Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Je pitný režim podvod?

22
reakcií
1531
prečítaní
Tému 8. mája 2016, 10:33 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
23. 07. 2010
24
19. 05. 2018
2
20. 04. 2016
25
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 5. 2016, 10:33 avatar
Závislých od vody pribúda. Je pitný režim podvod?
Autor: Scarlett Wilková
Zdroj: Flickr

Na svete je nový výraz: aquaholik. Táto závislosť postihuje ľudí, ktorí sa snažia vypiť čo najviac vody, pretože veria, že to prospieva zdraviu. „Je to posadnutosť, niečo ako drogová závislosť,“ hnevá sa plastický chirurg Jan Měšťák, keď počuje výraz pitný režim. Na svojich prednáškach vidí mladých ľudí, ako priebežne pijú z plastových fliaš: „Ako by mali cumlíky. Pýtam sa ich: Prečo toľko pijete? Oni: Hovorí sa, že sa to má. Ja: Ale prečo? Oni: No ono sa píše, že sa to má.“

Pite, aj keď nemáte smäd. Hydratujte, budete mať krásnu pleť, zaženiete pocit hladu, schudnete, z tela sa vyplavia toxické látky. Pite stále, čo najviac, minimálne dva litre, ideálne tri litre denne. Tieto rady sa na nás valia z televízie, časopisov, internetu. Veta „napi sa“ znie vo väčšine rodín. Kedysi to bývalo inak. Deti pribehli domov, naliali si do pohára ovocnú šťavu z fľaše, ktorá stávala pri dreze, doplnili vodou z kohútika, vypili a bežali von. Nepilo sa v škole (čaj v jedálni bol úžitkový), nepilo sa vonku (plastové fľaše s vodou či malinovkami neexistovali). „Moja mamička nepila vôbec, keď tak len kávu, a dožila sa 88 rokov,“ hovorí Měšťák a pokračuje: „Bežne operujem tri-štyri hodiny a nepijem pri tom. Keď som hral vrcholovo volejbal, mali sme trojfázové tréningy v tropických horúčavách, žiadne fľaše s vodou sme nemali. Dnes sa z pitia stal rituál, závislosť. Kolegyňa zo Švédska pri návšteve Prahy hovorila, že nechápe, prečo tu ľudia stále nosia fľaše a pijú z nich na zastávke, v električke, na ulici. Minule som čítal v časopise pre mamičky, že je potrebné dohliadnuť, aby deväťročné dieťa denne vypilo liter a pol. Zbláznili sa?“

Cesta na psychiatriu
Patrím medzi väčšinu ľudí zneistených z toho, že pitný režim našej rodiny za veľa nestojí. Nedávno som po príchode domov dokonca s hrôzou počula sama seba, ako sa pýtam psa: „Vypil si dnes dosť vodičky?“ Áno, doktor Měšťák by ma poslal na psychiatriu. Posadnutosť dodržiavaním takzvaného pitného režimu a liečba psychických porúch už kráčajú rovnakou cestou, o čom svedčí už spomínaný termín aquaholik.
Aquaholičkou je napríklad Nigella Lawson, celebrita z britskej televíznej kuchárskej šou. Gazdinka, ktorá vysvetľuje ľuďom, ako dobre variť, opísala v rozhovore pre Daily Mail, že ju lekár Peter Wheeler mnohokrát upozorňoval, že je závislá od pitia vody a že by s ním mala prestať. Denne do seba dostala päť litrov vody, veľkú časť z toho večer, pretože bola presvedčená, že tým jej pleť pri spaní nasaje veľkú časť vody do seba, a teda bude svieža, mladá a krásna. Výraz aquaholik sa používa aj v súvislosti s bežkyňou Kate Morio. Skolabovala pri maratóne, pretože vypila toľko vody, až to jej organizmus odrovnalo. Lekári jej paradoxne ako prvú pomoc dali pohár vody, pretože nevedeli, že predtým do seba dostala už tri litre. Nakoniec v nemocnici zistili, že jej z toho opúchal mozog . Športovkyňa teraz robí osvetu, aby to ľudia s pitím nepreháňali. Podobne je na tom britský herec Anthony Andrews, ktorý sa priznal, že denne pil päť litrov vody v presvedčení, že mu to robí dobre na hlasivky. Keď hral profesora Higginsa v My Fair Lady, našli ho kolegovia ležať v bezvedomí v zákulisí. Príčina ťažkostí bola rovnaká ako pri Kate Morio.

Vojna s pitnou mániou
Vlna očarenia vierou, že keď svoje telá budeme prelievať vodou, všetko škodlivé a škaredé sa z nich vyplaví, práve kulminuje, takže sa jej dá predpovedať zostup. Pribúdajú lekári a vedci, ktorí podobne ako chirurg Měšťák vyhlasujú vojnu prehnanej pitnej mánii. Najradikálnejší sú profesori Stanley Goldfarb a Dan Negoianu z Univerzity of Pennsylvania vo Filadelfii. Podľa ich štúdie neexistuje žiadny vedou podložený dôvod, aby sa zdravý človek v miernom klimatickom pásme nútil vypiť denne dva a viac litrov tekutín.

Vyznávači pitného režimu tvrdia, že najmenej dva litre vody denne majú pre organizmus štyri blahodarné účinky: vylučovanie toxických látok z tela, zlepšenie pleti, obmedzenie chuti do jedla, zníženie bolesti hlavy. Autori štúdie tvrdia, že nič z nich sa nepodarilo preukázať. Nie všetci sú takíto radikálni, naopak, mnohí výživoví poradcovia tvrdia, že sa často stretávajú s ľuďmi, ktorí majú zdravotné problémy práve preto, že pijú málo. V nemocniciach a domovoch pre seniorov lekári riešia, že staršia generácia pije málo a je dehydrovaná, mladšie ročníky do seba naopak lejú vody priveľa. „Mnoho ľudí podľahlo pocitu, že čím viac budú piť, tým pre seba robia lepšie, ale tak to nie je,“ hovorí výživový poradca Petr Havlíček.

„Nadbytok vody preťažuje obličky, rovnako ako jej nedostatok. Navyše si telo dokáže vyťažiť vodu aj zo stravy, napríklad z varených príloh, zo zeleniny, z polievok, ale aj z kávy. Každý by si mal potrebu tekutín riadiť podľa svojej telesnej hmotnosti a podľa náročnosti práce, pohybu, podľa toho, koľko energie vydáva. Keď niekto váži sto kíl a denne vypije maximálne liter, je to málo. Ale ak sa niekto nalieva vodou a myslí si, že tým schudne, je to obrovský nezmysel. Využívajú to, že žalúdok zaplavovaný vodou vysiela signál, že je plný, a teda potom majú menšiu chuť k jedlu. So zdravým spôsobom chudnutia to nemá nič spoločné."

Moč musí byť svetlý
Padá aj mýtus, že čím viac budeme piť, tým krajšia bude naša pleť. Šťavnatá, svieža ako broskynka po daždi. „Nepoznám zatiaľ štúdiu, ktorá by preukázala, že pitie vody má vplyv na kvalitu pleti," hovorí Jana Hercogová, prednostka Dermatovenerologickej kliniky pražskej Nemocnice Na Bulovce. „Tým netvrdím, že človek nemá piť, pitie je samozrejme dôležité. Ale rôzne návody z časopisov, ktoré nám nahovárajú, že keď budeme piť veľa vody, zlepší sa nám pleť, sa nezakladajú na žiadnom výskume. Kvalitu pleti môžeme ovplyvniť tým, že ju budeme šetrne čistiť a potrebnú hydratáciu a tuk dodávať krémami. Voda sa do nej dostáva tým, čo na ňu nanášame."

Vo Veľkej Británii sú vidieť reklamné plochy s nápisom Keep it light, čo sa dá preložiť ako "udržuj ju svetlou". Ozajstní aquaholici si totiž nielen robia mapky najbližších verejných toaliet, ale tiež si tam kontrolujú, čo z nich vyteká. Keď je moč svetlý, skoro biely, sú spokojní, znamená to, že sa prelievajú dostatočne. Ale beda, keď je tmavý, hustý, pozor, treba rýchlo kúpiť ďalšiu fľašu vody. Lekári sa na kontrolovanie moču pozerajú s pochopením. "Je to dobré meradlo, či je náš príjem tekutín v poriadku," hovorí Ondřej Nývlt, predseda lekárskej rady spoločnosti Svet zdravia, ktorá ľuďom pomáha chudnúť. Správny stav opisuje takmer básnicky: "Ideálne je, keď je svetlo žltý a jemne iskrí ako hladina jazera, keď na ňu zasvieti slniečko. Správny pitný režim spoznáme aj podľa toho, ako často na toaletu chodíme. V poriadku je päťkrát až sedemkrát denne a nanajvýš raz v noci. Pitie je správna súčasť čistenia organizmu, ale nedá sa riadiť žiadnymi univerzálnymi pravidlami. Keď niekto sedí celý deň v kancelárii a je chladno, pokojne mu môže stačiť liter vody. Snaha piť čo najviac je móda a nemusí byť vhodná pre každého."

Došlo aj na nás
Ako sa to stalo? Ako sa taká móda, trend či ako to nazvať vlastne objaví? Keď začneme pátrať, pripravme sa, že nás onedlho zaplavia úplne prízemný, ba priamo odporný pocit. Závisť. Verejne sa týmto priznávam: Závidím tým, ktorí dokázali ľudstvo presvedčiť, aby kupovali to, čo je možné mať zadarmo. Vodu. Pretože zarábať peniaze týmto spôsobom je jednoducho geniálne. Nečudo, že Richard Wheatley z reklamnej agentúry Leo Burnett, jeden z otcov tohto nápadu, teraz na prednáškach s uspokojením sumarizuje svoj životný úspech slovami: Dokázali sme ľuďom predať hlúpy pocit.

Boli sedemdesiate roky a šéfovia firmy Perrier, ktorá predávala vodu vo fľašiach, dumali, ako zvýšiť zisky. Rozhodli sa vytvoriť kampaň založenú na tom, že francúzska voda je kvalitnejšia než napríklad anglická alebo americká, že všetko, čo je francúzske, je chic, tak prečo nie aj voda. Výsledkom bolo, že kým v roku 1980 predávali dvanásť miliónov fliaš, o desať rokov neskôr vyše stopäťdesiat miliónov.

Mať na stole v práci alebo v reštaurácii fľašu vody Perrier sa stalo značkou všetkých, ktorí sa chceli cítiť takzvane "in". Pili ju modelky, herečky, biznismeni, čo znamená, že ju za chvíľu chceli piť všetci. Príležitosť zavetril aj výrobca vody Evian, rozbehol mohutnú reklamnú kampaň, takže v osemdesiatych rokoch mal každý v západnej Európe a v Spojených štátoch pocit, že keď si bude všade nosiť fľašu Evian, bude krásny, štíhly a mladý. Trendu sa chytili aj firmy ako Coca-Cola , Nestlé a ďalšie. Vzniklo väčšie balenie vody, dostala rôzne názvy. "Myslím, že balená voda je karikatúrou svetovej ekonomiky, pretože ľudia kupujú desiatky druhov produktu, ktorý je v podstate úplne rovnaký. V skutočnosti kupujú obal známy pod skratkou PET, teda produkt ropného priemyslu," píše Charles Fishman, autor knihy Veľký smäd, ktorý proti posadnutosti zavodňovaním tiež ostro vystupuje.

V deväťdesiatych rokoch sme začali prežívať to, čo Západ už poznal. Žiaduce bolo nosiť ťažké balíky vôd, ideálne kupovať šesť naraz. Každý človek, ktorý je moderný a dbá o svoje zdravie, predsa pije vodu balenú, ktorá je lepšia ako voda z kohútika. Prečo je lepšia? Ale tak hlúpu otázku si snáď nikto nepokladal, proste je lepšia, taká nová. A aby náhodou niekto nezačal premýšľať nad tým, či nie je divné platiť niekoľko eur za šesť fliaš vody a ešte sa s nimi ťahať z obchodu, reklamy v časopisoch túto prípadnú neistotu predom rozháňali tvrdením, že kto tejto vody nevypije minimálne dva litre, hazarduje so zdravím, ba i životom.


4.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 5. 2016, 11:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

Fotooon muž
   26. 5. 2016, 17:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

RighteousFred
   8. 5. 2016, 10:37 avatar
Ano, "pitny rezim" je podvod.
Na balenej vode sa uzasne zaraba, preto sa vymyslel mytus, ze clovek musi denne vypit minimalne 2 litre tekutin.
Skutocnost je taka, ze telo si samo pyta tolko tekutin, kolko potrebuje a to je zavisle od toho, ako je fyzicky, psychicky cinny, akej okolitej teplote celi jeho organizmus, ale aj od toho, kolko ten clovek vazi a podobne.
Niekedy mi staci aj liter, niekedy vypijem aj 4 litre.
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 5. 2016, 12:51 avatar
To nie je pravda. Pozri moju 5.


8.
označiť príspevok

RighteousFred
   8. 5. 2016, 13:20 avatar
Nie, co pises nieje pravda. Lekari su davno obchodnymi zastupcami..


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   8. 5. 2016, 13:24 avatar
Nijaký lekár nehovorí, že máš vypiť 2 litre minerálok, vravia naopak, že je potrebná čistá voda, veď aj tá obsahuje kopec minerálov, pozri do kanvice, kolko ich je tam...
Súhlasí Slušný človek


10.
označiť príspevok

RighteousFred
   8. 5. 2016, 13:32 avatar
Nevravia vody, ale tekutin, to su velke rozdiely v slovickach.
No oni su hlavne obchodni zastupcovia farmaceutik..


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   8. 5. 2016, 13:42 avatar
Vidíš, ja som si vždy myslela, že voda je tekutina, a minerálka že je voda...  

"Ktoré tekutiny sú vhodné ako základ pitného režimu?
Čistá voda je optimálna."

Na zriedenie a likvidáciu jedného gramu kyseliny močovej potrebuje telo 6–8 litrov vody. Nie je nič jednoduchšie, ako mať pri sebe fľašu vody a organizmus pravidelne zavlažovať.

Čiže je nebezpečným výmyslom, že pitný režim je podvod.


13.
označiť príspevok

RighteousFred
   8. 5. 2016, 13:45 avatar
Nebezpecne je nacuvat takym blaznom.


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   8. 5. 2016, 13:46 avatar
Ok, máš slobodu, ja budem pitný režim dodržiavať, ty nepi, no... a je to.
Súhlasí Scarlet666, dorota


3.
označiť príspevok

Karola žena
   8. 5. 2016, 10:58 avatar
napr,. zamestnávateľ je zo zákona povinný v lete a v horúčavách zabezpečiť praovníkom pitný režim. a kto je smädný sa napije ,.piť vodu podľa potreby aby organizmus nebol dehydrovaný,..no zase nasilu vypiť hektolitre vody môže spôsobiť organizmu problémy.

a samozrejme aj u výrobcov "vôd" beží konkurencia, ako vo všetkom ..a čistá voda z kohútika , hlavne v staršých domoch, v studniach nemusí byť až tak nezávadná ..treba si dať urobiť rozbor vody..a hneď zistíme čo pijeme..
Súhlasí Lemmy, Scarlet666, dorota


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   8. 5. 2016, 12:50 avatar
Pite, aj keď nemáte smäd.

Kasafran, až budeš naozaj zdravím starý, pochopíš pravdu v tejto vete. Ľudia vo vyššom veku naozaj nepociťujú potrebu smädu, a neraz odpadnú na dehydratáciu. Každý ich lekár im radí, aby pili tekutiny, aj keď práve necítia smäd. Jednoducho, počas dňa je potrebné postupne prijímať tekutiny. Rovnomerne. Netreba preháňať. Ale navštív lekára, a budeš prekvapený, že ti toto poradí.


7.
označiť príspevok

salbea žena
   8. 5. 2016, 13:13 avatar
nie je to podvod
abnormalne mnozstvo chemikalii a pesticid je v strave a jediny mozny sposob ako ich dostat z tela von, je vyssi prijem vody
inac populacia bude umierat v roku to patdesiatom a dochodku sa nedozije asi uz nikto
rakoviny, infarkty,autoimunne choroby su na vzostupe
Súhlasí mamaleone


11.
označiť príspevok

gabriel pb
   8. 5. 2016, 13:40 avatar
optimálny príjem vody a energie by mal byť v podobe dážďov a bleskov ale to je nerealizovateľné, lebo planéta toľko energie nespotrebuje ale niektorí ľudia hej


15.
označiť príspevok

mamaleone muž
   14. 5. 2016, 14:02 avatar
voda ešte nikomu neublížila aj ked vypiješ 3 litre ale ked vypiješ iba dva deci za den tak to pocíti tvoj organizmus pozri si moč ak ho máš svetlý tak aj lekár ti povie že si v poriadku a to je len preto lebo prijímaš dostatok tekutín ale ak máš moč tmavý až oranžovohnedý tak máš problém to ti aj lekár potvrdí


16.
označiť príspevok

dorota
   14. 5. 2016, 14:33 avatar
nepaci s ami smerovanie tohoto clanku, ak chces hanit ludi co piju len Perier alebo nejaku "vodu z ladovca " to je ich problem, pitny rezim je dolezity pre organizmus cloveka. to je vec ina. alebo mate na mysli osvetu v podobe hlasania ze pitny rezim je odrb a tak vypije jedinec len dve flase perrieru namiesto 5 tich LOL


17.
označiť príspevok

Katika1 žena
   26. 5. 2016, 16:21 avatar
Pitný režím treba dodržiavať a sledovať to treba najmä u detí a starých ľudí. Treba si však uvedomiť v akej situácii sa ten ktorý človek nachádza. Všetko treba z rozumom a ani pri dodržiavaní pitného režimu to netreba preháňať a doslova ho prelievať a tým nadmerne zaťažovať napríklad obličky. Pekne napísané je to na www.zdravieastyl.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Fotooon


19.
označiť príspevok

Fotooon muž
   26. 5. 2016, 17:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   26. 5. 2016, 17:32 avatar
Presne tak, touto zapíjam moju obľúbenú päťdesiatdvojočku.  


21.
označiť príspevok

Fotooon muž
   26. 5. 2016, 17:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.22.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   26. 5. 2016, 17:38 avatar
Ti šije starec, to mám akože vypiť dve sedmičky 52% do pi*ky.............   


23.
označiť príspevok

DAVID777 muž
   7. 3. 2017, 17:22 avatar
Hlavnou látkou pre fungovanie človeka je voda www.brigit.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk voda je základ života
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:32,  dobre som si premasíroval branicu*03*03*03*03*03.....dakujem*39*39*39*39
dnes, 13:32,  Polepším sa keď prezradíš NAČO SME TU ;)
dnes, 13:32,  Všetci pokladáme nejaké veci za humorné, ale nájsť človeka, ktorý by sa smial na tom...
dnes, 13:30,  Ty si také trdlo, tvrdohlavé, zanovité a džio! ;P Polepši sa! Lebo uvidiiiš, čo ešte...
dnes, 13:27,  Keďže si mi dal zákaz, nepochválim ťa, ale takú radosť mi ty robíš, že až. Mať...
dnes, 13:24,  Nič ti nevrátim, lebo nechceš prezradiť NAČO SME TU ;)
dnes, 13:24,  Myslis, ze tu ma ktosi aj stvorky? :-))))))))))
dnes, 13:22,  Mne je to jedno. Ja mám štvorku.
dnes, 13:20,  To je ako keď namiesto "mne je to jedno" povieš "mne je to štyri". :)
dnes, 13:19,  Však Dzurindove slová o dvojnásobných platoch sa splnili. No nebolo to za jedno volebné...
dnes, 13:14,  Dvojkilometer, to je nejaká nová miera?
dnes, 13:11,  Oprava: nie obsahujúci, ale obhajujúci.
dnes, 13:11,  jak nemecko, tak Rusko....boli vtedy tí čo si chceli podeliť Europu.....Jak Hitler, tak Stalin...
dnes, 13:10,  No celý internet nie. Sú takí, ktorí ho žerú, po slovensky jedia. On je veľký demokrat,...
dnes, 13:06,  Gabo je tu asi najrozumnejší človek. Píše tak, že mu nikto nerozumie. A tak sa s ním nikto...
dnes, 13:04,  kntsz, píšeš a otáčaš to celkom inde... písal som o Mečiarovej ére a viem i z osobnej...
dnes, 12:59,  výchova vlastných detí pán doktor gay
dnes, 12:52,  A ja si mám, akú knihu prečítať?
dnes, 12:51,  Vaša veta má obsahovať podmet, predmet, prísudok, aby Vám rozumel každý policajt v...
dnes, 12:47,  116- Tull, fakt niekedy neviem čo si mám o tebe myslieť..... Na jednej strane sčítaný...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(96 991 bytes in 0,224 seconds)