Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Desatoro božích prikázaní.

69
reakcií
10501
prečítaní
Tému 22. februára 2009, 12:24 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 01. 2008
29
10. 11. 2008
95
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   22. 2. 2009, 12:24 avatar
Niektorí kresťanskí právnici-niektorí eminentní stupídni sudcovia-hovoria a stále hovoria,že desať božích prikázaní predstavuje základ všetkého práva.Nič nemôže byť absurdnejšie.Dávno predtým,neý boli tieto prikázania známe,jestvovali právne kodexy v Indii a Egypte-zákony proti vražde,krivej prísahe,krádeži,cudzoložstvu a podvodu.Tieto zákony sú také staré ako ľudská spoločnosť; staré ako láska k životu,staré ako pracovitosť,ako myšlienka prosperity. Všetky z desiatich prikázaní, ktoré sú dobré,sú staré; všetky nové boli a sú hlúpe.Ak by bol,Boh-Jahve civilizovaný, vynechal by prikázanie o svätení soboty , a namiesto neho by povedal;Nebudeš zotročovať svojích blížnych; Vynechasl by prikázania o kliadbe a povedal by: Clovek má mať iba jednu ženu,a žena iba jedného muža.Vynechal by zákaz rytých obrazov, a namiesto neho by povedal: "Nebudeš viesť vyhladzovacie vojny, a nebudeš vyťahovať meč z pošvy, s výnimkou sebeobrany. Ak by bol Boh-Jahve civilizovaný, o koľko veľkolepejšie by bolo desatoro.Všetko čo nazývame pokrokom-oslobodenie človeka,práce, náhradu trestu smrti väzením,odstránením poligamie,zavedenie slobody slova,slobody svedomia,; skrátka všetko ,čo viedlo k civilizovaniu človeka, všetky výsledky skúmania,pozorovania,experimentovania a slobodného myslenia;všetko čo človek dokázal pre blaho človeka od staroveku-sa dosiahlo napriek Starému zákonu...


53.
označiť príspevok

DNA111 muž
   8. 3. 2009, 12:31 avatar
zabúdaš na jedno Boh riešil svoje priority v tej konkrétnej dobe a zo svojho pohľadu.Ty sa na ne pozeráš zo svojho.....
/Ak by bol,Boh-Jahve civilizovaný, vynechal by prikázanie o svätení soboty , a namiesto neho by povedal;Nebudeš zotročovať svojích blížnych;/
Aj prikázanie o sobote má svoje opodstatnenie lebo kedže vtedy neboli ľudia taký civilizovaný ako dnes a otroctvo bolo vtedy normálne tak aspoň v sobotu si mohli aj otroci oddýchnuť. Dnes nemáme doslovné otroctvo a poniektorý v honbe za peniazmi robia celý týždeň lebo sú ich otrokmi.Keby si vyčlenili aspoň deň na oddych bolo by menej infarktov a pod.Ináč keby si poznal bibliu aj ďalej tak je tam riešené aj otroctvo a pravidlá sú na tú dobu veľmi pokrokové:
3.Moj.25.39-50.
/Vynechasl by prikázania o kliadbe a povedal by: Clovek má mať iba jednu ženu,a žena iba jedného muža./Aj toto Boh už dávno zriešil už v raji dal Adamovi len jednu ženu a to mal byť vzor"24Preto opustí muž svojho otca a svoju mať a bude ľnúť ku svojej žene, a budú jedno telo".
No ľudia sa od toho odklonili.Ked však neposlúchli a robili si po svojom tak ich nechal znášať dôsledky a na príbehoch SZ patriarchov je jasne ukázané bez akéhokoľvek zakrývania aké má mnohoženstvo následky.Pre toho čo sa chce poučiť je to krásne zobrazené a poučnejšie ako keby to bolo formulované ako prikázanie..........
/Ak by bol Boh-Jahve civilizovaný, o koľko veľkolepejšie by bolo desatoro./ Boh je civilizovaný no ľudia tej doby nie a ak si to neuvedomuješ on riešil vtedy ich problémy na ich úrovni.
Pre tých čo nie sú schopný pochopiť desatoro tak JK ho preformuloval do inej formy: Milovať budeš Boha a svojho blížneho ako seba samého.Ked sa láska uplatnuje v tomto poradí človek prirodzene naplní čo si uviedol pod pojmom pokrok.


55.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 12:58 avatar
DNA111; Človek si priniesol základy morálky zo zvieracieho stavu. Aj zvieracie spoločenstvá sa správajú podľa určitých inštinktívnych pravidiel, ktoré však ešte nie sú mravné, len „mravno- analogické“. Aj u nich sa popri rozdielnych pravidlách rôznych spoločenstiev prejavujú určité spoločné pravidlá, očividne najpotrebnejšie pre všetky, a tak relatívne nadčasové a nadpriestorové. Nečudo potom, že sa prejavujú aj u človeka a to už od dávna. V našom civilizačnom okruhu sa prejavili u Židov a potom dotiahnuté do dôsledkov v kresťanstve. Sú zhrnuté v Desatore /okrem prvých troch/. 


66.
označiť príspevok

DNA111 muž
   9. 3. 2009, 13:04 avatar
K tomu čo si napísal sa nebudem vyjadrovať.No ak si dobre prečítaš znovu moju reakciu uvidíš že som tam neriešil odkial pochádzajú základy morálky ale som frajerovi ukázal že to čo momentálne vidí ako Bohom nedoriešené veci má Boh už dávno poriešené a niekedy miesto kritizovania stačí trochu viac čítať.A zamýšľať sa nad tým ako to Boh perfektne poriešil.No to sa dá len tak že si dám za úlohu hľadať pochopenie a nie za každú cenu vytvoriť nedostatok.Ak budem hľadať pochopenie tak časom príde stači hľadať a pýtať sa.Ak budem hľadať chyby aj to sa dá.
Mám také porekadlo že "kto chce aj v príručke prvej pomoci bude vidieť návod na vraždu".Ak sa mýlim tak ma oprav.


67.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 3. 2009, 19:07 avatar
DNA111; "...Boh riešil svoje priority v tej konkrétnej dobe a zo svojho pohľadu... Ak by bol,Boh-Jahve civilizovaný, vynechal by prikázanie o svätení soboty..." atď. V podstate píšeš, že Desatoro pochádza od Boha; ale potom nie je pravda: "......som neriešil odkial pochádzajú základy morálky"  ...a na toto som reagoval. Podľa mňa si Desatoro určil človek, ale nie tak, že si ho vycucal z prsta 


56.
označiť príspevok

janyjany
   8. 3. 2009, 13:14 avatar
DNA111 vraj základy morálky sme si priniesli zo zvieracieho stavu. Niekto vidí morálne správanie sa u zvierat. Ako som kedysi použil príklad z jednej knihy, ktorej autor sa snažil dokázať morálnosť u zvierat. Ale v ďalšom povie - inštinkt.


57.
označiť príspevok

fajer
   8. 3. 2009, 13:40 avatar
ja si myslím,že od zvierat sa máme čo učiť, zieratá mezabíjajú s presvedčenia...


58.
označiť príspevok

janyjany
   8. 3. 2009, 13:41 avatar
fajer holt inštintívna bytosť nemá žiadne presvedčenie


59.
označiť príspevok

fajer
   8. 3. 2009, 13:48 avatar
čo nepovieš,to ako vieš..


60.
označiť príspevok

janyjany
   8. 3. 2009, 13:52 avatar
fajer ano zvieratá vyznávajú mnohé učenia. Jeden lev má také presvedčenie druhý onaké. Veď to všetci vieme.


63.
označiť príspevok

J.Tull
   8. 3. 2009, 14:38 avatar
janyjany; ...ktorý autor sa snažil dokázať morálnosť u zvierat? Zvieratá všetko robia len inštinktívne, ale nachádzame v ich správaní mnoho analógií. Naše správanie vyrástlo z inštinktívnych základov, to špecificky ľudské, čím ho modifikujeme, je len rozvíjaním, diferencovaním aj myslením inštinktívneho. Možno povedať, že naše inštinkty myslia. Rozum je len zracionalizovaný inštinkt, ktorý na myšlienkovej úrovni hľadá sebauspokojenie. 


65.
označiť príspevok

janyjany
   8. 3. 2009, 14:53 avatar
J.Tull francúz Jean Prieur v knihe Duše Zvířat


69.
označiť príspevok

Fotón
   28. 4. 2009, 10:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.70.
označiť príspevok

hi hu ha muž
   28. 4. 2009, 19:39 avatar
fotón, mám to brat tak, že bol niekto múdrejší ako boh a on vykradol jeho nápady?


2.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   22. 2. 2009, 17:42 avatar
ty si myslíš, že prikázania nás zotročujú?


3.
označiť príspevok

fajer
   22. 2. 2009, 18:02 avatar
ty si tam niečo také našiel...


4.
označiť príspevok

Ywett žena
   23. 2. 2009, 13:03 avatar
Fajer, celkom zaujimavy postreh...A to, ze nabozenske prikazania boli zakladom práva je totalna hovadina! Uz davna spolocnost (Mezopotamia, Egypt...) az do prichodu roku 0, uctievala viacerych bohov sucasne, a k tomu mali vlastnu sustavu zakonov, ktore chranili majetok a vsetko týkajúce sa ľudskej práce. Viera sa neprekrývala s majetkovo-právnymi vzťahmi. V súčasnosti tomu nie je inak. K tym prikazniam sa radsej vyjadrovat nejdem, len by som sa rozculila 


5.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 13:16 avatar
Prečo ? lebo clovek už len tým ,že žije zabíja vsetko ?A prečo ,že ten co zakony dal je tak svaty ,že jediny idepríkladom a nikdy nezabíjal az na zopar milionov ,ale to uz nie je zabíjanie to je dielo .


6.
označiť príspevok

Ywett žena
   23. 2. 2009, 13:24 avatar
Tvojmu prispevku som celkom nepoxopila...Akeho svätaho mas na mysli?


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 13:35 avatar
Asi seba   ,žarty -zbytocne je rozoberat niekoho kto už vtedy ked tie zakony dal uplne ine robil .Mojžis usiel z egypta lebo zabil egyptana ,neskor nechal zabit cokolvek co odporovalo jeho ceste .Takže slova vsetkych od kedy to zacalo su lzami ,aby nejak zblbli stada. V ind.védach je napísane trebárs ,že velke duše nasleduju vsetci ,aj ked robia zlo ci doro,takze Boh ktorý nejde príkladom je iba ten otec lží na ktorého poukazoval nie raz (plna biblia kecov o nom)ale asi v zrkadle ked videl sam seba .Je to kniha chaosu ,babelu zmätenych jazykov a povodne veci nikto nenajde radsej si prečítajte bhagavadgítu tam aspon ten co ju diktoval povedal presne kym je a kym nie je a co robí a co nerobí a prečo nie je v tomto svete aj ked sa obcas objaví .Tam to ma aspon zmysel ; nie protikladne vyjadrenia popierajuce neustale co povedal ,ako je toho plna biblia -fakt smiesna kniha.


10.
označiť príspevok

fajer
   23. 2. 2009, 13:58 avatar
tá tvoja kniha je taká istá rozprávka ako biblia....


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 14:29 avatar
Verím v rozpravky ,anjelov demonov diablov ,bohov ,alebo presnejsie nie verím ,ja viem o nich a moj svet je bohatý na sialenosti vsetkeho typu .Keby ludia verili tomu co po nich chces ty tak by tento svet davno ovladli suchai bez stipku fantazie -ludske stroje .


8.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 13:36 avatar
..podobnost cisto nahodna 


9.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 13:42 avatar
dorta ,ty mi chces povedat ,že tie knihy su si podobne ? Nie su . Biblia je kompletne poprehadzovany text hlavne chronologicky .Biblia ,aby bola zrozumitelna ,musel by ktosi poznat šifru pod ktorou je kompletne zakodovana . A v tej knihe (už som ti to písal ) krsna kazal arjunovi ,aby zanechal kvetnate slova ved ,lebo ich ucelom je cloveka dopliest a zotrocit v službe nejakemu preludu .(samozrejme za knazov toho preludu sa hned vyhlasi kazdý ,kto miluje prachy a moc)


11.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 14:07 avatar
nieee, ja len vravim,ze podobnost zakona a "bozieho zakona" v podobe 10toro je cisto nahodna.


54.
označiť príspevok

DNA111 muž
   8. 3. 2009, 12:43 avatar
Prezradím ti šifru na Bibliu :Ježiš Kristus


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 15:59 avatar
Tejto vete nerozumiem nech sa snažím ako chcem,dorota.


14.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 16:06 avatar
to preto lebo si materialisticky grazel   okej tak teda vazne naozaj som to ako puk napisala... vysvetlim: jestvuje (si to predstav!) moralka mimo desatora, a zhodnost s moralkou 10tora je cisto nahodna... osobne doplnim nazor, ze moralka ma sirsi zaber a zosekat ho iba na 10 je neproduktivne.


15.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 16:10 avatar
Ta moralka je obkukana asi z marsu ,lebo kde nikto nie je tam to nikto ani nepokazí.


16.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 16:19 avatar
kua nova ikonka? taka galakticka   aj tak nechapem co tym myslis...


17.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 16:24 avatar
No skratka poruchala sa vysielacka ,ani ja neviem ani ty ,dlabem nato aj tak je to tema ktorá už po tých par tisícoch rokov unudila aj boha.


18.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 16:27 avatar
nebud chrapun, ja som ti vysvetlila moju uvahu hore. pekne slecinke vysvetli akos a veci maju ...a neschovavaj sa za boha.


19.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 16:32 avatar
co chces pocut ,že moralka je spravna aj ked nefunguje ? Šak clovek je dement co mu zakazes ci prikazes to poruší ,lebo daleko silnejsie je poznavanie zakazaneho ako to dalsie .Ved vsetko stojí na sexe a nabozenstvo tiez.Zakazuju ho ,že vraj az potom dosiahnes cosi viac ,ale kto prave to zakazane okusi zistí že to je najlepsie a vdaka tomu porusujeme uplne vsetko co od boha padlo lebo vsetko co kedy dal je opacne v cloveku .


20.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 16:40 avatar
kde nefunguje moralka   asi chces o relativizovani pisat, ni?
suhlasim, sex a hnev su najsilnejsie "moci" ktr lomcuju jedincom. a ak chces ovladat jedinca, to nabozenstva chcu, musis sa zamerat na tieto dva "fenomeny" .
podla mna cesta vedie cez poznanie a priznanie si tychto tvorivych sil.  
potom tu mame kopac sklucenych ludi z hriechu co si trieskaju hlavu lebo sa im pacia kozate baby . no a? ...


21.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:27 avatar
ALe chlapcov nezakazuju  


22.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 17:34 avatar
zakazuju, ale iba ministrantov 
u zien sa chtic nepredpoklada


23.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:44 avatar
svatice ...  


24.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 17:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:49 avatar
No nazdar Natalia   


27.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 17:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:53 avatar
Ale ano ,divila by si sa co vsetko stíham . ,a co ty cesty jake boli ? Blatove ?


33.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 17:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:59 avatar
Takže dnes si jej mala vyse hlavy ,ked ta tu nebolo..


36.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 18:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 17:47 avatar
jj, vies kolki sa k nam modlia?  


29.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:54 avatar
Kolkí ?


31.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 17:55 avatar
este ze to menovite nesces  


30.
označiť príspevok

dorota
   23. 2. 2009, 17:54 avatar
ta ja padam domov decka, budete tu mat intimco  


32.
označiť príspevok

ranexil muž
   23. 2. 2009, 17:56 avatar
Nezabudni zhasnut svetlo ,este by som musel od kompu vstat -no nic moc .. 


34.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 17:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

Natalia žena
   23. 2. 2009, 18:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

Poroslav muž
   24. 2. 2009, 20:28 avatar
Ja som vela krat kritizoval desatoro a tych namietok som mal vela.
V prvom rade su tam cisto nabozenske ustanovenia, ktore su iba zdanlivo redundantne v skutocnosti su priam skodlivou vlozkou - davaju navod ku nabozenskej netolerancii. Sam som casto prekvapeny ked ateisti alebo aj veriaci ktori uznavaju nabozensku slobodu uznavaju alebo obhajuju desatoro. To je pre mna tazko pochopitelne ale zial je to tak.
Dalej tie tzv. sekularne body su tak strucne napisane, ze sa daju rozne vykladat. To najzavaznejsie, nezabijes, asi je najkontroverznejsie. My co sme citali Bibliu, hlavne Toru, tak vieme ako sa k tomu postavil samotny Mojzis (Ex 32). Otazne je teda co to vlastne znamenalo, a bez naleziteho pravneho vykladu je to len heslo - slogan. Dokonca demagogia, z hladiska nasledovnych udalosti opisanych v Biblii. A to ani nespominam dalsie prikazania, ktore nasleduju prakticky hned za tymito. Ex 20: 24 oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu, Ex 20:25 popáleninu za popáleninu, ranu za ranu, hrču za hrču. --- hned dalej sa spomina otroctvo ale akosi samotny princip otroctva Bohu ani Mojzisovi asi velmi nevadi. Dalsia kapitola je este drsnejsia: Ex 22, 18 Čarodejnicu nenecháš nažive!
Dalsia vytka by sa tykala lepsich alternativ (dole som dal link na niektore). Co takto deklaracia ludskych prav? Ak dokazu bezni jedinci spravit lepsie kostry zakonnikov, tak to stoji na povazenie bozskosti Jahveho.

Uzitocne a pouzite zdroje:
www.svatepismo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

P.S. Nebol ten Jahve daky demon co skryval rozky parozky? (Ex 33:23 Potom svoju ruku odtiahnem a ty ma uvidíš odzadu. Ale moju tvár nesmie nik vidieť!" )


61.
označiť príspevok

DNA111 muž
   8. 3. 2009, 13:55 avatar
/V prvom rade su tam cisto nabozenske ustanovenia, ktore su iba zdanlivo redundantne v skutocnosti su priam skodlivou vlozkou - davaju navod ku nabozenskej netolerancii. Sam som casto prekvapeny ked ateisti alebo aj veriaci ktori uznavaju nabozensku slobodu uznavaju alebo obhajuju desatoro. To je pre mna tazko pochopitelne ale zial je to tak./Tak ako každý zákon je zneužitelný tak aj čisto náboženské ustanovenia v desatore môžu byť zneužité.
Čo sa týka náboženskej slobody aj tu treba byť opatrný lebo bezhranične ňou mávať je krátkozraké a ľudia sa uvedomia až vtedy ked sa ich začne dotýkať a to platí aj pri ostatných slobodách.
Len taký príklad.Predstav si žeby tu bola absolútna náboženská sloboda.Náhodou by sa sem prisťahovali indovia.mal by si napr dcéru tá by sa vydala za inda.Náhodou by ten ind havaroval v aute bol by pohreb a jeho rodina by si uplatnila vrámci náboženskej slobody nárok nato že ich náboženstvo a zvyky im kážu aby s ním bola upálením pochovaná aj jeho žena v tomto prípade tvoja mladá dcéra.Bol by si aj vtedy taký happy a bojoval za uplatňovanie náboženskej slobody??? predpokladám že nie....Tak isto aj tá biblická náboženská sloboda mala svoje hranice ktoré si spomenul tu:
/Dalsia kapitola je este drsnejsia: Ex 22, 18 Čarodejnicu nenecháš nažive!/čarodejníctvo už tie hranice presahovalo tak ako napr dnes by dnešné náboženské hranice prekračoval kult indickej bohyne Kálí a jej ľudské obete ktoré potlačili v indii angličania.Podobné ľudské obete sa v tej dobe spájali s čarodejníctvom a ďaľšími okultnými náboženskými praktikami tých národov ktoré dal Boh izraelcom vyhubiť pokial sa od tých praktík neodvrátia.Aj preto musel Mojžiš tak tvrdo zakročiť v prípade Mojzis (Ex 32) lebo izraelci tam prejavili tendenciu sa vrátiť k egyptskému uctievaniu teľaťa čo bolo krokom k tomu že mohli smerovať aj k okultným náboženským praktikám iných okolitých národov kde boli aj ľudské obete.Čo sa neskôr aj stalo ked izraelci padli do modloslužby.:(
Ono ľahko sa kritizuje kým nieje človek sám postavený riešiť takéto situácie.Chcel by som vidieť ako by si to riešil ty na jeho mieste.


39.
označiť príspevok

ranexil muž
   24. 2. 2009, 21:19 avatar
Poro dal si sem nejaku blbost s tým 33:23


40.
označiť príspevok

Poroslav muž
   24. 2. 2009, 22:28 avatar
Troska rypem ohladom Ex 33. kapitoly, s kym sa to vlastne ten Mojzis zhovaral. (Anjel, padly anjel, Boh...?) Tu je vacsi uryvok z www.svatepismo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk :
9 A len čo Mojžiš vošiel do stánku, spustil sa nadeň oblačný stĺp a ostal stáť pri vchode do stánku. Potom sa rozprával s Mojžišom.
10 A všetok ľud videl stáť oblačný stĺp pri vchode do stánku. Tu všetci povstali a každý sa vrhol (na zem) pri vchode do svojho stanu.
11 Pán sa však rozprával s Mojžišom z tváre do tváre, ako keď sa niekto rozpráva so svojím priateľom. Potom sa vrátil do tábora. Ale jeho služobník, mladík Jozue, Nunov syn, sa nevzďaľoval zo stánku.
12 A Mojžiš povedal Pánovi: "Pozri, ty mi prikazuješ: "Vyveď tento ľud!" A neoznámil si mi, koho pošleš so mnou, hoci si povedal: "Poznám ťa po mene, ba našiel si milosť v mojich očiach."
13 Ak som teraz našiel v tvojich očiach milosť, prezraď mi, prosím, svoje zámery, aby som poznal, že som našiel milosť v tvojich očiach. Veď tento ľud je tvojím národom!"
14 On odpovedal: "Ja mám ísť osobne (s tebou), aby si ty mal pokoj?!"
15 Tu on odpovedal jemu: "Ak nepôjdeš s nami osobne, ani nás nevyvádzaj odtiaľto!
16 A po čom poznám, že som našiel milosť v tvojich očiach, ja a tvoj ľud, ak nie po tom, že pôjdeš s nami a my, ja a tvoj ľud, budeme tým vyznačení pred všetkými národmi, čo sú na zemskom povrchu?"
17 Tu Pán povedal Mojžišovi: "Aj toto, o čo si prosil, urobím, lebo ty si našiel milosť v mojich očiach a ja ťa poznám podľa mena!"
18 On povedal: "Daj mi vidieť svoju slávu!"
19 On mu odvetil: "Predvediem pred tebou všetku svoju nádheru a vyslovím pred tebou aj Pánovo meno. Milostivý budem, ku komu chcem byť milostivý, a zmilujem sa nad tým, nad kým sa chcem zmilovať!"
20 A ešte mu povedal: "Moju tvár nemôžeš vidieť, lebo niet človeka, ktorý by mňa videl, a ostal by nažive!"
21 A Pán hovoril ďalej: "Hľa, neďaleko mňa je miesto, tam vystúp na skalu!
22 Keď tade pôjde moja sláva, postavím ťa do skalnej trhliny a položím na teba svoju ruku, kým neprejdem.
23 Potom svoju ruku odtiahnem a ty ma uvidíš odzadu. Ale moju tvár nesmie nik vidieť!"

Kto bol ten Pan? Podme citat dalsiu kapitolu:
1 A Pán opäť hovoril Mojžišovi: "Vykreš si dve kamenné tabule, práve také, aké boli prvé, a ja na tabule napíšem slová, čo boli na prvých tabuliach, ktoré si rozbil.
2 A buď pripravený vystúpiť včasráno na vrch Sinaj a postaviť sa na temene vrchu predo mňa.
3 Nikto však nesmie vystúpiť s tebou, nech sa nik neukazuje na celom vrchu! Ani ovce a dobytok sa nesmú pásť nablízku."
4 Mojžiš teda vykresal dve kamenné dosky, také, aké boli prvé, a včas vstal a vystúpil na vrch Sinaj, ako mu prikázal Pán; do rúk vzal tie dve tabule.

Nie som podkuty teolog, ale velmi mi to nepripomina Boha coby stvoril cely Vesmir... (Podla mna su to bud vymysly ucelovo spravene na ovladanie davu alebo nejake sny ci halucinacie, samozrejme.)


62.
označiť príspevok

DNA111 muž
   8. 3. 2009, 14:30 avatar
A čo by ti pripomínalo Boha cobystvoril celý svet?Čo konkrétne ti v tom dialogu vadí? Ešte k tomu aby sme pochopili aká je tá Božia tvár ktorú Mojžiš nemohol vidieť je si treba doplniť informácie. A tie sú pár stránok za Ex33 v Ex34 :

27Hospodin riekol Mojžišovi: Napíš si tieto slová, lebo na základe týchto slov uzavrel som zmluvu s tebou a Izraelom. 28A bol tam s Hospodinom štyridsať dní a štyridsať nocí; chlieb nejedol ani vodu nepil; vtedy napísal na dosky slová zmluvy, desať prikázaní. 29Keď Mojžiš zostupoval z hory Sinaj, dve dosky svedectva boli v jeho rukách, ale Mojžiš nevedel, že pokožka jeho tváre žiari, keďže hovoril s Hospodinom. 30Áron a všetci Izraelci videli Mojžiša, a hľa, pokožka jeho tváre žiarila, i báli sa priblížiť k nemu. 31Mojžiš však zavolal na nich i vrátil sa k nemu Áron i všetky kniežatá zo zhromaždenia a Mojžiš sa s nimi rozprával. 32Potom sa priblížili k nemu všetci Izraelci a v prikázaniach im podal všetko, o čom Hospodin hovoril s ním na vrchu Sinaj. 33Keď Mojžiš dohovoril s nimi, dal si závoj na tvár. 34Keď však Mojžiš vchádzal pred Hospodina rozprávať sa s Ním, snímal si závoj, kým nevyšiel; keď vyšiel a hovoril Izraelcom, čo mu bolo prikázané, 35Izraelci videli tvár Mojžišovu, že pokožka Mojžišovej tváre žiarila; Mojžiš si zase kládol závoj na tvár, keď šiel hovoriť s Ním.

Takže ak neboli izraelci pod vplyvom halucinácií opakovane tak je tu popísaný vplyv Božej prítomnosti na Mojžišovu tvár a to bol Boh pred mím zahalený a Mojžiš nevidel priamo Božiu tvár...


41.
označiť príspevok

jungold
   25. 2. 2009, 17:25 avatar
mojzis bol prespekulovany. on chcel byt tiez faraonom svojich zidov. mal vzdelanie egytskej elity, bol tovedec (alchimista), ohurovat ludi ohnostrojmi a inymi praktikami, pre nho nebol problem. on si to desatoro aj toho svojho jahveho proste vymyslel. manipulator ako sa patri.


42.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   25. 2. 2009, 20:22 avatar
" Pán sa však rozprával s Mojžišom z tváre do tváre" ak si všimneš, Boh s ním rozprával stále na oblaku pred stanom. A ak chceš niečo takéto vysvetľovať, skús si najskôr pozrieť dobové pozadie, iné preklady biblie a potom môžeš skúsiť vyhlásiť to, čo si tu vyhlásil...mojžiš bol manipulátor? Fíha..čo sa ešte nedozvieme..skús to vysvetliť bližšie. Ak by sa každý človek riadil prikázaniami, svet by vyzeral úplne inak. No sme poznačení hriechom. Ale to neznamená, že prikázania nemáme dodržiavať. Pán Ježiš hovorí: neprišiel som zrušiť zákon, ale ho naplniť...Boh nám dal slobodnú vôľu, môžeme si vybrať, chceme ísť za ním a spoznávať jeho lásku? ja to robím a neľutujem. Ak chceš študovať starý zákon, mal by si začať doboôvým pozadím, to ti dá odpoveď na otázky...skús si zohnať viaceré preklady, ak možno, tak v jazyku, v ktorom bol starý zákon písaný, to by si mal tiež vedieť a to najdôležitejšie, začni s modlitbou...toto je minimum pre to, ak chceš študovať bibliu. Inak si ju vyložíš zle, podľa svojho...Ja vidím v prikázaniach niečo iné, niečo viac, než len rozkazi a pre mňa to nie su rozkazi. Prikázania dodržiavam preto, lebo som spoznal ich Tvorcu, Jeho láskuj, robím to s radosťou..


43.
označiť príspevok

fajer
   26. 2. 2009, 13:37 avatar
Lukáš2,prosím ťa netáraj,ak by sa ľusdia riadili zdravým rozumom,vtedy by vyzeral svet ináč....


44.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 2. 2009, 17:04 avatar
A ako by vyzeral svet?


45.
označiť príspevok

lukáš2 muž
   26. 2. 2009, 21:04 avatar
to by ma tiež zaujímalo...ak by sa ľudia riadili svojim vlastným rozumom, svojim "ja", tak by to vyzeralo dosť biedne, ale vlastne svet už k tomu dnes speje..ľudia zabúdajú na bibliu, na Boha, nemajú čas a následky sú katastrofálne. Bez Boha sme nič (to je môj názor) načo je ti zdravý rozum, ak ho využívaš pre seba?


46.
označiť príspevok

Poroslav muž
   26. 2. 2009, 21:10 avatar
No veru skoda ze uz nie su tie skvele casy ked sa ludia mucili, palili z nabozenskych dovodov, ked sa viedli nabozenske vojny, a trestne vypravy z nabozenskych dovodov.  


47.
označiť príspevok

ranexil muž
   26. 2. 2009, 21:20 avatar
Poroslav a dnes sa vedu z akych dovodov trestne vypravy? Hulakaju že chrania slobodu . Predtým co chranili ? Vieru ,ktora i tak konci pri slobode . 


48.
označiť príspevok

fajer
   27. 2. 2009, 08:36 avatar
na zlé veci ako biblia ,boh už mali dávno zabudnúť,ich náslecky sú katastrofálne,ty nevidíš to zlo ktoré pramení z náboženstva?;pozri židia moslimi,ty si fakt slepý....


49.
označiť príspevok

Poroslav muž
   27. 2. 2009, 09:03 avatar
Nuz to mas tak, ked pre ludi je dolezitejsi obal - lubiva reklama o tom aka je Biblia uzasna, nez obsah - skutocny text ktory sa v nej nachadza. Tyka sa to samozrejme aj Koranu, Talmudu a ostatnych nabozenskych knih, aj ked tieto co sa tyka nevkusu, brutality, odpornosti su priam vynimocne. (Bibliu som precital, Koran sa mi tak hnusil ze som ho nebol schopny docitat, Talmud iba kusok som precital tiez to vyvolavalo odpor.) Je to zvacsa dane tym, ze ludia nerozmyslaju kriticky ale autoritariansky. To je vazny problem, ked ludia nerozmyslaju logicky, nereflektuju vlastne nazory, nezamyslaju sa nad tym co sa im predostiera. Miesto toho sa spoliehaju na niekoho "mudrejsieho", aj ked casto ide o ludi dost hlupych a moralne pochybnych ako je napr. Sokol, Slota (v politike je to tiez bezne) a pod. Je to pohodlnejsie ako pouzivat vlastny rozum, nechat sa viest niekym inym. Aj ked az pricasto mi (vztah nabozenskej autority a veriaceho) to pripomina vztah brutalneho uchylaka a hlupeho decka: "Spapaj ten jedik na uspavanie co Ti davam, ved Ja tvoj velky otecko viem najlepsie ze jedik je pre teba najlepsi. Mu-ha-ha-ha!"


51.
označiť príspevok

fajer
   27. 2. 2009, 11:21 avatar
máš pravdu,preto ich nazývajú,stádo, ovce,ovca sprostý tvor,aké priliehavé pomenovanie,pre čitateľov a praktizovateľov týchto kníh.....


52.
označiť príspevok

Poroslav muž
   27. 2. 2009, 13:44 avatar
Rad by som vedel ako by sme (ako ludstvo) mohli vyriesit problem absencie kritickeho myslenia. Rano som sa cestou do prace o tom chvilku bavil s kamaratom, Ja som tvrdil zeby stacilo zlepsit skolstvo, On mi zasa kontroval jednou vedeckou studiou: Vraj v standartizovanych testoch cinania dosiahli 80% a americania 20% ale co sa tyka chapania vedeckej metody tam skorovali narovnako - ak dostali problem vedeli rovnako dobre stanovit testovaciu hypotezu, metodu skumania pod. Teraz ma zas napadol historicky vyvoj, ci nahodou vzdelanie casom (radovo mozno az stovky rokov) neodstranuje rozne povery, a to ci nema vplyv ak nie na zmensenie pomeru nabozensky zalozenych ludi voci celku, alebo aspon posun nabozenstva k sekularnejsej menej bigotnej, fanatickej, zelotskej, fundamentalistickej verzii. Aj ked na druhej strane v USA sa rozmaha fundamentalizmus, aj ked ich skolstvo zasa nie je ktovie ake. Dokonca rozne sekty vyucuju svoje deti po svojom vid. Amisi a pod. - co povazujem za porusenie ludskych prav - pravo na vzdelanie. Ale to je debata na dlhsie. Potom mozeme podebatit.


50.
označiť príspevok

cingelova zuzana
   27. 2. 2009, 09:25 avatar
Máš pravdu. Zavadzanie a klamstva . Ľudia sú zvláštny tvor. To ,že chlieb sa je a voda sa pije uverí iba vtedy, ak to povie autorita. Ináč je to nepodložené. Tak si to zneužívajú Tí, ktorí vedia klamať.


64.
označiť príspevok

DNA111 muž
   8. 3. 2009, 14:44 avatar
Prvá ani druhá svetová vojna nepramenila z náboženstva práve že ich hlavný protagonisti popreli náboženstvo a následky nemajú obdobu.taktiež ani vzdelanie ktoré tu v nároku na právo na vzdelanie žiada Poro nieje zárukov toho že vojny a násilie už nebudú.Lebo práve spomínaný protagonisti oboch posledných svetových vojen vonkoncom netrpeli nedostatočným vzdelaním.Takže vyhovárať sa na "zlé veci "ako biblia je krátkozraké.


68.
označiť príspevok

dorota
   13. 3. 2009, 00:12 avatar
zase vedla DNA, adolf sa zminuje a odvolava na boh v jeho "diele" mein kampf.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:43,  Veru aj ty si konecne Nasu Zuzku odhalil je to extremne bohata a vplyvna zena z pozadia riadenia...
dnes, 16:43,  Po hromadnej streľbe na večierku v New Yorku boli dvaja zabití a 14 zranených...
dnes, 16:41,  Vodička sťa Putinovo svedomie a im furt nie je dosť dobrá!!!!!!!!!!!...
dnes, 16:39,  komunikuje so mnou teta miliardárka, ktorá mi nechce dať peniaze, mám zmrazený učet...
dnes, 16:39,  Hovnometník Arťom Šeinin z 1. kanála v priamom prenose prináša odhalenia, za ktoré by sa...
dnes, 16:30,  Zas si to musel dojebabrat a to som ta za to drevo pochvalil
dnes, 16:30,  Ahoj Tomáš ... *19 *38 Môžeš dať do potravinovej búdky a či chudobnej susede na chlieb...
dnes, 16:29,  Juraj Režo alias...
dnes, 16:27,  Noo toto ti ide oziarena informacia a da sa to citat. Dokonca ani neklames.
dnes, 16:25,  Ja neviem to si nemozu vymysliet aspon nejaku normalnu habaduru ktoru by sme im zozrali . *11
dnes, 16:22,  Lietadlo po kolapse Navalného núdzovo pristálo v Omsku. Koniec poznámky. Dálik pokračuje:...
dnes, 16:22,  Dálik: „By ma veľmi zaujímalo čo za debila píše takéto články (Navalný a novičok)....
dnes, 16:21,  Novičok a západná neomylná rusofóbna propaganda Peter Dálik, absolvent...
dnes, 16:13,  11 zabitých počas násilného víkendu v New Yorku https://www.youtube.com/watch?v=9nO_gI40lpE
dnes, 16:12,  Presne černosi sa bežne zabíjajú medzi sebou.
dnes, 16:07,  Díky za info...
dnes, 16:02,  A je to tu určite mal zase niekto nesprávnu farbu pokožky . Bubáci
dnes, 16:02,  Štiepané schne oveľa rýchlejšie . Ak kupuješ siahovice štiepať by si ich mal surové...
dnes, 16:00,  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/LaChonita16.JPG/1200px-LaChonita16.JPG
dnes, 15:57,  Dvaja dospievajúci zastrelení pri basketbale v New Yorku....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(184 656 bytes in 0,227 seconds)