Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Cirkevné reštitúcie narúšajú právnu stabilitu republiky-už je to tu....

31
reakcií
1130
prečítaní
Tému 8. januára 2013, 08:51 založil nabzlo.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 02. 2012
5
26. 01. 2012
5
21. 09. 2009
31
 
 


1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 08:51 avatar
7.1. 2013, 11:50 | najpravo.sk
Advokátska kancelária JUDr. Karola Hrádelu z Prahy zaslala na Ústavný súd Českej republiky v mene svojich klientov – politickej strany Veci verejné, poslancov a senátorov Parlamentu ČR ústavnú sťažnosť a návrh na zrušenie zákona o majetkovom vyrovnaní s cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Pre mimoriadne zaujímavé odôvodnenie tohto návrhu si ho dovoľujeme predostrieť na diskusiu aj pre našich čitateľov.

Zákon narúša ekonomickú a právnu stabilitu republiky

Navrhovatelia vo svojom návrhu uvádzajú, že zákon ohrozuje samotné základy Českej republiky, ničí myšlienky otcov zakladateľov Československej republiky, je diskriminačný voči iným právnickým či fyzickým osobám, vytvára neodôvodnenú materiálnu základňu pre pravicové politické sily z prostriedkov všetkých, prelamuje hranicu Februára 1948 a de facto prehlasuje dekréty prezidenta Beneša za zdroj bezprávia. Narúša bez akejkoľvek právnej či inej povinnosti ekonomickú a právnu stabilitu Českej republiky.

Podľa navrhovateľov je zákon diskriminačný voči iným právnickým či fyzickým osobám, keďže vydáva či nahrádza cirkevným subjektov všetko, čo vlastní štát a čo súviselo s cirkevným majetkom, aj keď to cirkvi a cirkevné právnické osoby nevlastnili a za tým účelom zavádza do právneho poriadku nový termín „príslušalo", zákon tiež pri odškodňovaní za údajne nevydaný majetok ukladá vyplácať náhradu za trhové ceny, pričom osobám, ktorým bol od roku 1919 zhabaný majetok na základe pozemkovej reformy, dostávali ceny tabuľkové.

Nikto nemôže mať prospech zo svojej vlastnej nepoctivosti

Navrhovatelia v návrhu uvádzajú, že v práve už do dôb rímskeho práva platí zásada „nemo turpitudinem suam allegare potest", teda, že nikto nemôže mať prospech zo svojej vlastnej nepoctivosti. Rovnako tak platí zásada, že z bezprávia nemôže povstať právo. Cirkevný majetok bol často zabezpečovaný vďaka nátlaku (kliatby, krížové výpravy, povinné desiatky, čarodejnícke procesy atď), ale aj preto, že významná časť českej šľachty, ale aj ďalších nekatolíckych obyvateľov zeme, bola nútená opustiť túto zem po prehre v bitke na Bielej hore. Pripomínajú, že vytváranie teraz vydávaného majetku je späté s nátlakom cudzej moci, ktorá má teraz zbohatnúť na úkor českého štátu.

V návrhu tiež podrobne opisujú historické udalosti od 13. storočia, na základe ktorých dochádzalo k nedobrovoľnému „vyvlastňovaniu" určitého majetku pre potreby cirkvi katolíckej do jej vlastníctva, alebo vlastníctva jej inštitúcií, a to bez akejkoľvek náhrady dovtedajším vlastníkom. Cirkvi zostávali povinne platené desiatky a vytvárali sa predpoklady pre jej budúce majetky. Tiež uvádzajú: „Nekatolícke obyvateľstvo, ktorého bola po Bielej hore podstatná časť obyvateľstva, stráca a je násilím rekatolizovaná. Nastáva nové obohacovanie katolíckej cirkvi a návrat k predhusitským časom. Šľachtici, ktorí nechceli prestúpiť na katolícku vieru, mohli odísť podľa mandátu z 31. 7. 1627, avšak poddaní museli zostať a boli násilne rekatolizovaní, pokiaľ neutiekli. Protireformačný patent Ferdinanda II, podľa ktorého boli mnohí nútení sa odsťahovať, potom stanovil: „aby tak mimo svaté apoštolské a jediné spasitelné kresťanské náboženství... nebyla zaváděna a dovolena žádná jiná víra nebo svádějící kacířské zhoubné bludy, roty a sekty". Niektoré poddanské dediny sa potom vyľudnili v dôsledku útekov až na 50%, keď útek znamenal samozrejme aj vzdanie sa svojho majetku pre vieru otcov a pre zachovanie obyčajnej ľudskej dôstojnosti a hrdosti. Konfiškáciami majetku došlo k obmedzeniu ekonomickej moci domácej šľachty, nakoľko tento postih zasiahol v Čechách asi polovicu všetkých dospelých príslušníkov stavu panského a mestského. Český štát prišiel o svoju politickú reprezentáciu a nastal nárast katolíckeho cirkevného majetku pri likvidácii iného cirkevného majetku. Podľa mandátu z 3. 3. 1628 bola donútená asi 1/4 českých šľachtických rodín a asi 1/5 až 1/4 zámožnejšieho meštianstva opustiť vlasť. Habsburské súštátie začalo slúžiť dynastickým záujmom a potrebám katolíckej cirkvi.

Neexistencia povinnosti reštituovať

Sťažovatelia poukazujú tiež na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, z ktorej nemožno vyvodiť žiadnu povinnosť čokoľvek cirkvám reštituovať či sa s nimi vyporiadavať. Akékoľvek ukladanie takejto povinnosti by bolo retroaktívne, keď k prípadnému znárodneniu došlo pred prijatím Dohovoru o ľudských právach a slobodách.
Súhlasí Petrana


2.
označiť príspevok

Mojka1
   8. 1. 2013, 09:19 avatar
že ťa hlava bolí z toho..čo sa deje v Českej republike..až bude aj u nás zákon o majetkovom vyrovnaní s cirkvami..daj vedieť, a či už je?


3.
označiť príspevok

Mojka1
   8. 1. 2013, 09:27 avatar
nabzlo, však si tu a ma neinformuješ..prečo?
nuž keď ništ, tak ništ..pápa 


4.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 09:28 avatar
neni a dúfam že ani nebude,cirkvi nepatrí nič,je to banda zločincov,mala by byť postavená pred súd a vyvlastnená bez náhrady...


5.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 09:30 avatar
mečiara by mali stíhať,že im v reštitúciach dal majetok na ktorí nemajú žiadne právo,je to vlastizrada....


6.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 09:33 avatar
Judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, z ktorej nemožno vyvodiť žiadnu povinnosť čokoľvek cirkvám reštituovať či sa s nimi vyporiadavať.


7.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 1. 2013, 09:57 avatar
Pokiaľ viem, tak komunisti zobrali cirkvi majetky a začali ju financovať sami. Mimochodom, preto štát dodnes financuje cirkev, čo mnohých tak pohoršuje. Predtým štát na cirkev neprispieval, ale ani jej nesiahal na majetok.

Nerozumiem tiež, prečo sa v článku píše, že český zámer odškodniť cirkev prelamuje hranicu februára 48, ale sami autori článku sa v argumentácii opierajú o stredovek. Veď ju prelamujú sami.


8.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 10:11 avatar
čo im mohli zobrať,ked im nič nepatrí....


12.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 1. 2013, 10:32 avatar
Tak áno, komunisti v podstate nemohli nikomu nič zobrať, lebo podľa nich nikomu nič nepatrí, všetko vlastní proletariát...

Ale inak sympatická česká ateistická krajina, drží sa faktov a nie takýchto pseudozdôvodnení
Súhlasí rose.madder


9.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 10:16 avatar
rastos,zločiny proti ľudskosti nie sú nikdy premlčané a cirkev ich narobila státisíce...


15.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 1. 2013, 10:40 avatar
Je možné, že tak zločiny, ako aj zásluhy cirkvi v stredoveku bývajú tendenčne nafukované. Ale čo my teraz s tým? Vtedy bola cirkev spojená s vládnucou mocou, dnes je odkázaná tam, kam po správnosti patrí (nemá mať politickú moc).

Zbytočne sa teda budeme piplať v stredoveku, stačí strážiť to, aby nejaké klerikálne kruhy neuchopili politickú moc a všetko je tak, ako má byť.
Súhlasí rose.madder


18.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 10:44 avatar
rastos - na to mám jednduchú odpoveď: poznaj odkiaľ si prišiel a vedz kam kráčaš. Ako celok tento proces musí byť kontinuita, ktorá vedie k povzneseniu života.
Súhlasí rose.madder


19.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 1. 2013, 10:48 avatar
Si dobrý, havran, ľudstvo celý čas hľadá odpovede, odkiaľ prichádzame a kam ideme, a ty ich máš... si vybabral so všetkými   
Súhlasí rose.madder


20.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 10:59 avatar
rastos - no vidíš , si názorne predviedol logický skrat. Nemýľ si metódu s výrokom , alebo argumentom. Ja viem , bežne sa to tu robí a oponent sa hrdo vypína , akú perlu hodil. Kde si čítal moje odpovede? Môžeme si o tom podebatovať. Pravda je taká , že mi ťahá k 70-ke a mám pocit že by som ešte potreboval aspoň 270. Ale to je normálne , len roztvárajúce sa brány poznania ti ukazujú ako málo vieš. Tu na fóre máme však výtečníkov , ktorí ti zaručene odpovedia na všetko.  


22.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 1. 2013, 11:11 avatar
Havran, to bol len pokus o vtip Ja viem, že viem málo, podobne ako ty...
Súhlasí havran


23.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 11:14 avatar
To je relatívne , čas nahradíš kvalitou a rýchlosťou 


21.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 11:04 avatar
Len potvrdzuješ správnosť poučenia sa z histórie , no problém je v jej výklade a prekrúcanie faktov je bežné majstrovstvo vládcov.


10.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 10:17 avatar
Cirkev má vo svete cca 4600 fabrík a pozemky v úhrne ako je celá Brazília. Ak nie ste celkom nevzdelaní a trochu poznáte históriu , potom viete ako po páde rímskej ríše prichádzala k majetku a rozkvitala v stredoveku. To nikdy nebolo o Bohu , ale o majetku , tak ako krížové výpravy. Čokoľkovek chcete analyzovať v ľudskej spoločnosti , vždy si dajte otázku komu a čomu to prináša prospech. Tak už prestaňte blbnúť s tou svätou cirkvou. Verte si v čo chcete a čo cítite , ale nedajte sa ohlúpovať. Veď aj ten nedávny prípad v RKC Sokolík-Baláž je toho len dôkazom. Cirkev sa nekompromisne vysporiada s každým , kto by chcel odhaľovať jej skutočný účel - prachy a moc. Tetušky a deduškovia zobuďte sa už konečne a neblbnite vnúčatá.
Súhlasí veriaci


13.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 1. 2013, 10:33

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 10:41 avatar
veriaci - úloha viery v ľudskej spoločnosti má niekoľko rozmerov. Napríklad: ak ti dá dieťa otázku a je ti jasné , že prípadná odpoveď by presiahla úroveň jeho poznania a chápania, ako mu odpovieš? Začneš rozprávať o "bozónoch" , či stavbe hmoty?
Dúfam , že mi rozumieš , kam mierim. Alebo , ak nepoznáš realitu a potrebuješ v mene života , aby sa ľudia zodvihli a šli až za obzor ako to dosiahneš a možno až tam uvidia v diaľke oázu , kde môže byť spásna voda?


25.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 1. 2013, 12:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 13:09 avatar
inteligentný človek nemôže veriť v kresťanské ani iné dogmy,potom už nieje inteligentný....


27.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 1. 2013, 13:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 13:17 avatar
čo využíva-slobodnú vôľu a to je čo,ved to neexistuje ani neexistovalo ani existovať nebude,ako môžeš rozprávať o slobode v spojení s náboženstvom,ved práve náboženstvá sú založené na neslobode v skutkoch a myslení...


31.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 1. 2013, 13:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

nabzlo muž
   8. 1. 2013, 13:15 avatar
ak niekto vyštuduje teológiu a ešte verí v boha,nemôže byť inteligent,je to vzdelaný hlupák....jeden takýto vzdelaný hlupák je Grigar...


30.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 1. 2013, 13:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Nadja žena
   8. 1. 2013, 10:28 avatar
všetko je otázkou dohody, konsenzu spoločnosti.
reštitúcie majú viacero rovín, sú stavby, ktoré nik nechce, iné, o ktoré je záujem, ideaj o časovú hranicu, ak by zločiny nikdy neboli premlčané, tak slovensko vrátime keltom a je po probléme, lebo neandrtálci vyhynuli.
Súhlasí rose.madder, Petrana


14.
označiť príspevok

havran
   8. 1. 2013, 10:34 avatar
Nadja - veľmi dobre si vystihla podstatu problému - je to politická záležitosť a histgória pozná mnoho prípadov , keď zločin nakoniec vyhlásili za hrdinstvo. Poznáme to aj u nás z nedávnej doby. V Poprade je predseda nespravodlivo stíhaných človek , ktorý nastražil inému človeku bombu , len preto , že to bol vedúci tajomník KSS a za to ho zabasli. Dnes je z atentátnika hrdina .
Súhlasí Nadja, Petrana


17.
označiť príspevok

Nadja žena
   8. 1. 2013, 10:41 avatar
aj mašínovci sú toho žiarivým príkladom, a v malom to funguje aj vo veľkom, najlepšie je asi pozorovať z diaľky a usmievať sa nad ľudskou zaujatosťou.
Súhlasí havran


24.
označiť príspevok

pollio
   8. 1. 2013, 11:22 avatar
sme len ľudia, je jedno kto bude tie majetky spravovať, aj tak z nich bude ubúdať do rôznych vreciek.
myslím si, že súčasný stav je v poriadku, lebo inak by sa cirkvi ešte viac museli zaoberať majetkom a naháňaním peňazí a nezvýšil by čas na duchovno.


32.
označiť príspevok

Bojislav muž
   8. 1. 2013, 16:30 avatar
hlavne nechapem preco by sa cirkvi mali vracat nejake majetky okrem nabozenskych budov, ved to je chore, to mozme rovno vracat vsetko potomkom slachticov, cirkev svoj majetok nahabala rovnako ako monarchie no cirkev si svoj moze nechat???
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:58,  s takými vymletými psychopatmi sa ťažko buduje slobobodná spoločnosť.........*10*10*10
dnes, 02:45,  samozrejme...krst do mena Ježiš.....*10*10*10
dnes, 02:43,  pokial nema byt vas krst krstom ducha svateho ktoreho prirodzeny nasledok je ciste poznanie tak...
dnes, 02:41,  ideš tomi ty naš osmijanko......mam ťa rad*18*18*18
dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
dnes, 02:11,  aby si dostal rozum, ty teliatko........*03*03*03*03....odkedy nemaš rad politiku?...osmijanko...
dnes, 01:50,  Zatiaľ čo liberáli majú v blížiacich sa parlamentných voľbách výber menší ako v...
dnes, 01:14,  Prečo tu zas trepeš politiku?
dnes, 01:06,  Čo majú ľudia zo šírenia klamstiev? Nakoniec sa im to vypomstí.
dnes, 01:04,  Staručký hoax *13*13*13 pre vysvetlenie https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 01:02,  infovojna *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 00:55,  Nenormalix žiaden strach zdravotná štatna poistovna zostane vo vlastníctve štatu a...
dnes, 00:48,  Hrádza proti extremizmu https://video.azet.sk/embed/3005389/
dnes, 00:47,  Presne tak slobodným totaliťakom treba povedať nie . Oxymoronom však pov ieš svetu len že...
dnes, 00:45,  https://www.aktuality.sk/clanok/756024/tazky-tyzden-hoaxparada-2019/
dnes, 00:39,  https://www.youtube.com/watch?v=1UdjkastOQE
dnes, 00:34,  Srandokartónom! A to nie je náhoda. Veď ľaľa, zľava: Hrdlička, preceda KSS, Drbnutý,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak uspejete raz, môže to byť náhoda.
Ak uspejete dva razy, môže to byť šťastie.
Ak však uspejete i po tretíkrát, tak iba vďaka šikovnosti a usilovnosti.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(103 353 bytes in 0,656 seconds)