Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Cirkev chce, aby ju naďalej sponzoroval štát. Takmer 40 miliónov ročne

11
reakcií
1286
prečítaní
Tému 24. januára 2015, 13:55 založil Lemmy.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 1. 2015, 13:55 avatar
Cirkev chce, aby ju naďalej sponzoroval štát. Takmer 40 miliónov ročne

Cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku sa v zásade prikláňajú k pokračovaniu súčasného modelu ich financovania. Ten by prešiel istou zmenou, vyjadril sa minister kultúry Marek Maďarič.

V súčasnosti štát financuje priamymi dotáciami prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry platy a odvody duchovným, prevádzku ústredí (biskupských úradov) a charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov). V rozpočte je na tento účel vyčlenených 38,3 milióna eur.

Ministerstvo prišlo vlani s návrhom troch možných spôsobov financovania. Nimi sa zaoberala expertná komisia na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktorá je poradným orgánom MK. Išlo o zavedenie daňovej asignácie; zavedenie príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretím bolo ponechanie systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu, čo je vlastne súčasný model.

Na nedávnom zasadnutí komisie sa cirkvi priklonili k poslednej možnosti. „Bude sa zatiaľ hľadať táto cesta. Možno sa zadefinuje napevno počet kňazov a farárov, ktorým bude štát prispievať na plat tak, aby sa trochu obmedzila dotácia,“ priblížil Maďarič s tým, že má pochopenie pre čiastočné financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu vzhľadom na úlohy, ktoré pre spoločnosť vykonávajú.

O tom, ako bude modifikácia súčasného systému nakoniec vyzerať, sa bude ďalej debatovať. Minister poznamenal, že súčasná vláda si v programovom vyhlásení stanovila viesť odbornú diskusiu na túto tému, s cieľom nájsť spravodlivejší spôsob ich financovania. Je zároveň rád, že sa cirkvi a náboženské spoločnosti na tomto modeli dohodli, pretože, ako poznamenal, na to, aby prišlo v tejto otázke ku konsenzu medzi štátom a cirkvami, je najskôr potrebná zhoda medzi samotnými cirkvami.

„Predpokladám, že by budúca vláda mala aj na základe týchto rokovaní a názorov prísť s konkrétnym návrhom, ktorý by sa potom realizoval v praxi,“ konštatoval.

www.teraz.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

11.
označiť príspevok

pátrač muž
   12. 2. 2015, 08:58 avatar
v podstate tí hore nevymysleli iný model ako nahradiť cirkev, lebo to je finančne náročné

2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 1. 2015, 13:56 avatar
Cirkev si vybrala tretiu možnosť: ponechanie systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu.

Cirkev nechce odluku.

3.
označiť príspevok

majko1 muž
   24. 1. 2015, 14:07 avatar
Iba ma štve že žiadna významná politická strana nemá gule dať podanie na ústavný súd........priame financovanie ideologie štátom je protiústavné........
Súhlasí dorota

5.
označiť príspevok

Al_ice
   24. 1. 2015, 14:27 avatar
ani jedna vlada doteraz nemala zaujem,chce vobec stat inac,ako cirkev financovat?
aj tu na df sa kopu veriacich vyjadrilo za odluku.

6.
označiť príspevok

majko1 muž
   24. 1. 2015, 15:39 avatar
Štát, rozumej politické strany sa boja že by to mohlo znamenať úbytok voličov, lebo okrem iného našinci sú takí že sa just postavia na stranu akože ukrivdenému, bez ohľady na fakty........Toho sa predsa báli aj komouši, prečo inak by neurobili odluku oni.......Ešte si viem aj predstaviť reakciu našich veriacich, ak im niekto povie že budú platiť cirkevnú daň............

7.
označiť príspevok

dorota
   24. 1. 2015, 15:50 avatar
tu je propblem s vatikanskou zmlubvou ktr je nad zakona statu :-(

4.
označiť príspevok

falko žena
   24. 1. 2015, 14:16 avatar
a sponzoruj tento štát len cirkev,keď len na nu tu poukazujete? a ako dlho sponzoruje aj ciígánov nikto nevidí, je mi divné.
Súhlasí anonymný_koník

9.
označiť príspevok

fajer
   24. 1. 2015, 17:26 avatar
cigáni nás neokrádajú 2000 rokov...

10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 1. 2015, 18:56 avatar
Zaujímavé prirovnanie, porovnávať cigánov s kňazmi.

8.
označiť príspevok

fajer
   24. 1. 2015, 16:05 avatar

12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   3. 5. 2015, 14:35 avatar
Krátka otázka. Čítam názor: Arcibiskup Orosch uštedril Adele Banášovej facku a dal tak gól do vlastnej brány.

Ten Orosch čo hrá? Hokej? (Lebo teraz sú Majstrovstvá.) Alebo futbal? Či ktorý šport? Zachoval sa Orosch vôbec športovo, keď jej uštedril facku? Keď jej niečo uštedril, tak môžeme o Oroschovi sa pochvalne vyjadriť, že je Orosch štedrý človek?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:51,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/69286157_10213983415731799_7142190228499857408_o.jp...
dnes, 08:48,  Uvažujem ešte napr. takto: Je asi dôležitá okolnosť, podľa ktorej možno rozlišovať, o...
dnes, 08:38,  Vyhadzujú ho z jeho vlastnej budovy, to ti nestačí? Nemám dôvod tomu podnikateľovi...
dnes, 08:22,  (10) Obviňuješ ľudí bez dôkazov. To, že boli zakázaní, nie je dôkaz, kresťania mali...
dnes, 08:09,  Cislo cloveka ti nic nehovorí?
dnes, 08:08,  Clovek je demon aj satan aj vsetko v jednom , CHAPES TEOLOG?
dnes, 08:04,  na nikom?
dnes, 08:01,  A čo tak povieš na učiteľov z Francúzska a Španielska? Kde to vo svete nerobia? To si...
dnes, 07:55,  Na kom?
dnes, 07:41,  (10) Tak len sa bav, ale ja mám riť tvrdú, tak aby si ten lúzer neublížil. *21
dnes, 07:33,  (15) V tomto si dobrý, kraviny ti idú. Mal by si v tom pokračovať, aspoň by sme sa zabavili....
dnes, 07:20,  Samozrejme, že tieto veci ma zaujímajú, ale nechápem, prečo to píšeš práve mne?
dnes, 07:10,  Boris má dávno svoje fórum. Písal som viac krát, že tu vašu arogantnú debilitu a...
dnes, 07:08,  "Co se nyní děje v Libyi, to se liší od snahy zavést bezletovou zónu. A my chceme...
dnes, 07:04,  Takže ty chváliš Rusko? Za to, že zvrhli Kaddáfiho? Americký admirál Mike Mullen...
dnes, 07:03,  aj gule az ich ma hnede
dnes, 07:00,  to su napady ochranovat civilistov
dnes, 06:57,  zvrhlik jeden
dnes, 05:27,  “Lebo prídu na teba dni, keď tvoji nepriatelia postavia okolo teba opevnenie z ostrých...
dnes, 05:03,  “Vieme, že pochádzame z Boha, ale celý svet leží v moci toho zlého.” - 1. Jána 5:19....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 986 bytes in 0,349 seconds)