Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Islandská revolúcia a jej inšpirácie pre slovenskú spoločnosť

25
reakcií
559
prečítaní
Tému 30. júna 2018, 21:22 založil PartOFgod.

podobné témy:1.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   30. 6. 2018, 21:22 avatar
Každý o nej hovorí, o islandskej revolúcii, ako o nádeji na riešenie spoločenskej krízy, ale otázne je, či k nej vôbec došlo, alebo nedošlo? Tábor ekonómov a politikov, ktorí samých seba označujú za pravicových, tvrdí, že nejde o žiadnu zamlčanú revolúciu, ignorovanú celosvetovými médiami, ale len o falošnú modlu ľavice. Príbeh o znárodnení bánk, odmietnutí platiť dlhy špekulantov, potrestaní politikov a bankárov, vinných za krízu a vytvorení novej ústavy, podľa ktorej hlavným článkom je občan a nie politik, je vraj úplne iný, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Naopak, tábor odporcov neoliberálnych teórií, tzv. neviditeľnej ruky trhu, nefunkčnej zastupiteľskej demokracie a diktátu finančno-mocenskej elity obhajuje mimoriadnosť islandskej cesty ako občianskej revolúcie či priekopníckeho projektu priamej demokracie. Ponúka možnosť skoncovať s nedotknuteľnosťou zvolených politikov, poslušne slúžiacich len a len bankovým kartelom a nadnárodným korporáciám, či inštitúciám, iba nie vlastnému obyvateľstvu, až na svetlé výnimky ako napr. islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson.

Tak ako je to vlastne? Záleží na tom, či uveríte tvrdeniam profesora politických vied a riaditeľa Centra pre európske štúdiá na Bifrost univerzity Eiríkura Bergmanna, že protesty nemožno nazývať revolúciou, vlastne len menšina Islanďanov chcela novú ústavu, krajina sa zmenila k horšiemu a na Islande vládne nenávisť. To je jeden uhol pohľadu.

Iný pohľad ponúka občiansky aktivista Hordur Torfason, ktorý všetko svoju energiu a skúsenosti venoval organizovaniu protestov, neúnavne podnecoval nespokojných spoluobčanov k činom, hovorí o zmenách na Islande, prepojení finančného sektoru na politickú sféru a cestuje po svete, pričom radí aktivistom a protestujúcim v iných krajinách.

Zatiaľ čo hlavný mediálny prúd veľmi o Islande neinformuje – to sa viac dozviete aké lietadlá nakupuje islandská letecká spoločnosť Icelandair a o operácii hlasiviek speváčky Bjork a popri tom niečo o protestoch, referendách či prezidentských voľbách. No internetové stránky alternatívnych mediálnych zdrojov, ktoré častokrát suplujú činnosť verejnoprávnych médií, niekedy až s nekritickým nadšením islandskú revolúciu predstavujú ako správny model na dosiahnutie spoločenských a systémových zmien.
Pravda, ako to už zvyčajne býva, je kdesi uprostred – no aktivita, odvaha a odhodlanosť Islanďanov zmeniť pomery, v ktorých žijú, vzbudzuje záujem a stojí za zamyslenie. Proces, ktorý sa začal krízou v roku 2008 pokračuje až do dnešných dní v súvislosti s vypracovaním a prijímaním novej ústavy.

K čomu teda došlo na Islande? Pred desiatimi rokmi jedna z najbohatších krajín sveta, takmer pozemský raj – ideálna pre život, s nízkou nezamestnanosťou, sociálnymi istotami, vysokým HDP a minimálnou kriminalitou. Takáto krajina napriek všetkému predsa len skrachuje. Ako je to možné? Kto to spôsobil?
V prípade krachu Grécka médiá nás hneď informovali, že si Gréci za to môžu sami, svojou lenivosťou a plytvaním, nadmernými príjmami a falšovaním ekonomických ukazovateľov. V prípade Islandu sa tak neponáhľali s označením vinníka. Islandskú bublinu totiž nafúkli banky, politici a médiá, a to by bolo možné vystopovať takmer v každej krajine zmietanej finančnou a dlhovou krízou.

Vláda dereguláciami finančného trhu umožnila, že islandské banky navŕšili stratu vo výške 120 miliárd dolárov, teda dlh vo veľkosti desaťnásobku islandského HDP . Predchádzala tomu privatizácia všetkých bánk v krajine, aj tých najväčších, vlastnených štátom. Dostali sa do rúk ľuďom, ktorí s vidinou obrovských ziskov uskutočňovali pochybné transakcie. V snahe pritiahnuť zahraničných investorov ponúkli onlinebanking s minimálnymi nákladmi. Účty nazvané Icesave pritiahli anglických a holandských malých investorov. Ponúkali výhodné úvery a nalákali obrovské množstvo zahraničných klientov. Zároveň islandské firmy expandovali do zahraničia a požičiavali si od najväčších bánk v krajine, ktoré ich kryli pôžičkami od zahraničných bánk. No ako investície rástli, rástol aj zahraničný dlh bánk. Zároveň došlo k úverovej expanzii a banky podnecovali Islanďanov, aby sa zadlžovali – brali si na hypotéky veľké domy, úvery na drahé autá a luxusný tovar. Banky nikto nekontroloval, dozeralo na ne len málo zamestancov a politici sa o situáciu vôbec nezaujímali.

Všetko fungovalo na princípe neoliberálnych poučiek, ako netreba zasahovať do vývoja trhu v záujme konkurencieschopnosti. Médiá označovali manažérov bánk za „úspešných čarodejníkov“, keď banky údajne výborne prosperovali. Islanďania si žili svoj islandský sen a užívali si pohodlie na dlh. Hypotéky a úvery si brali v zahraničných menách vzľadom na silnú islandskú korunu. Hospodársky rast sa však zastavil, zvýšila sa inflácia a islandská mena klesala. Islanďania začali narýchlo a lacno predávať majetok, na ktorý si požičali a paralyzovali tak trh s nehnuteľnosťami, s automobilmi a kríza sa šírila do celej spoločnosti. Banky svoju expanziu nezvládli, preúverované nedokázali splácať svoje dlhy a a ich krach bol neodvratný. V roku 2008 skrachovali, ľudia prišli o úspory a nezamestnanosť stúpla trojnásobne. Musel zasiahnuť štát a banky znárodniť. Zrazu sa regulácia a odstraňovanie následkov nesprávnych transakcií hodili. No ešte je tu splácanie dlhov? Kto ich má splácať za banky zahraničným veriteľom? Predsa štátny rozpočet a verejnosť, tak ako je to naordinované veľkou trojkou ECB,EK a MMF v európskych krajinách najviac postihnutých dlhovou krízou.

Aj tu pôsobí trojka – finančné korporácie, politici a médiá, no platí radový občan.

To však Islanďania odmietli. Rozhodli sa neplatiť za niečo, čo nespôsobili. A v tom je práve revolučnosť, či inšpirácia islandskej cesty.

Neidealizujme si situáciu, pretože na finančnej bubline jedni profitovali a druhí sa celkom príjemne zviezli, kým nepraskla. Finančníci špekulovali a bohatli, médiá chválili čarovných manažérov a obyvatelia si brali úvery na luxus bez romýšľania alebo v naivnej predstave, že vždy budú slušné príjmy na splácanie dlhov. No rozprávky o tom, že za to môžu imaginárne trhové sily sú zavádzajúce, pretože za to môžu konkrétne osoby. Nepripomína nám to niečo, či už u nás alebo v iných európskych krajinách? Rozdiel je v tom, že konkrétni a tí najväčší vinníci na to najmenej doplatia, krytí systémom a jeho právnou mašinériou.

Viď islandský príklad – jedni z najvplyvnejších mužov britského biznisu – bratia Robert a Vincent Tchenguizoví (iránskeho pôvodu) patrili k najvýznamnejším klientom najväčšej islandskej banky Kojpthing. Tesne pred jej krachom, ako vlastníci časti jej akcií, si požičali viac ako miliardu libier a nakúpili za ňu podiely v iných spoločnostiach. Sú podozriví, a okrem nich ďalší magnáti, že prispeli k pádu banky a vytunelovali ju. Pripravili tak 320 tisíc holandských a britských vkladateľov o ich celoživotné úspory. Polícia ich najprv zatkla, potom prepustila a vyšetrovatelia ich z ničoho neobvinili.

Islandský postoj vystihuje reakcia 63ročného operného speváka Kristjána Johanssona: „Neviem, prečo by sme mali platiť dlhy za darebákov, ktorí si stále žijú v luxuse.“

Islanďania sa preto rozhodli v dvoch referendách, podporovaný prezidentom Grímssonom, že nebudú platiť za dlhy, ktoré vytvorili bankári a politici. Zatiaľ čo Európa a Spojené štáty sa rozhodli postaviť banky na nohy finančnými injekciami z peňazí daňových poplatníkov, Island ide inou cestou. Zaručil síce vklady svojich vlastných občanov, ale odmietol zaplatiť zahraničným investorom.

Na rozdiel od Grécka, Írska či Portugalska odmietol s obrovskými výdavkami pre celú krajinu udržať pri živote skrachovaný bankový sektor a plniť príkazy z bruselskej centrály. V opačnom prípade by Island vyplatil 8 miliárd dolárov vládam Británie a Holandska, ktoré odškodnili svojich obyvateľov, ale chceli zahojiť tým svoje banky. Keďže Island nie je členskou krajinou Európskej únie, nemohli britskí a holandskí politici cez Brusel vyvíjať nátlak ako to platí v krajinách únie, že štátny rozpočet dotuje zbankrotované finančné inštitúcie, aby tie mohli platiť svoje dlhy zahraničných bankám.

Samozrejme, že svetové finančné inštitúcie tlačili na Island, aby sa podvolil ich diktátu a konal podľa pokynov medzinárodnej bankovej elity, no islandský prezident reagoval svojsky a pre kanadskú rozhlasovú stanicu CBC Radio vyhlásil: „Bolo nám povedané, že ak odmietneme podmienky medzinárodných inštitúcií, staneme sa Kubou severu. No ak by sme to akceptovali, boli by sme Haiti severu.“

Islandskú stratégiu ocenil aj americký ekonóm Paul Krugman, ktorý v N.Y. Times napísal: „Zatiaľ čo všetky ostatné západné krajiny chránia záujmy bankárov a nútia svojich občanov platiť za ich záchranu, Island ich nechal skrachovať a naopak rozšíril svojim občanom sociálnu pomoc. Zatiaľ čo všetky ostatné krajiny sa snažia upokojiť zahraničných investorov, Island zaviedol dočasnú kontrolu pohybu kapitálu a získal tak väčší finančný manévrovací priestor.“

Island vlastne naplnil v praxi princíp, ktorý politici krajín Európskej únie i v Spojených štátoch nedokážu, či skôr nechcú realizovať – chrániť v prvom rade občanov a nie záujmy bánk a finančných skupín. Bude to tým, že sú vzájomne tak prepojení, že jeden druhého udržiavajú pri moci. I keď treba priznať, že ani islandskí politici nie sú výnimkou, pretože parlament najprv schválil splácanie miliárd eur pre Britániu a Holandsko, ale keďže 70 percent Islanďanov nesúhlasilo s takýmto rozhodnutím a neváhalo to dať najavo protestmi, petíciou a v referende, tak plány vlády na splácanie dlhov skrachovaných bánk stroskotali.

Islanďania dokázali pomenovať aj konkrétnych vinníkov – podľa vyšetrovacej správy, najväčšiu vinu za krach bánk nesú siedmi bývalí politici a ekonómovia z centrálnej banky. Išlo o hrubú nedbalosť bývalého premiéra Geira Haardeho a šéfa centrálnej banky Davida Oddssona. Pred súdom mali skončiť aj bývalá ministerka zahraničných vecí, bývalí ministri obchodu a financií. Obvinení bankári z krajiny ušli a z politikov skončil pred súdom len expremiér Haarde, no nikto neskončil za mrežami. Čo je však opäť typicky islandské – správu o vinníkoch krízy čítali herci na javisku Mestského divadla v Reykjavíku štyri dni.

A teraz to hlavné – inšpirácia pre Slovensko!

Či už bola islandská revolúcia, alebo nebola – islandský vzdor a reakcia značnej časti verejnosti ukazuje, že pasivita nás vedie k poslušnosti, otroctvu a ponižovaniu, takže aktivita, angažovanosť a odvaha je riešením, hoci to neznamená, že sa všetko môže zmeniť k lepšiemu okamžite alebo na počkanie. Dôležitý faktor je vytrvalosť. Aj na Islande od protestov v roku 2009 sa ešte stále rodí nová ústava a schválená bude až na budúci rok.

Priznám sa, že na Slovensku som neobjavil oficiálne úvahy, či už mediálne (myslím hlavný informačný prúd), politické alebo ekonomické nad aplikáciou islandskej cesty v našich podmienkach. U susedov v Českej republike dvaja politológovia Jiří Pehe a Lukáš Jelínek i bankový expert Petr Záhradník dumali nad takouto možnosťou. Konštatovali, že Česko sa nemôže uberať islandskou cestou.

Nezavrhujú určitú formu protestu proti nezodpovednému konaniu bánk a vlád či formy nesúhlasu s politikou, ktorá prenáša zodpovednosť na ľudí, ktorí za chyby politikov a korporácií nemôžu. V súvislosti s islandskou cestou uviedli faktory – zemepisnej polohy, počtu obyvateľstva a už vytvorenej prepojenosti s ostatnými krajinami i v rámci európskej štruktúr. Česko, podobne ako Slovensko, vzhľadom na svoju polohu nemá šancu existovať v ostrovnej izolácii, takým ostrovom vzhľadom na ekonomiku nemôže byť. Island má tristotisíc obyvateľov, čo je u nás prípad jedného mesta. Navyše susedné európske štáty sú spolu tak prepojené, že sú do určitej miery bábkami v rukách nadnárodných bánk a silných vlád veľkých krajín. Navyše dodám, že ak by sa ktorákoľvek krajina v Európskej únii vymkla stanoveným pravidlám, čelila by takému bruselskému nátlaku a hlavných protagonistov z EK, Berlína či Paríža, že by si vzdor vyžiadal veľké obete a otázne je, či by to verejnosť vydržala.

Navyše v porovnaní so Slovenskom má Island dlhodobú tradíciu osobnej a komunitnej angažovanosti s najstaršou parlamentnou tradíciou od desiateho storočia, keď si Vikingovia založili politické a zákonodárne zhromaždenie Althing. Pretrváva tu tradícia priamej demokracie a politickej zodpovednosti.

No môžeme si z Islandu zobrať príklad, ktorý vystihuje aj jedna z myšlienok na pozvánke tejto konferencie – svornosť a vytrvalosť. Pravý opak toho, čo, žiaľ je našou národnou chorobou – kde sú dvaja Slováci, vzniknú tri politické strany. Trieštenie síl – to je naše historické prekliatie, ako neustále zdôrazňovanie silného zväzku svätoplukových prútov, ktoré len výnimočne naplníme v praxi.
Organizátor islandskej revolúcie, už v úvode spomínaný Hordur Torfason radí – „začnite slovami, prejdite k činom. Nie je to o tom, koľko ľudí žije v štáte, ale o spôsobe myslenia, ako a kde chceme vidieť spoločnosť. Nebojte sa čísel, ide o idey.“

Aj na Islande zo začiatku pochybovali – keď im Torfason hovoril – vláda by mala odstúpiť, rada guvernérov národnej banky a rada pre bankový dozor by mali odstúpiť – ľudia vraveli: „To je šialené, nepodarí sa to.“ Ale pokúsili sa o to. Stáli pred parlamentom každý týždeň, každú sobotu o tretej. Trvalo to päť mesiacov. A dosiahli svoje. Uspeli na sto percent – vláda padla, ľudia nezaplatia za transakcie špekulantov a nová ústava by mala nahradiť starú, napísanú ešte pod diktátom Dánska, ktorá by mala zmeniť systém.

Tú odvahu, odhodlanosť a vytrvalosť ľudí môžeme čerpať od Islanďanov. V prvom rade prekonajme to, o čom hovorila slovenská humoristická dvojica, ktorá nikdy neoplývala národným cítením, ale v jednej scénke vysvetľuje – Slováci v živote viac trpeli, ako žili, preto by sa mali volať trpákmi. No trpák vo výkladovom slovníku znamená aj hlupák, truľo, či trkvas. Nebuďme teda trpákmi a trkvasmi, ale hrdými a aktívnymi strojcami svojej súčasnosti i budúcnosti, aby sme sa v panteóne národov nemuseli hanbiť, že sme sa nechali unášať, kam nás osud zavedie, či skôr pasívne prijímali, čo nám iní nadelia.

PhDr. Ľubomír Huďo
Súhlasí Boris, kntsz


2.
označiť príspevok

Fotooon muž
   1. 7. 2018, 09:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 10:47 avatar
A koľkí slováci majú na to gule? Ja to praktizujem už pár rôčkov.
Drvivá vačšina vidí, čo sa tu deje a aj tak každé ráno sklopia zrak a idú do tej ničomnej práce zarábať pre ničomný štát a ešte si vezmú aj vlastné pôžičky.. S prepáčením NASRAŤ na taký ľud.
Naši predkovia za slobodu pokladali svoje životy... Táto zberba si nevie odrtrhnúť od huby nič, holé nič, svoju slobodu a hrdosť predáva vo veľkom....


4.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 10:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 11:02 avatar
Protislovenský ardzun.

Maďari zarábajú na štát, ktorý sa prieči všetkým eurogrcom, ak si si naozaj nevšimol. Maďarská vláda získala veľký mandát, čize maďar je spokojný s politikou svojej vlády.

Maďari si berú pôžičky.

Praktizujem neplatenie daní slovenskému štátu.

Žijem z toho, čo si zarobím prácou.

Bývam v Maďarsku, kúpil som pozemok bez úveru...


6.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 11:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 12:10 avatar
Nekydáš na Slovensko, ale podielaš sa na podporovaní jeho úpadku. To je môj názor.
Do Maďarska som sa dostal tak, že na život na Slovensku som nemal jednoducho peniaze, kúpa pozemku na Slovensku bola raz tak drahá v lokalitách môjho pôsobenia. Tam, kde sú pozemky na Slovensku lacné, nieto zase príležitostí na prácu.
Zvolil som možnosť, akú som mohol. Akú mi Maďarsko ponúkalo a v rámci toho, aké podmienky na Slovensku panujú som ani neváhal. Také jednoduché je to. Nikto nieje povinný sa nechať zdierať parazitmi a keďže slováci sa netvária, že by chceli problémy riešiť, tak prečo nie?! Ako som písal aj tebe už mnoho krát, nezapieram nikde, že som slovák a na Slovenska by som sa rád vrátil.. No nie preto, aby ma tam niekto pravidelne holil ako ovečku svojho stáda. Na Slovensku okrem týchto vecí sa ide po nekorektných názoroch, hrozia tresty za myslenie.. To v Maďarsku neexistuje. Preto sa pýtam, prečo by som sa mal nechať šikanovať? Prečo by som mal niekomu platiť za niečo, čo nerobí.. ?
Tu mám kvalitnejší život a áno, maďarom aj dane platím, lebo vidím, že sú aj riadne používané. Iste je aj tu korupcia, ale evidentne v menšich rozmeroch, to vidieť aj na autoparku v maďarsku.. Tu ani z ďaleka nejazdí toľko luxusných aút, ako na Slovensku, ako je to len možné.. Za to majú všetko upravenejšie, prírodné živly tu nespôsobujú kalamity, lebo je všetko pripravené a včas odpratané, za to ja nemôžem.. za to môžu maďari. A pýtam sa, prečo to na Slovensku už nefunguje? Lebo fungovalo, to si pamatám ešte z čias socializmu a kúsok po tom.. Kde nastala chyba? A prečo som sa ja musel zo Slovenska odsťahovať, aby som mohol v kľude a v zásadách so svojim svedomím žiť?
Ak budú slováci pripravení si v krajine urobiť poriadok, idem do toho.. Som tu, hneď vedľa.. na skok a čakám len na to.


9.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 12:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 12:29 avatar
Nie, máme začať riešiť veci verejné. Ale to sa nedeje! Menšina v štáte zmenu neurobí. A ako sám vidíš, zlých nálad sa chytajú akurát mimovládky, ktoré by tak chceli moc strhnúť zase na seba.
Keďže ľud nerieši veci verejné, radšej si pustí telku a čumi na futbal, alebo sedí v krčme, chlasce a hraje automat... tak ja mám za to trpieť?! Prečo?
Odmietam a radšej sa odsťahujem, čo je na tom ťažké pochopiť?

Predstav si to ako by si žil v paneláku, máš tam kopec neprispôsobivých susedov, ktorí o nič nedbajú, nadávaj´=u len jeden na druhého, pri tom ich ešte aj správca okráda o nemalé peniaze, ty to všetko vidíš, ale ako menšina s tým nedokážeš nič zmôcť, nech sa snažíš a kýmkoľvek nadviazať dialóg... Budeš tam naďalej žiť? Alebo sa radšej odsťahuješ?


14.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 12:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.12.
označiť príspevok

kntsz muž
   1. 7. 2018, 12:46 avatar
7-
aj by som dal súhlas za zdôvodnenie odchodu, ale za chválu Maďarska sa nedá dať.
Zdôvodním iba cestou na dovolenku z posledných rokov do Chorvátska:
Môžem si vybrať cez Maďarsko, alebo cez Rakúsko a Slovinsko, alebo cez Rakúsko, Taliansko a iba kúsok mimo diaľnic cez Slovinsko.
Mravnosť všetkých štyroch štátov je zrejmá:
Maďari zarábajú ako štát na fotopascách a ako vybraní súkromní jednotlivci možno napojených na Orbánovcov cez právnu kanceláriu, ktorá každú pokutu násobí dvomi. Som presvedčený, že z 90% sa jedná o pokuty za priestupky, ktoré s bezpečnosťou jazdy nesúvisia. Je to biznis, v ktorom sa točia stá milióny eur.
Slovinci si cielene zavedú diaľničné známky sedem dňové (15€), lebo vedia, že nik nechodí na dovolenku na šesť dní pri mori a teda na cestu príchodu a odchodu potrebuje min. 8 dní a teda musí platiť dva krát 15€. Ďalší nemravný biznis, v ktorom sa točia milióny eur.
Rakušáci majú dialničné známky 10 dňové za 9€ - a neskrachujú - naopak - bohatnú v sociokultúrnej úrovni národa ako celku. Sú hrdí a sebavedomí a nepotrebujú k tomu okrádať iných a byť sa potom v prsia akí sú úspešní.
Taliáni zdá sa majú všetkých u riti, dajú drahší benzín pre všetkých a o niečo drahšie merané úseky diaľnic a majú vystarané......
Slováci do toho hodia automatické snímanie všetkých čísiel aut s elektronickými registráciami, aby nebodaj niekto neprekĺzol - tiež to nesvedčí o prílišnej veľkorysosti a sebavedomí národa ........
Súhlasí Boris


13.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 12:49 avatar
Môže byť, ako som písal, iste je aj v Maďarsku korupcia. Hodnotím svoje blízke okolie, moc po Maďarsku necestujem.


15.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 12:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 13:11 avatar
To platí.


20.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 13:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 12:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 13:14 avatar
Ty si ako sa zdá až príliš sebavedomý slovák. Tak si tam ži, aj so svojím veľkým egom.
Domov tvorí pocit domova, nie adresa narodenia.... Ak to nedokážeš akceptovať, veľa vás tam veru neostane.
Ak ti nezáleží na Slovensku, tak sa aj naďalej na niečo hraj a nezaujímaj sa o dôvody, prečo tvoji krajania opúšťajú krajinu a haň ich, aby sa už ani nemali chuť vrátiť.
 


19.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 13:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 20:00 avatar
Ako nekriticky? Úmyselne si prehliadol, keď som nie raz napísal, že aj v Maďarsku je korupcia? Prečo sa takto správaš?


21.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 7. 2018, 15:52 avatar
18. Boris, hovoril som ti, že ľudia sa na ničom nezjednotia... Všetci proti všetkým, každý za svoju pravdu


22.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 16:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 7. 2018, 16:56 avatar
píšem, že každý.


26.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 7. 2018, 20:01 avatar
Nemusia sa zjednotiť všetci.


8.
označiť príspevok

kntsz muž
   1. 7. 2018, 12:21 avatar
Ak niekto povie niekomu - protislovenský - prezrádza o sebe svoje hranice obmedzenosti.
Keď vidím, koľko ľudí sa bije v prsia akí sú hejslováci, tak názorne vidím, koľko tu žije obmedzencov.
Slovensko bude sebavedomé, smelé, svojprávne a hlavne úspešné, keď budú na ňom žiť sebavedomí a úspešní Slováci.

Napr. športovci Matej Tóth, Sagan a áno aj Nasťa, chvála Bohu naša......, alebo intelektuáli Lasica, Kňažko, E. Vášáryová .... či v súčasnosti úspešní mladí vedci, ktorí žiaľ pre uplatnenie musia odchádzať - nie za zárobkom - za odborným rastom a uplatnením, lebo tuná ich valcujú hejslováci na čele s Dankovcami, Ficovcami a Kotlebovcami....a ardzunovcami.... 


10.
označiť príspevok

ardzun muž
   1. 7. 2018, 12:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

kntsz muž
   1. 7. 2018, 19:55 avatar
Ja na Slovensku nemám žiaden vplyv a ak, tak iba na seba, svoju rodinu a prácu, za ktorú zodpovedám pred zákonom osobne a hlavne priamo.
Nie cez zamestnávateľa, za ktorého sa skrývaš, alebo si sa skrýval ty.
Hlavne však sa nepotrebujem biť v prsia aký som Slovák alebo ešte pohodlnejšie nadávať druhým, že sú protislovenský, aby som vynikol ja.
Po tvojom vzore však je Slovensko plné iba nesvojprávnych, neurotických a neschopných kriklúňov - ardzunov.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:15,  Ty kurva protislovenská vyjebaná, budeš dojebaný na mraky, invalid, ale nie mozgový ako si...
dnes, 22:13,  Somebody else...?
dnes, 22:12,  Z môjho fotra si piču nebudeš robiť aj keď už zdochol , čakaj blízke dojebanie tvojho...
dnes, 22:09,  Pôjdeš dole !!
dnes, 21:56,  Takého kriváka prajem budúcej koalícii, len mi je ľúto, že on bude ten, čo pomôže...
dnes, 21:53,  Mali by ste sa vystískať, ako Husák s Brežnevom*39
dnes, 21:51,  Osvietený Nemýľ si odvahu s hlúposťou. Však v podstate to opísal podľa teba a sem-tam...
dnes, 21:34,  palec hore panoramix
dnes, 21:00,  1.Smer 20% 2.ĽSNS 16% 3. PS-Spolu 12% 4. OĽaNO 10% 5. SaS 7% 6. Za ľudí 7% 7. Sme...
dnes, 20:53,  Akého je pohlavia ? :)
dnes, 20:53,  Oprava! Kráľom severu nie je a ani nikdy nebolo Rusko!
dnes, 20:53,  Mafián Kiska vo vláde ? To snáď nie !
dnes, 20:52,  ondrej aj keď klameš necítim voči tebe nenávisť.
dnes, 20:51,  Daniel bol na drogách
dnes, 20:50,  To , že Kiskova strana bude súčasťou vlády je 100 % istota
dnes, 20:48,  Počas 2 svetovej vojny si zas mysleli, že kráľ severu je Hitler s pohromou proti židom. Vy...
dnes, 20:41,  Rusko je krajina vedená plutokratmi, ktorí sa za jelcina a putina zabetónovali pri moci. Ešte...
dnes, 20:39,  No pravdaže drgol! Veď preto proti nemu zúrivo zaútočil kráľ severu...najprv s Obvinením,...
dnes, 20:36,  1- komplexné a dôsledné myslenie :)
dnes, 20:35,  Už aj svedkovia majú svojho Supermana. Posledný obrázok v štúdijnom šlánku...:-)...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do roboty, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(108 088 bytes in 0,763 seconds)