Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Havária jadrovej elektrárne A1

11
reakcií
694
prečítaní
Tému 5. mája 2019, 13:43 založil Scarllete.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
29. 01. 2006
5
15. 11. 2012
7
25. 11. 2016
1
 
 


1.
označiť príspevok

Scarllete žena
   5. 5. 2019, 13:43 avatar
Havária jadrovej elektrárne A1 bola najzávažnejšou nehodou jadrovej elektrárne v bývalom Česko-Slovensku.

Dňa 22. februára 1977 došlo v česko-slovenskej Jadrovej elektrárni A1 v Jaslovských Bohuniciach k jadrovej havárii. Táto nehoda sa odohrala pri zavážaní čerstvého paliva za prevádzky reaktora a bola vyhodnotená stupňom 4 na stupnici INES. V priebehu havárie došlo k poškodeniu jadrového paliva, jeho rozsiahlej korózii a úniku rádioaktívneho materiálu do priestoru elektrárne.

Havária
Upraviť

K druhej havárii v reaktore A-1 došlo 22. februára 1977 pri výmene palivového článku. Pri príprave čerstvého palivového článku si pracovníci všimli, že sáčok so silikagelom, ktorý sa vkladal do článkov ako absorbér vlhkosti po dobu jeho uskladnenia, je roztrhnutý a guľôčky sú vysypané v palivovej kazete. Silikagel povysávali, avšak nevšimli si, že istá časť uviazla vo vnútri kazety v dištančných mriežkach. Po zavezení palivového článku do reaktoru nemohlo chladiace médium voľne prúdiť a lokálne prehrievanie spôsobilo roztavenie palivových prútov a prepálenie rúry nádoby moderátora. Tým prišlo k prieniku moderátora (ťažkej vody) do primárneho okruhu a v dôsledku toho k rýchlemu nárastu vlhkosti, ktorá následne viedla k rýchlemu poškodeniu pokrytia paliva nachádzajúceho sa v reaktore. Primárny okruh bol silno kontaminovaný štiepnymi produktmi, pričom dôsledkom netesností parogenerátora bol čiastočne kontaminovaný aj sekundárny okruh. V dôsledku tejto havárie bola jadrová elektráreň A-1 uzavretá a od roku 1979 prebieha jej likvidácia.

Táto nehoda bola vyhodnotená stupňom 4 na sedemstupňovej medzinárodnej stupnici INES (napr. nehoda v Three Mile Island bola ohodnotená stupňom 5, Černobyľská havária bola vyhodnotená najťažším stupňom číslo 7).

Predchádzajúce havárie
Upraviť

Vzhľadom na experimentálny dizajn elektrárne A-1 dochádzalo pri jej spúšťaní a prevádzke k častým nehodám. Najzávažnejšou udalosťou bola havária z roku 1976, keď pri úniku oxidu uhličitého používaného na chladenie reaktora zomreli dvaja pracovníci elektrárne.

Havária A-1 v roku 1976
Upraviť
5. januára roku 1976 došlo k úniku oxidu uhličitého pri vymieňaní palivového článku Viliamom Pačesom. Príčinou bola technická porucha blokového mechanizmu, následkom bol vystrelený čerstvý palivový komplet z reaktora do reaktorovej sály.[1]

„ Rizikom prvého bloku elektrárne A1 bolo, že palivo sa vymieňalo počas prevádzky. Pri výmene jedného článku došlo k poruche. Článok vystrelil do výšky, trafil žeriav a rozbil sa.
Na reaktore sme zbadali rozsypaný palivový článok, ktorý bolo treba upratať, aby sme sa mohli dostať nad otvorený kanál a zavážacím strojom ho utesniť, aby sa zabránilo ďalšiemu úniku oxidu uhličitého.


– Milan Antolík[2]
V roku 2008 prevzali Milan Antolík a Viliam Pačes Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy. Vyznamenanie dostali za záchranu ľudských životov a značných materiálnych hodnôt s nasadením vlastného života. Rýchlym utesnením otvoreného technologického kanálu predišli vážnejšej havárii[2].

Obete havárie
Upraviť
V dôsledku havárie sa priotrávila upratovačka komplexu Štefánia Fančovičová, a zahynuli pracovníci: vývozníci rádioaktívneho odpadu Izidor Ferech a Libor Benda.[chýba zdroj]

Majster primárneho okruhu Jozef Piovarči ráno o 7:12 rozdelil Bendovi a Ferechovi práce: mali vyniesť rádioaktívny odpad do skladu. Benda si zapisuje práce do denníka. Sú však iné než im Piovarči prikázal. Medzitým pracovníci Pačes, Miček a Skales vymieňajú palivové články. Vtedy dôjde k výbuchu. Benda a Ferech chcú utiecť núdzovým východom, nájdu ho ale zamknutý. Dôvod? Obmedzenie krádeží. Piovarči sa dozvedel, že mu chýbajú dvaja pracovníci. Po hodine ich nájde ležať na zemi pred núdzovými dverami. Neváha, strháva si masku a začína s oživovaním. Na okamih sa mu zdá, že Benda pohol viečkom. Obaja ešte žijú. O chvíľu prídu záchranári. Izidor Ferech 52 r. - otec dvoch detí a Libor Benda 57 r. - otec piatich detí, umierajú krátko po prevoze do nemocnice.


2.
označiť príspevok

Scarllete žena
   5. 5. 2019, 13:45 avatar
Reakcia médii

Väčšina obyvateľov v bývalom Česko-Slovensku sa o havárii nikdy nedozvedela, resp. väčšina obyvateľov nemá ani tušenie o samotnej existencii jadrovej elektrárne A1. Skutočný rozsah havárie bol utajovaný a ani v súčasnosti prakticky neexistujú verejne dostupné detailné informácie o príčinách, priebehu a dôsledkoch tejto havárie.
sk.m.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skária_jadrovej_elektrárne_A1

  kto z Vás o tomto vedel ?
Súhlasí Osvietený


4.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 5. 2019, 13:48 avatar
Ja som o tom vedel kazdy o tom vedel snad okrem teba a samozrejme ostatnych mozgoposkodencoch


5.
označiť príspevok

Scarllete žena
   5. 5. 2019, 13:50 avatar
4. o com si vedel ?
Súhlasí Osvietený


3.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   5. 5. 2019, 13:47 avatar
Ale prosim ta scajka americania co sposobili podmorskym jadrovym vybuchom vlnu cunami ktora poskodila jadrovu elektraren fukusima bolo ine kafe cernobil je jenom muska zlata


12.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2019, 15:48 avatar
Scarllete, čo si chcela touto témou vlastne povedať? ...vo svete bolo viacero jadrových havárií a s informovaním verejnosti to bývalo pofidérne /nielen jadrových havárií... a mnohé je pofidérne i dnes... / napríklad eurozpravy.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 
Súhlasí Boris


6.
označiť príspevok

Scarletta žena
   5. 5. 2019, 14:02 avatar
ked sme uz pri tych jadrovych havariach, pri rozpade sa radioaktivita zastavi, nie je to trochen analogia , v atom. bombe je jadro rozdelene a cela energia je uvolnena naraz
Súhlasí Osvietený


11.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 5. 2019, 15:14 avatar
Scarletta, rádioaktivita sa nezastaví pri rozpade, práve naopak, vzniká rozpadom... zastaví sa po rozpade... analógia s atómovou bombou nesedí, pretože tam prebehne neriadená reťazová reakcia z lavínovým štiepením a to "jedna-dva" /nechce sa mi hľadať čas.../. V jadrovom palive, používanom v jadrových elektrárňach, nemôže dôjsť k takejto rýchlej rekcii - výbuchu... je tu efekt "samoregulácie" - pri určitom množstve rozpadov už nemôžu nastať rozpady navyše. Ani v Černobyle nevybuchlo palivo, ale uvoľnený vodík... palivo sa rozžeravilo natoľko, že sa zlialo dokopy a tak nebolo možné reakcie regulovať a rozpady obmedziť... vysoká rádioaktivita bude uvoľňovaná z neho po dlhú dobu ...
 


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 5. 2019, 14:28 avatar
Že ojebavali bolšani to bolo tradičné a pre nikoho prekvapivé .

Kedže 99, 99 ľudí počuvalo hlas ameriky nie súdruhov komikov ktorí tajili unik radioaktivity bola i Slovenská verejnosť informovaná .

V rakúsku a vyspelých krajinách sa fasovali jodove tablety a ľudia boli usmernovaní aby sa nezdržiavali na voľných prestranstvach .
v ČSSR vyhnali všetkých počas najsilnejšej radiácie mávať povinne na 1 mája súdruhom na tribúnach včetne deti .
Nejake jodove tabletky nehrozili . Dali sa však prepašovať za 10 násobnu cenu z Rakúska .

Cynizmus komunistickej moci dosiahol vrchol špinavosti .


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 5. 2019, 14:32 avatar
Takto sa šírila dobrota zo sovietskeho zväzu

http://www.youtube.com/watch?v=5jMDMgOAWhI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


U nás súdruhovia nie a nie povedať pravdu . Vlastne ju nikdy ani celú nepovedali čo bola ich tradičná vlastnosť patologických klamárov .


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 5. 2019, 14:39 avatar
Lož a faloš všadeprítomná .Hlavná živina komunizmu a fašizmu . Doteraz na tom súdruhovia frčia až sa stali paranoidní atak svojú púť pokračujú na dezinfoweboch a zdieljú tie sprostosti svetu aby urobili zo seba ešte väčších čurákov čo ani nie je možné.

Je to dušená porucha

Pán s paranoidnou poruchou osobnosti je presvedčený o systematickej perzekúcii zo strany štátu voči svojej osobe. Opakovane a hromadne píše na rôzne ustanovizne – úrady, inštitúcie a aj niektorým mimovládnym organizáciám. V listoch sa sťažuje na príkoria z ich strany, prípadne upozorňuje iné inštitúcie na príkoria, ktoré boli údajne spôsobené jeho osobe a podobne. Mnohokrát hromadne podával rôzne neprimerané sťažnosti na súdy a iné správne úrady a sťažoval sa na ich zamietnutie ďalším úradom.
Keďže ide o dlhodobú, neprimeranú a rozsiahlu činnosť, ktorá následne zaťažuje úrady, prebieha s ním súdne jednanie o zbavenie svojprávnosti v rámci podávania podnetov a sťažností na úrady. Súčasťou súdneho konania je aj odborný posudok súdneho znalca – psychiatra. Na znalca sa sťažuje tiež. Je dlhodobo presvedčený o tom, že celý svet riadia Slobodomurári. Tí vedia o každom všetko, ale sú špeciálne zameraný na jeho osobu, keďže proti nim aktívne vystupuje a uvedomujú si jeho výnimočnosť.
www.zdravie.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Miňosviňo muž
   5. 5. 2019, 14:40 avatar
Súlož a nálož všadeprítomná.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:34,  cudzia žena môže v eú nadávať mužovi ty skurv*syn
dnes, 07:28,  36 , Som rad , ze teba logika pusti . Biblicky Boh stvori gejov a lesby . ( Veda uz zistila ,...
dnes, 06:52,  Môže sa aj ožrať keď nechápe že to tu čistíš
dnes, 06:50,  môže gymnázistka nosiť po maturite zubnú protézu
dnes, 06:50,  Ja ti držím palce nech nájdeš to pravé orechové *02*21*05
dnes, 06:48,  35...čiže logika nepustí
dnes, 06:36,  čo urobí dedko so sladkosťami, ak ich vnučka nezje, pôjde dedko za kňazom a povie kňazovi,...
dnes, 00:17,  Nedaju si pokoj, ti americania....
včera, 23:06,  Sme trošku dvorní blázni svojich myšlienok, tak nám treba... :-)
včera, 22:55,  Niekedy ľudia veria viac abstraktným teóriám, než vlastným zážitkom. ;)
včera, 22:47,  Ono plný pokoj začína v Kristovi. A pravé osvieženie. Bez Krista veľa manželstiev...
včera, 22:44,  Zzzuzi, dobrú, čafii ;-)
včera, 22:43,  https://www.youtube.com/watch?v=9L7mZH2u3Qc Marilyn Manson - Resident Evil Main Title Theme
včera, 22:41,  Noo, tak majú veľa zodpovednosti, lebo musia zvážiť, či to nie je niečo iné akútne. .....
včera, 22:36,  (46!) Citujem Vás: „Hľadanie pravdy je dej, nie je to nič definitívne a konečné, toho si...
včera, 22:36,  Genezis 1 : 27
včera, 22:27,  Ja z Vašich postrehov nemôžem. (kntsz!) To iba s údivom pozerám, aký ste múdry a máte...
včera, 22:18,  A je v tom aj kusisko organickej prírody...
včera, 22:16,  To veru áno. Je to ale strašne nezodpovedné, až sprosté voči sebe samej. Aj na mne sa už...
včera, 22:15,  Absolútne sa rozkladám v tomto dualizme. Ktovie, aký Dé človek som ja, hm... To už je...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je lepšie rozsvietiť sviečku, ako zaoberať sa tmou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 004 bytes in 0,194 seconds)