Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Desať božích prikázaní

29
reakcií
11742
prečítaní
Tému 10. septembra 2007, 21:33 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
10. 11. 2008
95
10. 05. 2011
10
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 9. 2007, 21:33 avatar
Vážení priatelia,
veriaci i ateisti, budem tiež veľmi rád, ak vyjadríte svoj názor na desať nábožensko-etických príkazov a zákazov, ktoré podľa Biblie dal Boh (Jahve) prostredníctvom Mojžiša Židom a ktoré neskôr prevzalo aj kresťanské a islamské náboženstvo. V starozákonnej časti biblie, v knihe Deuteronomium 5:6-21, si môžeme prečítať toto:

1) Ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý som ťa vyviedol z Egyptskej zeme, z domu sluhov.
Nebudeš mať iných bohov predo mnou.
2) Neučiníš si rytiny nijakej podoby vecí, ktoré sú na nebi hore ani tých, ktoré sú na zemi dole, ani tých, ktoré sú vo vodách pod zemou. Nebudeš sa im klaňať ani im nebudeš slúžiť, lebo ja Hospodin, tvoj Boh, som silný Boh revnivý, ktorý navštevujem neprávosť otcov na synoch ešte i na treťom i na štvrtom pokolení tých, ktorí ma nenávidia, a činím milosť tisícim, tým, ktorí ma milujú a ktorí ostríhajú moje prikázania.
3) Nevezmeš mena Hospodina, svojho Boha, nadarmo, lebo Hospodin nenechá bez pomsty toho, kto by vzal jeho meno nadarmo.
4) Ostríhať budeš deň soboty, aby si ho svätil, tak ako ti prikázal Hospodin, tvoj Boh. Šesť dní budeš pracovať a budeš konať hocijakú svoju prácu. Ale siedmy deň je sobotou Hospodinovi, tvojmu Bohu; nebudeš robiť nijakej práce, ani ty, ani tvoj syn ani tvoja dcéra ani tvoj sluha ani tvoja dievka ani tvoj vôl ani tvoj osol ani niktoré tvoje hovädo ani tvoj pohostín, ktorý je v tvojich bránach, aby si odpočinul tvoj sluha i tvoja dievka jako ty. A budeš pamätať na to, že si bol sluhom v Egyptskej zemi, a že ťa vyviedol odtiaľ Hospodin, tvoj Boh, silnou rukou a vystretým ramenom, preto ti prikázal Hospodin, tvoj Boh, aby si svätil sobotný deň.
5) Cti svojho otca i svoju mať, ako ti prikázal Hospodin, tvoj Boh, aby sa predĺžili tvoje dni, a aby ti bolo dobre na zemi, ktorú ti dá Hospodin, tvoj Boh.
6) Nezabiješ!
7) Nescudzoložíš!
8) Neukradneš!
9) Nepovieš na svojho blížneho falošného svedoctva!
10) Nepožiadaš ženy svojho blížneho, ani si nezaželáš domu svojho blížneho, jeho poľa ani jeho sluhu ani jeho dievky, jeho vola ani jeho osla ani ničoho, čo je tvojho blížneho.

Katolícka a a ostatné kresťanské cirkvi si znenie Desiatich prikázaní v priebehu histórie menil tak, aby bolo dostatočne zrozumiteľné v danej dobe. Aktuálne znenie podľa katolíckej cirkvi je takéto:
1) Ja som Pán, tvoj Boh. Nebudeš mať okrem mňa iných bohov, ktorým by si sa klaňal.
2) Nevezmeš Božie meno nadarmo.
3) Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.
4) Cti svojho otca a svoju matku.
5) Nezabiješ.
6) Nezosmilníš.
7) Nepokradneš.
8) Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.
9) Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
10) Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Skúste vysloviť svoj názor, ako ľudstvo pokročilo v ich realizácii?


30.
označiť príspevok

Arwen
   5. 1. 2008, 20:09 avatar
Desatoro nebolo kedysi az takym problem, lebo jeho vnimanie bolo ine. Este si zabudol vetu zo SZ, ktora uvadza Dekalog - neviem ju presne, ale Boh tam spomina svoju starostlivost a lasku, ktoru preukazoval Izraelitom pocas putovania na pusti. A o tomto to je. Vztah s Bohom je najjednoduchsie obrazne vyjadrit na manzelstve. Muz a zena sa lubia a ich laska sa vzajomne specati pri uzatvoreni manzelstva a pri plodeni deti. V tej zmluve je vzajomna dohoda, oni sa dobrovolne zavazuju k urcitym pravidlam, ktore budu dodrziavat a potom si este nejake pocas zivota vytvoria "navyse", lebo kazdy z nich pochadza z inej rodiny a vytvaraju novu - to vsetko z lasky. Desatoro to su tie pravidla vo vztahu lasky Boha a cloveka.
Ani pre manzelov nie je vzdy jednoduche ich dodrzat, ale laska a úcta im k tomu dava silu. V jej mene sa vedia obetovat jeden pre druheho. No a ovocim toho vsetkeho su deti.
Aj laska Boha a cloveka by mala byt plodna, teda zamerana na zivot inych.


2.
označiť príspevok

Nadja žena
   10. 9. 2007, 23:57 avatar
Kasafran, tieto prikázania v upravenom znení hlásali aj komunisti... at o je práve ono, ako sa im darilo ich realizovať?

... bol by svet dnes horší, rovnaký alebo lepší, keby tieto prikázania známe neboli?


3.
označiť príspevok

harpia
   11. 9. 2007, 08:36 avatar
Tusim ani jedno prikazanie uz nikto nedodrziava,napr. neukradnes...Kto v dnesnej dobe nekradne?este aj veriace babicky kradnu vsetci kradnu.MOja baby sa riadi heslom :co neukradnes nemash Alebo nezosmilnis.Ak je toto na co myslim tak kto uz teraz je verny svojmu priatelovi,priatelke?Ja osobne ano ale vela ludi uz nie a hlavne tych mladsich ale najdu sa vela ludi aj starsi.Alebo nezabijes.To je uz troska diskutabilnejsie.Zabijaju ludia?zabijaju nie tak vela ale zabijaju..Alebo nebudes krivo svedcit proti svojmu bliznemu.SAk nie nadarmo sa vravi ze najvacsia radost je z nestastia svojho blizneho.A nevezmes meno bozie nadarmo?Tak k tomu sa uz konkretne nevyjadrujem lebo uz aj ja ho pouzivam az-az a niekedy sa zato hanbim.....tot vse


4.
označiť príspevok

Sauron
   11. 9. 2007, 12:12 avatar
a kedy sa dodržiavali?


5.
označiť príspevok

motyl
   11. 9. 2007, 12:16 avatar
Harpia: len k tomu ze asi nespravne chapes slovo "nezosmilnis", to totiz neznamena byt verny svojmu priatelovi/priatelke, ale to znamena "nemat milostny pomer pred manzelstvom".ale aj to je pravda ze v dnesnej dobe sa ani toto uz nedodrziava, kazdy chce vyskusat viac partnerov...ale ja dufam, ze sa k tymto ludom nepridam, pretoze chcem zostat verna svojmu priatelovi!!!
Kasafran: ja poznam tieto prikazania ako veriaca velmi dobre, ale velmi sa mi paci podoba z knihy Deutoronomium, len jednemu celkom nerozumiem: co sa mysli pod DIEVKOV, lebo zenu spomina v 10. prikazani zvlast a v 4. zase spomina zvlast dceru, ale kto je potom dievka?!?!?!


6.
označiť príspevok

Roman
   11. 9. 2007, 13:28 avatar
Ahoj Kasafran.Nie často sa zapájam do takýchto diskusí ale toto si otvoril veľmi dobrú tému.Božie Desatoro je niečo čo sme dostali od Boha aby sa nám žilo dobre. Možno sa to bude niekomu zdať smiešne ale je to tak. Boh vždy vedel a vie čo je pre nás dobré, čo potrebujeme a čoho sa naopak máme vystríhať. V týchto desiatich bodoch je obsiahnuté všetko čím sa máme riadiť a ak tak činíme sme dobrý v očiach Hospodinových a je to vidieť aj na našom bežnom živote, v našom správaní a v našich pevných postojoch k životu.Prejdem však ku koreňu veci. Je veľmi dobré ako si v úvode rozpísal pôvodné a "nemenné Božie Desatoro" a potom to ako ho upravila katolícka církev.Ak si čitatelia dobre všimnete katolíci úplne drzo zrušili druhé Božie prikázanie o tom ,že nemáme vytvárať podobizne... , ale realita je taká,že kostoly sú plné samých MODIEL, nemých drevenných alebo kamenných sôch pod ktorými ludia klačia modlia sa a prosia.Je to úplne to isté ako keď Izrael prepadol modloslužbe a klanali sa najskôr zlatému telaťu potom Bálovy atď...
A kde zostal náš živý Boh ? Načo má za nás orodovať panna Mária keď máme pána Ježiša Krista my predsa nepotrebujeme žiadnych prostredníkov a sprostredkovateľov a to už nehovorím o tom,že v Písme Svätom teda v Biblii nie je ani len jediná zmienka o tom ,že Mária bola vzatá do neba (je to katolícky výmysel).Podme ďalej,štvrté prikázanie Sobota.
Len Židia,Adventisti a Baptisti siedmeho dňa dodnes verne dodržiavajú svätenie Soboty.
V Biblíi nenájdete jednu jedinú zmienku o tom,že by sa mala svätiť Nedeľa (opäť katolícky výmysel,žial prebralo ho nerozumne veľa cirví).Ale naopak o svätení Soboty je tam toho neúrekom. No poďme ďalej, a tak aby bol dodržaný počet prikázaní ,katolíci rozdelili pôvodné desiate prikázanie na deviate a desiate.(to preto,že pôvodné druhé zrušili nakoľko sa im nehodilo.Nakoniec stačí sa pozrieť na Vatikán) Takže, toto je upravená realita môj brat Kasafran. Pán Ježíš ale predsa povedal " Neprišiel som zrušiť zákon môjho Otca ani prorokov ale som ho prišiel naplniť..." Ludstvo síce pokročilo vo všetkom možnom ale Desatoro musí zostať nemenné a musíme ho dodržiavať tak ako bolo napísané do kamenných dosiek Božím prstom, tu nieje miesto na nejaké ale.... Ludia často hovoria, ale dnes je iná doba,neuvedomujú si však to najdôležitejšie, je iná preto,že sa nedržíme Božieho Desatora. A preto bratia,nenechajte sa opíjať klamstvom "ludí,farárov,kazateľov ktorý hovoria, "ale dnes je iná doba". Chyťte sa Božej ruky a počúvajte tých ktorý sa jej už dávno chytili a vedia,že nič lepšie nemôže byť. Ak chcete žiť v pravde,študujte Písmo sväté, je tam všetko čo potrebujete vedieť. A ešte pre tých ktorý sa snažia manipulovať ľudí,v Zjavení Jána (posledná kniha Nového Zákona) je jasné varovanie pre tých čo sa snažia zmeniť Bibliu. A neodpustím si ešte jednu poznámku, v katolíckej Biblíi si církev nedovolila zmeniť Desatoro ale vo svojom katechyzme už desatoro vyučuje tak ako je opísané na začiatku,čiže zmanipulované a tým klame už malé deti ktoré chodia na náboženstvo, "AKÁ TO OPOVÁŽLIVOSŤ". No a vrchol všetkej drzosti bol to,keď pápež prehlásil,že Katolícka cirkev je jediná pravá Kristová cirkev. Pozrite sa na ten honos vo Vatikáne,samé zlato,sochy,bohatstvo ktoré naslúži núdznim a potrebním.Keby tu Pán Ježiš prišiel teraz tak by ich hnal s byčom z chrámu ako vtedy kupcov.Dalo by sa ešte veľa hovoriť ale nechajme do našich životov prehovoriť Pána Boha a budeme mať všetko čo potrebujeme, a hlavne večný život v Nebeskom Královstve.


7.
označiť príspevok

Roman
   11. 9. 2007, 13:35 avatar
Ahoj Motýľ. K tvojmu dotazu. Dievka bol výraz pre slúžku a Žena pre manželku. A preto aj slúžky v Židovských rodinách mali vždy v Sobotu voľno ,pretože Sobota je deň Hospodinov.


8.
označiť príspevok

motyl
   11. 9. 2007, 21:28 avatar
Dakujem za vysvetlenie Roman...Napisal si vela pravdy, ale v com s Tebou nesuhlasim je to, ano mas pravdu v Sv. Pisme sa hovori ze Pan na siedmy den (v sobotu)odpocival a tento den svatil, ale preco by to nemohla byt nedela?! Ked je nedela nasim siedmym dnom...dobre ked je to taky problem tak by sa to teoreticky dalo posunut ale preco aj, ved to je len maly detail, hlavne ze sa ten jeden den svati, no nie?!
A s tymi krestanskymi "modlami" mas pravdu, ani mne sa to nepaci...chodievam do kostola a velmi casto som sa uz nad tym zamyslala, preco je to vsetko tak honosne, preco su ludia kvoli tolkej krase, zlata a mohutnych stlpov, lakani do kostolov...Raz som zazila velmi jednoduchu sv. omsu v opustenej kaplnke bez soch a okras len so svieckami a spevom...bolo to pre mna nieco magicke a nezabudnutelne...skoda ze to nezazivam pri kazdej navsteve kostola


9.
označiť príspevok

kolinany
   11. 9. 2007, 22:51 avatar
takze .. 10 prikazani .. mozno vymyslene, mozno nie ..
ja k tomu len tolko .. snazim sa nimi riadit .. niekedy to nejde, ale snazim sa .. a je to fajn, ked mate v zivote nejake tie zasady a prikazania, ktorymi sa riadite ..


10.
označiť príspevok

Roman
   11. 9. 2007, 23:00 avatar
Ahoj Motýľ. Vieš ja som ešte nedávno,možno dva ,tri roky späť videl to s tou Sobotou úplne rovnako ako ty. Ale potom ako som začal čítať Písmo kde je velmi veľa o Sobote,vieš to nieje
len v Desatore tak napr. 2Moj.35.1-2 a ďalej 3Moj.16.30-31 a aj niečo z Nového Zákona
EV.Sv.Marka 2.27-28 a je tam toho veľmi veľa. Vieš to je práve to,ako ty hovoríš "detail"
ale prečo by potom Pán Boh tak často prízvukoval práve to,že to má byť práve Sobota.
Ja som v podstate krstený katolík ale skutočne svätím Sobotu.V piatok po západe slnka vlastne začína Sobota (tak zvaný čas prípravy na Sobotu Ev.sv.Marka 15.42) a končí západom slnka v Sobotu.Tu vlastne neplatí naše technické počítanie času od pol noci do pol noci ale od západu do dalšieho západu.Keby si sa mohla na to spítať našich Židovských bratov,tak ti to potvrdia,ani to tak robia už tisícky rokov.Som asi trochu hŕŕ s tými veršami z písma ale Bibliu len Bibliou vysvetlíme.A ešte jeden veľmi pekný - Prvá Epištola sv.Jána 2.1-29 (vlastne celá druhá kapitola).Ja Ťa tiež chcem povzbudiť,je veľmi dobré, že čítaš Písmo a ak sa necháš Pánovov rukou viesť prídeš aj nato ako je to s tou Sobotou ja už dnes nemám s tým problém.
Problém skôr vidím v tom,že sme si v minulosti zvykli všetko robiť v Sobotu a nejak to nevieme zmeniť. Chodíme na nákupy,pracujeme v záhradkách,večer si ideme niekam sadnúť s priateľmi a tak nejak sa týchto návykov nechceme vzdať.Ale ver mi, ide to. Pán Boh nás všetkých miluje rovnako a ako náš Otec nám vie aj pomôcť a objasniť Biblické pravdy.Ale jedno mi ver Nedeľa alebo Sobota to skutočne nieje detail. Ja ti veľmi prajem aby si v živote našla správnu cestu a tú skutočnú pravdu ktorá je v Písme. Príslovia 3.1-35

Prajem dobrú noc.


11.
označiť príspevok

harpia
   12. 9. 2007, 17:14 avatar
Dobre tak som nevedela cop je nezosmilnis....a ak to je to co vravi motyl tak to uz fakt vela ludi nedodrziava....nepoznam kto by to dodrzal


13.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   15. 9. 2007, 12:19 avatar
Ja poznám napríklad dosť ľudí, čo to dodržali....Aj keď to sú väčšinou tí ľudia, ktorí čítajú bibliu naozaj vždy vtedy, keď sa im naskytne nejaká príležitosť. Nie sú to takí, ktorí ani v kostole nevedia, že nejaká Biblia vôbec existuje....


14.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 9. 2007, 14:17 avatar
Knihomolka5,
nepovažuj to odo mňa za zlomyseľné, ale chcem sa Ťa opýtať, akým hodnoverným spôsobom sa dá poznať ľudí, ktorí "nezosmilnili"?! Skutočne k tomu stačí len čítať Bibliu vždy, keď sa im vyskytne príležitosť?
Páči sa mi Tvoja znalosť slovenskej gramatiky. Držím Ti palce!


20.
označiť príspevok

knihomol5 žena
   23. 9. 2007, 18:53 avatar
Nie, nestačí len čítať Bibliu. Treba podľa nej aj žiť, a to sa dá veľmi ľahko zistiť, či ten, čo ju číta aj podľa nej žije.


12.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 9. 2007, 22:13 avatar
Desatoro totalitného kapitálu:
1. Ja, kapitál, som Boh tvoj a len mne sa budeš klaňať.
2. Nevezmeš moje meno nadarmo.
3. Spomeň si, aby si ma vždy chválil a ctil.
4. Cti otcov môjho objavenia a synov môjho udržiavania.
5. Nezabíjaj ma reguláciou štátu.
6. Ak ma uznávaš, nesmilni so solidaritou.
7. Nekradni národne časti mojej nadnárodnej globalizácie.
8. Nepreriekni, žiadne obvinenie proti mne.
9. Nesúciť s chudobou a biedou, ktoré sú mojim ovocím.
10. Neupieraj mi celosvetovú ekonomickú a politickú diktátorskú moc.


15.
označiť príspevok

Sauron
   15. 9. 2007, 16:45 avatar
Ešte zo desaťkrát to skopíruj do rôznych tém...iste vzbudíš aspoň nenulový záujem. Inak, Warren Buffet, veľký to kapitalista venoval nejakých 37 miliárd dolárov na charitu. Pre teba sú kapitalisti asi stále tí nafúkaní arogantní páni v cylindroch z čias prvej priemyslenej revolúcie. Ale vieš, keby komunizmus mal prevahu nad kapitalizmom...zvíťazil by. Ale to sa nestalo.


16.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 9. 2007, 23:41 avatar
Sauron,
samozrejme, že môžem - v čom je podľa Teba problém?
A kedyže to a komuže to ten investičný guru Warren Buffet, preoblečený za najväčšiho z filantropov, venoval tých "mizivých" 37 mld. USD na charitu?
Vlani bol totiž druhým najbohatším mužom USA s majetkom 46 mld. USD a toto poradie si už udržuje viac akom 10 rokov. Na akom mieste by bol, keby bol skutočne taký charitatívne štedrý?

TOP 5 USA boháčov v roku 2006:
Bill Gates 53 mld $
Warren Buffett 46 mld $
Sheldon Adelson 20,5 mld $
Larry Ellison 19,6 mld $
Paul Allen 16 mld $


17.
označiť príspevok

Sauron
   20. 9. 2007, 06:31 avatar
Hehehe, iste, Lenin alebo Stalin boli asi väčší filantropi, ži si v utopických predstavách :-DDD

2006: (75 years old)
Buffett announced in June that he would give away more than 80%, or about $37 billion, of his $44 billion fortune to five foundations in annual gifts of stock, starting in July 2006. The largest contribution will go to the Bill and Melinda Gates Foundation.


18.
označiť príspevok

Kasafran
   20. 9. 2007, 17:47 avatar
Sauron,
ešteže vieš byť pri svojej irelevantnej reakcii aj briskný - to skutočne hocikto len tak nedokáže. Neboj sa, nežiadam od Teba žiadnu ohľaduplnosť - naopak, želám si, aby si bol aj naďalej v názorových stretoch dostatočne prudký a nešetrný - ale len vtedy, keď hovoríš/píšeš k meritu veci. Čím skôr precitneš zo súčasnej virtuálnej reality, tým to bude aj pre Tvoju budúcnosť osožnejšie.
P. S.
Ako vidím, tiež sa Ti podarí sem-tam niečo skopírovať?


19.
označiť príspevok

Kasafran
   22. 9. 2007, 22:55 avatar
Životné príbehy každého z nás sa odohrávajú na scéne, ktorá vo všetkých oblastiach života spoločnosti odráža svoju rozpoltenosť.Toto medziobdobie ľudstva je súčasne ohavné i krásne.
Jeho ohavnosť je v tom, že vo väčšine sveta je stále legalizované právo na privlastňovanie výsledkov práce iných, právo vykorisťovať človeka človekom, triedu triedou, je možné viesť vojny, zriaďovať koncentračné tábory, zhadzovať bomby na mestá, kde žijú ľudia...
Jeho krása je v tom, že sa našli sily, ktoré dokázali ľuďom ukázať reálne možnosti, ako a čím prekonať túto rozpoltenosť a ukázať cestu do skutočne ľudskej budúcnosti.
Rozmer budúcnosti v sebe i dnes nesú komunisti. Za jeho naplnenie neváhali bojovať, a ak bolo treba i umierať. Tí, ktorí niesli a nesú znamenie budúcnosti a dali sa na cestu boja so "stavom sveta", ale taktiež aj so "stavom v sebe samom", neboli osudom vyvolení. Pracovali a pracujú v závodoch, kanceláriách, učili a študovali na školách, zakladali roľnícke družstvá na vidieku a ich zápas "sám so sebou" a o druhých mal svetlá i tiene, slnečné i zamračené dni, radosti i tragické zážitky osobné i spoločenské.
Komunizmus nie je chvíľkové zapálenie, ale vášeň - život. Tak písal Iľja Erenburg. Váha začatého diela zreálňovala našu budúcnosť a nedočkavosť mladosti dávala dozrieť plodu nadosobného cieľa a túžbe realizovať ušľachtilé a vedecky zdôvodnené spoločenské ideály. Bolo v nás mnoho naivity a nedočkavosti, ale i mnoho nadosobného nadšenia. Robili sme chyby, nemálo sme zaplatili za to, čomu sa hovorí životná skúsenosť. Ale žiadna zloba, žiadna nenáviť renegátskej a antikomunistickej demagógie nemôže zmeniť fakt, že socializmus bol a je dielom komunistov za spoluúčasti širokých ľudových más.
Komunisti svoj vzťah k životu a svoj svet hodnôt, rovnako ako vlastné šťastie nachádzali a nachádzajú vždy uprostred boja za šťastie všeobecné v súlade s bojom, v ktorom sa stretávajú antagonistické triedne záujmy - záujmy proletárov so záujmami vlastníkov kapitálu. Vo svojej "Poslednej reportáži spod šibenice" Július Fučík napísal aj toto:
"Ak miluješ život, potom pre jeho krásu musíš ísť do boja!"...


21.
označiť príspevok

luckap
   10. 11. 2007, 08:28 avatar
Desať Bižích prikázaní je správne mať.Pán Boh v nich vyjadril zákon.Podľa čoho vieme čo máme robiť a čo nie.Pán Boh v nich cez ne nás chce chrániť.Keď nesosmilníme,nemusíme sa báť že máme AIDS.Keď ukradneme nemusíme sa báť polície.Keď zabijeme tiež.Pán Boh nám chce povedať toto nerob,toto môžeš .Aby sme sa nečudovali keď nás podľa nich bude súdiť.
Všetky proroctvá v Biblii sa vyplnili ikrem jedného ,ktoré sa vyplní.

Ježiš nie je ,nebol obyčajným človekom.On uzdravoval,pomáhal,vyučoval,zomrel za naše hriechy,aby sme sa ne nezomreli.

Biblia nám ukazuje jasnú cestu k večnému životu. Najprv musíme priznať, že sme zhrešili proti Bohu: "Lebo všetci zhrešili a postrádajú slávy Božej" (Rímskym 3:23). Všetci sme sa dopustili vecí, ktoré zarmucujú Pána Boha, čo znamená, že si zaslúžime trest. Keďže všetky naše hriechy sú v konečnom dôsledku hriechmi proti Bohu, jedine večný trest je dostatočnou odplatou. "Odplatou za hriech je smrť, ale Boží dar je večný život skrze Ježiša Krista nášho Pána" (Rímskym 6:23).

Avšak Ježiš Kristus, dokonalý (1 Petra 2:22), večný Syn Boží sa stal človekom (Ján 1:1,14) a zomrel, aby splatil náš dlh. "Boh tak dokazuje svoju lásku k nám, že my kým sme ešte boli hriešnikmi, Kristus zomrel za nás" (Rímskym 5:8). Ježiš Kristus zomrel na kríži (Ján 19:31-42), vzal na seba trest, ktorý sme si zaslúžili my (2 Korintským 5:21). O tri dni vstal zmŕtvych (1 Korintským 15:1-4) a zvíťazil tak nad hriechom a nad smrťou. "Vo svojej veľkej milosti nám daroval nový život v živej nádeji skrze vzkriesenie Ježiša Krista" (1 Petra 1:3).

On vstal z mŕtvych.Sú o tom dôkazy.Nielen v Biblii.Ale aj v iných .

Ježiš je Boh inak by nedokázal vstť z mŕtvycha zomrieť za naše hriechy.Je to Boží Syn.Spasiteľ a Pán.


22.
označiť príspevok

Bystro
   13. 11. 2007, 15:57 avatar
Viac menej súhlasím s luckap. Zákon bol určený pre dodržiavanie v dobe zákona - t. j. v Starom zákone. Teraz je doba milosti, kedy je zákon určený na to, aby sme zistili, že nie sme schopní ho dodržiavať. Aby sme zistili, že sme hriešni a podľa Božej spravodlivosti zasluhujeme smrť (viď citáty od luckap). O zmysle zákona (10. prikázaní) sa priamo píše v Rimanom 3:19 a ďalej "...pretože zo skutkov zákona nebude ospravedlnený pred Ním ani jeden človek, lebo zo zákona je poznanie hriechu...". Niet k tomu čo dodať.
"Poďte ku mne všetci, ktorí ste obtiažení, a ja vám dám odpočinutie"


23.
označiť príspevok

Sauron
   13. 11. 2007, 16:10 avatar
Hlupák potrebuje nad sebou bič boží aby konal podľa zákonov. Múdry človek aj sám vie čo je pre neho aj spoločnosť najlepšie.


27.
označiť príspevok

slniecko
   15. 11. 2007, 12:57 avatar
  chi chi, toto sa mi páči. Máš úplnú pravdu  


24.
označiť príspevok

Degon
   14. 11. 2007, 15:38 avatar
Kasafran tu otvoril zaujímavú tému a tak trochu si robím výčitky, že som do nej ešte neprispel. Mám o desatoru jednu zaujímavú teóriu a chcem ju tu po prvý raz predložiť, ale najskôr by som chcel tu položiť niekoľko otázok:
1. Prečo bolo desatoro napísané na dve dosky? Nestačila iba jedna?
2. Prečo je rozloženie na oboch také nerovnomerné? 3 na prvej a 7 na druhej?
3. Prečo sa prvá doska tak odlišuje od tej druhej? Prvé tri (prikázania) majú iný charakter, ako tie ostatné. Tie prvé sú akoby doporučujúce, kým ostatné sú zákazové.
Toto desatoro dostal podľa Biblie Mojžíš od JHVH ako základný zákon (ústava) novo sa utvárajúcej židovskej spoločnosti. Každá spoločnosť sa delí na vládcov a poddaných a vládcovia majú iné postavenie (práva a povinnosti), ako tí poddaní a tak sa domnievam, že jedna doska súžila pre židovských vládcov a druhá pre poddaných. Pre privelegovanú triedu vládcov, kde najvyššie postavenie zaujímal samotný Mojžíš platili prvé tri prikázania (vyznávať jedného Boha, nevytvárať podoby Boha, ani živých tvorov, nevyslovovať meno Božie nadarmo). Pre poddaných však platili zákazy spoločenského charakteru, ktoré mali zabezpečiť normálne spolužitie.
Ako vieme z Biblie, Mojžíš pre neposlušnosť poddaných dal 3 000 mužov pozabíjať (II.M.32,28), ale vinu neprisúdil sebe, ale poddaným. Aj z toho je zrejmé, že prikázanie „nezabiješ“ nevzťahoval na seba, ale iba na poddaných. Z uvedeného vyplýva, že už vtedy sa položili základy dvojakej morálky, jednej pre vládcov a druhej pre poddaných.
Pekný deň!


25.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 11. 2007, 15:45 avatar
Degon,
ty prekonavas sam seba  


26.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 11. 2007, 15:59 avatar
fuj musel som to predychat )
To znamena, ze uz aj boh mal na nas dvojaky meter ?????
Vsetci sme si rovni len podaktori su si rovnejsi ... no to hadam nemyslis vazne Degon...


28.
označiť príspevok

Degon
   16. 11. 2007, 11:02 avatar
Boris,
každá pravda má svoju logiku. Ak sa budeš pridŕžať logiky, objavíš pravdu všade, bez ohľadu na to, či je šokujúca, alebo nie.


29.
označiť príspevok

Sauron
   16. 11. 2007, 13:43 avatar
Degon,
inak povedané...čo sa babe chcelo, to sa babe prisnilo...aj bez logiky.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:23,  18- asi si ma nepochopil, mňa práve vyrušuje zakladanie všakovakých spoločenstiev a...
dnes, 12:19,  17- Je to možné a nie je na tom nič zlé pokiaľ z toho dôvodu nebude zatracovať katolíkov...
dnes, 12:19,  https://www.youtube.com/watch?v=9v1CJ_9hfkE Socialistický zázrak tesne pred krachom
dnes, 12:08,  https://www.youtube.com/watch?v=JxHM4A0S0e8
dnes, 12:07,  Dobré ráno podbratia!!!!! Nech vás ich úsmev sprevádza po celý deň!!!!!!!!!!!...
dnes, 12:06,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/117170562_3201449603280468_8972861467854281445_o....
dnes, 12:05,  Rubrika: Z našich archívov!!!!!!!!!!! Takto končil dolár v roku 2014 na hlavných...
dnes, 12:02,  Hizballáh Božia strana, Alláhova strana) je libanonská šiitská politická a vojenská...
dnes, 12:00,  Pripomeniem zopár neteroristických akcošiek HAMAS Hamás je palestínska islamistická...
dnes, 11:54,  Teroristické organizácie sú v rusku napríklad Jehovisti alebo dokonca filantropická...
dnes, 11:49,  kntsz výborne popísané. Tiež som nevedel pochopiť pretrvávajúce virtualne boje proti...
dnes, 11:11,  Keď ti nevyhovujú existujúce, založíš vlastné podľa svojich predstáv ;)
dnes, 10:56,  - "Zaujímalo by ma, prečo ľudia vytvárajú takéto spoločenstvá a prečo do nich...
dnes, 10:47,  Tak sa poriadne ožer až tak že si odpáliš pečeň a urýchliš to ;)
dnes, 10:42,  Tam skončím tak či tak.*19
dnes, 10:34,  Do hrobu ;)
dnes, 10:33,  Alkohol mi pomáha.*19
dnes, 10:32,  No hej, kameň je dobrý stavebný materiál ;)
dnes, 10:31,  AJ tak sa dá.
dnes, 10:30,  Alkohol z teba hovorí ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je milšie dostať kamienok z lásky, ako diamant z povinnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(113 655 bytes in 0,471 seconds)