Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Invalidný dôchodok pre moju buducu svokru

1
reakcií
1406
prečítaní
Tému 21. marca 2011, 14:35 založil Micusenka.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 12. 2010
7
03. 12. 2011
39
23. 06. 2009
18
 
 


1.
označiť príspevok

Micusenka žena
   21. 3. 2011, 14:35 avatar
Dobry den mohol by mi niekto poradit?Chcela by som sa inforovat ako vybavit invalidny dochodok pre moju svokru.Ma vazny zdravotny stav.Mame ju doma na plienkach a ani poriadne nevidi.Ked som si citala ako to vybavit zistila som,ze by mala byt pritom aj ona osobne,ale kedze ani neprejde sama no skratka neurobi nic sama.Ako to mame vlastne vybavit??Aky posudok potrebujeme od lekarov a od akych?


2.
označiť príspevok

postoy-lea
   21. 3. 2011, 14:42 avatar
Dobry den. Tu si precitajne zakladne informacie.
Invalidný dôchodok je samostatná dávka dôchodkového zabezpečenia hmotne zabezpečujúca občana, ktorý sa stal invalidným. Tento druh dôchodku upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v platnom znení (ďalej len „zákon“).

Podmienky nároku
Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak:

•sa stal invalidný,
•získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia a
•ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok aj vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku. Nárok na invalidný dôchodok má aj fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a jeho miera
Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je taký zdravotný stav, ktorý spôsobuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a ktorý má podľa poznatkov lekárskej vedy trvať dlhšie ako jeden rok.

Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sa posudzuje porovnaním telesnej schopnosti, duševnej schopnosti a zmyslovej schopnosti poistenca s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a telesnej schopnosti, duševnej schopnosti a zmyslovej schopnosti zdravej fyzickej osoby.

Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sa posudzuje na základe:

•lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie zdravotníckeho zariadenia a zhodnotenia liečby s určením diagnostického záveru, stabilizácie ochorenia, jeho ďalšieho vývoja, ďalšej liečby a
•komplexných funkčných vyšetrení a ich záverov, pričom sa prihliada na zostávajúcu schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť, zostávajúcu schopnosť prípravy na povolanie, možnosti poskytnutia pracovnej rehabilitácie alebo rekvalifikácie.
Konkrétne miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je uvedená v prílohe č. 4 zákona. Ak v nej nie je uvedené zdravotné postihnutie, ktoré je príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, určí sa miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v percentách podľa takého zdravotného postihnutia uvedeného v tejto prílohe, ktoré je s jeho funkčným dopadom najviac porovnateľné.

Miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v percentách sa určuje podľa druhu zdravotného postihnutia, ktoré je rozhodujúcou príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, a so zreteľom na závažnosť ostatných zdravotných postihnutí. Jednotlivé percentuálne miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sa pritom nesčítavajú.

Mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno zvýšiť najviac o 10 %, ak závažnosť ostatných zdravotných postihnutí ovplyvňuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Obdobne to platí, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je dôsledkom viacerých zdravotných postihnutí podmieňujúcich dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav na účely invalidity sa posúdi opätovne, ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Praktická rada: Mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je možné zvýšiť o 10 %, ak závažnosť ostatných zdravotných postihnutí ovplyvňuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Potrebný počet rokov dôchodkového poistenia
Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

•do 20 rokov je menej ako jeden rok,
•nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
•nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
•nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
•nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
•nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
•nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

Osobitný prípad predstavujú

•poistenec, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a

•fyzická osoba, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku,
u ktorých sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia považuje vždy za splnenú.
Určenie sumy invalidného dôchodku
Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť, priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia (získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku), a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Suma invalidného dôchodku je polovica sumy invalidného dôchodku, ak sa poistenec stal invalidným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok.

Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, a ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0,67.

Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, a ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70%, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti tejto fyzickej osoby vykonávať zárobkovú činnosť, osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Zánik nároku na invalidný dôchodok a jeho nevyplácanie
Invalidný dôchodok sa nevypláca počas obdobia, v ktorom z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo nemocenské, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla pred priznaním invalidného dôchodku.

Nárok na invalidný dôchodok zaniká dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého bol poistenec právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, v dôsledku ktorého sa stal dočasne práceneschopným alebo invalidným.

Obmedzenie sumy dávky
Suma invalidného dôchodku je polovica sumy invalidného dôchodku, ak sa poistenec stal invalidným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu alebo v dôsledku zneužitia iných návykových látok.

Zastavenie výplaty
Výplata dávky, ktorá je podmienená invaliditou, stratou alebo poklesom pracovnej schopnosti, sa zastaví, ak sa poberateľ dávky, ktorého zdravotný stav treba posúdiť, nepodrobí vyšetreniu zdravotného stavu. Ak sa zistí, že poberateľ dávky prestal byť invalidný alebo u neho došlo k zmene poklesu pracovnej schopnosti až po zastavení výplaty dávky, dávka nepatrí odo dňa zastavenia jej výplaty.
zdroj: portal.gov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Presny postup ako ziadat tu: www.socpoist.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:18,  Era nezabudni ze rozoberam Slovo nie telo ducha ci dusu a podobne
dnes, 18:17,  To, o čom som naozaj presvedčený, je, že my ľudia máme dve prirodzenosti: jednu zo zeme, z...
dnes, 18:17,  Boris ty si nabozensky zalozeny ci ani nie ?
dnes, 18:15,  "lížnym je každý „out“, ktorého som vpustil „in“." *39*39*39*39*39
dnes, 18:12,  Pretoze aj Umrel za nas , a niektori toneprijali ,
dnes, 18:10,  Ano to clovek ma co robit aby pochopil Boziu Lasku ,,,,
dnes, 18:10,  Lebo ak je Pojem Blizny duchovno charakteru len cisto na pochopenie Slova a vyznamu pre ,,,vas...
dnes, 18:09,  Bozia laska je ina ako ľudská..
dnes, 18:05,  Treba to skúsiť. Potom hovoriť. Iste, je percento, ktoré to dá. Ktoré zmení svoju...
dnes, 18:05,  Pretoze keby si mna deibila miloval rovnako ako seba tak by som nemal len ja problem ale aj ty ,,,,
dnes, 18:00,  Laska k cloveku je ina ako laska k Bliznemu ,
dnes, 17:59,  Lebo keby to tak bolo svet by inak vyzeral a hlavne tu df kari krestania ci veriaci ,
dnes, 17:58,  Nikto z ludi nemiluje druhe cudzie ja ako svoje ja ,
dnes, 17:58,  To je ale čisto tvoj problém, že nemiluješ iné ja rovnako ako svoje vlastné ja. :)
dnes, 17:57,  Len nezabudni ze,, ja som proti vsem ,,,, Lebo potom vsetci klameme ze milujeme svojich bliznych...
dnes, 17:57,  Kmeňové myslenie ktoré prezentuje Pastirčák.
dnes, 17:54,  ÁNo, tam to začína. Identifikácia seba samého. Ale len tvojím menom v rodnom liste to z...
dnes, 17:54,  Este si ma nespoznal ty cerveny ftak?
dnes, 17:53,  *39 vďaka médiám, televízii, rádiu, internetu, ludstvo nikdy nebolo vačším stádom, ako...
dnes, 17:53,  Nehovorím o oddelení od ľudstva, iba od národa, v ktorom som sa narodil.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nevadí mi názor iných ľudí, ale to, že mi ho chcú nanútiť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 791 bytes in 0,383 seconds)