Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čas na jedenáste prikázanie?

11
reakcií
1877
prečítaní
Tému 18. marca 2013, 06:27 založil Arabeska.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
30. 10. 2013
57
16. 07. 2008
49
26. 10. 2018
13
21. 07. 2016
12
 
 


1.
označiť príspevok

Arabeska žena
   18. 3. 2013, 06:27 avatar
Milí bratia v Kristu - asi tak by som mal začať tento komentár v tieto dni premedializované voľbou nového pápeža, keď niet hodiny, aby som sa nedozvedel niečo prevratne nové zo Svätej kúrie. Mal by som, ale nezačnem - som totiž agnostik so sklonmi k ateizmu, katolicizmus mám na háku a celý ten mediálny rámus okolo ich božieho vyslanca na Zemi mi už lezie poriadne na nervy. Preto v mene tejto slovenskej menšiny už len zrevem, že stačilo, fakt stačilo!! No a potom, pokúsim sa vám, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, už pokojnejšie vysvetliť, prečo my, agnostici a ateisti, vaše nadšenie z nového pápeža nezdieľame a zdieľať nikdy ani nebudeme.

Pápež František zdraví veriacich na nedeľnej omši

Ale poďme pekne konzervatívne, pekne po poriadku. Takže mám psa baseta a vybral som si ho spomedzi štyroch basetích mláďat v obci Kuroslepy na Morave preto, lebo keď mi ho predstavovali, tak utiekol do poľa objavovať nový svet namiesto toho, aby sa prestrašený túlil k svojej matke ako jeho maličkí psí bratia. Keďže sa mi stále vrhal pod auto, robil iracionálne veci, a vôbec rebeloval, nazval som ho Majakovskij a... Počkať, vás to nezaujíma a zdá sa vám to mimo? Ale ten pes je stredobodom môjho vesmíru, tak ako pápež toho vášho - tak prečo by som vám neporozprával o tom, ako som si ho vybral, pridám zopár veselých historiek a vôbec, budem vás tým dva týždne - čo dva týždne, dve tisícročia! - kŕmiť a vy zabudnete na ten reálny svet okolo a možno potom dokážem z neho urobiť šéfa nejakej novej sekty...

Asi toto robíte, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, a asi takto mimo sa my ostatní cítime. Hlavne teraz, posledné tri týždne. Najprv rezignoval ten váš starý pápež, ktorého sme nemuseli, lebo sme si ho spájali s Hitlerjugend, potom prišla favorizácia nejakého vraj strašne pokrokového afrického kardinála, potom už aj kedysi jediná normálna stanica BBC vysielala live, ako 115 starcov v sutanách pristupuje k nejakej knihe a číta nejakú prísahu - no ja som si fakt vtedy už prepol na Al Jazeeru...Bohužiaľ, mentalite moslimského sveta však nerozumiem, ba priam sa jej bojím, oni sa k Alahovi obracajú 5-krát denne, tu ma v detstve do kostola nútili iba v nedeľu...A tak som prepol zas späť na tú BBC. Ale tam zas päť minút live záber na bielo dymiaci komín - to už som si fakt myslel, že je vrchol a že to je nejaká recesia, ako keď Ztohoven pirátsky preniklo do ČT a vysielalo priamy prenos jadrového výbuchu kdesi v Jizerských horách...Ale nie - potom prišlo predstavovanie nového pápeža a všetky tie historky okolo, aký je ľudový, že chodí autobusom, že stojí, keď by mohol sedieť, a dokonca aj účet za noc v hoteli zaplatil - no fakt sila, ja som začal normálne túžiť po pravidelnom spravodajstve nejakej komerčnej stanice zo šou Farma či Farmár hľadá ženu, Flashdance a podobne. Ok, ja chápem, že tie médiá robia zo seba volov sami, ale priznajme si, že jezuiti, ktorí tú voľbu pápeža "vyhrali", im trošku pomáhajú. Oni tomu mediálnemu hurhaju totiž dosť rozumejú, majú pod palcom Rádio Vatikán a aj komunikáciu s ostatným svetom.

Problém však je, že tak ako po predchádzajúce dve tisícročia, ani to najlepšie PR - a oni ho fakt robiť vedia - nezakryje jeden fakt, ktorý je pre nás ateistov a agnostikov kameňom úrazu od prvopočiatku. A to jest, že ani oni nemajú dôkazy. Nemajú dôkazy na existenciu Boha, nemajú dôkazy na to, že Ježiš bol Boží syn, a nie iba neúspešný revolucionár, a už vôbec nemajú dôkazy, že ten pápež nejak s tými dvoma predchádzajúcimi súvisí. Oni majú sväté knihy, ale my máme svoju logiku. Oni veria, my myslíme. Kým ich sväté knihy sú iba písmená na papieri - a papier znesie veľa - tak môj rozum a logika mi hovoria, že sú to prachobyčajní obchodníci. Ich podlosť spočíva v tom, že pri svojom obchode s tovarom bez garancie, vierou využívajú strach ľudí zo smrti. Vyhrážajú sa im tým, že ak nebudú rešpektovať ich príkazy a zákazy, oni vedia, že bude nejaké peklo. Podvedome navodzujú dojem, že ak budete s nimi zadobre, a občas niečo aj do košíčka prihodíte, tak bude zas po tej smrti nebo. Pravda je taká, že oni sami o tom vedia rovnaké...veľké nič, ako my všetci ostatní naokolo.

Na druhej strane - uznávam, okrem zdierania ľudí naokolo, Vatikánskej banky, zlatých relikvií, križiackych výprav a zabíjania v mene toho ich Boha, za pár vecí je im nutné sa poďakovať. Treba im poďakovať za to, že ich rády sa skutočne starajú o chorých, ktorí by inak na tú starostlivosť nemali. Treba im poďakovať za to, že vďaka tomu, že nemajú strach zo smrti, tak majú občas neskutočnú odvahu postaviť sa proti útlaku a bojovať za správnu vec tak, ako my ostatní mať nikdy nebudeme.

A v neposlednom rade sa im treba poďakovať aj za tých desať prikázaní. Veď kým my, empatickí ergo emocionálnou inteligenciou disponujúci ľudia si vystačíme so vžitím sa do pocitov iných a nerobíme im to, čo nechceme, aby oni robili nám - takže nezabíjame, lebo nechceme byť zabití, nekradneme, lebo nechceme byť okradnutí a podobne, katolíci to majú zrejme inak. Je medzi nimi dosť takých, povedzme jednoduchších, ktorí k tomu potrebujú Boha a nejaké prikázanie. Vediac, že polícia nie je všemocná a na mnoho zločinov sa nepríde, som cirkvi fakt vďačný za to, že im toho Boha vymyslela a že sa ho boja a že ma vďaka tomu strachu z neho neokradnú a nezabijú - zo srandy dodám, že snáď ani po tomto článku.

Ale potom už vážne, alebo aspoň polovážne - nešlo by vymyslieť aj nejaké to prikázanie, dajme tomu jedenáste? Nejaké také ohľadne rešpektovania názoru druhých, nevnucovania im svojej jedinej pravdy, ktoré by sa v súčasnosti prejavilo napríklad tým, že nás a médiá, milí spoluobčania katolíckeho vierovyznania, už nebudete kŕmiť ďalšími podnetmi k článkom o tom vašom geniálnom novom pápežovi? My ateisti a agnostici tomu hovoríme pokora a naše prikázanie znie Ži a nechaj žiť - ale to len na inšpiráciu....

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Krištof
   18. 3. 2013, 14:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Arabeska žena
   22. 3. 2013, 10:17 avatar
čítanie textu cez otvorené okno nenasýti chudobných !


2.
označiť príspevok

luciferka
   18. 3. 2013, 09:23 avatar
som síce veriaca...ale plne súhlasím...
Súhlasí Arabeska


12.
označiť príspevok

Arabeska žena
   22. 3. 2013, 10:24 avatar
aj ja som, ale nevidím žiadny prínos pápežov - pre mňa existuje len jeden Boh a za ním nemusím chodiť ani do kostola


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   18. 3. 2013, 09:26 avatar
Demokracia je o hlase vacsiny. Ked bude agnostikov viacej tak je mozne, ze pojde dve hodiny zaber na holôu kundu v tv so sipkou na klitoris a vystrahou. Nedotykat sa do 15 rokov! 


4.
označiť príspevok

rastos muž
   18. 3. 2013, 09:34 avatar
Záver je mimo.
Nikto sa nemusí "kŕmiť článkami o novom pápežovi" a chcieť, nech iný prestane dávať podnety.
Ja takýmto veciam nemusím venovať pozornosť, nik ma nenúti.
Súhlasí Krištof


5.
označiť príspevok

lahoda muž
   18. 3. 2013, 11:40 avatar
jedenaste prikazanie podstata tohto vyroku je z Biblie ..."všetko,čo chcete,aby ľudia robili vám,robte aj vy im. Lebo to je Zákon." Mt 7,12 takže mily pan ateista agnostik čerpa z biblie a tvari sa že taky zakon snad vymyslel on sam


9.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 3. 2013, 15:14 avatar
lahoda; ... a čo hovoríš na tieto myšlienky, ktoré boli vyslovené 600 rokov pred Kristom:
„Čo sám nechceš, nečiň jiným.“ "Nikdy se s nikým nesváří, a proto se nikdo nemůže svářet s ním. ... Oplácej zlobu ctností. ... A dobrým činí dobro a nedobrým též činí dobro - neboť takové je dobro síly! A k upřímným je upřímný a k neupřímným je též upřímný neboť taková je upřímnost síly"  


10.
označiť príspevok

Lucifero muž
   20. 3. 2013, 20:52 avatar
5. Súhlasia masochisti, sadisti, buzíci, lesby a ostaní úchyli.


6.
označiť príspevok

regulus muž
   18. 3. 2013, 11:50 avatar
Dokaz o Bohu? Boh predsa neexistuje. Vatikan to vie, ale zial, clovek nedokaze ovladat svoj mozog natolko, aby bez nejakej viery udrzal svoje podvedomie v pozitivite. Viera je nastroj pre ludi, ktori nemaju kultivovane vedomie a nemaju sami dost vole bojovat so svojimi temnymi myslienkami. Ano, strach a nenavist su temne myslienky. So zlom sa neda bojovat so zlom. Zlo sa ku zlu pridava a rastie. My si to obycajne nevsimneme, ale deje sa to. Clovek svojim myslenim vyraba tu energiu, ale ide o nevedomu cinnost, preto vierou sa clovek snazi presvedcit svoje podvedomie, aby robilo nieco pozitivne. Takze mili ateisti, snazte sa tuto okolnost tolerovat.
Súhlasí  ×


7.
označiť príspevok

milky945 muž
   18. 3. 2013, 12:05 avatar
Uznal si, že médiá robia zo seba volov sami. Potom prečo to otváraš ako problém a dokonca dva krát? Pápež je prezident celosvetového štátu s názvom Vatikán, ktorý má občanov po celom svete. Potom sa nesmieš diviť tomu, že média majú o neho záujem. No a k tým tvojim vďakám, za prikázania sa poďakuj Židom a Bohu, v ktorého neveríš, nie kresťanom. V novej zmluve nejde len o prikázania, ale to ty vlastne nemôžeš vedieť, keď to nevedia ani mnohí kresťania.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:36,  škoda zdupkal, chcel so sa opytať, či má pipíka, alebo pipinu, alebo či je nedajbože...
dnes, 09:33,  to je debata za tanier fazule..
dnes, 09:28,  tu nejaku navštevu Ilushikukq VITAJ A NIĆ NEPYTAJ Ilushikukq*58*58*58*58*58*58*58*58*58*58*58
dnes, 09:25,  no aspon je tu nejaka debata*39*39*39*39
dnes, 09:19,  nechápem prečo tu tento spamer nie je už dávno zmazaný... mesiac to tu už spamuje a admin...
dnes, 08:54,  vytvaraš si nicky kedy chceš, tak nešaškuj krasna vílo*58*58*58*58*58*58 you create...
dnes, 08:38,  ja neviem ako sa to počíta, ale ak by som chcel, tak sa na df prihlásim za deň aj 100 krát
dnes, 08:34,  Can someone answer how to change the password ?? Can I create a new username and password?...
dnes, 08:01,  if you understand what the topics are about, why don't you write in Slovak beautiful villa...
dnes, 07:27,  Is there any of the moderators, because I can not answer a new topic? Maybe I'm doing...
včera, 22:25,  fešáci
včera, 21:42,  ked je milionár na Cookových ostrovoch, iste nebude odkázaný od toho aby na tomto predaji...
včera, 21:14,  https://img.aktuality.sk/foto/robert-fico-a-robert-kali-k/ODAweDQ1MC9zbWFydC9maWx0ZXJzOmZvcm1hdCh...
včera, 20:30,  https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_x/DBUBE/bratislava-protest.jpeg?fl=cro,0,0,2048,1152%7Cres,102...
včera, 19:42,  za 20 euro ti to istotne nedá, ja osobne by som bol velmi za to, ak by tu diskutovalo viacej...
včera, 19:36,  Nechapem, prečo este nieje nejaký zakon, ktorý by posadil politikov do chladku, ked vedome...
včera, 19:26,  qwertík, čertík čo na to hovoríš ?
včera, 19:23,  Toto forum treba vzkriesiť k životu, a obnoviť jeho bývalú slávu... no na to treba tu...
včera, 19:21,  Počuj Foton, odkúpim od teba DF. Nie som milionár, tak za nejakú symbolickú cenu dajme tomu...
včera, 10:14,  Nemôže, pretože nechce hniť v base
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Všetci ľudia sú detailisti. Jedni vedome, iní podvedome.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 355 bytes in 0,320 seconds)