Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Devastácie ľudského myslenia..

21
reakcií
1291
prečítaní
Tému 7. apríla 2012, 08:23 založil nabzlo.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
30. 01. 2016
106
02. 02. 2013
35
06. 11. 2011
65
05. 11. 2014
62
27. 12. 2019
25
 
 


1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   7. 4. 2012, 08:23 avatar
Požiadavky, aby veriaci verili všetkému, čo im rímskokatolícka cirkev hlása, núti inak rozumne uvažujúci ľudí, aby odložili zdravý rozum a popreli všetko, čo im doterajšie životné skúsenosti priniesli, čím je stavia do role idiotov. A to aj také kapacity, ako sú prezidenti, predsedovia vlád a vedci rôznych vedeckých odborov, ktorí môžu ľahko náboženská tvrdenie vyvrátiť.
Ako príklad možno uviesť tvrdenie, že vesmír, svet a život na ňom stvoril boh, pričom cirkev nemôže exaktne existenciu boha preukázať. Čiže niečo, čo preukázateľne neexistuje, stvorilo niečo, čo preukázateľne existuje.
Rovnako paradoxné je požiadavka, aby veriaci verili tomu, že niečo, čo je označované ako boh, oplodnilo židovskú ženu, aby sa jej mohol narodiť syn, ktorý je deklarovaný za kresťanského boha, bez toho, aby opäť mohla cirkev exaktne dokázať existenciu boha. A bez toho, aby dokázala definovať, čo to boh je.
Takýto postoj nemôže žiadny rozumne uvažujúci človek obhájiť ani vysvetliť.
Súhlasí Ónya, rain...


6.
označiť príspevok

Krištof
   7. 4. 2012, 09:36 avatar
Porovnajme aspoň čiastočne vieru veriacich a vieru ateistov. Podľa veriacich je podstatou a príčinou vesmíru a jeho presného fyzikálneho "nastavenia" vyššia inteligencia, Boh; podľa viery ateistov sa to stalo asi nejako samo od seba, z ničoho nič... Veriaci - Slnečná sústava, Zem a život v jeho komplexnosti má svoj základ tiež v Božom zámere a tvorivej činnosti; podľa ateistov je za podstatou života pôvodne akási náhodná chemická prapolievka (ktorá má mimochodom za následky také osobnosti ako Michelangelo Buonaroti či Max Planck). Podľa viery ateistov je vznik človek akási zhoda náhod a samotný človek akási hovoriaca opica či omyl prírody. Taktiež ľudská kultúra, umenie, etika, filozofia, veda, náboženstvo je v podstate dôsledkom nejakých nezmyselných dejov v prírode... Veriaci majú za to, že hmotný svet je relatívny; ateisti majú sklon absolutizovať hmotu, pokiaľ ide o čas a priestor, alebo život - vrátane vedomia - podľa nich môže byť viazaný iba na hmotu...

Kresťanská viera aj keby sme pripustili, že nie je založená na vo veriacom prítomnom Duchu Božom, nie je beztak hocijaká a o hocičom. Tak či tak by šlo o "spoliehanie sa na určitý dôležitý názor", konkrétnejšie, že jestvuje osobný Boh (teizmus), že svet, život a človeka určitým spôsobom stvoril, že duchovné morálne princípy sú božské, že Kristus je Vykupiteľ a Boží Syn, že ľudská duša je nesmrteľná a pod. Teda týka sa to dôležitých svetonázorových vecí, existencie sveta a života, nie nejakých "maličkostí", rozprávkových bytostí, víl a pod. Vychádza aj z istých náznakov, predpokladov, indícií, skúseností, udalostí a pod. Ateisti zas musia veriť, že je za tým Náhoda, neinteligentné, neracionálne procesy, že sa to nejako stalo Samo, skrátka veria, že je za tým ateistický boh Samuel. ;-)


12.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2012, 09:54 avatar
Krištof - orepáč , ale si to v tom prvom odstavci riadne "zmršil" , k tomu by som sa naozaj nehlásil. Trochu musíš svoje vedomosti posunúť. Síce si ďsalej a netočíš Slnko okolo Zeme , zabudni na "prapolievku" a prarodiča gorilu. Pri takých vedomostiach ti naozaj neostáva nič iné , iba veriť...... pre kľud svojho ducha. Náhoda v tvojom chápaní je veľmi triviálna a ak by tak fungovala , potom by si aj mohol mať pravdu. Asi nič nevieš o vývoji kvality , dialektike a jednote a boji protikladov , ktoré sú fenoménmi podstaty v procese jej vývoja. Každý si vie predstaviť proces deštrukcie , ale na proces konštrukcie mnohým hýbajú vedomosti , čas a predstavivosť , tak jednoducho všetko vložia do božívh rúk - o tom premýšľaj!
Súhlasí J.Tull


19.
označiť príspevok

ruwolf muž
   7. 4. 2012, 17:18 avatar
Táto devastácia sa ukazuje aj v Tvojich "úvahách"

Ateista kľudne prizná: Zatiaľ nevieme, ako vznikol život.

Veriaci naduto vybľakuje: Ja mám patent na pravdu o celom svete, našiel som ju zbúchanú v jednej hrubej knihe - sama píše, že je pravdivá, tak to predsa tak musí byť!


14.
označiť príspevok

rain...
   7. 4. 2012, 10:23 avatar
To je to, čo ma na viere - akejkoľvek irituje. Dogmy. V prvom pláne určite neboli. Kým sa do viery nezapojil človek. A človek koná vždy s nejakým zámerom. Keď nájde nástroj na ovládanie, neváha a koná. Prekrúca, zakazuje, zavádza, vkladá svoje vysvetlenia, ktoré tam pôvodne neboli a dokonca sa vyhráža. A to len a len aby mohol ovládať. Przní dielo pôvodného autora. A kto je autor? Vie Boh písať a čítať? Tak hľadám odpovede, vysvetlenia. Tiež chcem mať v tom jasno ale čisto len z potreby vedenia. Ja osobne sa s vierou obraciam na svoje svedomie. To ma vždy poučilo, potrestalo a aj odmenilo.


2.
označiť príspevok

Ranexill muž
   7. 4. 2012, 08:52 avatar
Kam az je mozne cloveka doviest recami o sladkych odmenach?
Historia ukazuje, ze kamkolvek.
Súhlasí nabzlo


3.
označiť príspevok

viluette muž
   7. 4. 2012, 09:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 09:24 avatar
z môjho pohľadu je celé náboženstvo postavene na " zázrakoch" ,.. čo je to zázrak?..niečo čo sa nedá logicky vysvetliť,..niečo čo sa stalo nevedmo ako , čomu sa pripisuje nadprirodzená sila, ..kto jediný môže robiť zázraky? ...kúzelník ?
Takže na tú dobu boli isté fakty nevysvetliteľné, ..dnes sa dá veľa z toho vyvrátiť a dokázať,.. je to silne účinný mýtus, nedostatočne podložený skutočnosťou, ..ktorého vysvetlenie by bolo koniec viery v Boha, koniec cirkvi, .. a to by bolo veľa veriacich smutných, sklamaných a nešťastných ),..zrútila by sa jedna obrovská inštitúcia ,.. Cirkev by sa stala najväčším zradcom celého sveta, bo cirkev má svoje korene veľmi preveľmi hlboko..))
Len taký malý príklad: cirkev si drží svoj zastaralý status, napriek tomu, že je to továreň neskutočných dezinformácií ,.. deti sa na náboženstve učia, že človeka stvoril Boh, ..na ZŠ sa učia že človek pochádza z opice ..a na strednej sa učia o evolúcii, že človek vznikol so zložitej štruktúry živej bunky čírou náhodou, nejakým chemickým procesom.
Takže kde je pravda ?.. Kto ju vie ? ...ľudia sa pýtajú prečo Boh mlčí ? ..na druhej strane cirkev vysvetľuje že Boh prehovoril k ľuďom cez Ježiša, .. no a akékoľvek spochybňovanie a vierohodné dokazovanie by zničilo celé dejiny cirkvi, ktoré stoja na Božom slove,.. pretože cirkev začala z " Božieho slova ťažiť , sa pre ňu ne-hmotný Boh stáva viditeľný a počuteľný, ..formou svojich pravidiel a zákonov...)


5.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2012, 09:35 avatar
Ónya - ahoj , tak čo kúpači budú? .... Pravda je v chaose , len nik ti nedá zaručený návod ako sa k nej dopracovať , každý ti ponúka svoju pravdu. Asi o to ide koho pravdu prijmeš , ten ťa polapí. Preto cirkev stavia na svojích tradičných nadpozemských tvrdeniach - nedajú sa priamo overiť a že 1+1 sú dva ? koho to trápi?


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 09:46 avatar
ahoj havraník, ..my "akože" nie sme doma   ..))) ,..píšem vo svojej téme že táto veľkonočná tradícia je výrazne na ústupe,.. hlavne v západosl.kraji )

a však to je jasné že cirkev je postavená na silných základoch, ..dokáž že to tak nie je ako cirkev tvrdí ? nemám nikto rukolapné dôkazy.


9.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 09:47 avatar
opr...." nemá nikto rukolapné dôkazy. ..)


7.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2012, 09:42 avatar
Ónya - pre veriacich Boh nemlčí, oni ho vidia na každom kroku v dobrom či zlom. Zdravému rozumu sa mnoho veci prieči , ale viera s tým nemá problém. Som presvedčený , že človek nie je výsledkom božieho plánu , iba ak sa zabáva na tom , ako sa ľudia navzájom niečia , potom je ako chovateľ pitbulov , ktorých vycvičil práve na to.
Súhlasí Ónya


10.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 09:48 avatar
havranko,..ja som reagovala na tému, podala som svoj pohľad..samože pre veriacich a pre celú cirkev BOh ostane vždy BOhom.
Súhlasí havran


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 09:49 avatar
peknú sobotu, ..musím off. 


13.
označiť príspevok

havran
   7. 4. 2012, 10:00 avatar
Ónya - vysvetlil som to následujúcích vstupoch - tebe želám načerpanie energie a chuti v ďalšom.
Súhlasí Ónya


15.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 4. 2012, 10:56 avatar
havran; k "12"... máš pravdu. Vystihol si podstatu. Je mnoho veriacich, ktorí v otázkach týkajúcich /aj tých zdanlivo týkajúcich/ ich viery už nedokážu myslieť. Sú na svoju vieru tak silno emočne naviazaní, že o jej tvrdeniach nedokážu pochybovať, pokladajú ju za absolútnu pravdu a všetko, čo sa im zdá, že jej odporuje, bez myslenia, hlbšieho spoznania zavrhnú ... Vytvárajú si vlastné predstavy o názoroch, ktoré, podľa nich, protirečia ich ponímaniu viery a to tak, aby ich potom "brilantne" mohli vyvrátiť, ignorujúc pritom, že ani náboženská, včítane kresťanskej, viera a samozrejme ani vedecké poznanie nie sú statické, ale vyvíjajú sa ...
Na druhej strane nie všetci kresťania a to ani v rímskokatolíckej cirkvi neodkladajú zdravý rozum a nepopierajú všetko, čo im doterajšie životné skúsenosti priniesli a mnohí ateisti si rovnako, ako veriaci, vytvárajú svoje predstavy o viere kresťanov a tie potom "brilantne" pranierujú ...
 
Súhlasí Ónya


16.
označiť príspevok

Krištof
   7. 4. 2012, 11:18 avatar
Niekoľko výrokov o viere čo mám uložené.

"Viera sa zakladá na prijatí dôkazov o duchu; neviera tkvie v ich popieraní." R. W. Emerson

"Môže človek žiť bez viery? Či azda nemusí mať kojenec "vieru v matkine prso"? Či azda nemusíme my všetci mať vieru vo svojich druhov, v tých, ktorých milujeme, a v samých seba? Môžeme žiť bez viery v platnosť noriem svojho života? Bez viery sa skutočne človek stáva sterilný, stráca nádej a pociťuje hlbokú bázeň, ktorá preniká do samého jadra jeho bytia." Erich Fromm

"Viera je cit vnesený do presvedčenia. Je to priesečník ľudského rozumu a citu." Miron Zelina

"Viera - to je jasno, ktoré prichádza od Boha." Ján XXIII.

"U väčšiny ľudí sa neviera v určitú vec zakladá na slepej viere v inú." Georg Christoph Lichtenberg

"Známkou odvahy v dnešnom konformnom svete je schopnosť stáť si za svojím presvedčením - nie tvrdohlavo či vzdorovito (toto je znakom obranného postavenia, nie odvahy), ani v geste odplaty, ale jednoducho preto, že práve toto je vaša viera." Rollo May

"Viera bez vedy je slepá a veda bez viery je chromá." Albert Einstein

"Viera, čo nepochybuje, je mŕtvou vierou." Miguel de Unamuno
Súhlasí rain...


17.
označiť príspevok

nabzlo muž
   7. 4. 2012, 11:44 avatar
Kto nič nevie,nemá inú možnosť iba veriť...


18.
označiť príspevok

winry žena
   7. 4. 2012, 16:12 avatar
Nikto nevie vsetko, kazdy predsa niecomu veri..
Súhlasí Krištof


20.
označiť príspevok

ruwolf muž
   7. 4. 2012, 17:23 avatar
Otázka je, či si neprotirečí a prečo vlastne niečomu verí.
Strach je býva zlý radca a nábožný ľudia veria hlavne kvôli strachu.


21.
označiť príspevok

rain...
   7. 4. 2012, 20:03 avatar
Ešte by som pridala.
Viera je prirodzená pre každého človeka. Bez nej by nebol schopný realizovať svoje plány. Ak ho uprostred cesty opustí, všetko je stratené, nedokončené.
Tým som chcela len povedať, že každý v niečo verí.
Súhlasí Krištof


22.
označiť príspevok

Ónya žena
   7. 4. 2012, 22:30 avatar
je to individuálne, niekto nemá žiadne ciele, ..atp,..ale podstatné je, predovšetkým veriť v seba, v svoje schopnosti , ..a ostatné je už na človeku samom , čomu sa poddá a aké "učenie" uznáva ., ľudia potrebujú útechu a hľadajú ju v Bohu, čo by bolo o.k., keby pri tom poniektorí nestrácali zdravý úsudok., naviac keby poniektorí veriaci boli skutoční veriaci ..a nie len strachom zatemnená pretvárka v seba samého..takí sú najhorší.
Súhlasí rain...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:19,  Ďakujem hej hej, zaspievala som si :) Kolotoč... hm, "Mně je tak blbě, že mi nepíše...
dnes, 23:17,  5, ... to máš pravdu, to bola vtipná narážka. Ale nie úplne je to pravda! ASI 1 500 rokov...
dnes, 23:16,  Odo mňa je starší. .. *21
dnes, 23:14,  No jo, život nejni peřičko *39
dnes, 23:13,  Nemôže, lebo je v štvorkolke, v koalícii.
dnes, 23:12,  Takže ťa sklamali tvoje idealistické predstavy o Grygarovi, sklamal si sám sám v sebe.
dnes, 23:12,  No s mafiou zatial robí poriadky, len keby kollara si nenechal skakať po hlave.
dnes, 23:11,  Ja som tie okná dychtivo hltala, ako asi každý... neuveritelný šok bol po prevrate, ale ok,...
dnes, 23:10,  A vie aj ukázať ľuďom figu borovú.
dnes, 23:10,  4, ... to je zaujímavé, aj sám Ježiš ich uznal, a aj Pavol! Oni len ich obviňovali z toho,...
dnes, 23:07,  (7) Nadjenka, ony sú v skutočnosti dokorán otvorené až doteraz a ľudstvo ich bude...
dnes, 23:07,  Pekneho premiera máme aj my...
dnes, 23:06,  Asi sa tam toľko nekradne a vedia efektívnejšie využívať peniaze. .. My čo sme mali aj...
dnes, 23:04,  Tohto roku ich tam bude požehnane, sami Slovaci
dnes, 23:03,  Oni sú omnoho vyspelejší než my. .. *03 ..
dnes, 23:03,  Ale oni nemaju Matoviča, sú v Pečku
dnes, 23:02,  114, .... ak by si vedel niečo o základoch výkupného už zo Starého zákona /predobraz...
dnes, 23:02,  Do teho popradského plesa chodí slovenský zväz potápačov pravideľne vyberať odpadky. ..
dnes, 23:01,  No je... ale Grygar tam už preistory súkromne vyhradil Bohu
dnes, 23:00,  Veď aj máme, oni majú eurá, aj my máme eurá.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ponúkať priateľstvo tomu, kto túži po láske, je ako umierajúcemu od smädu dávať chlieb.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 938 bytes in 0,240 seconds)