Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Hrdí a v pohode aj bez veľkých peňazí?

33
reakcií
1502
prečítaní
Tému 31. mája 2011, 13:52 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
27. 06. 2012
84
28. 07. 2019
93
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   31. 5. 2011, 13:52 avatar
Ak sú mnohí ľudia u nás na tom finačne a majetkovo slabšie, nie je to nič divné: na svete sú na tom často ešte horšie (napr. v Afrike). Takisto to bolo v histórii, ľudia sa väčšinou museli uskromniť. Avšak domievam sa, v dnešnej dobe je tu akýsi faktor "náročnosti", obraz, že treba mať peniaze, majetok, značkové oblečenie, chodiť na drahé dovolenky ap. Kto to nemá, je... úbohý? Okrem toho je spoločnosť rozdelená na bohatších a chudobnejších. Možno ten obraz pomáhajú vytvárať napríklad reklamy. Možno si za to môžeme my sami, možno nás ženie závisť: majú to oni, aj ja to musím mať, inak bude zle. Sme v tomto smere až tak závislí na druhých? Možno niektorých ženie chamtivosť: páči sa mi to, chcem to. Ale nemá na to momentálne dosť prostriedkov, tak je nazlostený, najskôr asi na "systém"...
A čo takto byť hrdý a v pohode aj keď bez veľkých peňazí ap.? Čo tak sa uskromniť aj s obyčajnejšími vecami, nie s drahými? Ja napr. nemám rád u seba známe značky oblečenia a obuvy. Moje veci sú v pohode, aj keď nie sú "značkové" (hoci viacerí kamaráti majú radi "značkové".

(Nepíšem v tomto príspevku nejako komplexne o sociálnych vecich, je to len jeden moment.)

http://www.youtube.com/watch?v=_fW4cNy4Ahg Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Krištof
   31. 5. 2011, 13:54 avatar
Tento príspevok je zase o tom, že ani za socializmus nebolo až tak čisto. Počul som o tom viackrát od starších ľudí. Kradnutie, korupcia, klientelizmus... V tej dobe vznikli heslá ako "kto nekradne, okráda svoju rodinu", alebo "lepšie brucho od piva ako hrb od roboty"... Niečo som naťukal do google a vyšiel mi tento článok.

"Kto nekradne, okráda rodinu
Čo sú príčiny tohto stavu? Slováci takí neboli vždy. Všetko sa začalo ešte za socializmu. Neexistencia trhových cien viedla k tomu, že ponuka a dopyt sa často nestretli. Panoval nedostatok toho o čo bol záujem a naopak, hromadil sa nadbytok nepotrebného haraburdia. Keďže v oficiálnych predajniach nebolo nič dostať, vznikol rozsiahly čierny trh. Platilo, že „kto nekradne, okráda rodinu“ a každý sa snažil zobchodovať všetko, čo mohol.
Predstavme si napríklad riaditeľa nemocnice a stavbyvedúceho, ktorého matka potrebuje zriedkavý západonemecký liek. Riaditeľ nemocnice práve stavia rodinný dom. Tak sa so stavbyvedúcim dohodne, že uplatní svoj vplyv a zaobstará jeho matke zriedkavý liek, kým on nechá zmiznúť zo staveniska pár desiatok tehiel... Fikcia? Odhaduje sa, že z takto nakradnutého materiálu sa na Slovensku za socializmu postavilo až 40% rodinných domov.
Centrálne plánovaná ekonomika je nedostatková ekonomika a jedinou možnosťou, ako sa dostať k žiadanému tovaru, bolo neraz ísť na čierny trh. V komunistickom štáte nemáte možnosť zobchodovať svoj talent, môžete však zobchodovať svoje prípadné postavenie v mocenskej hierarchii komunistickej strany. Ľudia z okresných, či regionálnych štruktúr sa na konci 80. rokov aj u nás zaplietli do rozsiahleho biznisu s pôžitkami a drobnými privilégiami, ktoré sa viazali na funkciu. A tieto móresy pretrvali u nás aj po roku 1990, lebo ľudí nikto neprerobil. Čo sa v predchádzajúcom režime naučili, to v novom akoby našli.
Trh, práve vďaka tomu, že je neosobný, takýmto veciam bráni. Za komunistického režimu všetci kradli a nikoho to veľmi nezaujímalo, lebo sa kradlo zo „spoločného majetku“ - teda vlastne z majetku nikoho. No žiadny riaditeľ súkromnej nemocnice nebude okrádať vlastný biznis. Zvlášť, keď mu na prsty pozerá správna rada a jeho vlastný plat je závislý od dosiahnutého zisku.
Aj stavebná firma, keďže už nepracuje v prostredí tzv. mäkkých rozpočtových obmedzení, musí kalkulovať s každou tehlou. Oblasti, kam sa po roku 1990 vpustili trhové vzťahy, sa veľmi rýchlo vyčistili."

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Krištof
   31. 5. 2011, 13:55 avatar
A tretí článok je o tom, "ako sa povzniesť z chudoby". Podľa knihy "Mosty z chudoby". Inšpirácia?

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Boris muž
   31. 5. 2011, 21:45 avatar
no je kapku rozdiel ak kradnu vsetci po "tehlach" zo spolocneho a ak kradne zopar ludi zo spolocneho po miliardach.


4.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2011, 14:09 avatar
Iba jedna poznámka na rozmýšľanie.....veľa chudobných a nespokojných v živote sa sťažuje na nejakých druhých , najmä bohatších ale pritom sa nevedia pozrieť samy na seba a na to čo oni dokážu, aké majú zručnosti, aký majú prístup k práci, ako sa učili čo vyštudovali . Nuž ak niekto vie iba kopať krompáčom a to je všetko a sú takí čo ani toto nevedia prípadne nechce sa im , tak mne ich nie je ľúto. Šikovný človek sa nikdy nestratil ani nestratí a to teraz nemyslím na privatizačných zbohatlíkov.....
Súhlasí Krištof


5.
označiť príspevok

starec muž
   31. 5. 2011, 15:27 avatar
Niektorí sú naozaj šikovní.Sedia súčasne v parlamente,na primátorskej stoličke,v nejakej dozornej rade,rozhodujú,kto akú zákazku dostane a naozaj nekradnú.Stavajú domy za poctivo zarobené peniaze,nie ako darebák robotník,čo nevie zarobiť aj nadčasmi viac,ako minimálnu mzdu.  
Súhlasí blueevil, Boris, enida


8.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2011, 16:42 avatar
to sú skutoční pracanti , čo strážia systém ako besné psy , no a za to si beru plácu , pravda podľa vlastných predstáv . Skús im to zaraziť. Hneď budeš odsúdený ako narušiteľ svätého práva na súkromné vlastníctvo a demokraciu


6.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2011, 16:35 avatar
takže je to vlastne chyba pracujucej triedy že su tam, kde su, na mizine ? čiže vopred už zo školskych lavic umelo vštiepeny, vypestovany, degradujuci, psychologicky utok, ktory mu kaže: "ked panstvo hovori, podany musi zmlknut" ? ktoremu uveril, aby makal cely život na kokotov, ktori sa mu rehocu ešte do tvare ? ... tu ide hlavne o trhovy system s pomocou globalizacie, ktora im nuti čo, kedy, ako, prečo, načo, začo,...čiže človek reagujuci len na podnet sa prisposobuje, mysliac "že to tak ma byt"   neuvedomuje si že je to vopred pripravena slučka. kto dnes može prehlasit: mna sa to netyka ? nevyvinuty človek tomu samozrejme podlahne, pretože pre neho je lepšia polyesterova handra za cenu vlastneho ja, akoby sa mal pred niekym hanbit, neuvedomuje si však že ta pol. h. nieje vobec značkova, len to niekto vymyslel a vyrobna cena je desivo smiešna         aj tych debilkov, ktori o tom mylne hlasaju "je to kvalita" niekto na objednavku vyrobil...system ktory tu je teraz sa možno vyrabal už v 60 rokoch.najhoršie je to, že ludia koli tymto šupakom, ktori tažia s ludskej slušnosti, nie so šikovnosti, ako si to kde, kdo !(nieaka mentalno-duchovna troska) namyšla    stracaju zmysel pre život, odraža sa to samozrejme potom na atmosfere bežnych dni, kedy maš pocit, že zamrzol aj vzduch a nieje nič doležitejšie ako byt pseudo "in"   ovšem za cenu, za akeho zapredania sa ? za cenu porušenia biomechanizmov v tele napriklad... ten kto nikdy neoklame seba, nikdy nemože prehrat !


9.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2011, 16:47 avatar
Kapitál zvládol systém udržiavania moci po 2. svetovej. vojne. Dnes dokážu na to perfektne využívať masmédia , zákony . Skús si predstaviť čo by sa stalo ,ak by sa k moci dostala sociálna strana a chcela siahnuť na základy kapitalizmu?
Súhlasí sandrik


10.
označiť príspevok

sandrik
   31. 5. 2011, 18:34 avatar
cez banky ovladaju vsetko
Súhlasí ivan_, havran


14.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 6. 2011, 07:28 avatar
Ano, je chyba v tých, čo kašľali na školu, zle sa učili, nenaučili sa žiaden cudzí jazyk , neovládajú počítač, nezvyšovali si vzdelanie atď. Čo sú to tu zrazu za táraniny o chudobnej robotníckej triede, ktorú zlý ujovia iba okrádajú.....trochu sebakritiky by nezaškodilo . Ďalej, písal som , že nemám na mysli privatizérov a ním podobných mafiánov, to nepovažujem za šikovnosť, ale tváriť sa že sa slabú životnú úroveň môžu vzdy iba iný je demagógia a hlúposť.


15.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 6. 2011, 07:37 avatar
keby si napisal "je chyba AJ v tych, co kaslali na skolu.... " tak to este beriem, ale takto si napisal len dalsiu demagogiu a hlupost.


16.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 6. 2011, 07:42 avatar
Požnáš príbeh jediného človeka, ktorý je vzdelaný, ovláda to čo som napísal , prípadne je schopný v iných oblastiach , že je chudák so životným minimom ? Ja nie. Okrem toho píšem vo všeobecnej rovine, o niečom čo sa dá zovšeobecniť, neriešim nejaké výnimky ani nekalé spôsoby bohatstva, to je predsa iná téma......


17.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 6. 2011, 07:52 avatar
poznam nejeden taky pripad. S jednym som bol dokonca kolega skoro jeden rok.
Ja len vravim, ze kazda minca ma dve strany.
Ak by si prave pisal vo vseobecnej rovine, tak by si musel spomenut aj tu druhu stranu mince.. jednak nie kazdy ma na to potencial.. hold tak nadelila priroda, nie kazdemu praju zivotne situacie, nie pre kazdeho je zivotnou prioritou vzdelvanie.. kto by robil tie bezne manualne prace, ze? no ak sa tak aj niekto rozhodne, tak ma stale pravo na dostojny zivot, pretoze prispieva k vseobecnemu blahu spolocnosti.. je jej legitimnou sucastou.
tym som ale nechcel povedat, ze nieje aj kopec skutocnych nanichodnych lenivcov, ktori by len chceli a niesu ochotni nic dat.
Súhlasí starec


20.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 6. 2011, 06:34 avatar
Ja som písal všeobecne . Čiže ak povedzme 70 percent vzdelaných a šikovných sa má relatívne dobre, tak je to jav , je to prejav nejakej situácie a ak 70 percent nevzdelaných, nešikovných a lenivých ľudí sa má relatívne zle, tak je to tiež jav a prejav niečoho vo všeobecnosti.......Aj aktivita a nečakanie na druhých že niečo pre nás urobia je istá šikovnosť, ktorá sa dá naučiť......moja skúsenosť je že za trvale zlou životnou úrovňou, je schované vždy niečo, niečo minimálne lenivé, neaktívne, nešikovné......


18.
označiť príspevok

enida žena
   1. 6. 2011, 11:31 avatar
ja ich poznam niekolko, schopnych, sikovnych, akurat siroke lakte im chybaju....


21.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 07:57 avatar
majomajo- spoločnosť je štrukturalizovaná a hierarchická po každej stránke , ale aj citlivá na vnútornú vyváženosť. Stačí v nej porušiť niektoré základné prvky a už je to domino- efekt , alebo aj lavína. Samozrejme , ako poznamenávaš , je to mimo marginálnych javov. S tým vzdelaním je to tak , že poriadne vzdelanie bude nedostupné bežnému človeku - pozri ako upadá spoločenský systém vcelku - na nič niet peniaze , systém chatrá , ale na represívne funkcie je vždy peňazí dosť a ešte to vždy napr.Lipšic navlieka ako je to potrebné pre občana. Ale namiesto toho , aby veci riešili v zárodku , chytajú kocúra za chvost.


7.
označiť príspevok

Boris muž
   31. 5. 2011, 16:39 avatar
krestanska metodika ...  


11.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2011, 18:36 avatar
však preto tak chránia ten bankový svet


12.
označiť príspevok

sandrik
   31. 5. 2011, 18:42 avatar
neviem, ci to tu uz bolo, ale stoji za pozretie

http://www.youtube.com/watch?v=TKurU_7zV8k Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


19.
označiť príspevok

starec muž
   1. 6. 2011, 15:26 avatar
V biblii je napísaný príkaz- nech neostáva mzda robotníka cez noc u teba. To v praxi znamená,že každý by mal po práci dostať mzdu hneď v ten deň.Systém to však zmenil a už nedávajú ani zálohu,držia peniaze na účtoch v bankách a k ľuďom prichádzajú so značným oneskorením a niektorí sa svojej mzdy ani nedočkajú.Podobne je to zneužívané aj vo vzájomných platbách medzi podnikateľmi.Niektorí využívajú systém,že nemusia platiť,tak neplatia.Paradox je,že tento systém podporujú aj tí,čo sa bijú v prsia,že sú tí najlepší veriaci.


22.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 07:58 avatar
Ahojranex- študuješ , čo to tu napadlo?
Súhlasí ranexil


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   2. 6. 2011, 08:12 avatar
Presne, ale ako vidím tak vidím, poukazuje sa vzdy len na povrch vecí, akoby neustale ktosi nadaval na obal a pritom vo vnutri je vec, ktroá ziari a tym realizuje co sama chce. Toto pokial ludia nezistia nic nikdy nezmenia. Zbohatlici nie su ako ostatní, su dusevne iní a su nadriadenou hierarchiou. Mozu vsetci títo spekulovat aj 500 rokov o com to je, ale nato neporídu a stale sa budu cudovat ze ktosi sprostý je hore nad nimi.


24.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 08:23 avatar
ranex - toto je , čo ma hnetie - spokojná ľudská zadubenosť - ale mám podozrenie ,že oni čosi tušia , ale majú strach odtrhnúť to "jablko poznania" a dokonca prejaviť niečo iné ako sa oficiálne žiada. Pozri , mám pocit , že žijem vo Farskej republike - poznáš od N. Jégeho. Je mi zle, keď vidím , ako v predklone beží Sančo-pančo do kostolíka a len čo z neho vyjde ... škoda reč. Ale to je vlastne tak , cirkev na jednej strane zakazuje , ale v praxi to podporuje, Však čo by z toho mala ,keby všetci boli ako anieli?


25.
označiť príspevok

ranexil muž
   2. 6. 2011, 08:30 avatar
neviem, ale ja mam silne podozrenie, ze ich system stojí na zvratenosti. Akoby vsetko co si odtial clovek odnasa slo opacne. Teda povies jezios, je to satan, povies satan je to jezis, povies boh je to diabol , povie ti to je dobre , je to zle, atd atd.
Vies ze clovek prvy obraz vnima prevratene, len mozog ho neskor upraví do povodnej podoby, aby sme videli veci realne. mne sa vidí, ze títo hovoria veci obratene, tak ako to vidí priamo tretie oko. Teda to co nazyva hore, je v skutocnosti dolu. A kedze ludia uverili slovam prevratenca, svedka veci obratenych , iba slovam, bez toho ,aby si to overili, tak aj svet sa stava prevratenym. Ti co boli hore su dolu. (vlastne tak to aj prorokoval)


26.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 08:40 avatar
Ranex-tie dialektické dvojice asi majú niečo do seba. Ak pripustíš ich relativitu , bez zdravého rozumu /ale to je podľa mňa značne nejasná kategória/ potom je možné všetko a ťažko je rozlíšiť čo je správne aracionálne. Lebo práve to sa deje , že tieto dve kategórie niekedy veľmi ťažko nachádzajú spoločné priesečníky. To sa dá potom národ /veriaci i neveriaci/ šaliť


27.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 6. 2011, 08:49 avatar
Podľa mňa sa ľudia stále správajú ako aj všetko ostatné v prírode, lebo sú jej súčasťou ......ide o to, že v podstate je stále o boj za prežitie, za lepšie podmienky, lepšiu stravu, lepšie bývanie atď....preto takzvaný boj dobra so zlom nikdy neskončí, iba sa menia jeho formy. Je to nakoniec dané našou genetikou.....


28.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 08:53 avatar
ranex - OK práve si vymaľoval - ale boj o tú formu, to je problé, . ako sa nasýtiť a nezožrať suseda /vlk a baran/, /jedna koza a dve kozy/-sloevenská interpretácia


29.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 09:09 avatar
ešte k tej slovenskej interpre. : keďže sme údajne holubičí národ , tak nezožerieme suseda , ale keď mu tie kozy zdochnú , tak postupne zdochnú obaja - to vyplýva z tej žičlivej logiky a to vidím na každom kroku


30.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 6. 2011, 09:20 avatar
Krištof ..Hrdí a v pohode aj bez veľkých peňazí ? "
hrdosť ti je na milú jarmilu ak by si žil na pokraji biedy, mal malé deti ktoré pýtajú jesť, vtedy, ak nie je iná možnosť, napriek svojej vôli je niekedy poníženie vykúpenie z najhoršieho.
Nie je to ani tak o tom že chcem, či nechcem, ľudia sa dosť uskromňujú, ale táto doba priniesla so sebou naviac choré spôsoby ..)) napr,. ako opíšeš o značkových veciach, mladí si na seba "neznačkové" nedá a vieš prečo ? lebo by bol na posmech rovesníkom a postupne vystrčený z kolektívu. Bohužiaľ aj malomneštiactvo má ešte u nás silné korene - mať to čo má sused, a ešte lepšie ..." lebo medveď ... 


31.
označiť príspevok

Krištof
   2. 6. 2011, 09:37 avatar
V 20. storočí komunistickí socializmus pozabíjal asi 100 miliónov ľudí. Ďalšie milióny prenasledoval, väznil, kontroloval atď.
Dnes je na Slovensku mnohým relatívne dobre, nie všetci majú komunistické a revolučné a tendencie a mindráky.
Ak sú problémy, ozveme sa, prejavíme sa, neboj sa nič, ale primerane so znalosťou veci, primerane zorganizovaní, nie pod taktoukou komunistov, anarchistov a ďalších podobných bláznov. Neverím samozvaným spasiteľom. Keby bolo ľuďom až tak zle, išli by protestovať aj do ulíc, neboj sa. Jednoducho "revolucionári" si prihrievajú svoju polievočku. Ako keby zneužívali problémy pre svoje politické ciele.

Inak nepleťte si duchovno náboženský systém kresťanstva s ideologicko mocenským politickým a ekonomickým systémom komunizmu (hoci pre niektorých je to asi aj ich náboženstvo). Napríklad kresťania prvé tri storočia po Kr. žili ťažko, boli prenasledovaní, niesli si svoj kríž. Tam o žiadnych sociálnym právach nemohla byť ani reč. Takže s tou demagógiou choďte niekde do krčmy, kde je možno priestor na ustavičné reptanie. Aj viacerí na df sa správajú ako zmindrákovaní puberťáci, ktorí sa musia stále voči niečomu/niekomu búriť. Radšej keby sa pozreli reálne na seba a robili niečo užitočnejšie. Nemožné?


32.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 09:44 avatar
Krištof - a koľko detí umiera ročne od hladu , kým USA vyhadzuje biliony doláčov na vojny a sype kávu do mora? Ty by si to chcel poodeľovať tak ,aby si mohol povedať , že ucho z vlka ni je nebezpečné. Nebúr sa , samozrejme je že ti všetko položia k nohám z lásky k blížnemu


33.
označiť príspevok

havran
   2. 6. 2011, 09:50 avatar
Krištof - nie všetko je nezmysel čo hovoríš , len tie interakcie fungujú trochu inakšie. Kresťanská cirkev v r.395 n.l. zakázala akýmkoľvek spôsobom študovať egyptskú kultúru /oko boha Hóra/ , ktorá bola založená na jednote človeka s prírodou a rozvojom jeho poznania. Prečo?
Súhlasí blueevil


34.
označiť príspevok

Aninka žena
   2. 6. 2011, 17:22 avatar
Lásky existencia blúdi v širokom ďalekom poli , ak sa nezaseje , nebude čo jesť, len z lásky by boli ľudia hladní.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:33,  http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
dnes, 03:12,  prosím vás, nejebte tomíqa *21 youtube.com/watch?v=cTuh7Sv0HPU
dnes, 02:32,  komunistickí demokrati *13*13*13
dnes, 02:15,  V roku 1989 dohnil zločinecký režim , I ja som bol ten čo stal na tribune i ja som bol ten...
dnes, 02:12,  Gabo predvolebnu si dal
dnes, 02:11,  Ked to tak necitiš nechoď
dnes, 02:08,  Zavládlo ticho . Nie že by sa niekto nevedel vyjadriť ale ego ano ego mu to nedovoluje
dnes, 01:30,  Ahoj Anina. Krasne si to napisala, ze ako dieta sme nasli Boha tak lahko, lebo nase srdce bolo...
dnes, 01:23,  Tublatanka - Loď do neznáma
dnes, 00:56,  Gabko takto https://www.youtube.com/watch?v=KKN0BcGCi8I Děkuji Karel Kryl Stvořil Bůh,...
dnes, 00:41,  lieky
dnes, 00:39,  pozitívne, lebo ľudstvo je krehké ako bábiky
dnes, 00:35,  Anna K - Večírek za koncem - Live at Božkov Fest 2011, Kojetín
dnes, 00:32,  When I Look At You, Miley Cyrus Music Video - THE LAST SONG - Available on DVD & Blu-ray
dnes, 00:30,  milujte svojich nepriateľov a ochraňujte svojich blížnych
dnes, 00:25,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:24,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
dnes, 00:21,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:05,  50. ved si o tom zaloz topic :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kritika je jednoduchá, umenie zložité.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(140 298 bytes in 0,460 seconds)