Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Blahoželanie do roku 2018

0
reakcií
693
prečítaní
Tému 1. januára 2018, 01:24 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 1. 2018, 01:24 avatar
Blahoželanie do roku 2018

Milí priatelia,
ani sme sa nenazdali a už sme sa za ohlušujúceho hluku delobuchov, petárd a svetlíc prehupli do Nového „dospelého“ roku 2018. A naše „verejnoprávne“ médiá SRo a STV sa opäť programovo nezmohli na dôstojnú rozlúčku s odchádzajúcim, ani na dôstojné privítanie tohto nového, ktorý po polnoci dosiahol vek dospelosti...
Zistil som, že mi večer od priateľa prišiel e-mail s úvahou Julka Satinskeho. Veruže je aktuálna, ďakujem za potešenie na duši, lenže je vlastne bezvýchodisková, pretože ten „očarujúci“ kapitalizmus vývojom speje k čoraz sofistikovanejšiemu zotročovaniu a diktatúre, aj keď to bolo, je a bude prezentované v storakých ružových závojoch. Je to zákonitosť, keď sa spoločnosť riadi ziskom a z neho plynúcou nadprodukciou spojenou s drancovaním prírodných zdrojov a so stále narastajúcimi sociálnymi rozdielmi v spoločnosti.
Ale to napísané je dôkaz, že sme od roku 2000 až toľko nepokročili a bolo by zaujímavé, čo by nám napísal na príchod tohto roka budúceho – osmičkového - keby sa ho bol dožil.
Vonku už streľba odznela a čas už nezadržateľne plynie v novom roku 2018,,takže vám všetkým ii vašim blízkym posielam prianie podľa nášho barda Jána Smreka:

Nebude mieru na svete do tých čias,
kým ruky, ktoré plnia náboje sa nenavrátia ku plneniu fliaš.
Prečo má tiecť krv, nech tečú nápoje,
nech miesto hromobitia kanónov znie krotký cengot čiaš!

Julo Satinský:

Moji milí Slováci,
o pár dní to už budeme mať do roku 2000 „len za pár“. Musíme sa všetci šetriť, aby sme sa ho dožili a dôstojne ten prelomový Silvester oslávili. Zatiaľ sa zdá, že ten dvetisíci rok po Kristu sa veľmi nebude líšiť od dvetisíceho roku pred Kristom. V púšti stoja obrovské armády proti sebe, obrovské ríše sa rozpadávajú, faraóni si navzájom vymieňajú rukojemníkov, davy ľudí si zháňajú po trhoch dačo pod zub... rodia sa noví diktátori, otroci, proroci a vznikajú nové vynálezy. Vtedy to bolo sklo, hodváb, posteľ, koleso, čaj, káva, náušnice – teraz sú to polovodiče, traktory na diaľkové ovládanie, rakety, instantné kakao, videotelefóny a namiesto kožuchov ľahučké otepľovačky z umelej hmoty.
Vznikajú nové vynálezy. Vzniká aj nový človek? V tomto bode – už sa teda na mňa nehnevajte – som skeptický až hrôza. Nový človek nevzniká. Vzniknúť vznikne – ale to ešte potrvá desaťtisíce rokov. Pod podmienkou, že sa starý človek neprestane rozmnožovať a ľudský tvor všetky tie svoje vlastné prevratné vynálezy prežije...
Pavúkovi trvalo milióny rokov, kým sa prestal snažiť robiť v hmyzom svete revolúcie a prišiel na to, že aj z vlastného zadku (!) môže vysúkať čosi odolné, pevné, nezničiteľné a nasledovaniahodné. Pavučina pretrvala veky a každý rok počas babieho leta miliardy nových pavúčikov začínajú súkať nové pavučiny, nový, osvedčený zdroj obživy. Aj medzi pavúkmi sú rafinovaní podnikatelia: niektorí namiesto pavučiny vysúkajú len kúsok „nite“ a na konci má tá niť kvapôčky lepu. Muchy sa chytajú samy na lep. Pavúci rok 2000 prežijú! Aj mravci a včely. Načúvajú pudovo prírode a tá im radí dobre. Mravce sa dorozumievajú cez vône a pachy, včely hovoria nohami a netopiere sa nehanebne dorozumievajú priamo ultrazvukom! (Ultrazvuk používa človek na čistenie okuliarov ...) Všetko sú to dokonalé dorozumievacie prostriedky vyskúšané tisícročiami. Akurát človek sa dorozumieva tým najnedokonalejším, čo mu Príroda dala – ľudskou rečou! Ľudský jazyk je ešte stále v začiatkoch. Bibliu si každý vykladá podľa svojho. Ešteže sú tu fundamentalisti! O novučkých smeroch – marxizme a podobne, ani nehovorím... Jeden čihí, druhý hota!
Kone - keď sa stretnú - ovoňajú sa, dotknú sa nozdrami, zafŕkajú, podupocú kopytami a rozumejú si. A človek aby vypil celú fľašu bikavéru, kým sa otvorí inému človeku. O abstinentoch ani nehovorím. Majú vždy rečí o humanizme a pritom sú evidentne hlavnou brzdou porozumenia medzi národmi! (Keby Roosevelt pil toľko, čo Churchill a Stalin, všetko mohlo dopadnúť inak...)
Fantazírujem celý život o takomto Silvestri: Poďme sa o polnoci ovoňať! Skúsme vnímať ľudské pachy. Vykašlime sa na reči a buďme ticho. Poďme do seba, ako to robia v Oriente ľudské tvory najbližšie k prírode (už len to ich mnohoženstvo je múdre!). Skúsme sa zamyslieť nad tým, či zo samých seba nevysúkame nejaký nápad do Nového roku! Tak ako pavúci dostali nápad vyrábať si sami svojim zadkom pavučinu a celý svet už veky uznanlivo pokyvuje hlavou pri pohľade na ich jemnučké, užitočné siete.
Jednoduchý človek tiež nemá „útrapy z rozumu“. Zaspieva si „Sedí sokol na javori...“ alebo sa zahryzne do makovo-jablkovej štrúdle starej mamy a rozplače sa od šťastia! To sú vynálezy! O fujare-trombite ani nehovorím.
Skúste stiahnuť na Silvestra zvuk na televízore, priložiť nos k čerstvému krajcu chleba, k cesnaku a zavrite oči! Natiahnite sa na gauč – možno sa nejaký nápad dostaví.
Musí to byť nápad blízky Prírode a zároveň nápad, ktorý vám umožní prežiť ten mizerný nový rok, ktorý nás čaká. Nápad, ktorý by vám umožnil vyrábať v sebe pavučinu. Takú pavučinu, ktorá by vedela zachytávať peniaze priamo do vášho rodinného rozpočtu. Bez neprirodzenej výplaty a zálohy, ktorú sme doteraz dostávali od štátu všetci vďaka „proletárskej revolúcii“. Ruku na srdce – z tej výplaty a zálohy
Sa (podakotorým) aj tak nedalo slušne vyžiť... ale boli! Musíme si od nich odvyknúť. Musíme si uvedomiť bez zbytočného rozčuľovania, že napodobenina práce za napodobeninu peňazí boli proti Prírode...
„Podnikanie je podoba jestvovania“ (V. Mináč: Výrobca šťastia). Mnohí z nás budú po Novom roku v situácii ROBINSONA CRUSOA na neznámom ostrove. Tiež to prežil. Musel si sakramentsky ponamáhať mozog i ruky, kým si zo zdrojov na ostrove vyrobil predmety dennej spotreby, kým zasial obilninu, založil oheň – ale dokázal to! Podnikanie je v každom z nás ako zrak, sluch, hmat, ňuch, chuť!
Na tento Silvester sa neteším. Teším sa na Silvester 1999. To už budeme všetci plávať v studených vodách bezohľadného podnikania (komunisti tomu hovoria KAPITALIZMUS). To už každý z nás príde na nápad, ako uživiť rodinu a nestratiť pritom chuť do života, nezbankrotovať.
Bol som si po okuliare v Očnej optike za rohom. Optik mi hovorí: „Dajte si spraviť hneď dvojo okuliar – nikto nevie, či tu po Novom roku nejaká Optika ešte bude. Prečo by nebola?“ pýtam sa. „Čo keď kúpi túto miestnosť nejaký podnikateľ a spraví si z toho espresso? A vy by ste mu to dovolili? On na to bude mať!“ vzdychá optik. Povedal som mu, že Optiku môžu zachrániť, aj keď na to mať nebude. TREBA SA ZADĹŽIŤ, ZAŤAŤ ZUBY, BYŤ CHVÍĽU MÍNUSOVÝ! V tom bude ten nový rok pre mnohých mizerný: budú mínusoví. Ale podnikateľ musí rátať aj s tým. Chudoba bude dočasná! Zvíťazí ten, kto nechce zbohatnúť rýchlo, kto svoj nápad trpezlivo dovedie do konca.
Pavúčica nosí novorodeniatka – pavúčiky na svojom chrbte. Prvé mesiace (až do toho „babieho leta“) nerastú, lebo neprijímajú potravu. Vidieť ich len pod mikroskopom. Pavúčica ich má na chrbte niekedy aj dvesto! Behá na chrbte s deťmi po svete a zháňa potravu. Má to o to jednoduchšie, že pavúci sú kanibali. Pavúk sa – na rozdiel od človeka – nehanbí zožrať pavúka. Predstavte si takýto výjav: jedna matka – pavúčia s dvesto deťmi na chrbte, stretne druhú matku pavúčicu a tá má tiež na chrbte požehnaných 200 pavúčikov. Pavúčiky zoskáču z matičkiných chrbtov na zem a počkajú si, ktorá ktorú zje. Tá, čo sa najedla, zoberie na chrbát všetky mláďatá a beží svete ďalej... Niekedy sa stane, že má na chrbte aj 600 detičiek! Zdá sa vám to kruté? V prírode je to tak. Vyhrá silnejší, lepšie stavaný. A to som ešte nespomenul malé korytnačky, ktoré sa hneď po narodení musia dostať zo súše do mora – inak ich zožerú silnejšie mäsožravce!
A my – moji milí Slováci – sme si zvykli na ničnerobenie a zálohu. Mnohí za ničnerobenie, za prezentáciu, za hlivenie bez nápadu.
Vinšujem vám do tohto mizerného Nového roku veľa tvorivého ticha, veľa chuti študovať cudzie jazyky, študovať jednoduché a podvojné účtovníctvo aj kybernetiku. A predovšetkým študovať samých seba! Vydolovať zo seba nejaký nápad.
Uprostred Budapešti je súkromný mestský záchod. Vstupné: veľká či malá potreba = dva forinty. V záchode pracuje celá rodina. Otec, matka a dve pekné dcéry. Sú tam koberce, asparágusy, znie tam hudba, dcéry v minisukniach rozdávajú froté uteráky a mydlo zn. Fa, otec, matka udržujú čistotu. Je tam tak čisto ako na operačnej sále. A pritom ide o hovno. Otec rodiny dostal nápad: rodina zarobí solídny peniaz a Národ sa pri plnení občianskych povinností naučí čistote.
Štastlivý Nový rok plný nápadov a čistotu v duši Vám želá

Július Satinský,
ctiteľ slovenského kompozičného šachu
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:22,  To nie je nový trestný čin . Ak niekto chce byt xenofov rasista a fašista a kričí pozor...
dnes, 21:20,  stužkových hostí by som sa opýtal, či už boli oklamaní v obchodnom dome, ak keď ich...
dnes, 21:19,  súdruh . Ja som nemal možnosť realne pomôcť migrantov lebo tvoji bubaci na slovensku...
dnes, 21:19,  niečo podobné som uz postla na fotónkove fórum.
dnes, 21:15,  Nebuď smutná láska moja ;) Bez pyromanov by požiarnici nemali robotu ;)
dnes, 21:14,  15. dobre, škoda reči .
dnes, 21:13,  Bijjou v roku 2050 budú aj koberce na stenách
dnes, 21:13,  jejda mal si ešte počkat, kym sem trolli začnú kopčit o útoku na verejného činitela *19...
dnes, 21:11,  takýto Coldplay - A Sky Full Of Stars (Official audio)
dnes, 21:11,  Bijjou v pohode ja ťa rád čítam
dnes, 21:11,  Pozri do zrkadla a uvidíš pyromana ;)
dnes, 21:10,  A vieš čo robí rozum? ;) Pozastavuje sa nad takýmito vetami ;)
dnes, 21:09,  9. ja by som povedala ze ty si skor pyroman ;)
dnes, 21:08,  láska robí zázraky a vernosť robí plný stôl práce
dnes, 21:08,  26. zitka ty si polovička fóra ? ;)
dnes, 21:06,  Ale prd, veď je napísané, ako v nebi, tak i na zemi ;)
dnes, 21:06,  12. mne si vypisoval ze uz po mesiaci chcela s tebou skončit ;) a teliatko, pre Jk bol blízny...
dnes, 21:05,  je to trochu inak ako si myslíš, ľudia na Zemi sa majú lepšie ako nebeskí ľudia, len...
dnes, 21:03,  A poďakujme požiarnikom, ktorí chránia hodnoty ;)
dnes, 21:01,  úprímnú sústrasť všetkým zraneným a pozostalým
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Kuj železo, pokiaľ je ešte horúce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 623 bytes in 0,488 seconds)