Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Bieda slovenských šičiek ukazuje nevyplácané mzdy a ohnuté chrbty

6
reakcií
904
prečítaní
Tému 10. septembra 2013, 03:38 založil requiem.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 03. 2016
0
26. 06. 2019
122
 
 


1.
označiť príspevok

requiem
   10. 9. 2013, 03:38 avatar
Mária pracuje v jednej z obuvníckych firiem, ktoré ostali na východnom Slovensku po bývalom závode JAS. Z podniku, ktorý kedysi zamestnával vyše štyritisíc ľudí, sú dnes už len fragmenty. V jednej z dielní nedávno prepúšťali. Do evidencie úradu práce pribudlo 200 mien. Ostala šesťdesiatka šičiek.

"Musím ja za tú minimálnu mzdu pracovať (340 eur, pozn. red), aj to nás ešte doplácajú. Strašili nás, že niekde ženy pracujú za lacnejšie. Pýtali sa, čo vlastne chceme. Máme byť spokojné, že máme prácu." Šičke sa hovorí ťažko. Je pred operáciou a bojí sa, aby ju dvojdňová hospitalizácia nestála miesto. Nedávno radšej vynechala všetky termíny u alergológa. Len aby nemusela počúvať pripomienky nadriadených.

V textilnom a odevnom priemysle dnes na Slovensku pracuje vyše 35-tisíc ľudí. Sú to zväčša ženy, ktoré za burácania strojov sedia pri výrobných, manufaktúrnych linkách. Šijú pre export, pánsku aj dámsku konfekciu. Od Nežnej revolúcie prešlo odvetvie zásadnými zmenami. Podniky sa začali drobiť a postupne zbavovať zamestnancov. V poslednej dekáde klesol ich počet o polovicu. A padá naďalej nadol.

Dôvod? Silná Ázia, presnejšie jej lacná pracovná sila, u ktorej kontroly neraz zistili 16-hodinové pracovné časy či nedôstojné kade na moč, umiestnené priamo pod šijacími strojmi.

DOBRÉ STROJE ZAMKLI

Na Slovensku sa s prácou šičky zvykne spájať termín pracujúcej chudoby. Nízkokvalifikovaná pozícia síce v štatistikách vykazuje priemer hrubej mzdy 547 eur, z výpovedí šičiek a káuz, ktoré textilkami doposiaľ prechádzali bez väčších turbulencií, však často vyplýva, že ich mzdové ohodnotenie neraz podlieza latku hranice chudoby. Vratkosť výrobného trhu, ktorý sa dnes v Európe posúva viac k Rumunsku či Moldavsku, navyše spôsobuje, že ženy z chudobnejších regiónov, ktoré sa po materských dovolenkách v 90. rokoch prácou opreli o odevný priemysel, dnes končia ako päťdesiatničky bez práce.

Veľké prepúšťania si regióny pamätajú spred vstupu do Únie. Ženy o týchto rokoch hovoria ako "nenormálnych". Niektoré ziskové závody, do ktorých krátko predtým vstupovali finančné skupiny, masovo prepúšťali napriek tomu, že od nich firmy plánovali odkupovať iní podnikatelia.

"Začala sa rozpredávať technika. Robili sme na hocičom, aj náročnú výrobu. Bol to čudný pocit. Vedeli ste, že niekde sú dobré stroje, no sú zamknuté a už len čakajú na nového majiteľa," spomína Anna. Pred pár rokmi aj ona prišla o prácu v odevnom podniku na Považí. Jej vek sa vtedy blížil štyridsaťosmičke. Záujem na trhu práce bol s jej kvalifikáciou minimálny. Keď hovorí o vreckách, ktoré šila na pánskej konfekcii, pousmeje sa. Človek to vraj musí zažiť.

KAUZA SLOTEX

"Chudoba, zvlášť v takých regiónoch, ako sú marginalizované časti Slovenska, spôsobuje zneužívanie pracovnej sily," upozorňuje Jozef Balica, jeden z predákov OZ KOVO. Balica bol jedným zo zástupcov vranovských šičiek, ktoré sa vlani niekoľko mesiacov nevedeli dostať k svojej mzde. Kauza textilky Slotex bola za posledné roky jedinou "hlasnejšou".

Viac ako na chudobu zamestaných odkryla neschopnosť kontrolných úradov intervenovať. Dvesto šičiek, ktoré pracovali za mzdu nižšiu, než je jej určené minimum (niektoré dokonca za 290 eur v čistom), sa po celozávodnej dovolenke ocitli pred zamknutými dverami talianského podnikateľa. "Nedokázali platiť rodinné účty, nemohli si dovoliť služby, ktoré sú spájané s každodenným životom," hovorí Balica.

Tamojší úrad práce krátko pred definitívnym knokautom firmy ženám poradil, aby si založili odborovú organizáciu. Pracovníčkam totiž zamestnávateľ mesiace zdržiaval výplaty. Zamestnanecká rada nebola funkčná. Ženám došla trpezlivosť a boli ochotné riskovať.

Po medializácii sa síce k svojim výplatám dostali, o prácu však definitívne prišli. Firma padla, stroje medzičasom vyviezli do Rumunska. Vysvitlo, že podnikateľ ženám dlžil 308-tisíc eur (sumu nakoniec zaplatil štát, pozn. red), ďalších 735-tisíc eur dlžil na odvodoch. Dnes podľa neoficiálnych informácií čelí žalobe, no zároveň si vo Vranove stavia rodinný dom.

"Keď som sa ho pýtal, či by si podobné zaobchádzanie dovolil v Taliansku, povedal mi na rovinu, že nie, ale na Slovensku je to možné,“ spomína Balica.

ODIŠLA BEZ INJEKCIE

"Treba otvorene povedať, že šičky patria do kategórie najzraniteľnejších zamestnaní na trhu práce práve preto, že ich práca je nízkokvalifikovaná. Aj preto sa k nim vlastníci fabrík nesprávajú - povedal by som - vyberaným spôsobom. Takým, akým by sa asi zamestnávateľ nikdy nesprával k programátorovi," komentuje politológ Tomáš Koziak.

V roku 2000 si Anninu firmu podnikatelia podľa jej slov "podávali z ruky do rúk." Situácia sa vyhrotila do tej miery, že buď vynechala výplata, alebo šičky vo dverách ambulancie otočil ošetrujúci lekár. "Pamätám si, že som bola u lekárky kvôli injekcii. Povedala mi, že teraz ma nepichne, lebo nemám odvedené. Najskôr som nerozumela tomu, čo mi hovorí. Zamestnávateľ za mňa skrátka neodviedol odvody do zdravotnej poisťovne. Oni za naše odvody nakupovali výrobu. Tak to vtedy vytunelovali, že nebolo peňazí."

Ozvať sa znamenalo, vypočuť si - "komu sa nepáči, môže ísť".

BOLI AKO BLESK

To sa skloňovalo i vtedy, keď niektorá z robotníčok z výroby vypadla. Napríklad, keď zamaródilo dieťa. Rodina bolo podľa šičiek čosi, čo prekáža. Navyše, výpadok jednej pracovnej sily, pocítili tie ostatné. Nápor bolo výdať práve pri prepúšťaní. Namiesto 500 zamestnancov musela "úkol" splniť polovica z nich.

"Hoci sme už svojej práce mali plné zuby. Ozvať sa neexistuje. To isté dovolenky. Tie sa dávali, keď boli hluché obdobia, napríklad na jar, vtedy sme mali menej práce, naopak viac jej bolo v lete, keď udreli horúčavy," hovorí Anna. Dielňa však musela ísť ako hodinky. Dokonca sa na pracovníčky chodievali dívať zahraniční podnikatelia, Taliani, Nemci, a pochvaľovali si, že sú "ako blesk".

"Nie je možné tolerovať takýto právny stav," tvrdí Balica. Väčšia diskusia podľa neho však stále chýba.

ZAVIAZANÉ MLČANÍM

Problém je i väčší dôraz zamestnancov. Petra šije autopoťahy v okrese, ktorý sa vyznačuje jednou z navyšších mier nezamestnosti. O podmienkach práce v ich firme hovoriť nechce. Raz sa už o jej zamestnávateľovi písalo a zaobchádzanie so zamestnancami prešetrovali úrady. "Už to utíchlo," musí mi stačiť komentár. Do reči nie je ani Zuzane. Už niekoľko rokov je na dôchodku, dlhé roky šila obuv v bývalom JASe. "Kedysi sme si spievali. Jedna začala a celá dielňa za ňou. Potom to začalo upadať. Teraz už len robia a robia."


4.
označiť príspevok

anaJ*
   10. 9. 2013, 14:39 avatar
Je to veľmi smutné čítanie. Nemôžem inak, nech už sa na mňa osopí kto chce a ako chce, v 89. sme si vytreli rozumom r*ť.


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   10. 9. 2013, 07:03 avatar
Ideme cestou Juznej Ameriky.
Ja som sa dnes rano zase nestacil cudovat, kolko bezdomovcov spava na parkoviskach medzi autami, strasny pohlad.
To nam to krasne vystrngali.....
Ale k teme, pobocky, ktore tu este nejakym sposobom a pod neludskymi podmienkami vydrzali su uz len ako sa v clanku pise fragmenty byvalych podnikov. Prvou ulohou kolonistov bolo podla moznosti poskupovat podniky vybudovane socializmom a nechat ich doslova zakapat, zdevastovat, vytunelovat. Tak sa odstranuje konkurencia na zapade, aby sa sem mohlo napr. dovazat vyhradne oblecenie z Indie, kde sa sije za haliere pod zastitou velkych zapadniarskych znaciek..
Som zvedavy, ako hlboko sa musia slovaci ponorit do sraciek okupujucich cudzincov, aby si konecne uvedomili, co sa tu deje.
A co je na tom to najkrajsie? Ani len peniaze, za ktore to ti cudzinci skupuju niesu prave, su to pozicky cez pozicky na pozicky obalene pozickami... Jednoducho zapad si vymysli peniaze, vytlaci ich, rozda svojim mecenasom a ti si za ne skupuju okolity svet, za peniaze, ktore nemaju ziadnu realnu hodnotu a ktore sa zaroven podielaju na upadani celoglobalnej ekonomiky. Tak strasne moc s nami vyondievaju... A pritom by stacil zdravy sedliacky rozum a povedat nie, strcte si to do niekam, my vase pakty a odrby nepotrebujeme.. Lenze slovaci su opacni, ti lezu do kazdej cudzej riti a vypapavaju tam tie one... gastany..


7.
označiť príspevok

Linda žena
   11. 9. 2013, 23:04 avatar
keby sme radšej išli cestou Poľska..ale toto sa u nás stať nemôže...!
spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

saytam muž
   10. 9. 2013, 08:02 avatar
ved slovaci znesu :-) sprostemu narodu to asi patri ked vidim ako sa tu ludia k sebe chovaju zavist a mnoho dalsieho... ja som neni bezchybny ale ...
Súhlasí huranato


5.
označiť príspevok

anaJ*
   10. 9. 2013, 14:50 avatar
Ľudia vedia byť horší než zver  


6.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2013, 14:55 avatar
.... kto to vie ešte okrem ľudí? Zvierata sa tým netrápia.Aj medzi ľuďmi máš čosi horšie ako zver a ľudské stádo si pokojne pržúva až do momentu keď už nemá čo žuť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:02,  Čo hovoria a tvrdia smeráci-sd o Matovičovi......
dnes, 12:54,  Prečo ?
dnes, 12:44,  ANGLICKO ZRUŠILO VŠETKY MOSLIMSKÉ ZÁKONY! ŠARÍJA JE MIMO ZÁKONA. ČESKÉ I SLOVENSKÉ...
dnes, 12:29,  Veď JA nežartujem ;) Koronavírus je už vo Viedni ;)
dnes, 12:29,  Liberálna mafia: RT odhalila vzťahy medzi Georgeom Sorosom a sudcami Európskeho súdu pre...
dnes, 12:19,  Diskusia v Malej scéne 26. 2. 2020...
dnes, 12:17,  (7) Veriaci, keďže, ako vidím, nepomohlo Ti ani tretie znovuzrodenie - potom už skutočne...
dnes, 11:45,  Zdravím. Chcela by som požiadať o pomoc pri hľadaní starých počítačových hier, ktorých...
dnes, 11:44,  Už jednoduhšie to bohužial nejde sion fašisto.......proste nám už voľajako osprostievaš,...
dnes, 11:41,  (5) Veriaci, už Ti nepomáha ani druhé znovuzrodenie, aby si sa stal normálnejšie mysliacim...
dnes, 11:36,  Myslím si, že vyhrá. Prieskumy ich dávajú do jednej roviny s OĽANO, ale pri prieskumoch je...
dnes, 11:30,  Ako som počúval Kollára posledných dní, tak má omnoho bližšie k mesiačkárom...
dnes, 11:27,  SMER nevyhra....
dnes, 11:25,  (4) Slušný človek, opäť máš pravdu - poprevratové zmeny to síce "nehovoria",...
dnes, 11:23,  veru sion fašisto, za hoaxy sa ospravedlni a nie za nejake neškodne...
dnes, 11:20,  Havran, nemaj strach. SMER, ako víťazná strana jednoducho nedopustí, aby dalej nevládla....
dnes, 11:20,  obavam sa, že tito ludia maju na haku nejakých napajedených mesiačikov......hlavne tých...
dnes, 11:18,  (3) Veriaci, je už skutočne načase, aby si sa opäť znovuzrodil - možno potom budeš...
dnes, 11:13,  Poprevratové zmeny nehovoria, že si máme robiť žarty z nešťastia druhého, alebo šíruť...
dnes, 11:11,  Ondrej. Ten zoznam si nemal uverejniť. To budú mať títo ludia u mesiačkárov koniec...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Včera som bol chytrý, preto som chcel zmeniť svet. Dnes som múdry, preto mením sám seba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(67 512 bytes in 0,441 seconds)