Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  láska a vzťahy  téma
kategórie:  

Človek a konflikty

53
reakcií
982
prečítaní
Tému 28. mája 2019, 16:16 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   28. 5. 2019, 16:16 avatar
Predstavme si človeka, ktorý rešpektuje morálku (prirodzený zákon, prirodzené právo, Desatoro a pod.) aj hodnoty spoločnosti, civilizácie... Avšak nie všetci sú takí, niektorí ludia sa javia skôr ako egoisti, primitívni (možno i s "komplexami", viac-menej agresívni - najmä v sporných situáciach. A aj ten morálny človek sa môže dostať do konfliktu s dakým...
Čo keď sa s dakým dostanete do "slovného sporu" (napr. "kde je pravda", ale on nebude chcieť niečo riešiť slovami, lež pôjde vás napadnúť fyzicky, telesne. Čo teraz - zachovať sa "pasívne", "spoločensky", prípadne zavolať políciu? Ako reagovať na agresívneho "hlupáka"?

Písmo si tu trochu resp. zdanlivo protirečí. Nepriamo hovorí, aby človek miloval sám seba, ba považuje to za druhý najdôležitejší zákon. Druhé [prikázanie] je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet“ (Mk 12,29-31). - Čiže MILOVAŤ blížneho ako SEBA samého. Napokon, človek je stvorený na Boží obraz. Nesmie však ísť o egoizmus či narcizmus, lež iba v kontexte celku, lásky k blížnemu a pod. Na druhej strane máme milovať i svojich nepriateľov. Čítal som však, že: "Nastaviť druhé líce je rada Krista, ktorú dal v prípade, keď je človek morálne napádaný – ponižovaný. Je to o pokore, ktorá vyhráva nad pýchou. Nemá to nič čo dočinenia so sebaobranou." - Ide možno i o to, že človek nemá zostávať v nenávisti a nemá v sebe chovať myšlienky na pomstu. "Hnevajte sa, ale nehrešte. Slnko nech nezapadá nad vaším hnevom. Nedávajte miesto diablovi." (Efezanom 4,26-27) "Nepomstite sa, milovaní, ale ponechajte to hnevu (Božiemu) - lebo je napísané: Mne patrí pomsta, ja odplatím; hovorí Pán." (Rimanom 12,19) Tým sa hovorí o spravodlivosti.

Znamená to však, že človek sa nemôže primerane brániť, keď na neho niekto telesne zaútočí? Najlepšie je asi vyhnúť sa tomu, ale inak primeraná nutná obrana je zrejme normálna vec. Teda nejde o zlo. Ďalej však, ako sa brániť - snáď rukami, nohami, alebo aj nejakým vonkajším prostriedkom, napr. obranným sprejom? Domnievam sa, že nôž a strelnú zbraň treba vylúčiť vo všeobecnosti. Iná vec je ešte palica (obušok a pod.).

"Hlupák" je taký jedinec, ktorý neberie ohľad na morálku, duchovné hodnoty, spoločenské hodnoty, pravdu, spravodlivosť, a neuvedomuje si, že v dôsledku svojho útoku môže byť on sám vážne zranený či dokonca zabitý; alebo aspoň čiastočne si to uvedomuje, no ani na to neberie ohľad; a neberie zrejmý ohľad ani na právne dôsledky.

Niekto by však mohol namietnuť, že "keď ťa dakto napadne 'holými rukami', ty by si nemal použiť vonkajší obranný prostriedok (napr. sprej, palicu), ale tiež iba 'holé ruky', aby sa ukázalo, kto je popravde silnejší". Ale: 1. Prečo by si človek mal s útočníkom "špiniť ruky"? 2. Prečo by mal človek viac riskovať svoje zranenie dôsledku jeho útoku, keď pomocou obranného prostriedku sa to riziko zníži? 3. Súčasťou 'holých rúk' je aj inteligencia, ktorá človeka vedie k prípadnému použitiu vonkajšieho obranného prostriedku. 4. Keby vás v lese napadol veľký medveď, tiež by ste sa s ním nešli byť doslova holými rukami, ale keď už radšej by ste použili nejakú zbraň. 5. Policajti tiež používajú "vonkajšie" prostriedky...
Súhlasí Xty factor


2.
označiť príspevok

Krištof
   28. 5. 2019, 16:18 avatar
Ešte v januári 2015 som napísal nasledujúci text (s malými úpravami):
"Niektorí jedinci akosi seba preceňujú a podceňujú "súperov". Je to naivita, možno narcizmus, ktorý človeka obmedzuje v objektívnejšom chápaní vecí? Neuvedomuje si dosť dobre, že je tiež fyzicky zraniteľným a smrteľným jedincom. A ďalej: 1) taký jedinec si poriadne neuvedomuje právnu stránku veci, že ak niekoho fyzicky napadne a ublíži mu na zdraví, môže byť právne postihovaný... Alebo 2) podcenením a napadnutím "súpera" môže sám bezprostredne zle dopadnúť - totiž zbitý na zemi. Veď ten "súper" môže mať bojové schopnosti (ako to ilustrujú i niektoré filmy, kde "padouch" napadne hlavného hrdinu, ten však ovláda karate a padouchovi "nakope zadok" ). Alebo môže mať pri sebe zbraň, ktorú použije v rámci obrany. Povedzme elektrický paralyzér, ktorým útočníka najprv paralyzuje a potom prípadne ešte pre istotu zbije na zemi. Alebo iný príklad: 3) v danej chvíli síce útočník niekoho zbije, ale tento zbitý sa mu niekedy najbližšie škaredo pomstí, takže v konečnom dôsledku pôvodný útočník dopadne povedzme oveľa horšie než jeho "obeť"...
Možno si poviete, či je správne a čestné použiť na obranu nejakú spomenutú "zbraň", keď útočník má len holé ruky a nohy. Samozrejme, pod zbraňou si netreba hneď nutne predstaviť strelnú zbraň, pištol a pod. Môže ísť o kaser ("slzotvorný plyn" ), teleskopický obušok, paralyzér a pod. Uvažujme: keď na človeka niekto zaútočí, človek nie je povinný si s ním "špiniť ruky". On mu nekázal, aby útočil. Možno by aj tak agresora premohol napokon, avšak aj sám by mohol utŕžiť zbytočné rany. Keby však v rámci obrany primerane použil niektorú zo spomenutých "zbraní", premohol by útočníka s väčšou pravdepodobnosťou, rýchlejšie a s menším počtom prípadných rán. Ďalšia vec: všetko sú to len prostriedky na dosiahnutie cieľa: Aj ruky, nohy, svaly, sila, bojové schopnosti, kaser a iné "zbrane". Sú to všetko len prostriedky na dosiahnutie daného cieľa. Niekto použije ako "zbraň" svoje mocné ruky a iný trebárs obušok - alebo psa. Áno, aj pes môže byť akousi zbraňou, keď je takým spôsobom použitý resp. sám tak zareaguje. Samozrejme, všetko sa môže robiť len v rámci zákona a v zmysle nutnej obrany. My ostatní povedzme ako slušní ľudia by sme sa, samozrejme, mali ovládať, byť trpezliví atď., teda na nikoho zbytočne neútočiť "

Dalo by sa síce povedať, že netreba klesať na úroveň "hlupáka", nedať sa vyprovokovať, avšak téma je aj o tom čo ak, čo robiť.
OPRÁVNENÁ OBRANA, Katechizmus KC:
www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 16:52 avatar
2,....a dal si aj odpoveď/biblickú/ ako teda konať? Nie,...skôr to bol viac ľudský názor. Nakoľko Biblia opisuje takéto situácie.
Lenže povedz, koľko katolíkov sa drží toho správneho postupu? A kto sú tí "násilníci"? Ateisti, inoverci? Zrejme aj takí,....ale poväčšinou sú to "kresťania".


46.
označiť príspevok

Krištof
   29. 5. 2019, 10:44 avatar
Do tejto témy sa hádam hodí i táto myšlienka: Niekedy to vyzerá tak, že podla kresťanstva je potrebné, aby sa človek ku každému správal milým či láskavým spôsobom a pod. Ale v skutočnosti aj Ježiš v Písme rozlišuje, keď napr. hovorí svojim učeníkom, aby si dávali pozor na niektorých ludí, tzv. vlkov v ovčom rúchu (Mt 7) alebo na farizejov (Lk 12). "Posielam vás ako ovce medzi vlkov. Buďte teda opatrní ako hady a jednoduchí ako holubice. Chráňte sa ľudí, lebo vás vydajú súdom..." (Mt 10) "Každý strom možno poznať po ovocí. Z tŕnia predsa nezbierajú figy, ani z ostružín neoberajú hrozno. Dobrý človek vynáša dobro z dobrého pokladu srdca a zlý človek vynáša zlo zo zlého srdca" (Lk 6).
Avšak aj keď je morálny rozdiel medzi ľuďmi (totiž niektorí sú v danom čase lepší a iní horší), neznamená to, že máme k nim byť zlí (k tým horším). To nie, akurát sa niekedy treba chrániť, byť opatrný resp. nebyť naivný


50.
označiť príspevok

Krištof
   29. 5. 2019, 13:08 avatar
V tejto téme je reč aj o tom, že hoci "slovné spory" ("výmeny názorov", pri ktorých ľudia na seba zvyšujú hlas, sú niekedy pochopiteľné a držia sa ešte v určitých hraniciach, tak fyzický, telesný útok je už niečo zlé, neprijateľné, s omnoho vážnejšími možnými dôsledkami: morálnymi, duchovnými, zdravotnými, právnymi, ba v krajnom prípade smrteľnými. Povedzme, že niekto je nervózny a povie pritom aj nejaké nadávky dajakému človeku. Má snáď ten človek preto právo zaútočiť telesne (napr. údermi)? Samozrejme, že nie. "Môže" nadávky prípadne vrátiť v rámci primeranosti (ak nevie reagovať lepšie).

Ďalej je tu však i otázka úcty človeka k človeku. Či vo všeobecnosti a v princípe pristupujeme k ľuďom s úctou, slušne, ohľaduplne. Alebo naopak či ich skôr urážame, sme voči nim bezohľadní a pod. Podľa Biblie človek je stvorený na Boží obraz. Milovať blížneho ako seba samého je druhé najdôležitejšie prikázanie (ako už bolo uvedené), teda láska, úcta i k blížnym. Paradoxne kresťan by sa tak mal správať aj k ateistom. I keď zrejme záleží aj na okolnostiach - viď príspevok 46. A keď ateista resp. kto neverí na ten Boží obraz, zažije neúctivý prístup, ironicky povedané, nie je to vlastne daň za jeho "zvieracie" chápanie človeka? Hoci ktovie, existujú asi i rôzne okolnosti; alebo snáď niekto aj "navonok" neverí na to, no správa sa či zmýšľa neraz, akoby veril


3.
označiť príspevok

gabriel pb
   28. 5. 2019, 16:43 avatar
pozri sa na neo-a vo filme matrix bojoval za ľudstvo a nakoniec ho porazilo strojové vedomie (mesto strojov a agent smith) musíš vedieť za koho bojuješ a prečo bojuješ, platí pravidlo, kde sa dvaja bijú (prevažne sa bijú o omrvinky) tam tretí víťazí

http://www.youtube.com/watch?v=AkXwz8FmXHc Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 16:54 avatar
3,.....a práve tie "omrvinky" rozdeľujú ľudí, a mlátia sa kvôli ním! 


7.
označiť príspevok

-era- muž
   28. 5. 2019, 17:30 avatar
Ľudia sa mlátia preto, lebo sa mlátiť chcú.


10.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 18:31 avatar
7,....súhlas, a aby potom zozbierali tie "omrvinky"! 


4.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 16:46 avatar
1,....."neprotirečí"! To sa len tebe tak javí. Píšeš celkom správne a súhlasím s tým, len s dovetkom, že Písmo rieši aj tie náročnejšie situácie, sebaobranu a podobne.
Biblia píše: „Každého, kto miluje násilie, Jeho duša istotne nenávidí.“ ?(Žalm 11:5) Pod Zákonom daným Izraelu bolo vážnym zločinom dokonca aj to, ak niekto neúmyselne, svojou nedbalosťou, zapríčinil smrť druhého. — 5. Mojžišova 22:8.
Teda, je zrejme, že Boh považuje život za posvätný a odmieta násilie. Ale čo s danými , nadhodnotenými otázkami, ako si aj napísal? Uviedol si slová Krista: " Ja vám však hovorím: Neprotivte sa zlému! Naopak: Tomu, kto ťa udrie po pravom líci, nadstav aj ľavé. 40 Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti spodné rúcho, nechaj aj plášť. 41 Ak ťa bude dakto nútiť niesť náklad jednu míľu, choď s ním dve." Mat.5,39-41
Ježiš určite neschvaľoval použitie zbraní na ochranu hmotného majetku. Keď je múdry človek ohrozený ozbrojeným lupičom, nebude sa zdráhať vydať mu svoje cennosti. Pretože ,život je určite oveľa cennejší ako osobný majetok!

No čo ak nám útočník ohrozuje život? Môže, alebo nemôže sa primerane brániť? Zákon, ktorý dal Boh starovekému Izraelu, túto otázku objasňuje. Ak bol zlodej prichytený za dňa a bol pri tom zabitý, ten, kto ho zabil, bol obvinený z vraždy. Bolo to zrejme preto, lebo krádež sa netrestala smrťou a zlodeja bolo možné spoznať a postaviť pred súd. Ale ak bol votrelec smrteľne zranený v noci, domáci mohol byť zbavený viny, keďže mohol len ťažko rozlíšiť, čo votrelec robí, a zistiť, aké sú jeho úmysly. Domáci mohol právom usudzovať, že jeho rodina je ohrozená, a brániť sa. — 2. Mojžišova 22:2, 3. Biblia teda naznačuje, že človek môže brániť seba či svoju rodinu, ak je fyzicky napadnutý. Môže blokovať údery, zadržať útočníka či dokonca udrieť ho s cieľom omráčiť alebo paralyzovať. Zámerom by malo byť zabrániť útočníkovi v útoku. Ak by bol v takomto prípade útočník vážne zranený alebo usmrtený, jeho smrť by bola náhodná, a nie úmyselná.
Je teda zrejmé, že ........primeraná sebaobrana je za určitých okolností namieste. Človek má právo brániť seba a svojich blízkych pred útokom a smrteľným ohrozením. V prípade, že nie je možné uniknúť, alebo voliť iné opatrenia na záchranu, Biblia nič nenamieta proti primeranej sebaobrane. No i tak je múdre urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli situáciám, ktoré by mohli vyústiť do násilnej konfrontácie. Pretože ,opäť svojim školeným svedomím vieme sa vyhnúť mnohým zlým veciam, situáciám, miestam, zlým ľuďom.— Príslovia 16:32.


13.
označiť príspevok

Krištof
   28. 5. 2019, 18:46 avatar
4., 5. Kresťan veci rieši podľa Biblie, Cirkvi a čiastočne aj podľa spoločnosti (napr. Pavol bol rímsky občan a aj to niekedy využíval - už v onej pohanskej predkresťanskej dobe: Skutky apoštolov 22:25-30). A čiastočne ich rieši aj svojím rozumom (čo sa nemusí vylučovať), človek stvorený na Boží stvorený dostal rozum na to, aby ho používal. O tom možno vieš. Napr. záleží aj na interpretácii Biblie, ako si ju kto vysvetlí. Či skôr pacifisticky, nenásilne, či v prospech obrany, či dokonca radikálnejšie a pod. Preto je dobré, keď to vykladá Cirkev a nie každý po svojom. Uvažovať však možno aj svojím rozumom a výsledok môže byť podobný cirkevnému, resp. jedno nemusí nutne vylučovať druhé.
"Kresťania" možno, ale kresťania zrejme nie.

Hovorím, že iba zdanlivo protirečí. Ako som napísal: Na jednej strane existuje druhé najdôležitejšie prikázanie: ,MILOVAŤ budeš svojho blížneho ako SEBA samého!‘ Čiže to prikázanie predpokladá milovať nie iba blížneho, ale i seba samého. A keď človek miluje seba samého, tak sa aj primerane bráni, keď je napadnutý. Potom však existuje aj akoby protirečivé prikázanie o láske aj k nepriateľovi. (Matúš 5:44)

Alebo iné zdanlivé protirečenia - na jednej strane:
Matúš 5, 9: "Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi."
Lukáš 10, 5-6: "Keď vojdete do niektorého domu, najprv povedzte: Pokoj tomuto domu! Ak tam bude syn pokoja, váš pokoj na ňom spočinie; ak nie, vráti sa k vám."
Rimanom 12,18: "Ak je to možné, nakoľko je na vás, majte pokoj so všetkými ľuďmi."
A na druhej strane:
"Nenazdávajte sa, že som prišiel priniesť pokoj na zem. Neprišiel som priniesť pokoj, ale meč." (Matúš 10:34)

A ešte jedno zdanlivé protirečenie uvediem:
"Tu im povedal: Ale odteraz, kto má mešec, nech si ho vezme, a podobne kapsu; a kto nemá, nech predá šaty a kúpi si meč. ... Oni však povedali: Pozri, Pane, dva meče sú tu. Riekol im: To stačí!" (Lukáš 22,36-38)
"Schovaj meč do pošvy!" prikázal mu Ježiš. "Kto mečom bojuje, mečom zahynie." (Matúša 26:52)
To znamená, že tieto zdanlivé protirečenia je potrebné správne interpretovať, aby sa ukázalo, že ide naozaj len o zdanlivé a nie skutočné protirečenia


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   28. 5. 2019, 17:42 avatar
Krištof: Nepriamo hovorí, aby človek miloval sám seba, ba považuje to za druhý najdôležitejší zákon.

To je kresťanstvo.

Humanisti hovoria: Miluj druhého viac ako seba!


11.
označiť príspevok

-era- muž
   28. 5. 2019, 18:33 avatar
8 Lemmy - každého druhého?


9.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 18:30 avatar
8,...tak už si blízko Božieho kráľovstva , bratu. 


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 18:40 avatar
11,....to sa mení podla doby. Voľakedy to bolo,..."miluj súdruha viac ako seba". 


14.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   28. 5. 2019, 18:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 19:36 avatar
14,......nuž neviem, ak niekto chce Bibliou dokázať trojjediného Boha, ktorý si potrpí na svoju jedinečnosť a opakovane zdôrazňuje "výlučnú oddanosť", .... ,"jedinému Bohu , ktorému sa nik nemôže rovnať", tak opäť je to uhoľ pohľadu na vec.
To platí aj o morbídnom, a technicky nevykonateľnom pekle a o odporujúcej nesmrteľnej duši.
Zrejme si budeme musieť počkať na rozhodnutie. A nie je to o "intelekte, vzdelanosti" Foton, ale o niečom inom.
Sotva otroci, gazdiné, rybári a podobne z 1 storočia boli až tak svetsky vzdelaní, múdri, Biblia hovorí o opaku, že "Boh si vyvolil pochabé veci sveta".
Teda, to "oklamanie" beriem, len je otázka, kto z nás sa mýli?! Argumenty, akokoľvek biblické a logické tu nepomôžu.
Pretože , tí, čo nie sú Bohom schválení, čo majú zlé pohnútky, ich aj tak nepríjmu.


54.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 13:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

havran
   28. 5. 2019, 21:00 avatar
Shagara- to si kde čítal? Zorničku vytlačenú v SLOBODNEJ eu? Tu sa niekto snaží o inteligentnú diskúsiu a ty tu vletíš a prdneš. Ty ani nevieš skľudniť hormón. Samozrejme ty akonáhle si ználepkuješ nniekoho takk okamžite pracuje tvoja prízemná inteligencia a tá ti nedovolí slobodne myslieť.


43.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 21:02 avatar
42,...unikla mi pointa, na čo narážaš? A bolo to tak cítiť? Mal som fazuľovú,....sorry. 


15.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 18:55 avatar
preco si myslis ze shagara je hlupy , nevzdelany, a oklamany,,


16.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 18:57 avatar
Podľa seba súdi
Súhlasí Shagara


17.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 18:59 avatar
ktovie preco podla seba,,,,


18.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 19:01 avatar
Lebo je hlúpy, nevzdelaný a oklamaný


19.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:02 avatar
no mozne to jest,,,
len mne sa to vidi ako by on bol svaty ,,


20.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 19:03 avatar
To sa ti vážne len vidí
Súhlasí djjaro


21.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:06 avatar
no to dúfam,
lebo inak by som mu musel blahorečiť


22.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 19:07 avatar
Jeho treba biť a jebať aby nevedel čo je lepšie


23.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:11 avatar
on oz davno zabudol co je lepsie,,,


24.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 19:15 avatar
Lebo hovoriaci had ho má v hrsti


25.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:17 avatar
hovoriaci had je clovek,,,


26.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:18 avatar
cislo cloveka seststosesdesiatsest kto je mudry spocita cislo cloveka


27.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   28. 5. 2019, 19:34 avatar
Človek ako druh je tou šelmou
Súhlasí djjaro


28.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:36 avatar
Áno, mudry si ty človek,,,


30.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:37 avatar
a preto mas miesto v mojom srdci


31.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:39 avatar
ked je clovek doslova selmou je rozpolteny


32.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 19:40 avatar
28,....www.google.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .....???


33.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:42 avatar
mudrost svetska ,
shagara uz si dost daleko na tvojej ceste drzim ti palce ,Pán s tebou,


34.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 19:42 avatar


35.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:43 avatar
milost ,milosrdenstvo nech prebyva v tebe ,


36.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:46 avatar
na saskovacie odkazy z netu zabudni,
niekto sa ri snazi miesat do kapusty,,, chapes tie odkazy? co si u dal?


38.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 19:50 avatar
36,....nuž neviem, Foton povedal že som hlúpy, tak mám dilemu. Ale niečo bude na tom pravdy, aspoň niečo.


40.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:53 avatar
38, foton toho niekedy natrepe ,,, aj ked by obcas mohol pouzit mudrost,,,


41.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 20:37 avatar
40,....ale on nerozlišuje a nevie čo je to múdrosť a túto vlastnosť si zamieňa so vzdelanosťou. A pritom to sú dve rozdielne veci. Ale inak, mohol byť sa viac ovládať. Niekedy tak rozmýšľam, aké on mal detstvo? Nebudú tie jeho úlety mať odozvu v jeho ranom detstve? 


37.
označiť príspevok

Shagara muž
   28. 5. 2019, 19:47 avatar
33,....ná-podobne, a ďakujem. Každý niekam kráčame a bolo by dobré, keby každý prišiel do cieľa, ktorý je spoločný všetkým ľuďom. Má to len ten hnusný háčik, ...... niekto sa nám stavia do cesty v zmysle: ROZDEĽUJ A PANUJ !!!   


39.
označiť príspevok

djjaro muž
   28. 5. 2019, 19:51 avatar
nic si z toho nerob, kazdy sme skusany nejakym spôsobom ci uz na nete, v praci, alebo len tak nahodne ,, ,
avsak si myslim to iste kazdy spejeme k istemu cielu len ako najst spolocnu strunu,,,kek niekto vie vsetko a niekto nič,,


44.
označiť príspevok

salbea žena
   29. 5. 2019, 09:12 avatar
co sa tyka civilizacie, mna uz zaujima iba Cina a ocakavajuci exodus 35 milionov dedincanov do miest, kde sa stavia kazdy den jedno nove mesto s rozlohou min Chicaga
Cinania stvoria novy svet a novu civilizaciu a nie krestansky svet


45.
označiť príspevok

-era- muž
   29. 5. 2019, 09:55 avatar
A tak im treba.


47.
označiť príspevok

salbea žena
   29. 5. 2019, 12:50 avatar
Cina je to prave orechove, odtial veje novy svet, nie z vierovyznani a od Biblie, avsak z Ciny
nie od krestanov a katolikov, moslimov a zidov, nie z Europy
novy svet aj s moralnymi zakonmi veje z Ciny


48.
označiť príspevok

-era- muž
   29. 5. 2019, 12:52 avatar
Z Číny môže viať tak akurát disciplína, otrokárstvo a zrušenie všetkej slobody jednotlivca


49.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 12:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

salbea žena
   29. 5. 2019, 13:23 avatar
prisp.49
zvratena a teroristicka amerika plus zvrateny a teroristicky sektar


52.
označiť príspevok

salbea žena
   29. 5. 2019, 13:24 avatar
Europa a taka cvarga o nicom ma uz nezaujima, zeniete sem iba problemy a stagnaciu, rozvrat hodnot a zlo


53.
označiť príspevok

F=G.m1.m2/r^2 muž
   29. 5. 2019, 13:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(168 605 bytes in 0,236 seconds)