Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

História sa opakuje... dokedy ?

32
reakcií
4727
prečítaní
Tému 25. februára 2009, 01:26 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
09. 10. 2011
7
23. 04. 2013
6
14. 03. 2019
3
11. 01. 2018
70
01. 01. 2020
1
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 01:26 avatar
Súčasná globálna ekonomická a finančná kríza ako aktívna kvasinka prebudila vo svete obrovské vrenie. Mysle všetkých sa naplno rozbehli a každý sa ju snaží využiť na presadenie svojho vlastného pohľadu na svet.

Z útržkovitých informácií, ktoré sa dostávajú na verejnosť, možno dospieť k záveru, že elity ju hodlajú využiť na nastolenie nového svetového poriadku. Lenže tu ide o poriadok úplne iného typu, než si ľudia zväčša myslia. Veď pre akú taktiku sa rozhodli ľudia okolo nového amerického prezidenta Baracka Obamu?

V ekonomickom tíme amerického prezidenta, ktorý má vyriešiť súčasnú krízu, vidíme samých podkutých odborníkov z Wall Streetu. Tí prišli s nápadom vyriešiť ju tým, že vláda napumpuje bilióny z peňazí daňových poplatníkov do bezodnej priepasti dlhov nesolventných bánk a finančných inštitúcií. Lenže tí, čo nastoľujú nový svetový poriadok vedia, že to rozhodnutie ľudí nesmierne rozčertí a to sa potom bude dať efektívne využiť. K čomu?
Známy ekonóm Joseph Stiglitz, držiteľ Nobelovej ceny za ekonomiku, to povedal jasne: "jediným riešením je znárodniť banky". Znárodňovanie, to je trend, akým sa krajiny - s tichým súhlasom elít - začnú teraz uberať.

Začne sa bankami a postupne sa znárodnia aj veľké podniky a dokonca sa počíta s tým, že súkromné vlastníctvo nakoniec už vôbec nebude existovať. Každý bude môcť vlastniť len pár osobných vecí; všetko ostatné bude spoločné. Trockij sa na onom svete istotne veľmi teší. Jeho revolúcia konečne prebieha globálne, ako predpokladal. Ale bude ten vývoj skutočne predstavovať milénium prosperity pre všetkých, ako to vždy tvrdili židovskí myslitelia a teoretici?

Ľudia so silným sociálnym cítením - ktorých je vo svete väčšina - tieto idey okamžite prijmú ako správne a sú ochotní zasvätiť sa ich realizácii v praxi. Znárodnením finančného a bankovníckeho systému a veľkých podnikov sa okamžite podarí odstrániť aspoň najkrikľavejšie priepasti v príjmoch, pretože štát bude mať k dispozícii viac finančných prostriedkov, a tak bude môcť bohatstvo prerozdeľovať spravodlivejšie podľa zásluh (aby sme použili marxistickú terminológiu). Ale v tom je práve ten trik! Práve tento úzus vykrútil krk bývalým "komunistickým" režimom. Samozvaní páni si za svoje "zásluhy" prisvojovali čoraz viac výhod a obyvateľstvu brali stále viac a viac. KTO by mal v spoločnosti posudzovať, kto má aké zásluhy? Nikto nemôže mať v spoločnosti taký vplyv a postavenie, aby sa nikomu nemusel zodpovedať. A keďže porušovať zákony je pre vysoko postavených funkcionárov také ľahké, treba vytvoriť systém, aby sa do čela nemohli dostať ziskuchtivci. Kritéria na kandidatúry sa musia poriadne pritvrdiť a osobnostné charakeristiky kandidátov a ich osobný život podrobiť nezmieriteľnému skúmaniu - či sa to niekomu páči alebo nie. Poctivý a morálny kandidát nemá pred verejnosťou čo skrývať.

Ako to s komunistickými ideami skončilo v bývalých režimoch všetci dobre vieme. Vo všetkých krajinách sa potvrdilo, že ich nie je možné realizovať v praxi. Kým sú ľudia akí sú, do čela akéhokoľvek spoločenstva sa automaticky dostanú najsebeckejší najbezohľadnejší, pretože práve tí majú ambíciu prisvojiť si viac, než majú druhí a kvôli tomu sú ochotní osvojiť si navonok akýkoľvek "ideál", keď sa inak nedá.
Dick Eastman píše, že hoci komunisti navonok hovorili o "vláde ľudu", v skutočnosti v každej krajine vládla len hŕtstka vyvolených straníkov, ktorí si s obyvateľstvom robili čo chceli. Áno; my sme to na vlastnej koži prežili. Hŕstka "vyvolených" straníkov písanými či nepísanými zákonmi a nariadeniami z nás postupne urobila bezmocných otrokov strany a štátu, ktorí nemali žiadny hlas a nemali možnosť brániť sa, keď sa zákony a nariadenia obrátili proti nim. Tá hŕstka samozvaných "pánov" neváhala siahať po najkrutejších prostriedkoch a v mene "ľudu" skántrila v našom svete milióny ľudí, ktorí boli zväčša oveľa svedomitejší, než tí, čo sa dostali k moci. A toto sa pritom dialo vo svete, kde je väčšina ľudí aspoň minimálnou mierou ochotná uskromniť sa kvôli blahu celku a poslúchať svoju vrchnosť. Ako budú elity takú potrebu vysvetľovať sebeckým a svojhlavým neposlušníkom v treťom svete?

Keď taký systém totálne zlyhal v Strednej a Východnej Európe, niet ani najmenšieho zbla nádeje, že by mohol ako-tak fungovať globálne. Toto nie že by bola utópia; to je nezmysel, ktorý nikdy nemôže fungovať v praxi a ktorý už má na svedomí milióny obetí. Ale svet sa očividne z našej trpkej skúsenosti nepoučil. Veď podobný vývoj možno dnes pozorovať v Európskej únii; tá sa teraz ako celok začína premieňať na vyložene orwellovskú spoločnosť.

"Komunizmus" je dizajnovaný pre ideálnych ľudí. Ak sa ho niekto pokúša nasilu realizovať vo svete vývojovo rôznorodom a navyše nesprávnym spôsobom, smeruje k fiasku a k zlyhaniu. Sociálne cítenie, to je nanajvýš cnostné presvedčenie. Veď práve preto sa v Európe zrodila idea "nacionálneho socializmu". Ale tú teraz vydávajú za diabolskú tí, ktorí sa vo svete snažia realizovať ideu pomiešaného sveta, pretože výhľad poriadku a usporiadanej spoločnosti je pre nich nočnou morou. V takom spoločenstve by sa so svojou chamtivosťou a bezohľadnosťou príliš vynímali. Globálne spoločenstvo realizovať možno! Ale len za predpokladu, že sa budeme snažiť za každú cenu zachovať existujúcu rozmanitosť. To musí byť spoločenstvo národov, žijúcich v jasne vymedzených, neporušiteľných hraniciach, ktorým sa umožní spravovať si svoje vlastné záležitosti a schvaľovať a uplatňovať zákony na ochranu vlastného obyvateľstva pred škodlivými rozkladnými vplyvmi - tak, aby to nemohlo narúšať záujem celku.

Rozmanitosť svet obohacuje; tá ho robí zaujímavým miestom, kde môže sústavne prebiehať vývoj ľudskej osobnosti, komunity a spoločnosti. Áno; v rozmanitosti je sila - ale len vtedy, keď sa ju nikto nepokúša zo sveta odstrániť a premeniť ľudstvo na beztvarú masu bezmocných pod-ľudí s vygumovaným mozgom a úplne bez šance duchovne rásť.

www.prop.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

nikto muž
   25. 2. 2009, 08:05 avatar
Boris - tak asi o tomto to všetko je - ide len o to ako píšeš že : "Komunizmus" je dizajnovaný pre ideálnych ľudí. a tam to všetko vždy začína a končí - tam ľudstvo ako také ešte nie je a mám obavu že dlho nebude - každý systém musí niekto "riadiť" a skôr či neskôr zistí ako sa dá s neho osobne profitovať - história je plná takýchto príkladov - a to je ten dôvod prečo som skeptik - inak má ten článok aj hlavu aj pätu - a na margo našej včerajšej diskusie tak "extraplus" čítam už 2 roky a prop.sk je stránka kde sa viem tiež zdržať  


8.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 19:23 avatar
nikto, to ma velmi tesi, ze neodvracias zrak od alternativnych spravodajov   clovek by mal mat rozne zdroje informacii, aby si urobil obraz.  


2.
označiť príspevok

Natalia žena
   25. 2. 2009, 01:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 01:49 avatar
Vdaka Naty  
Ten clanok vlastne hovori, ze by tienova elita mohla vyuzit stav krizy na to, aby sa s podporou nic netusiaceho obyvatelstva dostala k absolutnej moci v podobe "novodobeho socializmu" co by bola samozrejme zasterka, ale v skutocnosti by sa pripravovala nova diktatura. Aspon tak som to pochopil ja. Toto inak spomenul aj prvy Zeitgeist.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 02:03 avatar
Ako sa tu casto omiela... chyby nerobia rezimy, systemy, ci zriadenia, ale ludia, ktori ich riadia. Komunizmus je ako sa hovori "utopia" no je to najdokonalejsia idea spolocnosti aka kedy bola clovekom navrhnuta. Cize zalezi len na ludoch, ci chcu spokojny a spravodlivy zivot, alebo nie. Preto branit sa komunizmu ako nejakemu strasiakovi pokladam za detinske, neuvazene. Jediny problem na zdolanie je zbavit uradujucu elitu moci a to nadobro, pretoze tam su korene skazene a je jedno aky rezim nam prave panuje.. oni su vzdy pri kormidle. Kapitalizmus by som bral ako prijatelny (tiez za predpokladu, ze by bola elita dobreho charakteru) len vtedy, ak by bola populacia ludstva na zemi o podstatne nizsia. Dnes celime preludneniu a obrovsky konzum je prirovnatelny k blaznovi, ktory si pili konar pod vlastnymi nohami. Vychodiskom su regulacie konzumu, cize kapital ako taky tu prestava mat vyznam.


5.
označiť príspevok

clear1 muž
   25. 2. 2009, 07:30 avatar
Čau Boris.
Veľmi dobre zhodnotené. Len dodám - tým, že sa do systému napumpujú miliardy sa problém nevyrieši, len oddiali. Do systému (ľudí) je nevyhnutné napumpovať ETIKU. Je jasné prečo - s etikou ide ruka v ruke ZODPOVEDNOSŤ - za seba, za svoju rodinu, životného partnera, deti, za priateľov, známych, aj úplne neznámych, za celú planétu aj za život samotný (prežitie). Dnes si ľudia nahovárajú, že oni nie sú zodpovedný, lebo "to tí tam hore.." Je nevyhnutné vrátiť ľuďom ICH zodpovednosť.

((( Nedávno som čítal jeden Tvoj príspevok (neviem už kde to bolo a ani neviem či to odcitujem správne), kde si napísal niečo v tomto duchu: "Je to vina nás všetkých. Je to aj moja vina"
To ma vážne zaujalo, pretože to je veľmi blízko k výrokom človeka na úrovni OT7 a vyššie, stačí len zameniť slovo VINA za slovo ZODPOVEDNOSŤ .
Títo ľudia už preberajú zodpovednosť absolútne za všetko na čo majú, alebo môžu mať dosah svojím jednaním/myslením, včetne povestného mávnutia motýlich krídel, ktoré môže na druhej strane zemegule vyvolať uragán. Prejavil si naozaj vysoký stupeň "človečenstva". Úžasné ! )))

Presne toto úsilie o etickejšiu spoločnosť naráža na silný odpor onej elity ktorú spomínaš. Spoločnosť nesmie byť etickejšia, pretože čím viac sa bude toto úsilie stretávať s pozitívnymi reakciami, tým viac bude kľať oči pravá tvár onej elity. Z istých (a Tebe asi dobre známych  ) dôvodov to nejdem rozoberať dopodrobna, len poviem, že ten boj vrcholí a momentálne je to v štádiu "Kto z koho".
Elita vlastní všetky médiá (okrem internetu) a tým pádom má moc ovplyvňovať verejnú mienku. (uvidíme či to bude stačiť) Tá druhá strana má "len" fakty (ktoré sa ale do (elitných) médií a tým pádom k ľuďom nedostanú a ak áno, sú prekrútené) a odhodlanie dať túto planétu do poriadku skôr, než ju dá do "poriadku" elita.
Len toľko som chcel, dosaď si kam chceš čo chceš  


10.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 19:33 avatar
Ahoj clear,
Vdaka ti za prispevok. Potesil ma a mozem s nim jedine suhlasit.
Zaujimalo by ma, ze co presne je ten clovek na urovni OT7. Je to nejaky rebricek osobnosti podla sc ?


12.
označiť príspevok

Natalia žena
   25. 2. 2009, 23:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

dorota
   25. 2. 2009, 11:28 avatar
zase jeden bezcenny prispevok od prop... dnes je to to tu na grc, tie temy


9.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 2. 2009, 19:24 avatar
dorka, nik ta nenuti to citat  


11.
označiť príspevok

Natalia žena
   25. 2. 2009, 23:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 01:38 avatar
lol a ze nas Ficek je populista  
Obama ma plnu hubu reci o tom, ako priskrti bohatych a uprednostni pracujucu triedu, ako bude vsetko regulovat a kontrolovat...... no uznaj, ze je to opat iba kopa sracek, ktore nedokaze (nechce) splnit a amici to ako vzdy zeru ako jednu mega show.. no ano, ono to vlastne je iba show.


13.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 00:32 avatar
Ehm, nechcem podkopavat vase spolocne socialistice citenie, ale ked poviem ze krizu ktoru prezivame odstartovali komunisti, tak mi aj tak nigdo neuveri, ale ak mi negdo napise co je to eurodolar, mozem sa pokusit vysvetlit moj pohlad na vec inac to nema ani zmysel

Co sa tyce clanku, historia sa neopakuje, takuto krizu svet ece nemal, ostatne preto sa tak prehlbila, ak by bolo nieco zname, uz by sa problem vyriesil vdaka minulych skusenosti


14.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 00:53 avatar
kryo, a nepisal si nie davno, ze tato kriza nieje nic vynimocne a ze takych uz svet zazil ???
No to by ma fakt zaujimalo ako mozu za tuto krizu komunisti  


16.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 01:57 avatar
Nevidim v tom ziadnu vynimocnost... niekoho ovplyvne media a z resecie spravy krizu, pre mna je to iba recesia ako kazda ina...

co sa tyce komunistov, netvrdim ze to priamo sposobili...tvrdim ze iskru nahodili oni, no benzin dolial ini  samozrejme bez zakladnej iskry by sa kriza pravdepodobne nenastala...

Mozem to sice pribeh nacrtnut aby ste zachytili velky obraz preco to zacalo, ale uvidime jak to pochopite 

Asi kazdy kto cita noviny vie ze za krizu je dnes spravne vinit chamtivych bankarov. No, je to zcasti aj pravda. Vdaka novym vymozenostiam a nastrojom v moznosti prenosu kreditu po celom svete sposobili neprehliadnost v transakciach. No ked uz pride na obvinovanie, preco bysme nemohli obvinit aj regulatory a specialne Basel II, ze nedokazali ukontrolovat co bankari robia, a preco neobvinit rovno i hedgefundove spolocnosti, ktore svojimi spekulativnymi transakciami sposobovali ohromne vykyvy na kapitalovom trhu, a preco rovno neobvinit vsetkych ludi na svete ze reaguju iracionalne co sa peniazi tyce....

V skutocnosti nemozeme obvinit ziadneho z hore uvedenych  Tak miliondolarova otazka... gdo je na vine.... odpoved je: Eurodolar...

Eurodolar su vsetky dolare (v podobe bankoviek abo kreditu) ulozene mimo USA. Kedze regulatory su schopne kontrolovat iba menu v krajine kde ta mena pochadza, teda USA moze kontrolovat iba obeh US dolarov v USA, UK moze kontrolovat libre sterlingy v UK, Slovensko mohlo kontrolovat slovenske koruny na Slovensku, cesko moze kontrolovat iba ceske koruny v Cesku. No co tieto staty nemozu, je kontrolovat svoju menu ktora sa nenachadza vo svojej krajine.... takze USA nemoze kontrolovat a regulovat US dolare mimo svojej krajiny a ziadna krajina nemoze kontrolovat US dolare vo svojej krajine, pretoze na to nemaju pravo... takze trh s eurodolarmi nebol nikym kontrolovany... a to sa stalo pre svetovu ekonomiku osudnym.
Ti co sa do bankovnictva rozumeju, vedia ze kazda banka v hocikerom state podla regulatorov musi viest povinne rezervy, ktore zabezbecuju likviditu i v case ked banka ma vsetky peniaze viazane v investiciach a pozickach, teda dokaze splatit svojim klientom peniaze ked ich kcu vybrat.
Problem je v tom ze obeh eurodolarov nikto nekontroloval, takze neboli ziadne kontroly. A preto sa stali extremne atraktivne pre investorov a banky. Zaprve, nebola povinnost okladat rezervy, za druhe "eurodollarbondy" neboli registrovane na meno, ak si pozriete novodobe americke filmy kde sa vykradaju trezory, uvidite ze nekradu peniaze, ale take velke omalovane papiere.... ziaden racionalne zmyslajuci clovek si neuklada peniaze do sejfu, pretoze mu tam inflacia celu ohloda... a kedze tieto dlhopisy neboli na nicie meno, vyplacalo sa tomu kto ich drzal v ruke, bolo jedno komu. Kedze neboli registrovane na nikoho, neplatilo sa dane (pre investory vytana sprava), a kedze sa neplatilo dane urokova sadzba bola nizsia(vytana sprava pre tych ktori to poziciavaju)... Lenze malo to problem... trh s eurodolarmi mohol fungovat iba za pripadu ze bola likvidita dostatocna, az doslo k nelikvidnosti, neexistovali ziadne poviine rezervy ktore by dokazali pokryt tieto dlhy... Samozreme, pribeh je dlhsi, pretoze ked je nieco globalne, obraz je priliz velky aby som dopodrobna vysvetlil vsetky faktory tykajuce sa eurodolarov a nelikvidnosti, pravdepodobne by vecsina nepochopila polku toho co pisem....

Takze podme s5 do historie a polozme si ako ma suvis eurodolare a komunisti 
Hlavne po druhej sv vojne sa vecsina obchodny transakcii robila v dolaroch, preto si staty udrziavali svoje ucty denominovane v dolaroch aby mohli vo svete obchodovat. To iste muselo i komunisticke rusko  nevedeli ste to??  tak teras to uz viete 
Co sa ale stalo... zacala sa studena vojna... a ruski rovnejsi medzi rovnymi si uvedomili ze ak budu mat ucty denominovane v dolaroch ulozene v amerike, americka vlada moze zmrazit ich ucty a zostatnit.... obavy komunistov neboli neopravnene... v histori mozeme vidiet ze to spravili s iranom v 80tych rokoch a neskor i s Irakom.
Takze hladali miesto kde budu ich peniaze v dolarovej mene v pokoji... Samozrejme prihlasili sa ini kapitalisti.... velka britania... Ich bankari sa chopili prilezitosti a ponukli komousom ze uchovaju ich peniaze v anglickych bankach, no nie v librach sterlingoch ale v dolaroch, takze komunisti mohli bezbecne vyuzivat dolare v bezbeci ulozene mimo USA a tedy i mimo dosah ruk americkej vlady. Obchod s dolarmi mimo USA sa od vtedy zacali nazyvat obchod s eurodolarmi. Bol to pararelny obchod s dolarmi v USA, ale mimo kontroly americkych regulatorov a taktiez neamerickych regulatorov.
Teraz uz viete gdo je navine a dokonca i to ze komunisti by bez diabolskych kapitalistvo neprezilo taku dlhu dobu  Aka ironia  


17.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 02:32 avatar
nuz neocaril si ma   mozno niekoho ineho. ked sa uz kapitalista vyhovara za svoje zlyhanie na komunistov, tak to asi znamena, ze mu riadne tecie do topanok  
S dolarmi sa obchoduje aj v Japonsku, aj Cina ma svoje rezervy v dolaroch a verim, ze vsade inde tiez (dokonca aj Irak obchodoval s dolarom). bolo tomu tak vzdy a nikomu to nevadilo. keby to aj mal byt jeden z realnych dovodov, tak si za to v konecnom dosledku stale mozu kapitalisti, lebo ocividne sami nerozumeli vlastnej polievocke a co je horsie nerozumeju jej ani dnes.


18.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 02:40 avatar
nuz, ked niekto nedokaze zachytit hned prvu najdolezitejsiu vetu v paragrafe o velkosti 12 slov :"Eurodolar su vsetky dolare (v podobe bankoviek abo kreditu) ulozene mimo USA." tak by sa mal vratit na zakladku  


20.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 02:49 avatar
hmm, najprv pises, ze nam opises svoj pohlad a potom napises, ze uz vieme kto je na vine   tak je to tvoj pohlad, alebo je to akoze uplna pravda kryo ? odvazne, ale budiz....
Pojem Eurodolar som teda na ZS istotne nepocul, ale teda ak to tvrdis ty, tak sa to iste vyucuje  


22.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 02:55 avatar
O dnesnej krize mozes najst kazdy den nove titulky  a nove teorie ktore to vysvetluju... samozrejme, kazdy z nix ma z urciteho hladiska pravu, no co mi dava najviac zmysel a vecsina z tych teorii k tomu smeruje je to co som napisal...

co sa tyce eurdolarov, je to pojem a ten to nemusi vediet ani vysokoskolak, no definicia je napisana tak aby to pochopil i na zakladnej skole... a VSETKY DOLARE ULOZENE MIMO USA, to by mal skolak vediet, mozno skratka USA by malo robit problem, ale ten mozem ozrejmit  united states of america, alebo slovensky spojene staty americke  


23.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 03:02 avatar
takze je to tvoj odhad resp. nazor ku ktoremu inklinujes. Ok ja ti to neberiem ani nemam ako vyvratit a mozno mas aj pravdu, ved tak hlboko do toho vidiet nemozem a nie len ja ale asi nikto, ale hadam mozem nesuhlasit, lebo mi to akosi nedava zmysel.
Ten pojem Eurodolar........ no logicky by som pod tym videl dolare nachadzajuce sa na uzemi Europy, ale asi som prilis blby ked mi nedoslo, ze sa jedna o cely svet.. aj ked Europa raz cely svet nieje, ale ja tomu proste nerozumiem, takze pohoda  


25.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 03:06 avatar
to je v pohode, neocakaval som ze to pochopia ludia hned... tiez som si sprva hovoril aky je to nezmysel co su to za blbcov ze euro nazyvaju dolarom a predstavoval som si to niecim ako kanadsky dolar, australsky dolar, tak preco nie europsky dolar  a mal som taku istu definiciu, az potom som si si to zvykol odlisovat ze eurodolar nie je euro mena 
ale snad ludia cez tuto diskusiu si to tak uvedomia ryxlo ako ty a nebudem musiet vysvetlovat viac ludom to iste  


28.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 03:14 avatar
Ajeje, takze si to volakedy nevedel ani ty, ale hadam ta nikto za to neposielal naspat na zakladnu  

..verim, ze si to este par ludi precita a osvoji si to minimalne ako jednu z moznosti, alebo jednu z pricin krizy.
Zatial som takuto tezu nikde necital. Ked sa o nej zacne viac polemizovat, tak mozno lepsie pochopim.


24.
označiť príspevok

Natalia žena
   26. 2. 2009, 03:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 03:13 avatar
i toto som napisal v mojej sprave... ale mozem to napisat znovu... ako iste vies kriza nastupila, pretoze banky zacali padat... kazda banka, ak je skutocna banka, musi obchodovat s cudzimi menami, a kedze vo svete aka mena sa povazuje ako stabilne? dolare... doteraz... netvrdim ze dnes su iba dolare, existuju uz aj eruojeny, euroeura, atd... ale dolezity je tu eurodolar, ktory nebol kontrolovatelny... banky nestratili likviditu koli mene ktoru drzali z krajiny ktorej boli, pretoze regulatory(hlavne povinne rezervy) by zaistili likviditu banky za kazdeho pocasia... kde ale regulatory nedosiahly boli meny ktore sa pohybovali mimo krajiy povodu a tam ked raz stratia likviditu, neexistuju ziadne rezervy z kerych by mohli cerpat.


29.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 03:21 avatar
cisto teoreticky.... nieje mozne, ze s tym niekto v US pocital a preto zacali tlacit peniaze navyse ?


30.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 03:26 avatar
Peniaze sa tlacit musia, na tom bezi ekonomika... tusim pribeh "chcem vsetko + 5%" nepametam si presne ako sa ten pribeh vola.
Banky pozciavaju ludom na uroky, banky poziciavaju od centranej banky na uroky, vlady si poziciavaju na uroky, takze ak je balik peniazi ktory je v obehu a chcu po na konci ten balik spet a ece k tomu 5% naviac, nekde sa tie peniaze musia vziat. Zastavia tlacenie novych peniazi, zastavia ekonomiku.


31.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 03:39 avatar
myslel som peniaze, ktore sa nachadzaju mimo US tie eurodolare.
Ze by mohli mat snahu natlacit peniaze aj za tie eurodolare, aby vykryli svoj deficit.
Dobru noc kryo. Idem pozret poslednu Futuramu  


32.
označiť príspevok

kryo123 muž
   26. 2. 2009, 11:44 avatar
Tlacenie dolarov moze iba Federalna banka v US a ta to urco nespravi, aspon nie v takej miere aby to dokazala secko pokryt. Z jednoducheho dovodu... inflacia... ktora sa v dnesnej dobe neprejavi hned, pretoze z historie sa vie ze pocas kriz sa inflacia spomaluje a v nekerych pripadoch nastava deflacia... co je ale nebezbecnejsie, pretoze dopad zvysenim zasoby peniazi nepocitime hned, ale az po krizy z historie tiez mame skusenosti ze sa inflacia raketovo naskoci... ked si pozriete spravy... tak US a cely svet podpisuju zachranne baliky v bilionoch US a tvrdia ze su to peniaze od platcov dani... je to pravda, ale v podobe prace, v skutocnosti ich budu musiet velke mnozstvo vytlacit aby pokryli aj svoj vladny deficit. A dalsi dovod je chaba kontrola, pretoze kludne i ty abo ja ako individual pojdeme do banky si poziciat peniaze, povedzme 10 000 Eur(sice dnes by nas s tym asi niekam poslali, ale pre pripad ilustracie predpokladajme ze pozicaju) tak neodides s kufrom plnych peniazi ako pred 100 rokmi, ale daju ti to na ucet. Takze banka ked zvysuje zasobu peniazi, zvysuje kredit a iba minimalne mnozstvo boankoviek abo mincich. A s tym je i slaba kontrola, pretoze tu posobi hned i peniazny myltiplikator a na druhe strane sa zas dostanu von a stanu sa z nich eurodolare, ktore su zas neregulovatelne, a v tomto pripade by sa historia zad opakovala...


19.
označiť príspevok

Natalia žena
   26. 2. 2009, 02:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

Boris muž
   26. 2. 2009, 02:50 avatar
Natalia ako si len mohla takto krivo obvinovat spasitelov sveta  


26.
označiť príspevok

Natalia žena
   26. 2. 2009, 03:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Kasafran
   8. 3. 2009, 11:50 avatar
Kríza drasticky útočí

Ešte v decembri lanského roku upozorňoval výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu MMF Dominque Strauss-Kahn, že podporný balík, ktorý si naordinovala EÚ, je nedostatočný. Povedal, že globálna ekonomika zažíva obrovský prepad produkcie a približuje sa k recesii. Tempo rastu výrazne padá nielen v USA, Európe, ale aj v motore svetovej ekonomiky – v Číne.
Bez naliehavejších vládnych zásahov bude ohrozené oživovanie ekonomík, s ktorým sa pôvodne rátalo ku koncu r. 2009 alebo na začiatku roka 2010, zdôraznil šéf MMF. Zaujímavé. Kapitalisti v celom svete spochybňovali funkciu štátu. Zrazu, keď je zle a ekonomika globálneho kapitalizmu a finančný systém skolaboval, ten, v ich očiach zlý štát, má ťahať horúce gaštany z ohňa. A štáty na celom svete sa pretekajú ako miliardami dolárov a eur zachrániť tento vlčí poriadok. Ako svedčí realita, súkromný sektor je bez injekcií štátu, t.j. znárodňovania, bezmocný!
Žiaľ, tieto injekcie zaplatia občania – daňovníci. A tí nenažranci a defraudátori si po prípadnom oživení budú opäť plniť svoje nenásytné vrecká. Dokedy!?
Strauss-Kahn ďalej povedal, že svetová ekonomika by mohla padnúť do dlhej a ťažkej krízy (čo sa už v niektorých krajinách aj stalo), sprevádzanej sociálnymi nepokojmi, pokiaľ vlády urýchlene neuplatnia sľúbené stimulačné programy. (Kríza otriasla kapitalizmom a dostala ho na okraj zániku. Milióny a miliardy ľudí na celej planéte s nádejou očakávajú jeho skorý koniec. Poznámka autora).
Zverejnené prognózy OSN z 28. januára avizujú, že vplyvom finančnej krízy a ekonomickému poklesu zanikne t.r. vo svete až 51 miliónov pracovných miest!
Ešte vlani v novembri sa predpokladalo, že prácu stratí 20 miliónov ľudí. Kríza však drasticky útočí. Len v pondelok 26. 1. v USA a Európe prišlo o prácu až 76 tisíc ľudí. Ich počet každý deň narastá.
A Slováci, ktorí nemajú žiadny podiel na príčinách marazmu a ktorých väčšina za žobrácke mzdy robí na svetový kapitalizmus, začína ťažko strádať. Do konca lanského roku prišlo u nás o prácu takmer 24 tisíc ľudí. Za prvý mesiac t.r. ostalo ďalších päťtisíc občanov bez roboty. Do konca roka pre krízu bude bez príjmu a práce okolo 50 tisíc Slovákov.
Jednostranná orientácia našej ekonomiky na automobilový a strojársky priemysel sa nevypláca. Ignorácia a devastácia poľnohospodárstva a zrušenie a zánik tradičných odvetví ekonomiky z čias socializmu, sa vypomstila.
Pravicová tlač sa ešte pred rokom rozplývala o slovenskom „tigrovi“, produkujúcom najviac áut na svete na obyvateľa krajiny. Bublina spľasla! Desiatky a stovky tisíc našich občanov bolestivo pociťujú, čo spôsobil kapitalizmus. Nezamestnanosť, hlad, biedu!
Socialistické Slovensko do prevratu v r. 1989 nepoznalo fenomén nezamestnanosť. Každý náš občan mal prácu, sociálne istoty, strechu nad hlavou a chlieb každodenný. Žiaľ, táto istota, znejúca už dnes ako rozprávka, je len snom. Naďalej sa budú rozširovať rady žobrákov, bezdomovcov, beznádej... A vinníci z Wall Streetu, čo rozkradli financie produkované pracujúcimi na celom svete, si budú žiť ako prasatá v žite!
Dokedy to budú statočne pracujúci ľudia na celom svete trpieť?!

Ivan Duboský
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:14,  Prečo tu zas trepeš politiku?
dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=A-NCVYWkqyM https://www.youtube.com/watch?v=G_kVmbgzvTM
dnes, 00:29,  Naši milí slovenskí fašisti a komunisti v jednom šíku s ešte milším Ľuboškom!!!!!!!...
dnes, 00:26,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
dnes, 00:23,  Blízke stretnutie tretieho druhu. Predseda KSS Jozef Hrdlička, Ficova fekálna zbraň...
dnes, 00:22,  Prečo EÚ zakázala Vianoce aj hranolky, ako LGBT lobby osvetlila prezidentský palác, prečo...
dnes, 00:19,  Hoaxov bolo za uplynulý rok viac ako Blahových statusov. Preto sme poctivo vybrali tie...
včera, 23:50,  https://www.youtube.com/watch?v=-rp4kdJvdM8 Hlúpa.*21*27
včera, 23:26,  Hráte sa na liberálov, no s využitím fašistických praktík.
včera, 23:25,  A zdravý nemocný byť môže. Telesne zdravý duševne nemocný.
včera, 23:25,  Uvedom si že vy nie ste liberáli. Ten názov liberálni fašisti ste dostali lebo ste fašisti,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pokiaľ sú v manželskom vzťahu problémy, tak na vine sú obe strany - ako žena, tak aj svokra.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(125 103 bytes in 0,900 seconds)