Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Diskriminácia rozumu...

1
reakcií
2107
prečítaní
Tému 11. februára 2010, 06:58 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
08. 09. 2008
7
21. 09. 2016
2
07. 10. 2009
64
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   11. 2. 2010, 06:58 avatar
Diskriminovaní ateisti?
Zdroj: Marián Repa
Dátum: 10.2.2010

Na Slovensku po rímskych katolíkoch sú občania bez vierovyznania druhou najpočetnejšou skupinou občanov. Čo je už slušne veľká menšina. Ale zatiaľ čo po Londýne a Barcelone jazdia autobusy s nápismi Boh pravdepodobne neexistuje, u nás sú stále považovaní za občanov druhej kategórie. S akými predsudkami sa na nich slovenská „väčšina" pozerá?

Od začiatku minulého roka jazdí po Británii 800 autobusov, na ktorých je slogan: „Boh pravdepodobne neexistuje. Prestaňte sa trápiť a tešte sa zo života."

Britské humanistické združenie, okolo ktorého sa ateisti grupujú, na kampaň vyhlásilo zbierku. Pôvodne predpokladali, že získajú 5500 libier a slogany umiestnia na 30 autobusov, no napokon sa im podarilo vyzbierať až 135 000 libier. Okrem toho, do staníc londýnskeho metra umiestnili ešte tisíce plagátov s ateistickými citátmi vedca Alberta Einsteina, spisovateľky Emily Dickinsonovej alebo herečky Katherine Hepburnovej. Akciu humanistov podporil aj profesor Richard Dawkins, známy zástanca evolučnej teórie.

.
Krajina konformistov

Ktovie, ako by takáto kampaň dopadla na Slovensku. Pravdepodobne tak, ako v talianskom Janove, kde reklamná agentúra pod tlakom politických a náboženských predstaviteľov podobné slogany odmietla na autobusy umiestniť.

V štáte, kde sa dnes aj bývalí stranícki funkcionári pyšne ukazujú v prvých radoch kostolných lavíc, musí ten, kto sa prihlási k ateizmu, rátať s odsúdením. O to viac, ak údajne sociálnodemokratický premiér uzavrie s katolíckou cirkvou tichú dohodu o neútočení. V takom štáte, kde je vysielanie verejnoprávnych médií neraz akoby pobočkou kresťanských rádií či staníc amerických teleevanjelistov, je prakticky nemožné nájsť platformu na šírenie myšlienok svetského humanizmu.

Mimochodom, v susednom Rakúsku sa prezident Heinz Fischer nijako netají tým, že je agnostik. K agnosticizmu, čiže k myšlienke, že nie je možné poznať podstatu vecí, a teda ani vynášať súdy o (ne)existencii Boha, sa otvorene hlásil aj kancelár Bruno Kreisky. To ukazuje, že ani v strednej Európe, ktorá má silné katolícke dedičstvo, nie je nutné, aby politici za každú cenu museli podliehať väčšinovému prúdu.

De iure a de facto

Formálne je Slovenská republika „zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo". Toľko ústava. Aká je však realita? Po 40 rokoch neslobody, keď bol možný iba jeden jediný správny svetonázor, sme svedkami plazivej rekatolizácie, ktorá postupne zasahuje všetky oblasti nášho života: katolícka cirkev získala dominantný priestor vo verejnoprávnych médiách, presadila zavedenie výučby náboženstva do základných škôl a najmä podarilo sa jej prijatie Základnej zmluvy so Svätou stolicou. V parlamente zatiaľ neprešiel zákon o výhrade svedomia, no čo nie je, môže byť.

Namieste je preto otázka: Prečo tak ľahko? Faktom je, že v našom štáte neboli osvietenské myšlienky nikdy veľmi populárne. V tomto duchu sa potom vedie aj verejná diskusia o slobode vyznania. Korunu všetkému pred časom nasadili dvaja členovia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Imrich Gazda, doktorand na katedre žurnalistiky, sa v relácii STV Večer na tému: Islamizácia Európy vyjadril, že za suseda by mal radšej skutočne veriaceho moslima než ateistu - pre jeho údajné duchovné vákuum.

Na takéto nie veľmi tolerantné tvrdenie je azda najlepší citát od známeho britského humanistu Davida Pollocka: „Humanisti neveria v život po smrti, v ktorom by odčinili nespravodlivosti tohto sveta. Tento život - jediný, ktorý máme - má pre nás absolútny význam. Ako spoločenské bytosti vyznávajúce princípy spolupráce, ktoré do nás boli vštepované po dlhé generácie, sa usilujeme o dobrý život nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Rovnako ani neveríme v Boha, ktorý by nám diktoval, ako sa máme správať a v čo máme veriť."

Ateista rovná sa boľševik?

O tom, aké hlboké sú na Slovensku predsudky predovšetkým katolíkov voči ateistom, veľmi trefne vypovedá citát z článku Bioetické otázky: bojové pole súčasného ateizmu od Antona Ziolkovského, ktorý vyučuje na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.

„Ateizmus ako odmietanie Boha má veľa príčin. Hoci nie je moderné byť ateistom, ateisti napriek obavám nie sú bez vplyvu. Jedna vec sú údaje na sčítacích hárkoch a druhou vecou boľševický spôsob myslenia, ktorý ani dvadsať rokov po novembrovej revolúcii nevymizol."

Kňaz Anton Ziolkovský z Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku

V čomsi má tento katolícky kňaz naozaj pravdu: boľševický spôsob myslenia skutočne nevymizol, čoho dôkazom je aj jeho názor.

Humanisti

U nás zatiaľ humanisti veľké zázemie nemajú, ale napríklad v takom Nemecku sú dve veľké celoštátne organizácie ateistov a skeptikov. V decembri 2008 tamojší Ústavný súd rozhodol, že na školách v Brandenbursku majú svetonázorové spoločnosti také isté právo vyučovať morálku, ako náboženské. V Berlíne humanisti organizujú vo vlastnej réžii 22 materských škôl a z celkového počtu 300-tisíc berlínskych žiakov navštevuje 45 000 kurzy humanistickej etickej výchovy. Aktuálne je zavedenie Humanistickej a etickej výchovy v Bavorsku a Durínsku. Učebné osnovy humanisti vypracovali sami a predložili ich senátu na schválenie.

Pripravuje sa aj doplňujúce štúdium pre humanistické poradenstvo, sekulárny variant k práci duchovného v nemocniciach a hospicoch, domovoch dôchodcov, vo väzniciach.

Nemeckí humanisti žijú skoro výlučne z členských príspevkov a darov. Za všetky verejnoprospešné služby sú však platení štátom alebo klientom a pokiaľ ide o verejnoprávne médiá, tie im tiež dávajú priestor.

Napríklad v Spolkovej republike Dolné Sasko rozhlas 6-krát do roka v nedeľu ráno vysiela komentár k aktualite alebo zásadám humanizmu. Program určuje hovorca Zväzu humanistov. V televízii sú humanisti často pozývaní do televíznych diskusií - ako reprezentanti názorovej skupiny.

Na Slovensku však zatiaľ, podľa všetkého, ešte veľmi dlho nič podobné nehrozí.


2.
označiť príspevok

achesa žena
   11. 2. 2010, 08:55 avatar
na Slovensku sa dlho zilo inak, a este velmi dlho bude zit inak.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:17,  Takže nedokážeš odpovedať na otázku, ako si uspela, ale len ďalej chŕliš nenávisť....
dnes, 12:16,  Americkí zločinci napadli mnoho krajín kde pozabíjali miliony civilistov
dnes, 12:15,  Povedz v skratke, čo hovoril.
dnes, 12:14,  Kam aj utekali, že? Do Mexika? *39 A do Kanady ich len tak nepustia.
dnes, 12:14,  Civilisti neboli cieľ útokov. Ich životy majú na svedomí teroristi, ktorí si z nich...
dnes, 12:13,  Tak si vypočuj Trumpove prejavy pred voľbami. Jeho kampaň, lebo teraz trepeš.
dnes, 12:13,  Amici majú na svedomí vraždy milionov civilistov.
dnes, 12:13,  11. tebe budem vešat na nos. uspela, narozdiel od teba . čo sa do dnešného dna drzí...
dnes, 12:12,  Treba odsúdiť boľševikov ktorý tu budujú totalitný orwelovský svet.
dnes, 12:12,  Je potrestanie vraha zločin?
dnes, 12:11,  Ale iba jednou, nie jedinou. A to je ten problém, oni sa vidia, ako tá jediná. A preto...
dnes, 12:10,  Trump bol zvolený pre to, lebo v USA je kopa rasistov a militantného rasizmu. V EÚ je tomu...
dnes, 12:10,  123. to je schíza *39
dnes, 12:10,  USA majú na svedomí najviac zločinov, ktoré napáchali po svete.
dnes, 12:09,  118. v USA hlavne prebieha všeobecny dialóg. občania normálne poukázu na problemy , a...
dnes, 12:09,  To je všeobecne známa vec Skajuš *03
dnes, 12:08,  USA sú jednou zo záruk svetovej bezpečnosti.
dnes, 12:07,  Fakt je, že američania sa voči svojmu systému bránia. Európa nevyzerá inak. Trump je...
dnes, 12:06,  to ti povedal pán doktor ? :) https://www.df.sk/tema/zachodovic-cakam...
dnes, 12:06,  USA majú na svedomí najviac prevratov, útokov na iné krajiny, špinavostí...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Falošný priateľ je horší ako nepriateľ, pretože nepriateľovi sa vyhýbaš a priateľovi veríš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(52 649 bytes in 0,665 seconds)