Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Bol Ježiš Kristus naozaj Mesiáš, Spasiteľ a Vykupiteľ?

30
reakcií
5861
prečítaní
Tému 23. decembra 2007, 19:18 založil milan.s..

podobné témy:1.
označiť príspevok

milan.s.
   23. 12. 2007, 19:18 avatar
Na základe obsahu tohto textu som bol obvinený z fašizmu, rasizmu, nacionalizmu a antisemitizmu a bolo mi vyhrážané trestným oznámením. Preto hneď na začiatku považujem za nevyhnutné zdôrazniť, že s podobnými prejavmi ľudskej netolerancie sa vôbec nestotožňujem.

Ak ale bude mať čitateľ dojem, že niečo takéhoto sa v článku naozaj nachádza, bude to pravdepodobne spôsobené iba jeho vlastným, nesprávnym pochopením. Mojim zámerom totiž nebolo nič iného, ako snaha o objasnenie skutočnej pravdy, ako aj všetkých dôsledkov, ktoré z nej pre nás vyplývajú. A pravda niekedy naozaj bolí ...

V čom teda spočívalo spasenie a vykúpenie, prinesené Ježišom Kristom? Vari sa azda nemali tieto skutočnosti aj celkom viditeľne prejaviť v bežnom živote ľudí na našej planéte? Vari poslanie pravého Mesiáša nemalo vyvrcholiť vybudovaním pozemskej ríše pokoja a mieru? Ale ak sa niečo podobného neuskutočnilo a doposiaľ neuskutočňuje, boli sme naozaj spasení a vykúpení? Keďže ide naozaj o závažné a zásadné otázky, bude určite žiaduce, ak sa na ne spoločne pokúsime nájsť uspokojivú odpoveď.

Áno, zostáva neodškriepiteľným faktom, že ľudstvo, ako celok, zatiaľ ešte nedošlo k takzvanej spáse a vykúpeniu. Každodenná realita je toho až príliš jasným svedectvom. Avšak aj napriek tomu bol Pán Ježiš naozaj ten dávno očakávaný Mesiáš a Vykupiteľ! Skutočnosť, že doteraz nebol a nechce byť určitou skupinou ľudí, ako taký spoznaný, táto skutočnosť spočívala a spočíva v nesprávnej predstave židovskej duchovnej elity o jeho príchode a naplnení poslania. Židia totiž očakávali jeho príchod v pozemskej moci a sláve a zároveň dúfali, že pravý Mesiáš nastolí svoju vládu sám, bez ich vlastného pričinenia a námahy.

Mesiášom prinesená spása však spočívala v niečom úplne inom! Spočívala v sprostredkovaní Poznania, ukazujúceho ako majú ľudia správne myslieť a jednať, aby mohli oni sami dôjsť ku spáse a vykúpeniu a aby boli oni sami, svojimi vlastnými silami, svojim vlastným úsilím schopní vybudovať ríšu mieru a pokoja na zemi.

Keďže názory, priania a predstavy židovskej duchovnej elity na osobu Mesiáša sa diametrálne odlišovali od toho, akým Mesiáš naozaj bol a navyše, keď si ešte od ľudí dovolil priamo požadovať nevyhnutnú spoluúčasť na budovaní tisícročnej ríše, takéto niečo jednoducho neboli ochotní prijať a okrem iného aj z týchto dôvodov začali usilovať o jeho zničenie. To sa im nakoniec, ako vieme, aj podarilo a zlý sen sa stal skutočnosťou: Židovský národ zavraždil svojho Mesiáša!

Že to Mesiáš naozaj bol nám dostatočne pádne dosvedčuje nesmierne ťažká karma, ktorú si tento národ svojim činom sám na seba uvalil. Zhruba 33 rokov po zmienenej udalosti bol totiž dobytý Jeruzalem, zborený Šalamúnov chrám a židovský ľud rozprášený po celom svete. Jeho príslušníci boli po celé stáročia všade ponižovaní, vraždení a prenasledovaní, akoby to nikdy ani nemalo mať konca.

Keďže Pán Ježiš videl, aká je situácia a videl, aký nedostatočný a nechápavý je ľudský „materiál“, s ktorým mal pracovať, s množiacimi sa úkladmi o jeho život a s predpokladom nemožnosti úplného naplnenia svojho poslania začal učeníkom hovoriť o nevyhnutnom príchode Ducha Pravdy, ktorý bude pokračovateľom jeho diela: „Ešte vám mám mnoho porozprávať, ale teraz by ste to nepochopili. Keď však príde on, Duch Pravdy, vyučí vás vo všetkej Pravde, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť to, čo počuje a zvestuje vám aj budúce veci. On ma oslávi, lebo príjme z môjho a to vám zvestuje.“

A keďže Svetlo plní svoje záväzky, Duch Pravdy naozaj prišiel a priniesol ľuďom úplnú Pravdu. Pravdu o tom, ako funguje stvorenie, akými sa ľudia majú stať a čo musia urobiť, aby boli schopní vybudovať pozemskú ríšu pokoja a mieru.

Ale ľudia sa po stáročia vôbec nezmenili. Opäť očakávali, že Duch Pravdy urobí všetko za nich a spomínaná, nová ríša, sa objaví zrazu, sama od seba, akoby šibnutím čarovného prútika, bez ich vlastného pričinenia.

Takéto niečo však nie je v Zákonitom dianí stvorenia vôbec možné. Bez práce predsa nemôžu byť koláče! Mnohí, dokonca s tých najbližších, sa práve preto, že od nich, podľa ich vlastných názorov, bolo požadované až príliš veľa, nenávistne a zlovoľne obrátili voči Duchovi Pravdy. Ľudia nechceli plniť požiadavky zo Svetla, nechceli sa sami namáhať a tohto Posla z Výšin nakoniec svojim spôsobom opäť zavraždili.

Za tento čin však na svet dopadla nesmierne ťažká karma. Prejavila sa v podobe doposiaľ v dejinách ľudstva nevídanej, svetovej vojny, priam apokalyptických rozmerov.

I Duch Pravdy pred svojou smrťou videl, že pre neporozumenie, nespoluprácu a nenávisť ľudí nebude môcť dovŕšiť svoje poslanie a preto bolo jeho ústami vyslovené úplne posledné, veľké zasľúbenie.

Nie, tento krát už nemá prísť nijaký Vyslanec z tých najväčších Výšin. Tento krát musia všetko dokázať ľudia sami. Vodcovskú úlohu v tomto úsilí má mať jeden z malých slovanských národov v srdci Európy, ktorý sa musí svojimi vlastnými silami pokúsiť o vybudovanie zasľúbenej ríše pokoja a mieru na našej zemi. Ide o národ, ktorý má na to všetky predpoklady. Ako duchovné, tak i materiálne.

A z duchovného jadra spomínaného národa už zaznelo volanie k činu, pretože čas dozrel! Avšak tento hlas zatiaľ začuli iba jednotlivci, ktorí už začínajú podnikať prvé kroky, smerujúce k splneniu veľkého zasľúbenia. Nepoznajúc voľný čas a neraz doslova na hranici ľudských možností kráčajú k veľkému cieľu, vnútorne sú hlboko uvedomujúc nesmiernu vážnosť doby a nemožnosť ďalšieho zlyhania.

Národ ako celok, čiže stovky, ba tisíce vnútorne mimoriadne uschopnených ľudí, však tvrdo spí smrteľným spánkom ducha. Kiež by čo najskôr začul ono naliehavé volanie! Kiež by čo najskôr precitol a pristúpil k činu! Kiež by bezvýhradne splnil všetko, čo splniť má a musí, lebo inej možnosti už niet! Dokonca i celý vesmír i všetky žiarenia hviezd sú mu v súčasnej dobe v tomto smere priam mimoriadne nápomocnými. Ako je len možné, že to všetko nevidí a nepočuje?

Splnenie tohto národa je však poslednou možnosťou pre celé ľudstvo. Nikto by si preto nemal ani len pripustiť myšlienku, že by snáď opäť mohlo dôjsť k zlyhaniu tak, ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Práve naopak, každý z nás by mal napnúť všetky svoje sily a pričiniť sa, aby Svetlo na našej zemi konečne zvíťazilo.

Lebo za nesplnením pre toto ľudstvo, ako celok, už takmer ničoho niet! Nesplnenie by bolo iba začiatkom desivej karmy, spočívajúcej v gigantickom globálnom zničení civilizácie na planéte zem, ktoré je opísané v Apokalypse. S láskou a milosrdenstvom Stvoriteľa sa totiž nemožno donekonečna beztrestne zahrávať. Nech teda každý z nás osobne urobí všetko preto, aby k niečomu podobnému nemuselo nikdy dôjsť. Je najvyšší čas!

M. Š.

Člen redakčnej rady nového časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“, už všetkým čitateľom dostupného v stánkoch Mediaprint Kapa.

www.pre-slovensko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

Arwen
   18. 1. 2008, 20:16 avatar
nemam cas to citat, len zakladnej otazke: spasenie - to je zivot v novom svete, vykupenie to je vratenie do hry o zivot v novom svete. Tak nejako jednoducho by sa to dalo vyjadrit o co slo Kristovi - Spasitelovi a Vykupitelovi. Po hriechu sme o tu moznost zivota v novom svete prisli, a Kristus nas vratil do hry.


2.
označiť príspevok

milan.s.
   23. 12. 2007, 19:19 avatar
Lebo za nesplnením pre toto ľudstvo, ako celok, už takmer ničoho niet! Nesplnenie by bolo iba začiatkom desivej karmy, spočívajúcej v gigantickom globálnom zničení civilizácie na planéte zem, ktoré je opísané v Apokalypse. S láskou a milosrdenstvom Stvoriteľa sa totiž nemožno donekonečna beztrestne zahrávať. Nech teda každý z nás osobne urobí všetko preto, aby k niečomu podobnému nemuselo nikdy dôjsť. Je najvyšší čas!

M. Š.

Člen redakčnej rady nového časopisu „Prebúdzajúce sa Slovensko“, už všetkým čitateľom dostupného v stánkoch Mediaprint Kapa.

www.pre-slovensko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

luckap
   24. 12. 2007, 10:21 avatar
Ježiš je a bo a bude naším Mesiášom,Pínom,Spasiteľom,Vykupiteľom.Veď zomrel za naše hriechy na kríži a zachránil nás od smrti a odsúdenia.Svojou láskou nás zachránil,obetoval sa za nás a pri tom sme Ho odvrhli.On sa aj za svojích nepriateľov modlil,neurobil žiaden hriech,a pretom za ne zomrel,ale nie za svoje ,ale za naše.Ale vstal z mŕtvych,videlo Ho potom 3000 ľudí,on naplnil proroctvá v Starom Zákone tiež a naplní aj to v Novom.Lebo biblické proroctvá sa plnia a splnili.On dokázal vstať z mŕtvych,lebo On je BOH,inak by to nedokázal.Tým že vstal z mŕtvych zo smrti za hriešnych ľudí aj nás ,nám odkazuje že je nám odpustené ,lebo On bol už potrestaný,ale musíme Ježiša prijať ako svojho Spasiteľa ,On nás tak miloval, že nechcel aby sme zahynuli,tak zomrel On.To je láska!V Biblii sa píše:,,Tak Boh miloval svet, že svojho jedenorodeného Syna dal,aby nezahynul,ale večný život mal každý kto verí v Neho."Musíme svoje životy odovzdať Ježišovi a dôverovať Mu.On pre nás chce len to najlepšie.JEŽIŠA MÔŽEŠ PRIJAŤ VIEROU V MODLITBE, AJ HNEĎ TERAZ

(Modlitba je rozhovor s Bohom.)

Boh ťa pozná. Nie je dôležité, aké krásne volíš slová, ale záleží na tvojej úprimnosti.

Tu je príklad, ako sa môžeš modliť:
"Pane Ježišu, potrebujem Ťa. Ďakujem Ti za to, že si zomrel na kríži za moje hriechy. Otváram Ti dvere svojho života a prijímam ťa ako svojho Spasiteľa a Pána. Ďakujem Ti za odpustenie hriechov. Ujmi sa vedenia môjho života a zmeň ma, aby som bol takým, akým ma chceš mať."

Vyjadruje táto modlitba to, čo by si si prial?
Ak áno, môžeš sa tak teraz modliť a Ježiš, ako zasľúbil, vstúpi do tvojho života.Chodťe na:www.horiaciker.sk/e-poradna.php?q=183


4.
označiť príspevok

Sauron
   25. 12. 2007, 15:31 avatar
Nebol.


5.
označiť príspevok

geminy muž
   25. 12. 2007, 18:08 avatar
nezmeni sa nic...


6.
označiť príspevok

Mikeway
   27. 12. 2007, 17:48 avatar
Čosi som už čítal o výzve ku Slovenskému národu o duchovný vzostup celej našej zeme.Neviem,
zkadiaľ to pramení,ale nemyslím si,že všetci slováci sú zrovna tí,čo by mali zachrániť ľudstvo pred apokalypsou.V každom inom národe ,ako aj v našom sú zastúpené rôzne typy ľudí,aj tí čo sú duchovne vyššie aj tí druhí. A mimochodom,slováci už dávno nie sú všetci tí dobrí a srdeční,ako si sami o tom hovoríme. Toľko isto srdečných a takisto povrchných a egoistov nájdeme aj u nemcov,rakúšanov,francúzov,angličanov,atď...
V jednej knižke "Tretie fatimské posolstvo" som sa dočítal,že nie slováci,ale poliaci a poľsko bude poslednou a jedinou čistou zasľúbenou zemou,z ktorej povstane nová spoločnosť. Kto vie prečo ? Ibaže by to písal poľský autor. /a veru aj hej/
Myslím,že väčšina ľudí,čo aspoň trošku čítali dejiny,nepochybujú o existencii Ježiša.Lýšia sa potom v názoroch na jeho život,a to čo vykonal,či nie.Ani ja nepochybujem,že nám chcel otvoriť oči a ukázať správnu cestu. Ibaže to,čo z jeho výrokov a života urobila cirkev,
podľa mňa nemá skoro nič spoločné s tým,čo by on naozaj chcel.
Ako hore napísal "milan.s",prišiel nám ukázať cestu,ako vlastnými silami vybudovať ríšu mieru a lásky. Možno aj hovoril,ako sa modliť,ale určite to nemyslel tak,že iba horlivým modlením bez skutkov sa dosiahne blaženosť. To je odkaz pre "luckap".Ak svojím modlením dosiahneš aspoň svoj duševný vzostup,všetka česť. Ale v merítku napr. slovenského národa,alebo celej spoločnosti treba urobiť viac,ako sa len modliť.


8.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 1. 2008, 20:05 avatar
suhlasim.
A zaujimalo by ma, kde beru tu ich vsade otrepavanu somarinu, ze na Slovensku zije 80% veriacich. Ja osobne ani nepoznam veriaceho vo svojom okoli. Co som nejakych spoznal tak akurat tu na inet forach tak kde su ? Na Slovensku v ziadnom pripade nieje 80% veriacich.. ak by som si mal hrubo tipnut, tak poviem, ze nanajvis 40% a aj to vacsinou po dedinach zabudnutych svetom. A celkovo popularita akehokolvet vierovyznavania globalne klesa.. ludia zacinaju chapat, ze je to len forma manipulacie a nikam to v skutocnosti nevedie. Co si clovek mysli a comu veri osobne je jeho osobna vec samozrejme.


19.
označiť príspevok

Arwen
   7. 1. 2008, 15:32 avatar
to su vysledky scitania ludu, ale tam sa hovori o 70%


7.
označiť príspevok

Richardus
   28. 12. 2007, 13:14 avatar
Ježiš bol múdri a charizmatický človek (na tú dobu) no bol to iba človek .Podľa maňa trochu aj fanatik.


17.
označiť príspevok

Arwen
   7. 1. 2008, 15:28 avatar
myslis, ze "iba clovek" by dokazal takto hovori - ako ten, ktory ma moc. a fanatik, ak tak v laske, ale zdravy fanatik


21.
označiť príspevok

Richardus
   7. 1. 2008, 17:38 avatar
Kto bol Ježiš? Obyčajný burič ktorí sa búril proti Rimanom a pohanom. Hovoril ,že telo je nepodstatne ,dôležitá je duša je to fanatik ak nie blázon. Bol to obyčajný človek až niekoľko rokov po jeho smrti z neho urobila cirkev Božieho syna.


22.
označiť príspevok

Arwen
   7. 1. 2008, 19:23 avatar
Odkial cerpas svoje info? Odkial mas, ze sa buril proti Rimanom? Nie, Richardus, mylis sa. Jezis sa buril proti hriechu v ludskej dusi, lebo vedel, ze hriech nepatri do prirodzenosti cloveka, ktoreho stvorila Trojica.
A nehovoril, ze telo je nepodstatne, prave naopak. O tele sa vyjadril ako o chrame Ducha.


23.
označiť príspevok

Richardus
   7. 1. 2008, 20:29 avatar
Nechal sa pribiť na kríž čo je to ak nie bláznovstvo. Ježiš nieje boží syn. Cirkev ho ním urobila. Rovnako ako si všetko upravila a prispôsobila.


24.
označiť príspevok

Arwen
   8. 1. 2008, 07:31 avatar
Nie je dolezite ako zomriet, ale preco. A Jezis je Bozim Synom, Cirkev si ho neurobila, to on ustanovil Cirkev. A vobec nemam pocit, ze by Cirkev nieco upravovala, ved stale sa jej vytyka, ze je staromodna, lebo sa drzi tradicie.


9.
označiť príspevok

pollio
   2. 1. 2008, 23:40 avatar
to je poriadne -namixovaný- článok. Priznám sa, že som nepochopil. Ideš budovať -pozemskú ríšu pokoja a mieru- s hriešnymi ľuďmi? a pritom chceš vlastne zachraňovať úpadkovú západnú civilizáciu plnú skazenosti (videné kresťanským pohľadom).


10.
označiť príspevok

G a i a
   3. 1. 2008, 01:01 avatar
Myslím si ,že Ježiš bol jednou z najúžasnejších bytostí aké kedy kráčali po tejto zemi...Či bol spasiteľom a vykupiteľom..?Myslím, že pre niekoho ním bol, je a bude, tak ako pre niekoho nebol, nie je a nebude...(nemožme všetci žiť pri mori, tak ako nemožme všetci žiť na horách...)Myslím si, že ukázal jednu z ciest ktorou je možné dosiahnuť cieľ...a tiež si myslím že tých ciest je veľa... záleží na každom, ktorou sa vyberie, cieľ zostáva nezmenený...


11.
označiť príspevok

maco27
   3. 1. 2008, 08:23 avatar
Jezis bol zidovsky rabin, narodil sa ako zid, zil ako zid a umrel ako zid. Syna bozieho z neho urobil apostol Pavol. Treba povedat, ze zidia mali v tom obdobi dvoch mesiasov - Jan krstitel a Jezis. Jan bol vtedy hlavnou postavou a Jezis bol jeho ucenikom a bol nim aj pokrsteny. Po poprave Jana sa ujal vedenia tohoto hnutia, ktore ocakavalo kralovstvo bozie na zemi, zjednotenie vsetkych zidovskych kmenov a celosvetovu vladu v Jeruzaleme.
Vsetko toto robil podla starych hebrejskych proroctiev, podla ktorych aj presne vypocitali rok, kedy sa tak stane. Oslobodene malo byt nie cele ludstvo, ale zidia, ktori zili pod nadvladou rimanov a proti tym sa to vsetko zameriavalo. Preto ho aj rimania - nie zidia - popravili. Archeologovia uz dostatocne objasnili tieto udalosti a jedna z poslednych novosti je objavenie hrobky Jezisovej rodiny, kde okrem neho boli pochovani aj ini, ako jeho matka, zena, syn a jeho brat. Zaverom len tolko, ze po smrti Jezisa jeho hnutie pokracovalo pod vedenim jeho brata Jakuba a druha verzia ranneho krestanstva sa zrodila od apostola Pavla, ktory "vytvaral" novu vieru podla svojich vizii a nie podla Jezisovho ucenia. Preto boli i spory medzi Jakubom a Pavlom. Jakub bol neskor zavrazdeny a Pavlova viera zvitazila a dnesne krestanstvo je teda jeho vytvor.


28.
označiť príspevok

Arwen
   18. 1. 2008, 20:13 avatar
ach, jej, tak toto ucenie mas odkial?


12.
označiť príspevok

Degon
   3. 1. 2008, 11:35 avatar
Maco 27,
Treba odlišovať pojem „žid“ v zmysle národnej identity a „žid“ v zmysle náboženskej identity. My dnes tomuto pojmu dávame skôr národnostný význam, keď tento pojem spájame s pojmom „židovský štát“, ktorým je dnes Izrael. Treba si uvedomiť, že Židia, ako špecifické a čisté etnikum vôbec nejestvujú, vždy tvorili zmiešaninu rôznych národov a kmeňov. Podľa genetických výskumov súčasných európskych Židov, pochádzajú prakticky zo štyroch „pramatiek“. Zistil to medzinárodný vedecký tím na základe ich génovej analýzy. Okolo 40 % týchto Židov tvoria aškenáziovskí Židia, ktorých je okolo 8 miliónov. Druhú veľkú skupinu tvoria sefardskí (španielskí) Židia, ktorí obsadili juh Európy. Biblia, ktorú židia považujú za knihu svojich predkov spomína slovo Žid po prvý raz až v II. Knihe kráľov (16,6), kde sa hovorí o vojenskom ťažení sýrskeho kráľa Rezína proti Židom, ktorých vyhnal z Elóta. Preto otázku, kto bol prvým etnickým židom nemožno vôbec zodpovedať. Nemožno dokonca odvodzovať „etnického Žida“ ani od mena Izrael, lebo, ak je v Biblii písané, že Boh zmenil Abramovo meno na Abrahám a meno Jakuba na Izrael, nikde sa nepíše, že by zmenil meno Izrael na pomenovanie Žid.
Všeobecne sa za Ježišovu vlasť považuje Galilea, kde žila Ježišova matka Mária a kde Ježiš aj vyrastal. Vždy sa hovorí o Ježišovi Nazaretskom a Nazaret ležal v Galilei. Herodovi Archelaovi bolo podriadené nielen Judsko, ale aj Samária a Galilea, ale územie Galilei obývalo iné etnikum. Židia v tej dobe obývali hlavne Judsko, ale Galilea, ktorá sa pôvodne nazývala „Gálil ha-Gójim“ v preklade „Kraj pohanov“ nebola vždy židovská. Už Izaiáš hovorí o tomto území ako o „Galilei pohanov“ (Iz.8,23, Mt 4,15). Počas babylonského zajatia sa tu usadili aramejskí, foinickí a gréckí prisťahovalci. Od 2. do 1. stor. pr. Kr. židia Galileu prakticky neobývali. Ostávajúce zbytky židov z Galilee do Judska dal previesť Šimeón Makabejský, ale už jeho nástupca Aristobúl v r. 104 pr.Kr. a jeho následníci opätovne Galileu násilne judaizovali pod hrozbou vyvlastnenia majetku, lebo si uvedomili, že sa Galilei nemôžu z politických dôvodov vzdať. Preto sem posielali Židov z Judska, aby tu opäť vytvorili židovské kolónie a dostali krajinu pod svoj vplyv. Takto sa mohol do Galilei dostať aj Ježišov otčim Jozef.
V Galilei považovali židov za kolonistov. Josephus Flavius sa o galilejčanoch vyjadroval veľmi pochvalne, keď o nich napísal, že vždy statočne odolávali svojím nepriateľom. Boli odvážni bojovníci už od svojho detstva. Hovorilo sa tam aramejsky, ale aj grécky. Hebrejština bola iba chrámovým jazykom a bežne sa ňou nikde nehovorilo.
Ani Ježišova matka Mária asi nebola židovka. V Galilei vládli iné mravy a zvyklosti ako v židovskom Judsku. Židovský zákon tam platil iba pre židov. Keď si mladá Mária vo svojej ťarchavosti zobrala za svojho zákonitého manžela žida Jozefa, ktorý už bol podľa všetkého veľmi starý, musela sa aj ona potom podrobiť židovskému zákonu a dať Ježiša, ako žida obrezať. Pôvodom však Ježiš nebol Žid, čo mu farizeji vždy aj vytýkali, keď poukazovali na jeho nečistý (nežidovský) pôvod. To bol zrejme aj hlavný dôvod, prečo židovskí evanjelisti vymysleli pre Ježiša, ako rodisko Betlehem, ktorý leží v Judsku. Celý ten príbeh o sčítaní ľudu, ceste Márie s Jozefom do Betléma a napokon aj s tým spojené príbehy o troch kráľoch a úteku do Egypta sa dnes považuje za historicky nepodložený a preto aj nepravdepodobný.
Inou otázkou však je, či sa Ježiš sám považoval za žida v zmysle židovskej viery. Hlavným znakom tejto príslušnosti k židovskej viere je obriezka a dodržiavanie zákona. Tu treba povedať, že Ježiš dodržiaval židovský zákon a mal ho vždy v úcte. Ale, ak si prečítame dve základné knihy židovstva – Tóru a Talmud, tak spoznáme, že je to učenie nenávisti a nadradenosti, kým Ježiš učil pokoru a lásku.
Ježiš sa od ostatných židov výrazne líšil aj povahovo. Každý národ má svoje určité charakteristické rysy. Tieto sa u Ježiša a židov veľmi odlišovali. Aj to môže poukazovať na to, že Ježiš nemal židovský pôvod. Židia nikdy netvorili jeden ucelený národ. Čo sa týka ustanovenia Nového zákona, Ježiš videl, že obriezka a Zmluva slúžia skôr politickým cieľom a nie náboženským. Nezabúdajme, že hlavným poslaním Ježiša bolo hlásať Božie kráľovstvo a ľudskú spásu. Jemu vôbec nešlo o dajaké politické a mocenské záujmy židovstva, ale bol do nich okolnosťami zatiahnutý.
Židia vytýkali Ježišovi jeho nežidovský pôvod, keď im hovoril o židovskom zákone, ktorý má naplňovať aj Božiu vôľu. Farizeji mu oponovali asi takto: „Ty ne-žid nás židov, chceš poučovať o našom židovskom zákone?“ Nechápali, že s nimi nehovorí ako zástupca židovstva, ale ako Boží syn, teda ako zástupca Boha, lebo židovský zákon bol vždy chápaný ako zmluva medzi Bohom a židmi. Je preto vyjadrením hlavne Božej vôle, ktorú sa židia zaväzujú plniť, za čo im Boh sľubuje ich účasť na svetovom dianí, až do konca sveta.
Nejasnosť okolo Ježišovej príslušnosti vyplýva zo skutočnosti, že židia neodlišovali medzi náboženstvom a rodovým pôvodom. Tak tomu bolo v minulosti a je aj dnes. Kto sa nechal obrezať, stal sa automaticky židom. Svojím pôvodom Ježiš nebol žid, ale Galilejčan.


13.
označiť príspevok

slniecko
   3. 1. 2008, 12:44 avatar
Mňa by napr. tiež zaujímalo, že ak údajne Ježiš vstal z mŕtvych, či kresťania veria aj tomu, že stále žije a pohybuje sa po svete


27.
označiť príspevok

Arwen
   18. 1. 2008, 19:44 avatar
Je napísane, že ak Kristus nevstal z mŕtvych, márne by bolo naše hlásanie a márna by bola aj naša viera. Ja verím v živého Boha.


14.
označiť príspevok

G a i a
   3. 1. 2008, 14:43 avatar
Degon, tvoj príspevok sa mi páči!

Vždy ma zaujímala a bola pre mňa záhadou jedna vec a to je 18 rokov!! Ježišovho života ktoré nie sú zmapované a o ktorých v biblii prakticky nie je žiadna zmienka.Posledná zmienka je o tom ako 12násť ročný kázal v chráme a nasledujúca už hovorí o 30 ročnom Ježišovi idúcom na púšť... Vždy ma udivovalo ako a prečo sa táto etapa (veď 18 rokov je viac ako polovica jeho života ) prehliada...!Kde sa vlastne podela?


18.
označiť príspevok

Arwen
   7. 1. 2008, 15:30 avatar
po najdeni v chrame sa pise, ze Jezis "bol poslusny a rastol v oblube u Boha a u ludi",
tie roky su o tomto, na druhej strane evanjelium nie je zivotopisom Jezisa, je to ohlasovanie jeho ucenia


20.
označiť príspevok

G a i a
   7. 1. 2008, 16:45 avatar
Ahoj Arwen
vieš to že "bol poslušny a rastol v oblube u Boha a u ľudí"(je to predsa len 18 rokov!)hmm... ?to mi nejak nepostačuje, je to veľmi vágne a neurčité... A tiež si myslím že "evanjelijum"je jeho životopisom, veď ako ináč nazvať dielo,ktoré opisuje život od narodenia až po smrť...


25.
označiť príspevok

Arwen
   8. 1. 2008, 07:34 avatar
Ahoj Gaia,
no prave to, evanjelium nie je zivotopis "Euangelion" - tak nejako sa to pise, znamena "dobra zvest" a je zhrnutim ucenia Jezisa. V zivotopise by sa 18 rokov len tak neprehliadlo.


15.
označiť príspevok

maco27
   3. 1. 2008, 16:03 avatar
Maria bola cista zidovka a bola z rodu krala Davida. Genealogia, alebo rodinne rodokmene boli pre zidov velmi dolezite a peclivo sa sledovali. Podobne z rodu Davidovho bol i Jozef, manzel Marie, ale jeho rodova linia bola odlisna. Tak sa Jezis mohol hlasit k priamemu naslednictvu po kralovi Davidovi. Jeho "nezidovsky povod" bol v tom, ze jeho biologicky otec bol rimsky legionar. Jeho neskorsie vystupovania a ucenie bolo apokalypticke, ocakavali, ze Boh coskoro zasiahne do dejin, porazi a vyzenie rimanov a nastoli Bozie kralovstvo, ako ho podrobne opisali proroci. Mal to byt novy vek spravodlivosti, vlady prava a mieru pre cele ludstvo, sustredeny okolo obrodeneho naroda Izraela, s Jeruzalemom ako s novym hlavnym mestom sveta, z ktoreho malo vyzarovat poznanie Boha a univerzalna moralka Tory oslovujuca narody celeho sveta. Posolstvo, ktore zacal hlasat Pavol v rokoch 40-50 n.l. ako sam tvrdosijne tvrdil nebolo nijakym sposobom spojene, ani odvodene od posolstva povodnej druziny Jezisovych apostolov. Zakladalo sa na jeho vlastnom vizionarskom zazitku stretnutia s nebeskym Kristom. Toto jeho posolstvo sa neskor stalo zakladom krestanskej teologickej ortodoxie. Oproti Pavlovi bolo ucenie Jakuba,Petra,Jana a Dvanastich priamym pokracovanim posobenia Jana Krstitela a Jezisa. Ocakavali bezprostredny prichod Bozieho kralovstva, kazali posolstvo pokania, krstili svojich nasledovnikov a tak budovali, ako verili, zakladnu znovuzrodeneho a obrodeneho naroda Izraela. Nezidov vitali v svojom hnuti, pokial sa odvratili od modlarstva a pridrziavali sa zmiernenej moralky predpisovanej Torou pre Nezidov.


16.
označiť príspevok

Degon
   4. 1. 2008, 09:36 avatar
Maco,
toto mi pripomína učenie Svedkov Jehovových, ktorí čerpajú z posolstva SZ. V mnohom máš zaiste pravdu, ale v mnohom tomu bolo inak. Je pravdou, že Pavol svojím učením dal základy tej vierouky, ktorá bola prijatá na Ekumenickom koncile v Nicei a ktorá sa potom rozvíjala ďalej v katolíckej tradícii. Je všeobecne známy rozkol medzi Pavlom a Barnabášom, ktorý sa pridržiaval židovských tradícií. Je zrejmé, že Ježišovo učenie nebolo možné skĺbiť s učením Tóry a Talmudu, čo dokazujú spory Ježiša s farizejmi a preto došlo k definitívnemu rozkolu a oddeleniu medzi židovstvom a kresťanstvom. Tento rozpor však nechcú akceptovať SJ.


26.
označiť príspevok

jefitto4444
   18. 1. 2008, 18:28 avatar
Predstav si, že nič neurobiš a zomrieš. Nie hocijako, ale najbolestivejšou smrťou, aká vtedy existovala. No kto iný by to urobil, keby nie Boh?


30.
označiť príspevok

Degon
   19. 1. 2008, 17:30 avatar
Trochu mi uniká zmysel, čo si tým chcel povedať? Chceš dávať Bohu vinu za zlo vo svete?


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   26. 8. 2013, 17:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:00,  143, .... OK, ale práve to je to, čo ľudí zvádza. To, že veria svojím slepým pastierom a...
dnes, 02:47,  Pozastavme sa nad slovami, ktoré povedal známy katolícky teológ kardinál John Henry Newman:...
dnes, 01:11,  Prečo robíš zo seba idiota? Veď si povedal, že Slovania neexistujú. Ty si ako Don Quijote...
dnes, 01:09,  Som Osprostenému vyrazil dych.
dnes, 01:07,  A to je extrémizmus, predávať tričko s Tisom? Potom bude aj extrémizmus tričko s Kiskom....
dnes, 00:58,  kntsz 47 najväčšia chyba pri hľadaní pravdy je, ák nepozeráme nato, kto čo povedal, ale...
dnes, 00:18,  -era- Poľská obranná vojna alebo invázia do Poľska začala 1. septembra 1939 a trvala do...
dnes, 00:07,  Tajná služba hovorí poslancom o pravicovom extrémizme. Sedia medzi nimi aj kotlebovci...
dnes, 00:05,  Hajať... Čaute. ..
včera, 23:59,  A to tu bolo ešte v roku 2016 stovky príspevkov o zavedení zlatého rubľa...
včera, 23:58,  Kedy padne magická stovka ???...
včera, 23:57,  Ideš haji buvi? .. čaaau. ., .
včera, 23:57,  Korporátny dohľad napriahol po tomto jasnozrivom rodoľubovi svoje špinavé...
včera, 23:53,  Treba zavraždiť oponentov gulag či koncentrak ???
včera, 23:49,  S Bohom !
včera, 23:48,  Tvoj edo vie, preto hádže neustále výhybky :)
včera, 23:46,  Robot zapnutý :)
včera, 23:46,  Oňe,a ty vieš hopko udržať konverzáciu ? .. lebo sa mi zdá, že furt odbačaš, tak sa len...
včera, 23:46,  najnovšie príspevky od tohto účastníka Je to taký náš chudáčik :) (pred...
včera, 23:45,  Je to taký náš chudáčik :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nehovor hop, ani keď preskočíš. Najprv sa pozri, do čoho si skočil.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(127 794 bytes in 0,530 seconds)