Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Bohovia nám svätí už nikdy nebudú…

16
reakcií
1269
prečítaní
Tému 15. januára 2015, 17:04 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
16. 06. 2017
25
20. 06. 2007
1
16. 03. 2012
3
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   15. 1. 2015, 17:04 avatar
Nová obálka Charlie Hebdo, na ktorej je znovu podobizeň Mohameda, už pár minút po vyjdení vyvolala hnev moslimských predstaviteľov. V článku Lidových novin "Ja nie som Charlie" ešte predtým karikatúry satirického týždenníka kritizoval aj český katolícky kňaz Tomáš Halík. Ak sa však vzdáme práva robiť si srandu z náboženstva, o chvíľu nám bude znovu diktovať zákony.

Bohužiaľ, je to už raz tak. Na tento svet prichádzame absolútne bez akejkoľvek vedomosti o tom, odkiaľ sme prišli a kam ideme. Novorodenec si nespomína na žiadneho Boha, Alaha ani Manitoua, ktorí by mu v ženskom lone dali nejaké poslanie, respektíve ho ubezpečili, že ak bude žiť dobre, tak príde do neba medzi anjelov alebo medzi tisíc panien či na prériu plnú bizónov.

Žiaden z tých čo umreli, nám neprišli povedať, ako dobre sa im tam niekde po smrti vodí. Takže zatiaľ platí, že všetky tieto kecy, všetky tieto náboženstvá, sú proste ľudský konštrukt, ktorým je človek v priebehu svojho života indoktrinovaný zo strany tej-ktorej cirkvi. Niektorí uveria, iní nie. Prečo by však tí, čo uveria, mali diktovať podmienky tým, ktorí sa stále spoliehajú na rozum?

Nectiť si konštrukt nie je neúctou voči človeku
Presne o to ide v prípade Charlie Hebdo, Pussy Riot či bojkotu referenda na Slovensku. My, ateisti a agnostici odpovedáme na otázku, či existuje Boh odpoveďou, buď nie, alebo úprimne priznáme, že nevieme. Keď niečo neexistuje, alebo nevieme či existuje, tak nevidíme predsa ani žiaden dôvod to považovať za sväté. V tom prípade si z toho môžeme robiť srandu rovnako, ako si aj veriaci môžu robiť srandu z Feuerbacha, Nietzcheho, Marxa či Engelsa. Nikto im to nezakazuje a už rozhodne ich nikto za to nezavraždí.

Preto je pre nás nepochopiteľné, keď český katolícky kňaz Tomáš Halík v Lidových novinách tvrdí, že on vnímal karikatúry časopisu Charlie Hebdo "nielen ako urážku tu islamu, tu kresťanstva, ale i ako porušenie zásadnej hodnoty našej kultúry, ktorou je úcta k druhým". Egyptský Veľký mufti Shawqi Allam zas novej obálke Charlie Hebdo vyčíta, že ide o "provokáciu cítenia Muslimov" a neslúži "koexistencii či dialógu medzi civilizáciami".

Charlie Hebdo ako služba dialógu
Opak je pravdou- celá činnosť francúzskeho satirického týždenníka sa dá vnímať ako jedna veľká služba dialógu medzi "civilizáciou" veriacich na strane jednej a ateistov či agnostikov na strane druhej. Veriaci akéhokoľvek náboženstva by mali už konečne pochopiť, že nám ateistom a agnostikom akýkoľvek ľudský konštrukt či jeho symboly sväté už nikdy nebudú. A máme na tento postoj právo rovnako, ako majú právo veriaci veriť vo svojich Bohov, Korány či Biblie. Neúctu k náboženstvu pritom nespájame s neúctou či dokonca porušovaním slobôd a práv osoby, ktorá v neho verí.

Neboli to ateisti a agnostici, čo upaľovali čarodejnice, sekulárny charakter svojho štátu si museli Francúzi tvrdo vybojovať. Nedivím sa im, že sa ho nemienia vzdať, za novú obálku Charlie Hebdo im preto patrí rešpekt a obdiv. A my ostatní v Európe by sme tiež nemali zabudnúť, že ak sa vzdáme práva robiť si srandu z náboženstva, o chvíľu nám bude znova diktovať naše zákony. Preto nám v Európe Bohovia svätí už nikdy nebudú. Dúfajme.

Zdroj: Zolo Mikeš, Aktuality.sk


9.
označiť príspevok

Krištof
   15. 1. 2015, 18:07 avatar
Vo všeobecnosti zjavenia, ktoré hovorili o druhom svete, boli a sú. Aj ľudia, čo prežili klinickú smrť, niečo o tom hovorili. A takisto mnohí ľudia mali a majú kontakt s Bohom atď. Sú rôzne indície, ktoré poukazujú na to, že nie sme len nezmyselné zvieratká, ktorých účelom je v podstate len biologicky prežiť a množiť sa, že nežijeme v džungli, kde by bol len darvinistický boj o prežitie - silnejší prežije a slabší zahynie. Dokázať pravdivosť ateizmu naturalizmu sa tiež nedarí.

"Len pôsobí zvláštne, ak tento názor počujete od ľavicového liberála, ktorý sa na sociálnej sieti pravidelne aspoň raz za mesiac oháňa pobúrením, keď má pocit, že mu niekto znevážil jeho vlastné posvätné kravy. Napríklad v podobe LGBT-menšiny alebo farebných menšín... A zrazu už nejde o „slobodu prejavu“, ale o „zodpovedný prejav“.
Je to komický dvojitý štandard. Poctivé je priznať si, že každý z nás má veci, ktoré sú mu posvätné a na ktoré sme precitlivení. Má ich moslim, kresťan, žid i svetský sociálny liberál."
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2015, 17:10 avatar
Moslimovia sa vyjadrili jednoznacne "my vas naucime kde su hranice slobody" nic viac k tomu nemam co povedat.


3.
označiť príspevok

fajer
   15. 1. 2015, 17:15 avatar
tak ich postrieľame...


4.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2015, 17:22 avatar
Ked slova stratia vyznam nech prehovoria zbrane....estew nieco?


5.
označiť príspevok

salbea žena
   15. 1. 2015, 17:23 avatar
nikdy nezlyhavajuca pravdovravnost vsetkych zucastnenych stran sa odvija nonstop a v kazdej civilizacii
Súhlasí Wolfe


6.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2015, 17:28 avatar
Salby mozno som sprosty ale nie slepy!


7.
označiť príspevok

salbea žena
   15. 1. 2015, 17:31 avatar
ludska pycha a zloba ma svoj povod v prazriedle
tak co uz
bude ako bolo


10.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2015, 18:21 avatar
7/ bude ako nebolo...


8.
označiť príspevok

Al_ice
   15. 1. 2015, 17:49 avatar
Charlie Hebdo-sluzba uzitocnym idiotom,akym je bezpochyby aj Zolo Mikes  
Súhlasí Kasafran


12.
označiť príspevok

fajer
   15. 1. 2015, 18:59 avatar
užitočný idioti ste vy veriaci pre cirkev, aspoň majú s čoho bezpracne žiť...


17.
označiť príspevok

Kasafran
   17. 1. 2015, 22:57 avatar
(12) Fajer,
vo svojej téme si citoval stanovisko Zola Mikeša, s ktorým si sa zrejme stotožnil. To je v poriadku, s viacerými jeho myšlienkami súhlasím aj ja, ktorý som už vyše 50 rokov ateistom...
Akíkoľvek bohovia prirodzene vymierajú po dlhšom "osvetovom" čase podobne ako my. "krátkožijúci", ľudia...
V našej ľudskej histórii totiž zomreli, žiadnym nenávratným spôsobom - definitívne odišli, nielen miliardy ľudí, ale aj desaťtisíce rôznych božstiev, Stačí si spomenúť na starých Egypťanov, ktorí aj počas svojho otrokárskeho panovania nad "vyvoleným" národom vyznávali tisíce božstiev. A teraz - v podstate vzývajú a veria trojici biblických bohov následne a postupne implantovaných do ich moderného vedomia svojimi bývalými otrokmi a ich spoluveriacimi - kresťanmi a moslimami...
Som presvedčený, že podobný "osud" postupne čaká aj všetkých okolo 500 v súčasnosti vo svete uznávaných božstiev s tým, že až vtedy, keď zomrie posledné, až vtedy sa aj posledný človek stane skutočne slobodným - sám sebou a začne sa spoliehať vo všetkom na seba a na spoločenstvo, v rámci ktorého žije a pracuje...
Napriek môjmu nenáboženskému vyznaniu považujem aktivity týždenníka Charlie Hebdo za hlboko nemorálne a neetické. Takýto druh "satiry, vtipu a prejavu" urážajúci stovky miliónov súčasných veriacich moslimov, kresťanov a okrajove aj židov totiž považujem za súčasť cielených aktivít súčasných zákulisných totalitných vládcov sveta (majiteľov bánk, poisťovní, vojensko-priemyselných komplexov, nadnárodných monopolov všetkých druhov,...) pri rozsievaní nenávisti medzi náboženstvami, národmi a štátmi v záujme konečného totálne "legálneho" uchopenia moci nad nevyvoleným a menejcenným ľudstvom...
Skúsme sa z tohto hľadiska zamyslieť nad príčinami vojen v IX., XX. i XXI. storočí, kto z nich, aké "elity" z nich najmä ťažili a ťažia doteraz čoraz sofistikovane "humánnejším" spôsobom...!


11.
označiť príspevok

elemír muž
   15. 1. 2015, 18:25 avatar
Nie je to rozumné, že to urobili, ak moslimovia znížili svoju inteligenciu tak hlboko, že musíme s nimi jednať ako s vajcami, inteligentný človek to mal prijať a podľa toho sa zariadiť, aj tu ba DF je niekoľko takýchto ľudí a musíme rešpektovať ich inteligenciu, akokolvek si oni myslia, že sú múdrejší ako my všetci dokopy. Pristúpili na ich trápnosť a naivitu a ohrozili všetky náboženstva sveta.
Inteligenčná nula je podľa evenjelia definovaná tým, že nerob inému to, čo bY bolo tebe nepríjemné, keby tebe niekto robil.
Francúzky časopis sa nechal stiahnúť pod túto a na ich úroveň. A vlastne a nakoniec to zodpovedá aj pointe tohoto časopisu, ak človeku nie nič sväté a nemá dostatok inteligencie, aby si robil posmech z hocičoho, nedostal sa nad inteligenčnú 0 evanjelia.
A tak zlo tohoto sveta a vojny a všetko ostatné svinstvo je z toho, čo je pod inteligenčnou nulou evanjelia a čo je mimo evanjelia.
Lenže svet nenávidí tento najdôležitejší dokument všetkých čias, lebo podľa neho je konať dobro námaha a robiť zlo je ľahšie a väčšina volí ľahšiu cestu života, bez ohľadu na utrpenie tých, čo tvoria tieto hodnoty, z ktorých svet zatiaľ žije.


13.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   15. 1. 2015, 19:03 avatar
11 evanjelium ci slovo bozie patria mysli ktora zhynie s telom...chcem viac


15.
označiť príspevok

Bombolo
   15. 1. 2015, 19:43 avatar
čo také? klince ti pošlem :-)


14.
označiť príspevok

elemír muž
   15. 1. 2015, 19:34 avatar
jednoduché, najprv by si musel uveriť, že existuje niečo, čo s telom nezahynie.


16.
označiť príspevok

milky945 muž
   15. 1. 2015, 23:12 avatar
Reagujem na Zolo Mikeš-a, aj keď to tu nebude čítať.

RE: Keď niečo neexistuje, alebo nevieme či existuje, tak nevidíme predsa ani žiaden dôvod to považovať za sväté. V tom prípade si z toho môžeme robiť srandu ...
Zvrátená logika, čo mi nie je sväté, z toho si môžem / budem robiť srandu.

RE: Neúctu k náboženstvu pritom nespájame s neúctou či dokonca porušovaním slobôd a práv osoby, ktorá v neho verí. ...
Vy to nespájate ale čo veriaci? Tiež to nespájajú? Položili ste si túto otázku?

RE: A my ostatní v Európe by sme tiež nemali zabudnúť, že ak sa vzdáme práva robiť si srandu z náboženstva, o chvíľu nám bude znova diktovať naše zákony. ...
Tak to by ma zaujímalo, ako tomu pomôže, keď si budete robiť srandu.

Podotýkam, že týmto nechem nijako obhajovať alebo ospravedlňovať masaker v redakcii. Práve naopak. Odsudzujem ho, rovnako ako všetky ostatné, ktoré sa stali v podaní moslimských radikálov ešte v ten istý deň alebo inokedy, o ktorých média nedali ani čiarku, aj keď išlo o väčšie masakre.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:51,  Tak toto sa do piče nepáči ani mne! Žiadam vysvetlenie čo to má znamenať?
dnes, 12:39,  Mysliteľ. 7 Ak ste ma spoznali, budete poznať aj môjho Otca. Odteraz ho už poznáte a...
dnes, 12:34,  V pohode. Len čo s tým, že Kristus povedal nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane.?? Teda...
dnes, 12:20,  čo znamená slovensko, mať srdce, mať lásku, mať omrvinky, mať víťazstvá, máť...
dnes, 12:13,  futbal je najlepší spôsob ako mať zelené myšlienky...
dnes, 12:08,  Prečítaj si celu 113......
dnes, 11:59,  minúta 48:00 Kresťanske filmy-Evanjelium podľa Jána,doslovne (2).avi
dnes, 11:51,  Svetlá
dnes, 11:49,  @ 113 - Veriaci v trojicu dokazu vidiet trojicu vsade, vo vsetkom. A ked treba aj veci...
dnes, 11:44,  Sima Martausová - Len ma ľúb (oficiálne video)
dnes, 11:36,  prečo nebývaš so svojím priateľom v dome, to sa tak dobre poznáte ako catwoman a batman
dnes, 11:33,  a za vanilkou chceš
dnes, 11:32,  nechce podávať ruku, prečo je skúpi
dnes, 11:29,  ivo postaraj sa o svojho brata a mamu
dnes, 11:28,  Mirka Miškechová - On ani nevie
dnes, 09:45,  *13*13*13*13 Vtedy ti to stačilo, nadbrat, aby ťa mama kádeháčka pretlačila na starostu v...
dnes, 09:33,  Kasafran pocujes to Zabrzdeny je hrdy na debilitu?!!!:))))
dnes, 08:31,  2/ Gabo ak ti spravne nadstavia lieky za mesiac si v pohode!!!Mali sme jedneho v Pinelke co cely...
dnes, 08:00,  Tomiq dnes si uz honil? Idem aj ja pohonit!!!!Nechce sa mi za Kacou do Trnavy...:)))
dnes, 03:33,  http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je obchod. Obchod je súťaž.
A v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(80 855 bytes in 0,520 seconds)