avatar
Niektorí ľudia hovoria, že život v súčasnosti či budúcnosti už nikdy nebude ako predtým, niektorým to vysvetľujú nestálou zmenou a premenou spoločnosti a ľudí v nej žijúcich.


57.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:49 avatar
nezaujima ma, co hovoria niektori ludia. mna zaujima co hovoris ty


61.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:56 avatar
Áno, rozumiem, lenže život naučí človeka robiť aj vyjadrovať sa tak, aby to bolo pre daného človeka lepšie alebo výhodnejšie. A prečo by som to neurobila, keď to dokážem a mám menej problémov a starosti? Mnohé veci sa dajú povedať aj inak, tak aby človek nebol napadnuteľný, tak aby to ľudia vedeli prijať alebo sa dá mnoho povedať a nikoho sa nedoktnúť, neuraziť a zároveň si chrániť seba ako osobu (ako nick) a strážiť si svoje súkromie. Ukazuje sa to ako celkom dobrá a schodná cesta.  Iste však existujú na to aj iné názory.


63.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:58 avatar
aky ma zmysel povedt nieco a urobit nieco ine? nezda sa mi to


67.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:03 avatar
Nikto nevie čo si myslím. Ja poviem názor neutrálne alebo poviem názor, ktorý má určite minimálne niekoľko ľudí. Preto nie je namieste si myslieť, že iné hovorím a iné robím - to ozaj nie asi najlepšie.


69.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 13:05 avatar
Snazis sa kazdemu vyhoviet chapem to spravne?


68.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:03 avatar
Alex, stiahla si sa do ulity, len preto, že sa bojíš a chrániš si svoje súkromie? Ale predsa by si len nemala tu ťahať "niektorých ľudí,"   Máš od nich súhlas, aby si prezentovala ich názory? Alebo robila si nejaký prieskum, z ktorého to vyplynulo? Aj osobné názory sa dajú predložiť tak, aby si tým nikoho neurazila a aby to ostatní vedeli prijať.


72.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:09 avatar
Áno, je možné to vidieť aj takto. Myslím, že nie je zakázané alebo neslušne, ak poviem, že niektorí ľudia. Ale iste existujú na to aj iné názory. Ako by sa podľa teba mali prezentovať názory? Uveď prosím príklad alebo aj viac viet ako by to malo podľa teba vyzerať?  Trošku budem aj osobná, aj keď to nebude diplomatické, prečo neustále mi kladieš otázky, kritizuješ, poučuješ (to robia niektorým ľuďom, aj keď sú dospelí ich mami a otcovia) analyzuješ moju osobu a dokonca tam cítim aj akúsi antipatiu, ktorú si si zrejme preniesla z inej éry, z existencie iného nicku? Ja som nick Alexander.
 


75.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:14 avatar
Nie, reagujem na nick Alexander a nesledujem tým žiadne kritizovanie, poučovanie, len ma zaujíma, prečo sa človek skrýva za názory iných ľudí. Ale ak ti to tak vyhovuje, budem to rešpektovať, len mi to pripadá také divné reagovať na ľudí, ktorí tu nie sú.
Súhlasí Boris


76.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:25 avatar
Aké sa majú vyjadrovať názory podľa teba? Skús uviesť príklady a štylizáciu viet, aby to bolo vhodné a nikoho neurazilo.


77.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:27 avatar
oprava: Ako sa majú... .


78.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:28 avatar
Alex a to už nebude odo mňa poučovanie? Skús nad tým porozmýšľať.


79.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:32 avatar
Asi bol omyl, že som sa niečo opýtala. To nič moja chyba.


80.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:41 avatar
Alex, ja nechcem niekomu diktovať, ako sa má vyjadrovať. Dopustila by som sa toho, čo si mi vyčítala. Možno ani ja to neviem presne, pretože ty si cítila, že ťa poučujem a kritizujem, dokonca aj nejakú antipatiu, takže asi ani ja som to správne neformulovala, keď si prišla k takému uzáveru, ktorý fakt nebol mojim cieľom. Možno som bola osobná a to sa nemá, ale musím sa priznať, že tí "niektorí ľudia", ktorých tak často spomínaš, mi naozaj vadia. Žeby to bolo tým, že je ich na mňa veľa? 
Súhlasí Natalia


82.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 13:45 avatar
Asi to bolo nedorozumenie. Pokúsim sa nájsť aj iné vyjadrovacie formy a prostriedky, sú konkrétni ľudia, ktorých ak dovolíš nebudem menovať, ktorí už v mojom detstve zistili, že mám dar jazyka a volali ma malý filozof, ale to už je zase osobné, tak som si dovolila tu trochu spomenúť aj zo súkromia. Dám si pozor a pokúsim sa byť viac diplomatická, neosobná a neutrálna.


81.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 13:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.83.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:46 avatar
Natália, tak ako Alexander aj ja som toho názoru, že som nick Ľubica a tak by si mala na mňa reagovať. Ja tiež nepoužívam tvoje nicky, ktoré si mala predtým.   Ale to len na úvod, nič v zlom. Nemáš pravdu, že mi niekto leží v žalúdku, reagujem len na názor, ktorý tu prezentuje.
Súhlasí mariposa


84.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 13:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:59 avatar
Natália a prečo ty nerešpektuješ mňa? Možno aj ja som taká aká som, takže tiež daj pokoj 


87.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 14:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 14:25 avatar
Natália, o tom by sa s tebou dalo diskutovať, ako si vieš zasadnúť na niekoho, len preto že ťa iritujú jeho náhľady. Takže ešte raz ťa musím vyviesť z omylu, na nikoho som si nezasadla, reagujem a myslím si, že celkom slušnou formou, chápeš ma aj ty? Ale to sme zase skĺzli do osobnej konfrontácie, ale myslím si, že je to dobré na objasnenie, tak sa nehraj na obhajcu, nie je to potrebné. Nikoho neurážam, ani neubližujem.


92.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 14:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.99.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 14:45 avatar
Je to tvoj názor, nebudem ťa ďalej presviedčať, že nie je správny, aj keď ty ma silou mocou chceš presvedčiť o niečom, čo zase z môjho pohľadu nie je pravda.


86.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 14:04 avatar
nieje taka aka je.. to je ten problem len neviem, ci to hra, alebo to mysli vazne.
Súhlasí mariposa


88.
označiť príspevok

Natalia žena
   2. 7. 2011, 14:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.58.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 12:50 avatar
Určite, že nebude, všetko sa mení a vyvíja, ak by to stagnovalo, nikdy by sa nič nedosiahlo, aj keď je to aj na úkor toho, že okrem pozitívneho prichádza aj to negatívne. Život je zmena.


59.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:52 avatar
Niektorí ľudia by mohli povedať, že život je vznik a zánik a medzitým je vlastné žitie a tento kolobeh prebieha neustále. 


60.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 12:55 avatar
vsetko sa zase nemeni laska, strach, hnev, radost... tie sa nezmenia .. teda iste nemenne piliere predsa len mame a zalezi na tom, ako s nimi zaobchadzame.. na zaklade toho sa svet tvoreny nami meni


73.
označiť príspevok

Ľubica
   2. 7. 2011, 13:10 avatar
Boris, láska, strach, hnev, radosť sú emócie, ale predsa sa len menia, napr. láska sa už nevyznáva tak, ako v minulosti, bojíme sa niečoho celkom iného, tak isto sa hneváme a radujeme z niečoho celkom iného ako ľudia v minulosti.
Súhlasí mariposa


74.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 13:12 avatar
Lubica a emocie nespadaju pod pojem "vsetko" ?
Nie nemyslim, ze samotne emocie sa menia.. len pristup k nim, nahlad na ne a vsetko to okolo nich sa meni
Zachadzame stale hlbsie do podstaty veci aj pojmov a tak sa meni prirodzene aj nahlad na ne, no nie oni same


93.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 14:38 avatar
Ale menia sa, podľa toho ako na ne nazeráš. Sú to spojené nádoby.


95.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 14:42 avatar
nase emocie sa menia logicky....
ale ich podstata sa nemeni.. strach sposobuje, ze sa bojis, laska spaja, hnev rozdeluje, radost ze sa smejes......
o spojenych nadobach nemoze byt rec,.. su samostatne, ktore sa mozu zlievat do jednej.. cim uvedomelejsi ale clovek je, tym dokladnejsie ich dokaze selektovat, aby sa mu nezmiesavali a tak mal sam o sebe prehlad.


108.
označiť príspevok

mariposa
   2. 7. 2011, 15:18 avatar
Ako može byť tou istou emóciou to, že psychopat má radosť zo striekajúcej krvi a ja z kvetu, na ktorm sedí čmeliak? Ako možu mať rovnakú podstatu?


113.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 15:32 avatar
Veľi zaujímavá otázka, ale myslím, že tá podstata je naozaj rovnaká - napr. strach cítime z vecí, ktoré nás ohrozujú - a cítime rovnaký strach pri naozajstnom nebezpečenstve, ako aj pri klaustrofóbii... teda opodstatnenosť príčiny neovplyvňuje emóciu ako takú. Rovnako je to s radosťou.


115.
označiť príspevok

Ariela žena
   2. 7. 2011, 15:36 avatar
Nadja, nesuhlasim s tym, ze citime rovnaky strach pri roznych prilezitostiach. Nasa emocna skala je tak obrovska, ze zvycajne je iba tazko opisatelna.


117.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 7. 2011, 15:42 avatar
No hej, pocitov máme veľa a navzájom sa miešajú tak, že ich ťažko oddelíme. Ak ale ide len čisto o strach, mení sa iba intenzita. Strach označuje istý sruh emócie, existujú ale napr. adrelínové športy, kde tento strach môže vyvolávať aj pôžitok... brala by som to však ako ďaľšiu (pridruženú) emóciu, nie ako iný druh strachu.


122.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 7. 2011, 16:36 avatar
strach môže byť prebudený - je to strach napr. z 5. mesiaca tehotenstva našej matky.
Keď si človek prinesie tieto pocity a nenesie si " prisatého " rodiča, tak je všetko OK.
Avšak, keď si nesieme toho rodiča na chrbte a k tomu ešte aj pocity ľútosti, krivdy a strachu, tak nielen
že nám rodič berie 40 % našej podstaty, ale tieto pocity sa nám z 20-násobujú práve preto. Človek,
ktorý je takto " nabúraný " , tak jeho energetický systém funguje akurát tak na to, aby mohol zvládnuť
základné životné potreby. Ak chce niekde zabrať, je to pre neho utrpenie a život sa stáva pre neho ozaj
zložitým...žije v strachu eventuelne vždy s pocitmi krivdy.


123.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 7. 2011, 16:44 avatar
Radost ako radost... odlisne su len jej dovody.
Súhlasí EnaXnaY


29.
označiť príspevok

Alexander muž
   2. 7. 2011, 12:12 avatar
Kde konkrétne sa to stalo? 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=A-NCVYWkqyM https://www.youtube.com/watch?v=G_kVmbgzvTM
dnes, 00:29,  Naši milí slovenskí fašisti a komunisti v jednom šíku s ešte milším Ľuboškom!!!!!!!...
dnes, 00:26,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
dnes, 00:23,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
dnes, 00:22,  Prečo EÚ zakázala Vianoce aj hranolky, ako LGBT lobby osvetlila prezidentský palác, prečo...
dnes, 00:19,  Hoaxov bolo za uplynulý rok viac ako Blahových statusov. Preto sme poctivo vybrali tie...
včera, 23:50,  https://www.youtube.com/watch?v=-rp4kdJvdM8 Hlúpa.*21*27
včera, 23:26,  Hráte sa na liberálov, no s využitím fašistických praktík.
včera, 23:25,  A zdravý nemocný byť môže. Telesne zdravý duševne nemocný.
včera, 23:25,  Uvedom si že vy nie ste liberáli. Ten názov liberálni fašisti ste dostali lebo ste fašisti,...
včera, 23:23,  liberáli sú najväčší extrémisti, stačí si prečítať totalitný program progresívcov
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(280 381 bytes in 0,546 seconds)