Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Chudoba na Slovensku po 22 rokoch kapitalizmu

16
reakcií
1462
prečítaní
Tému 12. októbra 2012, 21:14 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 10. 2012, 21:14 avatar
Chudoba sa šíri. Ohrozený je už každý ôsmy Slovák
Soňa Pacherová 3. októbra 2012

Ľudí ohrozených chudobou na Slovensku pribúda. Za rok sa ich počet zvýšil o 50-tisíc a v zóne chudoby sa ocitol zhruba každý ôsmy z päť a pol milióna obyvateľov krajiny. Ako ukázal medzinárodný prieskum EÚ SILC 2011, vlani to bolo zhruba 700-tisíc ľudí, teda 13 percent.
Ohrození boli najmä nezamestnaní, domácnosti s tromi a viacerými nezaopatrenými deťmi.
"Hranica rizika chudoby na Slovensku bola podľa posledných údajov 3 784 eur príjmu na rok, čo v prípade jednočlennej domácnosti predstavuje približne 315 eur na mesiac," skonštatovala predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová. Ohrození boli najmä nezamestnaní, domácnosti s tromi a viacerými nezaopatrenými deťmi, neúplné domácnosti s jedným rodičom a deti vo veku do 18 rokov. Štatistika znovu preukázala, že miera rizika chudoby sa odvíja od dostupnosti práce v danom regióne. Čím je jej menej, tým viac je tam chudoby. Ba v zaostalých oblastiach často už ani mať prácu na slušný život nestačí. Prieskum totiž ukázal, že do zóny chudoby sa pomaly prepadajú aj ľudia zamestnaní, ktorí síce majú pravidelnú, no nízku mzdu. V roku 2009 sa ich v pásme chudoby ocitlo 5,2 percenta, o rok neskôr 5,7 percenta a vlani už 6,3 percenta. Ministerstvo práce ubezpečuje, že tento jav neberie na ľahkú váhu a sľubuje urobiť opatrenia. "Plánujeme napríklad zvýšiť minimálnu mzdu o 3,2 percenta na úroveň 337,7 eura.
A postaveniu zamestnancov výrazne pomôže aj pripravená novela Zákonníka práce," zdôrazňuje Michal Jurči z tlačového oddelenia. Štatistika sa však nezhoršuje len na Slovensku, ale v celoeurópskom rámci. Aj to viedlo Európsku úniu k tomu, aby si stanovila cieľ znížiť do roku 2020 počet ľudí ohrozených chudobou o 20 miliónov. Na Slovensku by ich k rovnakému termínu malo byť o 170-tisíc menej ako v súčasnosti.
Sociálny rezort opäť tvrdí, že stratégie má pripravené. "Pracujeme na niekoľkých právnych normách, ktoré by mali napomôcť nielen zlepšiť zamestnávanie, ale aj samotné sociálne postavenie občanov," povedal hovorca Jurči. Takými sú podľa neho napríklad novela zákona o službách zamestnanosti, novela zákona o sociálnych službách, novela zákona o hmotnej núdzi a ďalšie. Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti odporúča spomenúť si na jednoduchú rovnicu - znížiť chudobu znamená predovšetkým znížiť počet nezaradených na trhu práce. "Najmä doň treba zapojiť desaťtisíce dlhodobo nezamestnaných.
Teda rozbehnúť inkluzívny trh, aby členovia tejto cieľovej skupiny dostali šancu čosi si zarobiť a získať pracovné návyky, no zároveň aby neprišli o dávky v hmotnej núdzi," mieni. Skeptická je aj sociologička Monika Čambáliková. "Vízia integrovanej Európy, v ktorej sa rýchlo vyrovnajú rozdiely medzi jednotlivými štátmi, je síce stále živá, no vplyvom zostrovania sa globálnej konkurencie sa čoraz menej darí získavať zdroje pre sociálnu politiku," pripomína Čambáliková. Podľa nej sa preto s blížiacim sa rokom 2020 najskôr ukáže nereálnosť plánov momentálne prijatých v oblastí odstraňovania chudoby.
Chudoba na Slovensku
- Rizikom chudoby bolo v roku 2011 ohrozených 13 % obyvateľov Slovenska, teda zhruba každý ôsmy. Je to o jeden percentuálny bod viac ako v roku 2010 a o dva viac ako v roku 2009.
- Počet ohrozených stále rastie: v roku 2009 ich bolo okolo 550-tisíc, v roku 2010 650-tisíc a vlani už 700-tisíc.
- Hranica rizika chudoby v prípade jednočlennej domácnosti (60 percent čistého príjmu) bola minulý rok 315 eur na mesiac.
- Podľa ekonomickej aktivity boli vlani najohrozenejšou skupinou nezamestnaní - 42,6 %, nasledovali inak neaktívne osoby - 18,9 %, ďalej dôchodcovia - 6,3 % a pracujúci 6,3 %.
- Podľa typu domácností boli minulý rok na Slovensku chudobou najviac ohrozené domácnosti s tromi a viac závislými deťmi - 32,6 % (predminulý rok 29,8 %) a osamelí rodičia s najmenej jedným dieťaťom - 26,4 % (25,0 % v roku 2010), naopak, najmenej chudoba hrozila bezdetným domácnostiam 7,9 % (predvlani 8,1 %).
- Ohrozenie chudobou sa v roku 2011 najviac týkalo ľudí z Prešovského kraja (s prepočítaným príjmom 466 eur na osobu a mesiac), nasledovali kraje Banskobystrický (498), Košický (501), Nitriansky (503), Trenčiansky (537), Trnavský (541), Žilinský (555) a Bratislavský (654).
-Podľa veku boli najohrozenejšie deti do 17 rokov - 21,2 %, mladí od 18 do 24 rokov - 14,8 %, ľudia od 25 do 49 rokov - 12,6 %, 50- až 64-roční - 10,7 % a 65- a viacroční 6,3 %.
- Z hľadiska pohlavia sú viac ohrozené ženy ako muži. Miera rizika chudoby bola u mužov na úrovni 12,8 % a u žien 13,1


2.
označiť príspevok

BUMBRLICEK muž
   12. 10. 2012, 21:26 avatar
Pekne slovenske somariny v percentach.
Slovensko nikdy nemalo ani nebude mat kapitalizmus.
Slovensko sa moze podakovat domacim Slovakom-politikom, ze rozkradli celu republiku a kradnu nadalej.
Taky Fico s Pociatkom byvaju v palacoch, kdezto vaecsina Slovakov v panelakoch.
Div sa svete, ta slovenska chudoba nadalej ako na truc nadalej voli Fica a celu tu svoloc, co ich okradli.
Takze nie kapitalizmus, ale slovenska drzost politikov, podnikatelov zlodejov.
Co je to za narod, ked vyse pol miliona ludi musi za pracou za hranice Slovenska?
Komu to tak pasuje, kapitalistom?
Iba hlupaci veria tymto dristom a volia si dokonca mladych Smerakov ako Kolesik, Zigo atd.
Zobudte sa mumaci, este i toaletny papier Vam ukradnu.


9.
označiť príspevok

mysoulflies muž
   12. 10. 2012, 23:13 avatar
2/ Amerika má bezbrehý kapitalizmus, kde zisk dominuje nad všetkým ostatným, a kam to doviedla? začala produkovať ekonomické vojny, najprv zásobuje istú krajinu zbraňami a zbr. systémami (pekný biznis), potom umelo vyvolá konflikt, vybombardujú krajinu, minú si starú muníciu (čím podporia výrobu novej a ušetria na likvidácii starej-opäť dobrý biznis) potom tam pošlú svoje firmy, ktoré budú opravovať a budovať to, čo predtým vybombardovali (samozrejme opäť dobrý biznis) a súčasne si pritom zjednajú lacnejšiu ropu alebo iné nerastné suroviny, alebo si tam postavia továrne na lacnú pracovnú silu(opäť biznis), toto je ten skutočný Americký kapitalizmus! A mimochodom USA predsa spustila svetovú krízu, či nie? a koľko je tam teraz chudákov? Resp. aká chudoba je tam v porovnaní napr. zo Slovenskom? Ale v niečom máš pravdu, ten kto to všetko posiera sú kapitalisti, ktorí skorumpovali politiku a oklamali ľud, a žijú z ich potu a driny.


13.
označiť príspevok

BUMBRLICEK muž
   12. 10. 2012, 23:47 avatar
9, ale no tak, len netaraj nezmysly, a co tak maly slovensky podnikatel so zbranami?
Ten nepozera na zisk?
Amerika hlavne spustila nezmyselnu socialnu politiku za Clintona s domami.
Vraj i chudoba ma mat dom.
Akurat zabudli, ze chudoba nema na splatky.
Co sa tyka krizy v EU, obrat pozornost na Brusel, mas tam svojich europoslancov.


3.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   12. 10. 2012, 21:53 avatar
Kasafran skoda, ze nievies to prerozpravat vlastnymi slovami, aby si to precital kazdy. Myslim, ze Slovaci a Slovaci sa nachadzaju v roku 2012 a velkej chudobe a marazme, ktory by som osobne porovnala v k 30 tim rokom minuleho storocia, ked vola velka hospodarska kriza. Teraz je ta chudoba ovela horsia, lebo ludia su tak hlupi a ovlyvneni masovymi mediami ako je televizia, tlac, internet, kde pisu same polopravdy alebo az vyslovene lzi a klamstva.Ludia su oklamani tym, ze skoro kazdy ma televizny prijimac, mobily, pocitac a myslia si, ze zije v blahobyte. Uz strava je dnes luxusom. A preto sa cudujem, ze to mnohym nedocvaklo a rozijmaju nad chudobu africkych ci indickych deti, pritom najvia treba pomahat nasim ludom - a to hlavne osamelym matkam s dietatom, tie su na tom horsie ako seniori, horsie invalidi a omnoho horsie ako romska mensina. Najvacsiu pomoc od statu by si zasluzili prave osamele matky s dietatom ako aj rodiny s dietatom ako take a tiez stredna trieda, ktora je uz tak vyzmykana a ozobracena, ze uz existuje na slovensku len bohata elita, stredna trieda je uz zastupena len z malej casti a bude totalne zlikvidovana a ostali uz cele masy a zastupy chudoby, cim dalej viac a viac chudobnejsich.
Súhlasí servis, mysoulflies


4.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   12. 10. 2012, 22:26 avatar
ak by to bola len chudoba.... ok. Su podstatne horsie veci. clovek je dokonca stastnejsi, ked je uskromneny.. je dokazane, ze clovek ,ktorý ma menej moznosti na vyber je spokojnejsi.
Ale tu nejde o chudobu ako taku.. ide tu o otroctvo, s tym spojeny stres a s tym spojene zhorsovanie zdravia aj medziludskych vztahov a to je nehorazne.. ludia su debvili, ked si to neuvedomuju a dovoluju, aby tento marazmus rastol.. z takychto situacii vzdy zakonite vznikla vojna ..


5.
označiť príspevok

Vlado muž
   12. 10. 2012, 22:29 avatar
B: a s tym spojene zhorsovanie zdravia aj medziludskych vztahov

To si aj ja uvedomujem, ale čo teraz? Ako z toho marazmu von? A kam?

Bijú sa tu záujmy. Vari kvôli tomu budeš cenzurovať idiotov, ako napr. Bumbrla, aby nevznikali konflikty?
Súhlasí mysoulflies, mamaleone


7.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   12. 10. 2012, 22:50 avatar
ale nie, cenzuru v ziadnom pripade neuznavam.
Je to hold v rukach ludi.. ak su sprosti, tak sprosto dopadnu, ved to je spravodlive. Nemyslis?


6.
označiť príspevok

servis žena
   12. 10. 2012, 22:45 avatar
ide tu o otroctvo, s tym spojeny stres a s tym spojene zhorsovanie zdravia aj medziludskych vztahov a to je nehorazne..

Viac na: Chudoba na Slovensku po 22 rokoch kapitalizmu#ixzz297RnHmib

Boris, súhlasím, no ako presvedčíš dieťa, že spolužiak v škole je " na jeho úrovni " a nemajú si čo závidieť. Je to strašne smutné, bezmocné. Ako mám kolegyni inak povedať, že to čo robí svojmu dieťaťu, že ho nadradzuje nad ostatné, nie je správne ani pre to jej dieťa ani pre spolužiakov. No kolegyňa sa napodiv ani neurazí, ona nad tým odmieta rozmýšľať. Tak ti mi dochádzajú argumenty. No neviem, uváž vetrovka pre 7 ročné decko za 200 euri? Alebo som ja nie v poriadku? Štrimfličky za 20 euri, čo nenosím ani ja? No môže si to dovoliť, lebo ich dofinancuje otec dieťaťa...tak aká chudoba? Ešte stále sa vieme o seba postarať. Aj keď čísla v štatistických tabuľkách sú skreslené extrémami.
Súhlasí Boris_I., Kasafran


8.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   12. 10. 2012, 22:55 avatar
vychova. zial co sa s tym da robit? nadavat nepomaha, prihovarat sa nepomaha.. pocitit by pomohlo.
Obavam sa, ze sa clovek nevyhne katastrofe, kedze je tvrdohlavo sebecky.
a vobec.. nebude to prvy krat, kedy nenazranci, mamonari, skrblokovia a tak podobne priviedli spolocnost na pokraj existencie a ta sa az vtedy uvedomila, zial z toho boli zase jatka a mnoho tych nenazrancov zahucalo.. ale taka je spravodlivost.. ako ked sa pretahuju lanom a jedna strana stale taha viac a viac no a ta druha strana sa rozhodne sa na to vykaslat lano pusti a ta prva strana popada na hubu aj ked bola silnejsia.. v podstate zboznujem tento svet je nadherny svojou skrytou vyvazovacou "mechanikou".
Súhlasí servis, mysoulflies


10.
označiť príspevok

servis žena
   12. 10. 2012, 23:13 avatar
Evokuje to usilovného ale slabého mravca na jednom konci lana a golema z hliny na druhom. Keď mravcovi dôjdú argumenty, sila a chuť bojovať s masou hlúposti, tak múdro pustí a hlina sa rozsype. Štát sme my..."my viacerí". Ak sa neprestaneme ohlupovať "relaxačnými masmediálnymi prostriedkami" a tým čo ponúkajú, tak nás hlina zasype.


11.
označiť príspevok

Vlado muž
   12. 10. 2012, 23:15 avatar
I toto diskusné fórum je "relaxačným masmediálnym prostriedkom".
Súhlasí servis


12.
označiť príspevok

servis žena
   12. 10. 2012, 23:17 avatar
Áno, ide o to nedať sa ním ovládnuť.


14.
označiť príspevok

Ranexill muž
   12. 10. 2012, 23:50 avatar
Ak niekto zarobí 500 eur, tak je urcite na dne a chudobný jak kostolna mys . To len sa nas stale snazia podviest, co chudoba je, alebo nie je.. Na slovensku je 90 % ludi chudobnych, aj ekd sa ksichtia jak pani.


15.
označiť príspevok

BUMBRLICEK muž
   13. 10. 2012, 00:16 avatar
O akom zarobku tu melies?
500 eur na den, na tyzden, na dva tyzdne, na mesiac, za rok ?
Amerika ma vyplatu kazdy tyzden napriklad.


16.
označiť príspevok

Ranexill muž
   13. 10. 2012, 00:19 avatar
tema je o slovensku.


17.
označiť príspevok

...d0d0...uk
   13. 10. 2012, 00:31 avatar
...jaka chud0ba je v amerik0ve,ked uz zeru aj vevericky...debile americke...))))))))))))))
tvnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:12,  Gestapo terorizuje nepohodlných ty milovník totality :)
dnes, 12:11,  Lemmy len klameš si smiešny drístami realitu nezmeníš
dnes, 12:11,  J.Tull ty si nikdy nenapísal o čiernej lúze ja o bielej ano pretože si otrok politickej...
dnes, 12:10,  Lemmy zrazu je jedno kto pácha zločin ? Tak prečo píšeš o belochovi ktorý zavraždil...
dnes, 12:09,  Takže je to takto, Dudáš napísal článok o holokauste, NAKA si išla po dôkazy ;)...
dnes, 12:08,  Totaliťák zasa si vymýšľaš. Politické gestapo NAKA terorizovalo aj rodinu Rostasa ktorý...
dnes, 12:07,  A preto NAKA zasahovala u Dudáša, išla po dôkazy ;)
dnes, 12:07,  3. beznohy neotravuj , a čítaj písany text nez začneś reagovat.
dnes, 12:06,  J.Tul,l ty nikdy o čiernej lúze si nenapísal ja o bielej ano si otrok politickej korektnosti...
dnes, 12:04,  Nie to nestačí, treba to aj dokázať ;)
dnes, 12:01,  Takže ty sa od rasistov neodlišuješ nijako. OK.
dnes, 12:01,  hokejis, písal: "pod ťarchou faktov, keď sa na ne poukáže..." ani raz si sám od...
dnes, 12:01,  Totaliťák ako ty si vymyslí že niekto niečo myslí a zavrie ho :)
dnes, 12:00,  Omyl, máš predsudky. Je jedno, kto pácha zločin.
dnes, 12:00,  Lemmy tvoje klamstvá a slniečkarske nezmysly
dnes, 11:59,  Lemmy ved hej vždy len vtedy je bordel ked biely zabije černocha nikdy nie naopak. Ked...
dnes, 11:59,  Keď ho vyšetruje NAKA, určite musel niečo povedať, čo nie je s kostolným poriadkom ;)
dnes, 11:58,  hokejis, lenže Ty o tej bielej nikdy nezačínaš... uznáš len pod ťarchou faktov, keď sa na...
dnes, 11:58,  Totaliťák ty klamár ten akademik to povedal ? :)
dnes, 11:57,  Táraš nezmysly. Einstein nebol Róm, ale židovského pôvodu.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Udržiavajúc si svoj duševný pokoj chránime i ten telesný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(83 312 bytes in 0,237 seconds)