hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  veda  /  téma

Chcete byť šťastnejší? Zostaňte v prítomnom okamihu

príspevkov
2
zobrazení
2
tému vytvoril(a) 22.1.2023 12:16 Scarlette
posledná zmena 22.1.2023 12:20
1
22.01.2023, 12:16
none
2

1. Scarlette 22.01.2023, 12:16

www.youtube.com/watch?v=Qy5A8dVYU3k

22.01.2023, 12:20
kto nerozumie AJ, davam preklad transcriptu :

Takže ľudia chcú od života veľa vecí, ale myslím si, že viac ako čokoľvek iné chcú šťastie. Aristoteles nazval šťastie „hlavným dobrom“, cieľom, ku ktorému smerujú všetky ostatné veci. Podľa tohto názoru nie je dôvod, prečo chceme veľký dom alebo pekné auto alebo dobrú prácu, že tieto veci sú skutočne cenné. Ide o to, že očakávame, že nám prinesú šťastie.

00:30
Teraz za posledných 50 rokov sme my Američania dostali veľa vecí, ktoré sme chceli. Sme bohatší. Žijeme dlhšie. Máme prístup k technológiám, ktoré by sa ešte pred pár rokmi zdali ako sci-fi. Paradoxom šťastia je, že aj keď sa objektívne podmienky nášho života dramaticky zlepšili, v skutočnosti sme neboli o nič šťastnejší.

00:51
Možno preto, že tieto konvenčné predstavy o pokroku nepriniesli veľké výhody z hľadiska šťastia, v posledných rokoch vzrástol záujem o šťastie samotné. Ľudia diskutujú o príčinách šťastia naozaj dlho, v skutočnosti už tisíce rokov, no zdá sa, že mnohé z týchto debát zostali nevyriešené. No, rovnako ako v mnohých iných oblastiach života, myslím si, že vedecká metóda má potenciál odpovedať na túto otázku. V skutočnosti za posledných pár rokov došlo k explózii vo výskume šťastia. Dozvedeli sme sa napríklad veľa o jej demografii, ako s ňou súvisia veci ako príjem a vzdelanie, pohlavie a manželstvo. Ale jednou z hádaniek, ktoré to odhalilo, je, že faktory, ako sú tieto, zrejme nemajú obzvlášť silný vplyv. Áno, je lepšie zarábať viac peňazí ako menej, alebo vyštudovať vysokú školu namiesto toho, aby ste skončili, ale rozdiely v šťastí bývajú malé.

01:40
Čo ponecháva otázku, aké sú hlavné príčiny šťastia? Myslím, že to je otázka, na ktorú sme ešte poriadne neodpovedali, ale myslím si, že niečo, čo má potenciál byť odpoveďou, je, že šťastie má možno strašne veľa spoločného s obsahom našich momentálnych zážitkov. Určite sa zdá, že ideme o svoj život, že to, čo robíme, s kým sme, o čom premýšľame, má veľký vplyv na naše šťastie, a predsa sú to práve tieto faktory. pre vedcov je veľmi ťažké, v skutočnosti takmer nemožné študovať.

02:07
Pred niekoľkými rokmi som prišiel na spôsob, ako študovať šťastie ľudí okamih za okamihom, keď vo veľkom meradle prežívajú svoj každodenný život po celom svete, čo sme nikdy predtým nedokázali. Nazýva sa trackyourhappiness.org a používa iPhone na sledovanie šťastia ľudí v reálnom čase. Ako to funguje? V podstate posielam ľuďom signály v náhodných bodoch počas dňa a potom im kladiem veľa otázok o ich momentálnom zážitku v okamihu tesne pred signálom. Myšlienka je taká, že ak môžeme sledovať, ako šťastie ľudí stúpa a klesá v priebehu dňa, v niektorých prípadoch z minúty na minútu, a pokúsime sa pochopiť, ako ľudia robia, s kým sú, čím sú. premýšľaním o a všetkých ostatných faktoroch, ktoré opisujú náš deň, ako tieto môžu súvisieť s týmito zmenami v šťastí, by sme mohli byť schopní objaviť niektoré z vecí, ktoré majú skutočne veľký vplyv na šťastie. S týmto projektom sme mali to šťastie, že sme zhromaždili pomerne veľa údajov, oveľa viac údajov tohto druhu, ako si myslím, že sa doteraz nazbieralo, viac ako 650 000 správ v reálnom čase od viac ako 15 000 ľudí. A nie je to len veľa ľudí, je to naozaj rôznorodá skupina, ľudia zo širokého vekového spektra, od 18 do 80 rokov, široké spektrum príjmov, úrovne vzdelania, ľudia ženatí, rozvedení, ovdovení atď. spoločne zastupujú každú z 86 profesijných kategórií a pochádzajú z viac ako 80 krajín.

03:26
To, čo by som dnes rád urobil so zvyškom času s vami, je porozprávať sa trochu o jednej z oblastí, ktoré sme skúmali, a to je blúdenie mysle. Ako ľudské bytosti máme túto jedinečnú schopnosť odvrátiť myseľ od prítomnosti. Tento chlap tu sedí a pracuje na svojom počítači, a napriek tomu môže myslieť na dovolenku, ktorú mal minulý mesiac, a premýšľať, čo bude mať na večeru. Možno sa bojí, že oplešatí. (Smiech) Táto schopnosť zamerať našu pozornosť na niečo iné ako na súčasnosť je naozaj úžasná. Umožňuje nám učiť sa, plánovať a uvažovať spôsobmi, ktoré žiadny iný druh zvierat nedokáže. A predsa nie je jasné, aký je vzťah medzi naším využívaním tejto schopnosti a naším šťastím. Pravdepodobne ste už počuli, ako ľudia navrhujú, aby ste sa sústredili na prítomnosť. „Buď tu teraz,“ už ste určite počuli stokrát. Možno, aby sme boli naozaj šťastní, musíme zostať úplne ponorení a sústredení na naše skúsenosti v danom okamihu. Možno majú títo ľudia pravdu. Možno je blúdenie mysle zlá vec. Na druhej strane, keď naše mysle blúdia, nie sú obmedzené. Nemôžeme zmeniť fyzickú realitu pred nami, ale môžeme ísť kdekoľvek v našej mysli. Keďže poznáme peo indovia putujú, pôjdu niekam šťastnejším ako miesto, ktoré opúšťajú. Dávalo by to veľký zmysel. Inými slovami, možno nám potešenie mysle umožňuje zvýšiť naše šťastie putovaním mysle.

04:45
No, keďže som vedec, rád by som sa pokúsil vyriešiť túto debatu nejakými údajmi, a najmä by som vám rád predstavil niektoré údaje z troch otázok, ktoré sa pýtam so službou Track Your Happiness. Pamätajte, že ide o akúsi okamžitú skúsenosť v reálnom živote ľudí. Existujú tri otázky. Prvá je otázka šťastia: Ako sa cítite, na škále od veľmi zlého po veľmi dobré? Po druhé, otázka týkajúca sa činnosti: Čo robíte, na zozname 22 rôznych činností vrátane vecí, ako je jedenie, práca a sledovanie televízie? A nakoniec mysľou tápajúca otázka: Myslíš na niečo iné, ako práve robíš? Ľudia môžu povedať nie - inými slovami, sústredím sa len na svoju úlohu - alebo áno - myslím na niečo iné - a téma týchto myšlienok je príjemná, neutrálna alebo nepríjemná. Každá z týchto odpovedí áno je to, čo sme nazvali mysľou.

05:37
Čo sme teda našli? Tento graf ukazuje šťastie na zvislej osi a môžete vidieť stĺpec, ktorý znázorňuje, akí šťastní sú ľudia, keď sa sústredia na prítomnosť, keď neblúdia. Ako sa ukazuje, ľudia sú podstatne menej šťastní, keď ich mysle blúdia, ako keď nie sú. Teraz by ste sa mohli pozrieť na tento výsledok a povedať si, dobre, iste, v priemere sú ľudia menej šťastní, keď blúdia mysľou, ale určite, keď sa ich myseľ vzďaľuje od niečoho, čo na začiatku nebolo veľmi príjemné. potom by nám blúdenie mysle malo priniesť niečo dobré. Nie. Ako sa ukazuje, ľudia sú menej šťastní, keď blúdia mysľou bez ohľadu na to, čo robia. Ľudia napríklad veľmi neradi dochádzajú do práce. Je to jedna z ich najmenej príjemných činností, no napriek tomu sú podstatne šťastnejší, keď sa sústredia len na dochádzanie, ako keď sa ich myseľ upriami na niečo iné. Je to úžasné.

06:30
Ako sa to teda mohlo stať? Myslím si, že sčasti dôvodom, veľkým dôvodom je to, že keď sa naše mysle zatúlajú, často premýšľame o nepríjemných veciach a oni sú oveľa menej šťastní, keď to robia, naše starosti, naše obavy, naše výčitky, a predsa. aj keď ľudia premýšľajú o niečom neutrálnom, stále sú oveľa menej šťastní, ako keď vôbec neblúdia. Dokonca aj keď premýšľajú o niečom, čo by opísali ako príjemné, sú v skutočnosti len o niečo menej šťastní, ako keď neblúdia. Ak by bola myseľ-túlanie hracím automatom, bolo by to ako mať šancu prehrať 50 dolárov, 20 dolárov alebo jeden dolár. Správny? Nikdy by ste nechceli hrať. (smiech)

07:13
Takže som o tom hovoril, možno som naznačil, že blúdenie mysle spôsobuje nešťastie, ale všetko, čo som vám skutočne ukázal, je, že tieto dve veci spolu súvisia. Je možné, že to tak je, ale môže to byť aj tak, že keď sú ľudia nešťastní, potom sa mysľou potulujú. Možno sa to naozaj deje. Ako by sme vôbec mohli tieto dve možnosti oddeliť? No, jeden fakt, ktorý môžeme využiť, myslím, že fakt, s ktorým budete všetci súhlasiť, je pravdivý, je ten, že čas ide dopredu, nie dozadu. Správny? Príčina musí byť pred následkom. Máme šťastie, že v týchto údajoch máme veľa odpovedí od každého človeka, a tak sa môžeme pozrieť a zistiť, či má blúdenie mysle predchádzať nešťastiu, alebo má nešťastie skôr tendenciu predchádzať blúdenie mysle, aby sme získali nejaký prehľad o príčinnom smere . Ako sa ukázalo, existuje silný vzťah medzi túlaním sa mysľou teraz a nešťastným krátko potom, čo je v súlade s myšlienkou, že túlanie sa mysle spôsobuje, že ľudia sú nešťastní. Na rozdiel od toho neexistuje žiadny vzťah medzi tým, že sme teraz nešťastní a mysľou blúdila o chvíľu neskôr. Inými slovami, blúdenie mysle sa veľmi pravdepodobne zdá byť skutočnou príčinou, a nie iba dôsledkom nešťastia.

08:19
Pred pár minútami som blúdenie myšlienok prirovnal k automatu, ktorý by ste nikdy nechceli hrať. No, ako často ľudia blúdia? Ukázalo sa, že veľa blúdia. V skutočnosti naozaj veľa. Štyridsaťsedem percent času ľudia premýšľajú o niečom inom, než o tom, čo práve robia. Ako to závisí od toho, čo ľudia robia? To ukazuje mieru blúdenia mysle v rámci 22 činností v rozsahu od 65 percent – (smiech) – keď sa ľudia sprchujú, čistia si zuby, po 50 percent, keď pracujú, až po 40 percent, keď sú cvičenie, až po túto jednu krátku tyč napravo, na ktorej sa myslím niektorí z vás smejú. Desať percent času ľudí pri sexe blúdi myšlienky. (Smiech) Ale je tu niečo, čo si myslím, že je na tomto grafe celkom zaujímavé, a to je, v podstate s jednou výnimkou, bez ohľadu na to, čo ľudia robia, prinajmenšom blúdia.
30 percent času, čo podľa mňa naznačuje, že blúdenie mysle nie je len časté, ale je všadeprítomné. Preniká v podstate do všetkého, čo robíme.

09:24
Vo svojom dnešnom prejave som vám povedal niečo o blúdení mysľou, premennej, o ktorej si myslím, že je pomerne dôležitá v rovnici šťastia. Dúfam, že časom, sledovaním momentálneho šťastia ľudí a ich skúseností v každodennom živote, budeme schopní odhaliť veľa dôležitých príčin šťastia, a potom nakoniec vedecké chápanie šťastia pomôžte nám vytvoriť budúcnosť, ktorá bude nielen bohatšia a zdravšia, ale aj šťastnejšia. Ďakujem. (Potlesk) (Potlesk)
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 27.4.2024 1:45 ) veľkosť : 108 314 B vygenerované za : 0.092 s unikátne zobrazenia tém : 59 872 unikátne zobrazenia blogov : 1 348 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.