Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Ceny humanistov 2015

46
reakcií
1476
prečítaní
Tému 15. júna 2015, 19:13 založil Lemmy.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 19:13 avatar
V nedeľu 21. júna 2015 v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa uskutoční slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí winry

2.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 19:54 avatar
Tak ja som si to prečítal ako ceny humoristov.........)))) asi som sa ponáhlal..... 

5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 20:01 avatar
ponáhlal  

3.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 19:59 avatar
Celkom ma zaujima, ci takuto cenu dostal aj nejaky veriaci. Aspon raz?

4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 20:00 avatar
A poznáš nejakého veriaceho, ktorý sa zaslúžil o šírenie nenáboženského svetonázoru?

6.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 20:05 avatar
A ja som si vzdy myslel, ze humanne sa moze spravat veriaci, ci neveriaci . A humanizmus sirit, ci propagovat moze aj veriaci, dokonca lepsie nez ktokolvek z tzv. ateistov.
Vidi sa mi ze ste si slohli pojem humanizmus pre sbea, pricom ho zneuzivate na sierenie ateistickych idei.
A teraz je mi na blyti.
Súhlasí Aranjes

7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 20:09 avatar
Trošku si vedľa. Nie humánne, o to nejde, ale humanisticky. V tom je istý rozdiel.

Prečítaj si niečo o humanizme: slovenski.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 20:12 avatar
Alebo: Čo znamená výraz „humanizmus“ www.zosity-humanistov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Čo znamená pojem „humanizmus“. Čo rozumiete pod týmto termínom?

Myslím si, že Oxford Companion to the Mind má pravdu, keď nazýva humanizmom „morálne zameraný štýl intelektuálneho ateizmu, ku ktorému sa otvorene priznáva len neveľká menšina jednotlivcov (napríklad členovia Britskej humanistickej asociácie), ale mlčanlivo ho akceptuje široké spektrum vzdelaných ľudí vo všetkých častiach západného sveta.“ Tento súčasný a veľmi rozšírený zmysel tohto slova platí dnes už viac ako pol storočia. Označuje nenáboženský svetonázor, charakterizovaný presvedčením, že rozum a dôkaz sú cestou k poznaniu skutočnosti, že ľudské dobro a spokojnosť sú ciele mravnosti a že ľudstvo má schopnosť samo nájsť zmysel a účel vesmíru bez akéhokoľvek „konečného“ zmyslu alebo účelu. Takto rozumie tomu výrazu Britská humanistická asociácia, ako aj všetky humanistické organizácie na celom svete; dnes sa mu dáva taký význam aj pri výučbe na školách Spojeného kráľovstva.

9.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 20:21 avatar
Nepaci sa mi to. Pretoze zopar ludi, tkroi maju meno a su ateistami pretransformovali tento pojem takym sposobom, aby vyzdvihli sovj svetonazor, ktora sa povodnych humanistickych idei netykal, kedze to realne ani v casoch vzniku mozne nebolo.
Súhlasí Aranjes

27.
označiť príspevok

Fotooon muž
   16. 6. 2015, 02:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

44.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 19:14 avatar
Taký humanista dostane Templetonovu cenu (veľmi veľa peňazí, ktoré Templetonova nadácia udeľuje každý rok zvyčajne vedcovi, ktorý je ochotný povedať o náboženstve niečo pekné).

www.zosity-humanistov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

10.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 20:27 avatar
Vidim rozdiel len v tom, ze humanista dava na prve miesto ludske potreby a nie potreby Boha, ktory to robi cez udajny osud, ci prikazania.
Avsak, kto z humanistov nedodrziava prikazania, ak chce byt humanistom? Nemusi samozrejme milovat Boha, ekdze o nom netusi, ale ostatne vsetko by mal, vratane lasky k bliznemu a podobne.
Silne chcete byt iní, ale nie ste.
Súhlasí rose.madder

11.
označiť príspevok

rose.madder žena
   15. 6. 2015, 20:49 avatar
a už úplne nádherný pojem je ...sekulárny humanizmus, ten, ked sme nedávno rozoberali, som sa nestačila čudovať, čo dnes ľudia nevymyslia, aby skryli skutočné zámery : )
Súhlasí antarctica

12.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 20:53 avatar
sekularny humanizmus je satanizmus vlastne

14.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 20:54 avatar
presnejsie satanizmus, ale bez satana)
sak raz ho naseru  

16.
označiť príspevok

rose.madder žena
   15. 6. 2015, 21:01 avatar
normálne som ti chcela protirečiť, ale ...v podstate môžeš mať pravdu, čo ma teraz dosť zaskočilo, ked som si to uvedomila : )

ale jedna vec sa satanistom nedá uprieť, nie sú pokrytci ako mnoho kresťanov, čo tvrdia, aj žijú : ) síce ich to nestojí žiadnu námahu sa oddať egoistickej sebaláske a umlčať všetky morálne zábrany, ale aj tak : )

28.
označiť príspevok

Fotooon muž
   16. 6. 2015, 03:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

13.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 20:54 avatar
Humanisti hlásajú úplne normálne a dobré veci akurát k tomu nepotrebujú štruktúry ako cirkev a vonkoncom na hlásanie dobra nepotrebujú nejakého pánbožka a demagogické poučky viery s tým spojenej, to je jediný rozdiel a dosť podstatný.....Nikto z vás nevie povedať v čom je toto hnutie zlé, alebo viete ? Pindy si nechajte , odpovedzte k veci.

15.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 21:00 avatar
pozri si kontext odkial pochadzaju tie nase dolne reakcie.
Ja som sa len pytal, ze ci cenu humanistov dostal niekedy veriaci, kedze sa domnievam, ze humanisticky( i ked som tam napisal humanne- avsak humanny neznamena byt humanisticky- humanisticky je nieco ine- horsie) sa spravat moze aj veriaci a moze byt naozaj dobrym humanistom. Pretoze vola bozia u kazdeho normalneho krestana, tkroemu nejebe na hlavu je v sulade s prianim vsetkeho dobra cloveku, resp. zivotu ako takemu.

17.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 21:03 avatar
V poriadku, v mojom ponímaní humanizmu tiež je jedno či je veriaci alebo neveriaci, ale povedz mi či ateista dostal nejakú cirkevnú cenu, pretože aj v tomto garde robenia dobra by to malo platiť, nie ?

18.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 6. 2015, 21:22 avatar
Ja ti ani neviem, ci si veriaci nejake ceny davaju. Im staci pan boh zaplat, teda snad.
Je more humanistickych organizacii, ktore su trebars v afrike. Tak je mi divne, ze veriaci nemoze byt humanista, ked tam robi to iste.
ale vlastne asi sa bavime o slobodomurarskej lozi nejakej, pochadzajucej z nejakeho oxfordu, ktori sa chytro skryli za tento uchu lubivy nazov.

19.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 21:30 avatar
Ja tiež neviem ale iste nejaké dávajú.....no a možno to bol iba Lemmiho názor, neviem ale skutočne by som v tom nerobil rozdiel , ak niekto "pácha" humánne skutky tak by malo byť jedno či je ateista či veriaci........

21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 21:41 avatar
Majko1: a možno to bol iba Lemmiho názor

Aký názor? Čo konkrétne?

22.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 21:42 avatar
Tvoje vysvetlenie v reakcii 7......

23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 21:43 avatar
Veď na humanistickú cenu reagoval, že "humánne". Tak som mu vysvetlil, že reaguje chybne, pretože nejde o humánne ocenenie, ale o humanistické ocenenie.

26.
označiť príspevok

majko1 muž
   15. 6. 2015, 22:03 avatar
No nečítal som aký je v tom zásadný rozdiel, môžeš to nejako tu vysvetliť ? Možno to pomôže aj iným čitatelom...... Ide o ocenenie vyslovene člena hnutia či aj o niečo iné ?

29.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 09:09 avatar
Zmyslom ceny Humanista roka je oceniť jedinečné počiny a aktivity pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku. Čiže nie členov organizácie, ale všeobecne ľudí (alebo aj organizácií) na Slovensku.

Čestný titul Veľvyslanec humanizmu bol udelený napríklad výnimočnej osobnosti za celoživotné dielo a úsilie pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu v SR i vo svete.

Čestný titul Humanista roka bol udelený za výnimočné počiny a aktivity pri šírení, presadzovaní a obohacovaní myšlienok humanizmu na Slovensku a osobitne za úspešnú realizáciu jedného projektu s výrazným humanistickým posolstvom určeným najmä mladej generácii.

Alebo:

Čestný titul Humanista roka Spoločnosť Prometheus udelila jednému občianskemu združeniu za vzácny dar ľudskosti, pomoci, rady i nádeje, ktoré poskytuje ľuďom na Slovensku.
Súhlasí majko1

32.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 6. 2015, 09:16 avatar
Lemmy, cize humanista nejedna humanne, ale jedna humanisticky!?
A to co je za hlupost?
pretoze som si dla namahu a podla sudobej definicie akychsi anglickych sucharov je na prve miesto u humanistu stavane racionalne myslenie.
Racionalne myslenie ti ospravedlni aj najohavnejsi cin, ak ma hlbsie pozadie, pre tzv. vyssie dobro.
Súhlasí Aranjes

33.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 09:25 avatar
Humánne môže konať ako teista, tak aj ateista. Ktokoľvek. Je na danom človeku, bez ohľadu na svetonázor, či bude dobrý alebo zlý, či sa bude správať humánne alebo nehumánne.

Humanistické je napríklad nenáboženské správanie, konanie, rozmýšľanie, uvažovanie opísané v knihe Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorej autorom je Paul Kurtz. www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Humanistické nie je napríklad modlenie, spoliehanie sa na cudziu, inú, vyššiu moc, napríklad na anjelov, bohov. Humanistické nie je chodenie do kostola či mešity za účelom získania priazne boha. Humanista môže navštíviť kostol z dôvodov kultúrnych, historických alebo spoločenských.

Žiť humanisticky znamená žiť dobrý život bez náboženských pohnútok, podľa humanistického svetonázoru.

Žiť humánne znamená žiť ľudsky, láskavo, dobre, pomáhať druhým.

Humanisti kladú veľký dôraz na humánnosť, ale konajú humánne nie kvôli nejakej vyššej moci, nie kvôli bohom, ale kvôli samej podstate ľudskosti, a tá je podľa humanistov v človeku. Pochádza od človeka, nie od boha. Asi zhruba tak.

34.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 6. 2015, 09:29 avatar
Aha, humanizmus je vlastne ateistickou snahou byt dobrym clvoekom. Je to akesi hnutie ateisticky mysliacich ludi.
Avsak som cital prave v pouckach o humanizme, ze ide iba spravidla o sposob zivota bez Boha, nie nevyhnutne.
Pretoze ja osobne sa naozaj domnievam, ze ak existuje Boh, tak mu bude zalazat na blahu ludi vacsmi, nez humanistom samym.

35.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 09:34 avatar
Áno, humanizmus nie je teizmus.

37.
označiť príspevok

bystrik muž
   16. 6. 2015, 09:37 avatar
Je obnož satanizmu....

38.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 09:39 avatar
Protirečí si. Ak je satanizmus viera v Satana, ako nejakej nadprirodzenej bytosti (veria v Satana aj kresťania), tak satanizmus je teizmus.

Povedal som, že humanizmus nie je teizmus, teda nemôže byť logicky tento satanizmus.

39.
označiť príspevok

bystrik muž
   16. 6. 2015, 09:42 avatar

40.
označiť príspevok

bystrik muž
   16. 6. 2015, 09:43 avatar
šteňa už treba si otvoriť oči, ak sa ešte dá---

20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 21:40 avatar
Ranexil: ci si veriaci nejake ceny davaju

Svätý, blahoslavený, blahorečený…

30.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 6. 2015, 09:12 avatar
No ked pomru, to im mozu aj fukat.

31.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 09:14 avatar
To je ako v prípade, keď niekto zomrie, a po smrti je po ňom pomenovaná ulica. Má to význam len pre žijúcich.

36.
označiť príspevok

ranexil muž
   16. 6. 2015, 09:35 avatar
Polepsit svet

24.
označiť príspevok

Sloven muž
   15. 6. 2015, 21:44 avatar
Nech si ich nechajú, tak ako tu ich pokryteckú agendu humanizmu...

25.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 6. 2015, 21:44 avatar
Čo je na nej pokrytecké?

41.
označiť príspevok

winry žena
   16. 6. 2015, 12:20 avatar
A ja sa chcem poďakovať za vašu web stránku, aj vďaka nej vyhrala moja dcéra medzinárodnú súťaž. A keď už Slovák vyhrá v Čechách s témou o husitoch, tak to už je čo povedať  

43.
označiť príspevok

rose.madder žena
   16. 6. 2015, 16:41 avatar
tak to malej blahoželám, skutočne zaujímavá téma. akurát nedávno bolo výročie, presne 600 rokov od upálenia Jana Husa, tiež ma táto časť histórie dosť zaujala. ked som si prečítala pár Husových citácií , myšlienok, je až zarážajúce, aké sú nadčasové a stále platia ..
a je o ňom aj nový český film, dvojdielny, veľmi dobre natočený, nedávno bol na čt1, povedz dcérke, ak ju to ešte zaujíma.
Súhlasí Sloven

42.
označiť príspevok

majko1 muž
   16. 6. 2015, 16:34 avatar
Stále som sa od nenávistných panbožkárov nedozvedel prečo nenávidia humanistov a čo je zlé v tomto hnutí........

45.
označiť príspevok

Aranjes žena
   16. 6. 2015, 21:55 avatar
..toto pseudo humánne sa tváriace hnutie ,si razí svoju cestu oveľa tvrdšie ,než akékoľvek náboženstvo ...
Súhlasí Sloven

46.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 6. 2015, 22:07 avatar
Na to si ako prišla?

47.
označiť príspevok

TvojOponent19
   28. 6. 2015, 23:14 avatar
Za cenzúru v Pravde odmena alebo Blaha (Smer-SD) verzus Goebels - kto je horší?
pohladobcana.blogspot.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:42,  Takže politické procesy v 50-tych rokoch minulého storočia v Československu boli asi podľa...
dnes, 14:25,  Veď na to paragrafy sú :)
dnes, 14:14,  (1) Osvietený, to, že si sa obsahom svojich slovných príspevkov začal zhadzovať už od...
dnes, 14:10,  Aj za socíku pri politických procesoch našli paragrafy.
dnes, 14:05,  Ak ich odsúdili, tak určite našli k tomu zodpovedajúce paragrafy v zákonoch.
dnes, 14:02,  To neospravedlňuje fašistické praktiky a politické procesy.
dnes, 14:01,  Tam je problém myslím aj v tom, že Katalánsko je ekonomicky najsilnejší región a ostatné...
dnes, 14:00,  Slniečkari hladaju vyhovorky. Bravo Polsko....
dnes, 13:48,  Je vás tu totaliťákov obhajujúcich fašistické praktiky, politické procesy...
dnes, 13:43,  Tak im treba separatistom
dnes, 13:39,  Španielsky režim koná politické procesy podobné procesom v Československu v 50-tych rokoch...
dnes, 13:37,  Neofrancov režim poslal na dlhoročné tresty väzenia deviatich bývalých katalánskych...
dnes, 13:28,  76. nj dnes som mu venovala az dve reakcie, ináč ho uz 99% ignorujem *39 lebo to nemá zmysel...
dnes, 13:26,  75. nie len som ti nastavila jeden sedemsto rokov stary benatsky skleneny vynález :)
dnes, 13:20,  Venuje ti toľko, koľko si zaslúžiš. Zase si sem prišiel osočovať oponentov červenák?...
dnes, 13:15,  Dnesny prieskum: Nastastie Harabin nezobral LSNS percenta:...
dnes, 13:14,  Londýnska základná škola zaviedla rodovo neutrálne toalety. Dievčatá sa hanbia ich...
dnes, 13:09,  GEj osvetielkovaný dobré ráno ! :)
dnes, 13:06,  Hlúpe čudo 75 % nemakačenko. Nemci ich živia :)
dnes, 13:05,  šup do amíkova :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(130 387 bytes in 0,432 seconds)