Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Človek nie je stvorený na obraz boží

39
reakcií
4159
prečítaní
Tému 12. marca 2013, 18:38 založil milky945.

podobné témy:1.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 3. 2013, 18:38 avatar
Človek je tvorený (nie stvorený) na obraz Boží, čiže dielo stvorenia človeka práve prebieha, u niekoho viac, u niekoho menej. K tomuto záveru sa dá prísť na základe Písma a je v rozpore s vierou RKC, pretože RKC verí v konečné / ukončené stvorenie človeka, hlavne podľa Gen 1, 26. Z toho vyplýva, že odlúčenie od Boha v dôsledku prvého hriechu (vyhnanie z raja) je chybná logika, viac o tom posledný odsek.

V Gen 1, 26 a Gen 1, 27 sa píše: „A Bôh riekol: Učiňme človeka na svoj obraz a podľa svojej podoby“ a „A Bôh stvoril človeka na svoj obraz, na obraz Boží ho stvoril, mužské a ženské pohlavie ich stvoril.“ Už v tomto písme vidno, ako ďaleko je / bol človek od Boha. Píše sa „mužské a ženské pohlavie“. Láska medzi mužom a ženou má podľa mňa dosť ďaleko od lásky medzi Bohom Otcom a Bohom Synom, lebo Boh je láska, človek nie je láska.

Ďalej v písme sa píše, že človek bude mať v „nebi“ duchovné telo (1Kor 15,44), ktoré bude oproti nášmu súčasnému telu dokonalejšie, schopnejšie a bez chorôb. Rozdiel medzi telom tam a tu naznačuje rozdiel medzi dušou / duchom tam a tu (človek = telo + duch, tam = nebo, tu = zem). Teda náš duch v nebi bude dokonalejší, bude stvorený do konečnej podoby, na obraz boží.

Hovorí o tom aj 1Kor 15,28: „A keď mu bude všetko podrobené, vtedy sa i sám Syn podrobí tomu, ktorý mu všetko podrobil, aby bol Bôh všetko vo všetkom.“. Lebo na konci bude Boh všetko vo všetkom, božia vôľa bude vo všetkom, aj v človeku. Teda každý človek bude 100% verný Bohu a jeho vôli. Nebude náchylný na hriech. Takže nebude asi ani peklo, ale to je iná téma, sem nepatrí.

Ďalej pozrime sa na písmo Mat 5,3: „Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je nebeské kráľovstvo“. Kto je chudobný duchom? Je chudobný duchom konečné stvorenie, stvorené na obraz boží? Asi nie, inak by aj Boh bol chudobný duchom. Chudobný duchom je človek, ktorý pri svojej náchylnosti na hriech uzná svoju nedokonalosť a neschopnosť priblížiť sa Bohu svojimi silami. Tým uznáva a dokazuje kým je, nedokončené stvorenie. Tým zároveň uznáva Krista za svojho Pána, ale to je opäť iná téma.

Dalo by sa ísť ešte ďalej, videl som v písme rôzne označenia človeka, z toho tri sú: deti Adamove, deti diabla (Ján 8,44) alebo cudzoložňatá (Žid 12,8).

Z uvedeného vyplýva záver, že zatiaľ nie sme stvorený na obraz Boží a odlúčenie od Boha v dôsledku prvého hriechu (Adam a Eva) je chybná logika. Nejde o odlúčenie, lebo odlúčenie je odcudzenie alebo zhoršenie vzťahu, ktorý bol najskôr „dobrý“ a potom „zlý“. Ale náš vzťah s Bohom bol od počiatku „zlý“. Efezanom 2,13 hovorí, že človek bol od počiatku svojho stvorenia ďaleko od Boha, lebo jeho stvorenie ešte neskončilo, ale iba začalo a postupne cez Krista sa približuje k Bohu.


9.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 15:03 avatar
Asi to nie je z prvého príspevku zrejmé, ale cieľom tejto témy je poukázať na to, že človek na počiatku (Adam a Eva) nebol stvorený na obraz boží. Keby bol, nedopustil by sa tak trápneho hriechu v rajskej záhrade. Rajská záhrada je zrejme len podobenstvo, reálne sa tento príbeh nestal, ale vo svojej podstate je to dôkaz stvorenia, ktoré si neváži svojho stvoriteľa, tak isto ako lucifer. Konečné stvorenie človeka v nebeskom kráľovstve bude mať Boha v úcte, bude ho milovať, bude si ho vážiť. Adam a Eva nemali / nevedeli nič z toho voči Bohu. Vo vzťahu k Bohu sa nechovali ako zamilovaný pár navzájom voči sebe, keď on jej splní, čo jej vidí na očiach a naopak, ako to poznajú mnohí zo života. A v konečnom stvorení / nebeskom kráľovstve bude vzťah k Bohu silnejší ako je akýkoľvek ľudský vzťah.

Tu je zaujímavá ešte otázka slobodnej vôle. Je prítomna vo vzťahu zamilovaných osôb? Nie sú zamilované osoby otrokmi svojej lásky? Mám pocit že sú otrokmi svojej lásky, takže otázka slobodnej vôle je bezpredmetná a smiešna. No ale vo vzťahu k Bohu to asi platí dvojnásobne.

Rajská záhrada je pre Adama a Eva to čo zasnúbená zem pre židov. V rajskej záhrade Boh zakryl hriech prvých ľudí (1.Mojžišova 3,21). To isté robili židia obetami zvierat, keď s ich pomocou zakrývali hriechy (3.Mojžišova 4:35). Hriech a jeho zakrytie je to, čo mali prvý ľudia spoločné so židmi. Z toho vyplýva ďalší spoločný znak, ich nedokonalosť v stvorení. Takže teórie o odlúčení, o návrate z odlúčenia, o obnove pôvodného obrazu ako počúvam všade sú bludy.


15.
označiť príspevok

Krištof
   13. 3. 2013, 16:19 avatar
Milky945. "Človek je tvorený (nie stvorený) na obraz Boží, čiže dielo stvorenia človeka práve prebieha, u niekoho viac, u niekoho menej."

A tvorí sa postupne na Boží obraz aj ten človek, ktorý sa svojím hriešnym zmýšľaním, spôsobom života, pýchou stáva čoraz hriešnejším, horším? Napríklad satanista. Aj to je človek. Biblia hovorí, že zlí ľudia a anjeli sa dostanú do "pekla", napr.: "A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života." (Mt 25, 46) Takže vlastne až v pekle budú duše napr. satanistov stvorené na Boží obraz? Alebo už na tomto svete, keď ich kazenie sa dostatočne pokročí? Zjavne nie. Stvorený na Boží obraz a podobu - podľa Písma - je človek ako taký, no má slobodu a môže sa rozhodnúť aj pre zlé veci. Môže sa dokonca - obrazne povedané - duševne pretvárať na Diablov obraz. Ak niečo prebieha, tak u niektorých postupné zdokonaľovanie sa, posväcovanie sa, zlepšovanie vzťahu k Bohu a pod. 1. list Tesalonickým 4: "Lebo to je vôľa Božia: vaše posvätenie... Nech sa nikto vo svojom počínaní nedopúšťa prehmatov a neklame brata... Veď Boh nás nepovolal pre nečistotu, ale pre posvätenie."

"K tomuto záveru sa dá prísť na základe Písma a je v rozpore s vierou RKC, pretože RKC verí v konečné / ukončené stvorenie človeka, hlavne podľa Gen 1, 26."

Nie je to vierouka len rkc (a gkc - grécko katolíkov), lež aj pravoslávia a protestantizmu. A nielen podľa Gn 1, 26-27, hoci tam to začína. Pozri aj Gn 5, 1-2: "Keď Boh stvoril Adama, urobil ho na Božiu podobu, muža a ženu ich stvoril, požehnal ich a dal im meno človek, keď boli stvorení."
Alebo Gn 9, 6 v starozákonnom prikázaní o tom, že za vraždu je trest smrti: "Kto preleje ľudskú krv, človek nech preleje jeho krv, lebo na Boží obraz som stvoril človeka."
Prípadne aj 1. list Korintským 11, 7: "Muž... je obrazom a slávou Boha". A verš 12: "lebo ako je žena z muža, tak je aj muž skrze ženu a všetko je z Boha."

Na rozdiel od zvierat a rastlín je človek stvorený na obraz a podobu Boha. Čo to vlastne znamená? Jednoducho sa to dá povedať napr. takto: Obraz Boha odkazuje hlavne na nemateriálnu stránku človeka. Oddeľuje človeka od živočíšneho sveta, uspôsobuje ho na panovanie nad zemou, ktoré pre neho Boh zamýšľal (Genesis 1:28) a umožňuje mu mať spoločenstvo s jeho Tvorcom. Je to podoba mentálna, morálna a sociálna. Mentálne, človek bol stvorený ako racionálny, slobodný jednotlivec. Inými slovami, človek môže rozmýšľať a môže si vybrať. Je to odrazom Božieho intelektu a slobody. Vždy, keď niekto vynájde zariadenie, napíše knihu, nakreslí krajinku, vychutná si symfóniu, vypočíta matematický príklad alebo pomenuje domáce zvieratko, on alebo ona prehlasujú skutočnosť, že sú stvorení na Boží obraz. Morálne, človek bol stvorený v spravodlivosti a v perfektnej nevinnosti, ako odraz Božej svätosti. Boh sa pozrel na všetko čo stvoril (vrátane človeka) a nazval to „veľmi dobrým“ (Genesis 1:31). Naše svedomie alebo „morálny kompas“ je známkou toho pôvodného postavenia. Kedykoľvek niekto napíše zákon, odvráti sa od zlého, chváli dobré správanie alebo sa cíti vinne, vždy potvrdzuje skutočnosť, že je stvorený na Boží vlastný obraz. Sociálne, človek bol stvorený pre spoločenstvo. To odráža Božiu trojjedinú podstatu a Jeho lásku. V Edene, hlavný vzťah, ktorý človek mal, bol ten s Bohom a Boh stvoril prvú ženu pretože „nie je dobré človeku byť osamote“ (Genesis 2:18). Vždy, keď sa niekto zosobáši, nájde si priateľa, objíma dieťa alebo keď príde do kostola, tak dáva najavo skutočnosť, že sme stvorení na Božiu podobu. Súčasťou toho, že sme stvorení na Boží obraz je to, že Adam mal možnosť slobodnej voľby. Aj keď mu bola daná spravodlivá prirodzenosť, Adam urobil zlé rozhodnutie a vzoprel sa proti Jeho Stvoriteľovi. Ako tak urobil, tak porušil obraz Boha, ktorý v bol ňom a potom túto porušenú podobu podal všetkým jeho potomkom (Rímskym 5:12). Dnes stále nosíme Boží obraz (Jakub 3:9), ale tak isto nosíme aj jazvy hriechu. Mentálne, morálne, sociálne a fyzicky poukazujeme na účinok hriechu. Dobrou správou je, že keď Boh vykupuje jednotlivca, tak začne obnovovať pôvodný obraz Boha tým, že tvorí „nového človeka, stvoreného podľa Boha v spravodlivosti a svätosti pravdy“ (Efezským 4:24). Toto vykúpenie je možné jedine cez Božiu milosť skrze vieru v Ježiša Krista ako nášho Spasiteľa od hriechu, ktorý nás oddeľuje od Boha (Efezským 2:8-9). Skrze Krista sme nové stvorenie v podobe Boha (2 Korintským 5:17).
www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Dalo by sa ísť ešte ďalej, videl som v písme rôzne označenia človeka, z toho tri sú: deti Adamove, deti diabla (Ján 8,44) alebo cudzoložňatá (Žid 12,8)."

Adamove deti znamená potomkovia Adama, prarodičia. Človek, ktorý má svojich ľudských rodičov, je stvorený na Boží obraz. "Deti diabla" podľa Jn 8, 44 neznamená, že ich stvoril či splodil Diabol, ale že sa správajú ako Diabol, resp. akoby jeho deti, ktorý bol "vrah od počiatku a nezotrval v pravde, lebo v ňom pravdy niet. Keď luhá, hovorí zo seba, lebo je luhár a otec lži", pretože aj oni chceli zabiť Ježiša a pod. To je to, čo som uviedol na začiatku, že človek sa môže - obrazne povedané - duševne pretvárať na Diablov obraz, podľa Diablovho zmýšľania a konania.

"Nejde o odlúčenie, lebo odlúčenie je odcudzenie alebo zhoršenie vzťahu, ktorý bol najskôr „dobrý“ a potom „zlý“. Ale náš vzťah s Bohom bol od počiatku „zlý“."

Boh keď stvoril človeka, uznal: "A Boh videl všetko, čo urobil, a hľa, bolo to veľmi dobré. A nastal večer a nastalo ráno, deň šiesty." (Gn 1, 31) Takže Boh to pôvodné uznáva ako veľmi dobré. Adam a Eva si žili v rajskej záhrade s Bohom, "ktorý sa za denného vánku prechádzal po záhrade" (Gn 3, 8). To bolo pred pádom, teda pred odchodom z tejto záhrady a pred pokazením vzťahu s Bohom, pred "smrťou". Tá rajská záhrada a človek s Bohom v nej sa niekedy chápe ako určitý vzor, povedzme ako by aj vykúpený človek mal žiť s Bohom. Starozákonný Adam je predobrazom novozákonného Krista, opierajúc sa o skutky, ktoré majú univerzálny účinok: smrť / život. Kristus - druhý Adam je ten, ktorý zničí smrť a prinesie život. Kristus, rovnako ako Adam, je na počiatku nového stvorenia a obnovenia vzťahu s Bohom, ktorý Adam svojím hriechom stratil. Rimanom 5, 14-15: "Sm­rť vlád­la od Adama po Mojžiša aj nad tými, ktorí nezhrešili na spôsob prie­stup­ku Adamovho. Adam je predob­razom toho, ktorý mal prísť. No nie je tak s darom milos­ti ako s pádom. Lebo ak pádom jed­ného človeka mnohí umreli, milosťou toho jed­ného človeka, Ježiša Kris­ta, sa milosť Božia a dar tým väčšmi roz­hoj­nili pri mnohých." Teda je tu vzťah medzi pôvodným stvorením a pádom človeka (Adam, Eva) na jednej strane a obnovením stvorenia, novým životom na strane druhej. V podobnej súvislosti hovorí aj Rim 6, 23: "Lebo mzdou hriechu je smrť, ale Boží dar je večný život v Kristu Ježišovi, našom Pánovi."
Efezanom 2, 13 nehovorí o Adamovi a Eve, lež o tých najprv hriešnych a potom spasených ľuďoch, ktorým je list Efezanom písaný, adresovaný. Oni najprv nemali žiadny "vzťah" s Bohom, na rozdiel od Adama a Evy. Pretože po prvom páde prešla na všetkých "smrť". Preto bolo treba ten vzťah obnoviť Kristom. Inými slovami na tento svet prichádzame tak, že postrádame patričný vzťah s Bohom, Božím kráľovstvom. Musíme sa preto "znovu narodiť z Ducha" (Jn 3, 6). 2Kor 5, 17: "Kto je teda v Kristovi, je novým stvorením. Staré sa pominulo, a hľa, nastalo nové." Božie kráľovstvo je "spravodlivosť, pokoj a radosť v Duchu svätom." (Rim 14, 17) Už píšem aj navyše.

"Rajská záhrada je zrejme len podobenstvo."

Je to možno symbolický príbeh, ktorý v symbolickej podobe obsahuje určité skutočnosti.


23.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 18:48 avatar
Takže inými slovami veríš na ukončené dokonalé stvorenie človeka na obraz Boží. Veríš tomu, že človek ako taký má slobodu a môže sa rozhodnúť aj pre zlé veci. A ja sa pýtam, môže sa aj Boh rozhodnúť pre zlo? Môže konať Boh zlo? Podľa tvojej viery môže, tak isto ako človek. Ale Boh tak nekoná, Boh koná iba dobro. Ale prečo? Buď nemá slobodnú vôľu alebo sa tak rozhodol. Pripusťme to druhé. Takže keď sa Boh rozhodol pre dobro, môže sa rozhodnúť aj človek. Tým ale stotožňujeme ľudské a božie rozhodovanie, kladieme ich na rovnakú úroveň. Ale to nie je možné z dvoch dôvodov:
1.Boha nikto za hriech neodsúdi / nepotrestá na večné muky
2.Boha nepokúša náš nepriateľ Lucifer a jeho partia, lebo sa bojí Boha.

Starozákonný Adam je prvý Adam, Kristus je posledný Adam. Prvý Adam nám dáva smrť, posledný Adam vykúpenie / život. To si napísal dobre. Myslíš, že prvý Adam nám dáva smrť až po svojom hriechu? To by znamenalo, že jeho hriech prešiel na nás, čo je somarina (dedičný hriech je blud). Prvý Adam nám dáva smrť nie hriechom ale sebou samým, svojou prirodzenosťou, zdedili sme jeho hriešnosť a tým pádom smrteľnosť. Tak ako Adam bol od začiatku hriešny (nestvorený na obraz boží), aj Kristus bol od narodenia Bohom, nezmenil sa druhý Adam tak ako sa nezmenil prvý Adam počas svojho životov. Tak ako Adam bol od začiatku hriešny, tak aj Kristus bol od svojho počiatku na spásu a vykúpenie. Alebo si myslíš, že Boh nečakal / nevedel ako sa rozhodne človek, či pre hriech alebo pre Boha? Takže keď Adam spáchal hriech a jeho hriešnosť sa rozšírila na zem, Boh otec bol najskôr v panike, čo s tým, ale potom si vydýchol, lebo dávno pred tým náhodou splodil syna. Dúfam, že vidíš iróniu v texte.

Nechcel som otvárať tému pekla, ale asi sa tomu nevyhnem. Peklo podobne ako stvorenie človeka na obraz boží spolu úzko súvisia, lebo jedno podporuje / potrebuje to druhé. Keď nemáš jedno, nemôžeš mať to druhé. Tvoj text: „Biblia hovorí, že zlí ľudia a anjeli sa dostanú do "pekla", napr.: "A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života." (Mt 25, 46) Takže vlastne až v pekle budú duše napr. satanistov stvorené na Boží obraz? Alebo už na tomto svete, keď ich kazenie sa dostatočne pokročí? Zjavne nie.“ …... Takže najskôr môj komentár na Mt 25, 46. Mohlo by sa zdať, že tu hovorí o pekle, ale to len vďaka dlho zaužívanej a tradičnej viere RKC a iných cirkví v peklo. Večné trápenie nemusí znamenať večné peklo, ale len trápenie na určitý vek ako vekové trápenie, pričom vek je časový interval. Je to jazyková hračka s obrovskými dôsledkami. Takže podľa tohto písma pripúšťam trápenie na určitý čas, ale nakoniec to trápenie skončí, lebo na koniec Boh bude všetko a vo všetkom, viď 1Kor 15,28 a vyššie. A na tvoju otázku, kde sa ten satanista pretvorí na obraz boží, odpoviem nasledovne. Bude to práve v tom vekovom trápení. On ako veľký nepriateľ Boha sa bude pri tvorení veľmi trápiť, lebo mu to bude „proti srsti“, podobne ako tým v Mt 25,46, ktorí nemali vieru, ktorí nedali najesť alebo napiť blížnemu, ktorým sa Boh protiví.

Na www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sknejdem reagovať, nemám nato, možno neskôr :-).


25.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 18:57 avatar
Boh nekona dobro. Hospodin to jednoznacne prehlasil sam o sebe...


26.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 19:10 avatar
Teda stojí to v biblii, ze cini aj zlo( mimo dobra)


28.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 19:50 avatar
kde?


30.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 19:54 avatar
V biblii to stojí, neviem aka pasaz..najdi si. Nemozem si drzat verse v apemti, kde su umiestnene.


29.
označiť príspevok

Krištof
   13. 3. 2013, 19:52 avatar
"Takže inými slovami veríš na ukončené dokonalé stvorenie človeka na obraz Boží."

Verím, že človek je stvorený na Boží obraz a podobu, podľa Písma. Dodatok: môže sa ďalej zdokonaľovať, posväcovať a pod.

"A ja sa pýtam, môže sa aj Boh rozhodnúť pre zlo? Môže konať Boh zlo? Podľa tvojej viery môže, tak isto ako človek."

Boh nie je človek, ide o dve odlišné bytosti. To, že človek je stvorený na Boží obraz, neznamená, že je Bohom.

"Takže keď sa Boh rozhodol pre dobro, môže sa rozhodnúť aj človek."

Človek sa môže rozhodnúť pre dobro.

"Tým ale stotožňujeme ľudské a božie rozhodovanie, kladieme ich na rovnakú úroveň."

Nekladieme ľudské a Božie rozhodovanie na jednu úroveň, hoci sú tam podobnosti. Jedna z vlastností človeka, ktorá súvisí s tým, že je stvorený na Boží obraz, je, že má ľudskú slobodu a môže sa rozhodovať napr. Boha nasledovať alebo odmietnuť.

"Myslíš, že prvý Adam nám dáva smrť až po svojom hriechu?"

Áno, až po prvotnom hriechu sa stáva hriešny a "zomiera", pričom toto sa prenáša na jeho potomkov.

"dedičný hriech je blud"

"Dedičný hriech" vysvetľuje, prečo najprv postrádame určitý život s Bohom, prečo potrebujeme Krista, aby sme skrze neho mali vzťah s Bohom.

"Tak ako Adam bol od začiatku hriešny (nestvorený na obraz boží)"

Adam nebol od začiatku stvorený ako hriešny. Bol stvorený na Boží obraz a žil s Bohom v rajskej záhrade.

"Tak ako Adam bol od začiatku hriešny, tak aj Kristus bol od svojho počiatku na spásu a vykúpenie."

Tam nie je takáto zhoda. Keby bol Adam od začiatku hriešny, nemohol by byť s Bohom v rajskej záhrade a nedošlo by potom k tej zmene, že po jedení zo zakázaného stromu bol vyhnaný zo záhrady a pokazil si vzťah s Bohom, prvýkrát zhrešil, duchovne zomrel. Kristus prišiel napraviť toto Adamove zlyhanie, prostredníctvom ktorého prišla duchovná smrť, pričom Kristus prináša život. Adam je nesposlušný a preto prichádza smrť, Kristus je poslušný až po kríž a prináša život. Adam je symbol, že človek môže slobodne poslúchnuť alebo odmietnuť Boha.

"Alebo si myslíš, že Boh nečakal / nevedel ako sa rozhodne človek"

Toto sa v Biblii v Genezis nerieši. Napokon sám si povedal, že "Rajská záhrada je zrejme len podobenstvo". Tam sa neriešia všelijaké takéto súvislosti. Ja hovorím o tom, čo je v Genezis. Avšak keď chceš niečo z Biblie, kde sa hovorí o tom, že "Boh podrobil stvorenstvo pominuteľnosti...", pozri Rimanom 8, 20-21: "Lebo pominuteľnosti bolo pod­robené stvoren­stvo, nie dobrovoľne, ale skr­ze Toho, ktorý ho pod­robil v nádeji, že aj samo stvoren­stvo bude oslobodené z otroctva skazy do slobody a slávy Božích detí." V podstate to môže zodpovedať "tomuto životu", aký tu žijeme, s jeho krásami i negatívami.

"Takže podľa tohto písma pripúšťam trápenie na určitý čas, ale nakoniec to trápenie skončí"

Aj keby skončilo, stále to zodpovedá pojmu peklo, s tým rozdielom, že raz ten trest skončí. Btw podobá sa to na "očistec"


34.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 21:19 avatar
Áno to máš pravdu, som sa zle vyjadril, Adam a Eva neboli hriešni, teda nemali hriech, ale mali k nemu veľmi blízko, mali potenciál / energiu / talent ho vykonať. Toto som myslel pri porovnávaní prvého a druhého Adama. Ostatné tvoje námietky nemá cenu moc komentovať, lebo moje slová rozoberáš príliš podrobne, vetu za vetou, pritom nehľadíš na celok, celkový význam.

K hriechu Adama a Evy ešte jedna krátka úvaha z brucha. Oni v skutočnosti páchali aj iné hriechy, len sa to medzi hriechy nezarátalo, lebo im to nebolo dané ako zákon / prikázanie. Keby im dal Boh iné prikázanie, porušili by práve to. Aj židom dal Boh len 10 prikázaní a oni ich tiež porušovali, zrovna tie. A prikázania židom a prikázanie prvým ľuďom určite nie sú všetky, nie je v nich úplne obsiahnutá celá božia vôľa, sú len náznakom božej vôle. Preto môžem obrazne povedať o Adamovi a Eve, že boli hriešny. Ale vlastne nie len obrazne ale doslova, viď Genesis 3,7: „Vtedy sa otvorily oči obidvoch, a poznali, že sú nahí.“. To čo znamená? Nahí okrem iného znamená hriešni. Boh ich nahotu zakryl vo verši 21: „A Hospodin Bôh učinil Adamovi a jeho žene odev z kože a odial ich.“. Keby šlo iba o nahotu doslova, stačilo by im zakrytie, ktoré si sami vyrobili. No a ďalej ešte dve písma.

Písmo (Žid 12,6): Lebo koho Pán miluje, toho kázni, a švihá každého, koho prijíma za syna. Ak znášate kázeň, Bôh sa vám podáva jako synom. Lebo kdeže je nejaký syn, ktorého by nekáznil otec? Ale ak ste bez kázne, ktorej sa stali účastní všetci, vtedy ste cudzoložňatá a nie synovia. A potom: svojho tela otcov sme mali za kázniteľov a ostýchali sme sa; či sa tedy o mnoho viacej nepodriadime Otcovi duchov, aby sme žili?! Lebo tamtí na málo dní, podľa toho, jako sa im videlo, káznili; ale on na užitok, dostať podiel na jeho svätosti.

Úvahu o Žid 12:6 som prevzal zo svojho staršieho príspevku. … V Žid 12:6 vidno, že jeho „výchova“ (kázni, švihá) vedie ku svätosti (viď koniec citátu), teda k stavu, ktorému sme teraz málo podobní. Jeho nevýchova nás naopak necháva v pôvodnom stave: „ste cudzoložňatá a nie synovia“, pričom cudzoložňatá nepatria Bohu, nie sú jeho. Takže cudzoložňatá je začiatok, je začiatošný stav našej existencie a svätosť / synovia Boží je náš konečný stav, cieľ nášho stvorenia. Treba si všimnúť ešte verš 8: „Ale ak ste bez kázne, ktorej sa stali účastní všetci,..“. To naznačuje, že Pán kázni každého a každý sa stane jeho synom, pričom Kristus je prvorodený, nie jediný syn.

Písmo (Efezanom 2, 19 – 22): Tak tedy už nie ste cudzincami a bezprávnymi pohostínmi, ale ste spoluobčania svätých a domáci Boží, vybudovaní na základe apoštolov a prorokov, kde je uholným kameňom sám Ježiš Kristus, v ktorom každé stavänie prístojne dovedna pojené rastie v svätý chrám v Pánovi, v ktorom sa aj vy spolu budujete v príbytok Boží v Duchu.“

Žid 12:6 je podobné s Efezanom 2,11... . V Efezanom 2 sú zaujímavé posledné verše, 19 – 22. Hovorí sa tam, že ľudia sa stávajú s pomocou Ducha svätého a Krista svätý chrám, ktorý rastie, lebo rastie ich počet. Neviem o tom, žeby Adam a Eva mali jedno z toho, Krista alebo ducha svätého. Potom nechápem, ako môže ísť o návrat z odlúčenia, o obnovu, keď ide o úplne nový stav, nové bytie, nové stvorenie, ktoré dovtedy nezažil nikto z ľudí.


39.
označiť príspevok

gabor muž
   6. 4. 2013, 22:58 avatar
Milky 945
Milky asi poznas dobre pismo alebo vidis len to co sati chce vidiet.Boh nekona len dobro ale i tresta.Boh svtvoril zlo,nezabudaj na verse IZAJASA ja ktori formujem zlo,nezabudaj na dohodu Boh A satana proti Jobovi.A o Adamovi zbitocne hovorit Bozi sinovia zostupili lebo ludske zeny boli krasne a tak mali pomer a rodili sa im obri.A boh povedal lutujem ze som stvoril cloveka znicim ho z povrchu zeme.A tak hodpodin spustil potomu,Hospodin si vibral Naocha a Jeho 3 sinov a urobil znima dohodu. Tak ze od naocha ak si vibral Boh jeho malo byt ako v raji ved Nas hospodin vedel koho si vibera ci sa milim?


38.
označiť príspevok

nenapadna
   14. 3. 2013, 21:15 avatar
mne sa snivalo,ze mimozemstania mi dali opatrovat knihu,ktora bola tajomstvom pre ludsku ivilizaciu.boli v nej nakreslene nejake postavy,vyzerali ako na tych starych hrobkach ,slnko a skoro vsade bol nejaky kruh,same kruhy,to mam z tych tem,co su na df.a teraz mam otazku k teme,kedy vnimas boha v svojej pritomnosti.otaznik


40.
označiť príspevok

ruwolf muž
   8. 4. 2013, 05:18 avatar
A nebala si sa?  Ze ju neuchranis?


2.
označiť príspevok

majomajo muž
   12. 3. 2013, 19:07 avatar
Jasné, je stvorený pod obraz boží........  
Súhlasí danisse


3.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   12. 3. 2013, 23:20 avatar
Že človek nie je obraz boží? Veď klame ako Boh, podvádza ako Boh, lúpi ako Boh, zabíja ako Boh, je rasista ako Boh a vykonáva aj holocaust ako Boh. A koná aj ďalšie svinstvá ako Boh. Že nie všetci ľudia sú takí? Lenže tí nepochádzajú od Boha. Túto tému nájdeš aj na tomto DF.
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 00:10 avatar
Potvrdil si úvodné slová a hlavnú myšlienku tejto témy. Ďakujem za pekný príklad.


4.
označiť príspevok

Nadja žena
   12. 3. 2013, 23:26 avatar
Ako môžem odlíšiť moje tvorenie seba na obraz boží od tvorenia boha na mne? Ako to rozoznám?


5.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 00:03 avatar
Moje tvorenie seba je to isté ako božie tvorenie vo mne, teda je to jedno a to isté. Odpovedám tvojimi slovami.


11.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 3. 2013, 15:22 avatar
Takže rozoznať sa to nedá. Na to sa teda môžem... vybodnúť, ak všetko, čo urobím dobré, je pripísané Bohu, a to zlé mne heh.


13.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 15:33 avatar
Tak som to nemyslel. Ty hovoríš o skutkoch, ja hovorím o tvorení / stvorení, ktoré v tebe realizuje Boh. Je to Boží dar, je to milosť, tak ako život samotný. Skutky sú prejavom tvojho stvorenia.


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   13. 3. 2013, 15:42 avatar
Čo teda vo mne tvorí Boh, a ja do toho nezasahujem?


16.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 16:40 avatar
Čo tvorí v tebe Boh? Boh tvorí tvojho ducha, lebo človek = telo + duch. Dáva ti poznanie a porozumenie písma / biblie a božej vôle. Základné rozlíšenie dobra a zla má každý z nás, takže priestupky ako krádež, podvod, vražda vieme posúdiť za zlé. Ale keď máš dve alternatívy, z ktorých sa obidve zdajú zdanlivo dobré, je ťažké vybrať tú správnu, teda ktorú by vybral Boh. Tak isto rámcové porozumenie Písma má každý z nás rovnaké. Ale hlbšie štúdium písma dáva každému človeku iné porozumenie, má iný výklad. A ktorý výklad je ten správny? No a spolu s poznaním rastie aj tvoja viera a to sa odráža na skutkoch a správaní, viď evanjelium ako vzorové správanie.


19.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 16:58 avatar
Pritom nehovorím o tom, kedy to robí a či to už robí, to je iná otázka. Odpoveď na ňu poznajú, ktorých sa to týka.


31.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 19:55 avatar
A ked ti dava uplne ine porozumenie biblie, nez o akom to tu staôle ludia kecaju tak to nie je ten isty Boh, co tvorí aj tvojho ducha?


32.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 20:25 avatar
To máš tak, každý človek má nejaké poznanie písma, také aké mu bolo dané duchom pravdy, duchom svätým. Žiaľ to poznanie nie je úplné a každému chýbajú nejaké čiastkové pravdy. No a potom človek / cirkev si veci domýšľa tak ako sa mu to hodí, podľa nejakej jemu vlastnej filozofie. Čiže suma sumárum, duch jeden ale poznanie rôzne kvôli domýšlaniu.

Človek má náturu domyslieť si chýbajúce časti skladačky, aby to celé dávalo nejaký zmysel, význam, čo je zlé, lebo je lepšie nemať žiadne chápanie celku ako nesprávne.


33.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 20:32 avatar
Velmi dobre.
Clovek si domysla sucasti skladacky, aby to bolo zmysluplne. A to cini na zaklade toho co uz vie.
takze stret ludskej bytosti s niekym, koho iba citis, resp. mozog ho vnima. Potom vytvorilo iluzorne predstavy o roznych zalezitostiach, dalej sa nebudem tomu venovat.
Malokto ma poravo poznat pravdu a ti ktorí ju poznanu tak ju utajuju...a aj budu, chcu zisk z pravdy.


7.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 10:06 avatar
Aura cloveka je priemet jeho sameho . Ma vajcovitý tvar, kde hranica je v istom zmysle odrazovou plochou vlastneho sebavyzarovania. Samozrejme je to komplexnejsie pre urovne, ktore preshuju cas- prítomnost, ci rozmer nasho sveta, ale da sa povedat, ze sme projekciou vesmiru v formu. Dalsiqa vec. Boh ma aj osobnu podobu a k jeho obrazu sme. Ak povie ze stvoril, tak to netreba chapat casove , ako lusk prstom, ale ze tvorenie k jeho obrazu prebieha, kedze Boh je nadcasova bytost a my zase v case rozmiestení.
Súhlasí Petrana


8.
označiť príspevok

ether muž
   13. 3. 2013, 14:30 avatar
človek ako nižšie je obrazom vyššieho, teda božského
jeho duša je stvorená tak, že ak človek pozná seba, tak sa priblíži k svojmu predobrazu, teda bohu, pretože boh ako dokonalý intelekt myslí a poznáva seba samého
Súhlasí Petrana


10.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 15:21 avatar
pekne sa to číta, al má to dva háčiky:

1. človek pozná seba, teda svojimi silami pozná obraz Boha v sebe, svoju dokonalosť? To je v rozpore s písmom. V písme je: "nie svojou silou", napr. vyššie citované Mat 5,3: „Blahoslavení chudobní duchom..."

2. Lucifer tiež poznal / poznával seba? On tým poznaním dospel vieš kde. Ale ak bol zlý na konci poznávania, musel byť zlý aj na začiatku, teda bol tak stvorený. Ale potom jeho stvorenie je boží plán.


12.
označiť príspevok

ether muž
   13. 3. 2013, 15:30 avatar
1. chudobní duchom je zrejme len vyjadrením podradenosti človeka voči bohu
2. čo s tým má Lucifer?


17.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 16:43 avatar
1. V tomto bode som chcel povedať len to, že spoznávať Boha a približovať sa k nemu cez seba je klamlivé, zlá cesta. V tebe nie je skrytá pravda, pravda je v písme a tú ti ešte musí zjaviť duch svätý, takže nie svojou snahou a silou získať porozumenie. Prečitaj sí aj ďalšie komentáre v tejto téme.
2. Lucifer bol najskôr "dobrý" anjel, potom bol padlý anjel a dospel k tomu sebapoznávaním. Takže podľa teórie sebapoznávania musel byť zlý na začiatku svojho stvorenia. S týmto záverom by sa aj dalo súhlasiť.


18.
označiť príspevok

milky945 muž
   13. 3. 2013, 16:48 avatar
V tebe nie je skrytá pravda = V človeku nie je skrytá pravda


22.
označiť príspevok

ether muž
   13. 3. 2013, 17:36 avatar
1. predsa by človek mal byť obrazom vyššieho a teda len skrz jeho vnútro, teda dušu alebo rozum a tým sa pripojí k božskému rozumu a pozná tým božské
2. stále ten satan? sebapoznávaním? prečo by mal byť hneď na začiatku zlý?


20.
označiť príspevok

Krištof
   13. 3. 2013, 16:59 avatar
"chudobní duchom je zrejme len vyjadrením podradenosti človeka voči bohu"

Môže byť. Chudobní duchom možno: uvedomujúci si chudobu pred Bohom, resp. uvedomujúci si, že sú chudobní, biedni oproti Bohu; pokorní, opak pyšných. Inak hoci Božia vôľa je primárna a ľudská vôľa sekundárna, aj tá má svoju silu. Ako píše sv. Tomáš Akvinský v Summa Theologia: "Potom, čo sme sa zaoberali Bohom, obráťme sa k človeku, ktorý je Božím obrazom, a teda má, podobne ako Boh, moc nad svojimi činmi."
Súhlasí ether


21.
označiť príspevok

Vlado muž
   13. 3. 2013, 17:03 avatar
Chudobní duchom = mentálne zaostalí, dementi, idioti, malého ducha, čiže luza, chamraď, zberba, neintelektuáli, nevzdelanci…


27.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 19:12 avatar
Da sa povedat, ze tomu vsetkemu zodpoveda ovca, jednop kg jahnaciny sa vykupuje nieco cez 2 eura do ITA.
Ovca ovcu nezere, preto slovaci neradi jahnacie.


24.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 3. 2013, 18:52 avatar
Vzdy ma stve, ze ludia pravdu nechapu..ze milky vay? 


35.
označiť príspevok

Chiara
   13. 3. 2013, 21:31 avatar
Svet stvoril Boh a ostatné Made in China :D:D


36.
označiť príspevok

viluette muž
   13. 3. 2013, 23:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

viluette muž
   13. 3. 2013, 23:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:01,  Elemír, nože som Ťa našla, *29 ... Posielam Ti peknú správu, čo sa Ti možno bude hodiť....
dnes, 14:55,  Kasafran, vieš, že si veľký kokot? Prečo trpíš fóbiou, a neliečiš sa? Veď zo...
dnes, 14:47,  (1-3) Humanitárny bombardér a Hokejis, to je skutočne exemplárny príklad zákulisného...
dnes, 14:36,  " Lebo kto nad oblakmi je roveň Pánovi? Kto sa z Božích synov podobá Pánovi"...
dnes, 14:33,  Naďuš 90% odkazov Kasafrana nefunguje *13*13*13 Možno je to tým , že Kasafran na 90%...
dnes, 14:32,  140: RKC jednotná je a vždy bola, pretože mi máme len jeden katechizmus, jedni dogmy a...
dnes, 14:28,  9 : Protestanti nie sú o nič lepší, sami sa nevedia zhodnúť na nauke ale druhým vyčítajú
dnes, 14:27,  Kasafran je dobrá správa že penťacky týždenník Pčolinského nemusí . Penta ako...
dnes, 14:08,  Šokujúce fakty o Vladimírovi Pčolinskom......
dnes, 13:42,  ELAN - Jedenaste prikazanie
dnes, 13:41,  *03 kntsz, a ty (mi) tu už chýbaš, tak nám napíš niečo. *38 Ako sa máš? Ako tráviš...
dnes, 13:39,  *19*19*19 ja by som tak nechcela, často sa od toho sama v sebe musím oddištancovať… *56
dnes, 13:32,  Jasňačka, Parlíčku, mávam ti vdiaľ... *56*55*39 Dneska, keď prídem dom, robím iba tak...
dnes, 13:05,  Matovičova sestra Zuzana pokračuje v drsných útokoch, schytalo to celé OĽaNO: Môžete sa...
dnes, 11:46,  6- zlá odpoveď, lebo je mimo podstaty jediného Boha.
dnes, 11:38,  Školník a upratovačka tiež hovoria: Ja a riaditeľ sme sa dohodli , ..... .... ...,,...
dnes, 11:28,  Tiez plati ze ja a Ninkine buchty sme jedno *21
dnes, 11:23,  Narabaš s písmom ako opica s príborom....*58*58*58
dnes, 10:59,  Pokial vsetko co vo vesmire existuje a je tu od pociatku je energia ktora nijako nepribuda ani...
dnes, 10:54,  nemal ani tušenia o tom, že raz nejaký Ježiš bude existovať
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(145 000 bytes in 0,209 seconds)