Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Ešte raz k hlúpemu zákonu..

0
reakcií
1743
prečítaní
Tému 27. januára 2010, 11:45 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 03. 2009
43
05. 06. 2017
11
26. 06. 2016
7
16. 09. 2012
63
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   27. 1. 2010, 11:45 avatar
Zákon bol prijatý, to je fakt. Čo sa dalo čakať je, že sa začne debata, pri ktorej sa na oboch stranách barikády budú vidlami prehadzovať stále rovnaké argumenty a to sa aj stalo. Dalo sa tiež čakať, že sa zdvihne ateistická a agnostická vlna nesúhlasu, ku ktorej by som sa všetkými desiatimi pridal, pretože ma hádam nikto nechce pokutovať zato, že podľa môjho názoru (všimnite si, opäť tá čarovná formulka) Boh neexistuje.
Čo sa ale dalo čakať presne rovnako - je to veľa kriku pre nič. Iste, stále si pevne stojím za tým, že (akýkoľvek) Boh je len výsledkom ľudského želania mať nejakého Boha, ale predtým ako začneme vyvodzovať závery a oprašovať nadávky na križiakov, mali by sme si objasniť, čo presne je v zákone napísané. Prospeje to debate.
Pod defamation máme teda najnovšie zadefinované čokoľvek, čo "...is grossly abusive or insulting in relation to matters held sacred by any religion, thereby causing outrage among a substantial number of the adherents of that religion; and he or she intends, by the publication of the matter concerned, to cause such outrage." Uvádzam to tu, aby ste si ma mohli skontrolovať.
Preložené do slovenčiny to chce povedať asi to, že sa hanobenia dopúšťa ten, kto povie niečo „hrubo haniace alebo urážajúce vo vzťahu ku záležitostiam, ktoré sú akýmkoľvek náboženstvom považované za posvätné a spôsobí tým pobúrenie významného počtu vyznávačov tohto náboženstva" a ak navyše „on alebo ona zamýšľa zverejnením tohto vyjadrenia takéto pobúrenie spôsobiť."
Cha, smejem sa hlasno. Tou poslednou vetou to celé pokazili. A taký pekný zákon to mohol byť. Mohli padať pokuty za konštatovania, že Zem nevznikla za sedem dní (mi nevravte, že by takéto konštatovanie nevytočilo dostatočný počet pravoveriacich), že Mohamed nikdy z Mekky do Mediny nedošiel a ak aj áno, nikdy sa mu tam nikto nezjavil. Nebyť tej poslednej vety.
Okrem ateistov, ktorým, ako to už chodí, nič nie je sväté, mohli byť pokutovaní duchovní všetkých náboženstiev, lebo každý z nich pri každom obrade tvrdí, že existuje len jeden pravý Boh. Lenže, a tu je háčik, dokázať, že ktokoľvek z nich chcel svojimi rečami spôsobiť pobúrenie v inej náboženskej obci, to si celkom predstaviť neviem. Ale dé, povie hlavný dublinský imám, keď ho udá náhodný urazený katolícky návštevník mešity. Veď ja som len čítal, čo bolo napísané v starej zaprášenej knižke. Úmysel? Nemal som žiaden. Prípad uzatvorený. Úmysel niekoho naštvať sa vo všeobecnosti preukazuje ťažko.
A teraz vážne. Ten zákon je nezmysel hneď z niekoľkých dôvodov a vlastne hlavne už len kvôli tomu, že vôbec niekto dostal nápad ho sformulovať. Keď už ten niekto dokáže byť taký horlivý, že chráni náboženstvo, pýtam sa, kde je ochrana nenáboženstva? Kto ochráni (zrejme pred psychickou ujmou) všetkých tých, ktorí sú denno-denne urážaní tvrdeniami o existencii Boha?
Osobne mám, okrem absencii viery, aj veľmi presné, najmä logické, výhrady voči náboženstvu a neznižujem sa pritom na vyťahovanie križiackych výprav. Napriek tomu veriacich rešpektujem, veď každý sa môže mýliť. Ježiš nie, to som nemyslel. Každý môže mať názor. Chyba nastáva vtedy, keď sa viera z pozície zákona vyvyšuje nad nevieru.
Neveriacich nikto zákonom nechráni, lebo logicky, neveriť nie je náboženstvo. Ak by bolo, prijali by zákon aj na ochranu ateistov? A boli by ateisti stále ateistami, ak by vyznávali ateistickú vieru? Je to tak trochu začarovaný kruh a je šťastím, že väčšina ľudí bez vyznania dokáže tvrdenia o existencii Boha stráviť podstatne lepšie ako druhá strana tvrdenia o jeho neexistencii.
Ďalší paradox čaká v zálohe, hoci dovedený ad extremum. V polyteistickom prostredí dnešného Írska predsa každý denno-denne naráža na ostentatívne vyobrazenia viery, ktorá mu je cudzia a ak je tá jeho vlastná viera úprimná, musí ho to logicky urážať. Tu by sa ten zákon mohol vlastne konečne aj aplikovať, lebo je pomerne evidentné, že napríklad taká mešita rovno pod katolíckym oknom je myslená jedine ako prostriedok na vyvolanie pobúrenia.
Ak by teda kompetentní chceli zákon uplatňovať naozaj seriózne, viedlo by to k presnému opaku zamýšľaného, pričom predpokladám, že zamýšľaným je ochrana a rovnosť vierovyznaní. Výsledkom by totiž bol zákaz verejného prejavu akéhokoľvek náboženstva, veď čo ak jarmulka na mojej hlave urazí naproti kráčajúceho protestanta? Nič z toho sa však neudeje, nie so zákonom v dnešnej podobe.
Ten zákon je zlý a treba to povedať jasne. Pod rúškom rovnosti a korektnosti zavádza historicky anachronické nariadenia, ktoré uzákoňujú nerovnosť. Snaží sa predpísať niečo, čo sa predpísať nedá, pretože myslenie je ťažko regulovať a toto už prosím pekne skúšal kadekto. Nadradzuje vieru v niečo nedokázané nad nevieru na základe absencie dôkazu. Snaží sa v mene krehkých citov každého veriaceho chrániť niečo, čo v podstate chrániť ani nemožno, pretože tam, kde sa vyznáva jedna viera, musí tá druhá (a tretia a štvrtá) byť logicky diskriminovaná a to je v Európskej Únii veľmi škaredé slovo.

Čo mi inak pripomína zákernú otázku, ktorá mi napadla prvýkrát tesne po prvom prijímaní. Všetko to prebehlo a nebolo to zlé, chápete, len som nerozumel ako všetci tí ľudia vedia, že práve ten ich Boh je ten pravý. Doteraz to neviem a logicky si preto, nechtiac spraviť chybu, nevyberám.

Defamation Act si celkom rozhodne zaslúži kritiku za to, čo sa snaží zaviesť, lebo je z môjho pohľadu ateistu diskriminačný a z rovnakého pohľadu aj zbytočný. Netreba však kričať ešte predtým ako nám je jasné, o čo vlastne ide a ide o to, že zákon v tej forme, v akej bol prijatý, nie je nič viac ako len pohladkanie bruška malému dieťatku so žalúdočnými ťažkosťami. A to, ako vieme, málokedy pomôže. Čiže tak trochu veľa kriku pre nič, hoci, a v tom s tým krikom súhlasím, podobný predpis v dnešnej Európe nemá čo hľadať.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:10,  Testujeme, čo na to ľudstvo povie.
dnes, 11:09,  Posúvame hranice toho, čo je "normálne"...
dnes, 11:01,  To je škodaaaa, že to LGBT je s takým dobrým novodobým image-om, lebo to potom mladých...
dnes, 10:51,  Vyšla knižka pre deti, ktorá reprodukuje klasické rozprávky, avšak okoreňuje ich LGBT...
dnes, 10:51,  Prečo máš v Avatare znak pripomínajúci hakovy kríž ? Prosím ťa zmaz to. A je to tiež...
dnes, 10:45,  Ale keď si vezmeme len to, čo prináša kresťanská kniha nový zákon, tak o milovaní...
dnes, 10:40,  Potom je kresťanské aj jedenie s príborom. Lebo i ateisti jedia s príborom. Teda, niektorí...
dnes, 10:38,  špatné...Ježiš bol u Boha vždy....to bolo to slovo. Na svet prisiel v tele v urcitom...
dnes, 10:31,  De iure áno. Len pripomeniem, že môj pohľad, ktorý som definoval v "6", je...
dnes, 10:30,  Teda ak je vôbec pravdivá tá interpretácia tej ich zástery, že symbolizuje práve to. Lebo...
dnes, 10:28,  Aj nacisti boli kresťania. Jedno s druhým ide dokopy. Cez deň hajlovať, a v nedeľu cupitať...
dnes, 10:28,  K prvej otázke, ja som v tvojom blogu nikde nenašiel odpovede na moje otázky, ktoré som tu...
dnes, 10:18,  To ty mi podsúvaš, čo tvrdíš. Len som sa opýtal tunajších diskutujúcich, či ich...
dnes, 10:10,  3) Ževraj RKC nevykonávala tieto sadisticke činy, a totiž nebolo oficiálnou naukou Cirkvi...
dnes, 10:09,  Nikto z tých, ktorí veria, že ježiš je boh, nechápu, čo znamená slovo boh. To predsa nie...
dnes, 10:04,  Na jánovom prologu si väčšina všíma začiatok, Je to pekné a ľahké na pochopenie. Ale...
dnes, 09:59,  Tak uved nejaký prípad spred roku počas prvých 11 storočí, kedy údajne malo dochádzať k...
dnes, 09:54,  133. kntsz/ helca Keď si ma už spomenul, tak sa k tomu vyjadrím aj ja. Nemyslím si, že...
dnes, 09:47,  10. Nemyslel som kresťanský čin v zmysle "modliť sa", ale milovať blížneho...
dnes, 09:46,  Mimochodom, nie, ty sa v "1" nepýtaš, či to schvaľujú, že sú aj zlí kresťania....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kritika je jednoduchá, umenie zložité.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 513 bytes in 0,206 seconds)