Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Cirkev vedie ľudí 2000 rokov

62
reakcií
2028
prečítaní
Tému 11. augusta 2011, 10:24 založil havran.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 10:24 avatar
Kto je zodpovedný za to , že všetko je úplne inakšie ako káže sv. písmo? Ale raz bude všetko lepšie?

2.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 10:40 avatar
Ako inakšie? Písmo predsa nehovorí o tom, že by mal byť raj na zemi.

3.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 10:53 avatar
A o čom hovorí? Resp. aj keby o tom písmo nehovorilo, nemal by snáď na Zemi byť raj? Či preferuješ mizériu, vojnu, problémy? Len tak, aby nebola nuda?

4.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 11:10 avatar
Ak si chceš vytvoriť nezaujatý názor, o čom hovorí, nezostane len si ho prečítať.

Ja som reagoval na 1./, kde sa evokuje akoby rozpor Písma s realitou. Ten nie je, pretože Nová zmluva sa nezaoberá organizovaním svetového poriadku.

5.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 11:12 avatar
Veď ja som časť biblie zo zvedavosti prečítal. Nijak ma neoslovila. Podobne som čítal aj knihu mormón, z podobného dôvodu o buddhizme. Musím ti povedať, že taký buddhizmus je oveľa pravdivejší ako celá biblia. Z biblie ma skutočne zaujalo IBA zjavenie Jána, aj to to nikto z vás nedokáže pochopiť.

8.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 11:23 avatar
ten rozdiel je v posune vekov a tiež v historických podmienkach vzniku. Ale čosi na tom je.

9.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 11:46 avatar
* K tomu buddhizmu som chcel povedať, že je oveľa viac prepracovaný, nie nutne pravdivý. I keď asi i tej pravdy by sa tam našlo viac. V žiadnom prípade však buddhizmus nemá prístup "zvrchovaného totalitárskeho boha", ktorý mláti každú svoju ovcu, ktorá ho nechce poslúchať.
Súhlasí havran

11.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 11:53 avatar
Ale vieš o tom, čo tvrdí budhizmus - že materiálny svet je len ilúziou a že cieľom človeka má byť únik z materiálneho sveta do nemateriálnej nirvány?

To sa ti zdá byť pravdivé?
Súhlasí Slušný človek

13.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 11:55 avatar
rastos - v zásade sa nelíšiš , je tu len taký malý rozdiel - je reálnejší v prístupe k pozemskému životu
Súhlasí luke85

14.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 11:59 avatar
Ako môže byť reálnejší, keď tvrdí, že materiálny svet je ilúzia?
Kresťanstvo (aj judaizmus) to popierajú a tvrdia, že materiálne stvorenie bolo dobré.
Súhlasí Slušný človek

15.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 12:00 avatar
rastos - nekľučkuj a poriadne čítaj a pochop text
Súhlasí luke85

18.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 12:09 avatar
Z nereálneho (ilúzia) nemôžeš dostať reálny (reálnejší) prístup k životu.
Súhlasí Slušný človek

34.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 14:28 avatar
> "[budhizmus] je reálnejší v prístupe k pozemskému životu"
Presne o tom som hovoril.

63.
označiť príspevok

havran
   16. 8. 2011, 10:58 avatar
rastos - to mi pripomína prešibanú manželku , čo hovorí!...ale miláčik , vari neveríš vlastným očiam..., to by si ma sklamal , keby si mi prestal veriť..."

7.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 11:21 avatar
rastos - ja som študoval nielen Bibliuu , ale aj iné sv. náboženstvá - stále je to o tom jednom , len iné odtiene - buď pokorný , pracuj pre pána a nebúr sa - Boh ťa odmení - akože ináč -až po smrti 
Súhlasí luke85, Samson

10.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 11:50 avatar
Áno, v základných morálnych zásadách – úcta k rodičom, nezabíjanie, atď. – všetky náboženstvá učia približne to isté (učia, že máme byť dobrí). Problém je v tom, že napriek všetkému dobrí nie sme. Každé náboženstvo teda musí riešiť otázku viny, a tu sú už medzi náboženstvami zásadné rozdiely.
Súhlasí luke85

16.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 12:03 avatar
zabudol si aj na morálny kódex budovateľa socializmu 
Súhlasí luke85

17.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 12:06 avatar
No vidíš , nie je to len vykrádanie základných noriem existencie spoločnosti?
Súhlasí luke85

19.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 12:11 avatar
Otázkou je skôr, ako sa k dodržiavaniu noriem dopracovať.

20.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 12:14 avatar
No vidíš , to je konštruktívna otázka. Ale kde začať , doterajších 2000 rokov cestu nenašlo - nestačí v kostoloch apelovať a v praxi konať ruka v ruke s kapitálom , ktorý bezohľadne drancuje ducha spoločnosti.

21.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 12:19 avatar
Cesta je v kresťanstve daná - je to vnútorná premena človeka podľa Kristových slov, nie stavanie na nariadeniach.
Je však dobrovoľná a preto nezaručuje nič ohľadne zmeny sveta.
Súhlasí Slušný človek

23.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 13:01 avatar
Tak potom neviem prečo sa tým aj neriadite......Inak prečo je dobrovolná ? Lebo Boh je srandista a úchyl ? Pretože keby chcel to mohol zariadiť inak vo svojej všemohúcnosti......
Súhlasí havran, luke85

24.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 13:10 avatar
Vnútorná premena je predsa vždy dobrovoľná, už z princípu. Môžeš ľudí prinútiť, aby sa správali ako chceš, ale ich vnútro tým nezmeníš. Kľučka na dverách srdca je len z vnútornej strany...

25.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 13:13 avatar
No ale predsa Boh je všemohúci, takže u všemohúcich nič nie je dobrovolné ak to samy nechcú........Je to aj nelogické, prečo by Boh stvoril nejakého zlého človeka a potom by zaviedol nejakú dobrovolnú premenu k lepšiemu ? Ak Boh vedel čo je lepšie, prečo to tak hneď nestvoril ? Inak doporučujem ti čítať okrem Pastirčáka hlavne knihy o genetike a mozgu, tam sa dozvieš prečo to je tak ako to je.......

26.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 13:20 avatar
Aj ty si, obrazne povedané, všemohúci voči svojmu dieťaťu - ale neostáva ti nič iné, len trpezlivá výchova a dohováranie k jeho srdcu, aby si osvojilo dobré veci. Slobodná bytosť má jednoducho "vlastnú právnu subjektivitu"...

Alebo by bolo lepšie, keby sme mohli deti pripojiť k pc a preprogramovať si ich tak, aby boli také, aké chceme?

27.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 13:22 avatar
Aháá, takže Boh je všemohúci iba obrazne, kde by som to našiel v učení cirkve, že je to len taký nepodarený tatko, čo sa snaží zo všetkých síl učiť detičky poriadku ?
Súhlasí luke85

31.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 14:02 avatar
Pozri, chápem, že ak by si bol Bohom ty, urobil by si to ináč. Ale teraz sme súčasťou príbehu, ktorý píše niekto iný; je preto dobré poznávať jeho zákonitosti namiesto fantazírovania nad tým, aká by mala byť všemohúcnosť.

Boh si predsavzal, že dá človeku slobodné rozhodovanie a neodníme mu ho, ani keď sa človek od neho odkloní. Nestojí o človeka, ktorý ho bude milovať len preto, lebo to má nariadené.

Ešte niečo k tomu, čoho si sa dožadoval:
"Vytrvajte v tom, čo slúži na výchovu, lebo Boh s vami zaobchádza ako so synmi. A ktorého syna otec nevychováva prísne? Veď aj naši telesní otcovia boli prísnymi vychovávateľmi a vážili sme si ich. Pravda, nijaká prísna výchova v tejto chvíli sa nezdá radostná, ale trpká; neskôr však prináša ovocie pokoja a spravodlivosti tým, ktorých vycvičila." Hb 12,7-11

32.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 14:15 avatar
rastos - nevymýšľaj tu zvrhlú rozprávku o zlomyseľnom Bohu , ktorý koná svojvoľne - vlastne hovoríš , že je na nás vyvíjaný rafinovaný nátlak , ale komu to nedojde , jeho chyba. Prepáč , ale musím ti to povedať - čo veta , to táranina: napr. prečo by Boh nemal konať racionálne - teda on by mal byť vzorom , Boh s ľudstvom zaobchádza ako zo synmi ? to je ako? Napr. OSWIENČIM ? Vieš si predstaviť to ľudské utrpenie , aj detičiek ktoré tam zomierali z dôvodu ekéhosi dedičného hriechu? Svet je celkom iný , ako si ho maľuješ, máš len strach pootvoriť čo i len jedno oko.Radšej vo svojej nemohúcnosti vidieť riešenie padáš na čelo.
Súhlasí luke85

33.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 14:25 avatar
Nie, netvrdím, že by Boh zaobchádzal s ľudstvom ako so synmi. Ako so synom (dcérou) zaobchádza až s tým, kto sa rozhodne mu dôverovať.

Dovtedy Boh oslovuje človeka cez kvalitu, ktorá vyžaruje z vecí, osôb i dejov sveta (pozri prvú zo série tém, ktorá sa volá "Prvý dotyk s Bohom". Až vtedy, keď sa človek rozhodne Bohu dôverovať, prichádza na rad Božia výchova.

Detičky z Oswienčimu sem nepleťme, nezomierali predsa kvôli dedičnému hriechu, ale zverstvám človeka.
Súhlasí Slušný človek

39.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 14:53 avatar
rastos , rastos, - vyvliekaš sa a vyberáš si len čo ti pasuje a čo tie reči o zatúlanej ovečke? , pre ktorú aj stádo opustí? Však keď je Boh , v jeho moci je presvedčiť príkladom. Vieš na čo je ten fígeľ ôVšak mi uver a potom uvidíš?" , lenže neuvidíš , ale bude už neskoro. Na Zemi sa udialo toľko zla , že v moci Všemohúceho/ dobre som ho pomenoval,/ , byť ním , by sa mi už srdce zmilovalo , ale on sa cynický baví ďalej.
Súhlasí luke85

42.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 15:00 avatar
Ovca, pre ktorú opustí stádo a ide ju hľadať - tým sa myslí kresťan. Predtým predsa hovorí, že jeho ovce počujú jeho hlas a nasledujú ho.
Súhlasí Slušný človek

43.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 15:05 avatar
Hm.. kam sa mohla tá ovca asi stratiť? A nie je to len populistická formulka, aby sa ovce nebáli zatúlať? Však ich mám mraky.. jedna hore/dole.

45.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 15:10 avatar
Luke - a ten všemohúci je slepý , ako to že nevie kde má tu ovcu a musí ju hľadať? 

44.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 15:08 avatar
rastos , prosím ťa ešte raz si prečítaj čo si napísal a ak na tom trváš ... však čo budem hovoriť , nechcem uraziť svojho blížneho - prepáč mi aj ten úmysel - ale začínaš sa v tom akosi motať. Som v úžase ako to všetko ľahko vysvetlíš a nie je k tomu potrebná ani logika k veci samotnej. Pravda vždy je tu relatívna možnosť že tým motákom som ja 

46.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 15:19 avatar
Čo ti z toho nie je jasné, Havran?

47.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 15:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

48.
označiť príspevok

Samson muž
   11. 8. 2011, 15:34 avatar
spajas slovo pravda s vierou???
Pravda sa da dokazat.
Súhlasí fajer

49.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 15:37

51.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 15:49 avatar
Súhlasím s tým, že občas človek musí najskôr uveriť, aby si bol schopný zistenú pravdu neskôr overiť.

55.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 16:02

50.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 15:48 avatar
Skús byť konkrétny. Akej pravdy? V čom je úhonný? Atď.

52.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 15:57

54.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 15:59 avatar
> "myslis že žijes bezuhonny život a to stací?"

Čo je lepšie - žiť úhonný život veriaceho alebo žiť život bezúhonného ateistu? Prvú variantu považujem za zvrhlú, ale kresťania sa ňou často riadia.

57.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 16:14

59.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 16:19 avatar
Ok, pekne si to napísal.

60.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 18:12 avatar
Prepáč, ale to je jasný dôkaz o tvojom rasizme, čiže ateisti sú podľa teba automaticky zlí ?

61.
označiť príspevok

veriaci muž
   11. 8. 2011, 22:21

36.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 14:40 avatar
> "Boh s ľudstvom zaobchádza ako zo synmi ? to je ako? Napr. OSWIENČIM ? Vieš si predstaviť to ľudské utrpenie , aj detičiek ktoré tam zomierali z dôvodu ekéhosi dedičného hriechu?"

Tam už pomôže len náuka o reinkarnácii. Bez reinkarnácie je akákoľvek božia spravodlivosť výsmechom skutočnej spravodlivosti.
Súhlasí havran

38.
označiť príspevok

rastos muž
   11. 8. 2011, 14:50 avatar
Prečo len reinkarnácia?
Úplne stačí Posledný súd.

40.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 14:54 avatar
rastos - vraj "milosrdný Bože" - ?
Súhlasí luke85

41.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 14:58 avatar
No a tam majú byť akože odškodnení aj tí, ktorým bol nespravodlivo zničený život?

35.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 14:32 avatar
rastos - ani ten nabohovateší Boh a práve preto , že je taký , nebude riadiť všetko priamo. Aj človek si vytvára riadiace systémy a nie to On./hipotetický/ Je dokázané , že príroda nejde priamou cestou za dokonalosťou , ale sama ukázala , že jej vývoj je aj metóda pokus - omyl. Asi najväčší problém sporu je otázka sebaorganizácie a deštrukcie hmoty vo Vesmíre. Lenže sa ukazuje , že sebaorganizácia hmoty je jej atribút a môžeš o ňom diskutovať napr. prečo to nie je naopak. Dnes je stále ešte pri tomto rozvrátenom svete niečo seriózne študovať a tak ti niekto pohotovo nastrčí teóriu božej lásky. Napr. vieš čo sú fraktaly? Tam by si mohol pochopiť princíp sebaorganizácie.
Súhlasí luke85

12.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 11:53 avatar
Aby som bol objektívny , boli a sú aj náboženstvá zamerané humánne - napr. ZEN , alebo napr. "Oko boha Hóra" , majú však jedno spoločné - udržať človeka pod kontrólou - asi to nie je až také zlé , pokiaľ mu nesiahajú na rozum. Nie náhodou stavajú lásku nad všetko. Je to krásne , ale v praxi len zneužitý základný ľudský cit.
Súhlasí luke85

6.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 11:18 avatar
rastos - ona sľubuje ten posmrtný -ale nemáš sa búriť , poslušne počúvať vrchnosť ktorá ťa drie až na kosť a ešte máš nastaviť aj druhé líce    
Súhlasí luke85

56.
označiť príspevok

carybdeida
   11. 8. 2011, 16:13 avatar
Cirkev vedie ľudí a ľudia zase vedú cirkev. Sv. písmo do toho už dávno nevstupuje.

58.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 16:17 avatar
To tak fešne vypadáš či to je len vtip?

22.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 12:57 avatar
2000 rokov, to je prehnané, prečítajte si Starý zákon, stredovek a iné obdobia pôsobenia cirkvi, samý horor a krv, takže oni sa správajú tak ako ich učí cirkev.........Cirkev mala jedno kladné obdobie v období osvietenia, vtedy bola zdrojom kultúry, vedomostí a aj vedy, ale to je už dávno , dávno preč a teraz je iba obyčajný príživník na ľudskom nešťastí resp. neschopnosti nájsť si životný ciel.
Súhlasí havran

28.
označiť príspevok

majomajo muž
   11. 8. 2011, 13:41 avatar
Inak drvivá väčšina rodičov ti potvrdí, že sú niekedy úplne bezmocný voči svojim deťom, takže isto iste nie všemohúci......
Súhlasí luke85

37.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 8. 2011, 14:42 avatar
To nastáva hlavne vtedy, keď chceš, aby tvoje deti jednali dobrovoľne.

29.
označiť príspevok

Samson muž
   11. 8. 2011, 13:48 avatar
V knihe genezis sa pise, ze boh potreboval voz na lietanie a ze musel otvarat branu pre cestovanie..
Moj boh nepotrebuje ziadne prepravne prostriedky, ani brany. Neviem presne o com nabozenstva su, ale viem, o com niesu.
Súhlasí havran

30.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 13:56 avatar
Samson - veľmi správne - tých paradoxov božej nemohúcnosti je oveľa viac. Len to je ťažké jednanie , keď na všetko je jednoduchá odpoveď - božia láska a večná blaženosť- samozrejme až po smrti . Zatiaľ sa nik nevrátil a tie kecy o späťvrátení sú dobré pre senilné staré mamky.
Súhlasí Samson

62.
označiť príspevok

Style muž
   11. 8. 2011, 22:25 avatar
ty keď niečo akože honosne napíšeš, tak neviem či sa mám smiať alebo plakať. 

53.
označiť príspevok

fajer
   11. 8. 2011, 15:57 avatar
cirkev,už 2000 rokov vedie ľudstvo do záhuby...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:31,  My síce nemáme, ale Shagarovci možno už majú! :)
dnes, 09:29,  Nemáme prostriedky, ako to zistiť. Aspoň zatiaľ nie. *21
dnes, 09:28,  Kedže rozprávka o Jehovovi a výrobe prvej ženy z rebra prvého muža je podľa mňa výmysel,...
dnes, 09:22,  Kedže rozprávka o Snehulienke a 7mich trpaslíkoch je podľa mňa výmysel, tak sa nebudem tým...
dnes, 08:00,  Prečo? Prečo? Prečo? A tieto zbabelé hovná sa nás snažia presvedčiť, že práve oni...
dnes, 07:59,  Myslis tych Prečo sú všetci kandidáti na prezidenta a sudcov Ústavného súdu pochcaní a...
dnes, 07:58,  Tak to asi nie je. *20
dnes, 07:56,  Som myslel niečo konkrétnejšie o volbe poslancov.......*13
dnes, 07:53,  Samozrejme že píše ;) Hovorí: dajte bohu čo je božie a cisárovi čo je cisárovo ;)
dnes, 07:44,  1. Mne je skajka ukradnutá, hoci nie raz práve ona útočila na mňa a pokial som si všimol...
dnes, 07:41,  Ja by som rád vedel kedy konečne zvolia poslanci všetkých kandidátov na ústavný súd, čo...
dnes, 07:38,  Všimol som si tu na DF jeden zaujímavý jav, ak niekto nevie racionálne a k veci odpovedať,...
dnes, 07:08,  Nemáme prostriedky, ako to zistiť. Aspoň zatiaľ nie. :)
dnes, 07:06,  6 Áno, myslím, že výsmech je vyjadrením určitého druhu názoru. Bohužiaľ, iba citové...
dnes, 06:49,  Výsmech je názor?
dnes, 04:48,  https://latin-dictionary.net/definition/26485/mas-maris ;)
dnes, 04:45,  Čo by si len Lemmy robil bez googla ;)
dnes, 04:33,  https://www.dzio.sk/zumpa/gallery/1561516308.jpg ;)
dnes, 04:33,  Až potom čo si sa priznala, že vieš kde bývam ;)
dnes, 04:32,  https://www.dzio.sk/zumpa/gallery/1561516308.jpg ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Ženy sa obliekajú kvôli ženám a vyzliekajú kvôli mužom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(155 254 bytes in 0,502 seconds)