Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Bohyne a svätice v umení 19. storočia na Slovensku

11
reakcií
1234
prečítaní
Tému 11. februára 2012, 13:45 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
22. 03. 2015
10
11. 08. 2008
51

1.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 13:45 avatar
Nedávno som bol s priateľkou v prírodovednom múzeu, sídliacom vo veľkej budove na nábreží Dunaja. Aktuálna téma je tam "bohyne a svätice v umení 19. storočia na Slovensku". Výstavu sa oplatí navštíviť. Okrem iného má múzeum celkom obnovenú časť s hlavnou témou o prírode - "zázrak prírody"; je to na úrovni aj pre cudzincov, názvy sú po slovensky aj po anglicky. Fascinuje napríklad nový exponát - model Vyzi veľej v životnej veľkosti. Sladkovodná ryba vyza žije v deltách veľkých riek, odkiaľ na jar a na jeseň migruje vytrieť sa na kamenných či štrkovitých dnách stredných úsekov tokov. Predkovia dnešných Komárňanov často prichádzali s touto rybou do styku, lebo bývala pravidelným hosťom aj na strednom Dunaji a dolnom Váhu. Hovorievali jej aj dunajská veľryba, čo potvrdzovala jej úctyhodná hmotnosť. Stávalo sa, že ulovili vyzu vážiacu vyše 1000 kilogramov a dlhú okolo 8 metrov. Žiaľ, v našom Dunaji ju už dlho bežne nevidieť. (Ako pätnásťroční chlapci sme sa v lete v Dunaji kúpavali; neviem, čo by sa stalo, keby sa odrazu pri človeku vynorila taká dunajská "Biela veľryba"; asi by sa mu pred očami zrýchlene premietol celý život...)

K spomenutej téme. Sú tam krásne obrazy a sochy starogréckych bohýň a kresťanských svätíc. Ako som tak čítal tie životné príbehy svätíc, musel som sa zamyslieť. Hlavne pokiaľ išlo o tie starokresťanské, žijúce v Rímskej ríši. Boli schopné v mene vyšších hodnôt, "z lásky ku Kristovi", keď to bolo "nutné", obetovať svoje pohodlie, zdravie, prestíž v danej spoločnosti, aj život... Tu sa ponúka otázka, či sú praví kresťania len tí, čo sú schopní podobných obetí. Počul som taký príbeh, že do kostola, v ktorom sa konala bohoslužba, vtrhla banda teroristov a prítomných vyzvala, ak im je život drahí, nech ihneď opustia chrám. Väčšina veriacich sa zľakla a utiekla. Zostal tam len malý počet z nich a tí boli považovaní za pravých veriacich... Možno to bol len taký experiment, skúška... Ale či spravodlivo? Veď ešte aj istý pastor sa raz priznal, hoci to hovoril tak polovážne, že keby nastala podobná kritická situácia, "asi by utiekol". My bežní ľudia, čo z podobných miest zdupkáme, nie sme hodní neba? Verím, že sme aj tak. V komkoľvek môže byť náznak toho, čo vo veľkých mučeníkoch je vo veľkej miere. Sú vzorom, ale to neznamená, že bez podobnej odvahy ako majú oni, ostatní sú len outsideri, niktoši.
Súhlasí piskotka, Japan, red rose

2.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 13:46 avatar
Navštevuje občas múzea a pod.?

6.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 14:06 avatar
"Mimoriadne pôsobivé sú doteraz zaznávané zobrazenia podľa antických predlôh a slávnych autorov – Leonarda da Vinciho, Tiziana, Rubensa, či Canovu alebo Thorvaldsena. Prvýkrát je vystavená napríklad Leonardova sv. Cecília z niekdajšej zbierky grófa Brunswicka. Nechýbajú ani diela našich umelcov. Zaujme busta Muránskej Venuše od Štefana Ferenczyho, obraz Hébé, bohyne večnej mladosti, od Michala Mankoviča, či bojujúca Athéna od Milana Thomku Mitrovského. Výstava umožňuje vidieť aj oltárny obraz obľúbenej sv. Alžbety Uhorskej od Kornela Bohúňa, či olejomaľbu sv. Filomény, patrónky duší v očistci, od Sebastiána Majscha. Vďaka ústretovosti predstaviteľov katolíckej cirkvi sa podarilo vypožičať napríklad sv. Filoménu a sv. Alžbetu (s podobou Sisi), obe práce zo známych juhotirolských dielní."

Ešte odkaz www.webnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí LoLLa

10.
označiť príspevok

LoLLa
   11. 2. 2012, 19:00 avatar
Bohyne a svätice,
Bohyňa neba,
symbol zobrazuje na jej hlave rohy,
prezývali ju nebeská krava,
preto bola v starom Egypte Krava posvätná.
Súhlasí Japan

12.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 19:24 avatar
Tak kravičky ok, či už Milky alebo aj iné, ale rohatá bohyňa, neviem, radšej taká antická Diana, Artemis ;-)

3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 2. 2012, 13:50 avatar
Kostol je praveka napodobenina rakety. Knaz sa hra tymi ukonmi na kozmonauta a drahi veriaci na jeho posadku. Je to prezitok.
AK si si nevsimol, uz je KONIEC! Lieta sa do vesmiru a ked chces byt pravym krestanom mozes sa stat kozmonautom, inac si len diablom, ktorý imituje , hra divadlo a vo vlastnej nevedomosti nic nechape.

4.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 13:53 avatar
Ok. A múzeum občas navštevuješ?
Súhlasí Ranexill

5.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 2. 2012, 14:02 avatar
Mas dobru temu, najviac sa nakochas v Italii..hocaka dedina v Taliansku ma viacej historickych pametihodnosti vratane unikatnych a nadhernych svatíc , nez mozes uzriet niekde tu, hoc aj v muzeu.
A pre buducnsot , vsimni si v tomto kratkom sote o Vimanach, hlavne prelet takeho objektu cez nejaku kauzalitu a ako vyzera...ako pavuk. Energie tak vyzeraju ..to len tolko aby bolo jasne preco hmota nasleduje ducha a nie obratene, ked budes mat spory s tými zlými o tom co bolo skor..

7.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 14:11 avatar
Tak iste sú aj významnejšie krajiny na výstavy, múzeá, galérie, exponáty (známe sú napr. Louvre a Florencia)... oplatilo by sa ísť tam pozrieť, hoci to aj niečo stojí... Ale aj tu máme aspoň niečo
Súhlasí red rose

8.
označiť príspevok

Ranexill muž
   11. 2. 2012, 14:12 avatar
Bol som tam..a nedal som ten link..( trochu mimo temy, ale napadlo ma to s duchom a hmotou)
http://www.youtube.com/watch?v=wFssEh-b7A8 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

9.
označiť príspevok

TheMEMBER
   11. 2. 2012, 17:44 avatar
Ja muzea nenavstevujem, ale ak sa to rata nieco ako muzeum, navstivil som zopar hradov na SK a este "podzemne mesto'' v Kosiciach.

11.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2012, 19:21 avatar
Aj na niektorých hradoch bývajú múzeá, výstavy, história, programy, napr. na Oravskom hrade a na Spišskom...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:29,  Podľa Eda strieľanie do ľudí je v pohode. Teda aspoň ak to robia amíci
dnes, 20:28,  Boh je Bohom poriadku aj obyvackoveho ,, ak MU VERIS A ZIJES S NIM ,
dnes, 20:27,  amíci sú imperialisti :)
dnes, 20:27,  Azda veriaceho cloveka vedie cirkev ? Vari to nieje BOH? Co vedie kazdeho kto mu veri ? Ale aj...
dnes, 20:26,  Jednoducho..... ľudia zdravej mysle a ctitelia Božieho slova,.....odvtedy ako Boh si vyvolil...
dnes, 20:25,  Aj ty by si strieľal, ak by si robil pre také monštrá. V USA je strelba hlavne...
dnes, 20:23,  Aspoň vieme kto sem tých migrantov tlačí z raja *13*13*13
dnes, 20:21,  Keď sa v predstihu deň pred Mikulášom ožereš na rodáka ako kacír najnovšie...
dnes, 20:18,  Lebo viem si predstavit ze pride katastrofa ,,, napriklad , Vsetky cirkvi su znicene ,,,,...
dnes, 20:18,  Obaja bolševíci paholkovia *13*13*13
dnes, 20:17,  Ako u nás v zlatých socikoch kde sa sudruhovia prisahali že mena nebude a zrazu 1:50 aká...
dnes, 20:16,  Tiež som si myslel že bankrot Ruska spôsobili USA *13*13*13 Stalo sa to taktokaj HLAVNE...
dnes, 20:15,  No ja by som to netvrdil ,,,,ze skoncili ,,,,len preto ze nechodia do cirkvi...alebo zboru,,
dnes, 20:13,  Za chvíľu si pustia internacionálu. *19
dnes, 20:11,  TemnýmyseI ty dnes tým dvom súdruhom dávaš rodak už je na špinu 3promile hokej SS...
dnes, 20:10,  amíci radi oslobodzujú, nastoľujú spravodlivosť a demokraciu, ty náš národný šrot *13
dnes, 20:09,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/78769811_2499285806834514_1756079730672533504_n.jpg...
dnes, 20:09,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/78769811_2499285806834514_1756079730672533504_n.jpg...
dnes, 20:09,  Hokej SS prevádzačom *13*13*13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

O práci iba v práci. O škole iba v škole.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(72 613 bytes in 1,552 seconds)