Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Byť sám(a) sebe autoritou

7
reakcií
1241
prečítaní
Tému 10. januára 2012, 11:54 založil nmato32.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nmato32
   10. 1. 2012, 11:54 avatar
NAUČTE SA DÔVEROVAŤ SVOJMU JA

Jedna z najdôležitejších lekcíí v ľudskom živote je podľa môjho názoru naučiť sa dôverovať sebe samej a počúvať svoj vnútorný hlas viac, ako čokoľvek iné. Keď nekriticky prijímame presvedčenia a názory druhých ľudí (vieme aké je to bežné u detí a koľko veľa zo svojho skutočného ja môžu stratiť), vzdávame sa svojej vlastnej zodpovednosti a sily do tej miery, že nemôžeme ani svoj vlastný úspech nazvať našim vlastným.

Pravdepodobne si viete spomenúť na príklad z vášho vlastného života, keď ste vložili veľa dôvery do myšlienok a názorov druhých a potom ste jedného dňa zistili, či už jednoduchou alebo komplikovanou cestou, že oni nemajú odpovede na všetky otázky a že ich pravda nemusí byť vždy aj vašou pravdou. Toto je veľmi dôležitá lekcia a ja verím, že každý takúto skúsenosť potrebuje. Niekedy viac ako len jednu.

Veľa ľudí hľadá duchovného učiteľa, a keď nájdu niekoho kto sa im páči a zaujal ich, môžu sa dostať do pozície, že berú jeho slová ako istú pravdu. Avšak ani ten najmúdrejší duchovný učiteľ nemá vždy "jasný kanál" alebo správnu odpoveď. A ak aj má, vždy je tu otázka, či existuje niečo ako absolútna pravda, ktorá sa hodí na všetky situácie. Ak také pravdy existujú, verím, že je ich len zopár. Možno ste zažili situáciu, keď ste cítili silný vnútorný pocit niečo urobiť, čo nebolo celkom v súlade s vašim presvedčením, ale neskôr ste zistili, že to vytvorilo oveľa väčší prínos pre vás a aj druhých, ako keby ste ostali pripečení na svojich bežných zásadách. Život je nekonečne rôznorodý: ľudia, vzťahy a okolnosti sú jedinečné a náš vnútorný hlas môže byť oveľa silnejším zdrojom informácií, ako naša racionálna myseľ.
Súhlasí Ónya


2.
označiť príspevok

nmato32
   10. 1. 2012, 11:55 avatar
Najväčšia škody môžu spôsobiť ľudia, ktorí sú skrytí manipulátori. Často môžete zažiť situáciu, že všetko čo vám niekto povedal znie rozumne a správne a je ťažké nájsť protiargument, lenže aj tak máte pocit že niečo nesedí. Môj návrh je, aby ste si v takejto situácii dali viac času a skúsili sa viac započúvať do pocitov vo svojom tele, pokúsili sa tieto pocity opísať slovami. Informácia, ktorú získate týmto spôsobom, zvyčajne odzbrojí osobu, ktorá sa vás snaží zmanipulovať. Viac ako keby ste to skúšali racionálnymi argumentami.

Mali by sme prijímať vlastné pochybnosti ako užitočný a priateľský pocit. Bez toho bude oveľa jednoduchšie aby nás presvedčil akýkoľvek nápad a budeme oveľa prístupnejší k manipulácii a zneužitiu. Pochybnosti nás motivujú k pýtaniu sa a pomocou nich dokážeme rozlíšiť medzi niekedy veľmi podobnými informáciami, ktoré sú ale zásadne odlišné. Tento prístup je veľmi bežný u vedcov, ktorí už z definície majú dokazovať svoje teórie, že majú veľmi rozdielne a konfliktné postoje. Staré te=orie sú zahodené preč a nové sú "dokázané"... a o koľko ľahšie je vytvárať teórie, ak ich dokazujeme dôkazmi vytvorenými len v našej hlave?

Počúvajte ten pocit "vo vašom žalúdku" kedykoľvek čítate knihu alebo sa s niekým rozporávate. Ale mäjte na pamäti, že ten pocit obrany môže byť zdravý alebo chorý. Zdravý odpor je taký, keď dokážete násjť aj dôvod svojho odporu alebo nesúhlasu, keď skúšate svoje pocity. Nezdravý pocit je zvyčajne iracionálny, často je viac potlačovaný a dokážeme ho cítiť aj vtedy, keď sme si vedomí, že všetko čo čítame alebo počúvame je prijateľné a bez manipulácie.

Nezdravá obrana prichádza z aktivácie potlačovanej detskej rebélie proti autorite a jej požiadavkám. Napríklad: decko bolo nútené aby sa správalo nesebecky ešte predtým, ako dosiahlo vek, kde dokáže prirodzene rozvinúť takéto vlastnosti. Toto mohlo v ňom ľahko vyvinúť odpor voči akémukoľvek povzbudeniu byť nesebecké. Pokiaľ zaznamenáte u seba pocit odporu, skúste preskúmať, aké slová ho najviac popisujú alebo spúšťajú. Rozdiel medzi zdravými a nezdravými pocitmi odporu môže byť veľmi malý a dokonca niekedy sa môžu objaviť oba naraz. Avšak stále je možné naučiť sa rozpoznať ich pomocou praktizovania týchto techník a spoznávania seba samého a svojich emocionálnych reakcií.

Neberte nič ako 100% pravdu. Skontrolujte si informácie, ktorú sú vám posúvané, všímajte si slová, aké používa druhá osoba. Skúšajte rozmýšlať, prečo sú určíté tvrdenia necelistvé alebo zavádzajúce. Napríklad, keď vám niekto ukáže výsledky nejakého výskumu, spýtajte sa sami seba, čo mohlo ovplyvniť výskum aby bol nedostatočne objektívny a dôveryhodný alebo kto si ho objednal.
Súhlasí Ónya, red rose


3.
označiť príspevok

nmato32
   10. 1. 2012, 12:02 avatar
Nie je až také ťažké znieť inteligentne, aj keď to čo hovoríme nemá hlavu ani pätu. Niekedy stačí používať dosť nie bežných vedeckých slov v správnom gramatickom poradí. Niektorí ľudia ktorí majú dar reči, dokážu ľahko vytvoriť rôzne kombinácie slov a urobiž z nich niečo čo znie zmysluplne, ba dokonca múdro! Stretla som dosť takých ľudí a vy asi tiež. Len pre vyskúšanie, skúste prečítať zopár "vysoko intelektuálnych" kníh, alebo vypočuť si podobné relácie v rádiu alebo v TV. Potom skúmajte, čo pri rôznych slovách/vetách cítete vo svojom tele, čo má skutočnú hĺbku a čo znie ako obyčajný intelektuálny blábol.

Jedným zo spôsobov ako manpilovať ľudí je vytvoriť závery z nedokázaných a nedôveryhodných informácií. Veľa ľudí úplne oslepne kvôli zjavnej logike záveru a pritom nedávajú pozor na dôveryhodnosť faktov, z ktorých tento záver vychádzal! A aj keď osoba neklame vedome - ako môžeme vedieť, že fakty ktoré nám ponúkla sú pravdivé?

A keďže my sami tiež nie sme dokonalí, je rovnako dôležité skontrolovať si naše vlastné správanie. Seba-skúšanie je témou mnohých mojich článkov, takže v tomto sa tým nejdem zaoberať.

Manipulátori sa odkazujú na pozitívne ideály a vytvárajú emócie cez abstraktné slová ako sú láska, svetlo, pravda, duchovno, Boh.... Toto často zakrýva nedostatok úprimnosti a racionálnych argumentov. Väčšina náboženstiev užíva vysoké ideály ako pláštik na hlbokú manipuláciu a kontrolu nad ľuďmi. Vysoké ideály sú to, čo ľudí priťahuje, ale jadro náboženstva (alebo kultu) je len dogma a pravidlá, ktoré s ňou prichádzajú.
Súhlasí slaboduchá, Ónya, red rose


8.
označiť príspevok

Ónya žena
   11. 1. 2012, 07:16 avatar
s týmto súhlasím:

"Manipulátori sa odkazujú na pozitívne ideály a vytvárajú emócie cez abstraktné slová ako sú láska, svetlo, pravda, duchovno, Boh....
Toto často zakrýva nedostatok úprimnosti a racionálnych argumentov. Väčšina náboženstiev užíva vysoké ideály ako pláštik na hlbokú manipuláciu a kontrolu nad ľuďmi. ---)))

Najhoršie je, že takíto to prenášajú aj do svojich rodín, ale všade tam kam sa im to hodí, ..praobyčajné vydieranie a manipulovanie cez " Boha ).
Súhlasí red rose


6.
označiť príspevok

piskotka žena
   10. 1. 2012, 17:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

rains
   10. 1. 2012, 12:05 avatar
ou jee...svoje ja, verte mu..a teraz dojde antiego uderka a vynada Ti do egoistov a popise veci ako: tvoje ego je zle, je od diabla, nesmies mu verit, len ta manipuluje, musis ho rozpustit, byt v jednote a bla, bla, bla.
Súhlasí trinity


5.
označiť príspevok

feex8 muž
   10. 1. 2012, 12:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

luke85 muž
   11. 1. 2012, 07:08 avatar
Inak túto tému som pradávno čítal u daimoniona. Jeden z mojich učiteľov. Ibaže bola trochu o niečom inom.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:42,  Ak je podla tvojej definicie Kazdy clovek co vie o svojom,,Ja,, blizny a nemilujes ho rovnako ako...
dnes, 17:41,  No ved a milujes mna rovnako ako seba ?
dnes, 17:40,  V podstate si to sám napísal, už to len pochopiť. "znaky, ktoré získame dedičnou...
dnes, 17:40,  Aspon keby som vedel ake si znamenie lebo ja som Debil , Volam sa Debil *39
dnes, 17:39,  124. Ty si toho navymýšľaš :)
dnes, 17:39,  Ja nemozem za to ako si sa vyvijas,,
dnes, 17:37,  Lenže tie znaky, ktoré získame dedičnou telesnosťou, sú iba základ, čosi ako plátno pre...
dnes, 17:37,  Cize toto ti tam chybalo ,ale este to neni ono ,to,, ono,, necham uz na teba lebo si lenivy ,*39
dnes, 17:36,  Vec množín.Vec matematiky a sociológie. Aj keby sme teraz vymazali všetky štáty a...
dnes, 17:36,  11- vieš čo ondrej, myslím si, že z mojich príspevkov vyplýva (aspoň sa o to snažím,...
dnes, 17:36,  Nie ,,viac,,, ale rovnako ,
dnes, 17:35,  Akedze mna nemilujes viac ako seba tak ja niesom tvoj blizny aj napriek tomu ze o svojom,,, ja,,...
dnes, 17:35,  táranie a prekrúcanie
dnes, 17:34,  Miluj Blizneho ako Seba sameho ,
dnes, 17:31,  Ale , ale , ale , HOOOO prrr, Nie tak , Fer je ked pomozes SVOJMU , este raz SVOJMU bliznemu
dnes, 17:29,  Fér je to, čo vykonáš, lebo chceš. :)
dnes, 17:28,  Ale nebud jak decko , Sam sa mam trapit nad tebou? Bolo by to fer ?
dnes, 17:28,  To nieje moja vízia, to je jedna z možností.
dnes, 17:28,  Tvoja arogancia na tom nič nezmení. Nikdy si sa nebavil s ľudmi iných národností? Pri...
dnes, 17:28,  116. Tak nedoplň :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(64 667 bytes in 0,621 seconds)