Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

5
reakcií
2366
prečítaní
Tému 25. decembra 2009, 14:57 založil Alibaba a 40 krátkych songov.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   25. 12. 2009, 14:57 avatar
# "Tak nám zabili Ferdinanda," povedala posluhovačky pánovi Švejkovi, ktorý opustiac pred rokmi vojenskú službu, keď bol definitívne vyhlásený vojenskou lekárskou komisiou za hlupáka, živil sa predajom psov, škaredých nečistokrvných oblúd, ktorým sfalšoval rodokmene.
# Sarajevský atentát naplnil policajné riaditeľstvo početnými obeťami. Vodili to jedno po druhom a starý inšpektor v prijímacej kancelárii povedal svojim dobráckym hlasom:
"On sa vám ten Ferdinand nevyplatí!"
# Čisté, útulné izbičky krajského "čo trestného" súdu urobili na Švejka najpriaznivejší dojem biele steny, čiernou farbou natreté mreže aj tlstý pán DeMartini, vrchný dozorca vo vyšetrovacej väzbe s fialovými výložkami i obrubou na erárnej čiapke. Fialová farba je predpísaná nielen tu, ale aj pri náboženských obradoch na Popolcová stredu aj Veľký piatok.
# Keď neskôr Švejk opisoval život v blázinci, robil tak spôsobom neobyčajného chválospevu: "naozaj neviem, prečo sa tí blázni hnevajú, keď ich tam držia. Človek tam môže liezť nahý po podlahe, vyť ako šakal, zúriť a hrýzť.
# Po krásnych slnečných dňoch v blázinci prišli na Švejka hodiny plné prenasledovania. Policajný inšpektor Braun aranžoval scénu stretnutia zo Švejkom s krutosťou rímskych pochopov času roztomilého cisára Nera. Tvrdé, ako vtedy, keď oni hovorili: "Hoďte toho lumpa kresťana levom," povedal inšpektor Braun: "Dajte ho za kater!"
#Budovou policajného riaditeľstva vial duch cudzej autority, ktorá zisťovala, ako ďaleko je obyvateľstvo nadšené pre vojnu. Okrem niekoľkých výnimiek, ľudí, ktorí nezapreli, že sú synovia národa, ktorý má vykrvácať za záujmy jemu úplne cudzie, policajné riaditeľstvo predstavovalo najkrajšiu skupinu byrokratických dravcov, ktorí mali zmysel jedine pre žalár a šibenicu, aby uhájili existenciu zakrútenych paragrafov.
 


3.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   25. 12. 2009, 15:45 avatar
#V čase, keď lesy na rieke Rábe v Haliči videli utekať cez Ráb rakúska vojská a dole v Srbsku rakúskej divízie jedna za druhou dostávali cez nohavice to, čo im dávno patrilo, spomenulo si rakúske ministerstvo vojenstva aj na Švejka, aby pomohol mocnárstvu z kaše.
#V tejto veľkej dobe vojenskí lekári dali si neobyčajne záležať, aby zo simulantov vyhnali diabla sabotáže a vrátili ich opäť do lona armády.
& nbspBylo zaviedlo niekoľko stupňov trápenie simulantov a ľudí podozrivých, že sú simulanti, akými boli: souchotinári, reumatici, ľudia zo slabinovou prietržou, obličkovou chorobou, týfusom, cukrovkou, zápalom pľúc a inými chorobami.
#Posledným útočiskom ľudí, ktorí nechceli ísť do vojny, bol garnizón. Poznal som jedného suplenta, ktorý nechcel strieľať ako matematik u artilériu a kvôli tomu ukradol hodinky jednému nadporučíka, aby sa dostal na garnizón. Urobil tak s plnou rozvahou. Vojna mu neimponovala a neokouzlovala ho. Strielať do nepriateľa a zabíjať na druhej strane šrapnelmi a granátmi rovnakých tiež nešťastných suplentov, matematikov, považoval za hlúposť.
#1 Znova začína jeho odysea pod slávnostným sprievodom dvoch vojakov s bajonetmi, ktorí ho mali dopraviť k poľnému kurátorovi. Jeho sprievodcovia boli muži, ktorí sa dopĺňali navzájom. Ak jeden z nich bol dlháň, druhý bol malý, tučný. Dlháň kríval na pravú nohu, malý vojak na ľavú. Obaja slúžili v tyle, pretože boli kedysi do vojny úplne oslobodení od vojenskej služby.
#1 Prípravy na zabíjanie ľudí robili sa vždy mene božom či vôbec nejaké domnelej vyššej bytosti, ktorú si ľudstvo vymyslelo a stvoril vo svojej obrazotvornosti. Skôr ako podrezali starí Feničania krk nejakému zajatcami, slúžili rovnako slávné bohoslužby ako o niekoľko tisíc rokov neskôr novej generácie, ako tiahli na vojnu a hubil svojich nepriateľov ohňom i mečom.
#Stávalo sa, že Švejk po celé dni nevidel pestovateľa vojenských duší. Poľný kurátor rozdeľoval svoje povinnosti s hýrením a přichádzaval veľmi zriedka domov, zašpinený, neumytý, ako kocúr, keď sa mrňúka a robí svoje výlety po strechách. Pri návrate, mohol ak sa vyjadrovať, hovorieval ešte zo Švejkom, než zaspal, o vznešených cieľoch, o zápale, o radosti z myslenia.
#Poľný kurátor Otto Katz sedel zadumaný nad cirkulárom, ktorý práve priniesol z kasární. Bol to rezervant ministerstva vojenstva:
"Ministerstvo vojenstvo ruší počas vojny platné predpisy týkajúce sa zaopatrovánia vojaka armády posledným pomazaním a ustanovuje tieto pravidlá pre vojenských duchovných:
§ 1. Na fronte sa posledné pomazanie vypúšťa.
#1 Šťastie Švejkovo nemalo dlhého trvania. Neľútostný osud rozbil priateľský pomer medzi ním a poľným karátom. Ak poľný karát až do tej udalosti bol osobou sympatickou, to, čo teraz urobil, je s to strhnúť z neho sympatickou tvárnosť. Poľný karát predal Švejka nadporučíkovi Lukášovi, čiže lepšie povedané, prehral ho v kartách. Tak prv predávali na Rusi nevoľníkov. Prišlo to tak znenazdania. Bola pekná spoločnosť u nadporučíka Lukáša a hralo sa dvadsaťjeden.
#Plukovník Bedřich Kraus, ktorý má tiež prívlastok von Zillergut, po nejakej dedinke v Salzburgu, ktorú jeho predkovia prožrali už v storočí osemnástom, bol úctyhodným pitomce. Keď niečo rozprával, hovoril samé pozitívne veci, pýtajúc sa pritom, či všetci rozumejú najprimitívnejším výrazom: "Teda okno, páni, áno. Viete, čo je to okno?"
Alebo: "Cesta, na ktoré po oboch stranách sú priekopy, nazýva sa cestou. Áno, páni. Viete, čo je to priekopa? Priekopa jest výkop, na ktorej pracuje viac ľudí. Jest to prehĺbením. Áno. Pracuje sa s motykami. Viete, čo je to motyka? "
#V jednom kupé druhej triedy rýchlika Praha-České Budějovice boli traja, nadporučík Lukáš, oproti ktorému sedel starší pán, úplne holohlavý, a Švejk, ktorý stál skromné pri dverách na chodbe a chystal sa práve vypočuť nový príval hromobitia nadporučíka Lukáša, ktorý, nedbajúc prítomnosti holohlavého civilistu, vstupoval Švejkovi do duše po celej trati, ktorú prešli, že je boží dobytok a podobne.
#Staroveký bojovník Xenofón prešiel celú Malú Áziu a bol bohviede bez mapy. Starí Góti robili svoje výpravy aj bez topografických znalostí. Mašírovať stále vpred, tomu sa hovorí anabáza. Predierať sa neznámymi krajinami. Byť obkľúčený nepriateľmi, ktorí číhajú na najbližšiu príležitosť, aby ti zakrútily krk. Keď má niekto dobrú hlavu, ako ju mal Xenofón alebo všetky tie lúpežné kmene, ktorí prišli do Európy až bohvie odkial od Kaspického alebo Azovského mora, robí pravé divy na pochode.
#Jednadevadesátý pluk sa sťahoval do Mostu nad Litavou - Királyhidy. Práve keď po trojdňovom väznení mal byť za tri hodiny Švejk prepustený na slobodu, bol s jednoročným dobrovoľníkom odvedený na hlavnú strážnicu a s eskortou vojakov doprovadený na nádraží. "To už sa dávno vedelo," povedal k nemu po ceste jednoročný dobrovoľník, "že nás preložia do Uhorska. Tam budú formírovat maršbatalióny, vojaci sa vycvičí v poľnej streľbe, pobiť sa s Maďarmi a veselo pôjdeme do Karpát.

 


2.
označiť príspevok

Ónya žena
   25. 12. 2009, 15:13 avatar
tento neobyčajný švejkovský humor mal pre neho samotného veľkú výhodu ...po prvé "prežil" nezbláznil sa, po druhé mal "zelenú" - jeho naivno milo - drzá ignorácia mu pomáhala prežiť../ bol chytrejší ako ostatní aj keď pôsobil ako blbec ")


4.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   25. 12. 2009, 15:56 avatar
je to nadčasový humor, na ktorom sa budú smiať ešte milióny generácií po nás.
Súhlasí arašid


5.
označiť príspevok

arašid žena
   25. 12. 2009, 16:01 avatar
Mám rada Švejka, mám ho v knižnici a vždy sa k nemu rada vraciam. Otvorím náhodne na nejakej strane a čítam... poznám ho už tak dôverne, ako člena rodiny.... 


6.
označiť príspevok

Alibaba a 40 krátkych songov muž
   25. 12. 2009, 16:03 avatar
je to také svojské.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:00,  Odkiaľ pochádza väčšie zlo? To môže posúdiť, každý sám samozrejme, keď chce a je...
dnes, 08:05,  VÁCLAV - JE TO MOŽNÉ? TO JSME NEVĚDĚLI?  Bohužel, mnozí věděli, ale nikdo to...
dnes, 07:08,  Teraz čítam o vesmírnych ľuďoch na wiki. *21
dnes, 07:01,  Zabrániť asi nie, ale upozorniť ľudí, aby sa nedali čipovať.
dnes, 07:01,  Necítil som to ako napadnutie.*21
dnes, 07:00,  AAle chcú to čipovanie zabrániť či? *21
dnes, 07:00,  Že som ťa neoprávnene napadol.
dnes, 06:59,  Vesmírni ľudia hovoria o čipovaní ľudí.
dnes, 06:59,  Prečo sa ospravedlňuješ? *21
dnes, 06:58,  Ok. Tak prepáč.
dnes, 06:55,  Ahoj slušný človek. Ja nie som u nikoho. *21 Pojem vesmírni ľudia počujem prvý krát.
dnes, 06:50,  Ahoj Teoma. Už dávnejšie som sa ťa pýtal, či si u vesmírnych ľudí. Dedukujem podľa...
dnes, 06:40,  Viac lásky ako uctievania.
dnes, 06:17,  "Jehova, tvoje meno je večné. Jehova, tvoja sláva pretrvá po všetky generácie.” -...
dnes, 06:10,  "Spravodliví budú vlastniť zem.” - Žalm 37:29. Dávid v žalme, ktorý je dnešným...
dnes, 04:19,  Mna tu najviac laka to ze tu mozem S.I.S karom skorumpovanym vlastizradnym sfetovanym...
dnes, 01:52,  Zdravím. Pardon za názov témy, je jasné, že to mi zistí obvodný lekár po odbere krvy, ale...
dnes, 01:00,  https://www.youtube.com/watch?v=hjTcOYfMl9Y Svetlá dobrú noc, * ranexil *
dnes, 00:02,  Zdá sa, že tu máme späť mil a nička alias kacíra......*13 vitaj, kade si sa fľákal...
včera, 23:44,  100- áno a v 16 to tvrdím citáciu Poppera: "... že pravda je pre človeka...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek sa z lásky narodil, aby pre lásku žil, aby sa z lásky nový človek pre lásku narodil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(78 699 bytes in 0,322 seconds)