hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  zdravie  /  téma

Fake news a propaganda socializmu: Natáčanie filmu ako dôkaz akcie CIA

príspevkov
1
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 4.2.2021 20:02 ardun
posledná zmena 4.2.2021 20:02
1
04.02.2021, 20:02
Vládna propaganda bola prítomná počas celého socializmu. Režim mal plné ruky práce so šírením toho, čo by sme dnes nazvali fake news – falošné správy. Pre komunistov nebolo problém použiť zábery filmových rekvizít ako dôkaz pripravovaného protištátneho prevratu.
Hľadanie zámienok

Krátko po polnoci v stredu 21. augusta 1968 vpadli vojská Varšavskej zmluvy do Československa, aby zastavili uvoľňovanie komunistického režimu (Pražskú jar). Zámienkou k invázii mala byť údajne pripravovaná kontrarevolúcia – snaha o zvrhnutie vtedajšieho komunistického režimu v ČSSR. Na kontrarevolúcii sa mali podieľať USA a CIA.

Sovietsky zväz hľadal akúkoľvek zámienku pripravovanej kontrarevolúcie. Tajné služby sa pokúšali dokázať zvýšenú aktivitu amerických a nemeckých vojenských jednotiek tesne za hranicami Československa.

No podľa správ sovietskeho tajného agenta Ivana Lezžova, ktorý v tom čase pôsobil v Západnom Nemecku, tamojšie dislokované americké jednotky vyvíjali len minimálnu aktivitu.

To sa vôbec nepáčilo šéfovi KGB. Jurij Andropov zámerne ničil vyhlásenia, ktoré nasvedčovali, že USA, CIA a nikto ďalší zo Západu nemá s Pražskou jarou nič spoločné. Zavádzal dokonca aj politbyro, a teda najvyšších predstaviteľov ZSSR, ktorým namiesto skutočných vyhlásení predkladal rôzne falšované dokumenty.

Mimochodom, niektoré konšpiračné weby doteraz šíria najmä ruské výmysly ohľadom „záchrany“ Československa pred západnou inváziou. Veľmi dobre ich demaskoval už v roku 2015 Vladimír Jancura v denníku Pravda.

Faktom je, že v Československu sa konalo v júni 1968 obrovské vojenské cvičenie Šumava, čo bol v podstate nácvik invázie. Po cvičení sa tisíce sovietskych vojakov akosi zabudlo stiahnuť z Československa a ostali do augusta 1968.

Západ na obrovské cvičenie reagoval klasicky. Preventívne zvýšil stupeň ostražitosti, keďže tesne za nemeckými hranicami bolo zrazu 30 000 cudzích vojakov. Prakticky však neurobili nič viac. A to Andropova hnevalo najviac.
Moskve stačilo natáčanie filmu

Agenti KGB nie a nie nájsť zámienku k okupácii, nepomohli ani provokačné manévre na hranici NATO, až tu zrazu… spozorovali nákladné autá s označením US Army!

Nákladiaky prevážali rôznu vojenskú techniku do Československa, a to dokonca s povolením pohraničnej stráže. Tá ich podľa agenta Lezžova mala bez kontroly pustiť cez hranice, lebo dostala taký rozkaz zhora. Dôkaz bol na svete.

K presunu vojenskej techniky skutočne došlo, ale nie kvôli chystanej kontrarevolúcii. Dôvod bol úplne iný. Presun sa uskutočnil kvôli natáčaniu filmu z prostredia II. svetovej vojny Most pri Remagene.

Podľa deja filmu Most pri Remagene bol posledným stojacim mostom cez rieku Rýn, na ktorom sa strhol boj medzi ustupujúcimi Nemcami a postupujúcou americkou armádou. Skutočný most na rieke Rýn vo filme nahradil Starý davelský most cez Sázavu v obci Davle južne od Prahy.

Na tom, že ide len o zábery rekvizít a nepoužiteľnej vojenskej techniky z II. svetovej vojny však už KGB vôbec nezáležalo. Dôležité bolo, že Moskva získala zámienku k okupácii.
Nechýbalo veľa, aby most rozstrieľali naozaj

Deň pred sovietskou okupáciou sa točil útok obrnenej pechoty na most. Druhý deň sa z filmu stala realita. Do Československa totiž vtrhli vojská Varšavskej zmluvy.

Keď sa okupanti stretli s komparzistami v nemeckých uniformách, zostali zaskočení. „Nechýbalo veľa a rozstrieľali by nás aj s tým mostom,“ spomína Vít Olmer, ktorý si vo filme zahral.

Aj ďalší pobyt zahraničných hercov v Československu sa stal nebezpečný. Jeden z nich – Robert Vaugh spomína, že týždeň nemohol vyjsť z hotela. Vedúcemu výroby Miltonovi Feldmanovi sa napokon podarilo vybaviť, aby 80 členný štáb taxíkmi prepravili do Rakúska. Ďalšie týždne nasledovalo vyjednávanie, aby okupanti vrátili zabavené rekvizity a kostýmy.

Moskve sa natočené zábery tankov, rekvizít zbraní, Wehrmachtu a Američanov hodili. Neskôr ich použila ako dôkaz pripravovanej kontrarevolúcie a vyzbrojovania odporcov socializmu americkej tajnou službou.

V Československu tomu veľa ľudí neverilo, ale stačilo, že uverili Nemci, Poliaci, Maďari a v neposlednom rade samotní Sovieti.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 81 772 B vygenerované za : 0.099 s unikátne zobrazenia tém : 36 401 unikátne zobrazenia blogov : 543 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

Ak niekto verí nikomu, raz niekomu veril až príliš.